Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.563.165 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Połowy dokonał, kto zaczął.
 Światopogląd » Ateizm i Ateologia

Wprowadzenie do ateizmu [5]
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Ziemowit Ciuraj

Ponadto, większości religii łatwo przychodzi szkalowanie religii konkurencyjnych, więc jest raczej dziwne czerpać z jednej religii po to, by uprawomocniać inną.

"Co z tymi wszystkimi słynnymi naukowcami i filozofami, którzy doszli do wniosku, że Bóg istnieje?"

Po pierwsze, zauważ, że ankiety najczęściej pokazują, że około 40% naukowców wierzy w Boga; więc wierzący są mniejszością. (Najnowsze badanie przeprowadzone przez Edwara J. Larsona i Larry’ego Withama w 1996, przedstawione w czasopiśmie „Nature").

Na każdego naukowca czy filozofa, który wierzy w Boga, przypada jeden, który nie wierzy. Oprócz tego, na co już wskazywaliśmy, prawdziwość jakiegoś przeświadczenia nie jest zależna od liczby osób to przeświadczenie podzielających. Co więcej, ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, iż ateiści nie postrzegają słynnych naukowców czy filozofów w ten sam sposób, w jaki teiści patrzą na swoich religijnych przywódców.

Słynny naukowiec jest tylko człowiekiem; może być specjalistą w niektórych dziedzinach, ale kiedy wypowiada się inne na tematy jego słowa nie mają wielkiej wagi. Wielu szanowanych naukowców zbłaźniło się zabierając głos w tematach, które leżały poza ich ekspercką domeną.

Zauważ także i to, że poglądy nawet sławnych uczonych są traktowane ze sceptycyzmem przez wspólnotę naukową. Uznani specjaliści w poszczególnych dziedzinach nadal muszą przedstawiać materiał dowodowy dla podparcia swoich teorii; nauka opiera się na powtarzalnych, niezależnie potwierdzanych wynikach. Nowe teorie, niezgodne ze znaczącą częścią dotychczasowego dorobku naukowego będą przedmiotem szczególnie skrupulatnej weryfikacji; jednak jeśli praca jest ze wszech miar poprawna zaś dane eksperymentalne powtarzalne, nowe teorie zastąpią stare.

Weźmy przykład szczególnej teorii względności i mechaniki kwantowej — obie te teorie były wysoce kontrowersyjne i pociągały za sobą konieczność odrzucenia wielu istniejących teorii naukowych. Pomimo to obie zostały stosunkowo szybko zaakceptowane po tym, jak różnorodne, liczne i dogłębne eksperymenty dowiodły ich poprawności. Pseudonaukowe teorie takie, jak kreacjonizm są blokowane nie dlatego, że są kontrowersyjne, ale dlatego, że nie spełniają podstawowych wymogów naukowej skrupulatności. (Aby dowiedzieć się więcej, zobacz http://www.talkorigins.org/.)

Dokument „Constructing a Logical Argument" http://www.infidels.org/library/modern/mathew/logic.html mówi więcej słowami specjalisty o naukowej weryfikacji i dowodach.

"Czy więc naprawdę twierdzisz że rozpowszechniona wiara religijna o niczym nie świadczy?"

Nie do końca. To z pewnością świadczy o tym, że religia, o której mowa posiada właściwości, które pomogły jej tak bardzo się rozprzestrzenić.

Teoria zwana memetyką mówi o „memach" — zbiorach idei, które mogą roznosić się wśród ludzkich umysłów, analogicznie do genów. Niektórzy ateiści postrzegają religie jako zbiory szczególnie żywotnych pasożytniczych memów, które rozprzestrzeniają się poprzez zachęcanie swoich nosicieli do nawracania innych. Niektóre memy unikają zniszczenia poprzez odstraszanie wierzących przed kwestionowaniem doktryny lub przez wywieranie presji przez środowisko, by powstrzymać byłych wierzących przed przyznaniem, że się mylili. Niektóre memy religijne nawet ośmielają swoich nosicieli do niszczenia nosicieli kontrolowanych przez inne memy.

Rzecz jasna z memetycznego punktu widzenia udane rozprzestrzenienie memu nie ma związku z jakąś cnotą. Religia nie jest dobrą rzeczą z powodu liczby ludzi, którzy w nią wierzą, nie bardziej niż choroba z powodu liczby ludzi nią zarażonych.

Podejście memetyczne ma wszakże niewiele do powiedzenia na temat prawdziwości informacji zawartej w memach.

"Nawet jeśli religia nie jest do końca prawdziwa, przynajmniej niesie ze sobą istotne przesłania. Jakie zasadniczo jest przesłanie ateizmu?"

Jest wiele ważnych idei promowanych przez ateizm. Poniżej jest tylko kilka z nich; nie zdziw się, jeśli zobaczysz tu idee, które obecne są także w niektórych religiach.

Moralne zachowanie to coś więcej, niż bezmyślne wypełnianie reguł.
Podchodź ze szczególnym sceptycyzmem do zapewnień o tym, że coś istnieje.
Jeśli chcesz, by twoje życie miało jakieś znaczenie, do ciebie należy jego odnalezienie.
Poszukuj prawdy, nawet niewygodnej.
Wykorzystaj jak najlepiej swoje życie jako prawdopodobnie jedyne, jakie będziesz miał.
Nie jest dobrze polegać na jakiejś zewnętrznej sile, by ciebie odmieniła; musisz odmienić się sam.
Sama tylko popularność czegoś nie oznacza, że to jest dobre.
Jeśli musisz przyjmować jakieś założenia, przyjmuj takie, które łatwo zweryfikować.
Nie wierz w rzeczy tylko dlatego, że chcesz, aby były prawdziwe.

I wreszcie najważniejsze:

Wszelkie wierzenia powinny być sprawdzalne.

Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego tekstu.

Oryginalny tekst angielski na stronie: http://www.infidels.org/library/modern/mathew/intro.html był opublikowany po raz pierwszy w 1997 roku.

Publikacja dzięki uprzejmości Internet Infidels, Inc.


1 2 3 4 5 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (60)..   


« Ateizm i Ateologia   (Publikacja: 01-11-2012 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

mathew
Autor blogu secular web http://www.infidels.org/library/modern/mathew/intro.html
 Strona www autora
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8472 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365