MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #163
Nakład: 36529 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-10-05 do 2011-11-13

Spis treści:

Cytat miesiąca

"Podziękujcie Panu Bogu"
Tusk po wyborach

"Ja p... Palikot trzeci w Polsce. Polacy zwariowali. Pora szykować się na ostrą wojnę światopoglądową. Nie odpuszcze - przynajmniej ja - temu sk... i jego poplecznikom. I powiem krótko wstyd mi za tych, którzy zagłosowali na mendę w przebraniu trefnisia."
Tomasz Terlikowski

"Kto idzie z Palikotem naraża się na zarzuty dwuznaczności wobec wartości podstawowych, do których należy nie tylko ojczyzna, ale i Bóg, a Bóg to u nas są kościoły chrześcijańskie."
Władysław Bartoszewski

"MORE bad news for the Vatican ... Poland, once one of Europe's staunchest bastions of Catholicism, seems to be falling out of love with the faith."
freethinker.co.uk

"Występuję z Kościoła, już mam dosyć tej instytucji"
Krystyna Janda po informacji o cenzurze Bonieckiego.

Ilustracje miesiąca: 1, 2, 3


Aktualności i ogłoszenia

Patronaty

Najbardziej niebezpieczne ze zwierząt. Natura ludzka i przyczyny wojen - David Livingstone Smith

Pod patronatem Racjonalisty ukazała się nowa książka CiS wyjaśniająca dlaczego tak trudne są marzenia o powszechnym pokoju.
Pisarstwo naukowe najwyższej próby. „Choice”
Imponująca argumentacja. „New Scientist”
Smith przedstawił przekonującą odpowiedź na pytanie “Dlaczego wojna?”. To kontrowersyjna odpowiedź i może nam się nie spodobać, ale nie sposób jej odrzucić. Swojego największego wroga możemy zobaczyć w lustrze i dopóki nie zaakceptujemy tej trudnej prawdy, ludzie dalej będą walczyć i będą się zabijać. Michael Shermer, wydawca magazynu „Skeptic”
Fragment
Dyskusja o książce

Axis Mundi - Wiktor Trojan

– Pamiętaj, panie Witoldzie: to nie twoja Polska, gdzie każdy może sobie wierzyć we własną odmianę Jezusa. Tam jest wojna. Maria Stuart więziona. Msza rzymska pod karą gardła zakazana, za to anglikańska obowiązkowa pod karą grzywny i aresztu, a ten drugi oznacza podejrzenia o papizm, czyli zdradę stanu, czyli znów gardło. Katolicy pochowani po prowincji boją się nos wyściubić, bo i po co wyściubiać mają, skoro i tak żadnych urzędów im pełnić nie wolno, ba, nawet i nie ma jak wyściubić, bo im wierzchowców mieć zakazano. Wszystkie klasztory w ruinie…

Różne

Jest z nami na facebooku tutaj już 15 tys. racjonalistycznych aspirantów. W samym serwisie odwiedziło nas w ostatnim miesiącu ok. 300 tys. ludzi. Z czego ok. połowa - więcej jak raz. Liczba tych, co 10 i więcej razy - pow. 100 tys.

Polski kler ściga Nergala, a niemiecki episkopat na nim zarabia :) Weltbild - 100% własności niemieckiego episkopatu, handluje płytami Nergala - oto Kościół katolicki sp. z bardzo o.o.

Zamiast maszerować z ateistami w Krakowie, przyszło mi wziąć udział w rodzinnym ślubie - na wsi pod Legnicą. Ślub przykładnie katolicki, ale oto moja koleżanka z podstawówki pojawiła się na imprezie ...ze swoją dziewczyną. Wyobrażacie sobie? Lesbijki na wiejskim weselu! Ksiądz błyskawicznie zmył się z wesela. Polska się zmieni :) MA

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
 5. Dumny ateista
 6. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 7. Biblia a Google
 8. Fan club Jezusa
 9. Złota Rybka Darwina
 10. Koszulka racjonalisty
 11. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
 12. Dino Ateo

 Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Już wkrótce Kalendarz Racjonalisty na rok 2012!

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Nowości w księgarni Racjonalisty

Niedawno wprowadziliśmy niedrogie (15-17 zł) przesyłki kurierskie i rekomendujemy je zamawiającym w naszym sklepiku - szybko i przejrzyście.

Wprowadziliśmy również PayPal (opcję płatności PayPal udostępniamy na życzenie)

Strona główna Księgarni

Nowe teksty

Wspólna gra w kręgle - Tom Rees (13-11-2011)

Najwyższymi wskaźnikami społecznego i prywatnego zaangażowania mamy do czynienia w krajach skandynawskich. A należą one, jak powszechnie wiadomo, do najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw na świecie. Natomiast obywatele najbardziej religijnych krajów (takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja i Polska) cechują się jednymi z najniższych wskaźników społecznego zaangażowania.
Czytaj...

 

Świecka Polska, świecka Europa! - Zenon Kalafaticz (13-11-2011)

Świecka Polska, świecka Europa - trzeci Marsz ateistów i agnostyków był częścią większej kampanii na rzecz świeckiej Europy, bo Europa się budzi i my też. Nas to nawet coś wyjątkowo przebudziło w tym roku. Jesteśmy bowiem świeżo po wyborach do Sejmu, gdzie zadziałał tzw. efekt Palikota.
Czytaj...

 

Zmierzch multikulturalizmu. Ile obcego jest nam ludzkie? - Václav Bělohradský (13-11-2011)

WWe wszystkich państwach należących do EU nastał gwałtowny zmierzch multikulturalizmu. Multikulturalizm jako projekt polityczny jest wyczerpany, ponieważ był zbyt zróżnicowany. Jednak po multikulturalizmie nie ma miejsca na powrót starego zachodniego europocentryzmu. Zmierzch multikulturalizmu musi być świtem "drugiego modernizmu".
Czytaj...

Islamofobia czyli przyzwolenie na zabijanie - Daniel Greenfield (13-11-2011)

Dawno temu, kiedy palono redakcję gazety za obrażenie potężnej grupy, reszta prasy solidaryzowała się w jej obronie. Kiedy jednak francuski magazyn satyryczny, postanowił wydać numer poświęcony islamowi z okładką przedstawiającą Mahometa oświadczającego: "100 batów, jeśli nie umrzesz ze śmiechu", i otrzymał od mieszkających we Francji przedstawicieli religii pokoju bardzo specjalny, płomienny "List do redakcji" (w postaci koktajlu Mołotowa), prasa amerykańska skrzyknęła się w obronie podpalaczy.
Czytaj...

 

Rozterki i myśli rozliczne - Krzysztof Pochwicki (13-11-2011)

Wpadliśmy w spiralę przemian. Rozwój technologiczny wymusza zmiany społeczne, kulturowe, niczym rozregulowany, stale przyspieszający tryb przyczynia się do demograficznej ekspansji (liczebność ludzkiej populacji wzrasta obecnie o blisko 80 mln rocznie). Migracje. Konkurencja o przestrzeń, o dobra. Narastająca konsumpcja zasobów, zwłaszcza nieodnawialnych, planety.
Czytaj...

 

O języku i mądrości Hindusów, i o porzuceniu wieży Babel - Kaja Bryx (12-11-2011)

Należy zauważyć, że poznanie przez Europejczyków sanskrytu było ważne dla rozwoju naszej lingwistyki nie tylko ze względu na odkrycie jego pokrewieństwa z łaciną i greką. Hindusi rozwijali swoje językoznawstwo w czasach współczesnych rozkwitowi demokracji w Atenach i w niektórych jego dziedzinach, a zwłaszcza w fonetyce i fonologii, osiągnęli wówczas poziom wiedzy, który my w Europie zdołaliśmy przekroczyć dopiero niedawno.
Czytaj...

 

Wściekłość i agresja w dni święta narodowego - Mirosław Woroniecki (11-11-2011)

Nasilający się podział społeczeństwa polskiego, wbrew twierdzeniom niektórych opiniotwórczych postaci polskiej sceny politycznej, coraz bardziej potwierdza jego konfrontacyjny charakter w coraz większym stopniu odwołujący się do przemocy. W tym sensie cywilizacyjna wojna zadeklarowana przez lidera PIS-u w coraz większym stopniu staje się rzeczywistością.
Czytaj...

 

Barwa szajspatriotyzmu - Anatol Ulman (11-11-2011)

Jako że ukazał się właśnie piętnasty tom ślamazarnej (zaczęli w 1989!) Encyklopedii katolickiej, w której gromadzone są wszelkie pokrzywione przez tę doktrynę poglądy na wszystko, zajrzałem pod hasło patriotyzm, gdzie zaprezentowano czarne spojrzenie na cnotę moralną miłości do ojczyzny.
Czytaj...

 

Krzyżowa droga polskiego parlamentaryzmu - Andrzej Koraszewski (11-11-2011)

Pierwsze stacje męki parlamentarnej naszej fascynowały świat swoją dramaturgią stosunków przerywanych, swoim liberum veto, swoją sprzedajnością narodową, przez sąsiadów naszych ukochaną. Piękna to była męka parlamentarna i nawet w szkołach zagranicznych o niej z pogardą uczono. Dziś już czasy nie te i po rozbiorach naszych, po sejmokracji z międzywojnia naszego, po potulności sejmowej socjalizmu realnego, nareszcie możemy pokazać światu nową drogę krzyżową parlamentaryzmu naszego.
Czytaj...

 

Nie ma niczego - Jerzy Neuhoff (11-11-2011)

Z języków, zarówno potocznego jak i urzędowego, zniknęło takie słowo jak światopogląd. Zamiast tego mamy 'uczucia', ale tylko religijne lub patriotyczne, oraz 'wiedzę', której najczęściej nie mamy. Stan ten jest wprowadzeniem w życie myśli poety o czuciu i wierze, jako czymś o wiele wartościowszym niż mędrca szkiełko i oko.
Czytaj...

 

Przypominając terrorystów i ‘pomniejszych terrorystów’ - Burak Bekdil (10-11-2011)

Turecki premier i jego główny negocjator z Unią Europejską wreszcie powiedzieli prawdę! W zeszłym tygodniu, po długim ciągu ataków PKK, gdy coraz więcej trumien owiniętych flagą z Półksiężycem i Gwiazdami przywożono do różnych miast tureckich, Recep Tajjip Erdogan powiedział coś, czemu sprzeciwić mógłby się tylko szaleniec: "Milczeć w obliczu zamachów terrorystycznych, to aprobować terroryzm...".
Czytaj...

 

Dlaczego 'dobre wiadomości' to oksymoron - Dan Gardner (10-11-2011)

Psycholodzy ewolucyjni sugerują, że "efekt negatywności" jest zakorzeniony w tym, jak nasi przodkowie reagowali na informację: dobra wiadomość ("Nie widzę żadnych lwów") była miła, ale nie wymagała reakcji, podczas gdy zła wiadomość ("lew!") wymagała natychmiastowej uwagi. Jakiekolwiek jest jego pochodzenie, jego wszechobecność jest wyraźna. "Dobra wiadomość", uważana za oksymoron w mediach, odzwierciedla naturę ludzką bardziej niż chciwość.
Czytaj...

 

Gatunek bez krewnych? - Jerry Coyne (09-11-2011)

Gdy tylko komentarz czytelnika zaczyna się od: "Nie chcę dzielić włosa na czworo...", wiem, że to, co nastąpi, będzie właśnie dzieleniem włosa. No cóż, zazwyczaj nie mam nic przeciwko temu, bo zyskuje na tym dokładność, a dzisiaj sam mam włos do podzielenia.
Czytaj...

 

Z kamerą wśród wiernych - Zenon Kalafaticz (09-11-2011)

Dwa dokumenty filmowe współpracownika Racjonalisty, który jeździ z kamerą po świecie i dokumentuje jego religijne bolączki i laickie nadzieje. Fragment dokumentu o indyjskim regionie Rajastan, gdzie bramini okazali się mieć pewną umiejętność niemal dorównującą naszym rodzimym niezrównanym administratorom zabobonów społecznych. A dodatkowo pokaz cudu w afrykańskim kościele
Czytaj...

 

To my tworzymy dyktatorów - Abdulateef Al-Mulahim (09-11-2011)

Rządził Libią od1969 roku i roztrwonił 500 miliardów dolarów na najgorsze wyposażenie armii jaki można sobie kupić za pieniądze, na finansowanie terrorystycznych organizacji, na idiotyczne projekty, a część dochodów za ropę ukrył na swoich tajnych kontach. Zmuszał masy do wychodzenia ze szkół i miejsc pracy na ulice, by wznosiły wiwaty na cześć " przywódcy rewolucji" .
Czytaj...

 

Naukowa herezja - Matt Ridley (08-11-2011)

Twierdzę, że, podobnie jak religia, nauka jako instytucja zawsze jest i zawsze była nękana przez pokusę efektu potwierdzania. Z alarmującą łatwością zlewa się z pseudonauką nawet - a może zwłaszcza - w rękach elitarnych ekspertów i zwłaszcza, kiedy przewiduje przyszłość oraz kiedy ma dostęp do hojnych funduszy. Potrzebuje heretyków. 
Czytaj...

 

W Toronto studenci chrześcijanie najczęściej uprawiają seks bez zabezpieczeń - Tom Rees (07-11-2011)

Jak powszechnie wiadomo, chrześcijanom pod żadnym pozorem nie wolno uprawiać seksu przed ślubem (choć oczywiście zależy to trochę i od tego, którą wersję swojego Boga wyznają). Aby to zagwarantować, w niebie mają takiego specjalnego niewidzialnego policjanta, który stale pilnuje, by nie zboczyli czasem z właściwej drogi.
Czytaj...

 

Chłód na forach internetowych - Jacek Tabisz (07-11-2011)

Pobyty na forum, gdzie panuje za dużo agresji (bo dopadły klawiatur małpoludy, którymi w dużej mierze nadal jesteśmy) zamieniają się w tanie wakacje. Radykalni i pewni siebie, starannie zakryci maskami, bawimy się wtedy w pewnych siebie rewolucjonistów i nie znoszących sprzeciwu znawców, aby po odejściu od komputera z podkulonymi ogonami pójść z naszymi krewnymi do kościoła, na chrzest itp. itd. Bo choć z wujem Janem nie zamieniliśmy w życiu dziesięciu zdań, to widzieliśmy go, dotykaliśmy jego prawicy.
Czytaj...

 

Obrońcy nadmiernie szminkowanych wartości - Andrzej Koraszewski (06-11-2011)

Decyzją przełożonego zakonu Marianów "Wzmacnia się fałszywy obraz Kościoła przedkładającego posłuszeństwo i zniewolenie nad moc prawdy, odpowiedzialności i słowa'' - czytamy w apelu katolickich intelektualistów w obronie Adama Bonieckiego. Jak bardzo świadomi są sygnatariusze tego dokumentu, że używając określenia "fałszywy obraz Kościoła" zmierzają do zafałszowania obrazu Kościoła? Zapewne nie są tego świadomi nawet w najmniejszym stopniu.
Czytaj...

 

Arabia Saudyjska i niewidzialne promienie słońca - Abdulateef Al-Mulahim (06-11-2011)

Arabia Saudyjska zużywa aktualnie dwa miliony baryłek ropy dziennie tylko po to, by zaopatrzyć zakłady generujące elektryczność i odsalające wodę. Dwa miliony baryłek każdego dnia równa się dziennej produkcji ropy w Chinach, gdzie populacja jest pięćdziesiąt razy większa.
Czytaj...

 

Pytaniem na pytanie - Jerzy Neuhoff (05-11-2011)

Upubliczniona, ale nie przesadnie nagłośniana, prosta, tzn. jasna i logiczna, wypowiedź byłego redaktora naczelnego pewnego katolickiego tygodnika, od razu uruchomiła znany co najmniej od czasu wynalezienia druku, sposób uświadomienia nieproszonemu mówcy jego miejsca w szyku, a to w celu naprowadzenia go na ścieżkę Pańską.
Czytaj...

 

John Haught, jezuicka edukacja i rzeczywiste skutki katolickiego nauczania - Miranda Celeste Hale (05-11-2011)

Kiedy ważniejszym celem instytucji edukacyjnej jest przekazywanie religijnej ideologii niż rozwój intelektualny i przekazywanie ścisłej naukowej wiedzy, cierpią na tym uczniowie. Nie tylko są pozbawiani możliwości intelektualnego rozwoju i praktykowania krytycznego myślenia, są również, w różnym stopniu, czynnie zniechęcani do myślenia.
Czytaj...

 

Francuscy masoni zaniepokojeni fanatyzmem islamskim i chrześcijańskim - Mariusz Agnosiewicz (04-11-2011)

W środę rano, kiedy miał ukazać się numer specjalny magazynu żartujący z islamu, paryska siedziba redakcji Charlie Hebdo została obrzucona butelkami z koktajlami Mołotowa. Nieco wcześniej trzeba było aresztować ponad 200 chrześcijan, którzy przez tydzień atakowali widzów i paraliżowali paryski teatr wystawiający "bluźnierczą" sztukę.
Czytaj...

 

Załgiwanie przestrzeni publicznej - Anatol Ulman (04-11-2011)

Nowy Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak (Boże, jakie to wszystko arcypolskie!) ostatnio powiedział pięknie, wzruszająco wprost, a stanowczo: "w Polsce istnieje autonomia państwa i Kościoła, nie jesteśmy państwem wyznaniowym a religia nie jest fundamentem życia państwowego".
Czytaj...

 

Portret Eda Wilsona - Jerry Coyne (04-11-2011)

Zawsze ujmował mnie u Eda jego chłopięcy entuzjazm dla przyrody. Także teraz, w dziewiątym dziesięcioleciu swojego życia, nadal podróżuje po całym świecie, nadal kolekcjonuje mrówki, nadal entuzjazmuje się przyrodą i perspektywą zbadania nowego miejsca. Jego gorliwość i poczucie zachwytu są inspiracją dla nas wszystkich.
Czytaj...

 

Ponowocześni rozbitkowie - Marcin Łętowski (03-11-2011)

Emitowany premierowo w latach 2004-2010 telewizyjny serial Lost czyli Zagubieni opowiadał o przygodach pasażerów lecącego z Sydney do Los Angeles samolotu, który rozbił się na tajemniczej, nieznanej Wyspie. Zagubieni bez wątpienia stali się jednym z fenomenów pierwszej dekady trwającego obecnie stulecia.
Czytaj...

 

Czy współcześnie potrzebne są nam spory o Boga? - Radosław S. Czarnecki (03-11-2011)

Bóg (jako pojęcie) od zawsze wyznaczał na początku symboliczną (a później - faktyczną) stratyfikację społeczną, jako, że samo założenie jego istnienia sankcjonuje istnienie jakiegoś wyższego, pozarozumowego i nie empirycznego autorytetu. Tym samym tworzy się od razu jakąś, bliżej nieokreśloną (bez przymiotników, bez założeń - a priori) hierarchię społeczną przeczącą społeczeństwu obywateli.
Czytaj...

 

Tu dział windykacji, Pański rachunek za telefon... - Jan Łosiu (02-11-2011)

Większość Abonentów nie jest świadoma swoich praw, więc się zwrotu nie domaga. Czy jest to zjawisko dużej skali? Warto tylko wspomnieć, że np. w grupie TP (firmy Telekomunikacja Polska i Orange) w pierwszym półroczu 2011 roku w ten sposób zaksięgowano do przychodów ponad 6 mln zł z nieoddanych nadpłat!
Czytaj...

 

Z pamiętnika męskiego feministy - Andrzej Koraszewski (02-11-2011)

Równość, wolność i już przy braterstwie zaczynały się schody. Wolność, równość, rodzeństwo? Francuska Rewolucja została przy braterstwie. Czasy były ciekawe, bo również ta równość i wolność nie obejmowała nawet wszystkich mężczyzn, o kobietach nie wspominając.
Czytaj...

 

Materializm ekologizmu - Daniel Greenfield (02-11-2011)

Fałszywe duchowieństwo posthumanistycznej lewicy, dzięki kupczeniu katastrofą, znalazło sposób na stanie się zieloną mafią, domagającą się swojej części od wszystkiego. Tym razem sprawiedliwość nie była nawet naprawdę na porządku dnia, ponieważ lewica pozostawiła za sobą swoje egalitarne korzenie i ujawniła nagość swojego elitaryzmu.
Czytaj...

 

Echo Freuda - Oskar Wiśniewski (02-11-2011)

Dlatego Freud uważał, że człowiek musi kiedyś opuścić ramy religii, tak jak opuszcza okres dziecięctwa? Gdyż można właściwie postawić znak równości pomiędzy pragnieniami odczuwanymi w tych dwóch stanach psychicznych. I tu, i tu człowiek jest pozbawiony wolności, samodzielności i dojrzałości do zmierzenia się z tzw. rzeczywistością. Prędzej czy później konieczne będzie jednak doprowadzenie do takiego stanu, gdzie ego może emanować swoją dojrzałością i samodzielnością, a kultura i popędy biologiczne są zredukowane do minimum.
Czytaj...

 

Frederick Delius i jego ateistyczna msza - Jacek Tabisz (01-11-2011)

"Msza Życia" została nazwana mszą oczywiście metaforycznie, sławi człowieka przyszłości, nie żyjącego dla zaświatów, lecz cieszącego się zmienną i zdrową potęgą Natury. Ów człowiek jest dumny, energiczny, przepełniony radością i stroniący od zachwycania się chrześcijańskim, zaświatowym samoumartwianiem się. Ów nowy człowiek, w przeciwieństwie do człowieka wiary, nie jest niewolnikiem swoich lęków, złudzeń i hipokryzji.
Czytaj...

 

Dla ateisty trup jest żyw, o ile to nie zwłoki - Tom Rees (01-11-2011)

W intrygujących nowych badaniach psychologowie Kurt Gray z Uniwersytetu Marylandzkiego, Anne Knickman i Daniel Wegner z Uniwersytetu Harvarda wykazują, że ludzie uważają tych, którzy pozostają w stanie śmierci mózgowej za jeszcze mniej świadomych niż tych, którzy są już zupełnie, ale to zupełnie zimnymi zwłokami.
Czytaj...

 

U progu emancypacji - Jarosław Klebaniuk (31-10-2011)

Świat społeczny to nie tylko relacje między mężczyznami i kobietami, lecz także to, co jedni i drudzy do niego wnoszą. Jeśli wspólnotowość, będąca na poziomie psychologicznym lekiem na zmorę rywalizacji i traktowania innych instrumentalnie, zostanie całkowicie zaniechana na rzecz sprawczości, to obojętnie, czy światem rządzić będą feministki czy męscy szowiniści - będzie on jednakowo nieznośny dla większości jego mieszkańców.
Czytaj...

 

Od ilości do jakości - Matt Ridley (31-10-2011)

Jeszcze latem ONZ obwieściła, że w Halloween gdzieś na Ziemi urodzi się dziecko, które po raz pierwszy w dziejach przeciągnie populację świata powyżej siedmiu miliardów. Zaiste biurokraci międzynarodowi posiadają moc prorokowania! Ta precyzyjna przepowiednia jest oczywiście bzdurna, jest to chwyt reklamowy. Według demografów nikt nie wie dokładnie, jak wielka jest populacja świata - w granicach błędu około 100 milionów.
Czytaj...

 

Ogrody za wysokim murem. Ogrody klasztorne Krakowa - Łukasz Dąbrowiecki (30-10-2011)

Podczas trwania ArtBoomu kolektyw przewodnicki Insiders oprowadzał liczne grono zainteresowanych osób po miejscach, z których można było (p)o(d)glądać wspaniałe ogrody krakowskich klasztorów. Dość szokującym kontrastem dla rozległych widoków z wyższych kondygnacji na klasztorne włości były ciemne i duszne podwórka. Na terenie Instytutu Pedagogiki zamontowany został także obrotowy peryskop. Można było dzięki niemu obejrzeć ogród karmelitów, którzy na swojej bramie umieścili podobiznę rottweilera sugerującą, że jest on przygotowany do zaatakowania nieanonsowanych gości w pięć sekund...
Czytaj...

 

Metody poszukiwania egzoplanet (planet pozasłonecznych) - Bartosz Oszańca (30-10-2011)

Badania pozasłonecznych układów planetarnych stają się w ostatnich latach coraz popularniejszą gałęzią astronomii. W momencie pisania tego artykułu liczba potwierdzonych egzoplanet wynosi 694. Z biegiem lat i rozwojem astronomii będą możliwe obserwacje coraz to mniejszych egzoplanet. Być może wtedy będziemy w stanie, nie tylko odkrywać odległe obiekty, lecz także wnikliwie studiować skład ich atmosfer (np. w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia pozaziemskiego).
Czytaj...

 

ONZ jest współwinna niewolnictwu i innych zbrodni przeciwko ludzkości - Simon Deng (30-10-2011)

Przez ponad pięćdziesiąt lat tubylcza czarna populacja Sudanu - zarówno chrześcijanie, jak muzułmanie - byli ofiarami brutalnych, rasistowskich reżimów arabskich w Chartumie. W mojej ojczyźnie, Sudanie Południowym, od 1955 do 2005 r. wymordowano około czterech milionów niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Siedem milionów poddano czystce etnicznej i stali się oni największą grupą uchodźców od drugiej wojny światowej.
Czytaj...

 

Szatan jako konieczność - Leszek Żuk (30-10-2011)

Jak wykazały statystyczne badania K. Frielingsdorfa ("Demoniczne obrazy Boga"), dla 74% przebadanych chrześcijański Bóg jest tyranem odbierającym ludziom radość życia, wymagającym ciągłych umartwień i rezygnacji. Ideałem chrześcijanina jest bowiem odrzucenie rzekomo nieczystego świata i zwrot ku życiu pośmiertnemu, lecz w istocie oznacza to zwrot do życia smutnego, na klęczkach i w jałowym głoszeniu wielkości nieosiągalnego, niepojętego Stwórcy.
Czytaj...

 

Tak piękny symbol narodowej impotencji - Andrzej Koraszewski (29-10-2011)

W badaniach, o których informowała Rzeczpospolita stwierdzono, że prawie 45 procent warszawiaków jest za tym, aby krzyż w Sejmie wisiał, a tylko 18 procent jest przeciwko. Używając tej semantyki: prawie dwa razy więcej respondentów co wyborców Ruchu Palikota opowiada się za zdjęciem krzyża w Sejmie, a dalszych 37 procent nie ma w tej sprawie zdecydowanego poglądu.
Czytaj...

 

Uczenie nienawiści do innego - Mansour Al-Hadj (29-10-2011)

Jako dziecko w Arabii Saudyjskiej często słyszałem o Holocauście, który spotkał Żydów z rąk nazistowskiego reżimu w Niemczech podczas drugiej wojny światowej. Większość tego, co słyszałem, to że Żydzi wyolbrzymili liczbę ofiar, że używają Holocaustu, żeby wzbudzić litość świata i że niewątpliwie zasłużyli na ten los.
Czytaj...

 

Kwestia smaku - David Livingstone Smith (28-10-2011)

Liczne złudzenia, jakie ludzie żywią wobec wojny, sprawiają, że bardzo łatwo jest przyjąć, iż sprawcami masowej przemocy mogą być tylko albo szaleńcy, albo ludzie krańcowo zdeprawowani ("istne potwory"). "Prawda raczej jest taka - pisze James Walter, psycholog społeczny - że najbardziej typową cechą sprawców najgorszych zbrodni jest normalność, a nie choroba psychiczna"
Czytaj...

 

Pytania do Pana Posła Palikota i polskiej lewicy - Mirosław Woroniecki (28-10-2011)

Słuchając wystąpień Pana Posła Palikota w środkach masowego przekazu w czasie kampanii wyborczej i po odniesionym sukcesie raczej odczuwałem wspólnotę protestu przeciwko skostniałemu konserwatywno-narodowo - katolickiemu państwu, w którym czuję się źle, niż wspólnotę myśli i chęć współpracy w budowie państwa w którym czułbym się dobrze.
Czytaj...

 

Narodowe zupki ze zgnilizny - Anatol Ulman (27-10-2011)

Tysiąc lat temu Polskę zamknięto w lochach Watykanu. Wrzucił ją tam Rzym rękoma podporządkowanej już katolicyzmowi służalczej Europy dziko tępiącej tzw. pogan, albowiem dobry jest każdy powód do zniewalania i mordu.
Czytaj...

 

Rzeczywistość zwykła, czy rzeczywistość grupy społecznej? - Jacek Tabisz (27-10-2011)

Mamy rzeczywistość obiektywną i rzeczywistość grupy społecznej, stanowiącą jedno z głównych źródeł religijności. Wszystko wskazuje na to, iż większość ludzi na świecie zdecydowanie przedkłada rzeczywistość grupy społecznej nad rzeczywistością obiektywną, nad rzeczywistością prawdziwą. Nie ma w tym nic niezwykłego.
Czytaj...

 

Jaka demokracja? - Jerzy Neuhoff (26-10-2011)

Byli w naszych sejmach i na ministerialnych fotelach ludzie po zawodówkach, byli i profesorowie. Czy ktoś wykazał przewagę jednych nad drugimi? Nie od dziś przecież wiadomo, że żadne studia nie zastąpią dobrej szkoły podstawowej, więc nie przeceniam jednych ani nie niedoceniam drugich.
Czytaj...

 

Liberałowie i islamiści walczą o przyszłość tunezyjskiego społeczeństwa - Anna Mahjar-Barducci (26-10-2011)

7 października 2011 r. prywatny tunezyjski kanał satelitarny Nessma nadał francuski film animowany Persepolis, oparty na autobiografii urodzonej w Iranie Marjane Satrapi, która opowiadała w niej o wydarzeniach jakie towarzyszyły jej dorastaniu w Iranie podczas rewolucji 1979 roku. Po filmie odbyła się 90-minutowa debata na temat religijnego fundamentalizmu, w której koncentrowano się na podobieństwach pomiędzy sytuacją w Iranie w 1979 roku a tym, co może się wydarzyć w Tunezji.
Czytaj...

 

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla - Tawakkul Karman - C. Jacob (25-10-2011)

Tawakkul Karman, jedna z trzech kobiet, którym przyznano w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla, jest przywódczynią jemeńskiego ruchu protestu, propagującą walkę bez przemocy o zmianę reżimu w jej kraju. Ta 32-letnia matka trojga dzieci urodziła się w rodzinie w prowincji Taiz. Jej ojciec, Abd Al-Salam Chaled Karman, jest politykiem i prawnikiem, a jej siostra, Safa Karman, jest dziennikarką wiadomości w Al-Dżazira TV.
Czytaj...

 

Pan Mądra Głowa i Superbohater - Tom Rees (24-10-2011)

Najmłodsze dzieci cechują się tak zwanym "realizmem dziecięcym". W średniej grupie wiekowej dzieci potrafią już zrozumieć, czym jest niewiedza. Najstarsze dzieci nabyły już wiedzę, która pozwala im przypuszczać, że niektóre postaci, takie jak bogowie, posiadają (lub zakłada się, że posiadają) nadludzką wiedzę. Krótko mówiąc, to realizm jest najbardziej naturalny, a idea nadprzyrodzoności zostaje nabyta w toku uczenia się.
Czytaj...

 

Chwała dobroczyńcom - Jerzy Neuhoff (24-10-2011)

Dowiedziałem się kilka dni temu, że w szarpanych kryzysem Stanach Zjednoczonych 85 procent rodzin posiada własny domek, a jednocześnie 35 procent, a może nawet więcej, żyje poniżej urzędowej granicy ubóstwa. Prosty rachunek wskazuje, że co najmniej 20 procent żyjących w ubóstwie posiada własny dom. A skąd ten dom się wziął, ja się pytam?
Czytaj...

 

Viva Révolution? Viva Internet? - Monika Sadlok (23-10-2011)

Haktywizm, protesty online, to pojęcia bez których trudno wyobrazić sobie współcześnie jakąkolwiek rewolucję. O sile internetu świadczy determinacja jaką władze niektórych państw wkładają w możliwość kontroli dostępnych za jego pomocą informacji, możliwości błyskawicznej komunikacji.
Czytaj...

 

Przypadek to nie wszystko - Andrzej Koraszewski (23-10-2011)

Elliot Aronson należy do takich gigantów, którzy przez całe swoje życie zawodowe próbowali zmienić swoją dziedzinę (w tym przypadku psychologię społeczną) w naukę i chociaż rezultaty tych działań są dalekie od sukcesu, to bez wątpienia warto o nich poczytać.
Czytaj...

 

Homeopatyczna laska, czy kłoda? - Andrzej Gregosiewicz (22-10-2011)

Z dogmatów homeopatii wynika, że woda mająca "wstrząsający" kontakt z substancjami organicznymi nabywa leczniczych własności homeopatycznych. Niewykluczone więc, że laska marszałkowska stykając się z ręką fana (fanki) homeopatii (niewątpliwie substancją organiczną) również nabywa własności homeopatycznych podczas stukania nią o podłogę.
Czytaj...

 

Seks i Czerwona Królowa - Matt Ridley (22-10-2011)

Dla ssaków takich jak my, dziewicze narodziny nie są już opcją (pomijając jeden podejrzany przypadek). Jesteśmy skazani na seks, prawdopodobnie dlatego, że musimy ciągle przechytrzać krótko żyjące, szybko ewoluujące pasożyty.
Czytaj...

 

Pytania - Jerzy Neuhoff (21-10-2011)

Porządek świata, jego sens i możliwość zmiany, do niedawna jeszcze były problemami tylko elit, natomiast prosty lud nie miał czasu na filozofowanie, lecz domagał się jasnych i zrozumiałych odpowiedzi na równie jasne i proste pytania. Życie codzienne, pełne problemów materialnych, których przyczyny a więc i możliwości pomyślnego rozwiązania często leżały poza zakresem wyobraźni, chcąc nie chcąc, podsuwało im rozwiązania irracjonalne, ale za to łatwo zrozumiałe.
Czytaj...

 

Wymiana więźniów - Andrzej Koraszewski (21-10-2011)

Porwany z posterunku granicznego Gilad Szalit spędził w niewoli pięć lat i niemal przez cały czas toczyły się negocjacje w sprawie jego uwolnienia. Hamas nie spieszył się do porozumienia próbując wytargować najwyższą możliwą cenę za swojego więźnia.
Czytaj...

 

Niewolnicy w Obronie Niewolnictwa - Anatol Ulman (20-10-2011)

Wszyscy wiedzą, że powieszenie, zwane nieprawidłowo i oszukańczo sejmowym, odbyło się kiedyś, w budynku parlamentu, podstępnie w nocy, ukradkiem, po złodziejsku. Niewolnik zakrada się, wymijając straże, zawiesza symbol podległości i obiekt natychmiast staje się chrześcijański. A przede wszystkim nie wolno go tknąć.
Czytaj...

 

Kościół przeciw zapłodnieniu in vitro - Zbigniew P. Szczęsny (20-10-2011)

Pierwsza zmiana stanowiska Kościoła na problem osobowości człowieka nastąpiła w XVI wieku i została przeprowadzona przez papieża Sykstusa V jako konsekwencja jego walki z rzymską prostytucją. W bulli Effraenatam papież obłożył ekskomuniką zarówno antykoncepcję jak i aborcję w każdym stadium ciąży.
Czytaj...

 

Prywatny Jezus - Jacek Tabisz (20-10-2011)

Oczyszczony, prywatny Jezus nabiera charakteru jeszcze bardziej mistycznego, niż Jezus katolicki, czy prawosławny. Jest to oczywista kontynuacja poczucia przynależności do jednoosobowej grupy chrześcijańskiej, która rzekomo zna ukrytą przed tak wieloma prawdę.
Czytaj...

 

Co jest dla mnie cudowne - Jerry Coyne (20-10-2011)

Przeczytaj jeszcze raz ostatnie zdanie książki O powstawaniu gatunków. Wiele jest w nim zawarte, a w tym myśl, że ewolucja trwa nadal. (Nawiasem mówiąc, to jest jedyny raz w całej książce, gdzie występuje słowo "ewoluować".) I dopiero kiedy zastanowisz się nad drogą z pyłu gwiezdnego do ewolucji, zdasz sobie sprawę z tego, jakie to wszystko zdumiewające.
Czytaj...

 

Markiz de Pombal i ojciec Malagrida - rozsądek w walce z ignorancją i fanatyzmem - Piotr Napierała (19-10-2011)

1 listopada 1755 roku, w dzień Wszystkich Świętych, Lizbona padła ofiarą trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera. Miało to miejsce o godzinie 9.40, gdy większość mieszkańców Lizbony uczestniczyła w porannej mszy. W ciągu 10 minut nastąpiły trzy najsilniejsze wstrząsy, a wywołana przez nie fala tsunami zalała wybrzeże, gdzie wielu schroniło się po ucieczce z centrum. Zniszczeniu uległo ok. 85% zabudowy miasta.
Czytaj...

 

Religia jest chorym i okrutnym żartem - Eric S. MacDonald (19-10-2011)

To jest rodzaj idiotyzmu, którym religia karmi tych, którzy dali się oszukać wiarą. "Poszedł do lepszego miejsca", mówią, "Jest teraz z Bogiem". "Z czasem się z nią spotkasz". A do tych, którzy z powodu strachu przed śmiercią opóźnili śmierć kochanej osoby, bez względu na cierpienia tej osoby, mówią: "No cóż, miałaś okazję spędzenia z nim więcej czasu i jestem pewien, że doceniał to, iż był otoczony taką miłością". Religia doprawdy jest chorym i okrutnym żartem!
Czytaj...

 

Fotowrażenia z III Marszu Ateistów i Agnostyków - Jacek Tabisz, Marek Łukaszewicz (18-10-2011)

Ledwie ulicami Krakowa przeszedł Marsz Ateistów, już klerykalna prasa ruszyła do ataku. Pijarzy na swojej stronie posunęli się do takiego kłamstewka: "Zaskoczeni obecnością na Rynku rozentuzjazmowanej Młodzieży Pijarskiej, śpiewającej piosenki religijne, ateiści stracili wiarę w sens swojej idei". Gazeta Wyborcza wpuściła na swoje łamy teologa, który z kolei okłamał czytelników, że: "ateiści zostali zatrzymani przez młodych katolików" i "zrezygnowani ateiści musieli opuścić Rynek". A jak było naprawdę?
Czytaj...

 

Mrzonki - Jerzy Neuhoff (18-10-2011)

Warto by może zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście całemu temu zamieszaniu, dość groźnemu, ale przecież nie będącemu końcem świata, winni są tylko bankierzy? W końcu ilu ich jest i dlaczego setki milionów ludzi idzie, niczym stado lemingów, na zatracenie. Czyżby bankierzy wszystkich krajów, byli aż tak głupi w swej chciwości, że gotowi są wszystkich utopić, i potem żyć w wyludnionym świecie?
Czytaj...

 

Ile jest dróg? - Andrzej Koraszewski (18-10-2011)

Prawica - lewica, kapitalizm - socjalizm, bieda - bogactwo. Artykuł Oli Hołubowicz prawdopodobnie doskonale odzwierciedla typ myślenia oparty na medialnych i socjologicznych dziełach o rzeczywistości społecznej, przed którym ostrzegał nas (ówczesnych studentów socjologii) pół wieku temu Stanisław Ossowski.
Czytaj...

 

Kościół w Polsce, czyli arogancki bogaty żebrak - Zbigniew P. Szczęsny (18-10-2011)

Kościół tymczasem zachowuje się w tej sytuacji jak bezczelny "bogaty żebrak", który zajeżdża pod gmach Sejmu limuzyną i wystawia pazerną rękę po kasę i przywileje, domagając się kolejnych kontrybucji i próbujący uciszyć każdego, kto śmiałby przeciw temu zaprotestować.
Czytaj...

 

Czy kapitalizm i katolicyzm idą w parze? - Ola Hołubowicz (17-10-2011)

Po Marszu Oburzonych w Polsce zawrzało. W prawicowych mediach maintreamowych i na blogach zirytowani autorzy krzyczą zgodnie: Odczepcie się od kapitalizmu. Tak jak Marek Magierowski z "Uważam Rze", większość ma do kapitalizmu podejście bardzo emocjonalne i dogmatyczne.
Czytaj...

 

Gaz przeciwko wiatrowi - Matt Ridley (17-10-2011)

Upieranie się przy polityce subsydiowanej energii odnawialnej pośrodku strasznej recesji, w czasach, kiedy olbrzymie rezerwy taniego gazu o niskiej zawartości węgla nagle stały się dostępne, jest tak perwersyjne, że graniczy z szaleństwem. Nie może tego wyjaśnić nic poza biurokratyczną inercją i walką o zyski.
Czytaj...

 

Nagroda dla Christophera Hitchensa - Richard Dawkins (17-10-2011)

Dzisiaj poproszono mnie, bym złożył hołd człowiekowi, którego imię będzie w historii naszego ruchu wymieniane obok imion Bertranda Russella, Roberta Ingersolla, Thomasa Paine'a, Davida Hume'a. Jest pisarzem i mówcą o niezrównanym stylu, dysponującym słownictwem i zasięgiem literackiej i historycznej wiedzy znacznie szerszym niż ktokolwiek inny spośród znanych mi osób. A mieszkam w Oxfordzie, jego i mojej alma mater.
Czytaj...

 

Ruch Oburzonych poszerza pole konfrontacji - Mirosław Woroniecki (16-10-2011)

Sobotnia demonstracja w Warszawie zgromadziła kilkaset głównie młodych osób, wśród których można było zobaczyć kilku nowych posłów m.in. z Ruchu Palikota, zielonych i SLD. Działacze Pracowniczej Demokracji korzystając z okazji rozprowadzali wydawane przez swoją organizację gazetki i broszury.
Czytaj...

 

Dzieci nie są urodzonymi wyznawcami – trzeba je tego nauczyć - Tom Rees (16-10-2011)

Jacqui Woolley z Uniwersytetu Teksaskiego postanowiła poczytać krótkie historyjki dzieciom w wieku 8, 10 i 12 lat, a także dorosłym. Tematem każdej historyjki było jakieś "trudno wytłumaczalne" wydarzenie. Dzieci bardzo rzadko przedstawiały w tej sytuacji wytłumaczenia, które odnosiły się do działania sił nadprzyrodzonych. Dorośli zaś chętnie z góry zakładali jakieś nadprzyrodzone wytłumaczenia.
Czytaj...

 

Mistycy - wyrzutki realnego świata - Radosław S. Czarnecki (16-10-2011)

Mistycyzm idzie bardzo często w parze z panteizmem. I są oba te nurty myśli teistyczno-filozoficznej bardzo często zwalczane, jako istotne zagrożenie ich pozycji, autorytetu, duchowych przewag i przede wszystkim - władzy duchowej, przez hierarchie wszelkich instytucji religijnych.
Czytaj...

 

Klauzula sumienia - Wojciech Szczęsny (15-10-2011)

Znam ideę klauzuli sumienia. Mogę zgodzić się z odmową wykonania zabiegu aborcji, przez niektórych traktowanej jak morderstwo, przez danego ginekologa (przy zachowaniu rzecz jasna obostrzeń ustawy to jest wskazaniu jednostki, która takowe dozwolone prawem zabiegi, wykonuje). Jednak sprzedaż leków, które legalnie zamierza używać klient apteki, to zupełnie inna kwestia.
Czytaj...

 

Czyja to wojna - Nayyer Khan (15-10-2011)

Pakistańskie media i politycy mówią dziś jednym głosem - uczestnicząc w Wojnie z Terrorem Pakistan walczy w cudzej wojnie. Walczy nie w swoim interesie lecz Stanów Zjednoczonych. Takie opinie wygłasza między innymi Imran Khan (popularny w Pakistanie polityk, były gracz w krykieta - przyp. tłum). Ostatnio pojawiła się pewna zmiana w tym trendzie. Intelektualiści uznawani za liberalnych i osobistości telewizyjne wyrażają przekonanie, że to, co wprawdzie rozpoczęło się jako wojna na rzecz USA, zmieniło się jednak w wojnę Pakistanu.
Czytaj...

 

Epitafium - Jerzy Neuhoff (15-10-2011)

Zmarł kolejny z moich kolegów. Atomy, do tej pory utrzymywane w posłuchu i porządku przez stale dopływającą z zewnątrz energię, tworzyły nie tylko złożone struktury przestrzenne, ale także osobowość i intelekt, rozpoczęły kolejny etap swego bytu i wędrówki przez wieczność.
Czytaj...

 

Bitwa o magię - Andrzej Koraszewski (15-10-2011)

Poezja odkrywania rzeczywistości, tej, którą możemy zobaczyć, usłyszeć, pomacać, i tej ukrytej, której najpierw się domyślamy na podstawie różnych przesłanek, potem tworzymy modele, eksperymentujemy, budujemy narzędzia, które pozwalają zajrzeć tam, gdzie nie sięgają nasze gołe zmysły, to nie są żadne teatralne sztuczki. Ta magia, to magia szukająca zrozumienia.
Czytaj...

 

Niegrzeczny staromałolat - Anatol Ulman (14-10-2011)

Hipoteza moja jest o tyle dla wielu ważna, że bohater, po prześwietnej klęsce wyborczej, wylazł na taboret za mównicą i ogłosił, iż zwycięży, że przeniesie Budapeszt nad Wisłę, cokolwiek niemiłego miałoby to znaczyć, oraz całej Sarmacji zapewni taki rozum, jaki pozyskała poważna część obywateli kresów wschodnio-południowych od Rydza i podległych wszechmogącemu ojcu biskupów.
Czytaj...

 

Normalka - Jerzy Neuhoff (14-10-2011)

Wszystko wskazuje na to, że metoda pomijania wzgardą niewygodnych faktów będzie nadal twórczo rozwijana. Jej odmianą są wszystkie teorie spiskowe. Im mniej faktów, tym spisek głębszy, tym ciemniejsze siły za nim stoją, i nie ważne czy chodzi o Jagona i Otella, spisek lekarzy, radiostację gliwicką czy 11 września.
Czytaj...

 

Cienkie szyje ateistów - Adam Karski (13-10-2011)

Zainfekowany umysł sam nie jest świadomy swojej choroby. Nie wie, że postrzega świat w sposób zniekształcony i tego, że jest wykorzystywany. Raczej jest skłonny myśleć, że to osoby wolne od infekcji są dziwne, czegoś im brakuje. Na dodatek złośliwy program jest tak zbudowany, że dąży do replikacji.
Czytaj...

 

Ostatni lot - Wiesław Jaszczyński (13-10-2011)

W najtrudniejszej fazie lotu prowadzono w kokpicie rozmowy nie przestrzegając odpowiednich procedur. Informacja rosyjskiego kontrolera lotów była jednoznaczna, że lotnisko w tym momencie nie nadaje się do lądowania. Brak rosyjskiego lidera na pokładzie został już skomentowany w poprzedniej książce tych autorów: Pan Prezydent nie życzył sobie rosyjskiego oficera na pokładzie jego samolotu.
Czytaj...

 

Nadzieja na państwo dla palestyńskich Arabów - (12-10-2011)

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział w ONZ, że "mieliśmy prawo ustanowienia państwa palestyńskiego od 1948 roku, ale warunki były trudne. Teraz otrzymamy nasze prawo od Narodów Zjednoczonych".
Czytaj...

 

Ruch Palikota – ruch sprzeciwu i protestu policzkuje klasę polityczną - Mirosław Woroniecki (12-10-2011)

Janusz Palikot - filozof, przedsiębiorca, polityk, a również wizjoner, prowokator i błazen. Przez jednych znienawidzony i wykluczony z grona osób godnych uczestniczenia w publicznym dyskursie, przez innych stawiany za wzór pracowitości i skuteczności prowadzącej do sukcesów w każdej dziedzinie, uwielbiany i gloryfikowany za odwagę i niezłomność w dążeniu do realizacji celów, jakie postawił przed sobą w politycznej karierze.
Czytaj...

 

Święto zmarłych bogów - Lucjan Ferus (12-10-2011)

Odnoszę nieodparte wrażenie, iż wierni prawie wszystkich religii pozbawieni są bardzo ważnego święta, mianowicie Święta Zmarłych Bogów (mogło by ono być 31.X. lub 3.XI). Może dawało by im ono coś do myślenia? A jest nad czym, pod warunkiem, iż dysponuje się odpowiednią wiedzą i potrafi się z niej wyciągnąć właściwe wnioski. Zresztą przekonajcie się sami.
Czytaj...

 

Homofobiczna obsesja religijnej prawicy - Piotr Napierała (11-10-2011)

Bardzo często spotykamy się z opinią, typu: "nie mam osobiście nic przeciwko gejom, ale jestem przeciwko przywilejom dla nich". Przywilej zakłada, że mają do niego prawo tylko nieliczni, podczas gdy homoseksualiści chcą tego samego co heteroseksualiści; a więc można być co najwyżej przeciwko równouprawnieniu gejów, a nie przywilejom dla nich.
Czytaj...

 

Co ścierpło Terlikowskiemu? - Andrzej Koraszewski (10-10-2011)

Salon24 twierdzi, że jedynym wygranym w tych wyborach jest Janusz Palikot. Gdyby to była prawda, byłoby to bardzo przykre. Mam nadzieję, że trochę wygraliśmy wszyscy. Chociaż, jak się dowiaduję, Terlikowskiemu coś ścierpło.
Czytaj...

 

Światło na końcu tunelu - Matt Ridley (10-10-2011)

Gospodarka świata jako całości nadal rośnie: skurczyła się o zaledwie 0,6 procenta w 2009 r. i powróciła do ponad 5 procent wzrostu w 2010 r., według Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ostatnie cztery lata były dla nas kiepskie, ale były to dobre lata dla Chińczyków, Hindusów, Brazylijczyków, nawet Afrykanów. Nigeria wzrastała o 9 procent rocznie.
Czytaj...

 

Czy samo-posiadamy siebie? - Patrycja Walter (10-10-2011)

Ideę samoposiadania siebie rozpropagował filozof John Locke w Dwu traktatach o rządzie (ściślej w drugim traktacie), gdzie poruszył problematykę praw własności jednostki. To nie Locke jednak był jej prekursorem. Forpocztą tej idei były bowiem teksty lewellerów w osobach: Johna Lilburne'a , Richarda Overtona , Williama Walwyma czy Algernona Sidney'a.
Czytaj...

 

Laicyzm rodowy - Jacek Tabisz (09-10-2011)

Gdy burzymy się na myśl o tym, że państwo mogłoby przeszkadzać rodzicom w światopoglądowym praniu mózgów ich pociech, burzymy się jednocześnie przeciwko prawom człowieka. Bronimy zaś idei swego rodzaju "laicyzmu rodowego", czy szerzej - demokracji rodowej, gdzie prawa przynależą do rodów, a nie jednostek ludzkich.
Czytaj...

 

Palestyna: sprawa czy państwo? - Amir Taheri (09-10-2011)

W najbliższych dniach oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa ONZ-u rozpocznie debatę o żądaniu Autonomii Palestyńskiej uznania jej za suwerenne państwo.Na pierwszy rzut oka sprawa jest prosta. Od stworzenia po drugiej wojnie światowej ONZ przyjął na swoich członków 150 państw. Nie ma powodu, dla którego żądanie palestyńskie miałoby stanowić problem.
Czytaj...

 

Generacja RPG, czyli czego uczą nas gry komputerowe - Mateusz Kukla (09-10-2011)

Szekspir powiedział kiedyś że cały świat jest sceną, a wszyscy ludzie aktorami. Parafrazując mistrza mogę chyba powiedzieć, że cały świat jest grą, a my wszyscy graczami. W życiu jak w grze mamy jakieś zadania do wykonania, ktoś czegoś od nas chce, wchodzimy w różne sojusze inne zrywamy, pogrywamy sobie z innymi lub gramy na ich emocjach, ewentualnie nerwach. Każdy próbuje ugrać coś dla siebie.
Czytaj...

 

Cisza - Andrzej Koraszewski (08-10-2011)

Umilkły jarmarczne ryki, cisza przynosi niewypowiedzianą ulgę. Z całej kampanii w uszach został mi tylko jeden slogan na szczęście całkowicie ponadpartyjny, a tym samym dozwolony również w godzinach ciszy. Slogan ukuty przez naszego czytelnika: po słupach do celu.
Czytaj...

 

Korzyści z czytania - Jerzy Neuhoff (08-10-2011)

Od pewnego czasu trwa w naszym kraju akcja "Cała Polska czyta dzieciom". Czy okaże się ona skuteczna i wzbudzi wygasającą w coraz szybszym tempie potrzebę czytania? Osobiście wątpię, w czym utwierdza mnie osobisty przykład wnuka, który odziedziczył wszystkie moje wady, za to żadnej zalety, co, mam nadzieję, pomoże mu w życiu.
Czytaj...

 

Teorie spiskowe są produktem mentalności naznaczonej arogancją i zaprzeczeniem - Abd Al-Hamid Al-Ansari (08-10-2011)

Kultura arogancji jest chorobą dziedziczną. Ludzie absorbują ją w dzieciństwie jako coś nie podlegającego kwestionowaniu; są zaprogramowani do myślenia w ten sposób. Jest to kultura, która dominuje kolektywną świadomość, idąc w poprzek podziałów politycznych i ideologicznych. Powoduje, że ludzie najeżają się na każdą zewnętrzną krytykę, czy dotyczy ona handlu ludzkim towarem, czy pogwałceń praw człowieka.
Czytaj...

 

Lifestylowe sacrum ateisty - Mariusz Agnosiewicz (07-10-2011)

Dwa miesiące temu zwróciła się do mnie Edyta Ochmańska z "lifestylowego" magazynu "Trendy - Art of Living" z pytaniem o sacrum i rozwój duchowy ateisty, na potrzeby przygotowywanego na ten temat tekstu. Nie jestem wrogiem duchowości ateistycznej, choć zdaję sobie sprawę, że za pojęciem tym czai się niemała czereda demonów uśpionego rozumu.
Czytaj...

 

Nowe media – nowa sfera publiczna? - Monika Sadlok (07-10-2011)

Kompetencje uczestników debaty publicznej prowadzonej w ramach nowych mediów wciąż bywają zbyt małe, czyniąc ich podatnymi na manipulację. O ile większość ludzi bez problemu odróżnia reklamy od informacji zamieszanych w prasie czy telewizji, o tyle z treściami zmieszczonymi w internecie jest inaczej. Im wyższy potencjał demokratyczny posiadają nowe media, tym częściej okazuje się technologią, która nie tylko umożliwia proces poszerzania współczesnej sfery publicznej, lecz także sprzyja pojawianiu się zjawisk i procesów negatywnych.
Czytaj...

 

Babok na króla Sarmacji! - Anatol Ulman (06-10-2011)

Obywatele demokratyczni, analfabetyczni, sfotygowani, skempowani, zrydzowani, zbiskupieni, wszechpolscy! Wybierzcie szlachetnego baboka! Będzie pięknie! Będziemy sobie po drogach prapolskich łazić w procesjach na bosaka. Łkać katastroficznie głosem wolnym wolność ubezpieczającym. Monumenty wytwarzać nieba sięgające. Berlin walić, Moskwę palić!
Czytaj...

 

Małpie metafory - Matt Ridley (06-10-2011)

Bez wątpienia analogie pomagają nam wiele rzeczy lepiej zrozumieć. Lubię odwoływać się do dzieł Szekspira tłumacząc jak mysz i człowiek mogą mieć w zasadzie te same geny, a jednak być tak bardzo różni. W swoich sztukach Szekspir posługuje się około 20 tysiącami słów, podobnie jak ssak ma 20 tysięcy genów. Różnica między dwiema sztukami Szekspira ukrywa się nie samym słownictwie, ale w porządku słów.
Czytaj...

 

Nigdy więcej haremów: historia muzułmańskiego i ex-muzułmańskiego feminizmu - Phyllis Chesler (06-10-2011)

Te feministki są systematycznie demonizowane jako "rasistki" i "islamofobki". Tak, także te, których kolor skóry jest brązowy, czarny lub oliwkowy; niektóre są nadal religijnymi muzułmankami, ale większość jest świecka - ateistki lub apostatki. A to są najgorsze przestępstwa według prawa szariatu.
Czytaj...

 

Londyn na rzecz świeckiej Europy - reportaż - Zenon Kalafaticz (05-10-2011)

17 września odbył się w Londynie Marsz na rzecz Świeckiej Europy. Fragment przemówienia Andrew Copsona, szefa Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistycznego: "Co tak naprawdę znaczy życie w wolnej, świeckiej demokracji? To znaczy, że jeżeli twoje przekonania religijne są przeciwko aborcji, na przykład, zgadnijcie co? Nie musisz wcale przeprowadzać aborcji! Jeśli twoje religijne poglądy zakazują ci gejowskiego małżeństwa - nie musisz wcale mieć takiego małżeństwa
Czytaj...

 

Powinniśmy dać wyraz swej niewierze - Marcel Tabor (05-10-2011)

Dziś w Tarnowie nuncjusz papieski poświęcił nową bibliotekę i czytelnię największego w Polsce i Europie Wyższego Seminarium Duchownego. Adaptacja kosztowała 8,5 mln zł, z czego aż 6 milionów to środki przyznane przez małopolski sejmik wojewódzki. Granda: instytucja prywatna "przyswoiła sobie" publiczne pieniądze, a mnie - oskubanego na ten cel podatnika nikt nawet o nic nie zapytał.
Czytaj...

 

Generalski pasztet z Pakistanu - (05-10-2011)

W niedawnym wywiadzie generał broni (w stanie spoczynku) Hamid Gul, były szef pakistańskiej wojskowej służby wywiadowczej (ISI), twierdził, że nie leży w interesie Pakistanu branie udziału w wysiłkach USA na rzecz rozmów pokojowych z talibami. W 10 rocznicę zamachów z 11 września Gul udzielił wywiadu wychodzącej w Londynie gazecie "Al-Sharq Al-Awsat".
Czytaj...

 

Siła złego - Jerzy Neuhoff (05-10-2011)

Próby ulepszenia świata trwają, co, jak mówi piosenka 'widać, słychać', ale nie czuć, moim zdaniem - na szczęście, a jeśli już jakiś zapach im towarzyszy, to jest to niekiedy zapach kadzideł, w zasadzie dość atrakcyjny. Niektórym, jak mi się wydaje, milszy byłby jednak zapach stosów, a dlaczego tak sądzę, spróbuję wyjaśnić.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

W Sopocie straszy
Blokada marszu faszystów - Kolorowa Niepodległa
Sopockie Towarzystwo Naukowe zaprasza
A kto mnie zaprosi?
Spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław 10XI. t: Ateizm jako religia?
Zebranie PSR Warszawa 7 listopada 2011 r.
Spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław 3 XI, temat: Czy racjonaliz
Borgia - Film ZDF Seria
Spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław 27 X, temat: Liberalizm
Wolne miejsca na wyjazd integracyjny!
Zaproszenie
Spotkanie PSR Wrocław 20 X temat: Ateizm w Indiach
Nauka w Sopocie
W Toruniu będą debatować o dialogu islamsko-chrześcijańskim
Spotkanie PSR Wrocław 13 X temat: Czym się różni dogmatyzm od radykali
III Marsz Ateistów i Agnostyków


Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Tydzień Mózgu 2012
Powiadomienia o odpowiedziach w Oślej ławce
Kasowanie postów
Zlot Ateistów - może już starczy?
Brednie i odloty
Obrona mbieleckiego.
Religie:
Kościół jako instytucja kulturalna
To: ciało czy dusza?
auschwitz jezusa
Od kiedy możemy mówić o "Kościele"?
Historyczny Jezus - to tylko hipoteza
Boeing 767 wylądował - będzie kanonizacja!
Płaczące figurki
Pierścień grzybiczy
Ukrzyżowanie - czyżby?
tylko dwa pytania
Mały Poradnik Grzesznika
Prognoza Szymona Hołowni
Rola demonów w procesie karnym
Pomoc przy pracy mgr
Dzieci ofiarami okrutnych egzorcyzmów
Krzysztof Jackowski - jasnowidz z Człuchowa
Sanders za Jezusem, a wy za nim
W drodze ku świętości
Urojony Bóg Richarda Dawkinsa
Grobowa historyczność - ciąg dalszy
Ilu ateistów w Kościele?
Degeneracja.
Co dla nas znaczy słowo "Bóg"?
Filozofia i światopogląd:
Ateizm a śmierć bliskich
Pewien subtelny problem etyczny i jego rozwiązanie
Refleksje antropologiczno-etyczne
Homoseksualizm to zło?
Kluczowe pytanie
Kluczowe pytanie
Deista-racjonalista?
Wszystkich świętych w oczach ateisty
Co wy na to
Jaki argument przekona teistę do zmiany zdania?
Najlepszy z możliwych światów to ten?
Uwarunkowanie każdego człowieka a podział na dobro i zło
Szkice o moralności (etyce) katolickiej.
Argument na stwierdzenie, że nie ma alternatywy
Marsz Aieistów i Agnostyków spotyka sie z katolikami
ateiści i antysemityzm,nietolerancja
Za szablę chwytaj! O cel nie pytaj...
Status ontologiczny rzeczywistości wirtualnej
Kościół i antyklerykalizm:
Między historią, faktem, a metaforą
Pierdoły?
Odwirowywanie skarbu państwa
Knebel dla ks. Bonieckiego
Kościół zarabia na erotyce
Wczoraj w Betlejem, dzisiaj Bentley'em.
ZABRAĆ DOMY OPIEKI KOŚCIOŁOWI
Płonąca kasa
nareszcie mówi się ile zarabia KrK
Walka z kremacją - kościół walczy ze złem tego świata
nowa afera: KrK i handel dziećmi.
Kościół okiwał antyklerykałów
Kościół okiwał antyklerykałów
polski kościół chce opodatkować wiernych
Rydzyk dał głos
Ośrodek Alzheimerowski imienia kardynała Gulbinowicza
Polscy grzesznicy
Nauka:
Benzoesan sodu
Operatory logiczne - TAK, NIGDY, ZAWSZE
Pesymizm profesora Smitha
Dwubarwny łańcuch - zagadka.
Zasada zachowania energii
9 zmysł.
Oszustwo Stapela
Pytanie do hydrologa
Dla ateisty trup jest żyw...
Wątpliwość dotycząca horyzontu zdarzeń
Horyzonty poznania
Narządy szczątkowe.
Świat Nauki = + Droga do rzeczywistości !
Homoseksualizm jako rodzaj niepłodności?
Nieskończenie ściśnięty stan materii w czarnych dziurach?
Czarna dziura a czasoprzestrzeń
Natura vs Człowiek 1:0
Kreacjoniści nie dają za wygraną. Nowy argument z projektu.
Życiodajny oddech wulkanów
108 miliardów ludzi
Pytanie o "cud" w Sokółce
To szkodliwe promieniowanie...
Społeczeństwo i kraj:
Zadyma w Warszawie
Kotliński versus Olejnik
Kotliński versus Olejnik
Poniżej krzyża
Pro publico bono
Ironia?
O pewnej śmiesznej naklejce
Fiskus a "bezbożne związki".
W PiS jak za Stalina
Polska bieda.
Cejrowski: To jest nasz wróg, do którego trzeba strzelać...
Marsz niepodległości i sprawa urn - o co naprawdę chodzi ?
Homoseksualizm i ateizm a polskie społeczeństwo
Atak na Iran? Brytyjczycy szykują plany.
Orły kontra Wrona
Ocalenie samolotu
Prentendent do Oscara...
Blokada marszu faszystowskiego 11 listopada
Inflacja magistrów
Wolne media?
Niekompetencja czy ........... profesjonalizm?
Krajobraz po bitwie. Niepokój wśród posłów
Przekroczenie granic nauki czy dowód na istnienie Boga?
Media publiczne prześladują katolików
Z CV posła
PRACA?
Ruch oburzonych - ale jakie postulaty?
To idzie młodość
Ach ta demokracja, czyli "słupy" wyborcze
propozycja
Medal dla mordercy
Reklamy Behemota nigdy dość?
Czego uczy szkoła?
Jak będzie wyglądał nowy ruch katolicki
Ruch Palikota - czy to realna partia, a finanse?
Lesbijki na wiejskim weselu
Primum non nocere
Czy ich wykończą
Powolne znoszenie drewienek pod nowe stosy?
Operatorzy komórkowi - jak naciągają
Duch absurdu krążący nad Gdańskiem
"Quo vadis" źródłem wiedzy ...
Terlikowski nareszcie normalnieje
Terlikowski nareszcie normalnieje
Terlikowski nareszcie normalnieje
Naczelny "FiM" byłym TW?
Dzień edukacji a Krzyż
Praca się nie liczy ?
Sumienie aptekarzy znowu się budzi
Wizyta biskupa w szkole państwowej
Modlitwa o rewolucję - Cejrowski odlatuje...
Propozycja RP: Środa ministrem edukacji
Krzyż w Sejmie - temat zastępczy
J. Kaczyński ignoruje Ruch Palikota
Zlikwidować Senat
Cena głosu
Panie Prezesie!!! Jak rzyć???
Kaczyński w 2008 r.: jak nie wygramy, to odejdę
Wyniki
Absurd "ciszy wyborczej"
Zakaz sombrero i wykroczenie bycia podejrzanym.
Zabawa w wynik wyborczy
Palikot 10% - trzecia siła w Polsce
Dylemat niewierzącego
Nergal wraca
Prace domowe
Czas na wojnę z wrogami Jezusa
RPP-czyli-"Pospolite Ruszenie Polaków"
Intronizacja Jezusa jako program wyborczy
Polityka dziecioróbcza
Cud dwóch krzyżyków ???
Kultura:
Pula hitów
Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
Jaka książka na prezent?
"Habemus Papam" Nanni Moretti
Ateistyczny Duch Mzamar
Całość
Biophilia
Projekty BOINC:
Niewielkie zainteresowanie taką promocją racjonalizmu :(
ABC Racjonalisty:
Męczennice -zbrodnia na Kalwinach
Iść tam, gdzie nie dotarł nikt
Jak zostałem talibem?
Uświęceni w naszej pamięci
Tłumaczenie Searle'a
Magia rzeczywistości
Gospodarka i ekonomia:
koszty pracy w Polsce - jakie są?
Uniwersalny europejski wiek emerytalny?
Rajd greckiej demokracji po giełdach
Gwiazdowskiego pomysł na emerytury
Rekordowe kursy EURO
Brak pracy dla inżynierów - a może wręcz przeciwnie?
Co z tą stolicą?
Fundacja i dobroć z jej posiadania
UE: Europejska żywność zagrożona.
Marsz "oburzonych"? Chyba na własną głupotę
Monopol pocztowy i ekologia
Neoliberalny cud
Rewolucja Październikowa
Plan genialny w swej prostocie
Kradzież, czy sprawiedliwość społeczna?
Raduj się młody Polaku!
Koniec kryzysu w Europie
Ordynariat Polowy WP - budżet - 20.250.000,00 zł
O wszystkim i o niczym:
Katolicka miarka
11.11.11.
Symulacja? ..ała, moja głowa!
Manipulacja PZPN-u
znalezione w sieci na wesoło
Pomysł na krzyż
Kolejne wojny
Kilka propozycji do konstytucji
NIC! NIC!
Rocznica Rewolucji Październikowej
Oszczędności w czasach kryzysu
Jeszcze o wymianie więźniów
Poczta Polska- shame on you!
Nasza "Ekstraklasa"
Actimel
Halloween- rytuał bez treści?
Aniołki zbyt sexy
Numer 7 miliardów zgłoś się do ludzkości
Czerwone żelki lukrecjowe
Porcja "wiedzy" z Watykanu
Granice dobrego smaku
To prawda... szkodliwe, ale zawsze zostaje lewa ręka
O jasności redakcyjnej ustaw i prześladowaniu mańkutów
Przenieśmy książkę Szczuki na regał z ksiązkami dla młodzieży!
Chrześcijańskie miłosierdzie kierowców
Dawno, dawno temu... Służba Zdrowia wyglądała tak...
Równanie konsensusu
Jesienna refleksja
Internet w kuchni!
Co zmienilibyście w Konstytucji?
Czego gratulował Libijczykom minister Sikorski?
Kim jest Richard Dawkins dla Brytyjczyków?
Co z tym czasem czyli koncepcja Juliana Barboura
Jesus&Mo
Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa
Czy można zaskarżyć Koran?
Co nie przystoi katolikom?
Kaddafi nie żyje.
kto nie lubi marychy ?
Polska jest wspólną wartością
2 pytania (niekoniecznie) na poważnie.
Takie rzeczy to tylko w Play'u
Wanda Nowicka nie wytrzymała
Przyjemna, zielona moralność
Barcode
Intronizować Palikota na Króla Polski ;)
Zarabianie w sieci
"Zdrowa i katolicka Polska"
Teherańska rura... POLECAM
Jak wychować racjonalistę?
czy życie powstało tylko na Ziemi - argument pesymistyczny
Ksiądz Sowa czyta Racjonalistę.
Jackowi Tabiszowi dedykuję
SLD za krzyżem!/a>
"PILNA: PiS ściąga do Sejmu 400 obrońców krzyża spod Pałacu"
Tabletki byłej Pierwszej Damy
Dr House i jego ewangelia
Pytanie
W wyborczej ciszy głos się rozchodzi...

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.