 |
11-ste przykazanie wg Terlikowskiego Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-12-2012 21:43 | Małyska (6054 punktów) | 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego
10 na 10 | Nie wybierałem czasu , w którym żyję ale muszę zmagać się z tym wszystkim co widzę i słyszę. Jestem pechowcem , mam telewizor. W XXI wieku w zasadzie wszyscy go mają. Mimowolnie oglądam telewizję . Mój pech się potęguje. Trafiłem na program publicystyczny (Kropka nad i 17.12.2012) z udziałem posła Niesiołowskiego i publicysty Terlikowskiego. Prawdziwy hardcore ! Poseł Niesiołowski, chyba wszyscy go znamy, przy p. Terlikowskim objawił się jako wyważony, zdroworozsądkowy i ugodowy przedstawiciel katolickiego społeczeństwa. O tempora, o mores! Do czego to doszło! Niesiołowski barankiem pokoju? Przy Terlikowskim sam Papież byłby zdrajcą ideałów Chrystusa. Zazdroszczę Terlikowskiemu wszechstronnej wiedzy. On wie wszystko o zbawieniu! Nie potrzebni Aniołowie i Archaniołowie. Terlikowski wie kto popełnia grzech i jakiego kalibru. Aborcja, In vitro, dla Terlikowskiego to jak dla mechanika w warsztacie samochodowym wymienić olej. Wie co myśli człowiek i jak ma postąpić. Zna wszystkie grzechy i kary za nie. Prawdziwa wyrocznia. Nie potrzebne już autorytety, eksperci, encyklopedie i nawet encykliki papieskie. Jest Terlikowski! W programie Moniki Olejnik Tomasz Terlikowski powiedział, że”zarówno aborcje w Polsce, jak i masakra w Newton były zabijaniem niewinnych dzieci” Zapytany, co sądzi o dzieciach poczętych poprzez in vitro powiedział, że "to są fantastyczne dzieci, ale metoda poczęcia jest zła". Dlaczego Terlikowski nie wprowadzi 11-go „ Nie będziesz poczynał In vitro” No cóż,dobry Bóg jakoś o tym zapomniał… Fajne wpisy na: panoptikum-blogosobliwosci.blog.pl/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Dalej..#361 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | . > Ja też nie jestem zacietrzewiony,Dobrze, że choć ma Pan poczucie humoru. W Pana przypadku to konkretnie chodzi o cietrzewia tokującego, a więc całkowicie zaślepionego na rzeczywistość. > Jedna sprawa to dla mnie oczywiste jest, że "równia pochyła" będzie działała.Nie daj Boże, wrócilibyśmy do Inkwizycji. > Widać to dobrze na przykładzie ruchów gejowskich.Wykonują podobne ruchy frykcyjne do heteroseksualnych, gdyż postępują zgodnie z naturą, a ta według Pana jest tworem Boga. > Zaś po drugie nie chodzi o rozwiązania, bo te będą zawsze miały zwolenników i przeciwników, bez względu na zakres stosowania tylko o zasadę.Tak, tyle tylko, że jestem gorącym przeciwnikiem, aby prawo państwowe narzucały nam partie/kościoły zgodnie z wyznawaną przez siebie ideologią (penalizacji). I odwrotnie - jestem zwolennikiem wykorzystywana tu dorobku nauki. > Jeżeli pozwolimy chorym na eutanazję czego mamy zabronić jej zdrowym?Jeżeli politycy w imieniu państwa pozwolili "chorym" ze specsłużb na wykorzystanie pozaprawnych narzędzi (powiedzmy na cienkiej granicy prawa) , to stworzyli nam obrzydliwą aferę doktora G. Małpie brzytwy dawać nie należy, a wierzącym prawa do decydowania za wszystkich.
@@@
Wiara albo rozum - wybór należy do ciebie. . |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >Jacy WAM ??? O czym Ty piszesz? Punkt odnosi się do społeczeństwa - jak nim nie jesteś to po co się wypowiadać?> Jeśli wolno dopytać..> Czy Ty/Wy, imć Konowal, jesteś/cie jednostką czy społeczeństwem?Miało być "tym społeczeństwem" Zaś ja jestem i tym i tym :-D
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#363 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | . > >>>Zatem po raz kolejny najuprzejmiej proszę, byś się odniósł do powyższej naszej wymiany zdań. Konkretnie, jasno, jednoznacznie.> I co mamy się przerzucać słówkami? Nas nikt nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne, gdy z doktryny, w którą wierzymy wynika inaczej.> Przecież to oczywiste że jak uważam że człowiekiem się jest od chwili poczęcia to nie dlatego że od chwili poczęcia jest w pełni ukształtowany człowiek. Dla chrześcijaństwa człowiek jest bytem. Bytem przejętym, w odróżnieniu od Boga, który jest bytem absolutnym. Został stworzony z natury, zdolny jest dzięki łasce poznać i umiłować Boga. Jest bytem jednostkowym ( substantia), w którym można wyróżnić "istotę" ( essentia) i "istnienie" ( existentia). Ale choć jest bytem złożonym, to żywe ciało człowieka wraz z duszą stanowi psychofizyczną jedność. Nieśmiertelna dusza stwarzana dla każdego ludzkiego bytu w chwili poczęcia stanowi za życia samą istotę ciała. Jest jego przyczyną i organizacją, a więc to dusza stanowi o mózgu, a nie mózg o duszy. Po śmierci oddziela się od materii przechodząc w istnienie wieczne.
Magisterium Kościoła Katolickiego mówi, że każdą poszczególną duszę Bóg stwarza z niczego, jednocząc ją z komórkami rodzicielskimi łączącymi się w akcie prokreacji. Chrystianizm zapłodnione jajo utożsamia z człowiekiem. W całym życiu doczesnym dusza wraz z ciałem stanowi jedność, stanowiąc wyraz duchowej osobowości człowieka. Prowadząc go do wypełnienia losu życia w drodze do zmartwychwstania. Duszy nie można wyprowadzać z materii, gdyż jest ona substancją - to znaczy bytem, który "opiera się na samym sobie" - materię organizującym. Bóg jest substancją w stopniu najwyższym, substancja duszy ludzkiej jest zależna od Boga. Dusza raz stworzona uzyskuje nieśmiertelność.> Oczywistym jest że mózg nie ma formy jak u urodzonego dziecka, co nie znaczy że go tam nie ma. W jakichś zapisach genetycznych jest i jak nic nie stanie na przeszkodzie to się pięknie wykształci, zaś jak nie ma to nie ma - to się nic nie wykształci.To przecież Bóg wszystko zaplanował i wszystko zgodnie z jego wolą się dzieje. (Choć w swej mądrości nie zaplanował uczonych, którzy jego święte plany mają w .... wielkim poważaniu i opierają się na dorobku nauki.) Dla nauki nie ma żadnych wątpliwości, że należymy do królestwa zwierząt. Jesteśmy blisko spokrewnieni z wielkimi małpami: szympansami, gorylami i orangutanami. Wywodzimy się od wspólnych przodków i w przeszłości mieliśmy jeszcze wielu innych wspólnych krewnych, którzy nie dożyli do współczesności. Podobieństw i różnic między nami a innymi naczelnymi jest wiele, ale większość z nich możemy uznać za drugorzędne. Zasadniczą cechą wyróżniającą nas ze zwierzęcego świata jest mózg, a szczególnie jego najmłodsze ewolucyjnie struktury, wśród których najbardziej istotne są płaty czołowe kory mózgowej. Tak jak inne naczelne, świat doświadczamy za pomocą pięciu zmysłów, ale stając na nogach uzyskaliśmy wspaniałe narzędzie, jakim są ręce zakończone wrażliwymi na dotyk palcami z przeciwstawnym kciukiem. Ważną, także swoistą dla człowieka, cechą jest budowa krtani pozwalająca na bogatą artykulację głosu. Ten specyficzny dla naszego gatunku narząd komunikacji umożliwił wykorzystanie pełnej potencji naszego mózgu. Wyzwolił możność operowania symbolami i abstraktami. Mowa artykułowana dała nam zdolność przekazywania innym całego bogactwa własnych odczuć i przemyśleń. Za pomocą języka mówionego, a później pisanego, człowiek przekazuje wiedzę, socjalizuje następne pokolenia, tworzy kulturę. I właśnie dla tych wzajemnie pobudzających się przyczyn (mózgu, mowy i sprawnych rąk) człowiek będąc zwierzęciem, stał się zwierzęciem wyjątkowym.
Dla nauki trudne jest wyznaczenie momentu, gdy stajemy się istotą ludzką. Nie jest nią jajo i nie jest plemnik. Czy wystarczy ich spotkanie - zapłodnienie. Jedna komórka o średnicy jednej setnej milimetra zawierająca chromosomy ojca i matki. 46 chromosomów stanowiących 23 pary z zawartym w nich szyfrem, według którego, kroczek po kroczku, zostaniemy zbudowani. Dopiero po 30 godzinach zygota dzieli się na dwie komórki. Szóstego dnia już jako kilkaset komórek nazywanych blastocystą dociera do macicy, aby po około dwu tygodniach zagnieździć się w jej ścianie. Od tego momentu nazywana zarodkiem rozwija się dalej, tak by po dwu miesiącach osiągnąć punkt, od którego zaczyna nazywać się płodem. Rozwijać się będzie pod tą nazwą jeszcze przez ponad 200 dni - do chwili, kiedy przyjdzie na świat dziecko. To cudowne zdarzenie jest procesem. Permanentnym stawaniem się, w którym tylko dla lepszego zrozumienia zachodzących zmian określamy i nazywamy dostrzegalne dla nas etapy. Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda.@@@
Wiara albo rozum - wybór należy do ciebie. . |
#364 5 na 5 | maciejo (3492 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > I co mamy się przerzucać słówkami? Przecież to oczywiste że jak uważam że człowiekiem się jest od chwili poczęcia to nie dlatego że od chwili poczęcia jest w pełni ukształtowany człowiek. Oczywistym jest że mózg nie ma formy jak u urodzonego dziecka, co nie znaczy że go tam nie ma. W jakichś zapisach genetycznych jest i jak nic nie stanie na przeszkodzie to się pięknie wykształci, zaś jak nie ma to nie ma - to się nic nie wykształci.Czyli plemniki i komórki jajowe wg Ciebie powinny mieć ten sam status co ludzkie zarodki? Przecież w nich jest zapis genetyczny potencjalnych przyszłych zarodków. |
#365 9 na 9 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego |
> Czemu bredni? Ciąża to stan szczególny ale nie choroba przecież.Nie figuruje w wykazie jednostek chorobowych, ale dlatego, że jest "stanem szczególnym", podlega ścisłej kontroli i zabiegom, które nie są potrzebne osobom zdrowym w potocznym tego słowa rozumieniu. Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży można dostać nie z powodu choroby, a zwykłego złego samopoczucia bądź zmęczenia. Zresztą "katar" to też nie jest choroba. |
#366 12 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | To sobie jeszcze poczytaj Jerzego Jankowskiego "Monarsze sekrety". Cytat:Badania szczątków kostnych odnajdywanych na cmentarzyskach średniowiecznych pozwalają stwierdzić, iż średni wiek życia wynosił wówczas około 30 lat, przy czym u mężczyzn był wyższy i sięgał 35 lat, u kobiet zaś niższy i oscylował w granicy 25 lat. Przy uwzględnieniu populacji dziecięcej obniżał się on jeszcze bardziej. Był to oczywiście wiek charakteryzujący niedożywioną populację włościańską. Wśród panujących średnia wieku była niewspółmiernie wyższa. Na podstawie list dynastycznych można stwierdzić, iż u mężczyzn sięgała ona 40, u kobiet zaś 38 lat. Listy te nie zawsze obejmują jednak dzieci zmarłe w niemowlęctwie. Śmiertelność noworodków i dzieci była przecież w tym czasie bardzo wysoka i udział ich szczątków na cmentarzyskach sięga nieraz 20%. toporzel.pl/teksty/krolef.htmlJest to fakt udowodniony źródłami archeologicznymi i pisanymi. Teraz nie mam czasu, bo jestem w pracy, ale w domu poszperam i znajdę w książkach dane dotyczące starożytności. Są jeszcze gorsze. Na marginesie - średnia wieku średniowiecznych zakonnic sięgała 53 lat. Pewnie dlatego, że na ogół nie rodziły dzieci. |
#367 10 na 10 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > A ja kiedyś czytałem w książceChwali Ci się, chwali, Konowal  . > że dla bezpieczeństwa pieszych wprowadzono przepis że przed samochodem miał iść człowiek z czerwoną chorągiewką  I nawet, pierwszy raz w życiu, udało Ci się względnie niewiele (chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo jeźdźców i pojazdów konnych) pokręcić  . en.wikipedia.org/wiki/Locomotive_Acts
Kiedy się uśmiecham, boli mnie twarz. (dr Frank-N-Furter) |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Czyli plemniki i komórki jajowe wg Ciebie powinny mieć ten sam status co ludzkie zarodki? Przecież w nich jest zapis genetyczny potencjalnych przyszłych zarodków.Ale nie ma poczęcia 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | Jak nic trzeba zakazać ciąży. Ratujmy kobiety  .
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >A ja kiedyś czytałem w książce> Chwali Ci się, chwali, Konowal .> >że dla bezpieczeństwa pieszych wprowadzono przepis że przed samochodem miał iść człowiek z czerwoną chorągiewką  > I nawet, pierwszy raz w życiu, udało Ci się względnie niewiele (chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo jeźdźców i pojazdów konnych) pokręcić .> en.wikipedia.org/wiki/Locomotive_ActsPewnie dlatego że książkę jakiś ateista napisał 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#371 13 na 13 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Jak nic trzeba zakazać ciąży. Ratujmy kobiety .Jako dowcip - takie sobie... Zakazać aborcji byś chciał, bo ten zakaz jest cacy. Zakazać ciąży - już nie, bo ten zakaz byłby be. A może tak w ogóle przestać czegokolwiek zakazywać i odpiórkować się od rozrodczości bliźnich? Nie łaska? |
#372 6 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >I nawet, pierwszy raz w życiu, udało Ci się względnie niewiele (...) pokręcić .> Pewnie dlatego że książkę jakiś ateista napisał  Sam widzisz, jak korzystny - nawet na Ciebie - wpływ mają ateistyczne publikacje  .
Kiedy się uśmiecham, boli mnie twarz. (dr Frank-N-Furter) |
#373 8 na 8 | Mateusz Kożuch (2120 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Jak nic trzeba zakazać ciąży. Ratujmy kobiety .Głupie katolskie zadowolenie z siebie, tylko dowcip coś nie wyszedł.... Dzięki przywilejowi bycia zakonnicą, kobiety te nie były zmuszane do rodzenia i dzięki temu przeżywały znacznie dłużej. Na szczęście czasy się zmieniły i nauka pokazała kościółkowi środkowy palec, dzięki temu kobiety i w ogóle ludzkość może żyć zdecydowanie dłużej.
Headbangers www.youtube.com/watch?v=W0ISLSGF7sQ |
#374 -1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > A może tak w ogóle przestać czegokolwiek zakazywać i odpiórkować się od rozrodczości bliźnich? Nie łaska?A łaska, byle na własny koszt bliźni by się zajmowali swoją rozrodczością
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >>I nawet, pierwszy raz w życiu, udało Ci się względnie niewiele (...) pokręcić .> >Pewnie dlatego że książkę jakiś ateista napisał  > Sam widzisz, jak korzystny - nawet na Ciebie - wpływ mają ateistyczne publikacje .No nie wiem - w każdej jakieś przekłamania 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|