 |
Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-12-2014 22:12 | PSOL (2 punktów) | Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
1 na 1 | Pytanie sformułowane w tytule kieruję do szanownych rozmówców wyznających światopogląd agnostyczny. Skoro świat (wszechświat) nie zawiera żadnych przesłanek na istnienie Stwórcy, chciałbym zapytać, o to jakie (jakiego rodzaju) dowody musiałyby zaistnieć, aby mogli Państwo stwierdzić, że stanowią potwierdzenie Jego istnienia? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Dalej..#181 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | > Rozumiem. Podobnie jest z zapachem, smakiem, seksem... Impulsy> są interpretowane przez nasz mózg i informują, że coś się wydarzyło.Takie z grubsza jest ich zadanie przeznaczone przez ewolucję. Ale nie oznacza to wcale, że coś się faktycznie wydarzyło. Nie oznacza to równeiż, że wydarzyło się coś istotnego itp. > Można symulować te impulsy, co da fałszywy sygnał.Tak właśnie. > Czy jednak oznacza to, że czasem (a nawet często) te wrażenia nie są prawdziwe?Wrażenie zawsze są odczuwane i realne w mózgu. Ale czy realne dla innych, na zwenątrz - z tym bywa różnie. > Jeżeli widzę jakiś wzór, logikę, to dopuszczam myśl, że to nie> przypadek. Tak mniej więcej powstają teorie naukowe. Wiele z nich błędnych  Mrugnięcie niepotrzebne  Tak właśnie się to odbywa. A inni naukowcy je weryfikują i tak z grubsza działa nauka, która pacha ludzkość naprzód. Pozdrowienia PS wiele z tych teorii naukowych po pozytywnej weryfikacji pokazuje, że to w co wcześniej wierzył człowiek (lub praktykował) jest dla niego niekorzystne, lub po prostu nieprawdziwe. Np. wstrzymywanie się od seksu przed ślubem przez dłuższy czas (mam tu na myśli miesiące) ma negatywne skutki na zdrowie człowieka. Podobnie, jak życie w celibacie po rozwodzie.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#182 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | > A to już mocno przeczy mojej agrotechnicznej wiedzy  Oczywiście, że kiepski z niego siewca, a głosiciel od odkłamywania religii do d..uszy. To już wolę niektórych księży. Ci przynajmniej przejawiają niekiedy wrażliwość i świadomość, jakie tematy i z kim mogą poruszać, a jakie nie. Np. chodząc po kolędzie (leciał wczoraj w Trójce program o tym, redaktor indagował całkiem sensownego księdza). A Duch - cóż, jak to Duch "Ja nie muszę wyczuć kto kiedy jest gotów na zmianę, to nie moje zadanie, ja głoszę publicznie"  Zastanawiam się kiedy, to pieprzenie o Szopenie się skończy. Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#183 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | > (Bóg) Zna możliwości, ale pozostawia człowiekowi wolną wolę.> Ze wszystkimi tego konsekwencjami.Zachęcam do lektury zapewne nowych dla Ciebie rzeczy: en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience_of_free_willCytat: (..) Findings could carry implications for moral responsibility in general. Moreover, some research shows that if findings seem to challenge people's belief in the idea of free will itself then this can affect their sense of agency (e.g. sense of control in their life). * (..) Odkrycia te mogą nieść określone konsekwencje dla odpowiedzialności moralnej w ogóle. Ponadto, niektóre badania pokazują, że odkrycia te rzucają wyzwanie ludzkiej wierze w ideę wolnej woli jako takiej. Może to mieć wpływ na poczucie sprawstwa (np poczucie sprawowania kontroli nad własnym życiem) |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? |
> "Czepiamy" się słowek?Rozumiemy je.  > Musimy, jeśli chcemy.Czyli niczego robić nie musimy by "ryba sama wskoczyła na talerz". .
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#185 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | > >Musimy, jeśli chcemy.> Czyli niczego robić nie musimy by "ryba sama wskoczyła na talerz".Musimy ją złowić, jeśli chcemy. A jak w danym momencie nie jesteśmy głodni, zjedliśmy coś z innego źródła - to nie musimy. Sama oczywiście nie wskoczy. Dlatego uważam, że od czasu do czasu to człowiek sam we własnej osobie tworzy Boga, nie odwrotnie.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? |
> >>Musimy, jeśli chcemy.> >Czyli niczego robić nie musimy by "ryba sama wskoczyła na talerz".> Musimy ją złowić, jeśli chcemy."Ryba na talerzu" jako bonus dla ludzi postępujących jak chcą jest bonusem dla każdego. .
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#187 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | Ale, czy każdy postępuje jak chce.. 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? |
> Ale, czy każdy postępuje jak chce..  Pewnie, np. ktoś chce niechętnie iść do kościoła udając, że idzie chętnie, to tak idzie.  .
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#189 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | A jak ktoś chętne nie chce iść, a idzie chętnie? 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? |
> A jak ktoś chętne nie chce iść, a idzie chętnie?  Rozpatrujemy co się CHCE, a nie czego się NIE CHCE.  .
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#191 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | > >A jak ktoś chętne nie chce iść, a idzie chętnie?  > Rozpatrujemy co się CHCE, a nie czego się NIE CHCE.  Oj nie. Rozpatrujemy czy każdy postępuje jak chce, a nie co się chce www.racjonalista.pl/forum.php/s,645485#w652583
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? |
> >>A jak ktoś chętne nie chce iść, a idzie chętnie?  > >Rozpatrujemy co się CHCE, a nie czego się NIE CHCE.  > Oj nie. Rozpatrujemy czy każdy postępuje jak chce, a nie co się chce  > www.racjonalista.pl/forum.php/s,645485#w652583OK, o samym chceniu było z marcelem007. Ale zauważ, że "niechcenie" to "chcenie, żeby nie"...  .
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#193 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | > Ale zauważ, że "niechcenie" to "chcenie, żeby nie"... Rzucić w Ciebie zgniłym pomidorem?  Zupełnie co innego. Na podobnej zasadzie wiara, że Boga nie ma to nie to samo, co brak wiary w Jego istnienie.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#194 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? |
> > Ale zauważ, że "niechcenie" to "chcenie, żeby nie"... > Rzucić w Ciebie zgniłym pomidorem?  > Zupełnie co innego. Na podobnej zasadzie wiara, że Boga nie ma to nie to samo, co brak wiary w Jego istnienie.Mowa była o aktywnych chęciach, bo odnosiliśmy się (ja i marcel007) do obiektu będącego istotą naszych przekonań. A ateizm faktycznie może być pasywny, bez wiedzy o bóstwach. .
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#195 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono? | Ok. Czy możemy zatem na chwilę odejść od Twojej i Marcela linii? Co wtedy, gdy ktoś jest w środku bierny, a idzie chętnie?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|