Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.170.436 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3609 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nie ma w świecie dość miłości i dobroci, aby wolno było z nich ofiarowywać coś urojonym istotom.

Dodaj swój komentarz…
KORIUS   30 na 30
"Ciągle
powtarza się, jak gniewni i nieuprzejmi są nowi ateiści."

-Dokładnie z tym ciągle się spotykam. Moja nieuprzejmość, gniewność i wojowniczość polega na tym, że śmiem wyrażać to, że nie wierzę czyjeś świętości, podważać święte kłamstwa, powątpiewać w prawdziwość świętych pism, mam czelność zadawać niewygodne pytania i odkrywać oczywiste absurdy religii. Tonacja głosu, ani nawet dobór łagodniejszego słownictwa, nie zmienia świętego oburzenia wobec tak "bezczelnego" osobnika. Ale w znacznej części odpowiada za taką sytuację strach budzący się w wierzących, że być może mam rację,. Najlepiej więc bronić się przed utratą wiary świętym oburzeniem. I to do wierzących pasują jak ulał słowa z ewangelii:  "macie oczy, a nie widzicie, uszy, a nie słyszycie...." macie mózgi, a ich nie używacie (to ode mnie). Co gorsza, nie chcecie widzieć, słyszeć, ani rozumieć.
Autor: KORIUS  Dodano: 27-12-2011
Reklama
Bartek Górecki   13 na 13
Sposób argumentacji Dawkinsa, Harrisa czy Dennetta można określić jako siła chłodnej argumentacji. Hitch natomiast dawał w debatach pokaz gorącej logiki, przejeżdżał po religijnych mitach jak walec. Pomimo, że parowało od niego złością na adwersarzy nie pozwał sobie na niewyważone sądy. Swoją postawą porywał tłumy. Jego śmierć to do dla mnie wielka strata.
Autor: Bartek Górecki  Dodano: 27-12-2011
Świnka Flejka - KORUS
Ale to nie odnosi się tylko do kwestii religii. Podciągnąłbym to ogólnie do wiary w przeróżne rzeczy.
Ostatnio na przyjęciu urodzinowym mojego kolegi wywiązała się dyskusja, podczas której zaczęły padać przeróżne idiotyzmy: homoseksualizm to choroba, nie można dopuścić do adopcji dzieci przez homoseksualistów i jej tragiczne skutki, bóg niewątpliwie istnieje. Gdy próbowałem poznać uzasadnienie tych twierdzeń i wyśmiałem brak takowego, zostałem uznany za agresora. To ja psuję atmosferę - próbuję w ogóle dopytywać o źródła czyichś przekonań. To ja obrażam ludzi - niemożność rozróżnienia twierdzeń: "twoje twierdzenie jest głupie" od "ty jesteś głupi". W ogóle to powinienem siedzieć cicho, bo to jest ich zdanie i kim ja jestem, żeby je kwestionować? Poza tym, skoro oni nie mają argumentów i nie mają zamiaru słuchać moich, to rację mają oczywiście oni.
Przeraża mnie idiotyczna pochwała wiary, nie tylko religijnej. Słowa: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli." rozciągają się znacznie szerzej i piorą mózgi kolejnym pokoleniom wmawiając, że można mieć własne zdanie w każdej dziedzinie i nie trzeba go w żaden sposób go uzasadniać.
</span>
Autor: Świnka Flejka  Dodano: 27-12-2011
K100Rama   6 na 6
Z całej czwórki jeźdźców Hitchens był tym z którym utożsamiam się najbardziej. Odnajduję w nim podobne cechy charakteru i podobnie jak on praktykuję i zgadzam się z tym, że w niektórych sytuacjach/dyskusjach należy, ładnie mówiąc podnieść głos nawet za cenę złej opinii innych. Doskonale pasuje tutaj powiedzonko "jeden dobrze wymierzony kopniak w tyłek jest wart więcej niż 1000 słów krytyki" :P Hitch był w tym najlepszy.
Autor: K100Rama  Dodano: 27-12-2011
annah - ...
Hitchens dla mnie był mistrzem zimnej logiki i sokratejskiej ironii. Jak nikt inny potrafił argumentować, momentami agresywny, zadający niewygodne pytania i udzielający kłopotliwych, ale przemyślanych odpowiedzi.
Autor: annah  Dodano: 27-12-2011
Ironhide   2 na 2
Fragment wystąpienia, o którym wspomina Daniel Dennett:
www.youtube.com(*)O4&feature=channel_video_title
Autor: Ironhide  Dodano: 27-12-2011
mieczysławski - stop dla ortodoksów   1 na 1
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,10877845,Izrael__Manifestacja_przeciw_dyskryminacji_kobiet.html
Autor: mieczysławski  Dodano: 27-12-2011
annah - ...   1 na 1
Bycie uprzejmym - czy to wykładnia tego, co ma się do powiedzenia. To raczej względne... Bycie świadomym - to jest ważne...
Autor: annah  Dodano: 28-12-2011
don vito - "Bóg nie jest
wielki" i inne prace Hitcha zawierają więcej mądrości i prawdy niż wszystkie tzw. święte księgi całego świata właśnie przez tę ich "nieuprzejmość". Bo czyż można iść na kompromis z brednią, kłamstwem i szalbierstwem?

Znakomity facet, wielkie jego dzieło. Co mogłem zrobić dla idei, które tak walecznie propagował? - Jeszcze raz przeczytałem fascynującą opowieść o bogu, który naprawdę nie jest wielki. Przeczytałem, aby lepiej nasiąknąć tego typu intelektualną "agresją" i "nieuprzejmością", jaką Hitchens do pasji i bezradności doprowadzał swoich adwersarzy.   
Autor: don vito  Dodano: 29-12-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365