Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.030.012 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Fakt nauczania religii w murach szkolnych sprawia, że w świadomości ucznia zaciera się nawet intuicyjnie dlań uchwytna różnica między statusem wiedzy i wiary.
« Felietony i eseje  
Religia jako czarny rynek irracjonalizmu
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Julian Jeliński

Christopher Hitchens napisał, z charakterystyczną dla siebie otwartością i elokwencją, że „religia jest agresywna, irracjonalna, nietolerancyjna, sprzymierzona z rasizmem, trybalizmem i bigoterią, osadzona w ignorancji i wrogości wobec wolności dociekań, pogardliwa wobec kobiet i zniewalająca dzieci". Ten dziesięciopunktowy akt oskarżenia nie potrzebuje wparcia z mojej strony, ponieważ dowody na jego prawdziwość spadają na nas od wieków. Zostałem jednak poproszony przez redaktorów tej strony, żeby dostarczyć tego typu zbyteczne wsparcie. Nie ma powodu pędzić na pomoc osobie, która jej nie potrzebuje.

Każdy z moich esejów On Faith [ 1 ] zwracał uwagę na jakiś aspekt tego hitchensowkiego klejnotu bluźnierstwa. Ostatnio [ 2 ] dość szczegółowo przekonywałem, że religia jest „pogardliwa wobec kobiet". W tym momencie proponuję dalsze przemyślenia o tym, jak religia jest „irracjonalna" i „osadzona w ignorancji".

***

Racjonalność stanowi konieczność, nie wybór. Tak, jak ktoś nie może celowo przestraszyć sam siebie, tak też nie może świadomie uwierzyć w twierdzenie na podstawie złych dowodów. Jeżeli w to wątpisz, wyobraź sobie wysłuchanie następującego opisu nieudanego, noworocznego postanowienia:

 

„W tym roku ślubowałem być bardziej racjonalnym, ale pod koniec stycznia okazało się, że wróciłem do moich starych nawyków, wierząc w rzeczy ze złych powodów. Aktualnie wierzę, że palenie jest nieszkodliwe, że mój martwy brat wróci do życia w niedalekiej przyszłości, i że jest mi przeznaczone poślubić Angelinę Jolie, tylko dlatego, ponieważ te przekonania sprawiają, że czuję się dobrze i nadają memu życiu znaczenie".

Oto, w jaki sposób nasze umysły funkcjonują. By uwierzyć w twierdzenie, musimy również uwierzyć, że wierzymy w nie, ponieważ jest prawdziwe. Podczas gdy uchybienia w racjonalności mogą często zostać wykryte kiedy patrzymy wstecz, zawsze pojawiają się w ciemności, poza świadomością. W każdym momencie teraźniejszości, wiara pociąga za sobą jednoczesne przekonanie, że się nie oszukujemy.

To skrępowanie naszego myślenia zawsze stanowiło problem dla religii. Religie świata, wypełnione po brzegi niewiarygodnymi ideami, musiały znaleźć jakiś sposób, by obejść racjonalność, bez wyrzekania się jej. Zalecany manewr jest zazwyczaj nazywany „wiarą" i faktycznie wydaje się działać. Wiara umożliwia osobie wmówienie sobie, że utrzymuje standardy racjonalności, jednocześnie porzucając je. Oczywiście istnieje potężna motywacja, by nie zauważyć, że jest się zaangażowanym w ten wybieg, ponieważ zauważyć to, oznacza odrzucić. Jak dobrze wiadomo, taką kognitywną gimnastykę może znacznie ułatwić obecność innych ludzi, podobnie zaangażowanych. Czasami trzeba tłumu innych, by skutecznie okłamać samego siebie.

By wesprzeć to szlachetne przedsięwzięcie, każda religia utworzyła czarny rynek irracjonalności, gdzie ludzie o podobnym sposobie myślenia mogą, nie obawiając się krytyki, wymieniać się złymi uzasadnieniami ich religijnych przekonań. Ty także możesz wejść do tej organizacji fałszywej wiedzy i samozakłamania. Poniższa metoda poskutkowała w przypadku miliardów ludzi i poskutkuje w twoim:

Jak uwierzyć w Boga.
Sześć Łatwych Kroków.

1. Pierwszy, musisz zechcieć uwierzyć w Boga.
2. Następny, zrozum, że to wierzenie w Boga wobec braku dowodów jest szczególnie szlachetne.
3. Następnie, zdaj sobie sprawę, że sama ludzka zdolność, by wierzyć w Boga wobec braku dowodów mogła stworzyć dowód na istnienie Boga.
4. Teraz uznaj jakąkolwiek potrzebę dodatkowych dowodów (zarówno u siebie, jak i innych) za formę pokusy, szkodliwą dla duszy, lub deprawację umysłu.
5. Określaj kroki 2-4 jako akty „wiary".
6. Wróć do kroku 2.

Powinno być jasne, że to rodzaj perpetuum mobile myślenia życzeniowego, oraz że prowadzi on, z konieczności, do zmniejszonej samoświadomości i zmniejszonego kontaktu z rzeczywistością. Ale rzekomo przynosi wiele korzyści i, gdy już je uruchomisz i rozkręcisz, znajdziesz się w doborowym towarzystwie. Co więcej, wydaje ci się, że już nigdy nie będziesz samotny.

Skorzystaj!


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Siger z Brabancji (1235 – ok. 1281) i filozofia awerroizmu
Małe różnice wyzwalają wielką wredność

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (5)..   


 Przypisy:
[ 1 ] Sam Harris publikuje eseje dla „The Washington Post": patrz: Sam Harris (przyp. Tłum.)
[ 2 ] Zakładnicy boga (przy. Tłum.)

« Felietony i eseje   (Publikacja: 07-08-2010 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Sam Harris
Autor bestsellerowej ("New York Times"), wyróżnionej PEN Award książki - "The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason" (2005) oraz "Letter to a Christian Nation" (2006). Ukończył filozofię na Uniwersytecie Stanforda, studiował poza tym religioznawstwo, obecnie pracuje nad doktoratem z zakresu neuronauki. Udziela się medialnie w radio i telewizji, ostrzegając o niebezpieczeństwach związanych z wierzeniami religijnymi we współczesnym świecie. Mieszka w Nowym Jorku.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 28  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Tajemnica świadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 507 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365