Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.716.094 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Prentice Mulford - Źródło twojej siły

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm jest neurotyczny, antyinteligencki. Festyniarski i ciemny. Gdyby Jezus powrócił, musiałby się poddać terapii".
« Listy i opinie  
Opinie i uwagi czytelników o Racjonaliście (2006) [2]

Ogólnie za dużo religii, która pojawia się prawie na każdym kroku, co czasami jest irytujące. Dlaczego ludziom tak trudno jest odciąć się jednoznacznie i całkowicie od religijnych dyrdymałów?

Ogromnie cieszę się, iż zamieściliście tyle artykułów prof. Marii Szyszkowskiej!

Racjonalista powinien być miejscem gdzie ścierają się poglądy ludzi wierzących i niewierzących, ludzi o różnych postawach życiowych. Na Racjonaliscie.pl powinny się znajdować także informacje kulturalne, typu ciekawa, rzadka a jednocześnie sławna wystawa. Na tym portalu od czasu do czasu pojawiają się banery reklamujące festiwale nauki, wystawy popularnonaukowe — powinno być tego więcej. Racjonalista.pl to portal gdzie znajduje się sporo opracowań z dziedzin ścisłych, ale nie wszyscy Wasi czytelnicy mają ścisłe umysły, niektórzy są humanistami — co z nimi? Podobnie rzecz się ma z medycyną (tu sprawa jest szczególnie trudna — prowadzić ten dział musiałby ktoś z wykszt. medycznym). Ogólna ocena portalu jest b.dobra.

Brakuje tu reklam jakiejś muzyki.

Racjonalista musi zacząć być widziany i słyszany w polskich lub nawet w „polskojęzycznych" mediach. Racjonalista powinien być opiniotwórczy np. stała rubryka w Przekroju!!!

Layout forum mógłby być bardziej „na czasie" tak jak na innych serwisach tego typu...

Moim zdaniem zbyt wiele nachalnej krytyki religii, przy takiej ilości artykułów nie da się uniknąć powtórzeń i stereotypów — nieco mnie to razi. Ogólnie jestem jednak bardzo zadowolona, że natrafiłam na ten serwis. 

Mniej dogmatyzmu, więcej sceptycyzmu i wciąż tyle samo zaangażowania, poza tym jest ok!;) pozdrawiam współtwórców Racjonalisty.

Tak trzymać.

Czytając teksty często daje się odczuć pogardę z jaką niektórzy publicyści taktują osoby o odmiennym światopoglądzie, pytanie: gdzie ta tolerancja?

Według mnie, szata graficzna portalu Racjonalista jest odpowiednia, tzn. jej zmiana nie jest potrzebna.

Cieszę się, że na forum serwisu, w przeciwieństwie do ogromnej większości for, dba się o przestrzeganie zasad ortografii.

Świetne artykuły, wysoki poziom, wszystko warte uwagi i polecenia.

Zdarzają się niestety na Racjonaliście osoby, które nie szanują innych.

Mniej religii, bo już mnie to nudzi (choć jestem ateistą). Więcej nauk ścisłych!

Więcej prawdziwych socjaldemokratów a nie byłych komunistów z PZPR a dziś z SLD, mniej lewaków, więcej wolnomyślicieli ale także z prawicy a nie tylko z lewicy szeroko pojętej.

Dlaczego w ankiecie pominięto uczniów szkół zawodowych? Czyżby ludzie z takim wykształceniem nie mieli prawa czytać Racjonalisty? Ja akurat skończyłem tylko zawodówkę, co nie oznacza, że nie mogę się interesować filozofią, religią, polityką czy nauką.

Bardzo rzetelny portal pod każdym względem!

Dobrze jest, tak trzymać. Czasem odszukanie jakiegoś artykułu trochę pracy wymaga, ale przy takiej liczbie nic dziwnego. Pozdrawiam

Po prostu portal jest ciekawy i warto czasami tu coś poczytać. Lubię bystre i wnioskujące artykuły i takie czasami się tu zdarzają.

Miło by było urzec Racjonalistę w odświeżonej oprawie graficznej ;)

Portal super. Żałuję, że brak mi zapału do większej aktywności w jego tworzeniu.

Więcej nauki i odważnej krytyki religii. Dzięki ;-)

Należy zdawać sobie sprawę, że ze względu na pewną nadmiarowość tekstów antyklerykalnych w stosunku do chociażby filozofii czy nauki — portal może być postrzegany przez odwiedzających po raz pierwszy jako po prostu „antykościelny" — co może skutecznie zniechęcać idealistycznie nastawionych młodych ludzi do kolejnych odwiedzin. A szkoda by było...

Powodzenia, jak i pozdrowienia

Antykomunista, antylewak, popieram Giertycha w wywaleniu lewaków i homoseksualistów ze szkół — żeby było jasne!

Dziękuję wam za ten portal:)

Jestem Wam bardzo wdzięczny za Wasz wysiłek oraz wiedzę. Pozdrawiam.

Pewnie nie ma to specjalnego znaczenia dla jakości serwisu, ale mieszanka kolorów szaty graficznej mnie odstrasza.

Moim zdaniem, Racjonalista zbyt często koncentruje się na krytykowaniu światopoglądu religijnego (głównie katolickiego) zamiast po prostu bardziej zajmować się tym, co dzieje się we współczesnym świecie filozofii, socjologii, czy nauk ścisłych. Należy przy tym mówić językiem w miarę prostym i przejrzystym, dozując informacje, gdyż jestem przekonany że na tę stronę trafiają również osoby niebędące specjalistami w wyżej wymienionych dziedzinach. Bardzo się cieszę z Państwa sukcesu. Pozdrawiam. Darek Kuc

Oby nasze społeczeństwo wyszło z ciemnoty i zaczęło myśleć logicznie.

Przykre, ale zwiększenie ilości publikacji pisanych przez młodych autorów odbiło się niekorzystnie na poziomie Racjonalisty. Wzdycham za czasami, gdy więcej było Chwedeńczuka, Szyszkowskiej i im podobnych. 

Dzięki, że jesteście!

Brakowało mi w ankiecie o proponowanej ilości artykułów „nie mam zdania" lub czegoś podobnego. Zaznaczyłem „więcej" abyście przypadkiem nie zmniejszali objętości „Racjonalisty" :-)

Portal ma wyraźny rys antykatolicki co jest poniekąd zrozumiałe z uwagi na profil wyznaniowy w kraju, ale zyskałby pod każdym względem, gdyby zachował równy dystans do wszystkich religii. Katolicyzm jest wrogiem oswojonym, ale przecież wyrasta nowy, z którym przychodzi nam się mierzyć — islam ante portas. Poza tym w naszym kraju znajomość innych wyznań jest śladowa — np. islam jest niemal nieznany (co ciekawe także polscy muzułmanie znają islam selektywnie), a jest on pełen rzeczy niezwykłych i trudnych do akceptacji dla naszego kręgu kulturowego. Nie ma polskiego przekładu Hadisów w świetle których „Prorok" wg dzisiejszych norm wygląda na człowieka chorego psychicznie o skłonnościach pedofilskich, a w ogóle jest to momentami fascynująca lektura. Reasumując — nie ma dobrej dyskusji o religiach a tematów jest bogactwo np. atrybuty boga w różnych religiach, systemy etyczne, o tolerancji, o stosunku religii względem siebie, o wyborze religii i inne tematy religioznawcze. W moim przekonaniu dostarczają one racjonaliście świetny oręż w dyskusji z wyznawcami jednej religii. Czy myśleliście np. o czacie z religioznawcami i przedstawicielami różnych religii ale nie na tematy religijne ale etyczne, społeczne, ekumeniczne etc? Pozdrawiam

Raczej nie macie ambicji politycznych, a szkoda bo być może nr 1 programu partyjnego o rzeczywistym oddzieleniu kościoła od państwa, ujawnieniu finansów kościoła, a przede wszystkim opodatkowaniu kościoła i utrzymywaniu tych krwiopijców tylko ze składek pseudo-katolików zapewniłoby (w moim i nie tylko przekonaniu) spokojne wygranie wyborów. To tak dla ulżenia sobie, a jednocześnie chciałbym podziękować za ogrom pracy jaki wkładacie w prowadzenie "RACJONALISTY", który jest wentylem do upuszczenia swej złości w niemocy przeciwstawienia się władzy czarnej partii i oszołomów prawicowych popierających kler tylko dla celów politycznych (bo nie mówię o takich fanatykach religijnych jakich wiele w rządzie jak i o obecnym prezydencie Częstochowy — Wronie). Wielce znaczące jest też podkreślenie fachowości poruszanych tematów, rzetelności i merytorycznej a nie demagogicznej polemiki na temat religii. Z poważaniem, Andrzej

Serwis jakich mało. Mam nadzieję, że żadna cenzura (pis&spółka) się do Was nie dobierze i nie zlikwiduje serwisu. Powodzenia.

Gorąco pozdrawiam :)

TAK TRZYMAĆ!!! GRATULUJE 10 MILIONÓW "WEJŚĆ" :-)

Życzę pomysłodawcom i twórcom tego portalu wytrwałości w kontynuowaniu tego mądrego dzieła.

Dzięki za Racjonalistę i pracę, której się podjęliście. Życzę wielu dalszych sukcesów!!

Wspaniały serwis, nie zmieniajcie się!

Brakuje mi publikacji zwykłych ludzi. Wasze artykuły piszą głownie zawodowi felietoniści.

Tak trzymać! :)

Działajcie dalej, co prawda nie zawsze zgadzam się z tezami poszczególnych artykułów, ale uważam, że istnienie Racjonalisty i podobnych portali jest konieczne, choćby po to, żeby móc zorientować się, jakie inni mają poglądy na różne sprawy, nie ma jednego jedynie słusznego poglądu. 

Super portal. Bardzo się cieszę, że dzięki Wam czytam wasze artykuły, są bardzo mądre i potrzebne. Trzymajcie tak dalej!!! Pozdrawiam

Razi mnie interfejs Racjonalisty. Ciężko się poruszać po działach/wyszukiwać tematów. Najgorzej przegląda się forum.

Kiedy pierwszy raz weszłam na Wasz serwis moje poglądy były raczej skłaniające się ku racjonalizmowi oraz bardzo antyklerykalne, jednak wszystko się zmienia… 

Zajebisty portal trzymajcie tak dalej i do politycznych przekonań moglibyście dodać w tej ankiecie libertynizm. Co do portalu to moglibyście jeszcze zacząć pisać o różnych subkulturach lub mało znanych poglądach politycznych. Ludzie często traktują osoby należące do takich grup jako osoby złe lub nawet jako przestępców postrzegają ich przez pryzmat plotek i powszechnie przyjętych poglądów.

Oby tak dalej, a jeśli można lepiej, to oby jeszcze lepiej. pozdrawiam;)

Jak powiedział klasyk: Tak trzymać!

Jesteście super! Ducha nie gaście ;-)

Ogromne forum, masa ciekawego materiału — nie do ogarnięcia. Jak wszędzie i tu wielu szpanerów intelektualnych. Może być.

Dzięki Racjonaliście dowiedziałam się wielu ciekawych i intrygujących rzeczy, których nie mogłam znaleźć nigdzie indziej :)

Uważam, że w Racjonaliście zbyt mało miejsca jest poświęcone zagadnieniom filozoficznym. O zaletach serwisu nie będę pisał, bo nie ma to sensu. Oby tak dalej:)

Szczególnie interesujące są teksty poświęcone kwestiom filozoficzno-religijnym

Nic dodać, nic ująć. 

Uważam, że pomysł na portal o tej tematyce był świetny. Jest jedną z niewielu miejsc, gdzie faktycznie warto zaglądać

To jest bardzo fajna strona tylko czasami trudno się tu poruszać… ;) pozdrawiam ;)

Nie WIERZĘ religiom. UFAM światopoglądom


1 2 3 4 Dalej..

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Mielizna intelektualna ateizmu
Wizytówka Racjonalisty, czyli wybrane opinie

 Zobacz komentarze (4)..   


« Listy i opinie   (Publikacja: 30-11-2006 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5131 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365