Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.637.207 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Religia nie jest fundamentem moralności, to nasza intuicja moralna tworzy grunt dla religii. Religia nie tłumaczy obecności cierpienia, lecz sposób, w jaki ludzie postrzegają nieszczęście sprawia, że łatwiej przyjmujemy religię.
 Państwo i polityka » Ekonomia, gospodarka, biznes

Pendolino story [3]
Autor tekstu:

Mimo zmasowanego naporu Grabarczyk się nie poddaje i w miesiącu nowych wyborów rozpoczyna przebudowę dworca Łódź Fabryczna w wyniku której zostanie on dostosowany do obsługi KDP. 14 października 2011 otwiera jeszcze kolejny odcinek autostrady, ale już wie, że wypada z gry: „To ostatni odcinek autostrady, który otwieram" mówi. Na odchodne dostaje jeszcze kopa: na 11 dni przed końcem kadencji premier odwołuje ministra transportu i sam staje na czele resortu...

Tak zgnojono posła, który wszedł na czyjeś biznesy i się nie skorumpował, który w 2004-2005 wyróżniany był przez "Politykę w rankingu najlepszych posłów IV i V kadencji. Wystarczyło pare trików personalnych plus matrix medialny i już lud odmawia łaski, pokornie dając się prowadzić swoim pasterzom... 

Jaką strefę naruszył, że napadnięto go aż tak zgodnie przez dziennikarzy i polityków?… Nagle jakby prysły sztuczne linie demarkacyjne między weteranami władzy i szarpią Grabarczyka. Jak bezwzględna to była napaść świadczy m.in. ksywa jaką wszystkie media i politycy mu przylepili: „spółdzielca". Obelgę wprowadziło zdaje się SLD, które na konferencji tak określiło mityczną sieć powiązań. Implicite: mafii Grabarczyka. Nawet kreowany na świętego, Gowin wyżywa się na „Spółdzielni". Odtąd stale w różnych deklinacjach przywołują „Spółdzielnię Grabarczyka", tak by odpowiednio mocno przylepiło się skojarzenie spółdzielni do „niegodziwej działalności". Kiedyś z tego kapitału się przecież świetnie skorzysta, gdy przyjdzie czas na niszczenie resztek spółdzielczości... 

Tymczasem przyszedł chłopak z Trójmiasta i rozpoczął swoje...

Pendolino story

W grudniu 2011 jak grom spada wiadomość, że Nowak zamraża Y do 2030. Nie liczy się dla niego, że prace trwają, że poszły miliony i te miliony będą stracone. Protestują europosłowie PO, że Nowak kompromituje ich na unijnych salonach i że łamie porozumienia z Niemcami i Czechami… Przy okazji okazuje się, że wcześniejsze deale z Niemcami były zwykłymi blefami, by storpedować projekt.

Wywołało to gniew i samoobronę Grabarczyka, który dogadał się o wsparcie z prezydentami Łodzi, Poznania i Wrocławia. Zjednoczone samorządy zagroziły, że jak będzie zamrożenie, to wykupią wokół ministerstwa billboardy przedstawiające Nowaka w kufajce i jadącego zaprzęgiem.

Tak czy inaczej osiągnęli to, że minister co jakiś czas ogłasza, że KDP zamrożona, a Grabarczyk ogłasza, że KDP idzie do przodu (np. 2 maja 2013 Nowak ogłasza, że nie będzie wznowienia projektu KDP, bo nas nie stać, ale mamy Pendolino; 6 maja konferencja Grabarczyka, z posłem Biernatem i marszałkiem łódzkiego: KDP idzie do przodu!) Dogadano się jednak z opozycją [ 3 ] i ludzie Grabarczyka w Łodzi zostali pousuwani. Przegrał bitwę, ale nie wojnę. Wciąż jest wicemarszałkiem Sejmu.

Póki co minister Nowak może jednak nieco swobodniej „reformować" kolej.

Jak wspomniałem, planowany na 1,6 mld euro kontrakt, okazał się być kontraktem na 2,6 mld. Na co jednak ten dodatkowy milion? Otóż okazało się, że rząd zapisał się na extra pakiet: naprawianie pociągów płatne ryczałtem z góry na 17 lat. To na wypadek gdybyśmy utracili wiarę w Pendolino, które nawet sprawne będą generowały zapewne straty, więc komuś mogło by wpaść do głowy, że już lepiej odstawić je na bocznicę. Ale i tak full serwis już mają opłacony do 2030. IC dostało postronek wraz z krzesełkiem. Pewnie obie polskie firmy startujące do przetargu wraz z zagranicznymi partnerami — nie oferowały takich bonusów, bo obie poleciały.

Kto wie zresztą, czy to nie była inicjatywa z naszej strony na ten pakiet, może z czeskich doświadczeń wynikały jeszcze wyższe kwoty owego serwisowania… PKP Intercity zakupiło bowiem poufny raport od Czechów o ich doświadczeniach z Pendolino. W 2000 Czeske Drahy zakupiły również 20 sztuk (pełnowartościowego Pendolino, z wychylnym pudłem). I okazało się, że problemów było multum. Pendolino zaczął u nich regularnie kursować dopiero w 2005, lecz nie na długo, bo w styczniu 2006 wycofano z kursów wszystkie składy i miesiącami negocjowano liczne poprawki.

U nas zaś im bliżej do premiery tych zabawek, tym reklamowane dotąd czasy przejazdów na poszczególnych kluczowych transach ulegają wydłużeniu. A biorąc pod uwagę czeskie doświadczenia, trzeba mieć świadomość, że to dopiero początek przykrych niespodzianek.

Jedną Nowak przerzucił na Unię: zła Unia nie dała "spodziewanych 800 mln EUR", dostaniemy połowę. Czyli kredyt Intercity (854 mln zł) będzie musiał wzrosnąć.

W świetle tego, nie zaskakuje, że prezes IC woli już nie podawać jakie będą ceny biletów. Czeka nas bowiem twarde lądowanie. Zwłaszcza, że Unia odrzuciła koncepcję polskiego rządu, aby objąć kursy Pendolino z północy napołudnie linią E65 umową „służby publicznej". Jeśli rządowi konceptualiści chcieli iść tą drogą, to znaczy, że sami nie wierzą w perspektywy rentowności Pendolino. W listopadzie 2012 na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych, wiceminister transportu mówił, że ministerstwo nawiązało „dialog z Dyrekcją Generalną ds. Konkurencji", w konsekwencji czego po stronie unijnej „rysuje się możliwość przyjęcia logicznego rozwiązania", tylko muszą wydzielić na E65 usługi dochodowe i niedochodowe, po czym będzie można wprowadzić dopłaty do kursów wyłącznie niedochodowych do roku 2021, po którym to IC traci Pendolina, które przechodzą na rzecz państwa lub jakiejś jego specjalnej spółki. Dziś już wiemy, że ostatecznie Unia koncepcję Pendolino na „służbie publicznej" odrzuciła wraz z całą resztą tych nonsensów, może dlatego, że nie udało się rządowi przedłożyć „logicznego rozwiązania" albo może okazało się, że niemal wszystko będzieniedochodowe. A pomysł minister miał porażający: W 2021 chcieli zabrać Pendolino od IC, a ten jeszcze kilka lat miałby spłacać kredyt za to.

W 2010 Ministerstwo ogłosiło, że na trasie E65 Pendolino ma mieć monopol, a jego przejazdy będą dotowane. Dotuje się jednak dojazdy do pracy lub do szkoły a nie wyprawy turystyczne przez całą Polskę. Niemniej ministerstwo miało „mocne argumenty" za dotowaniem: „Mieliśmy do wyboru: luksusowa usługa za wygórowaną cenę dla klasy biznes albo wysoką jakość dla większości podróżnych. Wybieramy ten drugi wariant" - tłumaczył trzy lata temu Juliusz Engelhardt.

Po tym, jak odrzucono umowę służby publicznej dla Pendolino, już wiemy zatem z czym zostaliśmy: luksusowa usługa za wygórowaną cenę dla klasy biznes. Będą mieli czym dojeżdżać biznesmeni sejmowi z Krakowa i Trójmiasta.

Po co natomiast monopol, czyżby po to, aby chronić przed zachodnią konkurencją? Ależ skąd! ministerstwo nie chciało, by ich niedochodowym Pendolinom zaczęły „bruździć" nasze Przewozy Regionalne! które oddane samorządom bez dodatkowych środków do rychłego upadku, nie chciały bankrutować po dobroci. Ledwie już utrzymujące się na powierzchni Przewozy, Minister postanowił dociążyć kilkoma cegłówkami: won z trasy północ południe! Przypomnijmy, że dziś po Centralnej Magistrali Kolejowej Intercity kursuje razem z Przewozami (choć de facto to trasa właściwa dla Cargo, bo zasadniczo towarowa). PR dokonały rekordowej inwestycji na zakup 70 nowoczesnych składów poruszających się z prędkością 160 km/h, co staje się „śmiertelnym" zagrożeniem dla Pendolino. Czyli Przewozy Regionalne z o wiele tańszymi InterRegio poruszającymi się 160 km/h łatwo mogą zdmuchnąć z rynku ministerialne Pendolina. Niestety, wraz z IC...

A po wszystkim Fakt i Gazeta napiszą: A nie mówiliśmy, że PKP jest niewydolne!?


1 2 3 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (17)..   


 Przypisy:
[ 3 ] Informację o rozgrywaniu Grabarczyka w Łodzi podała Sylwia Ługowska, zwana Miss Pis. W ostatnim czasie zauważyłem zjawisko w którym na PiS przerzuca się odstrzelanie wartościowych niepokornych w PO czy PSL; w ten sposób opozycja zamiast piętnować niezliczone patologie wtłaczana jest w absurdalną rolę niszczenia własnego programu: oto Jan Dziedziczak, rozgrywa Janusza Ciska, który ledwo co wprowadził „politykę historyczną" do rządu; obecnie równie młoda Ługowska obwieszcza, że akurat ten minister, który kontynuował realizację programu PiS jest dzielnie przy pomocy łódzkiego PiS rozgrywany. Albo problemy z polityką kadrową albo „młodzież" nie zadaje sobie trudu analizowania, czy ktoś z PO ma coś ciekawego do powiedzenia...

« Ekonomia, gospodarka, biznes   (Publikacja: 05-07-2013 Ostatnia zmiana: 16-12-2014)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9083 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365