MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #142
Nakład: 31202 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-07-16 do 2010-08-21

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Biskup de Castro Mayer zwykł był mawiać, że spodnie noszone przez kobietę są gorsze od mini-spódniczki. Krótka spódnica jest nieskromna i atakuje zmysły, ale spodnie są wyrazem pewnej ideologii i atakują umysł. Rzeczywiście, kobiece spodnie, noszone dzisiaj, czy to długie, czy krótkie, skromne lub nie, obcisłe czy luźne, zwykłe czy tzw. spódnicospodnie, są zamachem na istotę kobiecości, odbiciem radykalnego buntu przeciwko porządkowi ustanowionemu przez Boga".
Bp.Ryszard Williamson, Plaga kobiecych spodni, przedruk: Organizacja Monarchistów Polskich

Pod pałacem prezydenckim koło krzyża stali ludzie z transparentem: "Nie zapomnimy o mordzie naszego prezydenta"... Podeszła do nich starsza babcia i powiedziała: "Trudno będzie o niej zapomnieć, bo taka sama morda jest jeszcze w sejmie..."

Bł. I. Kłopotowski był redaktorem miesięcznika "Dobra służąca". Jego dorobek wyłożono w książce „Dobra służąca” czyli „Co powinnam wiedzieć o służbie i na służbie?”, 1909, Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha, gdzie propaguje się zbożną drogę kariery dla katoliczek: "Służba domowa to najlepsza szkoła dla dziewcząt, w której nauczą się wszystkiego, co im w przyszłości największe przyniesie korzyści"...
No i służące się zbuntowały...


Aktualności i ogłoszenia

28 lipa portal Racjonalista przekroczył 50 mln odwiedzin - od swojego powstania w marcu 2000 roku. Przy okazji opublikowaliśmy kilka statystyk. Wedle danych Google Analytics w 2010 r. Racjonalista.pl powiększył znacząco liczbę stałych czytelników, która sięga obecnie ~466 tys. osób. Czytaj więcej...

W związku z uformowaniem redakcji nowin naukowych przeformułowaliśmy stronę główną Racjonalisty, uwypuklając bardziej nowiny naukowe oraz wątki z forum dyskusyjnego.

W skład zespołu nowin naukowych wchodzą obecnie: Caden O. Reless, Marek Brandys, Zuzanna Niemier, Paulina Łopatniuk oraz Monika Białecka. Zainteresowanych współpracą w tworzeniu serwisu nowin naukowych zapraszamy do kontaktu pod emailem: nauka@racjonalista.pl

Nadszedł czas na kolejną ankietę preferencji wśród naszych czytelników. Jej wypełnienie zajmie kilka minut. Prosimy Was o darowanie nam swoich kilku minut...

Ankieta Racjonalisty na 50 mln

W ciągu 4 lat w Warszawie liczba osób nieuważających się za wierzące wzrosła z 14% do 34%! Rewolucja u bram? Czytaj więcej...

Interwencje

W poprzednim biuletynie informowaliśmy o dwóch naszych interwencjach szkolnych. Dziś informujemy o pierwszych konsekwencjach. Czytaj: Program wychowawczy - zeświecczony! oraz MEN sprawdzi, czy homoseksualizm jest zaburzeniem osobowości

Skuteczna okazała się również interwencja czytelnika dotycząca naruszenia prawa budowlanego przez Kościół: Jak Latający Potwór Spaghetti pomógł mi odkryć łamanie prawa.

Zachęcamy Was do podejmowania podobnych inicjatyw, którymi sukcesywnie można zmieniać i współkształtować rzeczywistość nas otaczającą.

Wydawnictwo Racjonalista

Polecamy najnowszy numer Tygodnika Przegląd (nr 33 z 22 sierpnia 2010), patrona medialnego książki Agnieszki Zakrzewicz: Papież i kobieta, w którym opublikowano obszerny fragment wstępu do ww. książki.

Ukazało się nowe wydanie książki Mariusza Agnosiewicz Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji - w grubej okładce, o 100 stron większe niż wydanie I. Na 344 stronach ukazano jeszcze więcej materiału dowodowego w sprawie kolaboracji i współtworzenia reżimów faszystowskich przez kościoły chrześcijańskie, w szczególności - rzymskokatolicki

Czy wiesz, że:

Kościół a faszyzm w grubej okładce

Zapowiedzi wydawnicze:

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty

*

Zmodyfikowaniu uległy regulaminy: ogólny Racjonalisty oraz forum dyskusyjnego. Użytkowników Racjonalisty prosimy o zapoznanie się z ich treścią.

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi tekstami Racjonalisty...Nowe teksty

Co tam macie? - Jerry Coyne (21-08-2010)

Gary Gutting, profesor filozofii z University of Notre Dame, gromi ateizm w "New York Times". Jego najnowszy artykuł, krytyka nowego ateizmu, został już bardzo dobrze wypatroszony w Butterflies and Wheels i w Pharyngula. Ja chciałbym mówić o czymś, co jeszcze nie zostało poruszone: całkowita porażka Guttinga w pokazaniu, że powinniśmy traktować poważnie istnienie Boga. Jest mistrzem w produkowaniu filozofo-mowy, ale nędzną porażką w przytaczaniu dowodów.
Czytaj...

 

Nieobecność dowodu jest dowodem nieobecności - Victor J. Stenger (21-08-2010)

Nawet najbardziej pobożny wierzący musi przyznać, że nie ma naukowych dowodów na istnienie Boga ani czegokolwiek nadnaturalnego. Nie przeszkadza to większości wiernych, ponieważ wielokrotnie słyszeli, że "nieobecność dowodu nie jest dowodem nieobecności". W rzeczywistości nauka może powiedzieć - poza rozsądną wątpliwość - że Bóg, judeo-chrześcijańsko-islamski Bóg, nie istnieje.
Czytaj...

 

Rozmowa z Hillary Clinton na temat aktualnej sytuacji w Pakistanie - (20-08-2010)

Niektórzy dają do zrozumienia, że Stany Zjednoczone próbują swą pomocą zyskać przychylność Pakistańczyków. Czy to tylko bezinteresowna życzliwość? Sekretarz Gates ostatnio powiedział, że powodzie mogą wpłynąć na przebieg wojny z terroryzmem, jeżeli większość pakistańskich oddziałów zostanie ściągnięta z frontu. Czy zgadzasz się z tą oceną sytuacji? Co powiesz mediom, które w czasie tego kryzysu z korupcji robią wielki problem?
Czytaj...

 

Rzeczywistość islamu - Sam Harris (19-08-2010)

Pogląd, jakoby islam był "pokojową religią zawłaszczoną przez ekstremistów" jest niebezpiecznym wymysłem. Ani odrobinę nie jest jasne, w jaki sposób powinniśmy kontynuować nasz dialog ze światem muzułmańskim, ale mamienie siebie eufemizmami nie jest rozwiązaniem. Wydaje się, że obecnie truizmem w kręgach zaangażowanych w politykę zagraniczną jest twierdzenie, że prawdziwa reforma w muzułmańskim świecie nie może zostać narzucona z zewnątrz.
Czytaj...

 

Coś mnie, waćpan, koło krzyża łupie - Maciej Bandur (19-08-2010)

Patrzę na nich i na nas (a może na nich i na nich), tłoczących się pod Pałacem Prezydenckim i widzę ludzi, którzy pragną odnaleźć się w grupie i w niej poczuć siłę. A ja się grup boję. Bo grupami w krytycznych momentach rządzi instynkt stadny, a nie rozum.
Czytaj...

 

Bluźnierstwo na niedzielę – moralne kłamstwa - PZ Myers (18-08-2010)

Ateizm trudno się sprzedaje. Nie oferujemy niczego innego jak osunięcie się naszego istnienia w nicość, zaś nasi oponenci obiecują raj. Gdyby wierzenia były wszystkim, tylko szaleńcy przyłączaliby się do ateistów. Mamy jednak coś więcej niż pragnienie wiary, mamy rozum i dowody, a co najważniejsze, górujące nad wszystkim zainteresowanie prawdą.
Czytaj...

 

Dlaczego dzisiejszy świat musi rozumieć zbrodnie komunizmu, żeby przetrwać - Barry Rubin (17-08-2010)

3 czerwca 2008 roku grupa polityków z państw Europy Wschodniej podpisała deklarację o "Sumieniu Europy". Wzywała ona do debaty na temat zbrodni komunizmu. Parlament Europejski podjął ideę tej deklaracji, proponując, aby 23 sierpnia (rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow) był dniem pamięci o tych zbrodniach.
Czytaj...

 

Foldit – zbiera wiedzę graczy komputerowych, aby rozwiązać ważne problemy - Ed Yong (17-08-2010)

Niecodziennie ludzie mają możliwość publikowania w wiodących światowych czasopismach naukowych grając w gry komputerowe, ale Foldit nie jest zwyczajną grą. Foldit, pomysł Setha Coopera z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zbiera wspólne wysyłki dziesiątek tysięcy graczy komputerowych w celu rozwiązywania problemów naukowych.
Czytaj...

 

O antykoncepcyjnym podawaniu ręki - Krzysztof Terczyński (16-08-2010)

Niezwykle ciekawe było stwierdzenie jakie przeczytałem w archiwalnym numerze tygodnika "Niedziela" : "Nawet rękę można podać antykoncepcyjnie". Oto wypowiedź o. Jan Góry, "Podać antykoncepcyjnie rękę, to podać i nie podać jej zarazem. Wyciągnąć dłoń na powitanie, ale nieśmiało i szybko schować."
Czytaj...

 

Dlaczego zwierzęta są urocze? - Jerry Coyne (16-08-2010)

Powodem, dla którego uważamy zwierzęta za ładne lub brzydkie jest to, że używamy kryteriów, które wyewoluowały, żeby pomóc nam ocenić członków własnego gatunku. Zwierzęce maleństwa są śliczne, ponieważ dobór naturalny - z oczywistych przyczyn - spowodował, że cali się rozczulamy, kiedy widzimy dużą, okrągłą głowę ludzkiego niemowlęcia.
Czytaj...

 

Erekcja u krzyża - Marcin Kruk (14-08-2010)

Kiedy zatem gwóźdź ostatni wbity został, a powierzchnia krzyża wygładzona, problem logistyczny się zapewne wyłonił, o której godzinie i kto nieść toto ma ku pałacowi i kto przewodzić i co śpiewać i jak nikogo o zgodę nie pytać, żeby okrzyk santo subito skierowany ku drewnianej konstrukcji mocy nabrał i poruszył, co miał poruszyć.
Czytaj...

 

Znaczenie sfery publicznej w cyfrowej gospodarce - Monika Sadlok (14-08-2010)

Zanik sfery publicznej, która stanowiła niezwykle ważny element każdego demokratycznego państwa, prowadzi do wzmacniania sfery indywidualizmu, w której nie ma już miejsca na dobro wspólne. Swobodny dostęp do edukacji i informacji nie powoduje wzrostu świadomości społeczeństwa, a jedynie stwarza złudne poczucie mądrości, ocenianej obecnie jedynie poprzez biegłość w obsłudze otaczających nas urządzeń.
Czytaj...

 

Nie bluźnij - Andrzej Koraszewski (13-08-2010)

Życie w ciemnocie i bojaźni bożej, obawiając się bluźnierstw w stopniu nakazującym zabijać każdego, kto wydaje się w najmniejszym stopniu podejrzany i czując coraz głębsze upokorzenie z powodu tego, że inni mają lepiej i że wzrasta poziom zależności od innych, prowadzi do tego, że zamiast wyzwolenia od przesądów i nienawiści widzimy coraz głębsze uzależnienie od religii w jej najbardziej radykalnych formach.
Czytaj...

 

Bezjaźniowa świadomość bez religijnej wiary - Sam Harris (13-08-2010)

Jako krytyk wiary religijnej, często jestem pytany, co zastąpi religię zorganizowaną. Odpowiedzią na to pytanie jest: wiele rzeczy i nic. Nic nie musi zastępować jej absurdalności i elementów tworzących podziały. Nic nie musi zastępować przekonania, że Jezus wróci na ziemię władając magicznymi mocami i wrzuci niewierzących w jezioro ognia. Nic nie musi zastępować poglądu, że śmierć w obronie islamu jest najwyższym dobrem. To bezpodstawne, niebezpieczne i poniżające idee.
Czytaj...

 

O myszach rozprzestrzeniających dżumę i oglądanie mutacji w rzeczywistym czasie - Ed Yong (12-08-2010)

Życie to jedna wielka gra w głuchy telefon - informacje bez przerwy podawane są dalej, a podczas ich przekazywania narasta ilość błędów. Za każdym razem, gdy komórka dzieli się na dwie, jej genetyczna informacja jest kopiowana i istnieje niewielka szansa powstania błędu (lub "mutacji"). Niektóre z tych mutacji będą korzystne, a niektóre śmiertelne. Tak czy inaczej są one napędem ewolucji, produkując wariacje, na których opiera się dobór naturalny.
Czytaj...

 

Duszne niedouczenie - Jacek Kozik (12-08-2010)

Zainspirowany przez bliską memu sercu osobę, której zdanie bardzo sobie cenię, postanowiłem zmienić ton swoich artykułów na temat chrześcijaństwa. Najpierw jednak w dużym skrócie przywołam to, co od niej usłyszałem: "Po co zajmujesz się tym... (tu padło brzydkie słowo w kontekście religii chrześcijańskiej). Zamiast skierować swoją energię na coś pozytywnego, to ciągle babrzesz się w tych starociach dla... [kolejne kilka określeń, których tu nie przytoczę] itd., itp."
Czytaj...

 

Kamienne kręgi, porosty i parapsychologia - Maciej Twardowski (11-08-2010)

Wraz ze wzrostem popularności paranauki związanej z ruchem New Age, rezerwat w Odrach ulega powolnej degradacji. Kamienne kręgi stały się miejscem pielgrzymek wszelkiej maści radiestów, mistyków i ufologów. Na skutek ich działań, bogata flora ulega powolnemu zanikowi.
Czytaj...

 

Egipski Król Słońce - Roksana Małek (11-08-2010)

Objąwszy władzę, "zbrodniarz z Amarny" zdecydował się na daleko idące zmiany. W drugim roku rządów, podczas celebrowania święta heb sed (jubileusz odrodzenia władzy królewskiej) dokonał oficjalnego wprowadzenia wizerunku nowego boga - tarczy słonecznej - widzialnego aspektu Atona (imię Aton pochodzi od egipskiego słowa itn, które początkowo symbolizowało boga Re).
Czytaj...

 

Przekonania dotyczą prawdy, a nie uczuć - Ophelia Benson (10-08-2010)

Większość ludzi mających religijne przekonania rodzi się i zostaje wychowana w danej wierze. Ich religijne przekonania są im przekazywane przez mających autorytet dorosłych i zadawanie pytań na temat tych przekonań jest źle widziane lub zgoła zabronione. Religia jest wyposażona w specjalne zabezpieczenia uczące, że stosowanie normalnego sceptycyzmu do przekonań religijnych jest niestosowne.
Czytaj...

 

Całkowicie naturalnie - Caden O. Reless (10-08-2010)

Pewna amerykańska spółka z siedzibą w Ronkonkoma w stanie Nowy Jork może popaść w poważne tarapaty. Jej dwa "całkowicie naturalne" produkty w tym samym czasie zainteresowały amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co skutkuje masowym wycofywaniem zakwestionowanych partii produktów z rynku.
Czytaj...

 

Wojna radykałów przeciwko liberalnej historii - Barry Rubin (10-08-2010)

Historia cywilizacji zachodniej, demokracji i kapitalizmu jest historią sukcesu, największego osiągnięcia cywilizacyjnego w historii świata. Należy w pełni dyskutować o wszystkich jej problemach, wadach i niesprawiedliwościach, ale pierwszeństwo powinno mieć wyjaśnianie, jak ten system był w stanie je przezwyciężać, podczas gdy inne systemy poradziły sobie znacznie gorzej lub zapadły się w katastrofie.
Czytaj...

 

Instytucje religijne jako zyskowne korporacje - Radosław S. Czarnecki (09-08-2010)

Wsparcie, solidarność z "Innym" (bardzo często "ubogim" bo wykluczonym), pomoc będą zawsze ludzką potrzebą i jednocześnie ludzkim odruchem. Właśnie dlatego racjonalnym, iż racjonalizm musi iść w parze z humanizmem i dlatego że jest "dzieckiem" Oświecenia.
Czytaj...

 

Kto ma przechlapane? - Andrzej Koraszewski (09-08-2010)

"Gazeta Wyborcza" z 24-25 lipca br. opublikowała rozmowę Krystyny Naszkowskiej z profesorem Jerzym Wilkinem zatytułowaną "Wieś musi się zmienić i basta" Zdaniem profesora "każdy kto ogłosi, że chce reformować wieś ma od razu przechlapane". Oczywiście propozycje reformowania polskiej wsi w tym artykule nie odbiegały niczym od dziesiątków propozycji proponowanych przez innych autorów tej gazety.
Czytaj...

 

Największy na Ziemi zbiór koszmarów sennych - Michael J. Totten (09-08-2010)

Większości tego, co wiem o Bliskim Wschodzie, dowiedziałem się od ludzi, którzy tam żyją. Wszystkie moje informacje pochodzą z ulicy. Większość mojego rozumienia pochodzi z ulicy - nie od wysokich instancji, nie z gazet czy komunikatów prasowych i nie od korespondentów zagranicznych, którzy tam nie mieszkają. Moja prawdziwa edukacja odbywała się podczas długich sesji w kawiarniach i barach z Arabami, Kurdami i Izraelczykami.
Czytaj...

 

Kosztowna dusza - Wojciech Terlecki (08-08-2010)

Matką wszystkich religii i ich chlebem powszednim jest strach istoty ludzkiej przed śmiercią. Niemożność wyobrażenia sobie definitywnego końca egzystencji, karmi złudzenia, ubrane w religijne szaty. Słusznie nazywa się to wiarą, bo nie trzeba ślepo wierzyć by nie dostrzec ewidentnych dowodów śmiertelności.
Czytaj...

 

Apostazja jest warta mszy - Marcin Kruk (08-08-2010)

Apostazja jest warta mszy, ale ksiądz Kaczmarek stanowczo odmówił. Chciałem dać na mszę w intencji moich chrzestnych, żeby zechcieli być moimi świadkami apostazji. Oni to bowiem, kiedy byłem niemowlęciem, oddali mnie w niewolę tej organizacji i oni powinni mnie z niej uwolnić.
Czytaj...

 

Religia jako czarny rynek irracjonalizmu - Sam Harris (07-08-2010)

Religie świata, wypełnione po brzegi niewiarygodnymi ideami, musiały znaleźć jakiś sposób, by obejść racjonalność, bez wyrzekania się jej. Zalecany manewr jest zazwyczaj nazywany "wiarą" i faktycznie wydaje się działać. Wiara umożliwia osobie wmówienie sobie, że utrzymuje standardy racjonalności, jednocześnie porzucając je.
Czytaj...

 

Siger z Brabancji (1235 – ok. 1281) i filozofia awerroizmu - Daniel Krzewiński (07-08-2010)

Siger z Brabancji okładany potępieniami kościelnymi, odsądzany od czci i poniżany przez oba władcze zakony, był wspominany tylko w wytyczanych mu procesach sądowych i rzucanych nań wyrokach. Wiadomo z nich, że ponad dziesięć lat był magistrem artium w Paryżu, że brał czynny udział w życiu uczelni i mając w niej na uwadze głównie rozwój życia umysłowego, przeciwstawiał się próbom jego hamowania i doktrynalnego usztywnienia.
Czytaj...

 

Islam, który zostawiłem za sobą - Amil Imani (06-08-2010)

Patrząc wstecz nie dostrzegam żadnego pojedynczego wydarzenia ani uderzenia, które rozerwałoby moje związki z islamem. Nie było niczego tak dramatycznego jak to, co rzekomo przydarzyło sie Pawłowi na drodze do Damaszku, co zmieniło go z wściekłego prześladowcy chrześcijan, w oddanego wyznawcę Jezusa.
Czytaj...

 

Przeprogramowane komórki macierzyste przechowują pamięć o swoim pochodzeniu - Ed Yong (05-08-2010)

Wyobraź sobie, że przestawiasz zegar i rozpoczynasz swoje życie od nowa, na przykład przenosząc się do innego kraju lub rozpoczynając inną karierę. Nadal będziesz ograniczony przez swoje przeszłe doświadczenia i obecne uprzedzenia, umiejętności i wiedzę. Trudno pozbyć się przeszłości, a utracony potencjał trudno jest odzyskać. Lekcja ta nie dotyczy tylko naszych życiowych wyborów, ale ma również związek z badaniami nad komórkami macierzystymi.
Czytaj...

 

Globalizacja pod piórem psycholożki - Jarosław Klebaniuk (05-08-2010)

Globalizacja przyniosła szereg problemów, które podejmowane są zarówno przez polityków i działaczy społecznych, jak przez naukowców i publicystów. Przekształceniom gospodarczym towarzyszą gwałtowne zmiany w zakresie nauki, technologii informacyjnych, komunikacji i transportu. Wzajemne zależności pomiędzy różnymi gospodarkami, rządami i kulturami nie prowadzą jednak do totalnej unifikacji.
Czytaj...

 

Bóg, honor i bezprawie - Andrzej Koraszewski (04-08-2010)

Jeśli teraz zwycięży bezprawie, będzie to zwycięstwo o długotrwałych konsekwencjach i wszyscy będziemy za to odpowiedzialni. Tylko zdecydowane żądanie poszanowania rządów prawa ze strony społeczeństwa może dać prezydentowi i rządowi siłę przeciwstawienia się manipulacjom zmierzającym do zmiany ustroju.
Czytaj...

 

Krzyż przed Pałacem i pomijanie sedna sprawy - Norbert Paprocki (03-08-2010)

Gdybym nie wiedział, w jakim kraju przyszło mi żyć, zupełnie nie rozumiałbym sposobu naświetlania przez media sprawy krzyża stojącego przed Pałacem Prezydenckim. Nawet TVN, określany przez radykałów katolickich szatańską, masońską, żydowską (proszę dopowiedzieć sobie tą litanię) tubą, przedstawia kwestię krzyża, na czele z reporterem Pawłem Płuską, sztampowo, a przy tym zupełnie błędnie, pomijając samo sedno sprawy.
Czytaj...

 

Czy naprawdę potrzebujemy złych powodów, by być dobrymi? - Sam Harris (03-08-2010)

Kiedy tylko zagadnienie "moralnych wartości" pojawi się w naszych narodowych dyskusjach w ciągu nadchodzącego tygodnia, zapytaj siebie, o którym podejściu do moralności mówimy. Czy rozmawiamy o tym, jak najlepiej zmniejszyć ludzkie cierpienie? Czy rozmawiamy o kaprysach niewidzialnego Boga?
Czytaj...

 

Stanisława Brzozowskiego Wstęp do filozofii – próba analizy - Paweł Bielawski (03-08-2010)

Nadając swojemu utworowi formę dialogu, uczynił go możliwie przystępnym, jednocześnie dając mu oryginalną postać. Chciał nawiązać do dialogowych dzieł Platona, w którego czasach "o filozofii rozmawiano na rynkach, gdy była ona sprawą społeczną, a nawet towarzyską".
Czytaj...

 

Zwyczaje ortodoksyjnych Żydów - Piotr Szczepański (02-08-2010)

Swego czasu na stronach internetowych gazeta.pl ukazała się informacja, że "Ortodoksyjni Żydzi mogą w szabat dzwonić. Zębami!"(!?). Otóż rabini w Izraelu ustalili, że konserwatywni wyznawcy judaizmu, pracujący podczas szabatu jako wolontariusze w służbach ratowniczych mogą w swojej pracy korzystać z telefonów komórkowych pod warunkiem, że będą one cały czas włączone, a numer będzie wybierany za pomocą patyczka, trzymanego w zębach(!).
Czytaj...

 

Znakomity wywiad z Craigiem Venterem - PZ Myers (02-08-2010)

To nie jest opowieść o mocach podobnych do boskich, to jest opowieść o mocy nauki. Prawdziwym problemem jest to, że zrozumienie nauki w naszym społeczeństwie jest tak płytkie. W przyszłości, jeśli chcemy mieć dość wody, dość jedzenia i dość energii bez całkowitego zniszczenia planety, to będziemy musieli polegać na dobrej nauce.
Czytaj...

 

Obraz statystyczny i jego błędy - Karolina Paradysz (01-08-2010)

Współcześnie automatyczne przetwarzanie informacji jest już jak oddychanie. W poprzednich epokach informacja również była ważna, ale możliwość jej agregowania, dostępu do niej i analizy była znacznie mniejsza. Czy wobec tego badania są dziś bardziej dokładne? Z pewnością. Jednak czy dostarczają w pełni wiarygodnych informacji? Z tym nadal jest problem.
Czytaj...

 

Haredi czyli judaizm ultraortodoksyjny - Andrzej Koraszewski (01-08-2010)

Haredim stanowią około 10 procent społeczeństwa w Izraelu. Jeśli obecny trend się utrzyma, to za 30 lat haredim i Arabowie będą stanowili około 80 procent ludności. Obydwie te grupy mają największy przyrost naturalny, jednak wśród ultraortodoksyjnych Żydów obserwuje się znacznie większy wzrost bezrobocia i ubóstwa.
Czytaj...

 

Religia państwowa i reformy społeczne - (31-07-2010)

Indyjski autor dr Asghar Ali Engineer na łamach indyjskiej strony Center for Study of Society and Secularism analizuje trudności reformy islamskiej i stwierdza: "Pozostają dwa wyzwania... masowej nędzy i analfabetyzmu oraz wąskiej bazy, na której zazwyczaj opierają się reformatorzy; bazę można poszerzyć tylko, jeśli wzrośnie edukacja i świadomość".
Czytaj...

 

Pewność jako elementarna forma życia - Kinga Jedynak (31-07-2010)

System jaki tworzy "forma życia" konstytuuje obraz świata, określany przez rozmaite gry językowe. Nośnikami obrazu świata danej zbiorowości są zdania zawiasowe, co do których pewność zyskaliśmy, gdy jako dzieci przyswoiliśmy sobie jakiś język i podporządkowany mu obraz świata: "Jesteśmy tego zupełnie pewni nie znaczy po prostu, że każdy z osobna jest tego pewien, ale że należymy do społeczności, którą splatają nauka i edukacja."
Czytaj...

 

Zażenowanie - Wojciech Szczęsny (31-07-2010)

Mam własną definicję tego uczucia. Jest to stan, kiedy widzę coś idiotycznego, niezgodnego ze zdrowym rozsądkiem czy wręcz podłego. Jednak wielu ludzi, tak właśnie postępuje na co dzień. Uczucie zażenowania, jakie powstaje w moim mózgu, musi mieć jeszcze składową wykonawcy. To musi być ktoś, kogo szanuję, cenię lub wiem skądinąd, że jest to człowiek w powszechnej opinii zasługujący na takie traktowanie.
Czytaj...

 

Co lewica naprawdę myśli o Hitlerze - Daniel Greenfield (30-07-2010)

Stalin powinien był być ustawiony obok Mussoliniego i Tojo, jako jeden z sojuszników Hitlera, który wspólnie planował inwazje i którego sojusz wzmocnił nazistów. W rzeczywistości ZSRR zrobił dużo więcej dla wzmocnienia Hitlera niż kiedykolwiek zrobili Mussolini lub Franco.
Czytaj...

 

Genetyka biblijna czyli układ Jakuba z Labanem - Stanisław Pietrzyk (30-07-2010)

Poniżej zamieszczam fragmenty Biblii, po lekturze których można zaryzykować twierdzenie, że Jakub był prekursorem w dziedzinie genetyki, a przynajmniej pierwszy w tak "wymyślny i pomysłowy" sposób krzyżował zwierzęta hodowlane. Na szczęście te pomysły Jakuba nie zainspirowały Grzegorza Mendla.
Czytaj...

 

Młodzi Racjonaliści - (29-07-2010)

"Szkoła bez kościoła" jest projektem Młodych Racjonalistów, który ma na celu obronę osób poniżanych przez szkoły publiczne ze względu na światopogląd lub przynależność religijną. W dalszej perspektywie będziemy chcieli zająć się wszystkimi problemami, które dotyczą obecności Kościoła w szkołach.
Czytaj...

 

Kamień milowy - Andrzej Koraszewski (29-07-2010)

50 milionów otwarć. Nie oznacza to oczywiście 50 milionów czytelników, jeśli mam być uczciwy, nie bardzo wiem, co to oznacza, a jednak jest dreszcz emocji, bo zaczynałem mój romans z "Racjonalistą", kiedy na liczniku było niewiele ponad dwa i pół miliona, co było efektem długiej i ciężkiej pracy Mariusza, żeby zdobyć pierwsze zainteresowanie czytelników.
Czytaj...

 

To coś więcej niż geny, to sieci i systemy - PZ Myers (29-07-2010)

"Kombinacja" jest magicznym słowem. Pojedyncza mutacja rzadko kiedy ma znaczący wpływ na cechę, ale kombinacja wielu mutacji może mieć wykrywalny lub też nowy wpływ i dobór naturalny może ją dostrzec. I to właśnie dzieje się cały czas: populacja jest olbrzymim rezerwuarem zmienności genetycznej i kiedy rozmnażamy się, mieszamy i tworzymy nowe kombinacje, które sprawdza środowisko.
Czytaj...

 

Nagie - Grażyna Latos (28-07-2010)

Ludzkość popiera ze względów socjobiologicznych, kulturowych, religijnych ludzi podobnych do większości. Innych próbuje zadziobać. W dodatku my żyjemy w bardzo zaściankowym państwie, gdzie ton nadaje nauka Kościoła katolickiego plus ludzka obmowa i strachy wynikłe z zahamowań seksualnych.
Czytaj...

 

Terrorysta, którego córkę wyleczono w Izraelu - Barry Rubin (27-07-2010)

14 czerwca palestyńscy terroryści otworzyli ogień do auta policyjnego jadącego drogą z Berszewy do Jerozolimy. Jeden z policjantów, Yeheshua Sofer, został zabity. Podczas przesłuchania sprawców jeden z przywódców grupy wspomniał, że zaledwie dwa tygodnie przed tym atakiem jego sześcioletnia córka została zoperowana bezpłatnie w Hadassah Medical Center w Jerozolimie, gdzie usunięto jej guz z oka. Za operację zapłaciła izraelska organizacja charytatywna.
Czytaj...

 

Znaki - Wojciech Szczęsny (26-07-2010)

Wiosna tego roku obfitowała w wydarzenia. Najpierw tragedia smoleńska. Dla mnie już zawsze będzie się ona wiązała z konferencjami naukowymi. Byłem w Warszawie na "Gastro Update" gdy około 10. 00 ktoś przerwał wykład prof. Adama Dzikiego z Łodzi i powiedział : "proszę państwa , Prezydent Polski nie żyje". Potem w drodze do Bydgoszczy minęło mnie kilkanaście samochodów na sygnale podążających od strony Gdańska do Warszawy.
Czytaj...

 

Fiszbinowce: śliczna forma przejściowa - Jerry Coyne (26-07-2010)

Chodzi tu o przejście między współczesnymi fiszbinowcami, a ich zębatymi przodkami. Fiszbinowce są podrzędem waleni; wszystkie gatunki są bezzębne. (Drugim rzędem są zębowce.) Fiszbinowce mają zamiast zębów fiszbiny, podobną do plecionki substancję, której używają do filtrowania pokarmu. Fiszbin nie jest kością: zrobiony jest z keratyny wydzielanej z podniebienia zwierzęcia. Zwierzę językiem rozciera tę substancję tworząc włóknistą, przypominającą frędzle strukturę.
Czytaj...

 

Niepełny spór o krzyż - Bartosz Ślosarski (26-07-2010)

Strony w tym konflikcie to raczej dwie wizje instytucji kościelnej. Jedni chcą otwarcie państwa wyznaniowego, teokratycznego, na czele którego stać będą parytetowo Kaczyński z Rydzykiem. Drudzy zaś sądzą, że hierarchia kościelna powinna zostawić w spokoju polityków, a wychowywać Polaków na dobrych ludzi i prawdziwych katolików.
Czytaj...

 

Informacja, propaganda, manipulacja - Andrzej Koraszewski (25-07-2010)

Przed najbardziej dramatycznym dylematem stanęło pokolenie moich rodziców, kiedy podczas wojny niemiecka propaganda ogłosiła światu informację o sowieckich zbrodniach w Katyniu. Nikt nie miał wątpliwości, że niemiecka informacja jest zabiegiem propagandowym, samo zainteresowanie niemiecką propagandą stawiało człowieka w dwuznacznej sytuacji, równocześnie Polacy nie mogli ignorować możliwości, że Niemcy dla celów propagandowych posługują się prawdą.
Czytaj...

 

Chrześcijaństwo ateistyczne - Mariusz Agnosiewicz (25-07-2010)

Według wybitnego teologa Bonhoeffera chrześcijaństwo nigdy dotąd nie stanęło wobec takiego wyzwania, jak nazizm, który zanegował chrześcijaństwo - nie przez podważenie jego doktryny, ale przez ukazanie zupełnej bezwartościowości praktycznego przesłania etycznego. "Środowiska kościelne poprzez swoją postawę zapierały się Chrystusa, podczas gdy ateistyczni przeciwnicy Hitlera, upominający się o prawdę i sprawiedliwość, byli w istocie wykonawcami woli Chrystusa" - w jakiej wobec tego formie powinno funkcjonować zatem chrześcijaństwo przyszłości?
Czytaj...

 

Bezpaństwowiec. O nowej alienacji - Joanna Rutkowska (25-07-2010)

Polska jest krzyżowana. Pretekstem do wbicia kolejnego gwoździa stała się katastrofa smoleńska. Stała się też powodem wykluczenia tych, co nie zgadzają się z ofiarotwórczą wersją historii państwa.
Czytaj...

 

Niepewność ludzkiej egzystencji, a Bóg u Blaise’a Pascala - Adrian Gajewski (25-07-2010)

Gdzieś pomiędzy waporami w kroplach krwi roztocza a nieskończonością światów przyszło żyć - według Blaise'a Pascala - człowiekowi. Wydaje się, że jest to, prawda. W dodatku dość oczywista. Posiadamy przecież coraz większą wiedzę o najmniejszych żyjątkach zamieszkujących Ziemię, mamy też świadomość ogromu wszechświata ilekroć spoglądamy w niebo, chociaż na dłuższą metę nie przywiązujemy do tego większej wagi.
Czytaj...

 

Niepokojący smutek amerykańskiego marine - Caden O. Reless (24-07-2010)

Admirał Mike Mullen w bazie Camp Red Cloud w Korei Płd mówił, że nie można oczekiwać, że problem samobójstw żołnierzy sam się rozwiąże. Przyznawał również, że głównym powodem wzrostu tego wskaźnika jest przede wszystkim stres, jaki dotyka żołnierzy z powodu trwającego już blisko 10 lat stanu wojny w Afganistanie i Iraku. Prowadzi to niejednokrotnie do rozpadu więzi rodzinnych i więzi społecznych, na co nakładają się często troski finansowe (wśród żołnierzy-samobójców dominują ci o najniższym uposażeniu).
Czytaj...

 

Sydonia - czarownica z rodu Borck - Piotr Szczepański (24-07-2010)

Sydonia von Borck (1545-1620) - szlachcianka pomorskiego rodu, ścięta i spalona na stosie jako czarownica. Była córką hrabiego Otto Borcka i Anny zd. von Schwiecheld. W wieku 8 lat została osierocona przez matkę. Obdarzona nieprzeciętną urodą i zdolnościami, rozpieszczana przez ojca - jako najmłodsza z trojga rodzeństwa wychowywała się w przeświadczeniu, że jest najpiękniejszą na Pomorzu.
Czytaj...

 

Rudziki mogą dosłownie widzieć pole magnetyczne - Ed Yong (24-07-2010)

Niektóre ptaki mogą wyczuwać pole magnetyczne Ziemi i znajdować kierunek z taką łatwością, jak gdyby używały kompasu. Zdolność ta jest wielkim dobrodziejstwem dla ptaków migrujących, pozwalając im na zachowanie prawidłowego kursu. Jednakże ten niesamowity zmysł jest blisko związany z bardziej przyziemnym zmysłem - wzrokiem.
Czytaj...

 

Najstarsza globalna korporacja - Radosław S. Czarnecki (23-07-2010)

To nie krzyż trwa - jak mówi motto niniejszego tekstu - choć zmienia się świat. To Kościół chce trwać mimo upływu czasu i ewolucji wszystkiego wokoło. I używa do realizacji tej idei sprawdzonych, uniwersalnych i znanych z handlu metod, form czy sposobów przyciągania konsumentów. Fakt, są to dobra innego typu, innego wymiaru, zaspokajające inne potrzeby człowieka. Ale jeśli trwa logo korporacji, w świadomości sprawdzonych już konsumentów i zaistnieje ono w umysłach nowo złowionych na metkowane lasso marketingu nabywców proponowanych dóbr, to firma tym samym też będzie trwała.
Czytaj...

 

Dlaczego różnimy się kolorem? - Jerry Coyne (23-07-2010)

Jeśli spojrzymy na naszych najbliższych krewnych, szympansy i goryle, widzimy, że ich skóra (a przynajmniej te części, które są pokryte sierścią) jest bez pigmentu. Tylko wystawione części mają pigment. Przodkowie ludzi byli więc przypuszczalnie jasnego koloru, a potem, w miarę jak stawaliśmy się "nagimi małpami", nabyliśmy ciemniejszego odcienia.
Czytaj...

 

Czy czarnookie dziewice w raju służą dla przyjemności zmysłowych? - (23-07-2010)

11 czerwca 2010 r. dr Anwar Bin Majid Ishqi, szef saudyjskiego Bliskowschodniego Ośrodka Badań Strategicznych i Prawnych, opublikował artykuł dotyczący kwestii, czy mieszkańcy Raju odbywają stosunki seksualne. Artykuł opublikował "Al-Risala", tygodniowy dodatek do gazety saudyjskiej "Al-Madina", pod tytułem "Raj jest ponad seksem: czarnookie dziewice nie są dla przyjemności zmysłowych".
Czytaj...

 

Prawo i pseudomedycyna - Wojciech Szczęsny (22-07-2010)

W naszym kraju możliwe są alternatywne formy walki z nowotworami bezbolesne i tajemnicze. Polskie prawo dopuszcza ich stosowanie, co więcej ich wykonawcy stojąc na uboczu oficjalnej medycyny unikają uciążliwych kontroli NFZ, Inspekcji Sanitarnej czy w ogóle kogokolwiek. Pewną niedogodnością jest konieczność uiszczenia 150 złotych za wizytę. Takich wizyt do pełnego pozbycia się raka potrzeba zazwyczaj kilka, ale czy powiedzmy 600 złotych to duża za wyleczenie z czerniaka czy białaczki?
Czytaj...

 

Kątem oka - Andrzej Koraszewski (22-07-2010)

W warszawskim Centrum Onkologii, w którym przez pewien czas byłem częstym gościem, na stolikach w poczekalniach nieraz znajdowałem ulotki cudownych leków. Kiedy zapytałem lekarza, czy zwracali się do policji i prokuratury o zrobienie porządku z tymi typami spod ciemnej gwiazdy, roześmiał się i odpowiedział, że nie mają na to ani sił, ani czasu, że kiedy przebiegający przez poczekalnię lekarz kątem oka zauważy, że to świństwo znowu tu leży, zgarnia papierzyska do kosza na śmieci i na tym sprawa się kończy.
Czytaj...

 

Sokrates – rewolucjonista czy mędrzec? - Adrian Gajewski (22-07-2010)

Gdybym był starożytnym Grekiem, w dodatku jeszcze majętnym Ateńczykiem-sofistą, oskarżyłbym Sokratesa dużo wcześniej niż uczynili to Meletos, Antynos i Lykon. Kierowałbym się, jednakże czymś innym niż nieuznawaniem przez niego państwowych bóstw czy deprawowaniem młodzieży. Zarzuciłbym mu, iż uosabia największe zło i zepsucie, dowodząc, że płynie ono z jego zewnętrznej brzydoty.
Czytaj...

 

Rigor mortis - Marcin Kruk (21-07-2010)

Z tyłu liceum, z przodu muzeum, a w środku duszy brak. Szła lekkim krokiem Aleją Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w kierunku Jana Pawła, kiedy nagle potknęła się o wystającą z trawnika na chodnik nogę. Zachwiała się gwałtownie i tylko dzięki systematycznemu areobikowi odzyskała równowagę. Spojrzała na leżący na trawniku kształt. Jej podświadomość przerzuciła do sfery świadomości jedno słowo: sztywny.
Czytaj...

 

Spór o obiektywny charakter poznania - Daniel Krzewiński (20-07-2010)

Całościowy charakter problematyki filozoficznej, a w szczególności więź organiczna łącząca problematykę teorii poznania z problematyką ontologiczną, występuje od razu w podstawowym sporze, jaki toczy filozofia materialistyczna i idealistyczna na terenie teorii poznania, w sporze o obiektywny charakter poznania ludzkiego. O cóż idzie w tym sporze?
Czytaj...

 

Czy wytwarzanie węgla w gwiazdach jest dostrojone do życia? - Victor J. Stenger (20-07-2010)

Przez lata teiści twierdzili, że stałe fizyczne musiały być dostrojone przez Boga do tych wartości, które mają, żeby życie we wszechświecie było możliwe. W artykule z czerwca 2009 r. pokazałem, że wiele tych twierdzeń opiera się na niewłaściwej analizie danych. Także niektórzy kompetentni naukowcy, którzy piszą na ten temat, popełniają błąd, utrzymując wszystkie parametry stałe, a zmieniając tylko jeden.
Czytaj...

 

Moralitet z dymkiem - Krzysztof Pochwicki (19-07-2010)

Nieodłącznym elementem współczesności jest Homo sapiens zaciągający się dymem z papierosa. Gdy już sięgnie po ten wytwór nowoczesnej technologii zwykle sapiens pozostaje złudzeniem, albowiem nieszczęśnik ów, wpadając w sidła nałogu, traci możliwość wyboru (aczkolwiek karmi się złudzeniami, samousprawiedliwia). Papieros, mimo swej powszechności, wręcz dominacji w życiu rzeszy ludzi, stanowi powszechną enigmę. Dlatego pielęgnując ów stan rzeczy, niejako na własne życzenie, palacze dają się robić w przysłowiowe jajo.
Czytaj...

 

Pedofilia i kobiety - Agnieszka Zakrzewicz (19-07-2010)

15 lipca Watykan ogłosił nowe normy dotyczące przestępstw ciężkich. Zamiast jednak leczyć rany, "Normae de gravioribus delictis" jest jak sól posypana na uszkodzoną tkankę organizmu, bo tak naprawdę nie wiadomo co Watykan bardziej mierzi - pedofilia czy kobiety? Dokument zrównał gwałty seksualne na dzieciach z wyświęcaniem kobiet.
Czytaj...

 

Zawarcie przymierza na Synaju. Pierwsze prawa (Księga Wyjścia) - Stanisław Pietrzyk (18-07-2010)

Jak powszechnie wiadomo budowa i wyposażenie przybytku kosztuje. Zresztą, co nie kosztuje. Na tym "najlepszym ze światów" nie ma nic za darmo. A jak uczy życie najlepiej zarabiają wszelkiej maści "pośrednicy". Zacznę więc od spraw najważniejszych dla wszelkich kultów i religii zinstytucjonalizowanych czy w jakikolwiek sposób zorganizowanych. Od ofiar. Nie tylko tych krwawych, cało i niecało palnych.
Czytaj...

 

Czas oswojony - Jarosław Klebaniuk (18-07-2010)

Pośród niewielu zjawisk, które są nieuchronne, stałe i wszechobecne czas zajmuje miejsce szczególne. Możliwy jest bowiem zarówno jego dokładny obiektywny pomiar, jak i subiektywne doświadczanie w sposób zależny od stanu emocjonalnego jednostki, tempa życia narzucanego przez społeczność, w jakiej ona żyje, a także od osobistej perspektywy czasu, rozumianej jako dyspozycja osobowościowa, stanowiąca więc przedmiot różnic indywidualnych. To właśnie temu ostatniemu aspektowi uwarunkowań subiektywnego przeżywania czasu w przeważającej części poświęcona jest książka autorstwa dwóch amerykańskich psychologów: Philipa Zimbardo i Johna Boyda. Pierwszy z nich jest jednym z najbardziej znanych żyjących przedstawicieli swojej dyscypliny, drugi zaś - jego co najmniej o pokolenie młodszym współpracownikiem ze Standford University w Kalifornii.
Czytaj...

 

Niepaleontologiczny lament nad utraconymi cząsteczkami i okrucieństwem czasu - PZ Myers (17-07-2010)

Czasami naprawdę nienawidzę skamielin. Nienawidzę ich z pasją odtrąconego kochanka spalanego pożądaniem, o którym wie, że nigdy, przenigdy nie zostanie zaspokojone. Doprowadzają mnie do szaleństwa. Skamieliny nie mają komórek. Ich zawartość jest unicestwiona - DNA rozczłonkowany, rozpuszczony, skorumpowany, stracony.  Cały naprawdę ciekawy materiał, szczegóły w genomie, które powodują, że są morfologicznie różne, wyciekły do piasków czasu, zostały nadgryzione przez pożerające wszystko bakterie i zredukowane do w najlepszym wypadku nieokreślonych plam węgla. Mój lament za utraconymi komórkami wywołało niedawne, zadziwiające odkrycie: w Gabonie odkopano kolekcję skamieniałych organizmów wielokomórkowych, która liczy sobie 2,1 miliarda lat. Wygrażam wam gniewnie, skamieliny. Nie wpadnę z waszego powodu w atak wściekłości á la Mel Gibson, bo zanadto was lubię, ale... prowokujecie mnie. Chcę waszych komórek. Nic innego się nie nada.
Czytaj...

 

Zło wspaniałe – kobieta - Andrzej B. Izdebski (17-07-2010)

Na żądanie Jana XXII franciszkanin Alvara Pelayo pisze: "De planctu ecclesiae" gdzie możemy przeczytać - z odwoływaniem się do Biblii i Ojców Kościoła - katalog 102 przywar kobiet. Ten dokument klerykalnej nienawiści do kobiet, wydawany w 1474, 1517 i 1560, przez długie lata kształtował poglądy duchownych obarczonych obowiązkiem kierowania sumieniami. W tym duchu zostały napisane przez św. K. Boremeusza słynne "Instrukcje dla spowiedników" w których apostoł doradza księdzu: "Co się zaś tyczy, tego, że ich (kobiet) płochość umysłu i humoru daje zwykle wiele pracy spowiednikom, jedną z najlepszych ostrożności w tej materii jest pilniej kształcić dusze ich mężów, którzy są chrześcijanami, niż dusze ich żon (...). Nigdy nie wytykajcie mężowi błędu w przytomności jego żony, choćby był najbardziej winien (...). Co do mnie przedstawiłbym kobietom jaki szacunek winne są mężom, i pokazałbym wielkie kary, jakie Bóg gotuje za nieskromność i zuchwałość". Z instrukcji tej korzystało tysiące katolickich księży.
Czytaj...

 

Nie wszystko złoto - Wojciech Terlecki (16-07-2010)

Są książki, które zmieniają życie, ale w tym przypadku stało się zupełnie inaczej niż pewnie życzyłby sobie tego autor. W połowie lat dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia oprócz przemian polityczno-gospodarczych mieliśmy do czynienia z erupcją literatury paramedycznej, poradnikowej, New Age'owej etc. Jako osoba, która posiadła głęboką wiedzę z zakresu biologii i chemii, w większości za pomocą wielokrotnie poprawianych niezdanych egzaminów z fizjologii, analityki chemicznej i kilku pokrewnych przedmiotów, postanowiłem zmierzyć się z jednym z bestsellerów tamtych czasów. Książką pod wiele obiecującym tytułem "Jak żyć długi i zdrowo", doktora habilitowanego Michała Tombaka.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

"Szkoła bez kościoła" - sprawdzanie warszawskich szkół
Tablica i krzyż
Zbiórka podpisów Łódź 14 .08- wycofanie religii ze szkół
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 12 sierpnia 2010 r.
Zbiórka podpisów - wycofanie religii ze szkól - 14 sierpnia
Klub Ateistów
"Krzyżowcy zlitujcie się"
Internetowa lista zwolenników usunięcia krzyża sprzed Pałacu
Wiec w obronie Konstytucji i świeckosci państwa
Potrzebuję pomocy w zredagowaniu pisma.
Zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wycofania religii
Nauka i religia w TOK FM
Renegocjujmy Konkordata - Toruń!
Zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wycofania religii
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 22 lipca 2010 r.
Studia z Kognitywistyki i Filozofii Umysłu w wersji internetowej


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Wyjaśnienie moderacji
Racjonalista.pl - chudszy, ale mocniejszy
NOWY REGULAMIN
Racjonalista ma nowy serwis naukowy i stronę główną
Religie:
Chrześcijaństwo = cierpienie
Wieża Babel czyli najdoskonalsze dobro
Ryba zamiast krzyża.
Polska krajem politeistycznym.
Wszechmoc - co to takiego ?
Zabawna sytuacja
Rozum i smierć mądrości
wierzący niepraktykujący
Religie politeistyczne a monoteistyczne.
Człowiek pokorny ... skromny ...
Prawdziwy cel stworzenia gatunku ludzkiego.
Prawdziwy cel zbawienia gatunku ludzkiego.
W jakiego Boga bym uwierzył ?
Katolickie poczucie winy.
Najciemniej pod latarnią ?
Czy znana są jakieś udokumentowane doiwody na sprzecznośći
Protoplasta Rydzyka odnaleziony
Mądrości
JP2 nie był pierwszym papieżem pochodzenia polskiego
Kierunek modlenia
Islam - TAK
Filozofia i światopogląd:
Produkcja ludzi (min.do konsumpcji)
Nowe pokolenie moherów
Time machine.
Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
Uwagi po lekturze "Niezbędnika ateisty"
Czym różni się racjonalizm od obiektywizmu?
Istnienie konfliktów a gęstość zaludnienia
Wyobraznia, czy wiedza?
Smoleńska katastrofa jako problem etyczny
Zawartość podręcznika do etyki
TEORIA EVERETTA, czyli nieśmiertelność
Nihilizm
Determinizm, przypadek, a może fatum?
Od kiedy człowiek? (odnośnie rozwoju prenatalnego)
Wizja przestępstwa i przestępcy u Hobbesa i Locke'a
Rewolucja Francuska i Deklaracja Praw Człowieka.
racjonalnie o sprawie Polańskiego
Nie istnieje.
Kościół i antyklerykalizm:
poslijcie dziecko na religie.
Jak LPS pomógł mi odkryć łamanie prawa ;)
Moc wody święconej
Deklaracja Kopenhaska
Ojciec Rydzyk poszerza spectrum działalności o przedszkolaki
Podatek religijny
Fałszywi etycy trafią do szkół
jeśli ktoś nie chce sam pisać lub jeśli okazało się to nieskuteczne, t
Coś w zamian
Program wychowawczy - zeświecczony!
Czasem ich jednak łapią.
Papież chroniony przed aresztowaniem w UK
Istota sporu na Krakowskim Przedmieściu
Msze w szkole - z prośbą o poradę i pomoc
Wrocławska kamienica zniszczona przez kurię
Co z ludźmi robi Radio Maryja...
Nauka:
Zdziczałe transgeniczne rośliny, a ekologia.
Międzynarodowy Rok Chemii 2011
Po co Ziemi twarde jądro?
Maria Curie Skłodowska - światopogląd
Homoseksualizm - choroba czy zwykła orientacja seksualna?
Czy to rasizm czy ignorancja?
Przyszłość
proces
Teoria ewolucji a istnienie życia poza Ziemią.
Metoda Feldenkraisa
Biblijny potop - prawda, czy fałsz? Potrzebna pomoc.
Zagadki prawnicze
Dlaczego gaz ziemny powoduje zatrucia?
Czy zdeterminowani miliarderzy będą żyć wiecznie ?
Chemia się kłania
Za(gadki-danka) dla uzdolnionych
mowa
Teoria Ewolucji - kilka pytań
Paradoks malarzy.
Hipotezy
Kolejna zagadka matematyczna
Bezinteresowność
Tajemnice okręgu i koła
Zagadka matematyczna
Społeczeństwo i kraj:
inicjatywa obywatelska ws. Puszczy Bialowieskiej
Pełnomocnik ds. Równego Statusu
Jak pomóc ofiarom powodzi w Pakistanie?
A to Polska właśnie
Nowy prezydent Polski.
Naród Polski kontra Prezydent Lech Kaczyński
MEN sprawdzi, czy homoseksualizm jest zaburzeniem osobowości
Jak długo jeszcze będziemy świadkami "walki o krzyż".
Bolszewicki pomnik "aktem pogardy dla Polakw".
Porozmawiajmy o konstytucji
Polskie partie
Polnische Wirtschaft vs. niemiecka przezorność ...
Akcja krzyż 2.0
Krzyż wystawiony na Allegro
Internauci ruszaja na Prezesa!!!
Tak Ci dopomóż bóg, Panie Prezydencie! (2)
Amerykańskie standardy
Tablica zawieszona.
Starzy ludzie są zbędni, jak się ich pozbyć?
300 wybrańców
Tak Ci dopomóż bóg, Panie Prezydencie!
Czy porozumienie nastąpi?
Gdzie jest krzyż?!
A może zorganizujmy się?
Akcja "Krzyż"
"Akcja Krzyż" - iść czy nie iść ?
Kaczyński a Franco
"Noc poetów" w Krakowie.
Piana sie z dziobu leje!!
AKCJA KRZYŻ
Zaczęło się...
Petycja o realizowanie konstytucyjnej świeckości państwa
Belweder wart jest mszy!
Polityczna poprawność - kto ZA, kto PRZECIW ?
2010 Arab Public Opinion Poll
Zaczęło się - zasrają nas krzyżami
Język ideologii
Protest pod pałacem - nielegalna demonstracja?
Polscy "Kibice" moga wszystko ? Co bedzie z ME 2012
Liberum veto ma się coraz lepiej
"Jakim krzyżem wojujesz:"...
Jak blisko to jest "pod"?
Najważniejsze jest Twoje życie
Ateistyczna Warszawa
Największy przeciek w historii tajnych służb
Julia Pitera - kolejny raport.
Cóż winien kwiat temu, że pachnie?-riposty
Pamięć narodowa w popkulturze.
Historyczna koneksja tragedii smoleńskiej
Wolność Słowa a holocaust i dr. Ratajczak
Kosztowne dyrektywy antydyskryminacyjne
Skarb Państwa - źródłem zakażenia żółtaczką !
Limity CO2, a sprawa polska
Kopniaki w wieniec
Za wierzącego ateistę-do sądu kościelnego
dom,zakleszczenia
Chrześcijaństwo to totalitaryzm
seksualna cenzura
Satanistyczny Nowy Sącz
Mądrość, gracja, wdzięk
Posprzątaj po swoim kandydacie
Europride 2010 - relacja
Odważni pod Pałacem Prezydenckim
W poszukiwaniu źródła informacji
"Kościół przegrał wybory"
Ruch Poparcia Janusza Palikota
Fenomen Manna
Imperatyw moralny Jarosława Kaczyńskiego
Politycy - czy wszyscy to brudne świnie?
Prawicowy skansen Zachodu?
Smoleńsk i śledztwo
Kultura:
Poleć książkę
Poezja i jej ukryte sensy społeczne
ABC Racjonalisty:
Jeden bit to za mało.
czy kotś coś wie na ten temat?
wróżki - jak one działają
my racjonaliści, cwaniaki dorośli
Zapytanie polityczno-gospodarcze?
własne pisanie
Wychowanie do szacunku dla życia
Agnostycy to tchórze ?
Poza korporacjonizmem, a w zgodzie ze swoimi systemem.
Gospodarka i ekonomia:
Powódź w Pakistanie
Mit zbitej szyby
Koniec systemu emerytalnego w Polsce?!
Bankructwo Polski
zamiast podwyżki VAT
kto zarabia na kryzysie?
Akcja "Stop podwyżce podatku VAT o 1 p.%"
Nowa stawka VAT.
Dofinansowanie kolektorów słonecznych
Tak się tworzy sukces gospodarczy :-) .
O wszystkim i o niczym:
Rabin usprawiedliwia zabijanie ludzi innej wiary
Smacznego!
Średniowiecze XXI wieku
Maść antywłamaniowa, taka co moc w ... ... odbiera.
Kto winien ?
Czy to jest możliwe?
2 skromne pytania.
Życie seksulane w PRL
polityka historyczna
Nergal
Powstańcie wszyscy................
Impreza pod krzyżem - szok!!! :)
Krzyż przed Pałacem Prezydenckim - pomysł
Zimny Lech, nowe piwo prezydenckie
Życie jest iluzją
Zakaz korridy w Katalonii
Ankieta dotycząca In Vitro
Pytanie do znawców zwyczajów w policji
Mr Freeman
Cena wolności
Zadanie z haczykiem
Abelard&Heloiza
Spis i Gołota
Czemu popełniamy takie proste błędy?
Przyjaźń - dlaczego istnieje?
Perspektywa
Pomówienia
Ekologia a Poczta Polska
Świadectwo

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.