MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #177
Nakład: 40299 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-10-01 do 2012-11-06

Spis treści:

Cytaty miesiąca

Ważny głos z UE przeciwko polskim nadużyciom w imię uczuć religijnych:

Oskarżenie grupy rockowej o bluźnierstwo jest niezgodne z europejskimi wartościami... Określona w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wolność słowa chroni również tych, którzy obrażają lub szokują.

Komisja Europejska, odnosząc się do sprawy Nergala

Pewnego razu Casanova starł się publicznie z Voltaire na temat religii:
- Przypuśćmy, że udałoby się panu zniszczyć przesądy. Czym pan je zastąpi? - zapytał Casanova, na co Voltaire odparł:
- Interesująca koncepcja. Kiedy uwalniam ludzkość od dzikiej bestii, która ją pożera, czy powinienem być pytany, co oferuję w zamian?
Spór ten ciągnie się do dzisiaj: Czy życie społeczne powinno być pod częściową narkozą?

Nie jest etyczne chcieć posiadać dzieci za wszelką cenę.

Ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu (o in vitro)

Ateizm zniechęca człowieka do przekazywania życia i odczłowiecza człowieka

Bp Stanisław Stefanek, ekai.pl

Z pierwszego amerykańskiego podręcznika psychiatrii o onanizmie:

powoduje osłabienie nasienia, impotencję, bolesne oddawanie moczu, wiąd rdzenia, gruźlicę, niestrawność, mętność wzroku, zawroty głowy, padaczkę, hipochondrię, zaniki pamięci, schizofrenię katatoniczną, idiotyzm i śmierć.

Benjamin Rush, Medical Inquiries and Observations Upon the Diseases of the Mind, 1812. Przestrogi nie byle kogo, bo "ojca amerykańskiej psychiatrii" i założyciela Towarzystwa Biblijnego w Filadelfii.

Świat bez Boga stracił czubek, środek: zdeformował się. A ludzie zatracili poczucie proporcji, poczucie tego, co jest ważne.

Dorota Masłowska dla Rzeczpospolitej

Kąsek z Biblioteki Sejmowej: Czy socyaliści jedzą w wielkim poście kiełbasę? Dla ludu pracującego napisał Zygmunt Klemensiewicz, New York, "Robotnik Polski", 1908, zob. http://libr.sejm.gov.pl/bis02/zhs/062_375.pdf

Ale skoro myśl wolna bez solidnej wiedzy, która stanowi jej rusztowanie, jest tylko dogmatyzmem na wywrót, pozostawiającym pole otwarte dla innych zakusów na rozum, jednym z najpilniejszych naszych obowiązków jest wzmacnianie rozumu studiami w widokach spokojnego i rozważnego posługiwania się myślą wolną.

Salomon Reinach, 1925


Aktualności i ogłoszenia

W wieku 86 lat zmarł Paul Kurtz, współtwórca współczesnego ruchu wolnomyślicielskiego i humanistycznego. Emerytowany profesor filozofii Uniwersytetu Stanowego Nowy Jork w Buffalo, założyciel i przewodniczący Committee for the Scientific Investigation of Claims of the Paranormal (CSICOP), Council for Secular Humanism, Center for Inquiry oraz największego wydawnictwa świeckiego humanizmu - Prometheus Books. Był także redaktorem naczelnym największego magazynu wolnomyślicielskiego - Free Inquiry. Czytaj więcej...

Zapraszamy na VII Festiwal Racjonalistyczny Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, który odbędzie się w Warszawie 1 grudnia - wokół pseudonauki i etyki w szkole. Tegoroczny tytuł Racjonalisty Roku zarząd PSR przyznał prof. Andrzejowi Gregosiewiczowi, kierownikowi Katedry i Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w uznaniu Jego zasług w demaskowaniu oszustw leczniczych, w szczególności homeopatii. Laureat wygłosi wykład Paradygmat holistyczny, czyli państwowe kpiny z medycyny. Następnie odbędzie się debata panelowa z udziałem ciekawych gości poświęcona w szczególności światopoglądowym problem polskich szkół oraz lekcjom etyki.

19 października opublikowaliśmy 1000-ny tekst przetłumaczony dla Racjonalisty przez Małgorzatę Koraszewską!

Sam Harris po polsku po raz drugi

Pod patronatem Racjonalisty ukazała się bestsellerowa książka Sama Harrisa: Pejzaż moralny. W jaki sposób nauka może określać wartości. Richard Dawkins napisał o niej: "Bardzo długo sam – ze zwykłego niemyślenia, przyznam – byłem jedną z licznych ofiar mitu, iż nauka nie ma nic do powiedzenia na temat moralności. 'Moralny pejzaż' wszystko zmienił"

"Harris ma rzadki talent do pisania rzeczy naprawdę stymulujących – nawet jeśli się z nim nie zgadzasz, on zmusza cię do myślenia. W swojej najnowszej książce Harris, odwołując się do dorobku współczesnej neurobiologii (ale też filozofii), dowodzi, że nauka powinna wreszcie zacząć mówić o moralności. Argumentacja Harrisa nie spodoba się zapewne ani religijnym konserwatystom, ani świeckim liberałom, wyznawcom moralnego relatywizmu, jedni i drudzy bowiem, jakkolwiek kierując się zupełnie innymi przesłankami, starają się nas od dawna utwierdzić w przekonaniu, że przepaść między wiedzą o tym, co jest, a przekonaniem, co powinno być, jest nieprzekraczalna. Tak jak i poprzednie książki Harrisa, tak i ta każe nam mocno zrewidować dotychczasowe poglądy" (Lawrence M. Krauss).

Pejzaż moralny

Ceremonie humanistyczne

Odbył się trzeci ślub humanistyczny połączony z aktem cywilnoprawnym. Związek małżeński zawarli Agata Wodecka i Michał Barejko. Ceremonię humanistyczną prowadziła Monika Sadlok. Akt cywilny zarejestrowała Maria Siekierka (USC w Goleszowie). Agata napisała: "Było to cudowne przeżycie, nawet sceptyczna rodzina bardzo się wzruszyła." Poprzednie śluby humanistyczne połączone z cywilnymi miały miejsce w tym roku w Gnieźnie i Wąsowie.

Polecamy też tekst Wzięliśmy ślub humanistyczny. Rodzice nie mogli uwierzyć,, opublikowany przez TOK FM: - Nasi rodzice przyjęli tę decyzję z niedowierzaniem, ponieważ do tej pory myśleli, że nasze "niewierzenie" to przejściowy kaprys. Cierpliwie i spokojnie wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości rodziny...

Lista ateistów i agnostyków

Do Listy Ateistów i Agnostyków dołączył prof. dr hab. Michał olowczyk, b. kierownik Katedry Systemów Mikroelektronicznych na Politechnice Gdańskiej. Lista liczy obecnie 20461 osób. Można przejrzeć lub się dopisać pod adresem lista.racjonalista.pl

Zespół Stresu Antyklerykalnego

Komentując sprawę biskupa, który w stanie mocno wskazującym rozbił samochód na Wisłostradzie, na antenie Radia Maryja Tadeusz Rydzyk stwierdził, że polski antyklerykalizm wywołuje alkoholizm wśród duchowieństwa. "Ten straszny atak na duchowieństwo, na każdym kroku. To czy myślicie, że nie można mieć stresów?... I to, co się dzieje w Polsce z Kościołem, myślicie, że to nie stresuje duchownych, pasterzy?” Zespół Stresu Antyklerykalnego dotyka nawet biskupów. Racjonalista apeluje do Czytelników o przyłączenie się do "Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu", obchodzonego w Kościele od ostatniej niedzieli przed Popielcem, poprzez niekrytykowanie polskich duchownych za lżejsze występki przeciwko rozumowi.

Tymczasem w kraju trwają przepychanki pomiędzy rządem a Kościołem o finansowanie Kościoła po zniesieniu Funduszu Kościelnego. Biskupi posunęli się nawet do groźby odwołania się do Trybunału Konstytucyjnego w obronie swoich dochodów.

Minister Kościelnej Edukacji zrugał w ostrym piśmie Ministra Cywilnej Edukacji za utrudnianie mu pracy nad dalszą ekspansją religii w szkołach. Sprawa jest poważna a język imperialny:

"Wobec braku reakcji Ministerstwa Edukacji Narodowej na wielokrotne domaganie się przez Kościół", "Komisja wyraziła niepokój o dalsze losy nauczania religii w szkole", "Komisja Wychowania Konferencji Episkopatu Polski zdecydowanie domaga się nowelizacji rozporządzenia MEN", "Komisja z niepokojem odnotowała odkładanie w czasie decyzji MEN", "co tym bardziej czyni niezrozumiałym brak pozytywnej decyzji ze strony Ministerstwa. Sprawa jest pilna".

*

Lekarz zamiast przeprowadzić aborcję odesłał 14-letnią dziewczynę na pranie mózgu do księdza - tak zaczęła się sprawa, która obecnie znalazła finał. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł jednogłośnie, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności dotyczące zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. W związku z tym, biskup Ryczan napastuje tym razem matkę zgwałconej
nastolatki, że sobie "zarobiła": 'Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić i zarobiła' - powiedział w homilii pasterskiej biskup kielecki, stawiając grzesznicom za wzór katolicką samobójczynię ciążową. Kościół nie znosi "cwaniactwa" ofiar przemocy seksualnej, bo sam jest jej wielką, świątobliwą "ofiarą", kiedy gwałceni ministranci i wychowankowie placówek kościelnych, "wyciągają" za pomocą sądów miliony takiego "zarobku".

Płocka prokuratura umorzyła doc dochodzenie w sprawie znieważania Jana Pawła II jako obiektu kultu. W uzasadnieniu decyzji śledczy podali, że osoba Jana Pawła II "nie jest przedmiotem czci religijnej".

Kubki Racjonalisty

Ecce simio czyli Nie wstydzę się Jezusa
Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:
Kubek z logo Nowego Ateizmu
Kubek z rybką Darwina

Koszulki i bluzy: Szkarłatne A; Wiara w człowieka; Gott ist tot - Nietzsche; Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru; Koszulka racjonalisty; Latający Potwór Spaghetti FSM; Biblia a Google; Fan club Jezusa; Złota Rybka Darwina; Wiedz, że coś się dzieje; Dino Ateo; Too stupid to understand science? Try religion!; Atom ateizmu; Mózg - najważniejszy organ seksualny człowieka.

Nowości w księgarni Racjonalisty:

 

Wydawnictwo Racjonalisty

2 tys. lat temu Jezus założył metafizyczne kółko rybackie dla wykluczonych. Po latach dostrzeżono w tym potencjał i na jego legendzie zbudowaną najagresywniejszą i najbardziej imperialistyczną korporację świata. Przemysław Prekiel o Kryminalnych dziejach papiestwa

Pozycje książkowe Wydawnictwa:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa tom 1

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

*

Przed lekturą nowych publikacji Racjonalisty, kawałek muzyczny Marii Peszek - Pan nie jest moim pasterzem...Nowe teksty

Wróbel - Marcin Kruk (06-11-2012)

Czytaj...

 

Naród, mit i rzeczywistość - Piotr Napierała (06-11-2012)

Czytaj...

 

Opowiadamy się po stronie dnia - Daniel Greenfield (05-11-2012)

Czytaj...

 

O, bluźnierstwo! - Kunwar Khuldune Shahid (05-11-2012)

Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło oraz inne głupie pytania. Część XII - Andrzej Koraszewski (04-11-2012)

Czytaj...

 

Choroby i szkodniki są prawdziwym zagrożeniem ekologicznym - Matt Ridley (04-11-2012)

Czytaj...

 

Prawica laicka i prawica ateistyczna - Piotr Napierała (03-11-2012)

Czytaj...

 

Teolodzy wyjaśniają cierpienie spowodowane przez huragan Sandy - Jerry Coyne (03-11-2012)

Czytaj...

 

Między dawnymi, a nowymi czasy - Andrzej Koraszewski (02-11-2012)

Czytaj...

 

Kampania nienawiści Jana Pospieszalskiego - apel do TVP - Piotr Szumlewicz (02-11-2012)

Czytaj...

 

Inteligencja - twarz w społeczeństwie - Jerzy Kolarzowski (02-11-2012)

Czytaj...

 

Polscy bigocie w ofensywie (II) - Radosław S. Czarnecki (02-11-2012)

Czytaj...

 

Wprowadzenie do ateizmu - mathew (01-11-2012)

Czytaj...

 

Wyzwalająca przemiana nienawidzącego Żydów człowieka w syjonistę - Licia Corbella (01-11-2012)

Czytaj...

 

Nowy ateizm przeraża chrześcijanina, bo jest zbyt optymistyczny - Jerry Coyne (31-10-2012)

Czytaj...

 

Ateiści, nie wysyłajcie dzieci na religię - Jacek Tabisz (31-10-2012)

Czytaj...

 

Laptop na pastwisku - Wojciech Michalski (30-10-2012)

Czytaj...

 

Partenon – cud architektoniczny - Anna Macha – Aslanidou (30-10-2012)

Czytaj...

 

Pokój i integracja: dwa stulecia międzynarodowego prawa w Europie - Jerzy Kolarzowski (29-10-2012)

Czytaj...

 

Dlaczego małpie mózgi nie są większe? Bo za mało jedzą, żeby je było na to stać - Ed Yong (29-10-2012)

Czytaj...

 

VII Festiwal Racjonalistyczny - (29-10-2012)

Czytaj...

 

List do Rodziców - Robert Gburek (28-10-2012)

Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XI - Andrzej Koraszewski (28-10-2012)

Czytaj...

 

Ten neurotyczny Bliski Wschód - Victor Davis Hanson (27-10-2012)

Czytaj...

 

Przerażające zdjęcia - Bjørn Lomborg (27-10-2012)

Czytaj...

 

Firma „DORADZTWO RELIGIJNE” II - Lucjan Ferus (26-10-2012)

Czytaj...

 

Wywiad z jednym z najhojniejszych fundatorów ateistycznej kampanii billboardowej - Jacek Tabisz (26-10-2012)

Czytaj...

 

Oszuści z Placu Jana Pawła - Andrzej Koraszewski (25-10-2012)

Czytaj...

 

Mięsożerne coś w głębinach morza - Jerry Coyne (25-10-2012)

Czytaj...

 

Pompeje i Herkulanum – dzień zagłady - Anna Macha – Aslanidou (25-10-2012)

Czytaj...

 

Ofiara z kozła w intencji teistów - Jacek Tabisz (24-10-2012)

Czytaj...

 

Polscy bigoci w ofensywie - Radosław S. Czarnecki (24-10-2012)

Czytaj...

 

Religijny ekstremizm i umiarkowanie - Eric S. MacDonald (24-10-2012)

Czytaj...

 

Katolicyzm mnie obraża - Mark Splinter (23-10-2012)

Czytaj...

 

Nie obwiniajcie talibów II - Kunwar Khuldune Shahid (23-10-2012)

Czytaj...

 

Ukryte oblicza ewolucji - Karol Zub (23-10-2012)

Czytaj...

 

Gadający kędziornik - Jerry Coyne (23-10-2012)

Czytaj...

 

Islam nie oznacza pokoju - (22-10-2012)

Czytaj...

 

Oj, duchu praw! - Jerzy Neuhoff (22-10-2012)

Czytaj...

 

Etyka może być tylko świecka. Wstęp do etyki liberalnej - Piotr Napierała (22-10-2012)

Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część X - Andrzej Koraszewski (21-10-2012)

Czytaj...

 

Egipt: bliżej do konstytucji, dalej od demokracji - Jan Wójcik (21-10-2012)

Czytaj...

 

Żegnaj Lance! - Marcin Punpur (20-10-2012)

Czytaj...

 

Epigenetyczne dziedziczenie jest szukaniem wiatru w polu - Matt Ridley (20-10-2012)

Czytaj...

 

Polowanie na włoskie Oświecenie - Mariusz Agnosiewicz (19-10-2012)

Czytaj...

 

Dorośnijmy - Kunwar Khuldune Shahid (19-10-2012)

Czytaj...

 

Ateizm jako substancja czynna - Andrzej Koraszewski (19-10-2012)

Czytaj...

 

Bractwo Muzułmańskie wzywa do wojny - (18-10-2012)

Czytaj...

 

Przedmowa do nowego zbioru Jezus & Mo: Folie à Dieu - Richard Dawkins (18-10-2012)

Czytaj...

 

Największa zbrodnia religii - Jacek Tabisz (18-10-2012)

Czytaj...

 

Wkład Kościoła w wulkanologię - Mariusz Agnosiewicz (17-10-2012)

Czytaj...

 

Przesunięcie naszych zegarów DNA do tyłu - Matthew Cobb (17-10-2012)

Czytaj...

 

Nie obwiniajcie talibów - Kunwar Khuldune Shahid (16-10-2012)

Czytaj...

 

Modlitwa za senatora Kazimierza Jaworskiego - Marcin Kruk (16-10-2012)

Czytaj...

 

Szczyt na Hawajach - Richard Dawkins (15-10-2012)

Czytaj...

 

Wzburzenie klerykałów - Radosław S. Czarnecki (15-10-2012)

Czytaj...

 

Sól ziemi - Marcin Kruk (14-10-2012)

Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część IX - Andrzej Koraszewski (14-10-2012)

Czytaj...

 

Wrona mądrzejsza niż inne, czy tylko wyposażona w lepszy do łowienia łeb? - Ed Yong (13-10-2012)

Czytaj...

 

John Toland - ateista w osiemnastowiecznej Brytanii - Piotr Napierała (13-10-2012)

Czytaj...

 

Głosy i głosiki - Jerzy Neuhoff (12-10-2012)

Czytaj...

 

Sejmowe dzieje jednej encykliki - Mariusz Agnosiewicz (11-10-2012)

Czytaj...

 

Malala Yousafzai: uczennica postrzelona przez świątobliwych morderców - Andrzej Koraszewski (11-10-2012)

Czytaj...

 

W bożej cyberprzestrzeni - Andrzej Koraszewski (10-10-2012)

Czytaj...

 

Tajemnice wielkości banana - Jacek Tabisz (10-10-2012)

Czytaj...

 

Uśmierzające ból chemikalia w jadzie czarnej mamby - Ed Yong (09-10-2012)

Czytaj...

 

Joseph de Maistre czyli skąd się wziął klerykalny konserwatyzm - Piotr Napierała (09-10-2012)

Czytaj...

 

Religia jako środek halucynogenny - Mariusz Agnosiewicz (08-10-2012)

Czytaj...

 

Korzyści z uprawy GMO - Matt Ridley (08-10-2012)

Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część VIII - Andrzej Koraszewski (07-10-2012)

Czytaj...

 

Czego się uczyć? - Jerzy Neuhoff (07-10-2012)

Czytaj...

 

Rocznica, której w ogóle nie powinno było być - Andrzej Wendrychowicz (06-10-2012)

Czytaj...

 

Wiosna arabska i wróg izraelski - Abdulateef Al-Mulahim (06-10-2012)

Czytaj...

 

Anders Chydenius czyli wolność po szwedzku - Piotr Napierała (06-10-2012)

Czytaj...

 

Hazard to nie tylko rozrywka głupców - (05-10-2012)

Czytaj...

 

Odpowiedź Francisa Spufforda, który broni swojej wiary - Jerry Coyne (05-10-2012)

Czytaj...

 

Firma: „DORADZTWO RELIGIJNE” - Lucjan Ferus (05-10-2012)

Czytaj...

 

Co może nam powiedzieć Orwell o polityce ustępstw liberałów wobec islamu - Daniel Greenfield (04-10-2012)

Czytaj...

 

Kuratorium u salezjanów: "błędy kardynalne" - Mariusz Agnosiewicz (04-10-2012)

Czytaj...

 

Egipskich chrześcijan czeka los egipskich Żydów - Maikel Nabil Sanad (03-10-2012)

Czytaj...

 

Koran nie nakazuje zabijania bluźnierców - Maulana Wahiduddin Khan (03-10-2012)

Czytaj...

 

Jak wygrać milion Euro? - (02-10-2012)

Czytaj...

 

Życie bez wolnej woli - Sam Harris (02-10-2012)

Czytaj...

 

Geneza magii w ujęciu antropologów i etnografów - Iwona Drzewiecka (02-10-2012)

Czytaj...

 

Wysoka godność smętnego ateizmu - Mariusz Agnosiewicz (01-10-2012)

Czytaj...

 

Ameryka jednak pamięta o wolności słowa - Julian Jeliński (01-10-2012)

Czytaj...

 

Policja i służby socjalne ukrywały seksualne wykorzystywanie dzieci - Daniel Greenfield (01-10-2012)

Czytaj...

 

Geneza i paradoksy teizmu - Lucjan Ferus (01-10-2012)

Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Kościół. Stereotypy, uprzedzenia, manipulacje
Suma wszystkich strachów czyli dlaczego boimy się GMO i szczepionek
Lekcja historii czyli dlaczego 11 listopada (nie) jest naszym świętem
Bałkańskie Inspiracje 2012: 14-17 XI
Młodzieżówki polityczne
Prof. Rakusa-Suszczewski o Antarktydzie, 6XII
Ateistyczne Święto Zmarłych
PSR Wrocław, 28 X, film Jesus Camp
Korczak nieznany - wykłady
Październikowe spotkanie Ośrodka Katowickiego PSR (27.10.2012, 16:00)
PSR Wrocław, 25X, Początki islamu
Zmarł Paul Kurtz
Racjonalna debata o Jezusie
PSR Wrocław, 18 X, Skrajna prawica we współczesnej Europie.
PSR Wrocław, 11 X, Baskowie, w MINERWIE!!
Magazyn Szumlewicza "Ja panu nie przerywam"
Zebranie PSR Warszawa 10 X
Karać czy legalizować? Założenia racjonalnej narkopolityki
PSR Wrocław, 4 X, Debata Oksfordzka. Marsz Równości
Krótka Droga Do Apostazji


Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Tysięczne tłumaczenie pani Małgorzaty Koraszewskiej
Wniosek: nowy dział "Świat"
Religie:
Upiory z radia
Życie po śmierci
Kraina Wiecznych Łowów
Judasz - ofiara, zdrajca czy bohater ?
książki o mormonach
Churchill o islamie w 1899 roku
Czy chrześcijanie sami chcą być prześladowani?
Pedofilia dozwolona w islamie???
Shikhizm
Egipskie korzenie chrześcijaństwa- czyżby wielki plagiat?
Jan Paweł II uzdrawiał cudownie?
Disneyland
Jak zmierzyć ekspansję Islamu?
Spór o wiarę Einsteina
Sprytny Nowy Testament "Nie Sądźcie, a nie będziecie sądzeni
Filozofia i światopogląd:
Promienisty sceptycyzm
Teoria spiskowa
Zabawa w dezinformacje
religia znowu górą nad humanitaryzmem
Pomagać czy nie pomagać?
Ateistyczne ideologie- ile w tym prawdy?
Hymn racjonalistów?
Podstawa ateistyczna w postawach ideologicznych
Ewolucja boga
o człowieku rozumnym i storczykach
Aksjologia, metaetyka
Etyka organizacji
Debata nt. religii na etyce w klasie
Pastafarianie za Jezusem?
Godność
Kościół i antyklerykalizm:
Materiał na plakaty
Wiarygodność ewangelii kanonicznych
Gdzie jesteś, kryzysie?
"Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić ..."
Biblijny problem
O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata.
Kogo by jeszcze ekskomunikować?
Sąd Najwyższy zabrał głos ws. Nergala
Koptyjskie wybory papieża
Halloweenowa szopka
Prawo kościelne
Nowa instrukcja apostazji
Biskup był pijany
Jak stowarzyszenia katolickie manipulują starszymi, samotnymi ludźmi.
Błogosławiona krwawa kawa abp. W. Depo
Rodzina katolicka za karą śmierci
" Miłosierne" siostry zakonne ?
Udział Kościoła katolickiego w Holocauście
Komorowski: nie boję się ekskomuniki
Zwyrodnienie osobowościowe
Słowo na niedzielę - humor świątynny
prawo na złośliwego księdza
Pilnie potrzebni asertywni ateiści!
Polska po bożemu
Wiadomości z Równoległego Świata
Coraz więcej religijnie obojętnych w USA
Gazeta Krakowska i opis cudownego młodego egzorcysty.
Korupcja w świecie interesów kościoła CAŁY FILM
Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo?
10 pytań które zadałbyś księdzu
Skradzione dzieci Hiszpanii
Nauka:
Dzieci za wszelką cenę
ewolucja? makroewolucja to fałsz?
Planeta typu ziemskiego przy Alfie Centaura B
Nobel z medycyny 2012
Społeczeństwo i kraj:
Uniwersytet Opolski
3 procent
Dziecobójstwo
Gejowskie fantazje
Poważny problem "narodowców"
Ocena z religii
36% wierzy w możliwość zamachu i co dalej?
Nowy dworzec w Katowicach już bezpieczny.
Liczne naruszenia prawa
Marsz "Obudź się Polsko!" - Gangnam Style
Jak zagiąć katechete
Krzyżowy trolling
Ryszarda Legutko chwyty poniżej pasa w obronie krzyży ep.II
Narod. spis powsz. 2011- dlaczego nie ma danych dot. religii
Szykanowanie uczniów
Retoryka aborcyjna
Gdańska ASP i sprawa Gilewicza
Moralność, finansowanie, in vitro i nie tylko
Strajk w Ośrodkach dla Cudzoziemców
"LEK" homeopatyczny.
Ośmiolatkowie uzależnieni od pornografii
Profesor a sprawa polska(?)
Liberalizacja aborcji zagrożeniem dla kadry paraolimpijskiej
Amber Gold to pikuś
Nowa forma stalinizmu?? -złoty cielec!!
Premier, romantyzm, cud, mgła i MOPS
Ateista (człowiek znaczy) dawniej a dziś.
Jak się rozmawia z prawicą
W bólach martwe i zdeformowane płody rodzić będziesz
Drodzy, bardzo drodzy studenci
Rodzić, suki, rodzić! cd
Dyskryminacja niewierzących
Przypadek Bartosza Arłukowicza
Autyzm: pomiędzy chorobą a odmiennością
Komisja Etyki Poselskiej kontra Ruch Palikota
Hartman V Terlikowski 0:50
Apostazja w Niemczech
Marsz Świeckości i PSR
PO szykuje władzę dla PiSu..
WDŻ znowu tematem popularnym
Praca za złotówkę
Bystry wzrok okulisty
Trybunał Konstytucyjny
Nieoczekiwane wsparcie senatora Kazimierza Jaworskiego
Kultura:
Angielski?
Współczesna literatura piękna podejmująca temat ateizmu
John Irving - nowe studium biseksualizmu
Zapach kamieni
"Gniew dzieci" - pierwszy spektakl o kościelnej pedofilii
Fazil Say oskarżony o bluźnierstwo!! Brońmy go!!
Piękno. Kolejna inspiracja psychologią ewolucyjną.
"Bitwa pod Wiedniem" czyli kino parafialne w rozkwicie
jezus maria peszek i konus na bonus
ABC Racjonalisty:
Kategorie syntaktyczne - prośba o pomoc w rozstrzygnięciu.
Dowody na ateizm Einsteina
pytanie o KPA a czarną korporację
Liturgia i publiczne modly w szkole
Muszę chodzić na religię?
Religia w Liceum
Gospodarka i ekonomia:
Przekonac racjonalistow do wolnego rynku
Pomoc
Perspektywy ekonomiczne racjonalizmu
Jak doprowadzić firmę do upadłości i zarobić 100 mln zł
Tajniki ekonomiki
Francja i wyższe podatki dla najbogatszych
O wszystkim i o niczym:
Kradzież wody przy grobie Pana
Świąteczny chichot naukowy
MALI, a gdzie to jest?
Richard Dawkins: Seks, śmierć i sens życia - 3. odcinek
Gra Smoleńska na zamach
Odrzucenie wiary, a savoir vivre
Słowo na niedzielę, czyli intelektualny bełkot podszyty pogardą
Wrażenia z wizyty w szkole podstawowej
Nagroda za odwagę
Richard Dawkins: Seks, śmierć i sens życia
Dlaczego Jezus odwiedził piekło?
Słuszna sprawa
Świat się zmienia
Edukacja antyreligijna wprost (hasła na plakaty i ulotki)
Elita inteligencka a religia
Dach a sprawa polska
Najmądrzejsi: wykładowca i szef
Miłość jako dobór naturalny. Czy tak naprawdę jest?
Anna Laszuk nie zyje
Unia Europejska i noblowska parodia
Pierwszy krok do Nobla
Głosujemy na miasto, gdzie mają być kolejne bilbordy
Docieranie silnika
Niecodzienny towarzysz podróży
Humor na poniedziałek
Witamy w Gazie
"Ateiści to zwierzęta, które trzeba leczyć"
Czajniki na forum
Świat:
Zapowiada się pełna refundacja aborcji we Francji
Sejsmologia a religia
Jak państwo wspiera religię, gnębiąc kobiety.
Czy Google ogłupia?
Dlaczego świat toleruje niektórych wandali?

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.