MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #49
Nakład: 2032 (odbiorców mailingu)

Spis treści:

Czytelniczko! Czytelniku!

Nim przejdziesz do przeglądania kolejnego numeru MYŚLnicka, prosimy o uważne przeczytanie poniższego tekstu.

Nasz serwis został zgłoszony do prestiżowego konkursu INET AWARDS w kategorii na najlepszą stronę edukacyjną roku 2003.  Jeśli więc czytasz nasze teksty i uważasz, że są one interesujące, że wzbogacają Twoją wiedzę oraz pomagają wyrobić sobie sąd odnośnie określonych kwestii, DOCEŃ naszą pracę - wszystkich redaktorów oraz publicystów dzięki którym masz możliwość praktycznie bezpłatnego korzystania z takiej bazy tekstów jaka znajduje się w Racjonaliście i ODDAJ na nas GŁOS. Twoja rekompensata dla nas jest bajecznie prosta, wystarczy bowiem JEDNO KLIKNIĘCIE na poniższy link:

MÓJ GŁOS NA SERWIS RACJONALISTA

Dziękujemy za Twoje zaangażowanie w rozwój serwisu! W zamian za nie zobowiązujemy się zapewniać Ci nadal interesujących tekstów.

Czytelniczko! Czytelniku!

Jeśli już została przez Ciebie zrealizowana powyższa prośba, chcielibyśmy zaapelować o TWOJĄ pomoc w czasie trwania konkursu. Włączyliśmy się do niego bardzo późno, stąd bez TWOJEJ pomocy nie mamy szans osiągnąć nawet przyzwoitego wyniku, nie mówiąc już o zwycięstwie. Abyśmy się znaleźli na dobrym miejscu w klasyfikacji końcowej wszyscy nasi Subskrybenci musieliby włączyć się ze swoją pomocą.

Za czasów Klerokratii - poprzedniczki Racjonalisty - zaangażowanie czytelników było tak dobre, iż nasza strona wygrywała kolejne edycje konkursów Nieustającej Listy Przebojów w Wirtualnej Polsce. W Racjonaliście nic takiego nie było dotąd możliwe, choć czytelników bez porównania więcej. Większość najwidoczniej sądzi, iż "bez mojego jednego głosu niewiele stracą". Niestety dla nas, taki stosunek ma większość i ostatecznie o ile wygrywamy konkursy w których jesteśmy oceniani przez jury, to nie możemy wygrać żadnego opierającego się na głosach czytelników. Zmieńcie to - przecież to my mamy najlepszych czytelników w Sieci, nieprawdaż? ;)

Dla nas jest to jedyna pożądana zapłata, gdyż to najlepszy sposób, aby o tym co robimy dowiedzieli się inni. Prosimy Cię zatem ilekroć będziesz odwiedzać nasz serwis, aby Twoja wizyta kończyła się kliknięciem w charakterystyczny banner konkursu dostępny praktycznie w każdym zakątku serwisu oraz pod każdym tekstem - jako wyraz Twojej aprobaty dla jego treści. Jednego dnia można oddać tylko jeden głos, stąd jeśli odwiedzasz nas codziennie, głosuj za każdym razem przez najbliższe tygodnie.

W razie Waszego pozytywnego odzewu na ten apel, a tym samym dobrej (czyli najwyższej) lokaty Racjonalisty, przygotujemy dla Was Coś Extra :)


Cytat tygodnia

"Napatrzył się i wciąż nie mógł zrozumieć - co za fatum wisi nad tym nieszczęsnym krajem, co za przekleństwo, że jeśli nawet pojawiał się tu ktoś porządny, to albo zaraz znikał nie wiedzieć gdzie, albo po fakcie okazywał się zupełnie inny i tak czy owak do wyboru zostawali tylko kretyni i złodzieje, świnie i dupy wołowe, cynicy i nieudacznicy - i proszę, wybieraj, chciałeś wolności, chciałeś demokracji, no to teraz masz, możesz sobie wybierać, kogo przyjdzie ochota."

Rafał Ziemkiewicz "Pieprzony los kataryniarza"


Aktualności i ogłoszenia

Pół miliona i kolejny partner

Dokładnie 1 listopada serwis przekroczył pół miliona odwiedzin. W tym samym dniu rozpoczęła się nasza współpraca ze Stowarzyszeniem na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum".

Osiągnęliśmy "magiczny" próg pół miliona odwiedzin od marca 2000 r. (ale większość tego przypadło na ten rok: wrzesień 2001 - 20 tys.; czerwiec 2002 - 50 tys.; marzec 2003 - 200 tys.; wrzesień 2003 - 400 tys.). W tych dniach liczba naszych publicystów sięgnęła setki. Wszystko to jednak kosztem naszej wytrwałej pracy, nie bez wyrzeczeń.

Ten bardzo przyzwoity wynik przypieczętowaliśmy nawiązaniem współpracy ze Stowarzyszeniem Neutrum. W sekcji polskiej Racjonalisty, Neutrum odnajdujemy pod www.neutrum.racjonalista.pl (także na naszej stronie głównej w odpowiednio wydzielonej części dotyczącej Stowarzyszenia) . Jest to partnerstwo stowarzyszenia działającego na rzecz faktycznego rozdziału państwa i kościoła oraz serwisu internetowego, który z celami tymi się identyfikuje. Jest to także "unia personalna" Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia oraz głównego redaktora serwisu Neutrum Racjonalisty - w osobie Czesława Janika (UW).

Dzięki temu zyskujecie dostęp do wielu bardzo istotnych materiałów oraz inicjatyw związanych z procesem laicyzacji państwa, jego deklerykalizacji. Biuletyny Neutrum przynoszą informacje nie tylko o działalności Stowarzyszenia, ale wiele tekstów publicystycznych, a w szczególności wywiadów z ciekawymi osobami.

Od razu też podjęliśmy się wspólnej inicjatywy: budowy w ramach Racjonalisty największego internetowego serwisu dotyczącego prawa wyznaniowego i praw człowieka. Bazę tego stanowić będą teksty aktualnie zamieszczone w Racjonaliście na ten temat (ponad setka) oraz materiały dołączone przez Czesława Janika. W 1997 r. w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego wydał on obszerny zbiór (prawie 900 stron) - KONKORDAT POLSKI 1993. MATERIAŁY I DOKUMENTY. Zawierał on wiele dokumentów (ekspertyzy prawne, stanowiska Kościołów, organizacji, debata parlamentarna itd.) związanych z polskim konkordatem, czasami bardzo trudno dostępnych lub całkowicie nieznanych społeczeństwu (niektóre z nich publikowano w Biuletynie Neutrum, np. zastrzeżony kościelny projekt  konkordatu z 1991 r., czy projekt rządowy z marca 1993 r.). Dzięki naszej współpracy udostępnimy te materiały znacznie szerszemu ogółowi - naszym czytelnikom. Cz. Janik posiada także kolejne dokumenty, z których można złożyć drugi tom tej publikacji. Jak widać, mamy bardzo dobry fundament dla naszego wspólnego dzieła. Jako ciekawostkę mogę podać, iż prof. Michał Pietrzak (przypomnę: kierownik jedynego w Polsce Zakładu Prawa Wyznaniowego, na UW) przysyła do Czesława Janika doktorantów po źródła, którym mówi: "Idźcie do Janika. Jak on nie ma, to nikt nie ma."

[W związku z tym nastąpiło już teraz kilka istotnych modyfikacji w serwisie: zniknął dział Państwo i Kościół. Za to pojawił się dział Państwo i Prawo, zawierający większość wcześniejszego działu (reszta przeniesiona w inne miejsca). Przy okazji zniknął też dział Ciekawostki, który odtąd jest poddziałem w dziale Tematy różnorodne.]

Synopsa ewangelii v.1.23

Zamieszczono nową poprawioną synopsę ewangelii Krzysztofa Sykty. Zawiera ona m.in. szczegółową strukturę ewangelii w pliku xls.

Równocześnie, naniesione zostały korekty do świeckiego tłumaczenia ewangelii (na podstawie Synopsy) naszego serwisu.

Od niedawna Synopsa ma odrębny adres: www.synopsa.racjonalista.pl 

Edukacja Racjonalistów

18 września Maciej Psyk obronił pracę magisterską "Ewolucja doktryny socjaldemokratycznej w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r." Z sukcesem przeszedł eliminacje w Wyższej Szkole Humanistycznej im. J. Gieysztora w Pułtusku na Wydziale Nauk Politycznych, a tym samym wkrótce rozpoczyna studia doktoranckie na tejże uczelni prywatnej.

Prosimy publicystów Racjonalisty o informowanie nas o swoich sukcesach edukacyjno-naukowych i konkursowych.


Nowe teksty

Społeczeństwo

Bezsilność - Andrzej S. Przepieździecki (09-11-2003)

Problemy państwa i społeczeństwa. Dylematy bogactwa i biedy. Ludzie rozsądni rozumieją, że aktualny stan rzeczy jest w dużej mierze skutkiem naszego działania, a głównie "niedziałania".
Czytaj...

 

Szwajcarska nędza - Artur Marek Wójtowicz (09-11-2003)

Dla większości Polaków Szwajcaria kojarzy się, z bankami, zegarkami i Milką. Czyli: bogactwo i "rzeka złota" płynąca z Zurychu bądź z Genewy. Rzeczywistość jest bardziej złożona.
Czytaj...

  

Stop przemocy w szkołach - Bartłomiej Kubiak (31-10-2003)

W polskich szkołach wprowadzono akcję "Stop Przemocy". Doprawdy nie wiem, czemu ma ona służyć, bo na pewno nie zlikwidowaniu agresji. Pozwolę sobie przybliżyć jak to wygląda.
Czytaj...

Państwo i Prawo

Szafarze sprawiedliwości na cenzurowanym - Mariusz Agnosiewicz (28-10-2003)

Przyczyny nieufności do prawa i prawników. Oświeceniowe przezwyciężenie anomalii wymiaru sprawiedliwości. Ekspansja prawa. Współczesne problemy. Czym jest begeryzacja legislatywy?
Czytaj...

 

Kryminalna Karolina - Artur Marek Wójtowicz (28-10-2003)

Warto powiedzieć nieco o podstawach prawnych procederu prześladowania czarownic. Główne dzieło skierowane przeciwko osobom parającymi się magią powstało pod koniec lipca 1532 w Regensburgu.
Czytaj...

Nowy autor: Artur Marek Wójtowicz - Teolog, publicysta, pisarz. Ukończył Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie (dawne ATK) oraz Studia Pastoralne w St. Gallen. Autor wstępu do Biblii protestanckiej ręcznie przepisanej przez 650 osob z Horgen ZH w 2003 r. Mieszka w Szwajcarii. "Wszyscy mawiają, że po filozofii traci sie rozum, zas po teologii wiarę. Więc co pozostaje? Spryt? Spotkać teologię w życiu to niewielki problem. Ale spotkać wierzącego teologa, to już sztuka, a prawdziwie wierzącego to... cud" - napisał.

 

Konkordat z 1925 (09-11-2003)

Tekst konkordatu. "Konkordat z 1925 roku przestał obowiązywać" - S.Piotrowski. "Raporty dotyczące Kościoła. 1945-1946" - E.Reale. "Ratyfikacja Konkordatu - III-IV 1925" oprac.Dzięciołowski
Czytaj...

 

Prawa Człowieka (09-11-2003)

O prawach człowieka w konstytucjach innych krajów (w tym o wolności myśli, sumienia, wyznania itd.). M.in.USA, Belgia, Szwajcaria, Norwegia, Czechy, Francja, Kanada, Finlandia i in.
Czytaj...

Światopogląd

Wojny memetyczne - Michał Przech (25-10-2003)

Jak nie nawracać i dyskutować racjonalnie, o czym nie pisać i jak pisać. Internetowe polemiki z (nie)wierzącymi, czyli poradnik-racjonalizator wirtualnych batalii światopoglądowych.
Czytaj...

 

Święci pożeracze strachu - Marek Bończak (25-10-2003)

W swej powieści S.King opisał przerażającego stwora, który żywił się ludzkim lękiem. Chcąc nie chcąc, King zilustrował dynamikę działania religii, głównie w jej rzymsko-kat. odmianie.
Czytaj...

Felietony i eseje

Zagadka osobowości przywódcy - Andrzej S. Przepieździecki (03-11-2003)

Postarajmy się zastanowić nad cechami przywódców, nie tylko religijnych, które są przyczyną ich olbrzymiego wpływu na tłumy. Przyjrzyjmy się temu w kontekście osoby Jana Pawła II
Czytaj...

 

Bajka nieprawdziwa - Andrzej S. Przepieździecki (29-10-2003)

W dotychczasowych opowieściach opisywałem wiele zdarzeń prawdziwych w formie zbeletryzowanej. Tym razem opiszemy zdarzenia zupełnie fikcyjne... Opowiem Wam bajkę o Adasiu...
Czytaj...

 

Bajka Numer 2 - Andrzej S. Przepieździecki (31-10-2003)

Kolejna wersja bajki o Adasiu, czyli niewątpliwie nieprawdziwe fakty z przeszłości i teraźniejszości towarzyszy, nuworyszy oraz skomplikowanych meandrów władzy i polityki.
Czytaj...

 

O kłamstwach USA i o TVN - Kaz Dziamka (24-10-2003)

Jest truizmem fakt, iż w czasie wojen społeczeństwa zawsze są okłamywane, w imię "wyższych celów". Z tym samym mamy do czynienia obecnie - w sprawie Iraku. Manipulują nami!
Czytaj...

 

Szokujące przemilczenie - Paweł Fijałkowski (03-11-2003)

Ukazała się właśnie książka "Holokaust. Zrozumieć dlaczego" (R.Szuchty i P.Trojańskiego), będąca podręcznikiem szkolnym. Jest to jednak praca której autorzy świadomie pominęli pewne fakty.
Czytaj...

 

A my mamy Papę - Leon Bod Bielski (26-10-2003)

Znów nas podsumowano- leżymy na końcu obrachunku gotowości do wuniowstąpienia. Zdaje się to nie obchodzić bogobojnego, gotującego się do wniebowstąpienia nierządu ministranta- biskupa Millera
Czytaj...

Nauka

A jednak się kręci! - Mariusz Agnosiewicz (09-11-2003)

W 1992 r. Los Angeles Times donosił: "Podano oficjalnie! Ziemia kręci się wokół Słońca nawet dla Watykanu". Zabawne i tragiczne dzieje kościelnej walki z heliocentryzmem
Czytaj...

 

Archaiczne języki i nazwy starożytnych krain - Joanna Żak-Bucholc (24-10-2003)

Nazwa zawsze jest znacząca i wiele może powiedzieć o kulturze ludu. Wyprawa w głąb języka jest często jednocześnie wyprawą archeologiczną. Sprawa jest dość skomplikowana, zatem do rzeczy...
Czytaj...

 

Mleko: biały morderca - Grzegorz Demerzel (22-10-2003)

Od lat społeczeństwo bombardowane jest propagandą o zbawiennym wpływie krowiego mleka na ludzki organizm. Zrobiono z niego niemal eliksir życia. Tymczasem prawda jest zupełnie inna!
Czytaj...

Filozofia

Filozofia na greckim zachodzie - Michał Piotrowski (07-11-2003)

Dzięki odkryciu prawidłowości matematycznych w przyrodzie dających się opisać za pomocą liczb Pitagorejczycy doszli do poglądu, iż to właśnie liczby mogą być przyczyną wszystkiego.
Czytaj...

  

Jońscy myśliciele - Michał Piotrowski (22-10-2003)

W nurcie jońskim sukcesja przebiegała następująco: od Talesa poprzez Anaksymandra, Anaksymenesa i Archelaosa do Sokratesa, który wprowadził do filozofii etykę. Początki filozofii...
Czytaj...

Historia Kościoła

Dziecięca krucjata - Bogdan Motyl (07-11-2003)

Część małych "krzyżowców" utonęła, a pozostałych sprzedano w niewolę Saracenów. Chłopcy znaleźli się w kamieniołomach i na galerach, a dziewczęta przeważnie zasiliły haremy.
Czytaj...

 

Joanna d’Arc - Bogdan Motyl (24-10-2003)

Historia Joanny d'Arc to dzieje kobiety-Mesjasza. Stoimy przed Golgotą, na której wyrósł wielki las krzyży, płonęły stosy, z której spływała krew ofiar mordowanych przez Kościół...
Czytaj...

 

Zsekularyzowani mnisi gonią czarownice - Artur Marek Wójtowicz (09-11-2003)

Zarzuty jakie pojawiały się wobec oskarżonych o czary w Ellwangen były typowe: pakt z diabłem, "braterstwo krwi" z diabłem, taniec sabatyczny, latanie na miotle oraz magiczne moce.
Czytaj...

 

Czarownice hamburskie - Artur Marek Wójtowicz (07-11-2003)

Procesy po 1540 r. często były przyczyną konfliktów miejskich. Być może na stosy trafiały osoby, które powstrzymywały "gospodarczy boom", osoby które utrudniały rozkwit handlu?
Czytaj...

 

Bawarska inkwizycja - Artur Marek Wójtowicz (06-11-2003)

Najczęściej przed sądem stawały osoby o niewysokim statusie społecznym. Inkwizycja była w stanie posunąć się do postawienia przed sądem i wykonania wyroku nawet na kobiecie ciężarnej.
Czytaj...

 

Magiczna Turyngia - Artur Marek Wójtowicz (05-11-2003)

Nie należy przyjmować, że odpowiedzialnym za prześladowania czarownic był tylko Kościół katolicki, bowiem tereny zarządzane przez władców protestanckich były również przykładem "zażartych polowań".
Czytaj...

 

Rzecz o czarownicach z Toul - Artur Marek Wójtowicz (03-11-2003)

Proces rozpoczynał się w momencie wniesienia oskarżenia. Wówczas prokurator przeprowadzał tzw. próbę gwoździa, polegającą na zamknięciu podsądnego w skrzyni nabitej gwoździami do wewnątrz
Czytaj...

 

Prześladowanie czarownic w kantonie Vaud - Artur Marek Wójtowicz (02-11-2003)

Prześladowania czarownic na terenie Vaud są ściśle związane z osobą Biskupa Księcia Lozanny. Według Kabera szwajcarski kanton Vaud znajdował się w centrum uwagi europejskiej inkwizycji.
Czytaj...

 

O procesach czarownic z Witten (1580) - Artur Marek Wójtowicz (01-11-2003)

Catharina D. była samotna. To wystarczyło do wzbudzenia niechęci otoczenia. W 1562 oskarżona o mord dziecka i utopiona. W 1580 w Witten była susza i nieurodzaj. Rozpoczęto prześladowania...
Czytaj...

 

Prześladowania w Voralbergu - Artur Marek Wójtowicz (25-10-2003)

Dzisiejszy Voralberg jest najmniejszą prowincją Austrii, graniczącą ze Szwajcarią, Bawarią i Księstwem Liechtenstein. Oto pewne fakty z czasów kiedy działała tam Św.Inkwizycja...
Czytaj...

 

Czarownice z Liechtensteinu - Artur Marek Wójtowicz (25-10-2003)

Księstwo Liechtenstein, ostatni bastion katolicyzmu na wschodnich rubieżach Szwajcarii. Kiedy przez Europę przewijała się fala wojen religijnych, tam odbywało się polowanie na czarownice.
Czytaj...

 

Wierność. Rzecz o Henryku VIII Tudorze - Artur Marek Wójtowicz (25-10-2003)

Okoliczności powstania schizmy anglikańskiej, czyli wypowiedzenia posłuszeństwa papieżowi przez króla angielskiego, Hanryka VIII Tudora, Roku Pańskiego 1534.
Czytaj...

Biblia

Hymn do Logosu (Słowa) - Krzysztof Sykta (05-11-2003)

"Na początku był Logos. I Logos był w Bogu. I Bogiem był Logos."- Oto nowy przekład prologu ewangelii Jana, mający za zadanie zerwanie z ustalonymi ramami niezmienności pewnych zwrotów.
Czytaj...

  

Święta księga prawd objawionych - Bogdan Motyl (31-10-2003)

Kosmogonia, czyli koncepcje stworzenia świata. Politeizm w Biblii. Bóg-Hermafrodyta. Raj utracony. Dzieje całego rodu ludzkiego. Studium porównawcze Biblii i innych mitologii.
Czytaj...

  

Biblijny alfabet WuCe - Bogdan Motyl (24-10-2003)

Aborcja, Burdel, Bigamia, Conceptio Immaculata, Dzieciobójstwo, Ekshibicjonizm, Frigiditas, Gwałt... Czyli biblijne ciekawostki, albo wartości chrześcijańskie od A do Z.
Czytaj...

 Katolicyzm

Dzień zaduszny - Bogdan Motyl (02-11-2003)

Dusze chrześcijańskie i dzień zaduszny są reminiscencją bardzo starych wierzeń pogańskich. Święto zmarłych było zbyt popularne, aby Kościół nie włączył go do swego "repertuaru".
Czytaj...

 

Żydówka, królowa Polski - Bogdan Motyl (30-10-2003)

Na Jasnej Górze niewiele miejsca poświęca się Stwórcy. Niemal cała liturgia sprawowana jest pod kątem żydowskiej niewiasty, "królowej Polski" i matki tego, który królem być nie chciał
Czytaj...

 

Wizerunki bóstw - Bogdan Motyl (24-10-2003)

Bóstwa miały różną symbolikę, np. Jezusa przedstawiano jako pelikana. Kiedy dowiedziono, iż pelikan jednak nie karmi swych piskląt krwią, z "eucharystycznej" alegorii cichaczem zrezygnowano
Czytaj...

Kultura, recenzje

Krąg-ielnia (1) - Jakub Jan Pudełko (06-11-2003)

Kunszt filmu grozy. Świeża bryza ze strony kinematografii Dalekiego Wschodu, tak bardzo potrzebna dla kondycji współczesnego horroru zdominowanego przez hollywoodzkie superprodukcje.
Czytaj...

 

Władcy Ognia Bogusława Wołoszańskiego - Bartłomiej Kubiak (29-10-2003)

Wciąż mało znany jest okres, gdy dwa supermocarstwa XX wieku rozpoczęły rywalizację o przewodzenie światu. Tajemnice kryzysu zimnowojennego odsłania przed nami książka B.Wołoszańskiego
Czytaj...

 

Dawno temu w Meksyku vs. Kill Bill (2) - Jan P. Matuszyński (26-10-2003)

Na ten obraz czekaliśmy 6 lat i naprawdę warto było. "Kill Bill" to przede wszystkim Uma Thurman. To przez nią powstał ten film, to dla niej specjalnie i z jej pomocą QT napisał tę rolę.
Czytaj...

Sylwetki historyczne

Eminencjo!... O kardynale Richelieu - Artur Marek Wójtowicz (26-10-2003)

Historia nazwała Armanda Szarą Eminencją Francji, a jaki był naprawdę ten co skończył żywot ze słowami na ustach: "...Od przyjaciół Boże strzeż, z wrogami sobie poradzę..."?
Czytaj...

 

Powołany? - Artur Marek Wójtowicz (25-10-2003)

Oto postać "sławnego" przedstawiciela Narodu Francuskiego, który ongiś starał się o przyjęcie do zgromadzenia zakonnego. Po kilku latach przed tym niedoszłym mnichem klękała Francja...
Czytaj...

Powiastki fantystyczno-teologiczne

Fałszywka Boga czyli wygnanie z Raju - Lucjan Ferus (25-10-2003)

- Adamie, ty będziesz polował i uprawiał rolę, a Ewa będzie gotowała i bawiła dzieci. - To kiedy będziemy mieli czas aby się zabawiać, kochać, cieszyć się sobą i życiem? - spytała kobieta...
Czytaj...

  

Obsesja posłuszeństwa - Lucjan Ferus (25-10-2003)

Nikt nie stanął w obronie człowieka i nie zastanowił się dlaczego Bóg, postąpił tak niesprawiedliwie: karząc człowieka, nie wziął pod uwagę, że został on skuszony przez jego stworzenie.
Czytaj...

 

Prawdziwa doskonałość - Lucjan Ferus (25-10-2003)

Stwórca o nieskończonych możliwościach nie może popełnić fuszerki, a potem ją naprawiać; Jego doskonałość jest gwarancją doskonałości jego tworów. Taka jest konsekwencja wszechmocy.
Czytaj...

  

Próba owocu zakazanego - Lucjan Ferus (25-10-2003)

Nigdy nie myślcie o wieczności, a zawsze myślcie o dniu dzisiejszym. Nauczcie cieszyć się każdą chwilą waszego życia, gdyż będziecie je mieli tylko jedno, jedyne i niepowtarzalne.
Czytaj...


Nowości Neutrum

Związki partnerskie (06-11-2003)

Stanowisko Stowarzyszenia Neutrum w sprawie prawnego zalegalizowania związków partnerskich przekazano na ręce marszałków Sejmu i Senatu oraz Pani prof. Marii Szyszkowskiej.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum XI 2003 (01-11-2003)

Rozmowa z M.Czajkowskim (2). Sami swoi. Pokłosie konferencji (KUL, 1-2 września 2003). Czy św. Piotr ma wpływ na dążenie do prawdy? List otwarty do europejskiej opinii publicznej.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum VII'03 (01-11-2003)

Rozmowa z ks.prof.M.Czajkowskim (1). O arogancji lewicowej władzy. 10 lat Konkordatu. Prawosławni w Trybunale Konstytucyjnym. Dodatek: niepublikowany dotąd rządowy projekt konkordatu.
Czytaj...

 

Równość kościołów (01-11-2003)

Równość kościołów, wyznań i światopoglądów w Polsce w aspekcie praw człowieka - raport Stowarzyszenia Neutrum w ramach grantu finansowanego przez program Phare Dialog Społeczny.
Czytaj...

 

Wolność sumienia w szkole (01-11-2003)

Respektowanie wolności sumienia i wyznania w szkole publicznej - raport Stowarzyszenia Neutrum finansowany przez Fundusz Współpracy Programu Phare Demokracja
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum IV 2003 (01-11-2003)

Rozmowa z Marią Szyszkowską. Jakim stowarzyszeniem jest "Neutrum"? Dodatek: Paweł Borecki, "Proces kształtowania się modelu relacji państwo-kościół w Konstytucji RP z 2 IV 1997 r."
Czytaj...

 

Dodatek Specjalny Neutrum (01-11-2003)

"Wpływ prawa UE na prawo wewnętrzne kościołów" - wykład bp prof. dr Petera Erdö, rektora Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmány'ego w Budapeszcie, wygłoszony w W-wie 3 września 2002 r.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum I 2003 (01-11-2003)

Z prof. Wiktorem Osiatyńskim o zasadach konstytucyjnych, standardach prawnych, stosunkach w państwie podczas XIII Zjazdu Absolwentów Szkoły Praw Człowieka rozmawiali W.Kisieliński i Cz.Janik
Czytaj...

 

Dodatek specjalny Neutrum (01-11-2003)

"Kluczowe znaczenie wolności religii dla wolności konstytucyjnych państw Unii Europejskiej" - wystąpienie R.Herzoga podczas konf. "Kultura i prawo. Religia i wolność religijna w UE"
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum XI 2002 (01-11-2003)

Impresje pokonferencyjne. Oświadczenie Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nie tylko Luteranie! Z ks. biskupem Pawłem Salwowskim rozmawia W. Kisieliński.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum VII 2002 (01-11-2003)

Rozmowa z sen.K.Sienkiewicz. Przenajświętsza Lewica - o listach Millera i jego ministra - M. Tobera. Dodatek: niepublikowany projekt kościelnej konwencji z 1991 r.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum IV 2002 (01-11-2003)

Rozmowa z profesorem Michałem Pietrzakiem. Tradycje polskiej kultury świeckiej. A Giedroyc przestrzegał. Paniom ku pamięci. O miłości. Gdzie jesteśmy? O zapomnianych przez państwo.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum I 2002 (01-11-2003)

O wolności. O rozwadze. Tradycje kultury świeckiej. Problemy własności instytucjonalnej Kościoła na Warmii. Tadeusz Kotarbiński: twórca prakseologii i etyki niezależnej.
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum VI'92 (06-11-2003)

"Neutrum" a prawa człowieka. Hitler słuszny i niesłuszny. Karta praw rodziny. Czym naprawdę jest aborcja? Irlandki bez prawa do informacji. Samoobrona kobiet. Rok 1999. Dezodoro
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum III'92 (06-11-2003)

O państwie w Remoncie. Chronić kobietę. Ustawa antyaborcyjna i prawa człowieka. Regulacje prawne dotyczące aborcji w krajach europejskich. Ustawa o ochronie prawnej dziecka poczętego.
Czytaj...Znalezione w sieci

Bez parasola Pana Boga (23-10-2003)
Autor: JAN GROSFELD
Źródło: Gazeta Polska/Onet.pl
W ciągu stuleci Kościół hierarchiczny przyzwyczaił się do swej wysokiej pozycji, jaką zajmował w opinii społecznej na różnych jej poziomach.
Kościół ma myśleć o jutrze, nie o dniu dzisiejszym. To, co mogło wystarczać wczoraj albo jeszcze i dzisiaj..
Zgłoszone przez: Ropuszynski
Czytaj..

Święty Michał w erze techno (23-10-2003)
Autor: MAREK HORODNICZY
Źródło: Nowe Państwo/Onet.pl
O franciszkańskich i jezuickich plakatach wie bardzo niewiele osób, a co za tym idzie - ich skuteczność może budzić wątpliwości. Co innego spektakularne czuwanie modlitewne na Polach Lednickich, organizowane przez dominikanina, ojca Jana Górę, oraz - hist
Zgłoszone przez: ropuszynski
Czytaj..

Naciągają na Maryję (23-10-2003)
Autor: KAROLINA WICHOWSKA
Źródło: Gazeta Polska/Onet.pl
Zabrać ostatni grosz ubogim emerytkom, by potem występować w roli eksperta do UE, straszyć i grozić, to głęboko niemoralne" - krytykuje działalność stowarzyszenia arcybiskup Józef Życiński.
Zgłoszone przez: ropuszynski
Czytaj..

Wszystkiego najgorszego (25-10-2003)
Autor: Konrad Dulkowski
Źródło: Przekrój
W Polsce działa już firma, która rzuci klątwę.
Zgłoszone przez: Mariusz
Czytaj..

Polowanie na sekty (31-10-2003)
Autor: ANNA SZULC
Źródło: Kulisy/Onet
W Polsce istnieje ponad pięćdziesiąt ośrodków, stowarzyszeń i fundacji, których naczelnym zadaniem stała się walka z sektami
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Król palców (06-11-2003)
Autor: RAINER STADLER
Źródło: Onet/SuddeutscheZeitung
Kciuk stał się palcem epoki informacji. Nie pierwszy raz w historii ewolucji dostosowuje się do nowych wymagań człowieka.
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Bractwo nigdy nie wybacza (09-11-2003)
Autor: M. Karnowski i A.Potocki
Źródło: Newsweek numer 46/03
Mało znana sekta Bractwo Zakonne Himawanti grozi zamachami terrorystycznymi
Zgłoszone przez: Mariusz
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Dawid Ropuszyński

Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...

Polecane watki:
Dzielna US Army
Nawrócenie Woltera
$1 Million Humanities Prize Goes to a Polish Philosopher
kontynuacja - a skąd się bierze rozum
Kolejne malkonteckie propozycje
Coś nie tak z serwerem?
Antypolonizm
Upadek chrześcijaństwa
Neuroteologia
Boanerges
Orgazm kobiecy
Maly dodatek do evolucja vs. kreacjonizm
mój punkt widzenia
konfrontacje?
ars rationis, ars fides
Opetanie i egzorcyzmy
Jałowość ateizmu?
Usterka
Żywe i martwe
Co można powiesić na krzyżu?
Wpływ religi na przyrost naturalny w Japonii
a skąd bierze sie rozum?
Głupie prawo
Ryba na autach
Oszczerstwa na Frondzie
Test IQ
Omamy i biochemia

Strona główna Forum


Księgarnia Racjonalisty


Nowości:
Pascal / Prowincjałki

Bernard Korzeniewski - Trzy ewolucje- Wszechświata, życia, świadomości

Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski

Łukasiewicz Juliusz / Eksplozja ignorancji Czy rozumiemy cywilizację przemysłową

Jeremy Bernstein / Teoria wszystkiego

Czy nauka jest dobra

Strona główna Księgarni


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst

Przydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ

THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Banging Your Head Into Walls - John Chuckman (07-11-2003)

A general military action against terror is an insane concept, too destructive and unfocused to have predictable results. You cannot fight beliefs or grievances with armored divisions.
Czytaj...

 

Issue November/December 2003 - (26-10-2003)

The American Rationalist: An Alternative To Superstition And Nonsense. Issue November/December 2003: Table of contents...
Czytaj...

 

Twenty Questions For The Intelligent Designer - Bernard Katz (26-10-2003)

These 20 questions show that God, as the Intelligent Designer, never existed in the first place.
Czytaj...

 

Numbers’ Nine Nutty Nuggets - A.J. Mattill, Jr. (26-10-2003)

The biblical book of Numbers is not worthy to be included in the Bible of any religion. Numbers is indeed a relic of ancient superstition.
Czytaj...

 

Several Steps Closer To Armageddon - John Chuckman (24-10-2003)

Israel and the U.S. are taking us all closer to Armageddon.
Czytaj...

 


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Dawid Ropuszyński
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY

/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/