 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-09-2011 21:19 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Polemika z racjonalizmem
3 na 3 | Dostaliśmy polemikę z racjonalizmem. Nie zdecydowałem się na publikację tego tekstu. Jednak napisany jest bez widocznych złych emocji i nie znieważa ateistów, czyli wyróżnia się z morza religijnej apologetyki. Gdyby ktoś chciał zobaczyć i popolemizować, to dostępny jest niżej. Leopold August Trojański:Tekst niniejszy proszę potraktować jako politykę z szeroko rozumianym racjonalizmem, którego głównym założeniem jest ateizm. Polemika ta skupić się musi na rozjaśnieniu tego, co wydaje się najmniej zrozumiałe dla szanownych autorów - kwestii religii i kościoła, jej źródeł w wierze i podparcia ateizmu w racjonalizmie. Całość: [Załącznik] | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..#91 -1 na 1 | maruda (5550 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > Wrzucić filozofów do bagna teologii....!!> Filozofia nie może być sprzeczna z wiedzą naukową.W zacietrzewieniu zagalopowałem się i pisałem bez udziału rozumu, przepraszam za własną wypowiedź. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > >Uczciwie to jest nie mieszać różnych dziedzin, np. filozofii z fizyką.> >> Albo teologii z biologią - jak przy twierdzeniu, że człowiek może zmartwychwstać.> Zgadzam się. Przy czym Zmartwychwstanie nie jest faktem biologicznym. |
#93 -1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > >A co może fizyk wiedzieć na temat stworzenia świata?  > A to, że gdyby cokolwiek wskazywało na fakt stworzenia to ktoś by to obserwował i badał. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby to był fizyk. Może wtedy specjalista: stworzeniofizyk...? Wybacz, ale nic nie wiesz o fizyce.  |
#94 6 na 6 | Przemek J. (3008 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | Drobna poprawka: zmartwychwstanie nie jest faktem w ogóle. |
#95 2 na 2 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
>  > Wybacz, ale nic nie wiesz o fizyce.>  Mam Ci wybaczyć, że pleciesz byle co? Twoja strata, nie mam tu nic do wybaczania. A mógłbyś przybliżyć co Cię tak ubawiło? > Zmartwychwstanie nie jest faktem biologicznym.Wahałbym się nawet nadać mu miano faktoidu.... Jakiejkolwiek proweniencji
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#96 6 na 6 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > Typowe zjawisko "przeniesienia autorytetu": ekspert z danej dziedziny (w tym przypadku fizyk) wypowiada się o innej dziedzinie (w tym przypadku o filozofii), w której już jest niekompetentny.Pod warunkiem, że nie jest to nasz fizyk: www.google(*)CNEdtINw9EhMI5pw_yiVU7YsAk06CQNie, to wcale nie musi być zjawisko "przeniesienia autorytetu", które występuje w "cytologi stosowanej". (Podajemy cytat z supergłupka okraszając go dodatkową informacją np. "ks. bp. prof. zw. dr hab."). Ekspert z danej dziedziny może być bardzo kompetentnym człowiekiem z wielu innych dziedzin. Jeżeli oceniam jakość wypowiedzi, a nie autorytet, to nie ma tu żadnego "przeniesienia". Prof. Jacyna-Onyszkiewicz wygaduje bzdury wcale nie dlatego, że jest fizykiem, a nie filozofem, tylko dlatego, iż posiada określoną wiedzę i umysłowość. Pan, który wypowiada się na naszym forum jako "Fizyk", ma sporą wiedzę i z zakresu swojej specjalizacji i wielu innych dziedzin. Jego teksty się po prostu bronią się merytorycznie i jak dla mnie zupełnie nie ma to znaczenia, czy ma na to stosowne papierki. Miłego dnia. @@@ . |
#97 7 na 7 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | . > Uczciwie to jest nie mieszać różnych dziedzin, np. filozofii z fizyką.Myślę, że tu pobił Pan rekord bzdury. Moim zdaniem - nie można współcześnie uprawiać filozofii bez sporej i dosyć uporządkowanej wiedzy z wielu nauk. Fizyka i biologia wraz neuronauką należa tu do najważniejszych. Zresztą zawsze spekulacje filozoficzne jeżeli nie były podparte solidną wiedzą przyrodoznawczą, były małowartościowe. Żadnemu specjaliście podstawowa wiedza filozoficzna też nie zaszkodziła, a wprost jest pomocną. Należy oczywiście odróżniać spekulacje od potwierdzonych praktyką faktów i już zupełnie nie wolno mieszać parafilozofii - jaką jest np. teologia - z filozofią, nie mówiąc już o nauce. Miłego dnia. @@@ . |
#98 -2 na 2 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> >Uczciwie to jest nie mieszać różnych dziedzin, np. filozofii z fizyką.> Myślę, że tu pobił Pan rekord bzdury.A ja myślę, że Pana rekordy są niezagrożone. > Moim zdaniem - nie można współcześnie uprawiać filozofii bez sporej i dosyć uporządkowanej wiedzy z wielu nauk.To oczywiste. Nie tu jest pies pogrzebany. Filozofia i fizyka to obecnie odrębne dziedziny. Dlatego jest błędem metodologicznym, jeżeli w oparciu o fizykę chce się odpowiedzieć na pytanie: "Czy Bóg istnieje?" Podobnie jak w czasach słusznie minionych błędem metodologicznym jedynie słusznej filozofii była próba narzucenia fizykom fałszywego twierdzenia, iż Wszechświat jest nieograniczony - może Pan pamięta?... |
#99 6 na 6 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > ... jest błędem metodologicznym, jeżeli w oparciu o fizykę chce się odpowiedzieć na pytanie: "Czy Bóg istnieje?"Nie jestem naukowcem, ale zaciekawiło mnie, jaką metodologię należy przyjąć w tym przypadku. > ... błędem metodologicznym jedynie słusznej filozofii ...Filozofia zawsze była jedna, teorii filozoficznych wiele. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> > ... błędem metodologicznym jedynie słusznej filozofii ...> Filozofia zawsze była jedna, teorii filozoficznych wiele.Ponieważ należysz do innego pokolenia niż pan Andrzej, miałaś prawo nie skojarzyć, że określenie "jedynie słuszna filozofia" odnosi się do marksizmu. |
#101 9 na 9 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | . > Nie tu jest pies pogrzebany. Filozofia i fizyka to obecnie odrębne dziedziny.Zdecydowanie się na to nie zgadzam. Mało kiedy, tak jak właśnie teraz filozofia i fizyka połączyły się się w jedno. Ja nie wiem, gdzie zaliczyć np. Franka Wilczka., Davida Deutscha, Setha Lloyda, Paula Daviesa oraz wielu innych i tak naprawdę niewiele mnie to interesuje. www.google(*)CNEOJcZ7Mg-e_HrSkXfICmjkRhiSKw www.google(*)CNF96e3F7jkv3bU5wdCTaT5Emarlzw> Dlatego jest błędem metodologicznym, jeżeli w oparciu o fizykę chce się odpowiedzieć na pytanie: "Czy Bóg istnieje?"Błędem metodologicznym jest odpowiedź na to pytanie przez jakąkolwiek z nauk nazywanych przez anglojęzycznych science. > Podobnie jak w czasach słusznie minionych błędem metodologicznym jedynie słusznej filozofii była próba narzucenia fizykom fałszywego twierdzenia, iż Wszechświat jest nieograniczony - może Pan pamięta?...Nie, nie pamiętam. Zresztą wcale nie wiem, czy jest ograniczonym? Czy Wieloświat jest Wszechświatem, czy nieograniczoną liczbą Wszechświatów - nie wiem? Na ile potrafiłem doczytać jeszcze nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Są na ten temat ciekawe spekulacje fizyczno-filozoficzne. Ale tu jest inny problem - jedynosłuszności. Nie ma większej zbrodni na intelekcie jak jedynosłuszność. Tamta partyjna pseudomarkistowska już słusznie minęła, ale teraz zastąpiła ją inna siła przewodnia - już nie czerwona, a w eleganckim czarnym kolorze. Dzisiejszej wszechobecnej indoktrynacji katolickiej z PRL-em porównywać nie można. Jeżeli już to z socjalistyczną Albanią, albo Rumunią. Nie jestem fizykiem. Jestem humanistą, ale to, że fizyka mnie fascynuje zawdzięczam radzieckiemu uczonemu:  A później założonemu w stalinowskich czasach Państwowemu Wydawnictwu Naukowemu i jego Bibliotece Problemów. Jak smarkacz przeczytał najpierw "Mister Tompkinsa w krainie czarów" Gamowa, a później "Teorię względności dla laika" Colemana, to mu później pozostaje to na całe życie. PS. A Panu tu polecam dwutomowe dzieło napisane przez katolika pana Georgesa Minoisa. "Kościół i nauka". Miłego dnia. ---------------------------------------------- "Papież nienawidzi uczonych i lęka się ich, albowiem nie podlegają mu na mocy ślubowania" Blaise Pascal. @@@ . |
#102 3 na 3 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > >Filozofia zawsze była jedna, teorii filozoficznych wiele.> Ponieważ należysz do innego pokolenia niż pan Andrzej, miałaś prawo nie skojarzyć, że określenie "jedynie słuszna filozofia" odnosi się do marksizmu.Marksizm to chyba potoczna nazwa materializmu dialektycznego - jednej z wielu teorii filozoficznych, przekutej następnie w ideologię. A Karol Marks to zdaje się niemiecki filozof pochodzenia żydowskiego - bynajmniej nie marksista. Urodziłam się w 1965r. |
#103 4 na 4 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> No właśnie nie rozumiem tego argumentu stosowanego przez wierzących. Dla mnie fizyka, wielki wybuch i kwanty to nie Staruszek tworzący człowieka w 7 dni, ale rzeczywistość którą potwierdza wiele dowodów, badań i eksperymentów.Bo też WW i kwanty nie są bogiem. Bóg albo w całości, albo wcale. Jeśli ma być wyłącznie siłą twórczą, to żaden bóg z tego. W podobny sposób auksyna jest siłą twórczą podziałów komórkowych? Czyli bogiem?!?! Nie lubię wciskania koncepcji boga gdzie się da... |
#104 5 na 5 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> >Kwestia Boga jest kwestią z potrzeb religijnych umysłów.> Uczciwie to jest nie mieszać różnych dziedzin, np. filozofii z fizyką.Czyli filozofia może sobie dowolnie bajdurzyć o sprawach z definicji sprzecznych z fizyką i nie wolno jej tego wytknąć? To dopiero paradne. Nie jest tak. Nauka jest wspólna i albo filozofia do niej należy, albo nie. Jeśli należy to podlega takim samym prawom, obowiązkom, metodologii itd. I na ile wiem, tak właśnie jest. |
#105 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > >>Uczciwie to jest nie mieszać różnych dziedzin, np. filozofii z fizyką.> >>> >Albo teologii z biologią - jak przy twierdzeniu, że człowiek może zmartwychwstać.> >> Zgadzam się. Przy czym Zmartwychwstanie nie jest faktem biologicznym.Ano właśnie - nie jest faktem. Ale biologicznym musiałoby być, bowiem dotyczyło by organizmu. Dlatego właśnie jeśli jakakolwiek nauka powinna się w tej sprawie wypowiadać, to właśnie biologia. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|