 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-09-2011 21:19 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Polemika z racjonalizmem
3 na 3 | Dostaliśmy polemikę z racjonalizmem. Nie zdecydowałem się na publikację tego tekstu. Jednak napisany jest bez widocznych złych emocji i nie znieważa ateistów, czyli wyróżnia się z morza religijnej apologetyki. Gdyby ktoś chciał zobaczyć i popolemizować, to dostępny jest niżej. Leopold August Trojański:Tekst niniejszy proszę potraktować jako politykę z szeroko rozumianym racjonalizmem, którego głównym założeniem jest ateizm. Polemika ta skupić się musi na rozjaśnieniu tego, co wydaje się najmniej zrozumiałe dla szanownych autorów - kwestii religii i kościoła, jej źródeł w wierze i podparcia ateizmu w racjonalizmie. Całość: [Załącznik] | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..#406 1 na 1 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | Tylko swego stanu nicości nie zmienił. |
#407 2 na 2 | Przemek J. (3008 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | Ja nie pytałem o bajki, bo te znam, znacznie lepsze od Twoich. Ja proszę o odpowiedź na moje pytania: - o jakim oddziaływaniu piszesz, - jakimi prawami się ono rządzi, - czyli jak ten świat został stworzony? |
#408 1 na 1 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem | Masz wybór: możesz twierdzić wbrew logice , że materia samopowstała i samoistnieje lub że jest wieczna albo zgodnie z logiką mówić o niematerialnej przyczynie materii , którą w naszej kulturze nazywamy Bogiem. Jeżeli ta nazwa przyczyny niematerialnej świata materialnego ci się nie podoba to wymyśl inną np. : ALFA albo OMEGA. |
#409 2 na 2 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > .. bo spadła mi kiedyś na nogęPewnie Twoja otwarta dusza nie domknęła szyberka  |
#410 1 na 1 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> możesz twierdzić wbrew logice , że materia samopowstała i samoistnieje lub że jest wieczna albo zgodnie z logiką mówić o niematerialnej przyczynie materii ,Logika to nie jest zaklęcie, ani napis na dropsach. Gdybyś posługiwał się logiką umiałbyś wyjaśnić co w ogóle mówisz i jak doszedłeś do takich konkluzji. > którą w naszej kulturze nazywamy Bogiem.Zajrzyj do jakiegoś słownika czy encyklopedii i zobacz co przede wszystkim w naszej kulturze jest nazywane Bogiem - postać z opowieści religijnych. Nie możesz wiedzieć czy jeśli ludzie znajdą kiedyś odpowiedź na pytanie o przyczyny świata będzie ona choć trochę podobna do licznych niedorzeczności jakie o licznych Bogach plota liczne religie. > Jeżeli ta nazwa przyczyny niematerialnej świata materialnego ci się nie podoba to wymyśl inną np. : ALFA albo OMEGA.Ta niematerialna... itp. to ciągle tylko Twoja wiara, nic więcej. Twoja próba zamaskowania niedorzeczności religijnych pseudonaukowym , pseudofilozoficznym nalotem. Nie wysilaj się, bo to widać, słychać i czuć.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#411 1 na 1 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > .. duszę nieśmiertelną.Jeśli wolno spytać.. Komu/czemu przypisuje się duszę? Skąd wyobrażenie nieśmiertelności - dotyczy może nadziei na wieczną trwałość ludzkiej cywilizacji? |
#412 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> To były darmowe korepetycje z zakresu fizyki na poziomie liceum.Bóg zapłać. Niepotrzebnie się wysilałeś, tyle to jeszcze pamiętam. To które z nich są te boskie? A jeżeli żadne z nich, to które inne są boskie? A jeżeli nie ma takich, to po licha w świat mieszać boga? Jeśli coś na nasz świat nie oddziałuje i nie jest jego częścią, to tak jakby w ogóle tego nie było. I można spokojnie przyjąć, że nie ma.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#413 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> Bóg jako niematerialna przyczyna świata materialnego do niego nie należyJeśli "coś" do świata nie należy, to tego "czegoś" nie ma.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > >>> samopowstanie to absurd polegający na tym, że to co nie istnieje wykonuje jakąś czynność - tutaj czynność samopowstawania.> >> Temu rzekomemu absurdowi przeczą wirtualne pary cząstka-antycząstka: powstają one spontanicznie z próżni. pl.wikipedia.org/wiki/Kreacja_par> > Warunkiem kreacji par jest wcześniejsze istnienie energii neutralnego bozonu, zatem to nie jest "samopowstanie" - w tym przypadku materia istnieje zarówno przed kreacją pary, jak i po.> Tak jest w przypadku kreacji rzeczywistych par cząstka-antycząstka. Do powstania wirtualnych par nie potrzeba żadnej dodatkowej energii. Energia ta jest chwilowo "pożyczona" z próżni i zostaje odddana do próżni przy anihilacji wirtualnej pary po czasie ograniczonym zasadą nieoznaczoności Heisenberga. Zarówno kreacja jak i anihilacja wirtualnej pary jest całkowicie spontaniczna i nie istnieje żadna materia jej równoważna ani przed ani po istnieniu tej pary. Sytuacja jest całkowicie symetryczna w czasie.> Wbrew życzeniom teologów creatio ex nihilo jest nagminne i powszechne.Próżnia w fizyce to nie jest "nicość", lecz stan o najniższej energii - kreacja wirtualnych par nie ma nic wspólnego z creatio ex nihilo. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > > w przypadku "kreacji par" materia istnieje zarówno "przed", jak i "po".> Sęk w tym, że w przypadku wirtualnych par nie ma tej materii. www.racjonalista.pl/forum.php/s,451453#w455641W przypadku kreacji wirtualnych par istnieje energia próżni. Próżnia w fizyce to nie jest "nic", lecz stan o najniższej energii. |
#416 1 na 1 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > >Bóg jako niematerialna przyczyna świata materialnego do niego nie należy> Jeśli "coś" do świata nie należy, to tego "czegoś" nie ma.Napisałem : przyczyna świata materialnego a nie świata - czytaj dokładnie. |
#417 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
> Napisałem : przyczyna świata materialnego a nie świata - czytaj dokładnie.Czytam, czytam i oczom nie wierzę. Znaczy, wg Ciebie istnieją dwa światy?
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#418 2 na 2 | lukaszewicz (5674 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | |
#419 -1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Polemika z racjonalizmem |
Już Panu kiedyś mówiłem, że ulega Pan permanentnym złudzeniom, ale nie wziął Pan sobie tego do serca, a szkoda. Zakurzona, upudrowana peruka Woltera opada Panu na oczy i nic już Pan nie widzi. Nie widzi Pan na przykład tego, że Pański post odnosi się de facto do Pana, bo można by Panu napisać w odpowiedzi: "> Nikt nas nie jest w stanie skompromitować bardziej niż uczynimy to sami. Już Pan przedstawił stek bzdur z zakresu życia prenatalnego, biblistyki, fizyki. Chyba nie istnieje temat, w którym Pan głupot poopowiadać nie może. Wierzyć, Szanowny Panie, to może Pan sobie we wszystko. W każdą bzdurę, jaką tylko zdoła Pan sobie wymyślić. Z wiarą nie ma dyskusji i można jej przeciwstawić tylko jeszcze głębszą (bardziej fanatyczną) wiarę." |
#420 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Polemika z racjonalizmem | > Tylko nie myśl że chce udowodnić że ktoś ożył po zdjęciu z krzyża a raczej zastanowić się czy zmartwychwstania ludzi opisywane w mitologiach(nie liczę tych ciętych przekuwanych nabijanych itd) czy są opisem czegoś o czy wcześniej nie miano pojęcia. W skrócie czy przypadkiem nie uznano kogoś za martwego a ten był w stanie hipotermii itd.Niemal na pewno takie przypadki miały swoje "mechanizmy", bo przecież do dziś niekiedy błędnie uznaje się osobę za zmarłą, i nie potrzebujemy tutaj hipotermii czy hibernacji. Istnieje np. katatonia i katalepsja, gdzie ciało sztywnieje. Dla osób nieświadomych tego stanu może to wyglądać jak ciało zesztywniałe pośmiertnie. Ale przyczyny mogą być na moje oko rozmaite: www.amsik.pl/archiwum/2-3_2010/2-3_10n.pdf www.amsik.pl/archiwum/4_2007/4_07f.pdfwww.master(*).22/Zywcem,pochowani..664.html www.todayi(*)d-alive-is-called-taphophobia/W 1896 roku oględziny trumien wykazały ślady "obudzenia" w 2% przypadków! Dlatego opowieści o cudownie ożywionych zmarłych nie dziwią mnie. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|