Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rozpusta z etycznego punktu widzenia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
29-06-2014 15:41Jacek Przypadek (1069 punktów)Rozpusta z etycznego punktu widzenia
Ocena 1 na 1
Pytanie moje jest proste. Czy jeżeli jestem dorosły, nie mam zobowiązań i jestem rozpustnikiem - degraduję siebie i innych a więc postępuję w sposób niemoralny i niegodny człowieka? Mam na myśli sytuację, w której np. co piątek "wyrywam" inną młódkę na dyskotece lub zaglądam do domu publicznego. Spółkuję jedynie z osobami dorosłymi i chcącymi tego samego - niezobowiązującego seksu.

Czy takie zachowanie jest moralne?

Pytam, po jestem w trakcie lektury książki "Etyka w działaniu". Autorem jest ateistyczny filozof, prof. Jacek Hołówka, który zalicza tam rozpustę do zachowań niemoralnych.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Dalej..
#226
08-07-2014 01:18
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Ludzie są różni.
>[...]
>Co kraj, to obyczaj
Ludzie już tu, na forum są różni i nie trzeba aż w Japonii k******iego zróżnicowania szukać. Np. Andrzej Bogusławski dostrzegł kurewstwo tam, gdzie Ty zwyczajną praktykę zaledwie, mianowicie w czerpaniu przyjemności z seksu serwowanego klientowi.

#227
08-07-2014 07:48
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
>Tylko skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

Nie powiedziałbym, że jest źle. Skoro ja mam porzebę zjeść jabłko, to czasem hoduję sobie w domu, a czasem idę do sklepu i kupuję. A skoro jestem producentem jabłek, to sprzedaję.. amatorowi jabłek, który jest jednocześnie plantatorem marchewek które ja z kolei lubię itd.

> No dlaczego panowie płacą, skoro mogliby - jak sam linkujesz - jeszcze zarobić?

Niektórzy płacą, niektórzy zarabiają. Popyt kształtuje podaż, czasem też odwrotnie.

> Więc odpowiem: bo jak na razie męska prostytucja to margines.

Widocznie nie ma aż tak dużego popytu na męskie prostytutki.

> Kiedy się szale wyrównają, "problem moralny" autora wątku i jemu podobnych zniknie.

A jeśli się nie wyrównają, to będą problemy moralne i niesprawiedliwość?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
> Np. Andrzej Bogusławski dostrzegł kurewstwo tam, gdzie Ty
> zwyczajną praktykę zaledwie, mianowicie w czerpaniu
> przyjemności z seksu serwowanego klientowi.

Ludzie są różni, w konsekwencji ja nie jestem wierną kopią p. Andzej Bogusławskiego.
Moim zdaniem to kwestia gustu i głębokości kieszeni. To tak trochę, jak z samochodami: na rynku możesz kupić odnowionego old-skula, możesz zaniedbanego 30letniego małego fiata który sika olejem z miski na odległość, możesz nówkę TATA (takie indyjskie kiepskiej jakości auto) albo nówke Mercedesa klasy S.

Ja np. źle się czuję w Mercedesach i wolę Peugeota czy Mazdę.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
>>Nie udaje. Skąd to oskarżenie, że udaje?
>Z Twojego pytania "skąd mężczyzna ma to wiedzieć".

Pytałaś "co adekwatnego do seksu może za otrzymane za seks pieniądze nabyć kobieta?"
Męzczyzna nie wie i nie widzi potrzeby, by się nad tym zastanawiać.
Chyba, że kobieta potrzebuje w tym dylemacie pomocy..
Pozdrawiam

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#230
08-07-2014 08:11
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
>> Prostytucja to nie seks?
> Nie.

Tja.. A co Twoim zdaniem się tam robi?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#231
08-07-2014 11:08
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>ja nie jestem wierną kopią p. Andzej Bogusławskiego.
Skoro podjąłeś polemikę z jemu udzieloną odpowiedzią, nie dziw się memu wskazaniu na jego osobę.

#232
08-07-2014 11:09
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Męzczyzna nie wie i nie widzi potrzeby, by się nad tym zastanawiać.
>Chyba, że kobieta potrzebuje w tym dylemacie pomocy..
Moje pytanie, na które swoim z kolei odpowiedziałeś, było retoryczne, a potrzebę dostrzegł i zgłosił autor wątku, mężczyzna, jemu właśnie odpowiadałam.

Oraz nie mam tu dylematu wymagającego pomocy ani jako kobieta, ani jako człowiek.

#233
08-07-2014 11:09
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>Tylko skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
>Nie powiedziałbym, że jest źle.
Nie chodzi w tym powiedzeniu o ocenę moralną, lecz o Twoją przesadę, męska prostytucja przy kobiecej, to śladowe zjawisko, które nie zmienia postaci rzeczy.

>Widocznie nie ma aż tak dużego popytu na męskie prostytutki.
Bardzo widocznie.

>A jeśli się nie wyrównają, to będą problemy moralne i niesprawiedliwość?
Najpewniej właśnie tak.

Symetrię tę jednak skomplikował Andrzej Bogusławski, który w obszarze prostytucji wyodrębnił "kurewstwo", opierając swój podział na zasadach, wg których mężczyźni siłą rzeczy działają w jego obszarze, jako że męska wydolność seksualna w zakresie klasycznego aktu seksualnego nie obywa się bez pewnej formalnej choćby korzyści usługodawcy.

Ale nawet gdyby w przyszłości męskie kurewstwo miało rozwinąć skrzydła, to samo jego określenie pozostaje powiązane z żeńskością; ja z tego powodu już dziś zacznę promować na innym forum podpatrzone zgrabne określenie "kutasiarz".

#234
08-07-2014 11:09
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>> Prostytucja to nie seks?
>> Nie.
>Tja.. A co Twoim zdaniem się tam robi
Kupczy się ciałem.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
To Andrzej Bogusławski. Ciekawe, co Ty dostrzegasz

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
> potrzebę dostrzegł i zgłosił autor wątku, mężczyzna, jemu właśnie odpowiadałam.

Potrzebę czego? Czy na pewno tego samego, o czym sama piszesz?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
>Nie chodzi w tym powiedzeniu o ocenę moralną, lecz o Twoją przesadę,
> męska prostytucja przy kobiecej, to śladowe zjawisko, które nie zmienia postaci rzeczy.

Zależy, o jakiej konkretnie "postaci rzeczy" mowa.
Ilosciowo - zgoda.
Nie mniej nie przypominam sobie, abym gdziekolwiek przesadzał np. mówił, że męskich prostytutek jest więcej.

>>A jeśli się nie wyrównają, to będą problemy moralne i niesprawiedliwość?
> Najpewniej właśnie tak.

Możesz to jakoś przyblizyć / wytłumaczyć?

> Symetrię tę jednak skomplikował Andrzej Bogusławski, który w obszarze
> prostytucji wyodrębnił "kurewstwo", opierając swój podział na zasadach, wg
> których mężczyźni siłą rzeczy działają w jego obszarze, jako że męska wydolność
> seksualna w zakresie klasycznego aktu seksualnego nie obywa się bez pewnej
> formalnej choćby korzyści usługodawcy.

Zgadza się. Jak już kiedyś nadmieniłem, od dłuższego czasu czytam p. Bogusławskiego z zainteresowaniem, to człowiek o sporej wiedzy i zakresie kompetencji.

> Ale nawet gdyby w przyszłości męskie kurewstwo miało rozwinąć
> skrzydła, to samo jego określenie pozostaje powiązane z żeńskością;
> ja z tego powodu już dziś zacznę promować na innym forum
> podpatrzone zgrabne określenie "kutasiarz".

Wyczuwam, że podoba Ci się ograniczone rozróżnienie prostytutka / k***a i chcesz mieć tu jakiś wkład w j. polskim..

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Przypadek (1069 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Meretseger
Nie każda osoba 40+ zna życie. Znajomość życia jest dla myślących, bejbi.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
>Kupczy się ciałem.

Hm, to też.
Sądzisz, że istnieje możliwość 100% oddzielenia ciała od emocji, uczuć i siebie?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Przypadek (1069 punktów)Odp: Rozpusta z etycznego punktu widzenia
W odpowiedzi Draska
Hehe, dzięki za dość rozsądne wnioski. Nie wpadłem na to, żeby oddzielić moralność od dobra i zła istniejących obiektywnie. Natomiast myślę, że można racjonalnie pojętą etyką w życiu się kierować.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365