Racjonalista - Strona głównaDo treści
Świadomość nie jest potrzebna ewolucji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
07-10-2015 15:30olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Świadomość nie jest potrzebna ewolucji
0 na 6
Często spotykam się z argumentem, że świadomość człowieka wyewoluowała, bo była potrzebna do przetrwania gatunku - krótko mówiąc dzięki temu, że istnieje świadomość organizmy dążą do przetrwania i prokreacji.

To jest podstawowy błąd myślowy. Kiedy oddzielamy świadomość od ciała, mózgu i mówimy "ja myślę, a myślę, więc jestem" tworzymy nieuzasadniony dualizm - "ja" i "moje" ciało, "mój" mózg. Czyli wychodzi na to, że świadomość ma mózg, ma ciało i można nawet dojść do wniosku, że jest w nim uwięziona. Jest to podejście osób religijnych, mistyków itp i z takiego dualizmu wywodzi się koncepcja duszy (nieuzasadniona koncepcja wynikająca z błędnych założeń). Jest też odwrotne podejście - ciało ewoluuje i w procesie ewolucji powstała świadomość jako funkcja człowieka, funkcja mózgu. I tu jest kolejny błąd wynikający z dualizmu, bo tak naprawdę wszystkie te funkcje, przetrwanie organizmu i przekazanie genów, a nawet logiczne myślenie i samoobserwacja nie wymagają udziału świadomości.

Wyobraźmy sobie zwierzę, które jest sterowane instynktami - bodziec i reakcja. Zwierzę to nie myśli, nie wie, że jest zwierzęciem. Świat wokół niego po prostu się dzieje i ono to odczuwa (świadomość tego doświadcza). Po co tu świadomość skoro są automatyzmy? Dokładnie to samo jest z człowiekiem - mózg mógłby działać jak dobry komputer z funkcją samoobserwacji i autoterapii, ale nie wymaga do tego czynnika świadomości, która odczuwa świat. Wygląda na to, że świadomość jest pechowym skutkiem ubocznym właściwości mózgu. Ludzka świadomość non stop jest wytwarzana przez mózg, ale nie ma żadnego biologicznego celu żeby taka świadomość istniała.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..
#241
26-10-2015 22:07
 Ocena-2 na 4
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi Drobner

>Bez względu na sugerowany przez Ciebie opis tych zdjęć ja tu czytam i widzę jeno opary absurdu. Drobner, oczadziały

O to właśnie chodzi ... tak to działa. Im mniej będziesz znał szczegółów, tym lepiej ... jest to wiedza tajemna, a jednocześnie potężna broń nieznana współczesnej cywilizacji. Interesowałeś się dziejami Mojżesza to wiesz zapewne co potrafił z tym robić brat jego Aaron.

Pozdrawiam
(26październik2015-ZbyszekzWarszawy)

#242
26-10-2015 22:17
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>O to właśnie chodzi ... tak to działa. Im mniej będziesz znał szczegółów, tym lepiej ... jest to wiedza tajemna, a jednocześnie potężna broń nieznana współczesnej cywilizacji. Interesowałeś się dziejami Mojżesza to wiesz zapewne co potrafił z tym robić brat jego Aaron.

Oczywiście, że wiem!
Tylko skąd Ty wiesz, że ja wiem?

Drobner, NieTelepniętywBuławę...

#243
26-10-2015 22:48
 Ocena 3 na 5
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
ZbyszkuzWarszawy!
Ach za cóż Waść minusa mi dał za poprzednią wypowiedź?

Wskaż błąd, wadę, ułomność.
Zaargumentuj, obroń się, przeciwstaw.
Wytłumacz, usprawiedliw.

Albo po prostu PRZYZNAJ RACJĘ i ocal resztki swojej 'uczciwości'.

Drobner, prościusieńki i klarowny

#244
26-10-2015 23:05
 Ocena-3 na 5
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi Drobner
>ZbyszkuzWarszawy!
>Ach za cóż Waść minusa mi dał za poprzednią wypowiedź? ...

Za agresywny ton wypowiedzi www.racjon(*).php/s,679343/z,0/d,15#w682686 , Drobnerze.

#245
26-10-2015 23:15
 Ocena 2 na 4
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>>ZbyszkuzWarszawy!
>>Ach za cóż Waść minusa mi dał za poprzednią wypowiedź? ...
>Za agresywny ton wypowiedzi www.racjon(*).php/s,679343/z,0/d,15#w682686 , Drobnerze.

#1
Widzę, że zastrzeżeń do meritum (zarzuty oszustwa i nieuczciwości) nie masz, tylko forma, ton Ci nie odpowiada.
Ok. Chodziło mi o meritum. Dobrze, że choć tu się zgadzamy.

#2
Stwierdzenie, że jesteś oszustem i że jesteś nieuczciwy nie jest agresywne.

To tylko stwierdzenie faktu.

Oba te fakty są udokumentowane tu, na fR.

Boli?

Wybacz: ale nie ja te bolesne fakty wyprodukowałem.

Ja tylko o nich mówię i tylko je nazywam.

Drobner, dokumentalista...

#246
26-10-2015 23:22
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
Ten minus za co?

Drobner, nietelepata przecież...

#247
27-10-2015 00:01
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>>ZbyszkuzWarszawy!
>>Ach za cóż Waść minusa mi dał za poprzednią wypowiedź? ...
>Za agresywny ton wypowiedzi www.racjon(*).php/s,679343/z,0/d,15#w682686 , Drobnerze.

Pięknie 'argumentujesz', Zbysiu:
Cytat:
dzisiaj 23:42 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 23:42 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 23:39 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 23:37 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 23:21 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 23:16 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 22:42 1 Anulowanie przyznanych punktów Cofnięcie głosu od 59677
dzisiaj 22:38 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
dzisiaj 22:37 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677

Myślę, że po 24.00 nadal będziesz 'argumentował' równie merytorycznie.
I - tak samo - po różnych wątkach będziesz skakał?

Drobner, Twoją 'argumentacją' nieprzekonany mimo wszystko

#248
27-10-2015 01:19
 Ocena-4 na 6
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi Drobner
>>>ZbyszkuzWarszawy!
>>>Ach za cóż Waść minusa mi dał za poprzednią wypowiedź? ...
...>>Za agresywny ton wypowiedzi www.racjon(*).php/s,679343/z,0/d,15#w682686 , Drobnerze.
>Pięknie 'argumentujesz', Zbysiu:
> Cytat:
dzisiaj 23:42 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 23:42 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 23:39 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 23:37 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 23:21 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 23:16 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 22:42 1 Anulowanie przyznanych punktów Cofnięcie głosu od 59677
>dzisiaj 22:38 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>dzisiaj 22:37 -1 Ocena od innego uczestnika Forum 59677
>

>Myślę, że po 24.00 nadal będziesz 'argumentował' równie merytorycznie.
>I - tak samo - po różnych wątkach będziesz skakał?
>Drobner, Twoją 'argumentacją' nieprzekonany mimo wszystko

Tak będę punktował twoje zaśmiecanie wątków wypowiedziami nie na temat oraz trollowanie. Brak kultury, oszczerstwo oraz znieważanie będę zgłaszał do moderatora.

Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi, po to ono jest aby bez zbędnego zabierania głosu wyrazić swoją opinię na temat postawy użytkownika, przeszkadzającego w dyskusji.

Trzymaj się mocno Drobnerze i pilnuj swoich punktów, jazda dopiero się zaczyna.

(27październik2015-ZbyszekzWarszawy)

#249
27-10-2015 01:39
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>Tak będę punktował twoje zaśmiecanie wątków wypowiedziami nie na temat oraz trollowanie. Brak kultury, oszczerstwo oraz znieważanie będę zgłaszał do moderatora.

Zaiste ciężkie są te moje przewinienia wobec Twojego oszustwa i nieuczciwości.

>Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi, po to ono jest aby bez zbędnego zabierania głosu wyrazić swoją opinię na temat postawy użytkownika, przeszkadzającego w dyskusji.


Takie narzędzia mają obie strony ostre...
A forumowicze rozum mają.
Sam jestem ciekaw, kogo 'wypunktują':
- kogoś, kto posługuje się oszustwem i nieuczciwością;
- kogoś, kto obnaża to oszustwo i nieuczciwość
(tu: www.racjon(*)orum.php/s,679343/i,29#w682663)
(i tu: www.racjon(*)orum.php/s,679343/i,29#w682772)

>Trzymaj się mocno Drobnerze i pilnuj swoich punktów, jazda dopiero się zaczyna.

Już Ci kiedyś mówiłem:
Nie strasz, nie strasz... bo Ci się rolka skończy!

Długiego sra...szenia życzę.

Drobner, spokojny

#250
27-10-2015 01:53
 Ocena-2 na 4
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Świadomość a trollowanie Drobnera
W odpowiedzi Drobner

>Ten minus za co? Drobner, nietelepata przecież...
Tak będę punktował zaśmiecanie wątków wypowiedziami nie na temat oraz trollowanie. Brak kultury, oszczerstwo oraz znieważanie będę zgłaszał do moderatora, jako naruszenie regulaminu. Jak czegoś nie rozumiesz - zapytaj zamiast przeszkadzać, przecież nie jesteś ograniczony umysłowo i w końcu zrozumiesz.

Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi, po to ono jest aby bez zbędnego zabierania głosu wyrazić swoją opinię na temat postawy użytkownika, przeszkadzającego w dyskusji.

(27październik2015-ZbyszekzWarszawy)

#251
27-10-2015 02:21
 Ocena 3 na 3
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
Chłopiec nie widział zagrożenia i po prostu miał farta. Doszukiwanie się w tym przypadku sił nadprzyrodzonych można porównać do wiary w potwora spaghetti

#252
27-10-2015 03:41
 0 na 2
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>Tak będę punktował twoje zaśmiecanie wątków wypowiedziami nie na temat oraz trollowanie.

#1
Właśnie dostałem +2 punkty od samego założyciela wątku - olsona.
Jak sądzisz: olson dodałby mi punktów, gdyby uważał, że moje wypowiedzi są "nie na temat" i "zaśmiecają" mu wątek?
#2
Odsłanianie nieuczciwości dyskutanta, w każdym temacie jest na temat.
Nie sądzisz?
#3
>Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi, po to ono jest aby bez zbędnego zabierania głosu wyrazić swoją opinię na temat postawy użytkownika, przeszkadzającego w dyskusji.

Nadal nie rozumiesz, co się stało? Co zrobiłeś?

Życzę więc licznego audytorium.

Drobner, w temacie.

#253
27-10-2015 04:04
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>Tak będę punktował twoje zaśmiecanie wątków wypowiedziami nie na temat oraz trollowanie.

A jak będziesz punktował oszustwo i nieuczciwość?
Na przykład swoje?

Drobner, nie Kali... (Znasz, bo to z Sienkiewicza! Jak "Potop".)

#254
27-10-2015 07:18
 Ocena 11 na 11
Lilly Amina (4723 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
>>To jak będzie z tą pieczęcią? Powiesz, skąd ją masz (o ile w ogóle masz), czy nie?
>Nie mogę, w pobliżu są Faceci w czerni co ich nasłałaś na mnie.
>(26październik2015-ZbyszekzWarszawy)
Chyba żartujesz, nie nasyłałabym prewencji. Oni są od bójek w barze i kradzieży batoników w sklepie.
W sumie po przeanalizowaniu Twoich wpisów dochodzę do wniosku, że schorzenie, na które cierpisz, to urojenie przekonawcze, rodzaj zaburzenia treści myślenia. Do tego dochodzi skłonność do konfabulacji. Ty po prostu niczego nie masz, tylko opowiadasz takie rzeczy, żeby zwrócić na siebie uwagę, jak dziecko, które twierdzi, że jego mamusia jest sławną modelką, podczas gdy w rzeczywistości pracuje w warzywniaku za rogiem. Twój przypadek nie kwalifikuje się dla policji, tylko dla lekarza. Radzę skorzystać z pomocy jak najszybciej, żeby ten stan się nie pogłębił.

#255
27-10-2015 07:19
 Ocena 4 na 4
Lilly Amina (4723 punktów)Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy

>Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi,
Mówisz - masz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365