 |
Świadomość nie jest potrzebna ewolucji Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-10-2015 15:30 | olson (9993 punktów) (zablokowany) | Świadomość nie jest potrzebna ewolucji 0 na 6 | Często spotykam się z argumentem, że świadomość człowieka wyewoluowała, bo była potrzebna do przetrwania gatunku - krótko mówiąc dzięki temu, że istnieje świadomość organizmy dążą do przetrwania i prokreacji.
To jest podstawowy błąd myślowy. Kiedy oddzielamy świadomość od ciała, mózgu i mówimy "ja myślę, a myślę, więc jestem" tworzymy nieuzasadniony dualizm - "ja" i "moje" ciało, "mój" mózg. Czyli wychodzi na to, że świadomość ma mózg, ma ciało i można nawet dojść do wniosku, że jest w nim uwięziona. Jest to podejście osób religijnych, mistyków itp i z takiego dualizmu wywodzi się koncepcja duszy (nieuzasadniona koncepcja wynikająca z błędnych założeń). Jest też odwrotne podejście - ciało ewoluuje i w procesie ewolucji powstała świadomość jako funkcja człowieka, funkcja mózgu. I tu jest kolejny błąd wynikający z dualizmu, bo tak naprawdę wszystkie te funkcje, przetrwanie organizmu i przekazanie genów, a nawet logiczne myślenie i samoobserwacja nie wymagają udziału świadomości.
Wyobraźmy sobie zwierzę, które jest sterowane instynktami - bodziec i reakcja. Zwierzę to nie myśli, nie wie, że jest zwierzęciem. Świat wokół niego po prostu się dzieje i ono to odczuwa (świadomość tego doświadcza). Po co tu świadomość skoro są automatyzmy? Dokładnie to samo jest z człowiekiem - mózg mógłby działać jak dobry komputer z funkcją samoobserwacji i autoterapii, ale nie wymaga do tego czynnika świadomości, która odczuwa świat. Wygląda na to, że świadomość jest pechowym skutkiem ubocznym właściwości mózgu. Ludzka świadomość non stop jest wytwarzana przez mózg, ale nie ma żadnego biologicznego celu żeby taka świadomość istniała. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..#286 -2 na 4 | ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina |
... >>postaw Jacku wniosek, aby takich jak ja wsadzać do więzienia > Zmieniłam zdanie. Takich jak Ty nie wsadza się do więzienia (chyba, że okradają muzea, ale nie, Ty tego nie zrobiłeś), dla takich są inne miejsca. Spokojnie ...... takie jak cmentarz ... za przestrzeganie regulaminu forum fR grozi cmentarz. "... Maria-Magdalena, założyła wątek... i na przywitanie "dostała kamieniem"..."(Duch Prawdy). (28październik2015-ZbyszekzWaeszawy) |
#287 4 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > ... takie jak cmentarz ... za przestrzeganie> regulaminu forum fR grozi cmentarz. "... Maria-Magdalena,> założyła wątek... i na przywitanie "dostała kamieniem"..."(Duch Prawdy).Duch Prawdy Sławkiem Mankiewiczem, a Ty wciąż nie odpowiedziałeś na moje pytania, z których jedno jest bardzo proste: skąd wiedziałeś pisząc nam o wiadomej tabliczce, że ma aż 10 tys lat? To bardzo niekulturalne Zbyszku unikać przez 4 tygodnie odpowiedzi. Swoją drogą ja na Marię-Magdalenę kamienia nie podniosłem, jeśli Cię to interesuje - możesz sprawdzić co jej odpisałem.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#288 4 na 6 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > Niestety to jest największa słabość tego forum, że moderacja toleruje trolli, których główną działalnością jest- głoszenie bzdur pseudoreligijnych przez 'nawiedzonych', niezrównoważonych emocjonalnie i nie znających zasad elementarnej logiki mesjaszy; - głoszenie bzdur pseudonaukowych bez pokrycia, z których wyrasta się w wieku 15-16 lat, przez "dorosłych" 'badaczy' posuwających się do oszustwa i nieuczciwości w dyskusji. Nie ten, kto tępi bzdury, jest trollem. Trollem jest ten, kto bzdury UPARCIE rozpowszechnia. 'Jasnowidzący telepatycznie' Zbyszek nie przewidział, jak zostanie potraktowany na forum Racjonalisty, gdzie krytycyzm, logika i dowodliwość są podstawowymi kryteriami dyskusji? 'bosko-Oświecony' Sławek nie wiedział, jak zostanie potraktowany na forum Racjonalisty, gdzie krytycyzm, logika i dowodliwość są podstawowymi kryteriami dyskusji? Forów ci w necie dostatek. Są dla tych, co to 'nie z tej ziemi' i dla tych, co to 'z tej ziemi inaczej '. Droga wolna. Drobner, mam zmysł krytyczny i nie zawaham się go używać. Nadal. |
#289 3 na 3 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | |
#290 1 na 3 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > ...ostatnio na forum zarejestrowała się Maria-Magdalena, założyła wątek, w którym zadała wiele ważnych pytań i na przywitanie "dostała kamieniem"...#1 Gdzieś tu twierdzisz, że Jezus nie istniał: Cytat:#2 Teraz udowodnij, że ewangeliczna postać "Maria Magdalena" istniała. I istnieje nadal. I że to ona założyła wątek na fR: www.racjonalista.pl/forum.php/s,682333#w683003Drobner, czytelnik nowel antycznych. |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | |
#292 1 na 1 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | |
#293 2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | |
#295 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | Czuwasz Drobner, dzięki. Ach, jak ten czas ze Zbyszkiem leci.. 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#296 2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > >>www.youtube.com/watch?v=ChDkLWSeT24> >To nie dowodzi, że ewangeliczna postać "Maria Magdalena" istniała.> To dowodzi, że Maria - Magdalena istniała 23 października, ale nawiedzony rzucił w nią kamieniem:> www.racjonalista.pl/forum.php/s,682333To nadal nie dowodzi, że ewangeliczna postać "Maria Magdalena" istniała. Musisz się bardziej wysilić. Drobner, zachęcający. PS. Pozdrów koleżankę-obrończynię... |
#297 -1 na 3 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > Musisz się bardziej wysilić.Nic nie muszę Drobner, ignoruję trolle nawet wtedy, gdy odpowiadam na ich pyszałkowate wypowiedzi.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#298 2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > >Musisz się bardziej wysilić.> Nic nie muszę Drobner, ignoruję trolle nawet wtedy, gdy odpowiadam na ich pyszałkowate wypowiedzi.Więc nie udowodnisz, że ewangeliczna postać "Maria Magdalena" istniała i istnieje nadal. Bez dowodu, Twój zarzut jest fałszem i oszczerstwem. Drobner, nadal zachęcający... |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | Pychy, szyderstwa i krzywd wyrządzonych żywym nie zasłonisz literaturą religijną. Gdybym był moderatorem Ciebie i Głodzika już by nie było na forum.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#300 5 na 5 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > Pychy, szyderstwa i krzywd wyrządzonych żywym nie zasłonisz literaturą religijną.Wyzwiskami nie zastąpisz intelektu ani argumentów - O, Mesjaszu Znający Wszystkie Odpowiedzi. O, Ty Dobroci Chodząca. Drobner, zwyczajny. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|