 |
Świadomość nie jest potrzebna ewolucji Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-10-2015 15:30 | olson (9993 punktów) (zablokowany) | Świadomość nie jest potrzebna ewolucji 0 na 6 | Często spotykam się z argumentem, że świadomość człowieka wyewoluowała, bo była potrzebna do przetrwania gatunku - krótko mówiąc dzięki temu, że istnieje świadomość organizmy dążą do przetrwania i prokreacji.
To jest podstawowy błąd myślowy. Kiedy oddzielamy świadomość od ciała, mózgu i mówimy "ja myślę, a myślę, więc jestem" tworzymy nieuzasadniony dualizm - "ja" i "moje" ciało, "mój" mózg. Czyli wychodzi na to, że świadomość ma mózg, ma ciało i można nawet dojść do wniosku, że jest w nim uwięziona. Jest to podejście osób religijnych, mistyków itp i z takiego dualizmu wywodzi się koncepcja duszy (nieuzasadniona koncepcja wynikająca z błędnych założeń). Jest też odwrotne podejście - ciało ewoluuje i w procesie ewolucji powstała świadomość jako funkcja człowieka, funkcja mózgu. I tu jest kolejny błąd wynikający z dualizmu, bo tak naprawdę wszystkie te funkcje, przetrwanie organizmu i przekazanie genów, a nawet logiczne myślenie i samoobserwacja nie wymagają udziału świadomości.
Wyobraźmy sobie zwierzę, które jest sterowane instynktami - bodziec i reakcja. Zwierzę to nie myśli, nie wie, że jest zwierzęciem. Świat wokół niego po prostu się dzieje i ono to odczuwa (świadomość tego doświadcza). Po co tu świadomość skoro są automatyzmy? Dokładnie to samo jest z człowiekiem - mózg mógłby działać jak dobry komputer z funkcją samoobserwacji i autoterapii, ale nie wymaga do tego czynnika świadomości, która odczuwa świat. Wygląda na to, że świadomość jest pechowym skutkiem ubocznym właściwości mózgu. Ludzka świadomość non stop jest wytwarzana przez mózg, ale nie ma żadnego biologicznego celu żeby taka świadomość istniała. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..#271 4 na 4 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | > Mnie tam wystarczy odkrywca "10k letniej sumeryjskiej tabliczki", miejsce wykopalisk i czas.#1 A mi już nic nie trzeba! "Myślę, że wiem wszystko!" #2 Nie! Nie odbiło mi. Drobner, prewencyjny... |
#272 2 na 2 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | > > Minus to "kara" jaką wyznacza ten skrzywiony, z przerośniętą> > ambicją osobnik. W końcu minus to też punkt, tyle że dany> > przez niereformowalnego, wypaczonego w dodatku egocentryka. Przypadek beznadziejny> Zgadzam się w pełni z oceną kol.Wenancjusza. Też dostaję od kolegi ZzW minusy, ale wciąż jak dotąd reaguję. Po prostu się nimi chwalę umieszczając je poniżej mojego postu.> Myślę, że warto chwalić się minusami od takich osób. Działalność świadczy o tym, że argumentacja racjonalna działa. A jak cała seria, to że rusza. Jest się czym cieszyć i chwalić  > Pozdrowienia> Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spaćDzięki za dobre słowo, ale mnie to nie interesuje/popularnie, nie rusza. Wybacz. Tragicznym mi się tylko wydaje, że tacy mgr inż. są wśród nas, kończący poważne, zdałoby się uczelnie (myślę, że w Warszawie), jak krystkon 1976 we Wrocławiu UE we Wrocławiu, pieprzący o ekonomii jak nie przymierzając "nijaki" Zbyszek z Warszawy, może i centralnej o duchach, duchowości od której jest duszno, telepatii od której telepie we łbie, czy parapsychologii. Oby to nie była zaraźliwa patologia społeczna. To jest niestety problem. Pozdrawiam.
Ich bin besser als mein Ruf |
#273 3 na 5 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | > >To jak będzie z tą pieczęcią? Powiesz, skąd ją masz (o ile w ogóle masz), czy nie?> Nie mogę, w pobliżu są Faceci w czerni co ich nasłałaś na mnie.> (26październik2015-ZbyszekzWarszawy)Niecodzienny debilizm mgr-a. inż-yniera, człowieka techniki, jak się chwali przedstawiając, czyli zdałoby się myślącego racjonalnie. No nie! Dlatego może tak wygląda może POLSKI postęp techniczny?
Ich bin besser als mein Ruf |
#274 6 na 6 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | > >... ja podałem naukową definicję intuicji, o której mówi prof. Vetulani. ...> >Intuicja ... nie jest żadnym jasnowidzeniem (bo to jest tylko koncepcją fantastyczną).> Popatrz sobie na to:> www.facebo(*)deo_source=pages_finch_trailer> - ten chłopiec "nie wiadomo po co", popatrzył na ulicę w lewo ... nic ciekawego tam nie zobaczył (żadnego zagrożenia) a jednak odszedł z tego miejsca, "nie wiadomo dlaczego".> Obejrzyj to ponownie i sam zastanów się czym jest intuicja i jak wygląda zachowanie się człowieka pod wpływem jej działania. Dla ludzi o światopoglądzie dziecka jest to s-f , bo dla nich prawdą jest jedynie to co piszą "naukowcy" podobni do nich.> (26październik2015-ZbyszekzWarszawy)> Człowieku! Co ty tu plenisz, bełkocząc raz po raz!? Gdzie u Ciebie panie mgr inż. zdroworozsądkowe myślenie? Czy Ty jesteś w ogóle absolwentem wyższej uczelni? Czy tylko podstawką, by kłócić tutejsze towarzystwo? Ty! Czyli techniczny człowiek! Masz jakiekolwiek ambicje?
Ich bin besser als mein Ruf |
#275 1 na 1 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | He, he, he, he, he, he, he... Drobner, uśmiany po... zelówki. |
#276 4 na 4 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | A tu - przecie to nasz NajRodak:  Fajnie tam mają. W tym ichnim Niebie...Drobner, zapiekły ateista |
#277 -1 na 3 | ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji - intuicja |
> Chłopiec nie widział zagrożenia i po prostu miał farta. Doszukiwanie się w tym przypadku sił nadprzyrodzonych można porównać do wiary w potwora spaghetti  ... www.facebo(*)deo_source=pages_finch_trailerPo co przywoływać tu jakieś siły nadprzyrodzone czy potwora spaghetti ? ... to po prostu Anioł Struś kazał chłopcu popatrzeć na ulicę w lewo i odejść z tego miejsca , a kiedy już był za słupem ponownie kazał obejrzeć się aby uważał na nadjeżdżający samochód z lewej strony ... ten chłopiec jednak wciąż nic nie widział lecz polecenie Anioła wykonał i został ocalony. Aby zamknąć temat tego filmu powinienem dodać, że znalazłem go sam nie wiem w jaki sposób bo całkiem przypadkowo po prostu dzięki fartowi, bo go nie szukałem i nie wiedziałem o jego istnieniu ... jeśli nie wspomnieć, że taki przykład na intuicję był mi potrzebny do zilustrowania naszej rozmowy . Olsonie, teraz już sam będziesz wiedział najlepiej, która definicja intuicji jest dla ciebie prawidłowa. Wesołe towarzystwo z fR pojawia się zawsze tam gdzie coś ciekawego się dzieje, a bezwiednie łykają wiedzę tajemną jak świeże bułeczki. P.S. Jeśli uznasz że wątek został zaśmiecony, miej na uwadze że jesteś tu jednocześnie moderatorem i możesz wyciąć to co do tematu nie należy a kiedy ktoś z sieci Google tu zajrzy, to powie że u ciebie jest sens i porządek. Twój wątek świadczy o tobie. (27październik2015-ZbyszekzWarszawy) |
#278 3 na 5 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji - intuicja | > Jeśli uznasz że wątek został zaśmiecony, miej na uwadze że jesteś tu jednocześnie moderatorem i możesz wyciąć to co do tematu nie należy a kiedy ktoś z sieci Google tu zajrzy, to powie że u ciebie jest sens i porządek. Twój wątek świadczy o tobie.Tłumaczę: ------- "Olson, proszę, usuń ten mój wpis, gdzie sfałszowałem definicję Wikipedii: www.racjonalista.pl/forum.php/s,679343#w682657Żeby nie było śladów, dowodów, rozumiesz. No i wszystkie posty Drobnera, który bezczelnie ujawnił tę moją manipulację. Cham jeden! Bądź człowiek, olson. Ja sobie te posty Drobnera już skopiowałem: Cytat:Ale nie mogę go podać do prokuratora dopóki jest tu u Ciebie ten mój wpis. Dopóki on jest, to Drobner ma rację: przerobiłem, sfałszowałem. Ale jak usuniesz, to nie będzie dowodu i ja Drobnera spokojnie ścignę za bezpodstawne oszczerstwo i znieważanie. Rozumisz, olson? Ty będziesz miał "sens i porządek" na wątku. Ja będę miał czyste konto w kwestii fałszerstwa. I będę miał otwartą drogę do prokuratora. No i oczywiście ja będę Cię później plusował cały czas. Stoi?" -------- Drobner, tłumacz: z knajackiego na polski. |
| ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina |
...>> Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi, po to ono jest aby bez zbędnego zabierania głosu wyrazić swoją opinię na temat postawy użytkownika, przeszkadzającego w dyskusji.> Myślę Zbyszku że w prostej linii drugi raz zmierzasz w kierunku rozpoczęcia wątku-wniosku o postawienie Ci bana. Smutne. www.racjon(*).php/s,673009/z,0/d,25#w682324> Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spaćUwolnij umysł Jacku, postaw wniosek aby takich jak ja wsadzać do więzienia ... nie musisz mieć żadnego pretekstu, dopij wódkę i idź na całość podobnie jak Lilly Amina: "Nie zawracaj głowy Sumerami, tylko mów, gdzie ukradłeś skatalogowany odcisk pieczęci cylindrycznej. Inaczej w poniedziałek masz na głowie policję." www.racjon(*).php/s,673009/z,0/d,25#w682324(28październik2015-ZbyszekzWarszawy) |
#280 5 na 5 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > Uwolnij umysł JackuDziękuję, nie narzekam na niewolę umysłu. > postaw wniosek aby takich jak ja wsadzać do więzieniaA po co? Mnie wystarczy uczciwa decyzja Administratora naszego portalu, powiązana z opiniami forumowiczów, wyrażonymi wprost w odpowiednim wątku. Ani donosić do prokuratury nie zamierzam, ani - Twoim przykładem - gromadzić kwitów. > podobnie jak Lilly AminaSkoro przytaczasz słowa Lily, napisz na spokojnie skąd wiesz, że tabliczka sumeryjska na Twoim zdjęciu ma aż 10 tys. lat. Bo rozumiem, że to jednak fotka, a nie sama tabliczka (nie sprecyzowałeś, więc pewien nie jestem). Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#281 -1 na 3 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > > Zachęcam wszystkich użytkowników fR do korzystania z regulaminowego narzędzia punktowania wypowiedzi, po to ono jest aby bez zbędnego zabierania głosu wyrazić swoją opinię na temat postawy użytkownika, przeszkadzającego w dyskusji.Niestety to jest największa słabość tego forum, że moderacja toleruje trolli, których główną działalnością jest złośliwe dokuczanie, krytykowanie i przeszkadzanie. Zalecenia forum, żeby ignorować taką działalność to za mało, powinno się trolli banować na kilka dni, a jeśli to nie nauczy ich kultury dialogu usuwać. Wielu użytkowników i czytelników zniechęca się widząc takie oblicze forum, np. ostatnio na forum zarejestrowała się Maria-Magdalena, założyła wątek, w którym zadała wiele ważnych pytań i na przywitanie "dostała kamieniem"..., obawiam się, że ten wątek to była jej pierwsza i ostatnia wypowiedź na forum...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#282 4 na 4 | Lilly Amina (4723 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > postaw wniosek aby takich jak ja wsadzać do więzieniaZmieniłam zdanie. Takich jak Ty nie wsadza się do więzienia (chyba, że okradają muzea, ale nie, Ty tego nie zrobiłeś), dla takich są inne miejsca. Spokojnie, nic Ci nie grozi, oddychaj głęboko i uspokój się. Teraz możesz napisać, skąd Ci przyszło do głowy 10 000 lat. Nie bój się, nic złego Ci się nie stanie z powodu ujawnienia wiedzy. |
#283 2 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Świadomość a trollowanie Jacka Głodzik i Lilly Amina | > Niestety to jest największa słabość tego forum, że moderacja> toleruje trolli, których główną działalnością jest złośliwe dokuczanie,> krytykowanie i przeszkadzanie. Zalecenia forum, żeby> ignorować taką działalność to za mało, powinno się trolli> banować na kilka dni, a jeśli to nie nauczy ich kultury dialogu usuwać.Zgadzam się z Tobą w pełni, Sławku. Łącząc pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#284 2 na 2 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | > >-- ------- - koncentracja świadomości (foto:Z.Gliński) -------> OOBE, inaczej wąż z Dendery> Bez względu na sugerowany przez Ciebie opis tych zdjęć ja tu czytam i widzę jeno opary absurdu.> Drobner, oczadziałyJeszcze jest taka ewentualność, że pomocnik fotografa jest namiętnym palaczem kopcących cygar i źle ustawił się do przepływającej strugi powietrza. Tak to widzę stosując metodę dedukcji. Pozdrawiam.
Ich bin besser als mein Ruf |
#285 2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Świadomość jest potrzebna ewolucji | > ... namiętnym palaczem kopcących cygar...Bywa i tak: (18+)  Drobner, zadymiacz |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|