Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
19-07-2013 20:46Pan cogito (182 punktów)Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
Ocena 1 na 3
Chodzi mi o to, czy człowiek myślący racjonalnie, może twierdzi że boga nie ma, nie mogąc tego udowodnić?
Czy da się udowodnić nieistnienie boga czy tak samo jak wierzący ateiści wierzą w to że go nie ma?

Temat bardzo banalny więc był pewnie przerabiany, prosiłbym może jakieś artykuły lub wątki podobne do tego
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..
Grey (2102 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>czy obiektywnie istnienie jest twoim zdaniem lepsze od nie-istnienia?
Obiektywnie? Nie wiem.
Już tamto pytanie było prostsze.

Obiektywnie chyba nic nie może być lepsze ani gorsze. Tylko w czyjejś ocenie i z jakiegoś punktu widzenia coś może być lepsze.

#137
20-07-2013 22:52
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Grey
>Obiektywnie chyba nic nie może być lepsze ani gorsze.

No, tylko jeśli zgodzimy się, że wszelkie wartościowanie jest kwestią opinii, że nie ma obiektywnych wartości.


bembergiem w berg

Ratatoskr (4439 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>>Obiektywnie chyba nic nie może być lepsze ani gorsze.
>No, tylko jeśli zgodzimy się, że wszelkie wartościowanie jest kwestią opinii, że nie ma obiektywnych wartości.

Ok. Bardzo proszę o "obiektywną" opinię na temat tego co jest lepsze: rock czy metal?

#139
20-07-2013 23:01
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>No, tylko jeśli zgodzimy się, że wszelkie wartościowanie jest kwestią opinii, że nie ma obiektywnych wartości.
A nie zgadzasz się z tym?

#140
20-07-2013 23:07
 Ocena-2 na 2
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi panTeista
>>>liczby to pojęcia abstrakcyjne.
>>A są pojęcia nieabstrakcyjne?
>Nieabstrakcyjne są te pojęcia które odnoszą się do desygnatów rzeczywistych.

Czyli odróżniasz pojęcia abstrakcyjne od nie-abstrakcyjnych? A jak to się ma do tego, że pojęcia tworzone są w procesie abstrakcji, a "abstrakt" jest właściwie synonimem "pojęcia"?

>Pojęcie Bóg ma tylko desygnaty wyimaginowane (literackie).

Skąd wiesz?

bembergiem w berg

#141
20-07-2013 23:08
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi MajkelSS
>>Fizyczna właściwość materii = pojęcie?
>To teraz trzeba definiować pojęcie "pojęcie".

To akurat nie jest trudne, podstawy logiki -

pojęcie - myślowy odpowiednik przedmiotu.

bembergiem w berg

worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Grey
>>No, tylko jeśli zgodzimy się, że wszelkie wartościowanie jest kwestią opinii, że nie ma obiektywnych wartości.
>A nie zgadzasz się z tym?

Jeśli się z tym zgodzić, to wtedy wszelkie dyskusje dotyczące np. moralności nie mają sensu. Nie możemy spierać się czy czyn X'a był zły lub dobry ponieważ jest to tylko kwestia naszej opinii - ja mam własną, a ty masz swoją.

bembergiem w berg

worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Ratatoskr
>Ok. Bardzo proszę o "obiektywną" opinię na temat tego co jest lepsze: rock czy metal?

Jeśli kryterium lepszości będzie ilość liter w słowie, to metal wygrywa.


bembergiem w berg

#144
20-07-2013 23:16
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>Jeśli się z tym zgodzić, to wtedy wszelkie dyskusje dotyczące np. moralności nie mają sensu. Nie możemy spierać się czy czyn X'a był zły lub dobry ponieważ jest to tylko kwestia naszej opinii - ja mam własną, a ty masz swoją.

Hmm.
A czy jest sens dyskutować o obiektywnych faktach z którymi wszyscy się zgadzają?

#145
20-07-2013 23:25
 Ocena 2 na 2
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości

>To akurat nie jest trudne, podstawy logiki -
>pojęcie - myślowy odpowiednik przedmiotu.

Ta definicja jest kompletnie durna z dwóch powodów :
a) Wymaga dalszej definicji pojęcia "przedmiot"
b) Nie definiuje pojęć, które nie odpowiadają przedmiotom (jak chociażby miłość, wolność, etc.)


Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

Grey (2102 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>Jeśli kryterium lepszości będzie ilość liter w słowie.
A jakie kryterium bierzesz pod uwagę przy ocenie czy lepsze jest istnienie czy nieistnienie?
Bo jeśli również ilość liter w słowie...

#147
20-07-2013 23:35
 0 na 2
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi MajkelSS
>>To akurat nie jest trudne, podstawy logiki -
>>pojęcie - myślowy odpowiednik przedmiotu.
>Ta definicja jest kompletnie durna z dwóch powodów :

Te dwa powody nie kompromitują definicji tylko wskazują na potrzebę jej uszczegółowienia.

>a) Wymaga dalszej definicji pojęcia "przedmiot"

No to można zdefiniować i przedmiot -

przedmiot - cokolwiek o czym możemy mówić lub myśleć.

>b) Nie definiuje pojęć, które nie odpowiadają przedmiotom (jak chociażby miłość, wolność, etc.)

Przy powyższym rozumieniu przedmiotu można je już upojęciowić.


bembergiem w berg

#148
20-07-2013 23:44
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Grey
>>Jeśli kryterium lepszości będzie ilość liter w słowie.
>A jakie kryterium bierzesz pod uwagę przy ocenie czy lepsze jest istnienie czy nieistnienie?

No, to chyba zasadnicze pytanie - trzeba by się pewnie zastanowić nad jakimś uczciwym, obejmującym wszelkie klasy przedmiotów, kryterium . Nieuczciwym (chyba) kryterium byłoby z jednej strony: "kryterium wpływu na rzeczywistość". W tym kontekście lepiej na rzeczywistość mogą wpływać byty istniejące niż nieistniejące. Z drugiej strony nieuczciwym, czyli stronniczym kryterium byłoby kryterium "nieustannego i wiecznego cierpienia", które stawia wyżej nieistniejące byty, ponieważ lepiej nie-istnieć, niż nieustannie i wiecznie cierpieć. To dość ciekawy problem.


bembergiem w berg

worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Grey
>A czy jest sens dyskutować o obiektywnych faktach z którymi wszyscy się zgadzają?

A co byłoby tutaj takim obiektywnym faktem, którego nikt pod wątpliwość nie ośmiela się poddać?

bembergiem w berg

#150
20-07-2013 23:53
 Ocena 2 na 2
Scorp (5381 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>Przy pomocy jakiej metody chciałbyś badać pojęcie Boga?

Metoda stawiania pytań, używania analogii, redukcji do przyczyn, tworzenia modeli funkcjonalnych, identyfikacji oddziaływań. Jest to próba zajrzenia w głąb psychiki i w strukturę archetypu jednocześnie. Biorąc na warsztat tak powszechne i kontrowersyjne pojęcie, jednocześnie tak odporne na obiektywną analizę, trzeba uwzględniać każdy rodzaj wiedzy specjalistycznej, w tym neuro- i psychologicznej, medycznej itd. Nie można też gardzić relacjami mistyków, traktując je jako eksperymenty psychologiczne. Tylko teologia nie ma czego szukać w tym towarzystwie.

Pojęcia są obiektami informacyjnymi. Określony wycinek teorii informacji odpowiada na pytanie skąd się biorą i jak funkcjonują w sieci relacyjnej. Pojęcie Boga, jak wszystkie inne, ma swoje ziemskie przyczyny i relacje.

Są, jak widzisz sposoby by badać pojęcie Boga, nie tylko spekulatywne; były również zastanawiające eksperymenty medyczne, które na pewno znasz.
-

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365