Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.809.405 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1381 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..
Nowinki i ciekawostki naukowe

Naturalne minerały mogą ratować ziemię przed pestycydami (25-11-2014)
Minerały, powszechnie występujące w skorupie ziemskiej, mogą okazać się skuteczną bronią w walce z pestycydami i innymi substancjami niebezpiecznymi. Młoda polska badaczka opracowała metodę, przydatną przy oczyszczaniu gleby w przypadku awarii czy unieszkodliwiania składowisk odpadów. "Moja metoda polega na wprowadzeniu do zanieczyszczonej gleby albo wody naturalnych minerałów występujących w glebie. Służy do uzdatnienia gleb i wód zanieczyszczonych pestycydami" - mówi PAP asystentka Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Justyna Wrzosek-Jakubowska. Wykorzystywane przez nią minerały to występujące powszechnie ..(jeszcze 2800)»

Polski sposób na sprawne oczyszczanie gleb z pestycydów (20-11-2014)
Szybkie i skuteczne oczyszczanie gleb z pestycydów, w tym środka owadobójczego DDT, umożliwia wynalazek naukowców z Rzeszowa. W kilkanaście godzin pozwala on obniżyć stężenie większości pestycydów w glebie o ponad 90 proc. Wynalazek nazywany "reaktorem fluidalnym" służy uzdatnianiu gleb skażonych pestycydami, zwłaszcza w okolicy tzw. mogilników - dawnych składowisk niebezpiecznych substancji, m.in. przeterminowanych środków ochrony roślin i odpadów pestycydowych. Mogilniki to zazwyczaj doły w ziemi, zabezpieczone warstwą betonu, np. betonowymi kręgami. Z czasem beton jednak kruszeje, dlatego nierzadko zawartość mogilników przenikała do gleb, czasami głęboko, ..(jeszcze 4176)»

Rekordowa liczba kozic w Tatrach (09-11-2014)
Rekordową liczbę 1389 kozic naliczyli w Tatrach przyrodnicy podczas jesiennej akcji liczenia tych wysokogórskich zwierząt. W ubiegłym roku kozic było o 203 mniej - poinformowały w poniedziałek władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Akcję liczenia kozic Tatrzański Park Narodowy przeprowadził wspólnie ze swoim słowackim odpowiednikiem w ubiegłym tygodniu. Przyrodnicy zaobserwowali 128 młodych kozic w wieku do jednego roku.


Krzysztof Dudzik, Kozica tatrzańska z młodym, zbocza Huncowskiego Szczytu, 2009, Wikimedia

Tylko po ..(jeszcze 1392)»

Naukowcy zarybiają węgorzem polskie akweny (23-10-2014)
1 mln sztuk narybku węgorza wpuszczą w tym tygodniu do Zalewu Szczecińskiego, Odry, rzeki Warty i Noteci naukowcy z olsztyńskiego Instytutu Rybactwa Śródlądowego (IRŚ). To część europejskiego programu ochrony tego gatunku ryby uważanego za ginący. Jak podał PAP dr Stanisław Robak z IRŚ zarybienie akwenów jest finansowane z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa. Od środy do piątku naukowcy z rybakami będą zarybiać takie akweny jak Zalew Szczeciński, jezioro Dąbie, Myśliborskie, Wicko, jeziora Pobrzeża Szczecińskiego, rzekę Odrę, Wartę w Parku Narodowym Ujście Warty oraz Noteć w Drezdenku.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/wegorzeuropejskiwiki.jpg"

..(jeszcze 2257)»

W Puszczy Augustowskiej będzie więcej głuszców (16-10-2014)
Puszczę Agustowską zasiedli 40 nowych lokatorów; będą to jedne z najrzadziej spotykanych ptaków w Polsce - głuszce. Lasy Państwowe informują, że zwierzęta te zostaną wypuszczone w leśne ostępy w listopadzie. Rzeczniczka LP Anna Malinowska poinformowała PAP, że czterdzieści głuszców trafiło do Polski w czwartek po południu. Ptaki zostały przywiezione z Rosji. Malinowska podkreśliła, że Puszcza Augustowska jest jedną z ostatnich naturalnych ostoi głuszca. Niegdyś liczna populacja tego ptaka pod wpływem m.in. polowań została znacząco ograniczona. Jak wyjaśniła, obecnie w Puszczy żyje od 30 do 35 osobników. Ptaki te można spotkać jeszcze na ..(jeszcze 2133)»

Nie tak łatwo wyhodować superlas (08-10-2014)
Drzewa leśne - podobnie jak drzewa owocowe czy kwiaty - też można hodować tak, by powstawały osobniki najlepiej dostosowane do potrzeb człowieka. Proces ten jednak trwa o wiele dłużej i nie jest tak intensywny. Mówi o tym badacz drzew, dr Daniel Chmura. "Jeden kawałek lasu nie może pełnić wszystkich funkcji w jednakowym stopniu - nie możemy mieć dużej ilości dobrego drewna i atrakcyjnego turystycznie lasu z grzybami i jagodami na jednym obszarze. Te funkcje w pewnym stopniu kłócą się ze sobą" - przyznaje w rozmowie z PAP dr Daniel Chmura z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Jego zdaniem z lasów powinno się wydzielić funkcję intensywnej ..(jeszcze 3833)»

Naukowcy: żubry ocalone i w miarę bezpieczne jako gatunek (28-09-2014)
Żubry są w miarę bezpieczne jako gatunek, ale zagrożeniem dla nich pozostają m. in. choroby oraz to, że żyją w izolowanych populacjach - uważają naukowcy. 85 lat temu w Białowieży rozpoczęły się prace nad uratowaniem tego gatunku i przywróceniem go naturze. Dzisiejsze stado białowieskich żubrów wywodzi się od samca - Borusse - oraz samic o imionach Biserta i Biskaya, które w 1929 r. i w 1930 r. przywieziono do Białowieży z ogrodów zoologicznych w Niemczech i Sztokholmie. Hodowla rozpoczęła się we wrześniu 1929 r. W latach 1920-28 w Puszczy Białowieskiej nie było żubrów, choć w XIX w. było ich rekordowo dużo - 1,8 tys. W czasie I wojny światowej zabijano je ..(jeszcze 3876)»

Leśnicy ze Strzałowa odtwarzają cenny typ lasu (16-09-2014)
Mazurscy leśnicy rozpoczęli eksperymentalne odtwarzanie dąbrowy świetlistej, cennego przyrodniczo i wymierającego typu lasu. W tym celu w środę w wytypowanym rejonie Puszczy Piskiej wypuścili stado koników polskich, które będzie się tam pasło przez półtora miesiąca. Jak powiedział PAP Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo, podjęta na tym terenie próba rewitalizacji dąbrowy świetlistej polega na wypasaniu 12 koników polskich w wytypowanym fragmencie lasu. Jego zdaniem to pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju.


Strzałowo. Mazurscy leśnicy rozpoczęli

..(jeszcze 3652)»

Ptaki proszą o poidełka podczas upałów (04-08-2014)
Podczas upałów ptaki, podobnie do ludzi, potrzebują sporej ilości wody. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie, ale też zadbać o właściwą pielęgnację piór. Dlatego w gorące dni naszykujmy im poidełko, a nawet - jeśli możemy - zamoczoną w wodzie mysz - apeluje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. "W lecie chętnie odwiedzanymi przez ptaki miejscami są brzegi wszelkiego rodzaju cieków i zbiorników wodnych, a także mniejsze i większe kałuże. Niestety, w mieście często stawy czy kanały mają bardzo wysokie, strome brzegi, co wielu małym ptakom uniemożliwia dostęp do wody" - informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) na swojej stronie internetowej. ..(jeszcze 1949)»

Powrót rysia do zachodniej Polski (03-08-2014)
Fot. Martin Mecnarowski, Wikipedia1. Fot. Martin Mecnarowski, Wikipedia Przyrodnicy dwukrotnie zarejestrowali obecność rysia w -położonej na północ od Poznania Puszczy Noteckiej. W ostatnich latach widywano je także m.in. w Borach Tucholskich i Słowińskim Parku Narodowym. Przyrodnicy liczą, że rysie, które przed wiekami zniknęły z Polski zachodniej, znów ..(jeszcze 3002)»

Naturalne kosmetyki dzięki sile enzymów (24-07-2014)
Zadanie postawione przed dofinansowanym ze środków unijnych na kwotę 7 mln EUR projektem OPTIBIOCAT polega na zastąpieniu chemicznych technik produkcji kosmetyków ekologicznymi alternatywami. W ten sposób projekt ma wyposażyć sektor kosmetyków naturalnych w niezbędne, zaawansowane rozwiązania techniczne, aby sprostać rosnącemu popytowi na naturalne i przyjazne środowisku produkty. Europejski rynek kosmetyków naturalnych doświadczył w ostatnich latach wyjątkowego wzrostu, którego siłą napędową był w dużej mierze popyt konsumentów na składniki organiczne i wyższa świadomość konieczności unikania szkodliwych substancji, takich jak parabeny. W konsekwencji ..(jeszcze 3455)»

Dolina technologii ekologicznych w Austrii (25-06-2014)
W ciągu najbliższych dziesięciu lat globalny rynek ekologicznych technologii ma się podwoić i osiągnąć wartość 4,4 bilionów euro. Jak w takim razie odnajdują się w tym nowym wspaniałym świecie tradycyjne sektory przemysłu? Jak rozpoczynające działalność gospodarczą przedsiębiorstwa ekologiczne mogą w nim prosperować? Dolina technologii ekologicznych w Styrii dowiodła, że dzięki pewnej dozie wyobraźni i B+R, zarówno przemysł ciężki, jak i entuzjastycznie nastawione przedsiębiorstwa wchodzące na rynek mogą znaleźć ..(jeszcze 3854)»

NCBJ zbada jakość powietrza (13-06-2014)
Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zaprojektowali i wybudowali mobilne laboratorium służące do badań jakości powietrza. Jedno z nielicznych tego typu urządzeń w Polsce pozwoli na szybką identyfikację zanieczyszczeń powietrza praktycznie w każdym miejscu a tym samym wpłynie na poprawę działań mających na celu ochronę naszego zdrowia. Mobilne laboratorium to specjalny klimatyzowany kontener wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę służącą do kompleksowej analizy powietrza. Składa się on m.in. z aparatury będącej w powszechnym użyciu przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, nowoczesne analizatory, grawimetryczne poborniki pyłów jak ..(jeszcze 5619)»

Centrum Studiów Polarnych pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki (03-06-2014)
Powołane w Uniwersytecie Śląskim Centrum Studiów Polarnych uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Jednostka jest pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki uchodzącymi do morza, specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców arktycznych. Centrum Studiów Polarnych powołane zostało w 2013 roku w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tworzą go jednostki z trzech miast: Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie i Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Podstawą do sformalizowania trwającej od dwóch dekad współpracy były wspólne realizacje międzynarodowych projektów badawczych, organizacja połączonych ..(jeszcze 5943)»

Łódzkie i Małopolskie racjonalizują zużycie energii (02-06-2014)
Stworzenie Łódzkiego Centrum Efektywności Energetycznej planuje Politechnika Łódzka. Ma ono służyć przedsiębiorcom i naukowcom, którzy będą opracowywać i wdrażać rozwiązania materiałowe i technologiczne na potrzeby budownictwa energooszczędnego i tzw. zero-emisyjnego. Politechniki Łódzka i Krakowska wraz w władzami województw łódzkiego i małopolskiego, a także przedstawicielami biznesu krajowego, austriackiego i niemieckiego planują budowę strategicznego partnerstwa w obszarze nauki, badań i rozwoju. Ma ono służyć m.in. poprawie efektywności energetycznej w perspektywie do roku 2020. "Mamy nadzieję, że już wkrótce powołane zostanie ..(jeszcze 1623)»

Miejska wyspa ciepła - można z nią walczyć (29-05-2014)
Z roku na rok Warszawa traci coraz więcej zieleni na rzecz centrów handlowych i osiedli. W świecie asfaltu i betonu latem upał nie słabnie nawet nocą. Możne to złagodzić obecność drzew i właściwa zabudowa - mówili w środę w Warszawie klimatolodzy i urbaniści. Dominujące w miastach - asfalt, żelbet i betonowe elewacje budynków - latem za dnia mocno się nagrzewają, a w nocy całe ciepło przekazują otoczeniu. W konsekwencji w centrach miast temperatura powietrza jest wyższa niż w niezabudowanej okolicy. Różnica wynosi średnio 1-2 st. C, ale może też sięgać nawet 10 st. C. Takie zjawisko nazywane miejską wyspą ciepła odczuwa się głównie nocą i wczesnym rankiem. ..(jeszcze 4494)»

Biomasa: problem ze zrównoważeniem (20-05-2014)
Biomasa stanowi niemal połowę całej, zużywanej przez nas energii odnawialnej i ma także pomóc w osiągnięciu celu UE w zakresie energii odnawialnej do 2020 r. Wraz z coraz wyższą temperaturą politycznej debaty nad bezpieczeństwem energetycznym, biomasa zaczyna być wskazywana jako główny zastępnik gazu ziemnego i ciepłownictwa. Ale na ile jest ona zrównoważona? Eksperci naukowi, decydenci oraz przedstawiciele NGO i podmiotów branżowych postawili to pytanie na konferencji Europejskiego Towarzystwa Biomasy (AEBIOM), która odbyła się niedawno w Brukseli. Różnica między biomasą ..(jeszcze 4176)»

Nawet ograniczona wycinka lasu negatywnie wpływa na jego różnorodność (15-05-2014)
Nawet ograniczona wycinka lasu odbija się negatywnie na jego różnorodności biologicznej i skomplikowanych zależnościach między zespołami organizmów. Pokazały to badania prowadzone w Puszczy Białowieskiej, opublikowane w prestiżowym "Nature Communications". Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich w Europie fragmentów lasu o charakterze zbliżonym do naturalnego. "Około jedna trzecia Puszczy jest chroniona w granicach Parku Narodowego i rezerwatów przyrody. Na pozostałych dwóch trzecich prowadzi się gospodarkę leśną. Część drzew jest wycinana, w ich miejscu sadzi się nowe pokolenie lasu. Taka gospodarka różni się jednak od procesów ..(jeszcze 5155)»

Każdy może zostać pszczelim bohaterem (26-04-2014)
W ogrodzie uprawiaj rośliny kwitnące w różnych porach roku, choć kawałek ogrodu zostaw półdziki, nie pal liści, nie stosuj środków owadobójczych zawierających neonikotynoidy - kilka prostych zasad, przypominanych przez Greenpeace, pomoże przetrwać pszczołom i innym owadom zapylającym. Porady, które mają pomóc w przetrwaniu owadom zapylającym, można znaleźć w poradniku "Projekt pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem, zostań pszczelą bohaterką". Powstał on w ramach kampanii "Przychylmy pszczołom nieba", prowadzonej przez organizację Greenpeace Polska. ..(jeszcze 3136)»

Ptaki świadczą o ekologicznym zdrowiu krajobrazu rolniczego (15-04-2014)
Obecność zaledwie czterech gatunków ptaków na terenach rolniczych wystarczy, by stwierdzić, że okolica ma dużą wartość ekologiczną - wynika z polsko-włoskich badań opublikowanych na łamach pisma "Ecological Indicators". O dużym znaczeniu ekologicznym gruntów rolnych świadczy obecność czterech gatunków ptaków: kosa, wróbla apenińskiego, cierniówki i potrzeszcza - ustalili dr Federico Morelli z uniwersytetu we włoskim Urbino oraz prof. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego i prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gatunki te muszą występować jednocześnie. Jeśli tak jest, to dany teren rolny można uznać za cenny dla bioróżnorodności ..(jeszcze 3015)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25250 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365