Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.015.282 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3995 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Marcin Kruk - Człowiek zajęty niesłychanie

Złota myśl Racjonalisty:
"Napatrzył się i wciąż nie mógł zrozumieć - co za fatum wisi nad tym nieszczęsnym krajem, co za przekleństwo, że jeśli nawet pojawiał się tu ktoś porządny, to albo zaraz znikał nie wiedzieć gdzie, albo po fakcie okazywał się zupełnie inny i tak czy owak do wyboru zostawali tylko kretyni i złodzieje, świnie i dupy wołowe, cynicy i nieudacznicy - i proszę, wybieraj, chciałeś wolności, chciałeś demokracji..
 Tematy różnorodne » PSR » Konferencje

160 lat wolnej myśli we Francji
Autor tekstu:

W dniach 21-24.03.2008 r. w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja dla upamiętnienia 160-lecia Wolnej Myśli we Francji. Organizatorem był Instytut Badań Wolnej Myśli Francji (IRELP), a współorganizatorami organizacje wolnomyślicielskie z 10 krajów (Narodowa Federacja Wolnej Myśli z Francji, Włoska Federacja Wolnej Myśli im. Giordano Bruno, Unia Ateistów i Wolnomyślicieli Hiszpanii oraz Unia Ateistów Katalonii, Związek Przeciwko Konformizmowi z Niemiec, Nigeryjska Unia Humanistyczna, Humanistyczne Archiwum z Holandii, Narodowe Towarzystwo Świeckie z Wielkiej Brytanii, Słowackie Towarzystwo „Prometheus", Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna). Poza reprezentantami wymienionych krajów, z referatami wystąpili ponadto przedstawiciele Węgier, Rosji i Burundi.


Nina Sankari obok Sonja Eggerickx, prezesa IHEU.

PSR był reprezentowany przez Wiceprezes PSR Ninę Sankari, która zabrała głos w drugim dniu konferencji nt. demontażu państwa świeckiego w Polsce („Pologne: laicite perdue") oraz w trzecim dniu obrad współprzewodniczyła sesji poświęconej sytuacji laickości w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. 

Szacuje się, że łącznie w obradach wzięło udział do 600 osób, które ze względu na ograniczenie miejsc na sali do 170, na prośbę organizatorów były obecne na sali w systemie zmianowym.

Konferencja została poprzedzona „tłustym" bankietem w Wielki Piątek, tradycją zapoczątkowaną 140 lat temu przez Saint-Beuve’a, Renana, Hugo, Flauberta i innych wolnomyślicieli francuskich dla zaprotestowania przeciwko dogmatom i zakazom religijnym. W bankiecie wzięło udział 320 osób (tyle było miejsc na sali), a od 4 marca nie było już wolnych biletów w sprzedaży. 


Nina Sankari moderuje panel; przemawia Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Francji, Jean-Michel Quillardet

Pierwszy dzień obrad, który miał miejsce w Senacie Republiki Francuskiej, co podkreślało prestiż konferencji, zakończył się złożeniem wieńca w Panteonie w hołdzie spoczywającym tam wolnomyślicielom, takim jak Jean-Jacques Rousseau, Voltaire, Condorcet, Léon Gambetta, Victor Hugo, Jean Jaurès, Victor Schoelcher, Emil Zola i Jean Zay. Konferencja poświęcona była analizie filozoficznych, politycznych i społecznych aspektów spuścizny wolnomyślicielskiej w ujęciu historycznym oraz diagnozie aktualnego stanu laickości (w tym stosunków państwo-kościół) we Francji, Europie i na świecie, a także dalszym perspektywom rozwoju świeckiego państwa i społeczeństwa.

Zaproszenie PSR do udziału w tej prestiżowej konferencji należy uznać za wielkie wyróżnienie. Wystąpienie N. Sankari nt. ewolucji od państwa świeckiego do quasi-wyznaniowego w Polsce po podpisaniu Konkordatu wraz z wynikającymi z tego procesu ostrzeżeniami zostało bardzo gorąco przyjęte. Nawiązano kontakty z zagranicznymi partnerami, które maja szansę zaowocować w przyszłości bliższą współpracą między PSR a organizacjami wolnomyślicielskimi na świecie.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Co się kryje pod kołderką
Na humanistyczną tacę?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Konferencje   (Publikacja: 16-04-2008 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Nina Sankari
Magister filologii rosyjskiej po studiach w b. ZSRR, magister jezyka i cywilizacji francuskiej po studiach na Sorbonie, uczyła francuskiego w College St. Elie w Libanie.

 Liczba tekstów na portalu: 11  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 9  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Quo vadis, PSR?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5835 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365