 |
Czym, lub kim jest trafione jajo? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-06-2010 20:05 | Andrzej Bogusławski (52276 punktów) | Czym, lub kim jest trafione jajo?
10 na 10 | . Prof. Grabowska zepsuła mi wątek o teologii swoimi obsesjami o aborcji. Postanowiłem jej dać satysfakcję i założyć wątek, w którym będzie mogła się swoją wiedzą wykazać.
Wielce Szanowni Państwo, co czyni nas człowiekiem i od kiedy nim się stajemy? Kształty, ciało, czy mózg pracujący? Osobno jajo i plemnik jeszcze człowiekiem nie jest. Czy wystarczy ich spotkanie - zapłodnienie. Po 30 godzinach zygota dzieli się na dwie komórki. Szóstego dnia już jako kilkaset komórek nazywanych blastocystą dociera do macicy, aby po około dwu tygodniach zagnieździć się w jej ścianie. Od tego momentu nazywana zarodkiem rozwija się dalej, tak by po dwu miesiącach osiągnąć punkt, od którego zaczyna nazywać się płodem. Rozwijać się będzie pod tą nazwą jeszcze przez ponad 200 dni - do chwili, kiedy przyjdzie na świat dziecko.
"Dla chrześcijaństwa człowiek jest bytem. Bytem przejętym, w odróżnieniu od Boga, który jest bytem absolutnym. Został stworzony z natury, zdolny jest dzięki łasce poznać i umiłować Boga. Jest bytem jednostkowym (substantia), w którym można wyróżnić "istotę" (essentia) i "istnienie" (existentia). Ale choć jest bytem złożonym, to żywe ciało człowieka wraz z duszą stanowi psychofizyczną jedność. Nieśmiertelna dusza stwarzana dla każdego ludzkiego bytu w chwili poczęcia stanowi za życia samą istotę ciała. Jest jego przyczyną i organizacją, a więc to dusza stanowi o mózgu, a nie mózg o duszy. Po śmierci oddziela się od materii przechodząc w istnienie wieczne. (...) Magisterium Kościoła katolickiego mówi, że każdą poszczególną duszę Bóg stwarza z niczego, jednocząc ją z komórkami rodzicielskimi łączącymi się w akcie prokreacji. Chrystianizm zapłodnione jajo utożsamia z człowiekiem. W całym życiu doczesnym dusza wraz z ciałem stanowi jedność stanowiąc wyraz duchowej osobowości człowieka. Prowadząc go do wypełnienia losu życia w drodze do zmartwychwstania. Duszy nie można wyprowadzać z materii, gdyż jest ona substancją - tzn. bytem który "opiera się na samym sobie" - materię organizującym. Bóg jest substancją w stopniu najwyższym, substancja duszy ludzkiej jest zależna od Boga. Dusza raz stworzona uzyskuje nieśmiertelność. Dla nauki trudne jest wyznaczenie momentu, gdy stajemy się istotą ludzką. Nie jest nią jajo i nie jest plemnik. Czy wystarczy ich spotkanie - zapłodnienie. Jedna komórka o średnicy jednej setnej milimetra zawierająca chromosomy ojca i matki. 46 chromosomów stanowiących 23 pary z zawartym w nich szyfrem, według którego, kroczek po kroczku, zostaniemy zbudowani. Dopiero po 30 godzinach zygota dzieli się na dwie komórki. Szóstego dnia już jako kilkaset komórek nazywanych blastocystą dociera do macicy, aby po około dwu tygodniach zagnieździć się w jej ścianie. Od tego momentu nazywana zarodkiem rozwija się dalej, tak by po dwu miesiącach osiągnąć punkt, od którego zaczyna nazywać się płodem. Rozwijać się będzie pod tą nazwą jeszcze przez ponad 200 dni - do chwili, kiedy przyjdzie na świat dziecko. To cudowne zdarzenie jest procesem. Permanentnym stawaniem się, w którym tylko dla lepszego zrozumienia zachodzących zmian określamy i nazywamy dostrzegalne dla nas etapy. Tak samo jak w ewolucyjnym rozwoju najważniejszym kryterium tego, że jesteśmy ludźmi, są nie nasze kształty, a zbudowany z komórek mózg. Komórki będące w przyszłości mózgiem zaczynają się tworzyć po siedmiu tygodniach i przesuwają na właściwe im miejsce. W toku umiejscowienia następuje ich specjalizacja. Ale choć struktura charakterystyczna dla człowieka, jaką jest kora mózgowa, od początku zostaje utworzona z sześciu warstw komórek nerwowych, to początkowo neurony nie są wyposażone w aksony i dendryty z synapsami, czyli brakuje między nimi połączeń. Proces tworzenia komunikacyjnej sieci rozpoczyna się około 24 tygodnia od poczęcia i trwa jeszcze długo po urodzeniu. Tak jak zbiór mikrochipów bez połączeń nigdy nie będzie komputerem, tak do czasu rozwinięcia dostatecznej ilości synaptycznych połączeń między neuronami (co następuje około siódmego miesiąca ciąży) nie możemy z punktu nauk biologicznych mówić o ludzkim dziecku. Wiele przyczyn może spowodować, że prenatalny proces może zostać w sposób naturalny przerwany. Wiele też przyczyn może ten przebieg zakłócić. Biologiczny rozwój od pojedynczej komórki do dojrzałego osobnika jest jednym z cudownych procesów jakie permanentnie przebiegają w naturze, ale rozwój mózgu doprowadził nas do granicy, za którą sama biologia nie jest w stanie wyjaśnić w pełni złożonej ludzkiej natury. Nasze instynkty, a nawet wygląd jest pewną genetyczną predyspozycją, na którą wpływają warunki środowiskowe, ingerując w ludzki los już we wczesnych etapach życia płodowego. Po urodzeniu następuje wieloletni proces socjalizacji, w którym środowisko wyzwala inklinowane genetycznie osobnicze cechy psychosomatyczne. Obserwując rozwój dziecka można najłatwiej prześledzić ewolucję procesów umysłowych." Ciąg dalszy niżej.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..#421 1 na 1 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Jeśli zrobimy aborcję na życzenie, to ja będę się domagała uśmiercenia mojej starej matki na moje życzenie, bo mi zawadza i muszę się nią zajmować, a mogłabym robić wiele ciekawszych rzeczy niż podcierać jej tyłek. Co Pani o tym myśli?> Grabowska, a to juz będzie Twoja sprawa. Nie znam Twojej matki i nic mnie w tym względzie Twoje poczynania nie obchodzą, ale musiała to być święta kobieta, jeżeli nie zafundowała Ci DD i dlatego jednak mi jej żal...
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | Skoro możemy, albo pragniemy, na "życzenie" usuwać ciążę, to co stoi na przeszkodzie aby na "życzenie" usuwać inne zawadzające nam osoby.
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
#423 1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > >Ale są tacy, którzy nie są za. I co Ci do tego?  > To ja już nic nie rozumiem. Jak tak okropnie nie chcą mieć dzieci to niech się wysterylizują. Po co potem mają przezywać jakieś aborcje i inne pierepałki z prawem. Gowinami i Jurkami. Wysterylizować się!> Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni.To jest niezmiernie ciekawe, a w dodatku jakieś absurdalnie makabryczne podejście. Dlaczego w imię obrony ludzi nieistniejących, których nigdy nie było, a którzy mogą być jedynie w teorii, ktoś miałby okaleczać ludzi istniejących? |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Ale może się mylę?To pewne jak w banku. Jeśli nie wie Pan co to jest zabójstwo, to o czem my tu rozmawiamy.
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Pies już nie jest tak obraźliwy.Pies? Jaki pies? Łyżew? A może mały, biały dupelek? Albo bulgot. Ostatecznie może być sweter.Broń Boże jajnik!
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
| spellbinder (8577 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > > Pies już nie jest tak obraźliwy.> Pies? Jaki pies? Łyżew? A może mały, biały dupelek? Albo bulgot. Ostatecznie może być sweter.Broń Boże jajnik!> Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni.Nie wiem co tam Pani sobie do kawy dosypuje, ale radziłbym jednak odstawić. |
#427 1 na 1 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Zawsze miałam kłopoty z tymi p i nie p, ale podstawy logicznego myślenia mi zostały w głowie. Pani zapewne jest młodą studentką i ma to wszystko na świeżo. Zresztą zauważyłam , że nawet ludzie formalnie nie wykształceni, a kierujący się tak zwanym zdrowym rozsądkiem są często bardziej logiczni i mądrzy życiowo niż ci co przeczytali tony książek.>
Jakie podstawy logicznego myślenia Ci zostały, ło matko z córką, z tej podstawówki?????? Grabowska, pomyłuj, już mnie ręka od minusowania rozbolała. A weź ten zdrowy swój rozsądek zamień na jaką konkretną naukę, albo co, to nie będziesz musiała tych kompleksów własnych anonimowo się pozbywać..
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > To jest niezmiernie ciekawe, a w dodatku jakieś absurdalnie makabryczne podejście. Dlaczego w imię obrony ludzi nieistniejących, których nigdy nie było, a którzy mogą być jedynie w teorii, ktoś miałby okaleczać ludzi istniejących?A nie jest to makabryczne podejście , że zabija się ludzi już istniejących i rozwijających się, nie w teorii lecz w praktyce, tylko dlatego, że nie pasują ludziom już istniejącym ?
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Nie wiem co tam Pani sobie do kawy dosypuje, ale radziłbym jednak odstawić.Nic nie dosypuję. To taki znany skecz pt. Sęk.
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
| spellbinder (8577 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > > To jest niezmiernie ciekawe, a w dodatku jakieś absurdalnie makabryczne podejście. Dlaczego w imię obrony ludzi nieistniejących, których nigdy nie było, a którzy mogą być jedynie w teorii, ktoś miałby okaleczać ludzi istniejących?> A nie jest to makabryczne podejście , że zabija się ludzi już istniejących i rozwijających się, nie w teorii lecz w praktyce, tylko dlatego, że nie pasują ludziom już istniejącym ?Mniej więcej tak samo makabryczne, jak zabicie ślimaka, tudzież całej kolonii pantofelków. W ogóle uważam, że zabicie czegokolwiek, co zapytane dnia wcześniejszego nie będzie zmartwione co do swojej śmierci, jest akurat w porządku. Nie uważam natomiast, że należy ludzi ustawiać pod ścianą z powodu życia, którego nie ma i być może nigdy nie będzie. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Grabowska, pomyłuj,Rozumiem, że to jakiś wybuch emocyj. Jakiś sprzeciw włobec moich przemyśleń. Ale gdyby tak konkretnie coś zanegować. Chętnie podyskutuję.
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > tudzież całej kolonii pantofelków.Parasolki, parasolki dla dorosłych i dla dzieci! Parasolki, parasolki - kropla przez nie nie przeleci! Parasolki, parasolki. parasolki bardzo tanie! Parasolki, parasolki proszę brać panowie, panie!
Jeżeli, daj Boże, Pan Bóg jest, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pana Boga nie ma, to niech was ręka boska broni. |
#433 2 na 2 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Skoro możemy, albo pragniemy, na "życzenie" usuwać ciążę, to co stoi na przeszkodzie aby na "życzenie" usuwać inne zawadzające nam osoby.>
Grabowska, słoneczko moje, na tym forum jaśniejące, toż to Ty uzależniłaś eutanazję TWOJEJ mamusi od zgody na aborcję wyrażonej przez kogoś zupełnie Tobie i mamusi obcego.I jeszcze sie dopytywałaś "co kto na to"... Jak Ci mamusia zawadza, to my nic na to, bo to Twoja mamusia i twoja decyzja P.S. A swoją drogą, że Ci coś takiego po podswiadomości lata, no, no...  
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
#434 2 na 2 | Vytautas (4394 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > >Albo głupi, bo ma na jakiś temat inne zdanie niż one. Bądź inne niż spellbinder (wtedy oczywistą oczywistością jest, że głupi ten ktoś, jak but).> Proszę bez wycieczek osobistych> Nie masz racji, Alicjo, to nie żadna wycieczka ani osobista, ani krajoznawcza, tylko zwyczajne wyzwisko. |
#435 1 na 1 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | A przepraszam, jakoś mi nie wyszło  Jakoś wyglądało na "niby tak, ale"  Niestety, bywa różnie, i to bardzo różnie... Są babki, które mają nieregularne okresy (a metodą zabezpieczenia jest prezerwatywa), są bardzo otyłe, które orientują się bardzo późno tylko z tego względu... Ciąża wbrew pozorom nie objawia się w 99% przypadków porannymi nudnościami jak z horroru. Mam takiego kuzyna (planowanego), którego matka straciła już nadzieję, że planowanie coś da, przestała chodzić na wizyty lekarskie i w ogóle olała. Okazało się, że gdyby poszła, dowiedziałaby się o ciąży na początku drugiego miesiąca, a nie pod koniec piątego  Dopiero wtedy brzuch ciotce zaczął rosnąć, ani jednej z wcześniejszych oznak nie zarejestrowano, miesiączka regularnie jak w zegarku. I to wcale nie jest wyjątek. Jak mówi mój wujek, ginekolog, większość ciąż jest obecnie wcześnie rozpoznawana przez a) popularną schizę ciążową, b) wściekłe parcie na ciążę i sprawdzanie testami już przy najlżejszej zmianie czegokolwiek albo i dla zasady. Ze dwadzieścia lat temu pacjentka w czwartym-piątym miesiącu przeprowadzana do niego na oddział z ambulatorium (panie doktorze, mam lekką gorączkę od 3 tygodni i chyba coś nie tak z żołądkiem, bo znów mam zgagę, jak cztery miesiące temu...) nie była w rzadkością. Ale nawet teraz obrzydliwie często zdarzają się późne nastolatki przyprowadzane za łeb przez matki i spanikowane dwudziesto-cośtam-latki z obłędem w oczach i w bardzo luźniej sukience. No, ale co pan zrobisz? Nic pan nie zrobisz... 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|