 |
Czym, lub kim jest trafione jajo? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-06-2010 20:05 | Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Czym, lub kim jest trafione jajo?
10 na 10 | . Prof. Grabowska zepsuła mi wątek o teologii swoimi obsesjami o aborcji. Postanowiłem jej dać satysfakcję i założyć wątek, w którym będzie mogła się swoją wiedzą wykazać.
Wielce Szanowni Państwo, co czyni nas człowiekiem i od kiedy nim się stajemy? Kształty, ciało, czy mózg pracujący? Osobno jajo i plemnik jeszcze człowiekiem nie jest. Czy wystarczy ich spotkanie - zapłodnienie. Po 30 godzinach zygota dzieli się na dwie komórki. Szóstego dnia już jako kilkaset komórek nazywanych blastocystą dociera do macicy, aby po około dwu tygodniach zagnieździć się w jej ścianie. Od tego momentu nazywana zarodkiem rozwija się dalej, tak by po dwu miesiącach osiągnąć punkt, od którego zaczyna nazywać się płodem. Rozwijać się będzie pod tą nazwą jeszcze przez ponad 200 dni - do chwili, kiedy przyjdzie na świat dziecko.
"Dla chrześcijaństwa człowiek jest bytem. Bytem przejętym, w odróżnieniu od Boga, który jest bytem absolutnym. Został stworzony z natury, zdolny jest dzięki łasce poznać i umiłować Boga. Jest bytem jednostkowym (substantia), w którym można wyróżnić "istotę" (essentia) i "istnienie" (existentia). Ale choć jest bytem złożonym, to żywe ciało człowieka wraz z duszą stanowi psychofizyczną jedność. Nieśmiertelna dusza stwarzana dla każdego ludzkiego bytu w chwili poczęcia stanowi za życia samą istotę ciała. Jest jego przyczyną i organizacją, a więc to dusza stanowi o mózgu, a nie mózg o duszy. Po śmierci oddziela się od materii przechodząc w istnienie wieczne. (...) Magisterium Kościoła katolickiego mówi, że każdą poszczególną duszę Bóg stwarza z niczego, jednocząc ją z komórkami rodzicielskimi łączącymi się w akcie prokreacji. Chrystianizm zapłodnione jajo utożsamia z człowiekiem. W całym życiu doczesnym dusza wraz z ciałem stanowi jedność stanowiąc wyraz duchowej osobowości człowieka. Prowadząc go do wypełnienia losu życia w drodze do zmartwychwstania. Duszy nie można wyprowadzać z materii, gdyż jest ona substancją - tzn. bytem który "opiera się na samym sobie" - materię organizującym. Bóg jest substancją w stopniu najwyższym, substancja duszy ludzkiej jest zależna od Boga. Dusza raz stworzona uzyskuje nieśmiertelność. Dla nauki trudne jest wyznaczenie momentu, gdy stajemy się istotą ludzką. Nie jest nią jajo i nie jest plemnik. Czy wystarczy ich spotkanie - zapłodnienie. Jedna komórka o średnicy jednej setnej milimetra zawierająca chromosomy ojca i matki. 46 chromosomów stanowiących 23 pary z zawartym w nich szyfrem, według którego, kroczek po kroczku, zostaniemy zbudowani. Dopiero po 30 godzinach zygota dzieli się na dwie komórki. Szóstego dnia już jako kilkaset komórek nazywanych blastocystą dociera do macicy, aby po około dwu tygodniach zagnieździć się w jej ścianie. Od tego momentu nazywana zarodkiem rozwija się dalej, tak by po dwu miesiącach osiągnąć punkt, od którego zaczyna nazywać się płodem. Rozwijać się będzie pod tą nazwą jeszcze przez ponad 200 dni - do chwili, kiedy przyjdzie na świat dziecko. To cudowne zdarzenie jest procesem. Permanentnym stawaniem się, w którym tylko dla lepszego zrozumienia zachodzących zmian określamy i nazywamy dostrzegalne dla nas etapy. Tak samo jak w ewolucyjnym rozwoju najważniejszym kryterium tego, że jesteśmy ludźmi, są nie nasze kształty, a zbudowany z komórek mózg. Komórki będące w przyszłości mózgiem zaczynają się tworzyć po siedmiu tygodniach i przesuwają na właściwe im miejsce. W toku umiejscowienia następuje ich specjalizacja. Ale choć struktura charakterystyczna dla człowieka, jaką jest kora mózgowa, od początku zostaje utworzona z sześciu warstw komórek nerwowych, to początkowo neurony nie są wyposażone w aksony i dendryty z synapsami, czyli brakuje między nimi połączeń. Proces tworzenia komunikacyjnej sieci rozpoczyna się około 24 tygodnia od poczęcia i trwa jeszcze długo po urodzeniu. Tak jak zbiór mikrochipów bez połączeń nigdy nie będzie komputerem, tak do czasu rozwinięcia dostatecznej ilości synaptycznych połączeń między neuronami (co następuje około siódmego miesiąca ciąży) nie możemy z punktu nauk biologicznych mówić o ludzkim dziecku. Wiele przyczyn może spowodować, że prenatalny proces może zostać w sposób naturalny przerwany. Wiele też przyczyn może ten przebieg zakłócić. Biologiczny rozwój od pojedynczej komórki do dojrzałego osobnika jest jednym z cudownych procesów jakie permanentnie przebiegają w naturze, ale rozwój mózgu doprowadził nas do granicy, za którą sama biologia nie jest w stanie wyjaśnić w pełni złożonej ludzkiej natury. Nasze instynkty, a nawet wygląd jest pewną genetyczną predyspozycją, na którą wpływają warunki środowiskowe, ingerując w ludzki los już we wczesnych etapach życia płodowego. Po urodzeniu następuje wieloletni proces socjalizacji, w którym środowisko wyzwala inklinowane genetycznie osobnicze cechy psychosomatyczne. Obserwując rozwój dziecka można najłatwiej prześledzić ewolucję procesów umysłowych." Ciąg dalszy niżej.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Человек - это звучит гордо.O kurczę, chciałam zmienić stopkę.
Человек - это звучит гордо. |
#482 5 na 5 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > [...] "podgatunek" to nie to samo, co "podczłowiek"  Jak "podpłomyk" to nie "płomień"? Zapamiętam: Grabowska neandertalczykiem jest i basta!
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem. |
#483 1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Neandertalczyk był "sobą" w swoich czasach....> Czyż nie? A jeśli cierpiał na zaburzenia psychiczne??? A jeśli był socjopatą??? A jeśli był (tfu!) zboczeńcem??? To co wtedy? Też był "sobą"?
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem. |
#484 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Jak "podpłomyk" to nie "płomień"?Eeeee... nie. Jak "podstoli" to nie "podkomorzy"  |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
Czy jeśli podobają ci się kobiety z dużym biustem, a ogólnie mówi się, że każdy biust jest hm... ładny, to czy jesteś odszczepieńcem od swego gatunku? Czy w czasie, gdy żyli neandertalczycy obowiązywały nasze normy moralne, nasz kodeks moralny? Sam odpowiedz sobie na swoje pytania. Stać Cię na to.... Tak myślę  |
#486 3 na 3 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Eeeee... nie. Jak "podstoli" to nie "podkomorzy" Coś kręcisz... Przecież to zbyt oczywiste!
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem. |
#487 1 na 1 | J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > >Eeeee... nie. Jak "podstoli" to nie "podkomorzy" > Coś kręcisz... Przecież to zbyt oczywiste!> Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.No i się zaczyna  Miłego dnia dla wszystkich  |
| Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Stać Cię na to.... Tak myślę Nie wierzę! 
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem. |
| setarkos (10757 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > Czy są jakieś różnice jakościowe (no, niech będą i ilościowe, ale fajnie uzasadnione) które możemy uznać za istotne?Wpierw wypada zauważyć, że różnice jakościowe są szczególnym przypadkiem ilościowych. Dotyczą mianowicie, w wersji skrajnej, wyboru spośród DWU możliwości: tak/nie (za/przeciw) w odróżnieniu od oceny wielostopniowej (wyrażonej np. w %-ach). Dość jest niejasne, spośród ilu jakości wybiera się różnice jakościowe - zdaje się, że z co najwyżej kilku. Czy taka różnica jakościowa: "Człowiek potrafi budować dla zwierząt domki, karmniki czy schronienia, a małpki dla ludzi - nie." może być? |
#490 2 na 2 | plodzien (7378 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > ...kopulował z Homo sapiensem więc każdy z nas nosi w sobie cząstkę neandertalczyka. >A ponoć Katarzyna Wielka kopulowała z koniem, więc pewnie miała końską szczękę, albo kobyli śmiech. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> A ponoć Katarzyna Wielka kopulowała z koniemNawet jeśli tak było, to poza kopulacją nic z tego nie wynikło, a neandertalczyk mógł spółkować z homo sapiensem i mieć dzieci.
Человек - это звучит гордо. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > A jeśli był (tfu!) zboczeńcem???Współczesna psychopatologia nie zna terminu "zboczeniec" więc proszę mi tu zboczeńców nie obrażać, nazywając ich (tfu!) zboczeńcami.
Человек - это звучит гордо. |
#493 1 na 1 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > > A ponoć Katarzyna Wielka kopulowała z koniem> Nawet jeśli tak było, to poza kopulacją nic z tego nie wynikło, a neandertalczyk mógł spółkować z homo sapiensem i mieć dzieci.> Человек - это звучит гордо.Katarzyna jak Katarzyna, za to Pazyfae kopulowała z bykiem , na dowód czego urodziła Minotaura i potem tylko Dedal miał kłopoty z labiryntem9 nie chciano go wypuscic, bo kto by to remontował w razie co?
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
#494 3 na 3 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? |
> Pytanie za punktów 235 i 3/4:> Dlaczego ideologicznie sfanatyzowani obrońcy zygot wcześniej czy później odwołują się do porównań z ludobójstwem?> Najchętniej wymienia się Hitlera i Stalina. Eichmann... oryginalnie, ale nie za bardzo, hehe..> >>Ja tez nie wiem dlaczego  Tym bardziej, że Hitler, Stalin, Mussolini, Franco, Pinochet czy taki tam Nicolae Ceauşescu za aborcje śmiercią karali. Tacy to byli obrońcy zygot, a teraz się im po honorze, ze tak powiem 
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
#495 1 na 1 | plodzien (7378 punktów) | Odp: Czym, lub kim jest trafione jajo? | > > A ponoć Katarzyna Wielka kopulowała z koniem >> Nawet jeśli tak było, to poza kopulacją nic z tego nie wynikło, a neandertalczyk mógł spółkować z homo sapiensem i mieć dzieci. >No właśnie. Gdybyś napisała, że się krzyżowali - nie byłoby mojego postu. Natomiast sama kopulacja międzygatunkowa (a o tym pisałaś) - prowadzi najprawdopodobniej jedynie do: - przyjemności (co kto lubi), - ewentualnie syfa, - w ostateczności do powstania osobnika niezdolnego do posiadania potomstwa. Jak muł, czy grolar. Twój sąd o noszeniu przez nas "cząstki" neandertalczyka nie jest dowiedziony a dotychczasowa wiedza nie uprawnia do tak kategorycznych stwierdzeń: > ....kopulował z Homo sapiensem{....} . więc każdy z nas nosi w sobie cząstkę neandertalczyka >Nawet kopulowanie wewnątrzgatunkowe nie prowadzi tak prosto do przekazywania "cząstek". Wystarczy porównać ilość figli do urodzeń wśród np. nieuświadomionych prewencyjnie uczestników pielgrzymek. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|