MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #119
Nakład: 19025 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2008-03-12 do 2008-04-25

Spis treści:


Cytat tygodnia

"Od mojej Mamy i Ciotek słyszałem ciągle, że ateiści to złodzieje, bandyci i całe zło świata. Pytałem wtedy 'A ja?'. Odpowiedź brzmiała, że ja jestem wyjątkiem. Myślę, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi."
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl


PSR Blisko Ciebie

Trójmiasto: Kwietniowe spotkanie
Szczecin: Najbliższe spotkanie
Szczecin: Strona WWW już działa
Trójmiasto: 14-15 marca 2008 r. - KOLPORTAŻ AWM
Trójmiasto: 14 marca 2008 - spotkanie


Forum dyskusyjne PSR

Konta @psr.org.pl
Decyzja GSK w sprawie Marcina Łysuńca
Decyzja Sądu Koleżeńskiego
Spotkanie PSR Wałbrzych

Spotkanie Oddziału PSR Szczecin > Czwartek 24.04
Dyskryminacja?
Spotkanie PSR Wrocław
Racjonaliści z Trójmiasta
Spotkanie PSR w Poznaniu
Spotkanie PSR Wałbrzych
Kwitniemy
Strona www Ośrodka Łódzkiego PSR
Warsztaty rozwoju osobistego dla racjonalistów
Zebranie PSR Warszawa
Osamotnieni ateiści ?
Kolejne spotkanie PSR Bydgoszcz
DKF Racjonalistów- Kraków
Sprawozdanie z inauguracyjnego spotkania PSR Bydgoszcz
Zainteresowanie PSR w Olsztynie
Spotkanie PSR w Szczecinie
Kino Wolnomyśliciela
Spotkanie sympatyków PSR w Wałbrzychu
Propozycja: PSR a Biblioteka UWr.
PSR Kraków


Nowości w serwisie PSR

Inauguracja poznańskiego ośrodka PSR - Przemysław Piela (19-04-2008)

Ośrodek poznański PSR był już wcześniej zorganizowany i działał od października 2006, kiedy to wstępnie grupka uczestników I Zjazdu Racjonalistów w Radzikowie postanowiła powołać go do życia. Koordynacji ośrodka podjęli się Arkadiusz Andała oraz Przemysław Piela.
Czytaj...

 

Laickość a prawa kobiet - Soad Bekkouche (17-04-2008)

Bez zagwarantowania praw podstawowych dla wszystkich ludzi Europa nie ma przyszłości. My, w zjednoczonej Europie często mówimy o uszanowaniu różnic kulturowych, ale musimy także zwrócić uwagę na to, by nie naruszyć zasady równości kobiet i mężczyzn. Pod jakim względem laickość stanowi tarczę ochronną dla wyzwolenia kobiet? Jaką jest stawką w procesie emancypacji ludzkości? Połowa populacji europejskiej nie miała właściwie żadnej możliwości wpływania na doktrynę kościelną.
Czytaj...

 

160 lat wolnej myśli we Francji - Nina Sankari (16-04-2008)

Konferencja została poprzedzona "tłustym" bankietem w Wielki Piątek, tradycją zapoczątkowaną 140 lat temu przez Saint-Beuve'a, Renana, Hugo, Flauberta i innych wolnomyślicieli francuskich dla zaprotestowania przeciwko dogmatom i zakazom religijnym.
Czytaj...

 

Sprawozdanie finansowe z działalności statutowej PSR za 2007 - (31-03-2008)

PSR zostało ostatecznie wpisane do KRS 10.11.2006 roku. W KRS PSR wpisane jest pod numerem 0000237579 od 2.11.2006. W związku z przeciągającą się procedurą rejestracji PSR, dopiero od listopada 2006 członkowie PSR płacą obowiązkowe składki członkowskie.
Czytaj...

 

Kościół + Państwo = Draństwo. Warszawska akcja Komuny Otwock - Joanna Rutkowska (25-03-2008)

Podczas katolickich obchodów świąt wielkanocnych miało miejsce nowatorskie pod względem tematyki, formy i terminu wydarzenie kulturalne. Stowarzyszenie "Komuna Otwock" działające szczególnie na niwie kultury i sztuki jako odtrutkę na wielkanocny danse macabre zaproponowało warszawiakom show zatytułowane "Kościół + Państwo = Draństwo". Już sam plakat sugerujący, iż nie będzie to jedynie kolejna dyskusja panelowa, a przedstawienie teatralne w obronie laickości państwa zdecydował, że - jak przystało na zaangażowaną ateistkę - postanowiłam otrząsnąć się z przyssanej propagandy świąt wielkanocnych i udać na performance legendarnej Komuny Otwock.
Czytaj...

 

Przekleństwo świętego spokoju - Mariusz Agnosiewicz (18-03-2008)

To co robimy musi być zaangażowane. Wierzący mogą być spokojni, mogą nie działać. Przed nimi wszak cała wieczność. To dość długo. Jeszcze zdążą ze wszystkim. My tego czasu nie mamy. Tylko jedno życie. To życie należy przeżyć a nie przewegetować. Czasami do rangi cnoty podnosi się dystans do otaczającego nas świata. Odrobina dystansu jest zawsze potrzebna, lecz dystans jako taki nader często jest gloryfikacją i usprawiedliwieniem bezczynności i obojętności. Uważam, że bezczynność i nuda są ateistycznymi grzechami ciężkimi. Ateiści idealiści marzą o społeczeństwie spokoju w którym nikt się nie kłóci o sprawy światopoglądowe. Ja pragnę społeczeństwa, które pobudza do wielkich polemik, batalii, konfrontacji światopoglądowych. Racjonalizm walczący będzie doskonalszym racjonalizmem niż racjonalizm spokojny.
Czytaj...

 

Laicyzm w Europie - model Francji. Relacja z dyskusji panelowej - Nina Sankari (13-03-2008)

Po tej, nie pierwszej już zresztą, dyskusji na ważne tematy światopoglądowe, do której nie zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk ateistów, agnostyków i niewierzących, nasuwa się wniosek, że konieczna jest bardziej aktywna postawa tych środowisk. Musimy być obecni tam, gdzie toczą się ważne debaty, często z udziałem młodzieży, chociażby po to, żeby przeciwdziałać ich zdominowaniu przez grupy o orientacji proklerykalnej lub konformistycznej. Powinniśmy także konsekwentnie starać się o udział ekspertów z naszych środowisk jako panelistów w konferencjach poświęconych zagadnieniom światopoglądowym.
Czytaj...

 


Nowe teksty

9/11 - fakty - Małgorzata Koraszewska (24-04-2008)

21 kwietnia 2008 Ajman al Zawahiri, zastępca bin Ladena umieścił w internecie dwugodzinne nagranie, w którym między innymi zarzucił Iranowi, że szkaluje al Kaidę rozpuszczając plotki, że wypadki 11 września były dziełem knowań Izraela z współudziałem rządu USA. Al Zawahiri wyjaśnia, że rozpoczęła te kłamstwa libańska telewizja al Manar związana z szyickim Hezbollahem: "Cel tych kłamstw jest jasny: podważyć sukces prawdziwych sunnickich bohaterów, którzy zadali Ameryce najcięższy cios w jej historii". Z debaty po artykule Edmunda Standinga wynika, że brakuje w języku polskim analizy najpopularniejszych twierdzeń rozgałęzionego i wewnętrznie skłóconego ruchu "9/11 Truth". Postanowiłam tę lukę nieco wypełnić.
Czytaj...

 

Igrzyska olimpijskie areną zmagań ideologicznych - Robert Łuczkiewicz (24-04-2008)

Jak stwierdził w rzadkiej u niego chwili szczerości Andrzej Gromyko, szef rosyjskiej dyplomacji: "Tylko jedno ma sens z tego, co mówił de Coubertin: walka. Walka między obozem krajów socjalistycznych i kapitalistami. Olimpiada to zastępcza forma wojny". Jest to sformułowanie trafione, jednak nie oddaje całej istoty wydarzeń rozgrywających w obrębie igrzysk. Można uznać, że to wielkie sportowe i kulturalne wydarzenie, jakim jest olimpiada, stało się zwykłą kuglarską sztuczką. Bazując na elementarnych ludzkich potrzebach, daje im iluzje uczestniczenia w obrzędzie czystości.
Czytaj...

 

Filozofia - Mariola Paruzel (22-04-2008)

Filozofia nie dała nigdy stuprocentowej odpowiedzi. Zresztą, nie było to jej zamiarem. To tylko aspiracje poszczególnych filozofów. Jest filozofia i są filozofie. Te drugie mają największe znaczenie dla ich twórców. Nadają sens ich egzystencji. Filozofia stale ofiarowuje nam samoświadomość. Popycha do myślenia. Popycha do intuicji. Popycha do czucia. Popycha do percepcji. Codziennie myślę o tym, jak to jest nie być - tu - oto , czy życie jest absurdem, czy mogę projektować samą siebie, czy też z góry moje losy są zdeterminowane, czy istnieją światy możliwe i czy warto zadawać sobie te i wiele innych pytań, nigdy nie stawiając odpowiedzi?
Czytaj...

 

Świat bez jednej zmarszczki - Michał Sędzikowski (22-04-2008)

Współczułbym płci pięknej, jako szczególnie pokrzywdzonej przez estetyczne standardy, gdyby nie fakt, iż również boleśnie dotyka to mężczyzn. Oglądając reklamy drogich komórek, widzę dwudziestoletnią młodzież, upojoną szczęściem, iż dostrzegli w swoich telefonach nowe możliwości książki telefonicznej. Ich twarze wyrażają pustą radość zupełnie, jak twarze ludzi z broszur Świadków Jehowy, radujących się, że w raju na Ziemi uzbierali kosz prostych bananów.
Czytaj...

 

Rozpacz w filozofii Sorena Kierkegaarda - Konrad Szocik (22-04-2008)

Jedną z kategorii opisywanych przez Kierkegaarda jest rozpacz, której poświęcił osobne dzieło, Chorobę na śmierć. Rozpacz w jego ujęciu jest czymś negatywnym i jednocześnie dialektycznym. Za jej pomocą filozof, wychodząc od pesymistycznej refleksji nad kondycją człowieka we współczesnym świecie dąży do odkrycia "emetyku" pozwalającego uświadomić sobie ten stan i wkroczyć w etap egzystencji właściwy dla jednostki, tzn. życia w wierze i dzięki wierze.
Czytaj...

 

Walka o sztukę. Relacja Artysta - Tworzywo - Dzieło w kontekście tatuażu - Jakub Ciećwierz (19-04-2008)

W starożytnej Japonii tatuaż całego ciała był formą buntu przeciw zakazowi ozdabiania ubiorów, czego pozostałością do dzisiaj są charakterystyczne tatuaże japońskiej mafii - yakuzy. Silnym argumentem w uznaniu Japonii jako jednej z kolebek dzisiejszego tatuażu jest niewątpliwie fakt wyzwolenia z funkcjonalizmu i marginalizacji tatuażu jako sztuki. To w Japonii tatuaż jako jedna z form sztuki wyrasta na wyznacznik i wzór dla innych dziedzin sztuki.
Czytaj...

 

Adam Michnik w oparach kadzideł - Dimitris Dymitriadis (19-04-2008)

Nie należę do jego bezkrytycznych admiratorów! Owszem, wielokrotnie imponował mi swoją przenikliwością, świeżością myśli, dystansem do rzeczy materialnych, kiedy zrzekł się np. należnej mu, jak psu buda, części łupu, zadowalając się funkcją redaktora naczelnego GW. Jego wspaniałomyślność w stosunku do swoich niegdysiejszych przeciwników politycznych, a zarazem oprawców, Jaruzelskiego i Kiszczaka, odważna, heroiczna walka o zaniechanie politycznej dintojry w imię zgody narodowej - to przejawy prawdziwej wielkości! Bohater jest jednak już wyraźnie zmęczony...
Czytaj...

 

Bóg, honor i polityka - Andrzej Koraszewski (18-04-2008)

Barak Obama popełnił błąd. Na zamkniętym spotkaniu, w obecności tysięcy ludzi powiedział to, co myślał. Wyraził pogląd, że mieszkańcy małych amerykańskich miasteczek, rozgoryczeni faktem, iż od ćwierć wieku w miasteczkach tych znikają miejsca pracy, coraz bardziej kurczowo trzymają się swojej wiary, swojej broni palnej i swojej niechęci do wszystkich, którzy są inni niż oni sami.
Czytaj...

 

Pseudonauka ruchu 9/11 Truth - Edmund Standing (17-04-2008)

Nie ma więcej dowodów na twierdzenie, że 11 września był "własną robotą" niż na to, że Bóg stworzył świat w sześć dni, że Holocaust nigdy się nie zdarzył, że Jezus spacerował po Ameryce czy że anioł podyktował Koran Mahometowi. To jest stanowisko wiary i próby twierdzenia, że istnieją wiarygodne "naukowe" powody przyjęcia teorii spiskowej o atakach z 11 września, jest obrazą tak prawdziwej nauki, jak i pamięci tych, którzy zginęli owego dnia.
Czytaj...

 

Odrzucić Wielkiego Boga i małego boga: następny krok ateistów - Tom Clark (17-04-2008)

Podobnie jak nauka radykalnie zmieniła nasz obraz kosmicznej rzeczywistości, zastępując statyczne niebiosa z Ziemią pośrodku Wielkim Wybuchem, oraz nadprzyrodzone pochodzenie człowieka - darwinowską ewolucją, tak i zastępuje ona duszę na wskroś fizyczną osobą, w całości ukształtowaną przez złożone wzajemne oddziaływania genów i środowiska. Nie ma nic nadprzyrodzonego czy przyczynowo uprzywilejowanego wewnątrz naszych głów, tak jak i nie ma nic nadprzyrodzonego na zewnątrz nich.
Czytaj...

 

Pochwała racjonalnego życia - Przemysław Piela (17-04-2008)

John Diamond znany w Anglii dziennikarz (mąż dobrze znanej w Polsce Nigelli Lawson) pisał do większości krajowych gazet i był autorem wielu programów radiowych i telewizyjnych. Jego życie uległo jednak diametralnej zmianie, kiedy stwierdzono u niego raka gardła. Zawsze wesoły, inteligentny i rozsądny człowiek został nagle wrzucony jako bierny obserwator w sam środek walki o własne życie. Pokazuje umieranie racjonalisty z poczuciem humoru...
Czytaj...

 

Kościół, Partia, współżycie - Mariusz Agnosiewicz (16-04-2008)

W pierwszych latach po wojnie władze komunistyczne podjęły współpracę z Kościołem katolickim w Polsce, korzystając z jego celebry oraz wspierając jego odbudowę. Trudno jednoznacznie przesądzić, czym kierował się Kościół, który na taką współpracę z komunistami poszedł i zgodnie ze swoją tradycją łatwo dał się władzy wykorzystać we wzmacnianiu jej legitymacji i fundamentów. Niebezpodstawne wydaje się przypuszczenie, iż widząc polskich milicjantów odzianych w komeżki na procesjach Bożego Ciała czy "ubeków" trzymających wartę honorową przy Grobie Chrystusa na rezurekcji, wyobrażano sobie, iż deklaracje laickości pozostaną na papierze, a polski komunizm da się swojsko ochrzcić. Wówczas to prymas Hlond zapowiadał pogodzenie "zdrowej rewolucyjnej treści" z realnym katolicyzmem w rozczulającej dialektycznej syntezie metafizyki katolickiej oraz socjalistycznej
Czytaj...

 

Wyścig w przyszłość - Michał Sędzikowski (14-04-2008)

Prawo nie nadąża za postępem Weźmy choćby przykład Internetu i elektronicznych mediów. Malwersacje finansowe, pedofilia, wyciek personalnych danych i inne przestępstwa na tle seksualnym - to chyba czterej elektroniczni książęta ciemności. Oczywistym dla każdego jest fakt, że elektroniczne syreny policyjne wyją zawsze dopiero, gdy łotry nie dość, że zrabują to, co mieli do zrabowania, to jeszcze sprzedadzą łup i zdążą go nawet przejeść. Idealiści zarzucą mi, że syreny wyją coraz wcześniej i wielu przestępców zostaje schwytanych. Owszem. Zabiegi te są jednak tak skuteczne, jak rozbicie gniazda szerszeni i próba wyłapania wszystkich w siatkę na motyle.
Czytaj...

 

Co rzeczywiście znaczy znicz - Dan Gardner (14-04-2008)

Był rok 1936. Olimpiada odbywała się w Berlinie. Reflektor skupiający promienie, pojemnik i pochodnia, które posłużyły w ceremonii rozpalania ognia zostały zrobione w nazistowskich Niemczech. Tam również została wymyślona sama ceremonia. Podobno odtworzenie starożytnej tradycji greckiej, sztafety płomienia i towarzyszącej jej pompy zostało w rzeczywistości wymyślone i skonstruowane w niemieckim Ministerstwie Propagandy. Naziści kochali pochodnie; na nocnych wiecach oddziały szturmowe maszerowały z zaciśniętymi w dłoniach pochodniami, z twarzami surowymi i rozjaśnionymi.
Czytaj...

 

Bardzo nieelegncka hipoteza Boga - Lucjan Ferus (14-04-2008)

Dopiero pod wpływem uważnej lektury "Boga urojonego" Richarda Dawkinsa (zasługa autora, iż posługuje się łatwym do zrozumienia stylem narracji), zdałem sobie sprawę z wyjątkowości ontologicznego dowodu św. Anzelma. Uważam bowiem, że ten uczony mąż niechcący sformułował dowód nie na istnienie Boga, ale wręcz odwrotnie: na jego nieistnienie. Tak, tak! Nie przewidziało się wam: uważam, iż jest to dowód na nieistnienie Boga, tylko trzeba nieco bardziej rozwinąć jego argumentację.
Czytaj...

 

Westernizacja czy modernizacja - Radosław S. Czarnecki (14-04-2008)

I tak dzieje się ze wszystkimi dobrami kultury, które są obecnie traktowane jako przedmiot handlu, element zysku i reklamy beztreściowej, bezwyrazowej i amorficznej cywilizacji. Tak pojmowana detradycjonalizacja powoduje depersonalizację kultury oraz oderwanie jej od miejscowego kontekstu społecznego. Jest ona postrzegana jako kultura tzw. Zachodu. Przynoszą ją bowiem angielskojęzyczne media i reklamy, sprzedają sklepy o określonej przez "logo" zachodnich firm tożsamości, identyfikowane bezwzględnie z tym właśnie kręgiem cywilizacyjnym.
Czytaj...

 

Budowanie (w) cyberprzestrzeni - Jakub Ciećwierz (11-04-2008)

Doświadczenie w przestrzeni wirtualnej ma równoważną wartość z doświadczeniem materialnym. W tym kontekście tak naprawdę rodzaj rzeczywistości nie gra żadnej roli, jeśli chcemy coś przeżyć i do tego dochodzi, to właśnie to doświadczenie jest istotą, esencją istnienia, nie jego przyczyny czy podstawy. Fenomenologia nie pozwala na bagatelizowanie doświadczenia w "wirtualu" na korzyść przeżycia w "realu". Jednym z twórców wirtualnej rzeczywistości jest architekt Marcos Novak. Jego twórczość jest zanurzona niemal wyłącznie w cyberprzestrzeni. Stworzył pojęcia "transArchitektury" i "płynnych architektur cyberprzestrzeni".
Czytaj...

 

Jezus jako egocentryczny schizotymik - Karina Jarzyńska (10-04-2008)

Pośród ludzi spokojnych o swój los, zajętych życiem zewnętrznym, pogodnych, zadowolonych, Jezus nie miałby żadnego pola do działania. Jego poczucie wielkości i gotowości do walki ze złem, do sądzenia i odpuszczania grzechów, do tworzenia królestwa Boga - to wszystko domagało się u słuchaczów poczucia małości, splamienia, natrętnych obaw, poddania się i zaufania w nim. Trudno było takie środowisko znaleźć gotowe. Jezus je stwarzał w Galilei przy pomocy uczniów, rybaków. Witwicki wskazuje, że Jezus nie traktuje ludzi podmiotowo, lecz jako środki do celu (czyli uznania jego posłannictwa). Już gdy Chrystus dobiera sobie uczniów spośród rybaków, obiecując uczynienie ich "rybakami ludzi" widać to. Jest w tym porównaniu spojrzenie na ludzi z góry - bardzo z góry. Ludzie to nawet nie owce, to ryby, które daremnie pływają w morzu, a może w nich być wielki pożytek
Czytaj...

 

Wszystkie tam tamy globalnej wioski - Andrzej Koraszewski (10-04-2008)

Każdego dnia nieustannie ważymy ryzyko, nieustannie dokonujemy wyborów zmierzających do zmniejszenia zagrożenia, ale nasza waga jest kompletnie rozregulowana. Wszystkie tam tamy globalnej wioski nieustannie ostrzegają nas przed zagrożeniami, które są znikome, a te zagrożenia, które znamy i o które ocieramy się codziennie potrafimy doskonale ignorować. Czy jest na to rada, czy możemy zmienić proporcje między instynktownymi reakcjami na fałszywe czy absurdalnie wyolbrzymione ostrzeżenia a momentami racjonalnej trzeźwości?
Czytaj...

 

Fitna – o krok od Wiecznego Żyda - Maciej Psyk (10-04-2008)

Błędem w rozumowaniu Wildera jest to, że akcent kładzie na religię muzułmańską zamiast na religię muzułmańską. Zupełnie inaczej zachowują się pospołu Dawkins i Hitchens. Potrafią na jednej przeponie wymienić wyprawy krzyżowe, inkwizycję, wojny religijne, przymusowe nawracanie, karę śmierci za apostazję, islamizm oraz dyskryminację kobiet i homoseksualistów. Wilder widzi to samo, ale przez inne okulary. Patrzy jednym okiem czyli bez głębi. Naturalnie, że uczniowie z rodzin muzułmańskich powinni otrzymać świecką edukację, ale dlatego, że należy się ona każdemu dziecku a nie po to, by nie było muzułmańskie.
Czytaj...

 

Amisze neopoganizmu - Wojciech Rudny (06-04-2008)

Czym dla mnie jest wiara pogańska? To nie drewniane czy marmurowe idole. To nie hymny pochwalne i modlitwy dziękczynne. Ofiary z miodu, chleba i zwierząt. To wiara w moc rozumu myślącego ssaka - homo sapiens - człowieka. Pogańska wiara jest dążeniem do ziemskiej nieśmiertelności, w pamięci przyszłych pokoleń, a nie nieśmiertelności w zaświatach czy po śmierci. Nie jest skansenem, ale laboratorium doświadczalnym. Dlatego jest żywa, pozbawiona dogmatyzmu i talmudyzmu, "kuranicznych" bajań o zaświatach, kompensujących doczesne niedomagania i niedostatki.
Czytaj...

 

Alchemia - ars prohibita - Justyna Szmajser (06-04-2008)

Sama symbolika alchemii to głębokie pobudzenie psyche, przeżywanie symboli jako projekcji własnej duszy i za ich pomocą konstruowanie już nie tyle zapisków procesów alchemicznych, co całych losów wszechświata. W samej symbolice oprócz stałych reguł, jest sporo miejsca dla wyobraźni, bowiem wszystko było skrupulatnie szyfrowane w morzu interpretacji, a w końcu, jak przystało na tajemnice, musiała mieć ona wiele imion.
Czytaj...

 

Podczas gdy my tankujemy, młoda kobieta jest biczowana - Dan Gardner (06-04-2008)

"Średniowieczne" jest słowem, którego nie można uniknąć, kiedy mówimy o Arabii Saudyjskiej. Jest to średniowieczne społeczeństwo rządzone przez średniowiecznych władców. Jest to kraj ignorancji, nietolerancji i niegodziwości, które nie mają miejsca w nowoczesnym świecie. Gdyby na świecie panowała jakaś sprawiedliwość, Arabia Saudyjska byłaby pariasem i ambasador saudyjski nie znalazłby polityka gotowego podać mu rękę. Ale Arabia Saudyjska nie jest pariasem. I jest wielu polityków, którzy są aż nazbyt szczęśliwi mogąc uścisnąć dłoń ambasadora tego kraju. A jest tu tylko jeden powód.
Czytaj...

 

Czy mózg jest urządzeniem kwantowym? - Victor J. Stenger (05-04-2008)

W 1989 roku wybitny matematyk i kosmolog z Oksfordu, Roger Penrose, opublikował bestseller pod tytułem Nowy umysł cesarza, pełen wspaniałego materiału dotyczącego fizyki, matematyki i komputerów. Główną tezą Penrose'a jest twierdzenie, że mózg człowieka nie przypomina komputera, ale musi działać w jakiś sposób, którego nie można odtworzyć na żadnym komputerze, niezależnie od jego mocy. To znaczy, że mózg nie podąża "algorytmami" dla rozwiązywania problemów, przed którymi staje. Jak dotąd, wszystko w porządku. Następnie jednak wypływa na szerokie wody z nieprawdopodobną tezą, że faktyczny mechanizm ma coś wspólnego z grawitacją kwantową.
Czytaj...

 

Instrumentalizm prawa, prawo hegemona a polityka władzy - Dawid Bunikowski (05-04-2008)

Liberałowie głoszą, że ingerencja prawa w sferę wolnych wyborów obywateli możliwa jest tylko w razie, gdy jest to konieczne dla ochrony praw i wolności innych osób. Zresztą, jest to zaczerpnięta myśl z Kanta, który zaznaczał, że zasada powszechnej wolności nie polega na wolności absolutnej, ale na takim korzystaniu ze swej wolności, aby nie naruszać wolności innych. Konserwatystom bardzo zależy na moralnym wychowywaniu społeczeństwa, w związku z czym prowadzą oni szeroko zakrojoną akcję propagandową w sferze moralnej. Konserwatyści są owładnięci wizją ideową, przekonaniem o posiadaniu w kieszeni prawd absolutnych i możliwości narzucania ich siłą całemu społeczeństwu.
Czytaj...

 

Kali i Kala - dzikus w nas - Monika Adamczyk-Modecien (03-04-2008)

Mężczyźnie do prawidłowego funkcjonowania nieodzowni są inni mężczyźni. Kobieta potrafi dać życie chłopcu, ale musi on powtórnie narodzić się, tym razem z mężczyzny, czyli przejść inicjację w świat męski... Dobrze znamy wzorzec zalanej łzami sierotki, która właśnie dostała łomot, ale ponieważ jest tak bardzo pogrążona w miłości, teraz pokornie czeka na to, aż zostanie pogłaskana po głowie... Kultura masowa, bynajmniej, nie jest zainteresowana tym, żebyś odzyskał swoją pierwotną twórczą energię. Kultura masowa mówi: 'Daj spokój! Zjedz batonika!'
Czytaj...

 

...ale NIE MUSISZ WIERZYĆ facetowi przebranemu za księdza - Sebastian Guzy (03-04-2008)

Nie jest niczym szczególnym stać się podmiotem słownej napaści; napaści inspirowanej podświadomym roszczeniem co do monopolu na prawdę. Napaści, jak się wydaje, uzasadnianej ciągłością tradycji, oraz, co niezwykle istotne, potrzebą utrzymania tejże ciągłości. "Ciągłość za wszelką cenę", jak rzec by można, nie jest jedynie wynaturzonym pomysłem autora. Współczesne teorie behawiorystyczne identyfikują ją z głęboko podświadomą dążnością umysłu do zachowania konsekwencji; to, grająca pierwsze skrzypce na drugim planie jaźni, skłonność ignorowania informacji godzących w określony, dominujący pogląd; to fałszowanie wspomnień celem uzasadnienia bieżącej postawy i poglądów; pozbawiony skrupułów mechanizm budowania pewności siebie, sabotujący wszelki obiektywizm.
Czytaj...

 

Na ugorze czasu - Bernard Korzeniewski (03-04-2008)

Z mroku, jaki nad drogą rozpościarała połać lasu, wyłonił się z wolna, pogrążony w zadumie - człowiek. Szedł niespiesznie, podążając tokiem własnych myśli - czarna postać o niewyraźnych konturach. Rondo cylindra skrywało górną połowę jego twarzy. Nie widział lasu, pola, drogi czy księżyca. W ogóle nie zwrócił uwagi na świat. Swój wzrok całkowicie skierował do wewnątrz.
Czytaj...

 

Głosowanie o wolności słowa oznacza koniec Powszechnych Praw Człowieka - Roy W. Brown (02-04-2008)

Przez ponad dziesięć lat państwa islamskie prężyły muskuły. 28 marca uderzyły. Nie można już dłużej udawać, że Rada Praw Człowieka potrafi bronić praw człowieka. Moralne przywództwo ONZ-u przeszło od państw, które tę organizację utworzyły po drugiej wojnie światowej, przywiązanych do pojęć równości, wolności indywidualnej i rządów prawa, i dostało się w ręce państw islamskich, które są lojalne ciasnemu, średniowiecznemu światopoglądowi, definiowanemu wyłącznie w kategoriach obowiązku człowieka wobec Allaha, jak też ich popleczników, państw uważających, że w ich przyszłym ekonomicznym i politycznym interesie leży sojusz z państwami islamskimi.
Czytaj...

 

Zazdrość - Daniel Zbytek (02-04-2008)

Zazdrość przeciętnego Polaka wobec poniewieranych, wyrzucanych w 1968 roku z Polski Żydów świadczy, że nie szanujemy własnego kraju, gardzimy krajem, sobą i innymi Polakami. Chcemy żyć gdzieś indziej. Tutaj, u siebie, możemy tylko okazać swoje najbardziej prymitywne instynkty i pozwolić, aby rządzili nami najgłupsi spośród nas. Prawdziwy, godny świat położony jest poza granicami Polski. Tam tworzyli Skłodowska i Korzeniowski, tam w ostatnich latach wyjechało dwa miliony młodych Polaków. Tam założyli rodziny, wysłali swoje dzieci do szkół.
Czytaj...

 

Legion Chrystusa - Radosław S. Czarnecki (01-04-2008)

Adepci tej tajemniczej organizacji są młodzi, atletyczni - uśmiechnięci, pewni siebie na wzór liberalnych yuppie. Budują Kościół jutra i pojutrza, międzykontynentalny, elitarny w treści i populistyczno-przyjazny społecznie w formie, zawsze bezwzględnie posłuszni papieżowi (kłania się dewiza św. I.Loyoli, który o jezuitach mówił, że są laską w ręku przełożonego), czołobitnie oddani Maryi-Dziewicy, zaangażowani bez reszty w obronę i krzewienie jedynych, katolickich prawd oraz realizację intencji Jana Pawła II w przedmiocie nowej ewangelizacji.
Czytaj...

 

Racjonalizacja, odczarowywanie świata, a problem legitymizacji władzy - Marcin Punpur (01-04-2008)

Dopiero dzięki kapitalizmowi racjonalność upowszechniła się na tyle, by zyskać miano uniwersalnej zasady porządkującej byt społeczny. Wiązało się to nie tylko z dość ograniczonym zasięgiem oddziaływania samej nauki, ale wynikało przede wszystkim z istoty kapitalizmu. Zgodnie bowiem z logiką systemu kapitalistycznego zysk - cel działalności przedsiębiorstwa - zależy przede wszystkim od racjonalnej organizacji pracy. To jednak nie wszystko. Nie mniejsze znaczenie miało także pojawienie się stabilnych struktur prawa i administracji. Dzięki nim świat stał się bardziej przewidywalny.
Czytaj...

 

Fitna: ocalić Europę - Ilona Vijn-Boska (31-03-2008)

Szesnastominutowy film 'Fitna' holenderskiego polityka Geerta Wildersa, który ukazał się na internecie w ostatni czwartek wieczorem, wzbudził dyskusje w wielu krajach. Już trzy godziny po jego ukazaniu się w internecie obejrzało go ponad 3 mln ludzi. Jednakże ze względu na groźby pod adresem pracowników tej strony usunięto go już w piątek wieczorem. W sobotę afgański rząd zażądał całkowitego zakazu projekcji tego filmu. Według niego 'Fitna' obraża wielkiego proroka Mohammeda. Wilders w ankiecie przeprowadzonej przez radio holenderskie NOS obwołany został politykiem roku 2007.
Czytaj...

 

Zamgleni - Mariusz Agnosiewicz (31-03-2008)

Na nasze ekrany wchodzi jeden z najbardziej antyreligijnych filmów jakie widziałem - wybitnie zrealizowana "Mgła" Franka Darabonta nakręcona na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Horror uderzający w samo serce religii, mimo tego nie widać pod kinami protestów moherowego aktywu jak choćby kiedy pokazywano film o księdzu-homoseksualiście... "Mgła" w początkowej scenie nawiązuje bezpośrednio do "Labiryntu Fauna", który pokazał umysł dziecka przytłoczonego okrucieństwem wojny, uciekającego w świat baśniowy. "Mgła" też pokazuje ucieczkę. Tyle że nie dziecka, lecz dorosłych. Z tej ucieczki nie rodzi się baśń, lecz religia...
Czytaj...

 

O psychobiznesie, tolerancji i odpowiedzialności - Tomasz Witkowski, Paweł Fortuna (30-03-2008)

O szansach poszczególnych pseudoterapii na przetrwanie i dopisanie ich do szacownych list decyduje milcząca lub czynna akceptacja świata akademickiego, a także zainteresowanie nimi dyplomowanych psychologów, mimo że wiele z nich bliższych jest szarlatanerii niż nauce. Kiedy terapia otrzyma takie wsparcie i wejdzie "do obiegu", kwestią czasu pozostaje już tylko, jak wielu pełnych nadziei pacjentów uwiedzie. W naszej opinii obojętność przedstawicieli psychologii naukowej w Polsce w stosunku do psychobiznesu stwarza mu wręcz idealne warunki do rozwoju, również na wyższych uczelniach lub pod naukowymi szyldami. Popularyzacja psychologii już dzisiaj zdominowana jest przez przedstawicieli nurtów pseudonaukowych, o czym świadczy analiza treści popularnych czasopism i będzie nadal przez nich zawłaszczana.
Czytaj...

 

Koncepcja prawdy subiektywnej i egzystencjalnej w filozofii Kierkegaarda - Konrad Szocik (30-03-2008)

Ze względu na przyjmowaną definicję prawdy, Kierkegaard wyróżniał dwa typy kościołów: kościół "wojujący" (nowotestamentowy), oraz "triumfujący" (współczesny), uznając za prawdziwy jedynie pierwszy z nich. Tylko kościół wojujący pojmuje prawdę jako życie i drogę, natomiast Chrystus stanowi dla niego Najwyższy Wzorzec i Miarę Absolutną postępowania. Natomiast kościół triumfujący zadowala się rozumieniem prawdy jedynie jako rezultatem, gotowym wynikiem, jako poznaniem, a Chrystus jest dla niego postacią historyczną. Medytacje prowadzone nad jego życiem i admirowanie jego niezwykłych czynów kościół triumfujący uczynił źródłem swoich dochodów.
Czytaj...

 

Licheńska bazylika i kapliczki św. Cosia - Andrzej Koraszewski (30-03-2008)

Czy rzeczywiście współczesne cywilizacje zorganizowane są przez wyznawców różnych świętych ksiąg? Czy konflikt cywilizacji to spory o to, która konfabulacja przodków była lepsza i bardziej święta? Czy musimy się opowiadać za Biblią, Torą lub Koranem? Zdaniem Michela Onfraya alternatywą jest ateizm i społeczeństwo świeckie, w którym religie zastąpi archeologia religijna, wiedza o historii religii i jej psychologicznych podstawach.
Czytaj...

 

Kłamstwo dla Jezusa? - Richard Dawkins (30-03-2008)

Moim zdaniem są dwie przyczyny, dla których powinniśmy poważnie traktować darwinowski dobór naturalny. Po pierwsze, jest to najważniejszy element wyjaśnienia naszego istnienia oraz istnienia wszelkiego życia. Po drugie, dobór naturalny jest dobrą lekcją, jak NIE organizować społeczeństwa. Jak często już powtarzałem, jako naukowiec jestem gorącym darwinistą. Ale jako obywatel i człowiek pragnę budować społeczeństwo, które jest tak nie-darwinowskie, jak tylko potrafimy. Pochwalam opiekę nad biednymi (bardzo nie-darwinowskie). Pochwalam powszechną opiekę zdrowotną (bardzo nie-darwinowskie). Mówienie "powinno być", dlatego, że "jest" w naturze, to jeden z klasycznych błędów filozoficznych.
Czytaj...

 

Proste kłamstwo u podstaw filmu Expelled - PZ Myers (30-03-2008)

Spójrzmy na najgorsze tragedie XX wieku, ten okres, w którym newtoniści dostali amoku. Już od ponad stu lat wynosimy ludzi wysoko w powietrze i całkiem często spadali w dół. Ilu zginęło z powodu tyranii grawitacji Newtona, która dostała się w łapy materialistycznych naukowców bez sumienia? Spójrzmy na przykład na Hitlera. Był żarliwym newtonistą i skierował Wehrmacht do złych celów, budując maszyny, które użyły okrutnej geometrii Newtona do zniszczenia Europy.
Czytaj...

 

O modlitwie wstawienniczej - Gil Gaudia (30-03-2008)

Duke University ma długą historię zainteresowania tajemnymi praktykami - od działalności J.B. Rhine'a już w 1927 roku. Rhine interesował się spirytualizmem, życiem pozagrobowym, telepatią i jasnowidztwem, on dostarczał "uzasadnień" i materiałów prestidigitatorom, parapsychikom i artystom estradowym takim jak Uri Geller (słynny ze zginania łyżek), utrzymując równocześnie, że wspiera nową dziedzinę nauki, którą nazwał "parapsychologią". Został oskarżony o oszukańcze manipulowanie danymi. Jego dziedzictwo wpłynęło niewątpliwie na badania modlitw wstawienniczych znanych obecnie jako MANTRA I i MANTRA II, prowadzonych przez Duke University
Czytaj...

 

Krótka refleksja powielkanocna - Stanisław Hałewer (25-03-2008)

Wielki Czwartek poświęciłem na zrobienie kartki świątecznej. Skopiowałem fotos z Pasji Gibsona, przedstawiający okrutnie skatowanego Jezusa, całego zalanego krwią i resztką sił dźwigającego krzyż. Na kartce umieściłem napis: "Wesołych, pogodnych i beztroskich Świąt Wielkanocnych życzy Stanisław". Kartkę tę, jako załącznik do emailu, rozesłałem znajomym. Usłyszałem o: szarganiu świętości, naigrywaniu się z..., braku szacunku do... Dla wszystkich było oczywiste, że obiektem kpiny był dla mnie ten nieszczęśnik ze zdjęcia. Nikomu nie przyszło do głowy, że kpię z ich jajeczek, szyneczek i mazurków spożywanych w gronie rodziny, obowiązkowo po rezurekcji.
Czytaj...

 

Mistycy o mechanice kwantowej - (23-03-2008)

Ironia tego filmu polega na tym, że twórcy mówią nam, iż mechanika kwantowa jest strasznie tajemnicza i nie można jej wytłumaczyć - a potem właśnie ją tłumaczą. Przypomina się słynny cytat Richarda Feynmana: "Jeśli sądzisz, że rozumiesz mechanikę kwantową, to nie rozumiesz mechaniki kwantowej". Ci filmowcy sądzą, że rozumieją mechanikę kwantową. Nie rozumieją jej, ale to nie powstrzymuje ich od zrobienia filmu, w którym ją wyjaśniają. Ale tu pojawia się wyjaśnienie typu "świadomość jako zapchajdziura": nie umiemy tego wyjaśnić - więc to musi być świadomość.
Czytaj...

 

Zmartwychwstanie a społeczny dowód słuszności - Iszbin (23-03-2008)

Nie można zaprzeczyć, że pierwsi uczniowie Jezusa wierzyli w zmartwychwstanie. Zatem należy w nie wierzyć, bo... wierzyli w nie pierwsi uczniowie (świadkowie wydarzeń). Wróćmy jednak do naszych teorii i przenieśmy się na chwilę w wyobraźni do momentu, gdy Jezus zostaje aresztowany, a potem zabity. Pomyślmy co czuli uczniowie: Klapa, rozczarowanie, złość, że zostali oszukani. Pisząc wprost - wyszli na przygłupów, którzy dali się uwieźć fałszywemu mesjaszowi. Co począć?
Czytaj...

 

Burza w talerzu owsianki: genetyczna modyfikacja żywności - James D. Watson (22-03-2008)

W jednej filiżance kawy znajduje się więcej substancji rakotwórczych niż w pozostałościach pestycydów, które konsumujemy w żywności przez cały rok. I jest tam też kolejny tysiąc innych związków, które dopiero należy zbadać. Ilustruje to nasze podwójne standardy: jeśli coś jest sztuczne, szalejemy z niepokoju, jeśli naturalne - po prostu ignorujemy zagrożenie. Czystym absurdem byłoby pozbawianie się korzyści płynących z genetycznej modyfikacji żywności za sprawą demonizacji związanych z tym zagrożeń. Co więcej, przy tak wielkim zapotrzebowaniu w krajach rozwijających się byłoby po prostu zbrodnią, gdybyśmy dali się przekonać irracjonalnym przesądom
Czytaj...

 

Wielkie wyzwanie tantry - (21-03-2008)

India TV, jeden z głównych kanałów telewizyjnych o krajowym zasięgu, zaprosiła Sanala Edamaruku na dyskusję pod tytułem "Moce tantryczne a nauka". Drugą stronę reprezentował Pandit Surinder Sharma, który jest powszechnie znany ze swoich programów telewizyjnych i twierdzi że jest tantrykiem czołowych polityków. Podczas dyskusji tantryk pokazał małą ludzką figurkę ulepioną z ciasta pszenicznego, założył wokół jej szyi nić i zacisnął ją. Oznajmił, że może w trzy minuty zabić każdego człowieka używając czarnej magii. Sanal wyzwał go, by spróbował i zabił jego.
Czytaj...

 

Dwa łyki semantyki. O poronieniu i martwym zgonie - Milena Procko (21-03-2008)

Rozporządzenie określa, że do 22 tygodnia ciąży mówimy o poronieniu, a po 22 tygodniu z urodzeniem martwego dziecka. Tymczasem, prawdopodobnie na skutek ogromnej presji społecznej wywieranej na lekarzy, będącej konsekwencją społecznej nauki kościoła rzymsko katolickiego w Polsce dochodzi do szkodliwej nadinterpretacji tych pojęć. Kobieta, która bardzo histeryzuje po poronieniu, otrzymuje dokument o nazwie "pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka", bez względu na to, w którym tygodniu nastąpiło poronienie. Natomiast kobieta, która godzi się ze swoim smutnym losem, nie wszczyna awantur, nie powołuje na "wartości chrześcijańskie" otrzymuje "kartę informacyjną z leczenia szpitalnego"
Czytaj...

 

Krytyka instytucji kościoła i relacji kościół-państwo w filozofii Kierkegaarda - Konrad Szocik (21-03-2008)

W odniesieniu do tego, co dziś funkcjonuje jako chrześcijaństwo Kierkegaard używał bardzo mocnych słów, nazywał je m.in. "chrześcijańskim przypadkiem kryminalnym", "zabawą w chrześcijaństwo" czy "robieniem z Boga głupca", a duchownych określał mianem "ludożerców", "złodziei", "kupców". Wymóg cierpienia i pogardy znoszonych w imię wiary i głoszenia prawdy, został zastąpiony przez cywilno-kościelne formalności, jak uczestniczenie wraz z całą gminą wierzących w niedzielnych nabożeństwach. Zdaniem filozofa chrześcijaństwo należy albo przyjąć w jego pierwotnej postaci, zegzystencjalizowac i zsubiektywizować, albo odrzucić, jako ciężkie i sprzeczne z hedonistycznie ukierunkowaną naturą człowieka.
Czytaj...

 

Kultura masowa, a człowiek jednowymiarowy - Marcin Punpur (21-03-2008)

Radykalna krytyka kultury masowej pojawia się już w Dialektyce Oświecenia. Jej autorzy stwierdzają, że współczesna kultura masowa tworzy zwarty i ujednolicony system, w którym standaryzacji podlegają nie tylko same produkty, ale także potrzeby odbiorców. System ten, z postępującą "heroizacją przeciętności" oraz "kultem tandety" pozbawia ludzi wyobraźni i zdolności krytycznych, w wyniku czego stają się oni biernymi konsumentami.
Czytaj...

 

GMO: szansa czy zagrożenie? - Tadeusz Szymańczak (21-03-2008)

Chyba po raz pierwszy doszło do publicznej dyskusji przeciwników i zwolenników GMO na tak dużą skalę. 5 marca 2008r. w Sejmie przeciwnicy GMO, czyli Klub Parlamentarny "Prawo i Sprawiedliwość", Unia na Rzecz Narodów, Koalicja "Polska wolna od GMO", Solidarność Rolników Indywidualnych, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Stowarzyszenie " Przyroda Ojczysta" spotkali się i z tak poważnego tematu zrobili debatę polityczną. Stanowisko końcowe było przygotowane na długo przed tą konferencją.
Czytaj...

 

Przyjaźń wiary z niewiarą - Andrzej Koraszewski (18-03-2008)

W nocy z 11 na 12 marca zmarł w Londynie Antoni Pospieszalski. Przez ponad ćwierć wieku łączyła nas bliska przyjaźń. Jak sam pisał: "Tym co nas łączy jest wspólne zainteresowanie 'wiary i niewiary', co również nas odróżnia od bodaj większości ludzi, których te sprawy nie interesują. Ująłem to sformułowanie naszego głównego tematu w cudzysłów, gdyż jest ono poniekąd sztuczne, bo wyznawcy jednego i drugiego są wierzący, tylko wierzący w różne rzeczy. Tak zwani wierzący w Boga, traktują pojęcie Boga jako klamrę najwyższych ludzkich wartości, natomiast tak zwani niewierzący, w każdym razie ci, którzy świadomie tak się określają, wierzą przeważnie w te same wartości, z tym, że negują potrzebę istnienia tej klamry."
Czytaj...

 

Gina Khan o przełamaniu milczenia - Ophelia Benson (18-03-2008)

Jedynym sposobem na prawdziwe zrozumienie wroga i tego, co znaczy dżihad, jest zrozumienie historycznych korzeni dżihadu splecionych z historią kobiet muzułmańskich i ich walką o emancypację. Chwilowo jestem jednoosobową grupą kobiecą, ale dzieją się różne rzeczy, nad którymi pracuję i spodziewam się nawiązania ściślejszych kontaktów z ludźmi i organizacjami o podobnych poglądach. Któregoś dnia mam nadzieję na wyzwanie tych islamistów twarzą w twarz. Prawdziwe zderzenie jest między nowoczesnymi muzułmanami XXI wieku, żyjącymi w teraźniejszości, a zacofanymi muzułmanami z mentalnością z VII stulecia.
Czytaj...

 

Polityka a kalkulacja ryzyka - Dan Gardner (18-03-2008)

Mamy tendencję do mówienia o bezpieczeństwie jako absolucie: rzeczy albo są, albo nie są bezpieczne. W rzeczywistości całkowite bezpieczeństwo jest niemal niemożliwe, nie możemy więc wybierać między "bezpiecznym" i "niebezpiecznym". Możemy tylko wybierać, na jakie ryzyko chcemy się narazić i ile ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować. Jesteśmy miedzy młotem i kowadłem. Jak podejmować decyzje? Oczywiście musimy ocenić i porównać ryzyko.
Czytaj...

 

Zmartwychwstać po amerykańsku - Tomasz Kąkol (18-03-2008)

Wyobraźmy sobie Łazarza, którego ciało rozkłada się w grobie. Jeżeli Bóg cudownie odwróci procesy rozkładu, ożywi ciało i poczyni parę podobnych "poprawek" (np. usunie chorobę będącą przyczyną śmierci), to powstały żywy i zdrowy Łazarz znowu za jakiś czas umrze. Załóżmy jednak, że Łazarz zupełnie się rozłożył "na proch i pył", by tak rzec. Jeżeli teraz Bóg w cudowny sposób z cząsteczek rozsianych w świecie zsyntetyzuje na powrót zdrowego Łazarza, czy można powiedzieć, że ciało po zmartwychwstaniu jest tym samym ciałem, co ciało przed śmiercią?
Czytaj...

 

Przyszłość energetyki - nie chcemy się uczyć - Artur Chludziński (18-03-2008)

Współczesne elektrownie atomowe są bezpieczne - posiadają 4 niezależne systemy zabezpieczeń, do których zniszczenia potrzebny byłby nalot bombowy z czterech kierunków, a sama kopuła nad reaktorem jądrowym jest w stanie wytrzymać uderzenie samolotu. Zapotrzebowanie surowcowe nowoczesnych elektrowni jądrowych również nie jest duże - wystarczy jedna ciężarówka uranu rocznie. Jest to więc energia znacznie tańsza od produkowanej obecnie i, wbrew pozorom i uprzedzeniom, czysta.
Czytaj...

 

Piekło - egzotermiczne czy endotermiczne? - nieznany (17-03-2008)

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak masa piekła zmienia się w czasie. Musimy więc znać tempo przybywania dusz do piekła i tempo opuszczania piekła. Sądzę, że możemy bezpiecznie założyć, iż dusza, która raz znajdzie się w piekle, nigdy go nie opuści. Tak więc żadne dusze nie opuszczają piekła. Jeśli zaś chodzi o liczbę dusz wchodzących do piekła, to ponieważ istnieje więcej niż jedna religia i ponieważ ludzie nie należą do więcej niż jednej religii, a niewierni idą do piekła, możemy przewidzieć, że wszyscy ludzie i wszystkie dusze idą do piekła.
Czytaj...

 

Nauka Biblii i praktyki religijne - Mark Twain (17-03-2008)

Zaczęliśmy budzić się przeciwko niewolnictwu. Nie było miejsca w kraju, gdzie nie można było znaleźć małych, pączkujących oznak litości dla niewolnika. Żadnego miejsca w całym kraju poza jednym - amboną. W końcu się poddała; zawsze to robi. Walczyła zajadle i uparcie, a potem zrobiła to, co robi zawsze, dołączyła do procesji - na samym końcu. Przez wiele wieków istniały czarownice. Biblia nakazywała, by nie pozwolić im żyć. Dlatego Kościół, wykonując swoje obowiązki w leniwy i gnuśny sposób przez osiemset lat, w końcu zebrał swoje stryczki, narzędzia do miażdżenia palców oraz chętnych podżegaczy i na poważnie zabrał się za świętą pracę
Czytaj...

 

Relacja o nagrodzie Templetona - Rafal Urbanelis (17-03-2008)

Nagroda Templetona jest przyznawana ludziom, którzy zdaniem dziewięcioosobowego Jury, szczególnie zasłużyli się w budowaniu mostów pomiędzy nauką a religią. Fundacja Templetona kompromitowała się już wiele razy w historii: jej laureaci raz próbowali udowodnić korelację między zdrowiem pacjentów i modlitwą za nich (niestety okazało się, że korelacja istnieje ale ujemna), innym razem próbowali obalić teorię Darwina. Ostatnio Fundacja promuje intensywnie "Teorię Inteligentnego Projektu" wzbudzającą uśmiechy politowania wśród fizyków i biologów.
Czytaj...

 

Świeckie państwo to niezbędny warunek wolności i równouprawnienia - Maria Hagberg (13-03-2008)

Przez ostatnie sto lat historia Szwecji charakteryzowała się silnym dążeniem do wzmocnienia pozycji kobiet w społeczeństwie. Warunkiem tego trendu było przeciwdziałanie wpływom religijnego wartościowania w prawodawstwie i zmniejszanie wpływu kościoła na życie publiczne. Dzięki temu kobiety otrzymały prawo do wykształcenia i pracy zawodowej, prawo do własnego ciała. Dziś ogromnym niepokojem napawa fakt, że rzecznicy wielkich religii podejmują zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz ponownego wzmocnienia roli religii w społeczeństwie, włącznie z zwiększeniem ich wpływu na prawodawstwo.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Pokaż swój moherowy beret
GdanskDocFilm Festival
Kino Racjonalistów
Krakowski biuletyn
Panel: Psychoanaliza a Religia
Spotkanie Młodych Racjonalistów, Kraków
Kawiarnia Naukowa w Sopocie
III Kongres Obywatelski
Konferencja "PRL bez uprzedzeń - spojrzenie młodych"
Racjonalna brać

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Podlinkowane jedynie najnowsze


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Redagują: Jarosław Kubaszewski, Andrzej Kierski


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Redaguje: Jarosław Kubaszewski


Znalezione w sieci


Dancewicz: Jestem racjonalistką (13-03-2008)
Autor: Daniel Ptaszek
Źródło: "Fakty i Mity"/lewica.pl
Z aktorką Renatą Dancewicz rozmawia Daniel Ptaszek.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

O tym nie uczą w szkółkach niedzielnych (15-03-2008)
Autor: Andy McSmith
Źródło: onet.pl/the independent
Stary Testament zawiera wiele odniesień do seksu, często drastycznych, ale jest to na ogół przemilczane
Zgłoszone przez: youzwiak
Czytaj..

Od kiedy Maryja była zawsze dziewicą (19-03-2008)
Autor: Piotr Stanisławski
Źródło: Przekrój
Krótka historia dogmatów kościelnych
Zgłoszone przez: wujekb
Czytaj..

Biskup Pieronek radzi: nie walczyć z pedofilią w Kościele? (19-03-2008)
Autor: Magda Hartman
Źródło: pardon.pl
W wywiadzie dla "Dziennika" hierarcha Kościoła najbardziej w Polsce uprzywilejowanego skarży się na... dyskryminację. Oraz wyraża pogląd, że z pedofilią wśród księży... nie należy walczyć.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Dowód za dwa miliony (21-03-2008)
Autor: Piotr Skura
Źródło: Trybuna, onet.pl
Za pieniądze Fundacji Templetona przez trzy lata naukowcy z Oxfordu będą badać religijność społeczeństw Chcą udowodnić, że wiara w Boga jest zjawiskiem oczywistym dla wszystkich kultur i cywilizacji, a ateizm - czymś nienormalnym, by nie powiedzieć "zboczonym''. Ogłosił to jeszcze przed przystąpieniem do "badań'' szef "badaczy'' Roger Trigg. Jego zdaniem, wiara w Boga jest kwestią jednoczącą wszystkich ludzi na świecie. W przeciwieństwie rzecz jasna do ateizmu.
Zgłoszone przez: mamut
Czytaj..

W co wierzy Europa ? --pdf. (21-03-2008)
Autor: DAVID MOLLER.
Źródło: Reader’s Digest
Międzynarodowy sondaż Reader's Digest potwierdza, że Polska to bastion katolicyzmu. Reader's Digest przeprowadził ankietę wśród 8 657 osób w Austrii, Belgii, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Szwajcarii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii drogą telefoniczną lub osobiście między 24 listopada 2004 a 7 stycznia 2005 roku.
Zgłoszone przez: mamut
Czytaj..

Życie i śmierć bez Boga? (21-03-2008)
Autor: Jacek MOJKOWSKI – redaktor naczelny tygodnik
Źródło: tygodnikforum.pl
Richard Dawkins, autor książki "Bóg urojony", który bardzo wierzy w świat bez Boga uważa, że jeśli jedna osoba ma urojenia, wtedy mówimy o chorobie psychicznej, ale gdy już wielu ludzi ma takie urojenia, mówimy wówczas o religii. Z kolei Michel Onfray, autor "Traktatu ateologicznego" potępia religię i popiera hedonistyczny ateizm. Czy ofensywa ateistów oznacza, że stare religie się wyczerpały i nadchodzi epoka postreligijna?
Zgłoszone przez: mamut
Czytaj..

Kościół zaczyna umierać? (29-03-2008)
Autor: Tomasz Sieduszewski
Źródło: ego.riki.pl
Na początku lat 90-tych Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło badania, mające sprawdzić poziom sekularyzacji w kraju. Wyniki przekonywały, że "odreligijnienie" Polsce nie grozi i że mimo spadającej liczby wiernych, katolicyzm polski będzie mieć się dobrze przez najbliższe kilkanaście lat. Od tamtego czasu minęło już ich ponad 15 i sytuacja niestety zaczyna się zmieniać - i to z winy samego Kościoła.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Apostazja: Moda na niewiarę (30-03-2008)
Autor: Joanna Jakubowska
Źródło: Nowa Trybuna Opolska
Kościołem wstrząsają w ostatnich latach spektakularne odejścia znanych duchownych. Dlaczego ludzie odchodzą od wiary?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Biskupi kręcą na siebie bicz (01-04-2008)
Autor: Robert Walenciak
Źródło: Przegląd/wp.pl
Doświadczenie wszystkich krajów pokazuje, że klerykalizacja na siłę prędzej czy później się kończy. Z prof. Janem Woleńskim rozmawia Robert Walenciak.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Człekokrowa z probówki (02-04-2008)
Autor: BBC
Źródło: BBC
Ni to człowiek, ni to krowa. Naukowcy z uniwersytetu w Newcastle stworzyli w probówce hybrydę - półczłowieka, półzwierzę. Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii nie ma wątpliwości i alarmuje: to eksperymenty przypominające Frankensteina. Duchowni głośno protestują. Problem w tym, że wszystko jest zgodne z brytyjskim prawem.
Zgłoszone przez: Andrzej Kierski jr
Czytaj..

Ile kosztuje Konkordat? (03-04-2008)
Autor: Alicja Stypuła
Źródło: wp.pl/Trybuna Robotnicza
Państwo polskie na każdym poziomie administracyjnym i pod każdym pretekstem przekazuje polskiemu Kościołowi katolickiemu bajońskie sumy. Znacznie przekraczają domniemane środki finansowe wynikające ze zobowiązań zapisanych w Konkordacie. Umyślnie nie są one nigdzie sumowane, ani przez administrację państwową, ani przez Kościół.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Sunday School for Atheists (03-04-2008)
Autor: JENINNE LEE-ST. JOHN / PALO ALTO
Źródło: Time
On Sunday mornings, most parents who don't believe in the Christian God, or any god at all, are probably making brunch or cheering at their kids' soccer game, or running errands or, with luck, sleeping in. Without religion, there's no need for church, right?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Kino Racjonalistów: Miasto jest nasze (05-04-2008)
Autor: marcin wójcik
Źródło: krakoff.info
Miasto jest nasze to tytuł jednego z dwóch filmów jakie zobaczyłem podczas niedzielnego seansu Kina Racjonalistów. Drugim był Doing the Right Thing traktujący o tym samym zjawisku, czyli o trwającym nieprzerwanie od 1988 roku w brazylijskim mieście Porto Alegre, swoistym eksperymencie społeczno - politycznym, demokracji uczestniczącej.
Zgłoszone przez: AK
Czytaj..

Radosna stypa (07-04-2008)
Autor: Marilyne Chaumont
Źródło: LeMonde/onet.pl
Jedni złoszczą się, że "divorce parties", przyjęcia z okazji rozwodu, to jeszcze jedna moda przeniesiona z USA. Ich przeciwnicy argumentują, że zakończenie nieudanego małżeństwa i żmudnych procedur rozwodowych jest dostatecznym powodem do hucznego świętowania.
Zgłoszone przez: youzwiak
Czytaj..

W obronie czołgu ... i normalności (13-04-2008)
Autor: mieszkańcy Wejherowa i nie tylko
Źródło:
Obywatelska akcja - zbieranie podpisów pod listem - mająca na celu pokazanie "władzy",że jesteśmy przeciwko usunięciu czołgu z dotychczasowego miejsca i budowie tam kaplicy - mauzoleum za pieniądze z budżetu miasta i starostw...
Zgłoszone przez: hez
Czytaj..

Sekta, która odmieniła świat (22-04-2008)
Autor: Matthias Schulz
Źródło: onet.pl
Jak to się stało, że w ciągu zaledwie trzystu lat chrześcijaństwo z niewiele znaczącej prowincjonalnej sekty przekształciło się w światową religię?
Zgłoszone przez: zolv
Czytaj..

O konkordacie i realizacji jego założeń (22-04-2008)
Autor: Cezary Łasiczka
Źródło: TOK FM
Cezary Łasiczka rozmawiał z ks. Kazimierzem Sową - dyrektorem religia.tv, Mariuszem Agnosiewiczem - Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Waldemarem Kuchannym - red. tygodnika "NIE" i ks. Bp Tadeuszem Szurmanem - zwierzchnikem Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Religia: plaga XXI wieku? (22-04-2008)
Autor: Magda Hartman
Źródło: www.pardon.pl
Brytyjska fundacja, powstała 104 lata temu, postanowiła uzupełnić listę zagrożeń dla społeczeństwa, ułożoną przez swego założyciela. Do chciwości i biedy doszło kolejne. Religia w każdej postaci.
Zgłoszone przez: Cezary
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Dlaczego?
Egzorcyzmy - prawda czy wymysł ?
Cała prawda o życiu zwanym ludźmi
Gilotyna Hume'a
Koniec Lewicy - Będzie Dwupartyjny system...
"PSR" w treściach postów
Kocham ten Świat
Racjonalista na niby.
Niezgodności Starego Testamentu.
Jeżeli jest życie tylko na Ziemi to jaki jest jego sens ?
Bóg, a stworzenie świata ...
Dlaczego ludzie wierzą i uznają kościół katolicki ?
Dobra noc dla ateisty
Napisy do Enemies of Reason
Podróbki dla analfabetów - pułapki heurystyki
Toretyczny problem szybko poruszającego się obiektu
Smutne.
Mutanci?
Opinie na temat wypowiedzi Billa Maher'a
Pomocy
Kontakty
Lektury Racjonalne
Jak rozwiązać tę sytuację ??
Polityczne minusowanie czy forumowe tabu?
Czym jest myślenie?
Koniec konkordatu ????
duch święty
Traktat o zanikaniu
Odp: Królewna - racjonalistka (II).
Fakty negatywne
jak rozumiecie ,,cierpienie uszlachetnia''
Kolejny ksiądz pedofil - czy to znowu przypadek odosobniony???
Edycja postów w brudnopisie
Marksizm jako produkt piekła
Racjonalistyczna poprawność
Śmieszne.
w Rzeszowie stał sie cud!
Samael-legenda black metalu wkrótce w Polsce!
Ankieta do pracy magisterskiej o obrazie uczuć religijnych
W co wierzę
Dział się stacza...
Komu skopać piłkę?
Ulepszenie?
Epidemia debilizmu się rozszerza
Ciekawe
Czy sprawa doczeka się końca?
e-biblioteka
Prawda?
Paradoks
"Fair play"?
Google - cenzurator
Pytanie za 100 punktów.
Wpływ biopaliw na ceny żywności.
RSS- Konkursy
Amisze neopogaństwa - czyżby?
Co będzie po śmierci?
Dla mnie niezrozumiałe
O światopoglądzie i szczęściu
Ekonomiczny podzial wyznawcow kosciola
Królewna - racjonalistka (II).
Apostazja a konsekwecje dla innych
Definicja etyki
Bp Pieronek: serce Jana Pawła II może trafić na Wawel
"Odpowiedź zostanie obciąta"
Marcin V, PWN, Britannica, WIEM i Jezus.
3 Pytania dot. NRR - mała ankieta.
Po co Hitler, wystarczy demokracja...
Czy bycie "Racjonalistą" oznacza.......
Bunt w piekle wywowałny przez Beliala
Racjonalistyczne New Age ?
Machiavellizm w literaturze
O Ossowskim
Bajka o Jezusie, a Hist. Sanhedryn.
Pomóżcie!
Symbole religijne w budynkach publicznych
Różność świata i historii
Kto jest racjonalistą?
Święta Racja
Porzućcie wszelki mores, wy, którzy tutaj rezonujecie!
Kto oprócz Boga był w niebie podczas tworzenia życia na Ziemi?
Nowy moderator.
Lewica, prawica... a kiedy prostownica?
Chrześcijaństwo a monoteizm
Transubstancjacja
Kultura masowa - za czy przeciw
Msza ważniejsza niż lekcja polskiego i matematyki (?)
Nie karmić!
Błękitny Czyściec Racjonalisty
Mniej niż zero
Tylko ateiści wierzą w seks
Sytuacja w Chinach, a Gość Niedzielny
Pierwsi ludzie/Kazirodztwo
Zagadki logiczne
"Gazeta Wyborcza" a homeopatia
Przemoc w szkole
Trupi fetor
Do Katoikow Innowiercow i Ateistow rowniez
Likwidacja shoutboxa
Dla słabo zorientowanych
Fitna- wersja po angielsku
Menu?
Racjonalizm i duchowość człowieka
Myśl przewodnia- filozofia.
Filozoficzne inspiracje literatury
Zagadnienie sankcji ostatecznej
Wizerunek racjonalisty
Libertarianizm
Sprzeczność czy "tajemnica"?
Cisza jak ta...
Dodatkowe informacje
Nauka jako bóg
Nasza Era
Wolna wola w aspekcie dzieci
Cel świata.
Jak kształcą nas na homofobów... znowu wp.pl
Pierwszy raz uczciwie i mądrze
Przeciwnik a jakość gry, sport
Francis Fukuyama ,,Koniec historii?''
Najciekawsze artykuły na racjonaliście-Wasze propozycje
Niewiarę można leczyć
Klasyfikacja Matek bożych
Pluć tylko do spluwaczki! Za garderobę zakład nie odpowiada!
O wolności
Chodzimy do kosciola
Podzial majatku kosciola-propozycja
MATKA - czy tylko w naszej kulturze?
Czy ateizm to religia?
Do czego jest potrzebny "autorytet"?
Przewidywalność
Prośba o kilka przydatnych funkcji w forum
Efekt kapilarny jako perpetum mobile
Aporia
Przeciw konsumeryzmowi
Pozwolę sobie wtrącić
Chrystus w "Panoramie"
Prośba o opinię i uwagi
Polska katolicka nadzieją dla Europy
Skromny postulat
Bicie w dzwony o 00:30, Iran? Nie! -Zielona Góra, Polska
Bóg Filozofów
Filozof na kolanach
Nie wysyłać mi życzeń
Eutanazja a prawo wyboru
Granice tolerancji
Test - Czy jest P. osobą racjonalną
Jaki jest stan wiedzy współczesnej?
Z jakimi zakazami się spotkaliście?
Skrajność politycznie poprawna
Pytanie o przyczynę pobytu w państwie wyznaniowym.
Ewolucjonizm a kreacjonizm , co z tego ?
Czy filozofia języka to już przeszłość?
czy racjonalnośc jest racjonalna?
Matka Boska zapłakała
Propozycja odpowiedzi na 100 trudnych pytań
I znów mam chęć zniknąć...
Mistyfikacje
Dowód na istnienie Stwórcy
Ewolucja jest stwierdzonym faktem/zapożyczone.
Dzisiaj święto kapłanów
Nowe auto proboszcza - ankieta
Sakrobiznes
Co to jest wolność?
Spowiedź ateisty
Czy jesteśmy "skazani" na ekonomię?
Klub ASE - Poznań
Niewierzący chrześcijanin.
Zagadka Ofaniela
Socjalizm szwedzki
Osoby religijne lepiej radzą sobie ze stresem (?)
społeczeństwo obywatelskie
Mistyka dotyku
Nowe grzechy
Orzechowski vs Prusak
Czy człowiek ma wolną wolę?
Wiara w...niewiarę??
Apostazja
Godność
Czy bojkotować olimpiadę?
Sens ślubu według Zofii Milskiej Wrzosińskiej
Egzorcyzmy Anneliese Michel (wp.pl)
Otwarcie grobów
Akcje antynikotynowe
Chorzy na celibat
Upadek nauczanie fizyki w Wielkiej Brytanii
Czy są tutaj specjaliści od owadów?
Wspomaganie naturalnej selekcji, to uprawniona medycyna!!
Wartość pieniądza , ustalanie kursu
Psychomanipulacje.
Prostota
Kto jest bogiem?
Człowiek - ślepa droga w ewolucji?
Herezja wiary
Smutna Rocznica cz. 2...
Smutna Rocznica cz.1 ...
Z dedykacją dla wszystkich kreacjonistów
Seksafera w kościele
Czy ludzie powinni miec religie ?
Kościół katolicki ostoją polskości ?
Magdalena Środa o wolności.
Sens życia.
O zmienności i niezmienności
Richard Dawkins - The "Root of all Evil Episode 1 - The God Delus
Decyzja Sądu Koleżeńskiego
Ponad 1,5 mln dolarów nagrody dla polskiego księdza

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Jesus Camp: A Children's Boot Camp for the Culture Wars - Bernard Katz (30-03-2008)

"Extreme liberals who look at this should be quaking in their boots," declares Pastor Becky Fischer with jovial satisfaction in the riveting documentary "Jesus Camp." Ms. Fischer, an evangelical Christian, helps run Kids on Fire, a summer camp in Devils Lake, N.D., that grooms children to be soldiers in "God's army." A mountainous woman of indefatigable good cheer, Ms. Fischer makes no bones about her expectation that the growing evangelical movement in the United States will one day end the constitutional ban separating church and state. And as the movie explores her highly effective methods of mobilizing God's army, that expectation seems reasonable.
Czytaj...

 
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.