Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
19-07-2013 20:46Pan cogito (182 punktów)Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
Ocena 1 na 3
Chodzi mi o to, czy człowiek myślący racjonalnie, może twierdzi że boga nie ma, nie mogąc tego udowodnić?
Czy da się udowodnić nieistnienie boga czy tak samo jak wierzący ateiści wierzą w to że go nie ma?

Temat bardzo banalny więc był pewnie przerabiany, prosiłbym może jakieś artykuły lub wątki podobne do tego
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..
#166
21-07-2013 19:31
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Jacholek
>abstrakcje religijno-teologiczne są jedynie protezami psychicznymi zaspakajającymi potrzeby indywidualne i ewentualnie grupowe.

Pytanie tylko - czemu atakujemy coś, co zaspokaja jakieś "potrzeby"? Co się stanie z tymi potrzebami, jeśli zlikwidujemy ich "zaspokajacz"? Znikną? Nie wiem, może tak, chociaż jak mawiał Chesterton - jak człowiek przestaje wierzyć w Boga, to nie jest tak, że nie wierzy w nic - wierzy wtedy w cokolwiek.


bembergiem w berg

#167
21-07-2013 19:36
 Ocena 1 na 1
szarley (54912 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Grey
>>Ewidentnie nie oglądałeś "12 gniewnych ludzi".
>No, racja

Lektura obowiązkowa

#168
21-07-2013 19:59
 0 na 2
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi big_zyd
No cóż, dostałeś 23 plusy więc liczę, że znajdzie się ktoś kto podejmie wyzwanie.

#169
21-07-2013 20:00
 Ocena 3 na 3
Jacholek (5699 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości

>Pytanie tylko - czemu atakujemy coś, co zaspokaja jakieś "potrzeby"? Co się stanie z tymi potrzebami, jeśli zlikwidujemy ich "zaspokajacz"? Znikną?
Kto ma takie potrzeby niech je zaspakaja, ale jest ogromna przestrzeń pomiędzy tym indywidualnym zaspakajaniem a arogancją instytucji organizującej to zaspakajanie. Do państwa laickiego w Polsce jeszcze długa droga, niestety.

panTeista (6808 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
>Thanks, captain obvious.

www.wykop.(*)-kim-jest-captain-obvious-pic/


Nadzieją na deklerykalizację Polski są wybory i Ruch Palikota.

#171
21-07-2013 20:23
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Chacarron Macaron
>No cóż, dostałeś 23 plusy więc liczę, że znajdzie się ktoś kto podejmie wyzwanie.

A to niech się znajdzie. Ja go mam szukać, czy co?


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#172
21-07-2013 20:41
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Grey
>>Ewidentnie nie oglądałeś "12 gniewnych ludzi".
>No, racja

Można powiedzieć, że moja aktywność na tym forum jest jakoś inspirowana tym filmem.

bembergiem w berg

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi szarley
> Lektura obowiązkowa

Szach!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#174
21-07-2013 20:56
 Ocena 1 na 1
rafal7 (138 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
2 razy "nie".

#175
21-07-2013 20:56
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Ratatoskr
>Czy teologia dała światu coś na skalę: lotów kosmicznych

Jest to zabawne czy raczej straszne, że wpisujesz się w taką retorykę:



I więcej tutaj:

photochron(*)nye-plakaty-sovetskix-vremyon/

bembergiem w berg

#176
21-07-2013 21:18
 Ocena 2 na 2
szarley (54912 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Lektura obowiązkowa
>Szach!
>
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać


Nie rozumiem, czym WK mnie zaszachował.
Film Dwunastu gniewnych ludzi (12 Angry Men) jest jednym z może artystycznie nienajdoskonalszych, ale stanowczo ze względu na swój przekaz jednym z najważniejszych w historii kina dramatów sądowych. Dla mnie ten film był poważnym materiałem do przemyśleń na temat kary śmierci.

W sprawach jednolitego poglądu grupy i niezgodności z nim, w sprawie prawa jednostki do zdania odrębnego, jest tematem do poważnych przemyśleń i jednak "lekturą" obowiązkową

Polecałem go zwłaszcza uczniom prezentującym radykalne poglądy.

#177
21-07-2013 22:08
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi szarley
>Nie rozumiem, czym WK mnie zaszachował (..)

Nie Ciebie.
Wiem że jest taki film, ale też przyznam że nie oglądałem, co chcę w najbliższym czasie nadrobić.
Na marginesie - nie uważam, że aby wypowiadać się w wątku nt. wartościowania, które dla jednych jest kwestią subiektywnych opinii a dla drugich odnoszeniem się do obiektywnych wartości trzeba było ten film oglądnąc (choć z tego co mówisz i co widzę - jest niewątpliwie wartościowy).
"Amerykański dramat sądowy z 1956 roku zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose'a. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo. Spośród dwunastu przysięgłych tylko jeden nie jest do końca przekonany o winie oskarżonego. W 2007 biblioteka Kongresu umieściła go na liście amerykańskiego dziedzictwa filmowego jako film ważny pod względem kulturalnym, historycznym i estetycznym"

Panu workowi od dłuższego już czasu nie chce się klarownie wykładać swojego punktu widzenia w rozmowie, stosuje skróty i odnośniki. Ot tyle.
pozdrawiam

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#178
21-07-2013 22:16
 Ocena 3 na 3
setarkos (10757 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości
> nie ma obiektywnych wartości.
...
>Jeśli się z tym zgodzić, to wtedy wszelkie dyskusje dotyczące np. moralności nie mają sensu.
Przeciwnie. Dyskusje umożliwiają (choć nie gwarantują) znalezienie wspólnych wartości, natomiast założenie istnienia gdzieś gotowych wzorców moralnych powoduje zbędność dyskusji (bo wystarczy bezwzględny posłuch wobec opinii lokalnego szamana, który bezdyskusyjnie wie najlepiej).

#179
21-07-2013 22:26
 Ocena 1 na 1
szarley (54912 punktów)Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Wiem że jest taki film, ale też przyznam że nie oglądałem, co chcę w najbliższym czasie nadrobić.

Daję Ci 24 godziny

Najbardziej wartościowy kicz pod słońcem, najlepiej zrobiony film wychowawczy od czasów "City Lights" (pl.wikiped(*)9Awiatła_wielkiego_miasta) aż po dziś dzień

>Panu workowi od dłuższego już czasu nie chce się klarownie wykładać swojego punktu widzenia w rozmowie, stosuje skróty i odnośniki. Ot tyle.

Wspomniał tytuł filmu, zobacz, zrozumiesz zarówno skróty jak i odnośniki

#180
21-07-2013 22:52
 Ocena 3 na 3
kiryl (2975 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
W odpowiedzi worek kości

>Można powiedzieć, że moja aktywność na tym forum jest jakoś inspirowana tym filmem.

Zbyt schlebiasz sobie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365