 |
Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-07-2013 20:46 | Pan cogito (182 punktów) | Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
1 na 3 | Chodzi mi o to, czy człowiek myślący racjonalnie, może twierdzi że boga nie ma, nie mogąc tego udowodnić? Czy da się udowodnić nieistnienie boga czy tak samo jak wierzący ateiści wierzą w to że go nie ma? Temat bardzo banalny więc był pewnie przerabiany, prosiłbym może jakieś artykuły lub wątki podobne do tego  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..#166 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > abstrakcje religijno-teologiczne są jedynie protezami psychicznymi zaspakajającymi potrzeby indywidualne i ewentualnie grupowe.Pytanie tylko - czemu atakujemy coś, co zaspokaja jakieś "potrzeby"? Co się stanie z tymi potrzebami, jeśli zlikwidujemy ich "zaspokajacz"? Znikną? Nie wiem, może tak, chociaż jak mawiał Chesterton - jak człowiek przestaje wierzyć w Boga, to nie jest tak, że nie wierzy w nic - wierzy wtedy w cokolwiek.
bembergiem w berg |
#167 1 na 1 | szarley (54912 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > >Ewidentnie nie oglądałeś "12 gniewnych ludzi".> No, racja  Lektura obowiązkowa |
Chacarron Macaron (937 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | No cóż, dostałeś 23 plusy więc liczę, że znajdzie się ktoś kto podejmie wyzwanie.  |
#169 3 na 3 | Jacholek (5699 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? |
> Pytanie tylko - czemu atakujemy coś, co zaspokaja jakieś "potrzeby"? Co się stanie z tymi potrzebami, jeśli zlikwidujemy ich "zaspokajacz"? Znikną?Kto ma takie potrzeby niech je zaspakaja, ale jest ogromna przestrzeń pomiędzy tym indywidualnym zaspakajaniem a arogancją instytucji organizującej to zaspakajanie. Do państwa laickiego w Polsce jeszcze długa droga, niestety. |
| panTeista (6808 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | |
#171 1 na 1 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > No cóż, dostałeś 23 plusy więc liczę, że znajdzie się ktoś kto podejmie wyzwanie.  A to niech się znajdzie. Ja go mam szukać, czy co? 
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#172 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > >Ewidentnie nie oglądałeś "12 gniewnych ludzi".> No, racja  Można powiedzieć, że moja aktywność na tym forum jest jakoś inspirowana tym filmem.
bembergiem w berg |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > Lektura obowiązkowaSzach! 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#174 1 na 1 | rafal7 (138 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | 2 razy "nie".
|
#175 -1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | |
#176 2 na 2 | szarley (54912 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > > Lektura obowiązkowa> Szach!  > Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spaćNie rozumiem, czym WK mnie zaszachował. Film Dwunastu gniewnych ludzi (12 Angry Men) jest jednym z może artystycznie nienajdoskonalszych, ale stanowczo ze względu na swój przekaz jednym z najważniejszych w historii kina dramatów sądowych. Dla mnie ten film był poważnym materiałem do przemyśleń na temat kary śmierci. W sprawach jednolitego poglądu grupy i niezgodności z nim, w sprawie prawa jednostki do zdania odrębnego, jest tematem do poważnych przemyśleń i jednak "lekturą" obowiązkową Polecałem go zwłaszcza uczniom prezentującym radykalne poglądy. |
#177 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > Nie rozumiem, czym WK mnie zaszachował (..)Nie Ciebie. Wiem że jest taki film, ale też przyznam że nie oglądałem, co chcę w najbliższym czasie nadrobić. Na marginesie - nie uważam, że aby wypowiadać się w wątku nt. wartościowania, które dla jednych jest kwestią subiektywnych opinii a dla drugich odnoszeniem się do obiektywnych wartości trzeba było ten film oglądnąc (choć z tego co mówisz i co widzę - jest niewątpliwie wartościowy). "Amerykański dramat sądowy z 1956 roku zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose'a. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo. Spośród dwunastu przysięgłych tylko jeden nie jest do końca przekonany o winie oskarżonego. W 2007 biblioteka Kongresu umieściła go na liście amerykańskiego dziedzictwa filmowego jako film ważny pod względem kulturalnym, historycznym i estetycznym"Panu workowi od dłuższego już czasu nie chce się klarownie wykładać swojego punktu widzenia w rozmowie, stosuje skróty i odnośniki. Ot tyle. pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#178 3 na 3 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > nie ma obiektywnych wartości.... > Jeśli się z tym zgodzić, to wtedy wszelkie dyskusje dotyczące np. moralności nie mają sensu.Przeciwnie. Dyskusje umożliwiają (choć nie gwarantują) znalezienie wspólnych wartości, natomiast założenie istnienia gdzieś gotowych wzorców moralnych powoduje zbędność dyskusji (bo wystarczy bezwzględny posłuch wobec opinii lokalnego szamana, który bezdyskusyjnie wie najlepiej). |
#179 1 na 1 | szarley (54912 punktów) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? | > Wiem że jest taki film, ale też przyznam że nie oglądałem, co chcę w najbliższym czasie nadrobić.Daję Ci 24 godziny    Najbardziej wartościowy kicz pod słońcem, najlepiej zrobiony film wychowawczy od czasów "City Lights" ( pl.wikiped(*)9Awiatła_wielkiego_miasta) aż po dziś dzień  > Panu workowi od dłuższego już czasu nie chce się klarownie wykładać swojego punktu widzenia w rozmowie, stosuje skróty i odnośniki. Ot tyle.Wspomniał tytuł filmu, zobacz, zrozumiesz zarówno skróty jak i odnośniki  |
#180 3 na 3 kiryl (2975 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy racjonalista może wykluczyć istnienie boga? |
> Można powiedzieć, że moja aktywność na tym forum jest jakoś inspirowana tym filmem.Zbyt schlebiasz sobie. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|