MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #134
Nakład: 28344 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2009-11-18 do 2009-12-23

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Państwo i Kościół uprawiały miłość, jak koty w czasie nocy i na dachach"

włoski minister Vittorio E. Orlando, 1930


Aktualności i ogłoszenia

Wesołych świąt dla tych, co świętują!

Przesilenie zimowe w większości kultur było okazją do świętowania "odradzania się Słońca". W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji narodziny bóstwa Słońca Mitry, wśród ludów germańskich Jul, u Słowian Święto Godowe. Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia wg kalendarza juliańskiego. Stąd też data święta Bożego Narodzenia, które miało wyprzeć tradycyjne wierzenia.

Fundusz Racjonalisty

Portal „Racjonalista” istnieje od niemal dziesięciu lat. Od początku naszym założeniem była całkowita niezależność i niekomercyjny charakter tego forum. W ciągu tych lat opublikowaliśmy teksty tysiąca autorów. Z autorów zagranicznych publikujemy autorów takich jak Richard Dawkins, Daniel Dennet, Steven Pinker, PZ Myers, Jerry Coyne i dziesiątki innych. Udało nam się przyciągnąć do współpracy znakomitych autorów krajowych.
To wszystko jest możliwe dzięki ofiarności stałych współpracowników i przekonaniu autorów, że to co robimy jest ważne. Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę.
Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay

Książki Racjonalisty

Pierwsze wydanie książki Mariusza Agnosiewicza pt. "Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji" rozeszło się bardzo szybko. Po otrzymaniu uwag od czytelników, autor przygotował drugie, rozszerzone wydanie książki, zawierające m.in. wątek polski (zarówno w zakresie rodzimej organizacji klerofaszystowskiej, jak i w odniesieniu do II wojny światowej i ataku nazistów na Polskę i reakcji papiestwa). Z istotniejszych zmian - rozszerzono także wątek islamski. II wydanie mieści się na 262 stronach.  Spis treści dostępny jest tutaj. Zamów:

Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji

Inne pozycje wydawnictwa Racjonalista:

  1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
  2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
  3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
  4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
  5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
  6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
  7. Poza tym: Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)

 


Nowe teksty

Afrykanie umierają na wiele sposobów - Leo Igwe (23-12-2009)

Afrykanie umierają na wiele sposobów By Leo Igwe Tłum. A.K. dział: społeczeństwo, hasła: śmierć, Afryka, tradycja, religia, postęp, historia, zapowiedź: Afrykanie umierają, ponieważ większość ludzi nie żyje własnym życiem. Afrykanie żyją cudzym życiem, życiem innych, fałszywym życiem. Afrykanie żyją życiem narzuconym im przez ich dziadów i pradziadów. Wielu ludzi nawet nie próbuje realizować swoich marzeń, realizują marzenia przodków. W ten sposób Afryka jest uwięziona w przeszłości. Ludzie oglądają się z nostalgią wstecz, w historię i patrzą z rozpacza w przyszłość. Ludzie sprzeciwiają się każdej inicjatywie, która zagraża rozstaniem z przeszłością, odrzucają każde marzenie, które nie zgadza się z marzeniami przodków.
Czytaj...

 

Czy Allah może kochać liberałów? - (23-12-2009)

W telewizji Al-Dżazira dwaj muzułmanie spierali się niedawno na temat ekumenizmu. Liberał z Bahrajnu, Dhiyaa Al-Musawi, i egipski islamista, Ibrahim Al-Khouli, ścierali się w sprawie dialogu międzywyznaniowego - Al-Khouli: "Allah ma jedną religię - islam (...) Nazywanie 'Bożym' tego, co zostało wypaczone przez Kościół i przez Żydów, jest oszustwem"; Al-Musawi: "Precz z twierdzeniem, że Allah przeklął Żydów i chrześcijan, potomków małp i świń (...)"
Czytaj...

 

Lubię dobrą literaturę, a rosyjska jest jedną z najważniejszych - Stanisław Karpionok (22-12-2009)

Akurat zaczęła się w ZSRR pierestrojka, więc zainteresowałem się tym, co drukowała coraz bardziej wolna prasa radziecka. Zwróciłem się w stronę poezji współczesnej. Ona pierwsza zareagowała na pierestrojkę, chociaż nie tak, jak można się było spodziewać: nie rymowaną publicystyką, ale nawałą wierszy groteskowych, nasyconych cytatami - od klasyki po partyjne slogany. Nie przeciw władzy, tylko jakby obok niej, niezależnie. Zafascynował mnie rodzaj wolności, jaki prezentowali twórcy, których zaczęto wówczas drukować - Prigow, Irtieniew, czy - nomen - omen - Druk.
Czytaj...

 

Dlaczego wierzymy w czarownice? - Ikechukwu Okechukwu (22-12-2009)

Gdyby w Nigerii przeprowadzono sondaż na ten temat wśród wykształconych ludzi, obawiam się, że wykazałoby ono, że większość, gdzieś w okolicach 90%, wierzy w jakieś zabobony. Niemniej, ci sami ludzie mają dostęp do wszystkich nowoczesnych wygód życia: elektryczność (kiedykolwiek jest tylko dostępna), telefony komórkowe, samochody, Internet, telewizja i tak dalej i tak dalej. Zauważyłem także wcześniej, że trzymanie się takich wierzeń tworzy rodzaj samozadowolenia w umysłach wykształconych ludzi i stępia oburzenie, którego można się naturalnie spodziewać w zetknięciu z szerzącą się plagą oskarżeń dzieci o czary.
Czytaj...

 

Złożoność wyjaśniona. Część 11. - Vinod K. Wadhawan (22-12-2009)

Istnieje różnica między replikacją a reprodukcją. Prawdopodobnie najwcześniejsze żyjące istoty były w stanie się reprodukować, ale nie replikować. Komórki mogą się reprodukować, ale tylko cząsteczki się replikują. Reprodukcja w przypadku takich prymitywnych komórek oznacza podział na dwie komórki, przy czym komórki potomne dziedziczą w przybliżeniu równe udziały składników komórki macierzystej. Natomiast dla cząsteczki replikacja oznacza stworzenie dokładnej kopii samej siebie dzięki właściwym procesom chemicznym.
Czytaj...

 

Młodzi, którym nie jest wszystko jedno - Marek Borowski (21-12-2009)

Chciałbym Wam serdecznie pogratulować postawy, jaką zajęliście w sprawie krzyży w klasach szkolnych. Dziś, kiedy w naszym życiu dominuje postawa "a po co się wychylać", pokazaliście nonkonformizm i odwagę cywilną, którą niestety nie wykazali się ci, którzy właśnie takich cnót powinni uczyć w Waszej - i nie tylko Waszej - szkole. Na stronie internetowej Waszej szkoły pulsuje dumny napis: "Probably the best school in the universe". Pewnie tak, jeśli wychowała takich uczniów, jak Wasza trójka. I pewnie nie, jeśli nie potrafiła zrozumieć, o co im chodzi. Niewątpliwie część Waszych kolegów i koleżanek świetnie się bawiła, gdy ks. Zięba wręczał Wam "jajcarskie" gadżety, ale zapewniam Was, że niemało było takich, którzy myśleli tak, jak Wy. Dziś nie starczyło im jeszcze odwagi, aby Was poprzeć publicznie, ale kropla drąży skałę...
Czytaj...

 

Filozofia na mroczne czasy - Jerzy Drewnowski (21-12-2009)

Od samych swoich początków filozofia szczyci się koncentracją uwagi na problemach ogólnych i zarazem dla człowieka najważniejszych, a przynajmniej szczególnie dla niego ważnych. Nie darmo w centrum uwagi filozofów przez wiele stuleci pozostawał on sam, czyli właśnie człowiek, w swych relacjach do społeczeństwa. Tak też jest rozumiana filozofia w poniższym szkicu - przede wszystkim jako teoretyczna i praktyczna wiedza o najistotniejszych sprawach ludzkich i społecznych w najogólniejszym ujęciu. Nietrudno jednak zauważyć, że także, a może nawet szczególnie, przy takim jej pojmowaniu filozofowie względnie rzadko odpowiadają rozbudzanym przez siebie oczekiwaniom. Wykazując w rzeczywistości dość silną skłonność do fikcji i bałamuctwa, a zarazem do pomijania zagadnień dla ludzkiego bytu podstawowych, usprawiedliwiają surową ocenę, iż samoświadomość filozofii jest w wielkiej mierze zawyżona.
Czytaj...

 

Darwin a naziści - Calilasseia (20-12-2009)

Na początku listopada PZ Myers zgodził się na uczestnictwo w debacie z kreacjonistami. Oczywiście, jak zwykle w takich debatach, obie strony wyszły z poczuciem zwycięstwa, ale Myers zaczął ciężko żałować, że się zgodził, ponieważ kreacjoniści zarzucili następnie jego blog komentarzami i pytaniami. Pełen obrzydzenia do całej sprawy Myers wybrał kilka pytań i urządził konkurs dla swoich czytelników. Wyniki zostały ogłoszone w "Pharynguli" 17 grudnia 2009 r. Poniżej przedstawiamy zwycięzcę o nicku Calilasseia, który/a najlepiej odpowiedział na pytanie kreacjonisty Rossa Olsona z Twin Cities Creation Science Association.
Czytaj...

 

Antysemityzm dziś - Andrzej Koraszewski (19-12-2009)

Informacja o kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z bramy obozu w Auschwitz wywołała w Internecie nieprawdopodobną falę nienawiści do Żydów i Izraela. Tego rodzaju reakcje na każdą wiadomość w ten lub inny sposób kojarzącą się z Żydami nie są typowe wyłącznie dla Polski. Gwałtowny wzrost antysemityzmu obserwujemy w wielu krajach i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł rzetelnie wyjaśnić genezę tego zjawiska. W pierwszych dziesięcioleciach po drugiej wojnie światowej publicznie nie wypadało popisywać się antysemityzmem, ale trwał przez cały czas, a dziś po prostu przestano się go wstydzić.
Czytaj...

 

Boże(?) Narodzenie - Krystyna Kukucka (19-12-2009)

Jeszcze sto lat temu niemal nie używano nazwy Boże Narodzenie. Powszechna była, utrzymująca się do dziś u naszych wschodnich sąsiadów, nazwa Gody. Gody - od godzenia, łączenia starego z nowym, ciemności ze światłem, bo święta te przypadają na okres przesilenia zimowego, okres uważany za magiczny przez większość ludów europejskich Zwycięstwo dobra, jasności nad złem -ciemnością Wierzenia starosłowiańskie związane z najkrótszym dniem w roku podobne są do wierzeń związanych z dniem najdłuższym. Podobnie jak w noc Kupały, także i teraz ziemia miała odsłaniać śmiałkom swoje tajemnice, rozświetlać skarby, a wśród śniegu i mrozu pobłyskiwać miał kusicielskim światłem kwiat paproci.
Czytaj...

 

Chcemy żyć w kraju czystych reguł - Zuzanna Niemier, Tomasz Chabinka, Arkadiusz Szadurski (18-12-2009)

Składając petycję na biurko dyrektora, staraliśmy się wywołać szerszą debatę dotyczącą neutralności światopoglądowej szkoły. Medialna burza, wywołana przez petycję podpisaną przez małą grupkę uczniów, świadczy o tym, że wielu Polaków odczuwa obecność religii w przestrzeni publicznej jako coś nienaturalnego. Często musieliśmy odpowiadać na pytania o motywy złożenia petycji. Składanie podań, petycji, czy obywatelskich projektów ustaw jest prawem każdego obywatela. W ustroju demokratycznym odpowiedzialność za sytuację w kraju ponosi całe społeczeństwo. Wielu Polaków nie czuje tej odpowiedzialności, o czym świadczy m.in. niska frekwencja na referendach. Zamiast narzekać na kolejne ekipy rządowe, stwórzmy razem społeczeństwo obywatelskie!
Czytaj...

 

Człowiek - boża kalka - Agnieszka Ratuch (18-12-2009)

Jako dziecko niejednokrotnie zastanawiałam się jak wygląda pan Bóg. Wyobraźnia podpowiadała mi rozmaite obrazy. Najczęściej Bóg jawił mi się jako siwy mężczyzna w chmurce z brodą do ziemi - z tej brody powstały morza i oceany, a w jego brodzie mieszkały najróżniejsze zwierzęta. Ta wersja oficjalnie nie podobała się nikomu z mojego otoczenia, pewnie sami nawet już nie pamiętają jak zadawałam niewygodne pytania i snułam wizje. Chciałam by układanka o Bogu była zgodna z tym co słyszę i co czuję.
Czytaj...

 

Inni uczniowie idą w ślady wrocławskich licealistów - (18-12-2009)

15 uczniów jarosławskiego "Kopernika" podpisało się pod petycją o zdjęcie krzyży ze ścian sal lekcyjnych. Pomysłodawcą przygotowania takiej petycji był Marek, uczeń klasy maturalnej. Przyznaje on, że zainspirowali go uczniowie z wrocławskiego liceum. W piśmie złożonym u dyrektora "Kopernika" uczniowie zwracają uwagę na świecki charakter szkół publicznych. Przywołują przy tej okazji m. in. zapisy zawarte w treści Konstytucji RP. - Chodzi o to, by zwrócić uwagę, że Polska to państwo świeckie - mówi Marek i dodaje, że nie wszyscy chcą krzyża w klasach. Proponuje, by księża na katechezę przynosili go ze sobą.
Czytaj...

 

Test polskiego parlamentaryzmu - Andrzej Koraszewski (17-12-2009)

W tej debacie po jednej stronie był uzbrojony w pistolety ksiądz, a po drugiej uzbrojony w konstytucję uczeń. Pistolety były z plastiku, a próba traktowania konstytucji poważnie traktowana była jak objaw niedojrzałości. Wygrana uczniów polegała nie tylko na tym, że to oni operowali konkretami i argumentami prawnymi, ale i na tym, że zmusili przeciwników przynajmniej do udawania, że szkoła nie jest polskim Sejmem.
Czytaj...

 

Rozwój człowieka w nowym świetle - (17-12-2009)

Jak to się dzieje, że dziecko zaczyna chodzić dopiero po roku od urodzenia, podczas gdy nowonarodzony źrebak staje na nogi od razu po urodzeniu? Jak dotąd badacze zakładali, że motoryczny rozwój człowieka jest wyjątkowy, ponieważ nasz mózg jest tak skomplikowany oraz dlatego, że jest wyjątkowo trudno utrzymać równowagę, kiedy chodzi się na dwóch nogach. Teraz jednak grupa badaczy z uniwersytetu w Lundzie (Szwecja) pokazała, że moment, w którym zaczynamy chodzić, przypada na ten sam etap rozwoju mózgu u praktycznie rzecz biorąc wszystkich ssaków - od jeży, tchórzy i pancerników po słonie.
Czytaj...

 

Zakończyła się debata o krzyżach w XIV LO we Wrocławiu - (16-12-2009)

Dwa tygodnie temu troje uczniów 'czternastki' złożyło u dyrektora petycję, w której domagają się usunięcia krzyży z sal liceum. W środę w szkole odbyła się debata w tej sprawie. Ksiądz katecheta przybył na debatę z wielkim pluszowym misiem (dla Zuzanny) oraz dwoma zabawkowymi pistolecikami (dla Tomasza i Arka) - jako podsumowanie swojego stosunku do problemu. Debata nie rozwiązała problemu, aczkolwiek uczniowie przedstawili swoje argumenty i motywacje. Aula była pełna, zgromadziła ok. pół tysiąca osób, głównie uczniów
Czytaj...

 

Niedoszły piknik podczas ramadanu - (16-12-2009)

We wrześniu 2009 r. podczas miesiąca ramadanu, grupa młodych działaczy marokańskich planowała piknik na świeżym powietrzu jako protest przeciwko przymusowi religijnemu w kraju. Ta inicjatywa, rozgłoszona przez Facebook, wywołała obelgi i groźby śmierci ze strony islamistów. Piknik nigdy się nie odbył, ponieważ policja zatrzymywała protestujących i rozproszyła ich. Niektórzy z organizatorów zostali aresztowani i czeka ich sprawa sądowa.
Czytaj...

 

Młodzież budująca społeczeństwo obywatelskie - Józef Pinior (15-12-2009)

Domagamy się od młodych ludzi dojrzałości, odpowiedzialności za siebie i innych, umiejętności wyjaśniania swoich racji. Tłumaczymy im, że jednym z fundamentów społeczeństwa obywatelskiego jest dialog; dialog, w którym jest miejsce nie tylko na wspólnotę poglądów i wartości, ale również na dyskusję, a nawet spór. Tymczasem na naszych oczach grupa młodych ludzi z XIV LO we Wrocławiu, jednej z najlepszych szkół w Polsce, wymienianej wśród tych, o których mówi się, że są kuźnią przyszłych elit tego kraju, te podstawowe - wydawałoby się - wartości zostały zlekceważone.
Czytaj...

 

Błogosławieni cisi i ci, co pyszczą w porę - Oskar Wiśniewski (15-12-2009)

Osobiście spotkałem się ze stwierdzeniem, które mniej więcej można streścić tak: "Za naukę byście się wzięli". Owszem, prawda. Ale do nauki też trzeba mieć warunki. Z pewnością nie jest to sytuacja, w której uczniowie dowiadują się, że z racji wieku nie mają prawa do dyskusji o niektórych sprawach. Argumentacja zawsze wygląda podobnie: dorośniecie, zmienicie zdanie. Nasza odpowiedź to: nie wiadomo. Tak, w wielu przypadkach zapewne zmienimy.
Czytaj...

 

Skąd się wzięli dżihadyści i co z nimi zrobić Amil Imani - Amil Imani (15-12-2009)

Dżihadysta zawiera układ. Poddaje się całkowicie religii w zamian za pełne bezpieczeństwo. Islam daje mu wszystkie odpowiedzi, których szuka, by radzić sobie z tym światem, i obiecuje mu najbardziej luksusowy i wieczny raj. Porzucenie tego świata w całkowitym poddaniu się stwórcy raju daje wiernemu niewyobrażalnie wspaniałe, wieczne, zmysłowe nagrody w przyszłym życiu. Jest to układ, który przez jednych jest kupowany w całości, przez innych częściowo, a niektórzy odmawiają i szukają innych sposobów radzenia sobie z pytaniami i niesłabnącym niepokojem egzystencjalnym.
Czytaj...

 

Królewski Bożonarodzeniowy. Wykład – wojna trwająca 300 milionów lat - Ed Yong (15-12-2009)

Jest sobotni wieczór i spędzam go oglądając wraz z setkami dzieci człowieka jedzącego najostrzejszą papryczkę chili na świecie. Człowiek chwyta powietrze ustami, oczy wypełniają mu łzy, stoi pochylony z rękami opartymi na kolanach. Dzieci to uwielbiają. Charyzmatyczna kobieta, która wepchnęła papryczkę w usta mężczyzny zapewnia wszystkich, że najprawdopodobniej nie umrze...
Czytaj...

 

Teodycea: Primo Levi a Francis Collins - Jerry Coyne (14-12-2009)

Czytanie Leviego i Collinsa równocześnie jest gwarantowaną inspiracją do rozważań o teodycei. Holocaust wraz z zamordowaniem przez nazistów milionów innych ludzi, włącznie z rosyjskimi więźniami wojennymi, Polakami i niepełnosprawnymi, stanowi najbardziej surowy test wiary. Dlaczego sprawiedliwy i miłosierny Bóg pozwolił na okrutną rzeź tak wielu ludzi? Wydawałoby się, że to zaprzecza wszystkim wyjaśnieniom przez wiarę, chyba że ktoś wyobraża sobie Boga jako antysemickiego sadystę. Alternatywnym wyjaśnieniem, jest oczywiście to, że Holocaust nie potrzebuje żadnej boskiej racjonalizacji, bo nie ma żadnego boga, wspaniałomyślnego lub nie.
Czytaj...

 

Ci straszni homorodzice - Przemysław Prekiel (14-12-2009)

Laicyzacja polskiego społeczeństwa sprawia, że stajemy się nieco bardziej otwarci na wszelakie zmiany. Poprzez homoseksualne parady dowiedzieliśmy się, że gej i lesbijka są tuż obok nas, że mają swoje problemy i troski, że spotykają się z wykluczeniem i napiętnowaniem. Jeśli jednak nawet powoli przyswajamy myśl, że homoseksualne pary żyją wśród nas, to już prawo do adopcji dziecka przez takie pary spotyka się z kategorycznym sprzeciwem. Swój sprzeciw Polacy uzasadniają tym, że homoseksualne pary po prostu źle wychowają dziecko, że "zarażą je homoseksualizmem".
Czytaj...

 

Biała wstążka i początki nazizmu - Marcin Punpur (14-12-2009)

Szkody jakie wyrządziło autorytarne wychowanie odbiły się na całym międzywojennym pokoleniu. Fanatycy pokroju Hitlera, nie mogliby zaistnieć bez odpowiedniego gruntu. Dzięki czarnej pedagogice, która nieuchronnie wywołuje lęk przed wolnością i samodzielnością, kraj o tak bogatej kulturze jak Niemcy, mógł bez większych oporów wstąpić na drogę barbarzyństwa.
Czytaj...

 

Byli muzułmanie w USA popierają szwajcarski zakaz minaretów - Jerry Gordon (13-12-2009)

Zwycięstwo szwajcarskiego referendum jest odpowiednikiem zakazu budowania tego, co turecki premier Erdogan nazwał 'bagnetami islamu'. Zwolennicy zakazu twierdzą, że pozwolenie na budowę minaretów reprezentowałoby wzrost ideologii i systemu prawnego - szariatu - które są nie do pogodzenia z szwajcarską demokracją. Zwycięstwo szwajcarskiego referendum wytyczyło linię demarkacyjną dla dalszej islamizacji Europy - Nonie Darwish, muzułmańska apostatka.
Czytaj...

 

Złożoność wyjaśniona. Część 10 - Vinod K. Wadhawan (13-12-2009)

Nie jest łatwo podać krótką definicję życia, tak jak nie jest łatwo zdefiniować złożoność w sposób wyjątkowy i niezależny od kontekstu. Być może nie ma wyraźnej linii dzielącej życie od nie-życia. Niemniej pojawienie się tego, co wielu z nas intuicyjnie rozumie jako życie, zaznaczyło główny kamień milowy w ewolucji złożoności w naszym świecie. Jako wstęp do omówienia w przyszłych artykułach w tej serii prawdopodobnych mechanizmów powstania życia, podaję przegląd niektórych naukowych prób zdefiniowania życia.
Czytaj...

 

Licealiści z XIV LO: Zostaliśmy wychowani do myślenia - (13-12-2009)

W Polsce aktywność społeczna jest ograniczona. Frekwencja na wyborach jest niska, obywatele rzadko podejmują inicjatywy. Dowiedziałam się od studenta informatyki, że mamy wielu jego kolegów za sobą, od wykładowcy filozofii usłyszałam, że trzystu jego studentów nas poparło. Gdzie oni są, dlaczego nie podjęli działania? Dlaczego obywatelska inicjatywa stała się sensacją medialną? Jesteśmy młodą demokracją. Dlatego ta dyskusja jest potrzebna. To krok ku temu, żeby społeczeństwo stało się bardziej aktywne. - licealiści opowiadają Gazecie Wyborczej o swoich motywacjach
Czytaj...

 

Zawsze Księżyc (wiersz ateistyczny) - Jacek Tabisz (12-12-2009)


Czytaj...

 

Poeta słońca (sonet ateistyczny) - Jacek Tabisz (12-12-2009)


Czytaj...

 

Bakterie (wiersz naukowy) - Jacek Tabisz (12-12-2009)

Próba poezji naukowej, do której zmierzam.
Czytaj...

 

Kościół i faszyzm, nowa książka Racjonalisty - Andrzej Koraszewski (11-12-2009)

Gdziekolwiek pojawiał się ruch faszystowski i zaczynał sięgać po władzę, Kościół katolicki nigdy nie miał najmniejszych wątpliwości, po której stanąć stronie. Austria, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy. W krajach, w których dominował katolicyzm, hierarchia katolicka nie tylko wspierała faszyzm, ale często aktywnie włączała się w budowanie faszystowskiego ustroju. Nie wystarczało tu błogosławienie przywódców i żołnierzy, czasem (jak w Chorwacji) oznaczało to wprowadzenie nowej edukacji religijnej.
Czytaj...

 

Dobra matka Daria Aleksandrowna - niezakończona historia - Dorota Zdrojewska (10-12-2009)

Można by stwierdzić, lekceważąc nieco przypadkowość, że człowiek, jako istota świadoma, stwarza sam siebie kierując swoim życiem i podejmując decyzje, kształtując otoczenie i wybierając to co mu odpowiada. Tworzywo warunkuje twórcę. Moje tworzywo było już kształtowane przez otoczenie, kiedy jeszcze nie byłam w stanie rozróżniać samodzielnie i wybierać. Jest jedno dostępne dla mnie tworzywo. A kto i dlaczego kształtuje, co chce osiągnąć, jakie są motywy zachowań, które powodują, że jedynym możliwym początkiem jest zacząć niekończącą się inwentaryzację - w sobie, że trzeba szukać, aby zdzierać kolejne maski?
Czytaj...

 

Spojrzenie zwykłych ludzi na zmianę klimatu - Bjørn Lomborg (10-12-2009)

Globalne ocieplenie absorbuje uwagę polityków na całym świecie. Poniższe artykuły pochodzą z serii artykułów publikowanych przed szczytem w Kopenhadze i mówią o tym, jak zwykli ludzie w różnych krajach patrzą na to zagadnienie. Greenpeace nie odbiega od swojego scenariusza. W 2005 r. dyrektor Sierra Club Carl Pope powiedział członkom swojej organizacji, że powinni "jechać na fali społecznego niepokoju spowodowanego ekstremalną pogodą". We wsi Gangapur w Sundarbans pani Bera ma bardziej bezpośrednie obawy niż dwutlenek węgla: "Jeśli nie mamy domu, żywności ani wody, jak możemy myśleć o takich rzeczach?"
Czytaj...

 

Czy ateizm jest nowym fundamentalizmem? - (10-12-2009)

BBC po raz kolejny zorganizowało debatę poświęconą ateizmowi. Tym razem przed licznym audytorium i kamerami starli się emerytowany arcybiskup Richard Harries oraz były redaktor naczelny Charles Moore, publicysta i były naczelny "The Daily Telegraph", którzy bronili tezy, że ateizm przybrał formę fundamentalizmu, zaś przed tym zarzutem bronili ateizmu dobrze znani naszym czytelnikom Anthony Grayling oraz Richard Dawkins. Przed i po zakończeniu debaty odbyło się głosowanie wśród publiczności. W walce o głosy niezdecydowanych zdecydowanie wygrali ateiści.
Czytaj...

 

Początki specjacji u pokrzewek czarnogłowych? - Jerry Coyne (09-12-2009)

W ciągu ostatnich trzydziestu lat pokrzewki czarnogłowe (Sylvia atricapilla), które uprzednio zimowały w Hiszpanii i powracały do Europy centralnej wiosną na lęg, podzieliły się obecnie na dwie grupy zimujące w różnych miejscach. Jedna grupa nadal podróżuje zimą do Hiszpanii, ale druga zimuje w Anglii. Autorzy zgadują, prawdopodobnie słusznie, że kilka dziesięcioleci temu pewne pokrzewki czarnogłowe znalazły bogate w żywność siedlisko w Zjednoczonym Królestwie, gdzie uwielbiająca ptaki ludność wykłada mnóstwo pokarmu dla występujących tam gatunków.
Czytaj...

 

Dom zły, alkohol zgubny, film znakomity - Elżbieta Binswanger-Stefańska (09-12-2009)

Kosiński opisuje libacje alkoholowe ludu i władzy, a Smarzowski pokazuje je w swoich obrazach, we wcześniejszym "Weselu" i teraz w "Domu złym". Alkohol przenika wszystko i wszystkich. Ludzie piją w pracy i w domu. I pod wpływem alkoholu działają. Ich przepijaczone mózgi wymyślają złe postępowania, ich przesiąknięte alkoholem dusze wyrodnieją i tępieją. To zaś przekłada się na jakość życia.
Czytaj...

 

Vittorio Messori "Dlaczego wierzę" - Andrzej Zastawny (09-12-2009)

Recenzja głośnej książki "Dlaczego wierzę - życie jako dowód wiary" znanego katolickiego pisarza Vittorio Messori.
Czytaj...

 

Krzyż, Pupa i obywatel uczeń - Andrzej Koraszewski (08-12-2009)

Od trzech pokoleń wiemy już, że Pupa jest ważnym symbolem naszej kultury, może nawet ważniejszym od krzyża. Pupa symbolizuje nasze wnętrze, opowiada o naszym upupionym JA, jest znakiem naszej tożsamości. Symbole zewnętrzne się zmieniają, Pupa pozostaje. Nasze podporządkowanie Wielkiej Pupie pozostaje niezmienione. Historia petycji uczniów z wrocławskiego liceum daje asumpt do rozważań o Pupie jako symbolu niezbywalnym. W odróżnieniu od krzyża, tego symbolu nie trzeba wieszać, Pupa jest bowiem wszechobecna. Po prostu jest, nawet jeśli ktoś sądzi, że jej nie ma. W salach szkolnych jest obecna bardziej, wisi w powietrzu, towarzyszy każdemu słowu
Czytaj...

 

Jak ciemna lub jak jasna jest skóra Baracka Obamy, zależy od twoich politycznych - Ed Yong (08-12-2009)

Liberalni amerykańscy studenci skłaniają się do poglądu, że jaśniejsze zdjęcia Baracka Obamy są dla niego bardziej typowe, podczas gdy konserwatyści uważają, że właściwiej przedstawiają go ciemniejsze fotografie. Można dostrzec ten efekt nawet po dostosowaniu go do różnych rasowych uprzedzeń, czy są one ukryte czy jawne i także, gdy chodzi o osobę mniej znaną niż Obama. Niezależnie od poglądów politycznych, ludzie łączący wizerunek Obamy z jaśniejszymi zdjęciami byli tymi, którzy z większym prawdopodobieństwem oddali na niego swój głos.
Czytaj...

 

My o nas samych jako Ja i Ty - Małgorzata Kowalska (08-12-2009)

Problem "miłości" w czasach, jakich nam żyć przystało, nie jest prosty do zdefiniowania. Z jednej strony mówimy o samotności w tłumie, z drugiej jednak sami ją kreujemy. Czy związek międzyludzki jest ponadczasowy i tym samym wyznacza swe własne odniesienie, czy też relatywność związana z różnym stylem życia danych epok, jest jedynym jego odniesieniem - eliminującym domniemany problem? Nie bez przyczyny, w tytule rozprawki określiłam "My" jako "Ja i Ty"- trochę przewrotnie na złość stereotypom, które zazwyczaj odwracają to znaczenie
Czytaj...

 

Nie do zaakceptowania - Ophelia Benson (07-12-2009)

Odmawiam uznania za "dobrego" Boga, który oczekuje od nas, że zignorujemy nasze najlepsze zdolności osądzania i rozumowania. To jest nie do zaakceptowania. To jest wyłącznie brudna sztuczka. W końcu, to ów Bóg rzekomo nas stworzył, a więc dał nam zdolności rozumowania, które, kiedy działają prawidłowo, potrafią odkryć pomyłki i oczywiste kłamstwa - jaki miałby więc interes w oczekiwaniu, że zaprzeczymy temu wszystkiemu bez żadnego dobrego powodu? Jako test? Nie, nie miałby powodu tego robić.
Czytaj...

 

Interakcjonizm symboliczny Herberta Blumera w ujęciu makrostrukturalnym - Daniel Staniszewski (07-12-2009)

Niepokój społeczny ma swoje źródło nie na poziomie mezo- czy makrostrukturalnym, a w interakcjach między pojedynczymi jednostkami, podzielającymi negatywny stosunek do sprawujących władzę, wypracowują wspólną wizję czynników, które chcą zmienić oraz kroków stawianych, aby taki stan osiągnąć. Ważna jest tu sytuacja początkowa, kiedy jednostki nie posiadają spójnej wizji oraz wykrystalizowanych poglądów. To w bezpośrednim konfrontowaniu w jednostkowych interakcjach poglądy ścierają się, formułują, kształtują. Końcowy efekt zmiany jest więc trudny do przewidzenia.
Czytaj...

 

List otwarty do Dyrektora XIV LO we Wrocławiu - Polskie Stowarzyszenie Prointegracyjne – EUROPA (07-12-2009)

Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Prointegracyjnego - EUROPA wyraża, w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia, uznanie dla grupy uczniów XIV LO we Wrocławiu za ich obywatelską odwagę i postawę w dyskusji na temat krzyży w pomieszczeniach Szkoły. Wykazali się oni zdolnością do samodzielnego sformułowania zdania w tak delikatnej materii, jaką jest obecność symboli religijnych w miejscach publicznych. Pokazali także wysoki poziom kultury prawnej - zrozumienie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w niedawnej podobnej sprawie we Włoszech. Jesteśmy dumni z tego, że Rzeczpospolita ma takich młodych obywateli.
Czytaj...

 

Złożoność wyjaśniona. Część 9 - Vinod K. Wadhawan (06-12-2009)

Kiedy już ustalił się zestaw reakcji autokatalitycznych, ewoluował stopniowo w coraz bardziej złożone zestawy cząsteczek. Przypadkowe wydarzenia lub nowe warunki zewnętrzne powodowały powstawanie nieco bardziej złożonych wersji, powiedzmy, jednej z cząsteczek w zestawie autokatalitycznym. Po następnej rundzie darwinizmu chemicznego następowała ewolucja nowego zestawu autokatalitycznego cząsteczek. I tak dalej, aż wyłoniły się cząsteczki tak złożone jak RNA, DNA i białka, które miały właściwości podtrzymujące życie i rozmnażające życie.
Czytaj...

 

W świecie świadomości, czyli rzecz o śniętym marzeniu - Magdalena Wiśniewska (06-12-2009)

Z wikipedii: Świadomy sen (Lucid Dream, w skrócie LD) - sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby - zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy. Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.
Czytaj...

 

10 punktów w sprawie antykoncepcji - Krzysztof Terczyński (06-12-2009)

Częstym argumentem wysuwanym przez Kościół przeciwko antykoncepcji jest stwierdzenie, że antykoncepcja uwłacza godności kobiety, że czyni ją przedmiotem użycia dla mężczyzny. W takiej postawie hierarchii kościelnej (i w ogóle ortodoksyjnych katolików) widać to o czym mówią feministki. Katolicyzm traktuje kobietę jako istotę gorszą. Mimo, iż zdecydowana większość kobiet nie uważa, aby stosowanie antykoncepcji niszczyło ich godność, księża i biskupi nie zrażają się tym, przecież kobiety nie są na tyle samodzielne intelektualnie, aby mogły mówić same za siebie, a więc musimy im powiedzieć co jest dla nich uwłaczające.
Czytaj...

 

Co nam w duszy gra? - Marcin Punpur (05-12-2009)

Polska jest krajem, gdzie ludzie w dużej mierze uważają, że ufać można wyłącznie sobie. Przed 1989 przekonanie o tym, że większości ludzi można ufać podzielało 35% Polaków. W okresie transformacji ten i tak dość niski wynik spadł o połowę. W 2005 wyniósł 20%, a w roku bieżącym 28%, o czym można przeczytać w tekście autorstwa Joanny Podgórskiej pod tytułem "Pęknięty autoportret" (Polityka 28 listopada 2009). Niewielki wzrost jaki zanotowaliśmy w ostatnich latach jest wciąż jednak za mały, by zmienić oblicze Polski jako kraju o najniższym wskaźniku wzajemnego zaufania w Unii.
Czytaj...

 

Nowa polityka USA w Afganistanie - Yigal Carmon i Tufail Ahmad (05-12-2009)

1 grudnia 2009 r. prezydent USA Barack Obama mówił w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point o przyszłym zaangażowaniu armii amerykańskiej w Afganistanie. Oznajmił o swojej decyzji wzmocnienia siły militarnej o 30 tysięcy żołnierzy i zapewnił, że "nasz sukces w Afganistanie jest nierozerwalnie związany z naszym partnerstwem z Pakistanem". Obama podkreślił następnie, że "Armia pakistańska rozpoczęła ofensywę w Swat i Waziristanie Południowym i nie ulega wątpliwości, że Stany Zjednoczone i Pakistan mają wspólnego wroga (...) Jesteśmy zaangażowani w partnerstwo z Pakistanem, które jest oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Wzmocnimy zdolność Pakistanu do uderzenia w te grupy, które zagrażają naszym krajom".
Czytaj...

 

Między Rzymem a Kopenhagą - Andrzej Koraszewski (04-12-2009)

Wielka konferencja w sprawie klimatu zbliża się wielkimi krokami (zaczyna się 7 grudnia) i coraz więcej ludzi jest głęboko przekonanych, że zakończy się wielkim fiaskiem, czyli niemożnością podpisania jednoznacznego traktatu w sprawie ograniczenia emisji CO2. O innym szczycie i innym niepowodzeniu nikt z moich znajomych nie słyszał, ale trudno się dziwić, bo na tamten szczyt media właściwie nie zwróciły uwagi.
Czytaj...

 

Szwajcarskie TAK dla: NIE minaretom - Elżbieta Binswanger-Stefańska (04-12-2009)

"Szok" podsumowują komentatorzy z lewa i prawa wynik szwajcarskiego głosowania z 29 listopada 2009. Inicjatywa populistycznej prawicowej partii narodowej SVP "STOPPT den Minarettbau" przeszła zdecydowaną większością głosów - 57,47% - przy wysokiej frekwencji głosujących wbrew wszelkim oczekiwaniom, prognozom i sondom. Szwajcarzy jako pierwsi w nowoczesnym (chrześcijańskim) świecie pokazali wyznawcom islamu, że tolerancja religijna ma swoje granice.
Czytaj...

 

Czy pusta ściana obraża uczucia religijne katolików? - (03-12-2009)

W tle parlamentarnej krucjaty antystrasburskiej toczy się dyskusja wokół petycji uczniów wrocławskiej czternastki na temat krzyży w klasach lekcyjnych. Radio Wrocław zorganizowało trzy dyskusje na ten temat. Najpierw o petycji rozmawiali Michał Syska z Krytyki Politycznej z Tomaszem Stysiem z serwisu Dolnoslazacy.pl. Następnie licealiści z XII LO, a na końcu grono mieszane: młodzi i dorośli. Porównajcie proszę sposób dyskusji młodzieży i księży...
Czytaj...

 

Społeczne niebezpieczeństwo czynu jako problem kodyfikacyjny - Tomasz Kaczmarek (03-12-2009)

Podzielam w pełni celną krytykę A. Zolla dotyczącą tych orzeczeń Sądu Najwyższego, w których ten ustala, jakie okoliczności sprawiają, że określona kategoria czynów realizujących znamiona typu nie jest przestępstwem z uwagi na brak społecznego niebezpieczeństwa. Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że z chwilą, gdy jakikolwiek sąd, w tym również najwyższej instancji, wyjdzie poza zakres konkretnego zdarzenia i zechce orzekać o braku społecznie ujemnej treści w ustawowym typie przestępstwa, którego społeczną szkodliwość przesądził już ustawodawca, to tym samym narusza on konstytucyjną zasadę trójpodziału władz i wkracza w rewiry nie dla niego zastrzeżone.
Czytaj...

 

Wywiad z Mariuszem Wilkiem - Stanisław Karpionok (03-12-2009)

Mój mistrz Jerzy Giedroyc zawsze twierdził, że Polska powinna być mostem pomiędzy Wschodem a Zachodem. A Polacy od wieków siedzą na przedmurzu... Ten mur wrósł im w um". Niektórzy skoczą mi do gardła, że to rusycyzm. A ja mogę ich odesłać do Słownika języka polskiego Witolda Doroszewskiego, gdzie stoi czarno na białym, że w dawnej polszczyźnie "umem" nazywali rozum, rozsądek i umysł. Uma używał Kniaźnin i Czartoryski. Tak, bliższy jest mi staropolski um niźli angielski mind. A czy stare polskie słowa mają szansę wobec napływu anglicyzmów? Jeśli choć parę uratuję, to już będzie coś.
Czytaj...

 

Nell McCafferty biczuje arcybiskupa - (02-12-2009)

W Irlandii kolejny raport o wyczynach katolickiego kleru wywołał kolejny szok. Wiosną 1993 roku londyński "Sunday Times" opublikował fragmenty książki wieloletniej kochanki i matki dziecka jednego z najbardziej znanych biskupów irlandzkich i to był początek. Do tego momentu Irlandia uważana była za najbardziej katolicki kraj Europy Zachodniej. Dziś, po szesnastu latach, Irlandia jest krajem, w którym oblicze Kościoła katolickiego zostało w najbardziej dramatyczny sposób obnażone i krajem w którym obserwujemy lawinowy odwrót od wszelkiej religii.
Czytaj...

 

Tworzenie Boga na swoje podobieństwo - Ed Yong (02-12-2009)

Ludzie mogą używać religii jako moralnej busoli, kształtując swoje wyobrażenia i podejmując decyzje na bazie założeń, co Bóg jako najwyższy autorytet moralny mógłby sądzić lub chcieć. Zasadniczą cechą kompasu jest to, iż wskazuje na północ, niezależnie od tego w którym kierunku zmierzamy. To badanie sugeruje, że w odróżnieniu od kompasu, nasze domysły na temat poglądów Boga mogą nas uporczywie kierować w tym kierunku, w którym już zmierzaliśmy
Czytaj...

 

Dwa sprzeczne systemy grzeczności - dokowski (13-12-2009)

Zauważyłem, że w Polsce ścierają się dwa sprzeczne systemy dobrego wychowania: nasz tradycyjny polski system grzeczności na co dzień i nowoczesny system empatii na co dzień. Spróbuję uzasadnić, że ten nowy system często jest systemem walki na manipulacje, mającym na ustach obłudną słodycz, a w sercu złą intencję... ale czasem okazuje się, że jest lepszy niż tradycyjny.
Czytaj...

 

Kompromis w sprawie krzyży jest możliwy - (02-12-2009)

Petycja uczniów wrocławskiej czternastki, jeszcze zanim doczekała się odpowiedzi, wywołała wśród nauczycieli dyskusję. Dyrektor Marek Łaźniak przyznaje, że ma problem. - Jako dyrektor, ale również jako praktykujący katolik - podkreśla. W sprawach zawodowych chce jednak pozostać neutralny: - Być może, by nikogo nie razić, krzyże powinny wisieć tylko w klasach, w których nauczana jest wyłącznie religia? Poruszymy ten problem na najbliższej radzie pedagogicznej. Podobnego zdania jest wicedyrektorka Anna Maćkowska. Uważa, że wyodrębnienie takiej specjalnej klasy byłoby możliwe od nowego roku szkolnego. Przeciwko temu pomysłowi nie protestuje prowadzący katechezę ks. Adam Andrzejczuk.
Czytaj...

 

Ateista contra wojujący ateista - Łukasz Kudelski (02-12-2009)

W powszechnej opinii ateiści są postrzegani jako diabły wcielone. Nie wiedzieć czemu, ale wielu ludziom nie chce nawet przejść przez gardło słowo ateista. Jeśli już godzą się (chyba za dużo powiedziane) z faktem, że tacy istnieją, to mówią o nas niewierzący, zagubieni, agnostycy i tym podobnie. Często myli się nas z komunistami, satanistami, czy burzycielami tradycji i wszelkich wartości. Część społeczeństwa najchętniej by się nas pozbyła przenosząc prędko na łono Abrahama. Na szczęście czasy stosów już minęły. Zamyka się nam jednak usta w inny sposób.
Czytaj...

 

Domorosłe przemyśliwania - Wojciech Hawryluk (01-12-2009)

Zacznę nieco w kartezjańskim stylu, czyli spróbuję zwątpić we wszystko. Uczynię to w następujący sposób: spróbuję wymazać wszelką moją wiedzę o świecie, zlikwidować sobie dostępność zmysłową i umysłową do świata, a następnie, będę stopniowo wracał do stanu obecnego. Oczywiście wszystkie te czynności wykonam tylko teoretycznie, czyli niestety będą one już na starcie obarczone wadą czczych spekulacji. Choć może operacja ta doprowadzi jednak do ciekawych wniosków.
Czytaj...

 

Założenia i definicja teorii naukowej - ewolucjonizm i kreacjonizm - Mateusz Koryciński (01-12-2009)

Jedną z cech teorii naukowej jest przewidywalność. Dobrze sformułowana teoria naukowa jest otwarta na nowe koncepcje, które mogą ją wzbogacić czyniąc z niej jeszcze bogatsze źródło wiedzy poparte większą ilością dowodów. Nie może to być zbiór luźnych myśli i przypuszczeń, nawet takich, które znajdują potwierdzenie empiryczne. Przedmiot badań musi zostać opisany w sposób ścisły pozostając jednocześnie jasnym dla odbiorcy - w przeciwnym razie nie odgrywałby roli naukowej.
Czytaj...

 

Sztuka i rzeczywistość ludzka - Denis Dutton (01-12-2009)

Przyjemność, uniwersalność, spontaniczny rozwój - widzimy je w międzykulturowych realiach muzyki, uniwersalności opowiadania, a także w takich rzeczach jak smak, zainteresowanie erotyczne, opiekowanie się potomstwem, zainteresowanie sportem, nasza fascynacja rozwiązywaniem zagadek czy plotkowanie. Lista jest tu nieokreślenie długa. Charles Darwin miał dużo więcej do powiedzenia o tym, jak ewoluowaliśmy jako twórcze i ekspresywne zwierzęta społeczne z naszymi niesamowitymi osobowościami, niż mu się to przypisuje. Te aspekty ewolucji mają głębokie konsekwencje dla genezy i ewolucji sztuki.
Czytaj...

 

Złożoność wyjaśniona. Część 8. - Vinod K. Wadhawan (30-11-2009)

Jak powstało życie na Ziemi? Chemiczna lub molekularna ewolucja poprzedziła pojawienie się życia. Pod wpływem energii niskiej entropii ze Słońca i wspomagane przez obecność pewnych skał, atomy i cząsteczki przeszły reakcje chemiczne, których rezultatem było pojawienie się cząsteczek o coraz wyższej zawartości informacyjnej lub złożoności. W tym artykule wyjaśniam, jak to się zdarzyło.
Czytaj...

 

Petycja uczniów w sprawie symboli religijnych w szkole - (30-11-2009)

My, uczniowie Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu, zwracamy się z uprzejmą prośbą o usunięcie symboli religijnych z terenu szkoły. Umieszczanie symboli religijnych w publicznej instytucji odbieramy jako przejaw faworyzowania przez szkołę konkretnego światopoglądu. Cechą społeczeństwa demokratycznego jest pluralizm w życiu publicznym. W szczególności za niedopuszczalne uznajemy wieszanie symboli religijnych nad symbolami państwowymi. Polska jest dobrem wspólnym, natomiast światopogląd stanowi prywatną sprawę każdego człowieka.
Czytaj...

 

Kilka słów o obrazie uczuć religijnych - Małgorzata Kurowska (30-11-2009)

Studenci już na pierwszych zajęciach z prawoznawstwa dowiadują się, że wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność pozostałych jednostek. Brzmi niewinnie a przecież w praktyce ta zasada przypomina to, co powiedział Winston Churchill o demokracji - jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. Podobnie z wolnością - jej ograniczanie na rzecz wolności innych bywa koszmarnie niewygodne, a nawet czasem wydaje się niesprawiedliwe- a jednak lepszego sposobu na jej zapewnienie nie zdołaliśmy wypracować.
Czytaj...

 

O powstawaniu moralności w drodze kazań i pouczeń - Andrzej Koraszewski (29-11-2009)

Pierwszym krokiem na drodze do zakwestionowania boskiego pochodzenia dobra było zakwestionowanie boskiego pochodzenia władzy. Można, i być może należy, odwrócić to rozumowanie - fakt, że ludzie bez większego oporu akceptowali twierdzenie o boskiej naturze władzy (w wielu krajach robią to nadal, ciekawa jest pod tym względem dyskusja na temat absurdalności i szkodliwości demokracji w krajach takich jak np. Arabia Saudyjska) może być swoistym przyczynkiem do badań nad właściwościami ludzkiego umysłu. Ateńska demokracja była efemerydą, legitymizacja władzy przez religię jest praktyką, która towarzyszy nam od zarania ludzkości.
Czytaj...

 

Ukrzyżujmy całą Polskę - Andrzej Tomana (29-11-2009)

Proponuję, dla uspokojenia emocji katolików i okazania im naszej bezbożnej wielkoduszności, ogłosić nasze poparcie dla "dowieszenia" krzyży tu i ówdzie. W szkole? - proszę bardzo! Jeśli katolicy żyć bez krzyża nie mogą, dowieśmy im krzyże - nie tylko w klasach (po kilka) ale i na korytarzach, szatniach, stołówkach, toaletach i palarniach. Propozycja o którą zgłaszam nie jest całkiem oryginalna i nawiązuje koncepcyjnie zarówno do idei biblijnych (Jeśli kto chce zabrać Twą szatę daj mu i płaszcz) jak i wezwania, aby nie palić komitetów ale zakładać własne; chcą krzyża?, więc niech będzie wszędzie, ukrzyżujmy całą Polskę.
Czytaj...

 

Pamięć może być wzmocniona, gdy śpimy - Ed Yong (29-11-2009)

Na ostatnim roku studiów, gdy pojawiały się kolejne terminy egzaminów, a czasu było coraz mniej, postanowiłem nagrać swoje notatki i odtwarzać je podczas snu. Pomysł efektywnego wykorzystania dodatkowych 6 godzin na powtórki był obiecujący, jednak idea okazała się problematyczna - nagrywanie informacji zajmowało zbyt wiele czasu, a odtwarzane dźwięki nie pozwalały mi zasnąć. Cały ten pomysł miał w sobie znamiona głupoty. Nowy eksperyment sugeruje jednak, że ów pomysł miał jakąś wartość; pokazuje, że faktycznie można poprawić poszczególne zapisy w pamięci poprzez reaktywowanie ich podczas snu.
Czytaj...

 

Klika słów o obrazie uczuć religijnych - Małgorzata Kurowska (29-11-2009)


Czytaj...

 

Wirtualne gwiazdy - Marcin Łętowski (29-11-2009)

Sztucznie wygenerowany obiekt może pełnić funkcję idola kultury popularnej. Przesłania to fakt, że realnie istniejące bożyszcza tłumów są tak samo wyprodukowane. Kyoko Date została stworzona przez sztab specjalistów i sztucznie wypromowana - to samo zostało uczynione w przypadku rzeczywistych gwiazd i gwiazdek japońskiej i nie tylko kultury masowej. Nie starzeje się pozostając wieczną nastolatką - realni idole, którzy nie są odporni na upływ czasu mogą udawać korzystają z operacji plastycznych, nakładają na swe twarze grube warstwy makijażu itd., albo po prostu zostają zastąpieni przez młodsze odpowiedniki -niewiele się od nich różniące.
Czytaj...

 

Dzisiaj mnie – jutro Tobie - Łukasz Dąbrowiecki (28-11-2009)

Mój dziadek zmarł trzy miesiące temu. Wiedziałem, że bogoojczyźniane narracje wprowadzone w uroczystość pogrzebową kompletnie nie będą odpowiadały moim odczuciom i wspomnieniom. Napisałem więc własne dla niego pożegnanie. Do ostatniej chwili nie wiedziałem czy je wygłoszę. Jednak po tych wszystkich modlitwach w domu przy trumnie, pocztach sztandarowych w kondukcie i mszy w kościele - pomyślałem, że będę żałował do końca życia, jeśli nie wypowiem w tej ostatniej chwili tego, co mogło, jak sądziłem, oburzyć część rodziny i osoby przybyłe na pogrzeb. Przemogłem się w ostatniej chwili: dla siebie, dla dziadka. Wystąpiłem ostatni, po księdzu z kropidłem, po kombatantach, po odegraniu "Ciszy" i odczytałem swoje pożegnanie...
Czytaj...

 

Kucharz na ślubnym kobiercu - Richard Wrangham (28-11-2009)

Żona jako dostawca żywności to uniwersalna właściwość wszystkich społeczności łowiecko-zbierackich. W tym świecie to potrzeby pokarmowe, a nie seksualne, popychają mężczyzn do małżeństwa. Zwróćmy zresztą uwagę, że ta sfera podlega w wielu przypadkach znacznie silniejszym regulacjom niż zachowania seksualne - u Bonerif na przykład mężowie niechętnie odnoszą się do tego, że ich żony mają kochanków (kawalerów), ale ci niezbyt się tym przejmują. Tolerują również uprawianie seksu z mężami innych kobiet, zapewne dlatego, że promiskuityzm seksualny uznają za mniej zagrażający dla swej kondycji ekonomicznej niż promiskuityzm "jedzeniowy". Podobnie zresztą jak wielu innych łowców-zbieraczy, Bonerif mają bardzo swobodny stosunek do seksu (w pewnej relacji opisano młodą dziewczynę, która uprawiała seks z wszystkim mężczyznami z wioski poza własnym bratem), natomiast jedzenie uznają za sprawę dużo poważniejszą - jeśli kobieta zaczyna karmić jakiegoś mężczyznę, uważana jest od tej chwili za jego żonę. My mówimy, że droga do serca mężczyzny prowadzi przez żołądek - i coś w tym jest!
Czytaj...

 

Helena Eilstein. Ateistka od Biblii - Mariusz Agnosiewicz (28-11-2009)

16 listopada zmarła wybitna polska profesor filozofii i czołowa polska racjonalistka - Lena Eilstein (1922-2009), emerytowana profesor Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque. Jej światopogląd filozoficzny mieścił się w nurcie materializmu, realizmu naukowego i ateizmu. W odniesieniu do problemów filozofii człowieka nazywała go naturalizmem radykalnym. Jest bardzo ważną osobą dla polskich niewierzących, choćby dlatego, że napisała najważniejszą po 1989 r. krytyczną analizę Biblii (wcześniej były to prace Zenona Kosidowskiego). Chcemy o Niej pamiętać, bo weszła do Panteonu polskich wolnomyślicieli. Jedno z jej ostatnich publicznych wystąpień było na 100-leciu polskiego ruchu laickiego, gdzie mówiła o dysonansach moralnych chrześcijaństwa. Poniżej zapis wideo tego wystąpienia.
Czytaj...

 

Ewolucja à la Polonia Christiana - Michał Grzesiowski (26-11-2009)

Od dawna interesuję się tematem ewolucjonizmu i dlatego postanowiłem sięgnąć po czasopismo "Polonia Christiana" - zaintrygował mnie główny tytuł pisma (przygotowany z okazji 150 rocznicy wydania "O powstawaniu gatunków") - "Zmierzch ewolucjonizmu". Zawsze lubiłem mieć ogląd całej sprawy - zarówno zwolenników, jak i przeciwników, tak więc przeczytałem i postanowiłem przesłać redakcji kilka uwag krytycznych. Ponieważ redakcja "Polonia Christiana" poprosiła mnie o rozwinięcie moich krytycznych uwag poniżej przedstawiam całość naszej korespondencji.
Czytaj...

 

Krytykanci islamu na kolana - Amil Imani (26-11-2009)

Twierdzenie, iż słowo islam oznacza pokój jest oszustwem. Islam to słowo z języka arabskiego, a po arabsku pokój to "solh", a nie islam. Słowo islam wywodzi się z pojęcia "taslim", które oznacza podporządkowanie, posłuszeństwo. Tak więc, właściwa nazwa islamu - posłuszeństwo - jest zarazem najlepszym opisem czym ta religia jest: bezwarunkowym podporządkowaniem, posłuszeństwem jednostki i całej społeczności woli i dyktatom Allaha, jakie zostały objawione jego "rasool" - posłańcowi - Mahometowi.
Czytaj...

 

Koszmarne sny badaczy - PZ Myers (25-11-2009)

Znakomity artykuł w "Chicago Tribune" dokumentuje nadużycia nauki przez szarlatanów. Prawdziwi badacze identyfikują pewne właściwości autyzmu - na przykład markery zapalenia w mózgu lub korelacje z testosteronem - i piszą artykuły, w których starają się jak mogą wyjaśnić, że ich obserwacje są interesujące, ale niekoniecznie prowadzą do terapii, a jak myślicie, co robią medyczni oszuści? Używają ich do uzasadnienia bezużytecznych i niebezpiecznych terapii, jak zastrzyki z inhibitorów testosteronu lub czynników przeciwzapalnych, lub też ładują w swoich pacjentów immunoglobulinę dożylnie... terapie, które w żaden sposób nie były testowane, nie przeszły prób klinicznych.
Czytaj...

 

Akademia Stomatologiczna Montessori - The Onion (24-11-2009)

Głównym zadaniem pedagogiki Montessori jest wspieranie spontanicznej i twórczej aktywności dzieci oraz danie im szansy na wszechstronny rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Cele te są realizowane między innymi poprzez rozwijanie w dziecku samodzielności i wiary we własne siły. Stosowana z umiarem byłaby piękna. A bez umiaru? Stosowana bez umiaru może przynosić efekty cokolwiek dziwne. Karykaturę tej pedagogiki przedstawił niedawno portal satyryczny "The Onion".
Czytaj...

 

Rozważania o świętości - Radosław S. Czarnecki (24-11-2009)

Święci to termin lub pojęcie mające różną treść, w różnych (dawnych i współczesnych) wierzeniach religijnych. Potocznie świętym nazywa się to wszystko co dotyczy najszerzej pojmowanego Boga, Absolutu, Dobra Najwyższego (po łacinie - sacrum). Wedle Kościoła katolickiego świętym lub świętą może być ogłoszony też człowiek: ochrzczony, zmarły, o którym po przeprowadzeniu procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, można z całą stanowczością powiedzieć, że życiem swoim lub męczeńską śmiercią za wiarę dowiódł realizacji wymogów i zasad religii katolickiej.
Czytaj...

 

Bojkotuj Barbie w burce - Phyllis Chesler (23-11-2009)

Kobieta, dziewczynka w czadorze lub burce nie widzi zbyt dobrze. Nie słyszysz, co ona mówi. Ona nie słyszy ciebie. Kobieta w burce nie może biec, a nawet chodzić, zbyt dobrze. Potyka się. Wewnątrz musi trzymać niemowlę, torbę z zakupami, może parę okularów, wiecznie ześlizgujących jej się z nosa. Jest gorąco, oblewa się potem. Jeśli świeci słońce, ona nadal pozbawiona jest światła słonecznego i witaminy D. Burka gwałci prawa człowieka kobiety. Stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety, tak fizycznego, jak psychicznego.
Czytaj...

 

Sądy boże - Andrzej Koraszewski (22-11-2009)

Religianci wszelkiej maści uwielbiają pojęcie prawa naturalnego. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo stanowione może być amoralne i że istnieją sytuacje, w których obywatelskie nieposłuszeństwo jest cnotą. Prawo naturalne wyprowadzane z religii, z jakiejś mistycznej natury Boga, zawsze jednak prowadziło i musi prowadzić do moralnego relatywizmu. Interpretację tak pojętego prawa naturalnego nieodmiennie pozostawiamy natchnionym (czyli szalonym), uzurpującym sobie prawo już nie do decyzji w swoim imieniu, ale do stanowienia jakichś praw uniwersalnych, z reguły wyprowadzanych z religii plemiennej.
Czytaj...

 

Podróże z dopaminą; środek wpływający na ilość oczekiwanej przyjemności - Ed Yong (22-11-2009)

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, związkiem chemicznym, który przenosi sygnały w mózgu. Pośród wielu zadań, które wykonuje dopamina, najistotniejszym jest sygnalizowanie uczucia zadowolenia, które powodowane jest naszymi codziennymi przyjemnościami. Uczymy się, które doświadczenia są satysfakcjonujące i aktywnie ich wyszukujemy. Okazuje się, że opieramy się również na dopaminie, gdy wyobrażamy sobie naszą przyszłość.
Czytaj...

 

Złożoność wyjaśniona. Część 7 - Vinod K. Wadhawan (21-11-2009)

Wszystkimi zjawiskami rządzą prawa mechaniki kwantowej. Teoria kwantowa jest zadziwiająco skuteczna w wyjaśnianiu olbrzymiego wachlarza obserwacji. Jest także bardzo sprzeczna z intuicją. Akceptujemy ją, ponieważ nie ma lepszej teorii do zrozumienia zjawisk naturalnych. W każdym razie nie ma powodu, dla którego prawa Natury nie miałyby być sprzeczne z ludzką intuicją. Nie ma w nas niczego specjalnego poza tym, że posiadamy inteligencję i świadomość. W historii kosmosu wyłoniliśmy się na scenie bardzo niedawno, podczas gdy prawa Natury były tam cały czas.
Czytaj...

 

Świadomość jest sexy! - Elżbieta Binswanger-Stefańska (20-11-2009)

W siedzibie Episkopatu Polski odbyła się dyskusja na temat edukacji seksualnej. Na spotkaniu omówiono założenia programu 'wychowanie do abstynencji'. Zdaniem przedstawicieli fundacji katolickich jest on najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów niechcianych ciąż, zakażeń HIV oraz chorób wenerycznych." podaje Gazeta Wyborcza. A ja równie dobrze mogłabym przeczytać, że na Grenlandii grupa szamanów debatuje w igloo, jak hodować banany.
Czytaj...

 

Polska ukrzyżowana - Teresa Jakubowska (20-11-2009)

Zdumiało mnie pytanie zadane przez grupę rodziców katolików na warszawskim Ursynowie w szkole nr 16 kierowanej przez Panią Dyrektor Iwonę Grelkę. Grupa zażądała powieszenia w klasie na stałe krzyża, pytając "Do czego mają się modlić nasze dzieci, do tablicy?" Jako uczennica katolickiej szkoły zakonnej w głębokim PRL sądziłam, że dla wierzących katolików Bóg - jako istota nadprzyrodzona - jest wszędzie. Tak mówiły zakonnice. Okazuje się, że moje wiadomości są mocno przestarzałe.
Czytaj...

 

Krzyż w szkole publicznej a wolność sumienia i wyznania - (20-11-2009)

Strasburg JEDNOGŁOŚNIE: Postawa Państwa powinna charakteryzować się równym dystansem i bezstronnością, bez przywiązywania wagi do liczby wyznawców tej czy innej religii. Państwo powinno powstrzymać się od narzucania, nawet w sposób pośredni, określonej wiary. Zwłaszcza edukacja dzieci stanowi wrażliwy sektor. W kraju, w którym większość populacji wyznaje określoną religię, uzewnętrznianie rytuałów i symboli tej religii, bez restrykcji dotyczących miejsca i sposobu, może być odbierane jako forma wywierania nacisku na uczniach. Skarżąca zarzuca, że krzyż rani jej przekonania i narusza prawo jej dzieci do niewyznawania religii katolickiej. Jej przekonania są wystarczająco poważne i spójne, by mogła odebrać obecność krucyfiksu jako niezgodną z tymiż. To, co dla niektórych, wierzących uczniów może być zachętą, może również być źródłem zaburzeń emocjonalnych w przypadku uczniów innych wyznań, lub też tych, którzy nie wyznają żadnej religii. WOLNOŚĆ NEGATYWNA nie ogranicza się do braku nabożeństw i nauczania religii. Rozciąga się także na praktyki i symbole wyrażające, w sposób szczególny i ogólny, określoną wiarę, religię bądź ateizm. Ekspozycja jednego lub kilku symboli religijnych nie może być uzasadniana prośbą innych rodziców.
Czytaj...

 

Poza Kościołem nie ma zbawienia – narodziny ortodoksji - monopol Rzymu - Stanisław Żuławski (19-11-2009)

Biskup Ireneusz z Lyonu przeciwstawiał się oponentom autorytetem "list biskupich", rzekomo wywodzących się od apostołów. O tym, że były to jego mistyfikacje wyssane z palca, świadczy choćby takie kuriozum, iż pierwszym biskupem miał być Linus, mianowany przez apostoła Pawła, a drugim Anakletus wyznaczony przez Piotra, który to miał zginąć 10 lat wcześniej za panowania Nerona! Groteskowej całości dopełnia imię szóstego biskupa - Sixtus, świadczące już chyba tylko, albo o braku inwencji, albo właśnie o pewnej dozie ironii. Poza tym brak jakichkolwiek informacji o owych dwunastu (jaka piękna liczba!) do czasów Ireneusza biskupach. Wobec tego uśmiech politowania budzi fakt, iż owa lista jest do dziś jedynym "źródłem" historycznym papiestwa w pierwszym wieku.
Czytaj...

 

Spotkaj byłych dżihadystów - Johann Hari (18-11-2009)

Fala młodych brytyjskich islamistów, szkolonych do walki - którzy wiwatowali, kiedy ich przyjaciele detonowali bomby w tym kraju - wyparła się tego. Teraz używają wszystkiego, czego nauczyli się wewnątrz, żeby powstrzymać dżihad. Siedemnastu byłych radykalnych islamistów "wyszło z szafy" w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zaczęło stawiać opór. Czy będą w stanie powiedzieć mi o przyczynach, które wciągnęły ich w dżihadyzm i z niego wyciągnęły? Czy mogą być kluczem do zrozumienia - i rozbrojenia - zachodniego dżihadyzmu? Spędziłem trzy miesiące, badając ich świat i zawierając przyjaźń z wiodącymi postaciami. Ich opowieść rozciąga się od zapomnianych angielskich kurortów nadmorskich, poprzez więzienia egipskiej dyktatury do lodowatych gór Afganistanu - i z powrotem.
Czytaj...

 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl


PSR Blisko Ciebie

Forum dyskusyjne PSR

Protokół Walnego Zgromadzenia Delegatów
Podziękowania
Nowa odsłona strony PSR Warszawa
Zachęty e-mail
Zebranie Oddziału Warszawskiego PSR-sprawzodnie
Uchwała Zarządu PSR Warszawa
Pozjazdowe spotkanie PSR we Wrocławiu
PSR Warszawa ma nowe władze
Protokół z 21 Posiedzenia Zarządu Głównego dn. 24.11.2009

Nowości w serwisie PSR

List do Minister Edukacji Narodowej w obronie uczniów - (10-12-2009)

Mamy świadomość, że Pani Minister nie odpowiada za zachowania swoich poprzedników. Jednakże liczymy, iż jako osoba firmująca swoim nazwiskiem polską edukację, odniesie się Pani do skandalicznych wypowiedzi Ryszarda Legutki, stając w obronie młodych ludzi, obrażanych za to, że odważyli się upomnieć o swoje konstytucyjne prawa.
Czytaj...

 

Pierwszy ślub humanistyczny gejów w Polsce - (07-12-2009)

W dniu 5 grudnia 2009 r. w Szczecinie miał miejsce pierwszy ślub humanistyczny gejów. Uroczysta ceremonia, w której wzięły udział rodziny i znajomi pary młodej, odbyła się w trakcie V Festiwalu Racjonalistycznego. Był to piętnasty z kolei ślub humanistyczny w Polsce. Ślub prowadził Mariusz Agnosiewicz. Ryszard Giersz, który w tę sobotę zawarł pierwszy gejowski ślub humanistyczny, kilka tygodni temu wygrał głośny proces "za pedała", w którym mieszkanka Wolina została skazana na zapłacenie grzywny za zniewagi pod ich adresem.
Czytaj...

 


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna KsięgarniZnalezione w sieci

Krzyż bez złości (04-12-2009)
Autor: Ewa Milewicz
Źródło: GW
Po prostu - raj. Uczniowie widzą, że można upominać się o swoje, nie być konformistą. I że zwolennik krzyża i jego przeciwnik mogą być dla siebie dobrzy. Że warto szukać kompromisu. Czy dyrekcja szkoły kompromis podtrzyma? Wygląda na to, że się łamie, że boi się pieczątki antychrysta itd.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Krzyż zaczyna dzielić (04-12-2009)
Autor: Jacek Harłukowicz
Źródło: GW
Grupa wrocławskich licealistów chce usunięcia krzyży z klas, bo naruszają ich wolność sumienia. Dyrekcja się zgadza, ale potem zmienia zdanie. Sejm przyjmuje uchwałę, w której krzyża broni
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Spór o krzyże to konflikt pokoleń, nie wojna religijna (07-12-2009)
Autor: Klaus Bachmann
Źródło: Gazeta Wyborcza
Jeśli jest chociaż ziarno prawdy w tym, że Wrocław jest bardziej otwarty, tolerancyjny, multikulturowy, niż inne miasta, to prędzej czy później musiało się to odbić na stosunku do religii. Jeśli autentycznie jesteśmy dumni z dzielnicy czterech wyznań, to jest logiczne i konsekwentne, aby żądać, aby na naszych ścianach wisiały symbole wszystkich religii - albo żadnej.
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

XIV LO. Wojna o krzyże czy pokojowe pertraktacje? (07-12-2009)
Autor: Jerzy Sawka
Źródło: GW Wrocław
Dziś na dyrektora najsłynniejszego wrocławskiego liceum są skierowane oczy wszystkich, bo właśnie dzisiaj ma on zdecydować, czy w jego szkole krzyże będą wisiały tylko w salach, w których odbywa się religia, czy także w innych.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Halina Bortnowska proponuje: Księgi zamiast krzyża (08-12-2009)
Autor: Mirosław Maciorowski
Źródło: GW Wrocław
A z trójką uczniów z wrocławskiego ogólniaka jest inaczej. Spotkali się z agresją, choć przecież niczego nie zdemolowali, a wręcz przeciwnie, podjęli jakąś refleksję, zabrali głos w ich przekonaniu w ważnej sprawie. Tak to przynajmniej ja odczytuję. A interpretację tego wydarzenia dokonaną przez profesora Legutkę uważam za okropną.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ministranci okupują Gazetę Wyborczą (08-12-2009)
Autor:
Źródło: GW Wrocław
Kilkunastu członków stowarzyszenia Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym przyszło we wtorkowe południe pod wrocławską siedzibę "Gazety Wyborczej" na pl. Solnym, by zamanifestować sprzeciw przeciwko postulatowi usunięcia krzyży ze szkolnych sal.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Protest-song o krzyżach (10-12-2009)
Autor: Maciej Kaczka
Źródło: yt
Dedykowane wrocławskim licealistom z XIV LO
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

"Włożyłem mu obrączkę na palec, ceremonia była piękna" (20-12-2009)
Autor: Joanna Stanisławska
Źródło: wp.pl
Nie zapomnę tej chwili do końca życia – mówi Wirtualnej Polsce Ryszard Giersz, który poślubił swojego partnera w pierwszym ślubie humanistycznym gejów. 25-letni mieszkaniec Wolina opowiada nam, jak wyglądała uroczystość i co czuł, kiedy wkładał ukochanemu obrączkę na palec.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

O czym chciałem powiedzieć w XIV LO, ale nie mogłem (21-12-2009)
Autor: Klaus Bachmann, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego i
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kilka dni przed debatą w XIV LO otrzymałem zaproszenie, aby w niej uczestniczyć. Musiałem odmówić, bo w środę mam zajęcia na Uniwersytecie. Kiedy się dowiedziałem o jej przebiegu, zastanawiałem się, co bym tam powiedział. Sprowadza się to do dwóch wątków. Po pierwsze, na pewno bym się cieszył, że dyskusja, która porusza tak wielu ludzi, została rozpoczęta przez uczniów. ............ Drugi wątek jest bardziej banalny. Gdybym był w XIV LO, to bym powiedział, że Polska jest krajem katolickim. W świetle konstytucji i orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Polsce nie ma równouprawnienia między wierzącymi, niewierzącymi i innowiercami. Przestrzeń publiczna odzwierciedla dominację jednej religii nad innymi i nad tymi, którzy nie wierzą i stanowią - w świetle sondaży - mniej niż pięć procent.
Zgłoszone przez: TerriAnna
Czytaj..

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.