MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #69
Nakład: 4602 (odbiorców mailingu)

Spis treści:

Cytat tygodnia

Ekstaza zrozumienia
"Poważam w sobie samym i w innych władzę myślenia i dociekania naukowego, dzięki którym potrafimy dojść do wszystkiego, co wiemy o zamieszkiwanym przez nas świecie. Myśl zaś, gdy jest myślą autentyczną, ma własną wewnętrzną moralność i zmusza do swego rodzaju ascezy. Potrafi jednak również nagradzać: może przynieść sięgające chwilami ekstazy szczęście rozumienia tego, co dotąd wydawało się zbiorowiskiem oderwanych i chaotycznych strzępów."
Bertrand Russell, Portrety z pamięci. Wartość wolnej myśli


Aktualności i ogłoszenia

Powstanie PSR

Najważniejszą wiadomością tego wydania naszego biuletynu jest ogłoszenie 11.03.2005 - w 5. rocznicę powstania serwisu - informacji o utworzeniu Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Na stronie głównej serwisu można zapoznać się z motywami powołania stowarzyszenia oraz przeczytać związane z nim dokumenty (Deklaracja ideowa, albo akt erekcyjny PSR, Cele PSR i sposoby ich realizacji, Członkowie PSR, ich prawa i obowiązki). Wszystkich, którzy po przeczytaniu powyższych uznają, że przedstawione treści i cele są im bliskie i chcieliby je realizować w sposób zorganizowany wraz z osobami o podobnych poglądach prosimy o wypełnienie Deklaracji zainteresowania stowarzyszeniem racjonalistów.

Ponad 200 autorów

Liczność grona publicystów Racjonalisty przekroczyła 200 osób! Jest to dowód na stale rosnące znaczenie serwisu. Nowi autorzy wzbogacają naszą merytoryczną ofertę, potwierdzając także, że możliwa jest twórcza współpraca osób o odmiennych światopoglądach. Jesteśmy różni, ale mamy wspólny cel.

Wierzący publicystą Racjonalisty?

Jak nietrudno dostrzec w Racjonaliście dominują zdecydowanie wolnomyśliciele, racjonaliści, sceptycy, ateiści, agnostycy. Serwis sam w sobie ma określony profil światopoglądowy i jest stworzony zasadniczo przez wolnomyślicieli-racjonalistów. Nie znaczy to jednak, że trzeba podzielać ten dominujący światopogląd, aby publikować w Racjonaliście. Coraz więcej osób wierzących proponuje nam swoją współpracę, gdyż jest to jeden z czołowych i najambitniejszych intelektualnie serwisów w polskim Internecie. W wielu dziedzinach jesteśmy najlepsi. Wierzę, że w przyszłości z punktu widzenia intelektualisty Racjonalista będzie zdecydowanym numer 1 w Polskim Internecie. Jest więc zrozumiałe, że także ludzi wierzących zainteresowanych Racjonalistą będzie się pojawiać coraz więcej (obecnie - marzec 2005 - wiem, że w sekcji polskiej wśród publicystów jest kilkanaście procent ludzi wierzących, są m.in. poganie, taoista, mistycy-idealiści, gnostycy, postmoderniści, wyznawcy UFO, jehowityzmu, teologowie, ksiądz prawosławny, socynianin, bezwyznaniowy chrześcijanin, dominują wierzący katolicy; o przekonaniach wielu publicystów nic nie wiem, więc zakładam, że udział wierzących obecnie stanowić musi co najmniej 1/5). Racjonalista oczywiście nie wymaga od takich ludzi wyrzekania się własnych przekonań i wierzeń czy tym bardziej publicznego kwestionowania ich. Zależy nam na wiedzy także ludzi wierzących i niepodzielających dominującego światopoglądu w Racjonaliście. Wymagamy tylko jednego: obiektywnego ujmowania tematów, jeśli są to tematy, które mogą zahaczać o sprawy światopoglądowe, religijne, polityczne, ideologiczne itd.

Nowi publicyści

W ostatnim okresie dołączyli do nas nowi publicyści, wśród których znalazły się aż cztery panie: Małgorzata Koraszewska - tłumaczka specjalizująca się w tematyce popularnonaukowej, wcześniej mieliśmy już okazję czytać w Racjonaliście jej tłumaczenia tekstów znanych autorów popularyzujących osiągnięcia nauki; Magdalena Piaszczyk, Julita Świst oraz Olga Łyjak - dziennikarka, która opublikowała swój tekst z również debiutującym w Racjonaliście Marcinem Matuzikiem - dziennikarzem zajmującym się głównie tematyką Internetu i Społeczeństwa Informacyjnego oraz nowymi technologiami. Swój pierwszy tekst zamieścił Marcin Sieńko. Tekst Stevena Pinkera - profesora psychologii, laureata licznych nagród za prace naukowe, dydaktyczne, a także książki o wyobrażeniach wzrokowych i o języku - publikujemy dzięki uprzejmości autora. Przedrukowujemy także artykuł Wojciecha Staszewskiego - dziennikarza Gazety Wyborczej, opowiadający o codziennym życiu szkoły, marzeniach i problemach dziewcząt z Gimnazjum w Dobrzyniu, które dziennikarstwa (i angielskiego) uczy nasz redaktor Andrzej Koraszewski. Nowym publicystą jest także Jarosław Urbański.

Regulaminy

Istotną nowością związaną z forum jest ustalenie regulaminu jaki obowiązuje na naszym forum. Chroni on przede wszystkim użytkowników, gdyż umożliwia zminimalizowanie arbitralnych działań moderatora czy administratora forum. Zasady są odtąd przejrzyste i można do nich dotrzeć w każdym miejscu naszego forum poprzez link umieszczony na dole strony. REGULAMIN FORUM

Za jakiś czas wprowadzony zostanie także ogólny regulamin korzystania z serwisu. 

Przedwojenny Racjonalista

Publikujemy kolejne - już 7. i 8. - numery miesięcznika Racjonalista z 1932 r. W polecanych numerach można przeczytać artykuły takich związanych z przedwojenną wolną myślą autorów jak: Tadeusz Kotarbiński, Józef Landau, czy Henryk Ułaszyn.

Sondaże Racjonalisty:

W zakończonej sondzie naukowej: Po wyczerpaniu paliw kopalnych Ziemi głównym źródłem energii dla ludzkości będą: wypowiedziało się 470 osób:
155 głosów (33,0 %) -> elektrownie termojądrowe
87 głosów (18,5 %) -> elektrownie słoneczne i wiatrowe
25 głosów (5,3 %) -> elektrownie geotermalne i hydroelektrownie
203 głosów (43,2 %) -> inne, jeszcze nieistniejące, np. reaktory fuzji jądrowej
Problem, którego dotyczyła sonda może stać się palący jeszcze za naszego życia. Nie da się nie zauważyć, że rozwijająca się w błyskawicznym tempie cywilizacja jest uzależniona od dostaw energii.

W naszej ostatniej sondzie ogólnej poruszyliśmy kontrowersyjny temat legalizacji miękkich narkotyków: Miękkie narkotyki powinny być:
legalne bez ograniczeń - 24,2 % (771 głosów)
legalne w medycynie - 9,2 % (294 głosy)
legalne w małych ilościach na własny użytek - 31,1 % (992 głosy)
karane posiadanie i sprzedaż - 26,7 % (851 głosów)
karana sprzedaż - 8,7 % (278 głosów)
Oddano 3186 głosów.
Okazuje się, że około 65% czytelników Racjonalisty opowiada się za legalnością, całkowitą lub częściową miękkich narkotyków. W większości jesteśmy ludźmi, którzy sami chcą decydować, co jest dla nich dobre, a co nie.


Nowe teksty

Zmowa gapowiczów - Andrzej Koraszewski (28-03-2005)

Komunizm był systemem w którym "trudno było kupić, a łatwo było ukraść", tworzył więc kulturę złodziejską. Tymczasem w demokracjach zachodnich jazda na gapę nie jest sposobem życia, nie jest przenikającą wszystkie dziedziny aktywności gosp. i politycznej kulturą
Czytaj...

 

Zapomniana rocznica - Bogdan Miś (28-03-2005)

Był człowiekiem z gatunku tych, których Polska może sobie na palcach jednej ręki policzyć: człowiekiem, którego myśl w sporej mierze zarzutowała na obliczu naszej cywilizacji. Nie zawaham się postawić go tuż obok Kopernika i Marii Curie. A może nawet przed nimi.
Czytaj...

 

Szeryf w mieście bezprawia - Witold Filipowicz (28-03-2005)

Dzięki rzetelnie przeprowadzonym konkursom na stanowiska w służbie cywilnej wiele osób z wymownym przedrostkiem "p.o" zmiecionych by zostało z wszelkich kierowniczych stanowisk. Z pożytkiem dla państwa. Słuszne jest zatem i niezbędne sięganie po środki uzdrawiające system
Czytaj...

 

Einstein biotechnologiem? - Przemysław Rychlik (28-03-2005)

Albert Einstein jest autorem szczególnej i ogólnej teorii względności, zjawiska fotoelektrycznego, matematycznego opisu ruchów Browna i emisji wymuszonej. Te trzy ostatnie znajdują istotne zastosowanie w biologii i medycynie
Czytaj...

 

Moralność i etyka - Roman Zaroff (28-03-2005)

We wszystkich społeczeństwach ludzkich wzajemny wewnątrzspołeczny kod postępowania, określany jako moralność i etyka, jest zazwyczaj uzurpowany przez religię, lub przynajmniej przedstawiany jako sankcjonowany przez byt lub byty nadprzyrodzone.
Czytaj...

 

Młot na czarownice cz.25 - Młot na czarownice (01-09-2002)

Dzieła szatańskie i przez dzieci mogą być odprawowane. Dzieci szatańskie trojakiego rodzaju: a) Chude i płaczliwe a niemożebnie żarłoczne, b) zrodzone ze zmazy nocnej mężczyzny wywołanej przez latawce, c) trzecie to są szatani przebrani za dzieci (chude i ciężkie)
Czytaj...

 

Był sobie człowiek... - Jarosław Urbański (27-03-2005)

Historia ludzkości w ujęciu religijno-ewolucyjnym i ontogenetycznym. Od epoki kamienia łupanego do ery podróży kosmicznych, opanowania syntezy jądrowej, rozkwitu genetyki, cybergenetyki, nanotechnologii, eksploracji surowców planet i asteriod, kolonii na Marsie
Czytaj...

 

O emancypację mężczyzn - Maria Szyszkowska (27-03-2005)

Kobiety stają się męskie, mężczyźni niewieścieją i wzajemnie nie znajdują w sobie poszukiwanych wartości. Niezbędny wydaje się więc ruch emancypacji mężczyzn, wyrywających się spod władzy "kobietonów" i domagający się zrozumienia ze strony kobiet.
Czytaj...

 

Wszechświat chyba pulsuje! - Bogdan Miś (26-03-2005)

Mimo że jestem wielbicielem nauki, to nie wszystko mi się w niej podoba. W szczególności okropnie nieestetyczna wydawała mi się zawsze teoria Wielkiego Wybuchu, wedle której cała afera z naszym Najlepszym-Ze-Światów jest jednorazowym eksperymentem
Czytaj...

 

Kiedy Polska stanie się laicka? - Andrzej S. Przepieździecki (26-03-2005)

Za przyśpieszeniem rozwoju technicznego pójdzie szybka laicyzacja społeczeństwa, jak na Zachodzie. Odbędzie się to bez walki, dyskusji, ustaw sejmowych i tym podobnych akcji formalnych. Rzecz polegać będzie na szybko rosnącym braku zainteresowania religijną fikcją
Czytaj...

 

Myśli na Dzień Zmartwychwstania - Maciej Sosnowski (26-03-2005)

Te święta to wiosna, narodziny nowego życia, posuwania się naprzód w biologicznym zegarze beznamiętnego czasu. Dodajmy coś od siebie, by ten zegar nie tykał bezdźwięcznie i monotonnie. Pamiętajmy o człowieku!
Czytaj...

 

Prawdziwe cele kreacjonizmu - Lech Keller (26-03-2005)

Według Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego: "rozpowszechnianie idei kreacjonistycznych może pomóc w walce z zalewem ateizmu i laicyzacji. Propagowanie kreacjonistycznej wizji może pomóc odzyskać poczucie ładu moralnego". Oto i cała prawda o "naukowym" kreacjonizmie
Czytaj...

 

Sztuczki fakirów i guru - Massimo Polidoro (25-03-2005)

Imponujące pokazy hinduskich fakirów i guru, np. połykanie ognia, wzbudzają szczególną ciekawość sceptyków. Wraz z Luigi Garlaschelli, który ekspertem w dziedzinie związanych z religią roszczeń paranormalnych postanowiliśmy, że sprawdzimy niektóre pokazy fakirów.
Czytaj...

 

Bezsensowna apologia matematyki - Bogdan Miś (25-03-2005)

Wielu ma podobny stosunek do pracy matematyków: coś tam facet mamrocze pod nosem, a w gruncie rzeczy śpi. Mało ważne i bez większego znaczenia dla ludu pracującego. Cała zaś ta matematyka, to zawracanie głowy wymyślone po to, by pognębić nasze kochane dziatki...
Czytaj...

 

W obronie Radia Maryja - Andrzej S. Przepieździecki (25-03-2005)

Jestem racjonalistą, więc działalność Radia Maryja jest mi zupełnie obca. Przede wszystkim jednak jestem demokratą. Jeśli będziemy w jakikolwiek sposób komukolwiek zatykać usta, to wkroczymy na haniebną drogę powrotu do niesławnych czasów PRLu.
Czytaj...

 

O wyższości świąt wielkanocnych... - Lech Keller (25-03-2005)

Na stronie "Świadkowie Jehowy pod lupą" Jarosław Zabiełło stara się wykazać rzekomą wyższość doktryny Baptystów i Zielonoświątkowców nad doktryną Świadków Jehowy. Oto mój komentarz. Głównym tematem tekstu są jednak skutki samodzielnego studiowania Pisma Świętego
Czytaj...

 

Kalendarze, błędy i zabobony - Roman Zaroff (25-03-2005)

Amerykański propagator nauki i pisarz Isaac Asimov zaproponował bardzo ciekawy uniwersalny kalendarz. Rok Asimova jest podzielony w oparciu o znaczące zjawiska astronomiczne, które posiadają znaczenie globalne. O arbitralności niektórych dat naszego kalendarza
Czytaj...

 

Młot na czarownice cz.24 - Młot na czarownice (01-09-2002)

Od czasu wynalezienia druku, tylko dwie książki miały rzeczywisty a fatalny wpływ na dzieje Europy: "Młot na czarownice" oraz "Mein Kampf", pisze T.E.d'Ambrosis. Ta ostatnia była dziełem reżimu faszystowskiego. Ta pierwsza - religijnego.
Czytaj...

 

Perska tragedia - Małgorzata Koraszewska (22-03-2005)

Coraz bardziej nasila się zaniepokojenie Zachodu sytuacją w Iranie. Jak bardzo zaawansowane są prace nad irańską bombą atomową? Na ile Iran będzie próbował wpływać na to co dzieje się w Iraku? Dokąd zmierza ten kraj po ostatnich wyborach?
Czytaj...

 

Łatwy temat - Bogdan Miś (21-03-2005)

Nie mam zamiaru wyśmiewać ani RAND Corporation z jej ekspertami, ani innych futurologów. Mylili się, i to niejednokrotnie bardzo; proszę jednak zauważyć, że mylili się z reguły optymistycznie. Oni po prostu trochę zbyt mocno wierzyli w możliwości cywilizacji człowieka
Czytaj...

 

Szukam pracy - Andrzej Koraszewski (21-03-2005)

Internet jest rajem dla oszustów, jest również szansą na poszerzenie rynku pracy, mógłby być cudownym narzędziem dla uczciwych pracodawców i niebywałym poszerzeniem możliwości dla szukających pracy. Ruch konsumencki jest jednak u nas słaby, nie umiemy się zorganizować
Czytaj...

 

Temat na katechezę - Roman Zaroff (21-03-2005)

Jeśli Lot i jego córki nie zostały potępione w Biblii za stosunki kazirodcze czy oznacza to, że dla Boga stosunki płciowe na linii tata-córka to nic zdrożnego? Jeśli tak, to dlaczego Kościół czepia się do tak normalnej i naturalnej rzeczy jak stosunki "pozamałżeńskie"?
Czytaj...

 

Młot na czarownice cz.23 - Młot na czarownice (01-09-2002)

Wy ludzie małej wiary, nabożnych i od kościoła uchwalonych modlitw niezażywacie, a do bajek, i lekarstw zabronionych częstokroć w waszych chorobach udajecie się, przeto na ciele rzadko do zdrowia przychodzicie. Jak odróżnić egzorcyzmy fałszywe od prawdziwych
Czytaj...

 

Bóle porodowe a mitologia - Roman Zaroff (21-03-2005)

Natura "dokonała" kompromisu maksymalizując rozmiar czaszki dziecka i bioder kobiety do granicznego poziomu biologicznej przetrwalności, tak dziecka jak i kobiety. Natura nie posiada moralności czy etyki i jest "obojętną" na ból i cierpienie.
Czytaj...

 

Rozważania świąteczne - Witold Ryniuk (21-03-2005)

Dowody na istnienie boga często imitują logikę, którą posługuje się nauka. Podważają jednocześnie sens czystej wiary, która jest centralnym elementem każdej irracjonalnej ideologii. Mitologie cierpią kiedy są nierozważnie konfrontowane z racjonalizmem
Czytaj...

 

Racjonaliści do przedszkola - Mariusz Agnosiewicz (21-03-2005)

Krytyka jest względnie łatwa, budowanie jest nieco trudniejsze. Inicjując projekt PSR wierzę, że zarówno ja sam jak i inni jego współtwórcy jesteśmy albo będziemy gotowi, aby podjąć ten trudniejszy, ale sensowniejszy wariant. Kiełkowanie idei PSR...
Czytaj...

 

Prostytucja - Julita Świst (20-03-2005)

Na ogół uważana za dewiację, ale spotykamy także opinie w nauce i literaturze pięknej, iż prostytucja sprzyja raczej funkcjonowaniu rodziny. Postanowiłam bliżej przyjrzeć się problemowi prostytucji, od kiedy zaczęłam regularnie przemierzać trasę A-2.
Czytaj...

 

Nic na wiarę.... - Witold Ryniuk (20-03-2005)

Podczas pewnego towarzyskiego spotkania jeden z jego uczestników, dość zaczepnym tonem, zadał mi pytanie, czy wierzę w ewolucję. Odpowiedziałem, że nie wierzę, ale zanim zdążyłem zaczerpnąć oddechu, aby kontynuować, twarz mojego rozmówcy rozjaśniła się przyjaźnie
Czytaj...

 

Głos Skargi - Andrzej Koraszewski (20-03-2005)

Nienawistnicy rozkoszują się już samym podejrzeniem, gmeraniem w złościach i krzywdach pozornych, szperają we wnętrznościach swej przeszłości i teraźniejszości, poszukując ciemnych, zagadkowych historii, które pozwalają im odpływać w dręczące domysły
Czytaj...

 

Jeszu Ha-Nozri. Żydowski reformator religijny - Roman Zaroff (20-03-2005)

Jezus był reformatorem judaizmu i daleki był od próby tworzenia nowej religii dla nie-Żydów. W swoich działaniach i misji dążył do liberalizacji skostniałego i ortodoksyjnego judaizmu. Kościół i jego apologeci manipulując NT stworzyli iluzję uniwersalnej misji Jeszu z Nazaret
Czytaj...

 

Racjonalista 9/1932 - (20-03-2005)

Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista", a w nim: Tadeusz Kotarbiński - "Dobre serce". H.W. - "Rejestracja urodzeń bezwyznaniowych (dokończenie)". K.D. - "Zjazd katolicki w Kępnie". BIS - "Posnaniana". A. Żbikowski - "150-letni jubileusz obskurantyzmu"
Czytaj...

 

Młot na czarownice cz.22 - Młot na czarownice (01-09-2002)

Kościelni specjaliści radzili niegdyś: Cząstkę serca z Ryby jeśli na zarzystym węglu położysz, dym jego odpędzi wszelkie szataństwo, tak od męża, jako i niewiasty, i więcej nie przystąpi do nich. Dym niektorego drzewa przypalonego też się pokazuje mieć moc
Czytaj...

 

Psychologia ewolucyjna religii - Steven Pinker (19-03-2005)

Czy posiadamy "gen Boga" lub "moduł Boga"? Czy religia była adaptacyjna w procesie ewolucji? Z psychologicznego punktu widzenia religia jest produktem ubocznym wielu części mózgu, które rozwinęły się dla innych celów.
Czytaj...

 

Rej jako polityk - Andrzej Koraszewski (18-03-2005)

Przyjęta w XVIw. "ordynacja wyborcza" stanowiła kamień węgielny republiki szlachty folwarcznej - systemu, który w gospodarce oznaczał odwrót od kiełkującej w Europie Zach. gospodarki rynkowej, a w polityce demokrację szlachecką - panowanie 10% nad dziewięćdziesięcioma
Czytaj...

 

Jeszcze jeden van Daniken - Roman Zaroff (18-03-2005)

Według Sitchina Homo sapiens sapiens, jest produktem inżynierii genetycznej. Krzyżówką Homo erectus z genami Nefilim. Stworzono go ok. 300 tys. lat temu żeby zasuwał w kopalniach Afryki po buncie Anunnaki. Przedstawiamy kolejnego pseudonaukowego szarlatana
Czytaj...

 

O religii światła i barwy - Andrzej Rusław Nowicki (19-03-2005)

Platon poświęcęcając się filozofii spalił swe wiersze i przez całe życie starał się zniszczyć w sobie artystę. To samo czynił Witwicki: miał w sobie dwie dusze i przeżywał wewnętrzne rozdarcie, gdyż dusza badacza uważała tę drugą duszę za raka, którego należy wyciąć
Czytaj...

 

Voltaire: bandyckie pióro - George F. Dillon (18-03-2005)

Był pierwszym, i nadal pozostaje największym apostołem ateizmu, a zarazem najdoskonalszym wcieleniem szatana, jakie świat kiedykolwiek widział. Nie ma ani jednej złowieszczej zasady ateizmu, której nie byłby nauczycielem i propagatorem.
Czytaj...

 

Racjonalista 8/1932 - (19-03-2005)

Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista", a w nim: T. Kotarbiński - Nadzwyczajne powodzenie. H. Ułaszyn - W obronie wolności sumienia i wyznania. H.W. - Rejestracja urodzeń bezwyznaniowych. Z. MAK - Polska a Hiszpania. Landau - Książki nadesłane
Czytaj...

 

Dusza zwierząt - Roman Zaroff (18-03-2005)

Świadomość i poczucie własnego "JA" u szympansów jest niewątpliwie bardzo różne niż u człowieka. Zapewne nigdy nie poznamy w 100 procentach jaka jest osobowość naszych kuzynów. Niemniej ona istnieje. Mamy więc tutaj dość poważny problem teologiczny
Czytaj...

 

Po co mi dusza? - Roman Zaroff (18-03-2005)

Co mnie to może obchodzić, że po śmierci "moja" enigmatyczna "dusza" - to coś sprawiające wrażenie silnego wpływu gazu rozweselającego, śpiewające głupawe piosenki i wyposażone w skrzydełka, ma wytatuowany na czole i plecach napis: "Roman Zaroff - skazany na wieczność"
Czytaj...

 

Co się dzieje w neuronauce? - Marcin Klapczyński (18-03-2005)

Sex, drugs and... Sex, czyli płeć. Drugs, czyli narkotyki. Na początek kokaina. Drugie oblicze amfetaminy. Apomorfina - aby widzieć obydwie strony świata. Gdy geny powtarzają zbyt dużo. Gdy białka źle się zwijają. Nadzieja na przyszłość
Czytaj...

 

Wyścig wielkich tygrysów - Andrzej Koraszewski (17-03-2005)

Na początku 1990 r. z-ca naczelnego Gazety Wyborczej Ernest Skalski rzucił hasło, by Polska poszła śladami Indii - tej "największej demokracji świata". Patrząc na minione piętnaście lat można podejrzewać, że wielu polskich polityków potraktowało to hasło aż nazbyt poważnie
Czytaj...

 

Islam kontra islamiści - Lesław Kawalec (17-03-2005)

Wahhabizm jest formą islamskiego fundamentalizmu - coś jakby ewangeliczny protestantyzm. Sunnizm przyrównalibyśmy tu do tradycyjnego protestantyzmu i liberalnego katolicyzmu, szyitów do maryjnych katolików i prawosławnych, zaś alewitów i sufich do gnostyków.
Czytaj...

 

Dzieje kalendarzy - Maciej Psyk (18-03-2005)

Firma Swatch zaproponowała "czas internetowy", jeden czas dla całej planety w którym dobę podzielono na 1000 części. Dzięki temu Anglik z Japończykiem mogą umówić się na rozmowę o godz. @432. Może kiedyś czas internetowy zastąpi czas uniwersalny Greenwich i czasy strefowe
Czytaj...

 

E-Podpis - Olga Łyjak, Marcin Matuzik (17-03-2005)

Za kilka lat prezydenta wybierzemy być może bez użycia długopisów i kart do głosowania. Wizja społeczeństwa informacyjnego, w którym papierowe dokumenty zostaną zastąpione przez komputerowe procedury stała się jeszcze bliższa dzięki podpisowi elektronicznemu.
Czytaj...

 

Nawojki z klasą - Wojciech Staszewski (17-03-2005)

Dziewczyny mają tutaj dwa wyjścia: złapać bakcyla fascynacji albo zgorzknieć przy mężu alkoholiku. Koraszewski doszedł do wniosku, że burmistrzem Dobrzynia powinna być 30-letnia kobieta z wykształceniem prawniczym. A że takiej nie ma, to trzeba ją wychować...
Czytaj...

 

Jeden dinozaur i bóstwo - Roman Zaroff (18-03-2005)

Jaki sens lub cel mogło mieć "stworzenie" chorób, bólu i cierpienia poza kontekstem ludzkim? Dinozaur Sue jest przyczynkiem do zastanowienia się nad konstrukcją świata oraz zdania sobie sprawy z ogromu cierpienia innych niż ludzie stworzeń, a więc totalnie poza kontekstem ludzkim
Czytaj...

 

Idą święta... - Witold Ryniuk (18-03-2005)

Przy naszych świętach nic nie znaczą czarne koty, albo drabina zostawiona przez malarza w kruchcie kościoła. Nie mają bowiem mocy zabobony nie tak dawne, wobec potęgi antycznych guseł. A niedługo Wielkanoc. Życzymy dobrego wypoczynku w dni wolne od pracy.
Czytaj...

 

E-government? - Andrzej Koraszewski (15-03-2005)

W grudniu ubiegłego roku "Rzeczpospolita" poinformowała o wynikach badań pod tytułem "Władza on-line". Inicjatywę tych badań podjął Internet Obywatelski i eGov.pl. Zbadano 366 urzędów administracji centralnej i samorządowej, z których połowa odpowiada na maile.
Czytaj...

 

Nadmiar populizmu w demokracji - Zdzisław Gromada (15-03-2005)

Jeśli chcemy by nasze sprawy szły w dobrym kierunku, by kolejni nasi wybrańcy dla spełnienia swoich obietnic przedwyborczych oraz ratowania popularności nie zaciągali u naszych dzieci i wnuków pożyczek bez pytania się ich o zgodę, to powinniśmy zreformować ordynację wyborczą
Czytaj...

 

Rozważania o wolności słowa - Bogdan Miś (13-03-2005)

Ostatnio często słyszę od niektórych ludzi zajmujących się w taki czy inny sposób mediami, że ich (to znaczy: mediów) powinnością jest dostarczanie odbiorcy dokładnie tego, czego on sobie życzy. "Media pracują na zamówienie społeczne" - usłyszałem...
Czytaj...

 

Strzecha prosto z Mostostalu - Andrzej Koraszewski (13-03-2005)

W krajach, w których rządy są najlepszymi sojusznikami gangsterów, rozprawianie o znaczeniu zaufania w gospodarce rynkowej wywołuje dziwne uczucie smutku i tęsknoty nie tyle do czwartej, co po prostu do nieco innej Rzeczpospolitej.
Czytaj...

 

List do Matki Natury - Max More (13-03-2005)

Droga Matko Naturo, to jakimi nas uczyniłaś jest cudowne, ale i głęboko wadliwe. A przy tym wydaje się, że straciłaś zainteresowanie naszą dalszą ewolucją. A może po prostu czekasz, aż my sami zrobimy następny krok. Tak czy owak doszliśmy do kresu naszego dzieciństwa.
Czytaj...

 

Postmodernizm obnażony - Richard Dawkins (13-03-2005)

Każdy, kto poświęcił czas na przedarcie się przez świętoszkowate, obskuranckie, pełne żargonu banały, które uchodzą obecnie za "nowoczesną" myśl w naukach humanistycznych, wie, że zadanie odzyskania tych nauk dla prawdziwych uczonych będzie niebywale trudne
Czytaj...

 

Filozofia człowieka integralnego - Marcin Sieńko (13-03-2005)

Człowiek jest i powinien być centralnym problemem filozofii. W swej istocie jest ona zawsze, niezależnie od tego jakie formy przybiera, refleksją nad trwaniem, prowadzoną z punktu widzenia człowieka. Ku nowej filozoficznej teorii człowieka
Czytaj...

 

Procesy o czary w dawnej Legnicy - Rosemarie Mańkowska (13-03-2005)

Przebieg trzech procesów procesów o czary w dawnej Legnicy. Odbiega on znacznie od ogólnie przyjętych pojęć w tego rodzaju sprawach. Mimo straszliwej ciemnoty ujawniającej się tutaj, stanowisko sądu było bardziej ludzkie i rozsądne, niż można się tęgo było spodziewać.
Czytaj...

 

Zimni, agresywni, zabójczy... - Paweł Krukow (10-03-2005)

Psychopatia jest przede wszystkim deficytem emocjonalnym, trudno jednak twierdzić, że osoba psychopatyczna z pełnym rozmysłem wybrała sobie "wybrakowany" mózg, pozbawiony możliwości przeżywania tego, co wydaje się sensem życia - uczuć.
Czytaj...

 

Siedem mitów Internetu - Marcin Matuzik (12-03-2005)

Mit nr 1: Poza prawem. Mit nr 2: Internet undergroundem. Mit nr 3: Internet anonimowy. Mit nr 4: Internet niszczy więzi społeczne. Mit nr 5: Internet zabije tradycyjną pocztę. Mit nr 6: Praca w domu i do tego wydajniejsza. Mit nr 7: Sieci grozi "bomba megabitowa"
Czytaj...

 

Cywilizacja śmierci? - Małgorzata Koraszewska (12-03-2005)

Dzisiejsze pojedyncze przypadki dzieciobójstwa czy maltretowania dzieci są tylko słabym odbiciem zjawiska obciążającego do tak niedawna sumienie chrześcijańskiej Europy, która - zarówno w przenośni jak i dosłownie - starała się ukryć problem zwłok niechcianych dzieci
Czytaj...

 

Miałeś cholerną rację, Karolu! - Bogdan Miś (12-03-2005)

USA budzą we mnie typowe uczucia mieszane. Podziw dla osiągnięć naukowych czy kulturalnych i przerażenie wobec skali kołtuństwa; sympatia dla demokratycznych zasad i przerażenie umiejętnością ich łamania; słowem: zachwyt i zgroza jednocześnie. Słowem: fascynacja.
Czytaj...

 

W kręgu religii Wschodu - Magdalena Piaszczyk (12-03-2005)

Historia i geografia religii wskazuje, że ich ojczyzną jest Bliski Wschód i Indie - ojczyzna hinduizmu i buddyzmu. Widać to także dziś, kiedy wyjałowiony religijnie Zachód znów, jak przed 2000 laty, zaczyna się pożywiać wschodnimi mitami, które stają się po prostu modne
Czytaj...

 

Ochrona moralna - Witold Ryniuk (12-03-2005)

Ateistyczne książki są często pisane w ujmującym stylu, poruszają tematy pobudzające żądze cielesne, zarozumiałość ducha i są zamierzone jako ziarno zepsucia czytelników, przez swą ozdobność i chwytliwość; dlatego Kościół strzeże wiernych przez stosowne zakazy
Czytaj...

 

Kościół i seks - Małgorzata Koraszewska (09-03-2005)

W książce "Ciało i jego kontekst" dominikanin Gareth Moore analizuje kościelną etykę seksualną i stwierdza, że podstawy, na których ona się opiera, są bardzo wątpliwe, wszak człowiek nie jest w stanie przy pomocy prezerwatywy pokrzyżować plany wszechmogącego Boga
Czytaj...

 

Jechać do Moskwy - Andrzej Koraszewski (09-03-2005)

Rzeczywiste problemy społeczne są znacznie wyraziściej opisywane i definiowane przez fachowców z nauk ścisłych, przez literaturę piękną, a nawet przez polityków niż przez ludzi zajmujących się zawodowo ich badaniem. W naukach społecznych nastąpił regres.
Czytaj...

 

My Polacy, piękne ptacy - Bogdan Miś (09-03-2005)

Zademonstrowana w "przekaziorach" entuzjastyczna reakcja, że oto będziemy mieli "drugiego polskiego kosmonautę", to w istocie prymitywny odruch plemienny, moim skromnym zdaniem absolutnie nie na miejscu w XXI wieku. Anachronizm!
Czytaj...

 

Brak polotu i inwencji - Roman Zaroff (09-03-2005)

Wielu teistów wysuwa argument na istnienie Boga z niezwykłości i cudów natury. Człowiek jednak z pewnością nie jest dziełem Inteligentnego Kreatora. W naszych organizmach występuje ponad 100 znanych atawizmów. To znaczy cech wstecznych, archaicznych i niepotrzebnych.
Czytaj...

 

Młot na czarownice cz.21 - Młot na czarownice (01-09-2002)

Młot na czarownice - kościelny bestseller z roku 1486. Prezentowane tutaj wydanie polskie: rok 1614. Prezentujemy rozdział 4 z części wtórej: pt. "Lekarstwa tym którym przez czary wstydliwy członek bywa odejmowany, abo gdy w postaci bestialskie bywają przemienieni"
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Białoruś to kraj demokratyczny (10-03-2005)
Autor: Artur Chludziński
Źródło: Ateista.pl
O którym z naszych sąsiadów wiemy najmniej? Chyba najbardziej tajemniczym sąsiadem dla Polski jest Białoruś. Może zatem warto wychylić głowę za naszą wschodnią granicę? Media w Polsce najczęściej milczą o Białorusi, a przecież tam też toczy się życie. Jak się toczy? Zapraszamy do lektury wywiadu z człowiekiem, dla którego Białoruś jest drugą Ojczyzną!
Zgłoszone przez: Ragnar
Czytaj..

Atak moherowych beretów (10-03-2005)
Autor: Sebastian Łupak
Źródło: gazeta.pl
Starsze panie wyciągają krucyfiksy jak rewolwery. Machają różańcami. Co rusz zdenerwowany sędzia każe im opuszczać salę
Zgłoszone przez: [AS]
Czytaj..

Stare marzenia i młoda krew (10-03-2005)
Autor: JACEK KUBIAK
Źródło: polityka.onet.pl
Eliksir młodości jest w każdym z nas. Czy odmładzanie naszych organizmów na życzenie będzie możliwe? To odwieczne marzenie może stać się rzeczywistością dzięki komórkom macierzystym i młodej krwi.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Czy wolna wola to lipa? (12-03-2005)
Autor: GERHARD ROTH, EBERHARD SC
Źródło: onet/forum
Kto decyduje o naszych wyborach – my sami czy geny oraz skomplikowana sieć neuronów w mózgu? O to, czy istnieje wolna wola, spierają się neurobiolog Gerhard Roth z teologiem Eberhardem Schockenhoffem.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Przewietrzyć mózg (20-03-2005)
Autor: PAWEŁ WALEWSKI
Źródło: polityka/onet
Wbrew obiegowym opiniom mózg może się regenerować w każdym wieku. Nasz mózg może wchłaniać nowe informacje nawet w późnym wieku. Dziś już wiemy, że i wtedy potrafi się regenerować. Trzeba tylko regularnie go ćwiczyć i nie zatruwać toksynami.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Matka chce pracy (21-03-2005)
Autor: JOANNA PODGÓRSKA
Źródło: polityka/onet
Jak pomóc Polkom rodzić dzieci. Już szósty rok z rzędu zmniejsza się liczba Polaków. Jeśli nic się nie zmieni, za 25 lat będzie nas niecałe 36 mln. Kryzys demograficzny to zjawisko dotyczące całej Europy
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Cierpienie to skandal (25-03-2005)
Autor:
Źródło: gazeta.pl
Cierpienie nie uszlachetnia.Wiedzą to wszyscy ci, którzy bardzo cierpią. Wiedział to ksiądz Tischner, który krótko przed śmiercią, gdy nie mógł już mówić, napisał mi na kartce: "Nie uszlachetnia..." - mówi Jarosław Gowin
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

I jak miał Polak zagłosować? (26-03-2005)
Autor: Paweł P. Reszka
Źródło: gazeta.pl
Noblista stajacy do walki o nazwe ulicy z kardynalem Wyszynskim nie ma szans.
Zgłoszone przez: Amoralna rozterka
Czytaj..

Jezus historyczny (27-03-2005)
Autor:
Źródło: Onet/Tygodnik Powszechny
Zrekonstruowanie postaci historycznego Jezusa jest możliwe. Można też przezwyciężyć konflikt między teologią a historią. Interpretacja teologiczna, dopóki przyznaje, że jest interpretacją, daje się zaakceptować przez historyka.
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Forum PSR
Onet - coraz głośniejsza tuba katolicyzmu.
Dlaczego tylko katolicyzm?
REGULAMIN FORUM
Gdzie tkwi "kruczek"? Kto pomoże?
Jak racjonaliści odnoszą się do idei równości kultur ?
Eutanazja: osobisty problem Watykanu?
dobroć Boża
Wicca
Ludolfina.
Czy religia jest komukolwiek do czegoś jeszcze potrzebana?
materia i antymateria
szatan
Neokatechumenat - potrzebna pomoc
sprzecznosci w biblii
Symbol koniczyny
Uwaga technicy!
MORMONI
Dichtung und Wahrheit?
Misja sekty
lista lektur obowiązkowych
Panowie liberalowie i masoni!
Zbiorka na pomnik dla Stalina!!!
Imię Boże.
wiara
Pytania o Polskie...
Prawdziwi pacyfiści!
Protestanci do boju!
nauka jako wiara
wirtualne polowanie
Młot na czarownice religii.
Kici Kici?
Aby lepiej sie czytalo
Wolter i Diderot - pieski króla Prus i carycy Katarzyny.
Filozofia Markiza de Sade
Polska i elektrownie atomowe.
Czesne tylko 500 euro!!!!
Gdzie jest mój post?
stała kosmologiczna
O co w tym chodzi
Czy archeologia i etnologia to są nauki?
Pies za ogonem;-)
Co to za flaga...
FEMINIZM W PRAKTYCE
ciało św Bernadetty
A co z mniejszościami etnicznymi i pochodnymi?
religie
Czy to pożywienie?
Biblia
Neokatechumenat jako
Feministki
nowa wojna
"Mein Kapf" Adolfa Hitlera
Jak to jest z papą?
Jak ludzie postrzegają filozofię?
Efekt cieplarniany
Duch Święty.
Śłuby w religii hinduskiej
Skąd to sie wzięło??
Szkodliwość muzyki współczesnej?
W koncu !
Głupote i zacofanie należy zwalczać!!
Jezus Chrystus.
Atak na Chrystusa
FIZYKA
Wybory...
IslamPL szczerzy kły
Jak powstanie Marsjanin?

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.

ONZ: World Calendar Reform - (25-03-2005)

The plan for the reform of the Gregorian Calendar proposed by the World Calendar Association, Inc., is of great importance to the nations of the world. Memorandum on the question of World Calendar Reform
Czytaj...

 


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.