Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.580.857 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5658 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolnej myśli nie da się wsadzić w kamasze".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Skóra hodowana w laboratorium (18-02-2014)
Z myślą o osobach ciężko poparzonych lub cierpiących na trudno gojące, rozległe rany - jak w przypadku cukrzycy, uczeni i lekarze szukają materiałów, które mogłyby umożliwić szybkie i skuteczne leczenie. Polscy chemicy, biolodzy i lekarze potrafią wyhodować arkusze własnych komórek skóry pacjenta, by w przyszłości przenosić je z matrycy na ranę. Materiały wrażliwe na zmiany temperatury, czyli termoczułe polimery, mogą stanowić wyjątkowe podłoże do hodowli komórek. Powstają one w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych (CMPW) PAN w Gliwicach. "Pracujemy nad stworzeniem arkusza komórek skóry, który lekarz mógłby łatwo w całości przenieść ..(jeszcze 4275)»

Polacy opracowali superczułe markery do badania ważnych enzymów (06-02-2014)
Nowatorską metodę badania enzymów rozkładających białka opracował zespół doktora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym PNAS. Dr hab. Marcin Drąg (laureat programów START oraz FOCUS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) wraz ze swoimi doktorantami (mgr inż. Pauliną Kasperkiewicz i mgr. inż. Marcinem Porębą) opracowali nowatorską technologię badania enzymów proteolitycznych, nazwaną HyCoSuL (ang. Hybrid Combinatorial Substrate Library). Badania prowadzone były w ramach subsydium FOCUS FNP - poinformowała w wtorek Fundacja w przesłanym PAP komunikacie. Enzymy proteolityczne ..(jeszcze 3850)»

Polska macierz wykrywa wady genomu (25-01-2014)
Niepełnosprawność intelektualna dotyczy 2-3 proc. populacji, zaburzenia autystyczne - 1 proc., padaczka - również 1 proc. Wrodzone wady serca stwierdza się u 5-8 na 1 tys. żywych urodzeń, stanowią one 1/3 wszystkich wad wrodzonych i są najczęstszą przyczyną śmierci niemowląt. Zapotrzebowanie na diagnostykę tych patologii jest duże. Umożliwia ją m.in. oryginalne narzędzie polskiego projektu - specjalna macierz. W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie pracowano nad techniką porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy. Dr hab. Paweł Stankiewicz był kierownikiem projektu finansowanego rzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Podczas realizacji grantu ..(jeszcze 7387)»

Bliznę na sercu zaleczy plaster z komórek macierzystych (20-01-2014)
Naukowcy chcą sprawdzić, czy plaster z komórek macierzystych umieszczony na sercu może pomóc w leczeniu osób po zawale. Opracowanie metody umieszczania takich opatrunków na pozawałowej bliźnie umożliwiłoby regenerację komórek serca. Tworząca się wskutek zawału blizna to miejsce niewydolne. Ściana serca w miejscu utworzenia się takiej blizny często pęka, szczególnie u osób młodych. Choć za pomocą odpowiednich leków można polepszyć ukrwienie całego serca, poprawić jego wydolność, to miejsce blizny się nie zmniejsza. "Nie ma skutecznej metody pozwalającej ograniczyć jej powstawanie i redukcję już w trakcie toczącego się zawału" - powiedziała PAP dr n. med. ..(jeszcze 3234)»

W Olsztynie rosyjscy lekarze obserwowali operację polskich kolegów (19-01-2014)
W szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie tamtejsi neurochirurdzy przeprowadzili operację kręgosłupa z użyciem techniki laserowej. Obserwowali ich lekarze z Kaliningradu. Podobnych zabiegów ma być więcej - w ramach wspólnego projektu naukowego. Trwający do kilku miesięcy projekt ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich i rosyjskich lekarzy. W jego ramach w Olsztynie i Kaliningradzie powstają specjalistyczne pracownie, w których lekarzy doskonalą swoje umiejętności. Z polskiej strony w projekcie uczestniczą: Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ..(jeszcze 1758)»

Światło pomaga monitorować stan uszkodzonego mózgu (30-12-2013)
Przyrząd konstruowany w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pozwoli dzięki światłu oceniać stan ukrwienia mózgu. (Źródło: IBIB PAN)1. Przyrząd konstruowany w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pozwoli dzięki światłu oceniać stan ukrwienia mózgu. (Źródło: IBIB PAN) Informacja ..(jeszcze 8191)»

Epidemiologia nowotworów wieku dziecięcego (29-12-2013)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Nowotwory złośliwe to choroby głównie ludzi dorosłych - jedynie ok. 2% spośród nich występuje u dzieci (dane z rejestrów skandynawskich mówią o częstości rzędu kilkunastu przypadków na 100 000 dzieci), a ich epidemiologia zdaje się różnić znacząco od nowotworów osób starszych. Jakkolwiek część przypadków możemy łączyć z ..(jeszcze 5460)»

Cząsteczka HAMLET obecna w mleku matki niszczy komórki raka (22-12-2013)
Własności cząsteczki obecnej w ludzkim mleku, która skutecznie zwalcza komórki nowotworowe, badają naukowcy ze Szwecji. Najnowsze wyniki ich pracy publikuje pismo "PLoS One". Chodzi o obecną w mleku cząsteczkę nazywaną w skrócie HAMLET, która jest kompleksem białka o nazwie alfa-laktalbumina i kwasu oleinowego. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli ją przypadkowo kilka lat temu, podczas badań nad przeciwbakteryjnymi własnościami ludzkiego mleka. Naukowcy podejrzewają, że kompleks ten tworzy się w kwaśnym środowisku w dziecięcym żołądku. Testy laboratoryjne ..(jeszcze 1089)»

Polscy naukowcy komórki nowotworowe uśmiercają grafenem (19-12-2013)
Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Grafen przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu, składników odżywczych, co prowadzi do jej śmierci. Grafen jest płaską strukturą złożoną z warstwy atomów węgla. Ten najcieńszy z materiałów jest 100-300 razy twardszy od stali. Świetnie przewodzi ciepło i elektryczność, jest więc dobrym materiałem do zastosowań w elektronice, np. do wytwarzania cienkich, elastycznych i wytrzymałych wyświetlaczy lub szybkich układów przetwarzających.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/grafenpl.jpg"

..(jeszcze 3944)»

Europa pracuje nad "uniwersalną" szczepionką przeciw grypie (11-12-2013)
Rozpoczęty właśnie projekt europejski ma przyczynić się do zdecydowanych postępów w opracowywaniu uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Ma to na celu przeciwdziałanie pojawianiu się nowych szczepów i epidemii sezonowych. Infekcja wirusowa przypuszcza zazwyczaj atak w chłodniejszych miesiącach, a grypa sezonowa odpowiada za około 3-5 mln przypadków poważnych zachorowań oraz za 250.000-500.000 zgonów na świecie. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się, zwłaszcza wśród grup podwyższonego ryzyka, grypa pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego. Dotychczas najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie lub jej poważnym objawom ..(jeszcze 2206)»

Aborcja bez związku z rakiem piersi (05-12-2013)
Chociaż powszechne przekonanie o tym, jakoby usunięcie ciąży było istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka piersi, okazało się być błędne już prawie dekadę temu (wraz z opublikowaniem słynnej metaanalizy w czasopiśmie Lancet w 2004 roku), nadal często można się na nie natknąć w dyskusjach dotyczących medycznych aspektów aborcji. Nic dziwnego, że ten wciąż żywy mit jest obiektem cieszących się nieustającym zainteresowaniem dodatkowych badań i analiz, a poszczególne aspekty zagadnienia nie przestają zajmować lekarzy/naukowców.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/mammo_breast_cancer.jpg"

..(jeszcze 2833)»

Szczepienie zapewnia długotrwałą ochronę przed ospą wietrzną (24-09-2013)
Wirus ospy wietrznej-półpaśca. Wikimedia1. Wirus ospy wietrznej-półpaśca. Wikimedia Jedną z kwestii pojawiających podczas dyskusji na temat szczepień ochronnych jest bardzo często trwałość ochrony przez nie zapewnianej. W ostatnich latach ukazało się kilka prac opisujących ..(jeszcze 4632)»

Nie tylko rak. Co po szczepieniach przeciwko HPV w Australii? (20-05-2013)
W roku 2007 Australia wprowadziła program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt w wieku 12-13 lat. Do programu wybrano szczepionkę czterowalentną, która poza typami 16 i 18 wirusa odpowiedzialnymi za większość przypadków raka szyjki macicy (jak również innych nowotworów złośliwych ze spektrum działalności HPV - np. raka odbytu, sromu, prącia czy części raków gardła) chroni także przed HPV 6 i 11 przyczyniającymi się chociażby do powstawania kłykcin kończystych zwanych też brodawkami płciowymi (wiąże się je z tymi konkretnymi typami wirusa w ponad 90% przypadków). O ile wiedza o udziale wirusów brodawczaka w patogenezie raka ..(jeszcze 5272)»

Prątki trądu przeprogramowują zarażone komórki w kierunku komórek macierzystych (04-02-2013)
Zdjęcie człowieka w wieku 24 lat chorego na trąd, Wikipedia1. Zdjęcie człowieka w wieku 24 lat chorego na trąd, Wikipedia Choć trąd bardzo często postrzegany jest przez mieszkańców naszej części świata jako choroba raczej już historyczna, nadal - mimo tendencji spadkowej - notuje się około ćwierć miliona nowych przypadków tego schorzenia rocznie (The Lancet infectious ..(jeszcze 6116)»

Clostridium difficile: koktajl bakterii zamiast terapii fekalnej (23-11-2012)
Infekcja superbakterią Clostridium difficile, z którą wiąże się wiele śmierci szpitalnych, jest dość odporna na terapię antybiotykową. Skuteczna jest natomiast bakterioterapia fekalna, która nie była jednak szeroko stosowana ze względu na ryzyko wprowadzenia szkodliwych patogenów oraz awersję pacjentów. Brytyjscy naukowcy poszli krok naprzód i ustalili, które bakterie ze zdrowego kału skutecznie radziły sobie z agresywną bakterią chorobową. Skuteczna terapia będzie się mogła oprzeć o leczniczy "koktajl" bakteryjny. MA

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/gsdMxDmzOMM"

..(jeszcze 7400)»

Alternatywne leczenie padaczki (20-11-2012)
Pojawiają się nowatorskie podejścia w terapii epilepsji - wyniszczającej choroby neurologicznej, która dotyka 50 mln osób na świecie, w tym 6 mln w Europie. W ramach badań nad epilepsją są prowadzone prace nad wykorzystaniem wirusów do zainfekowania komórek mózgu i transplantacją komórek do mózgu. Pionierem alternatywnego leczenia jest projekt EPIXCHANGE (Innowacyjne terapie genowe w leczeniu epilepsji), a prace będą prowadzone na <a href="http://www.lunduniversity.lu.se" class=linkext target=_blank ..(jeszcze 3663)»

Coraz lepsza naprawa mózgu po udarze (06-11-2012)
W UE odnotowuje się około miliona przypadków udaru mózgu rocznie, które są drugą pod względem częstotliwości przyczyną zgonów na świecie po schorzeniach kardiologicznych. Dane unijne wskazują, że około 25% mężczyzn i 20% kobiet w wieku od 85 lat dozna udaru mózgu. Mimo śmiercionośnego charakteru udaru, wywoływanego przez zakłócenia w dopływie krwi do mózgu, które prowadzą do szybkiej utraty funkcji mózgu, naukowcy są przekonani, że udoskonalone terapie mogą poprawić wskaźnik przeżywalności chorych. W ramach dwóch projektów finansowanych ze środków unijnych prowadzone są obecnie badania, które mają dać tysiącom pacjentów nadzieję i zapewnić im życie po zdiagnozowaniu udaru mózgu. ..(jeszcze 4196)»

Wyciąg z miłorzębu nie pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera (14-10-2012)
Fot. James Field1. Fot. James Field Preparaty miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba) lansowane są na rynku suplementów jako znakomity środek poprawiający stan układu nerwowego, poprawiający pamięć, zapobiegający zaburzeniom otępiennym, etc. O ile badania in vitro czy testy na modelach zwierzęcych mogły się wstępnie wydawać obiecujące, dotychczas prowadzone badania ..(jeszcze 3566)»

Popularne leki mogą ułatwiać naprawę mózgu po udarze (04-10-2012)
Udar mózgu często wiąże się z utratą lub zaburzeniami szczególnie ważnych funkcji, takich jak mowa, widzenie czy uwaga. Ich przynajmniej częściowe przywrócenie jest możliwe, lecz trudne. Jedną z przeszkód okazuje się stan zapalny, który obniża plastyczność mózgu. Badania na szczurach, przeprowadzone w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, sugerują, że skuteczność rehabilitacji po udarze będzie można poprawić za pomocą popularnych leków przeciwzapalnych. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki121003b_fot01s.jpg" alt="Udar ..(jeszcze 4865)»

Aborcja – co z kolejną ciążą? (24-08-2012)
WikipediaWiele mówi się o negatywnym wpływie aborcji na późniejsze szanse reprodukcyjne kobiet, niewiele jest natomiast dużych, rzetelnych badań oceniających rzeczony wpływ. Wśród przyczyn tego niedostatku niebagatelną rolę odgrywa ograniczony w wielu krajach dostęp do procedur przerywania ciąży, którego skutkiem jest m.in. brak rzetelnych rejestrów podobnych zabiegów. Praca na skąpych bazach danych i niewielkich populacjach wywołuje nieuchronne zafałszowania statystyczne, których warto starać się unikać w tematach wywołujących tak żywe kontrowersje. Najnowsze ..(jeszcze 4306)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25946 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365