 |
Zmiany na forum Racjonalisty Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-02-2014 08:53 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Zmiany na forum Racjonalisty
19 na 25 | Ponieważ niektórzy z Was są zaniepokojeni zmianami moderatorskimi na forum Racjonalisty, poniżej skreślam kilka słów, w odpowiedzi na trafne pytanie "Co dalej?" Dalej otóż będzie dynamiczny rozwój Racjonalisty, nie wyłączając forum, które ma być miejscem ścierania się poglądów, stanowisk, racji - ścierania dodajmy kulturalnego, bez ataków personalnych. Nie chcę jednak, by kogokolwiek wypychano z tego forum i zasypywano bezmyślnymi kampaniami minusowymi tylko dlatego, że ma inne zdanie niż dominująca większość. Racjonalista musi w tym względzie wrócić do swoich wolnomyślicielskich korzeni. Już jakiś czas temu zwróciłem uwagę, że na forum źle się dzieje, że się ono zapada. Poprosiłem też moderatorów o złagodzenie polityki moderacyjnej, w szczególności w sytuacjach, kiedy ktoś nowy dołącza do forum. Nie podobały mi się niektóre sytuacje na które sami forumowicze zwrócili mi uwagę, kiedy ktoś nowy o innych poglądach wystarczyło, że popełnił kilka regulaminowych błędów, dostawał nierzadko kilka ostrych strzałów moderatorskich i szybko dawał sobie spokój z forum. Takie coś powoduje tworzenie monolitu i atrofii polemicznej. Naturalnie są także trolle, które złośliwie dążą do rozbijania dyskusji lub spychania jej na absurdalne tory, ale jednak w pewnym momencie głównym problemem forum stały się nie trolle, a nadużywanie tego pojęcia. Faktem jest, że słabo znam forum, nie mam czasu ani możliwości, by śledzić jego całokształt, dlatego ograniczam się do niektórych wątków. Zbyszek Bryłowski napisał wczoraj, że źle z forum Racjonalisty zaczęło się dziać od 2010. Nie pamiętam co się wówczas wydarzyło, ale muszę przyznać, że dobrze to zdiagnozował. Od 2002 do 2010 forum Racjonalisty nieustannie kwitło. Po 2010 nieustannie i dynamicznie się zapadało. Obrazuje to poniższy wykres aktywności na forum.  Wykres w wysokiej rozdzielczości: [Załącznik]Zapewne niektórzy rzucą tutaj, że aktywność nie świadczy o poziomie, tylko powinien pamiętać, że jego ocena dobrego i złego poziomu może być czysto subiektywna. Faktem jest natomiast, że od 2010 systematycznie coraz mniej ludzi miało chęć, by dyskutować na naszym forum. I dotyczy to zarówno aktywności w wątkach, jak i tworzenia nowych tematów do dyskusji. Coś więc jest ewidentnie na rzeczy zgodnie z tym, co zasugerował Zbyszek. Chcę wrócić do tego, co zatrzymane zostało w 2010: realny pluralizm i wielość różnych punktów widzenia, które najlepiej kształtują nasz światopogląd. Nie ortodoksyzacja, lecz właśnie ścieranie się różnych opinii. Nie znaczy to jednak, że chcę wrócić do takiego samego sposobu moderowania jak dawniej. Nie brak tutaj bardzo dobrych kandydatów na moderatorów, ale w międzyczasie zaczął się rozwijać w Racjonaliście zupełnie inny typ moderowania: rozproszony jak w Wikipedii, dokonywany przez stałych użytkowników. Dlatego na pytanie co dalej odpowiadam, że dalej moderatorami będą stali forumowicze, którzy już dziś korzystają z opcji "Zgłoś nadużycie". Teraz forma rozproszonej moderacji będzie rozwijana i zachęcam stałych forumowiczów do korzystania z niej. Damy sobie pół roku, jeśli to się nie sprawdzi - przejdziemy do opcji klasycznej. Potencjalnie jednak sądzę, że rozproszony sposób kontroli będzie lepszy niż koncentracja władzy moderatorskiej. Racjonalista będzie miejscem żywej dyskusji i wymiany poglądów. Już dziś serwis powrócił do swego dynamicznego rozwoju. Mamy wiele ciekawych propozycji publikacji, dużo nowych czytelników. Te zmiany naturalnie nie wszystkim się podobają. Organizowane są na mnie małostkowe nagonki, próby zniesławiania itd - ale ja robię to już od 14 lat i skórę mam bardzo grubą  Potrafię być stanowczy i ostry, ale cały czas towarzyszy mi szczere przekonanie: "Możesz być w błędzie, musisz być stale gotowy do tego, by przyznać się do błędu". Jeśli kogoś stąd pochopnie usunę - może wrócić - czasami z mojej inicjatywy, czasami z inicjatywy drugiej strony. Exemplum Zbyszek Bryłowski. Niegdyś sam go stąd usunąłem, jakiś czas temu do mnie napisał, zaczęliśmy korespondować, zrozumiałem pewne swoje błędy i dziś Zbyszek znów jest aktywnym forumowiczem i pomaga w kreowaniu lepszego serwisu. Każdego zachęcam do aktywnego uczestnictwa w forum, nikogo do tego nie zmuszam. Proszę jednak o unikanie ataków personalnych, nagonek, tępego misjonarstwa w imieniu jakiejkolwiek sekty religijnej czy świeckiej. To miejsce będzie tętniło życiem i wiem już z długiego doświadczenia jaka droga do tego prowadzi. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej..| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > A nie masz? Wydaje mi się, ze wszyscy powinni mieć.Zacytowałeś że moderatorami będą stali forumowicze, którzy już dziś korzystają z opcji "Zgłoś nadużycie" z czego wynikało, że nie wszyscy. > > Wyobrażasz sobie, że moderatorzy w dyskusjach niezbyt czynnie, ale> > jednak uczestniczą, czytając jedynie zgłoszone posty? > Tak.Czyli logicznie biorąc tylko w awanturach uczestniczą.  > w sposób widoczny ostatnio.Ale nie wiem gdzie. > Ciekawe czym się kierują.> Jak masz tak żyć z niezaspokojoną ciekawością, to może zapytaj  Zaspokojenie mojej ciekawości w tym względzie powinno być dla nich kwestią honorową. |
#662 3 na 3 | ślusarski (750 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> Ciekawa propozycja, gdyż dotychczas to mnie za pisanie płacono lub czyniłem to dla jakiejś tam idei. Tu idei racjonalizmu światopoglądowego.> (Państwo Koraszewscy też "swoje zabawki" do siebie zabrali zamiast zapłacić za ich umieszczanie na tym portalu.)> Pozdrawiam.> @@@Ja niestety muszę płacić za czytanie ciekawych książek i miesięczników na przykład od Prószyńskich. Jednak nie widzę nic dziwnego w tym, by za wiedzę publicystów i twórców wynagradzać. Także forumowych i mogliby być beneficjentami opłat dla użytkowników Racjonalisty. Taki sposób finansowania wyeliminowałby bzdurne reklamy, a nawet o treści religijnej tu zamieszczane. Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno o pieniądze i sądzę, że stąd te zmiany na Racjonaliście. A kierowanie się samą ideą, to za mało i przypuszczam, że nasze moderatorki tym się motywowały. Kiedy Racjonalista wykręciło w kierunku komercjalizacji, Moderatorki pracujące za friko (tak przypuszczam) poczuły się jako "rzucające perły przed wieprze" i odeszły. A one były gwarantem właściwego poziomu forum, bo teraźniejsze nie działa. Racjonalista robi się coraz bardziej TWA zamiast prowadzić merytoryczne dyskusje. Nie dziwię się Koraszewskim, że zabrali zabawki, ale udostępnili je gdzieś indziej i chętnie tam zaglądam, a nawet skomentuję. Jestem tu od niedawna, a zauważam niekorzystne zmiany. Dlatego Szef powinien poczynić zdecydowane zmiany, bo Racjonalista się wypala i może podzielić los innych bzdurnych for. Pozdrawiam. |
| ślusarski (750 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> Można by ustanowić cenę łamania regulaminu, albo np uiszczenie opłaty odblokuje wykropkowywanie wulgaryzmów. I będziemy "poznawać pana po cholerach".  Albo zamiast kliknięcia plusika, płacić zeta. A minusy wyeliminować. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Zacytowałeś że moderatorami będą stali forumowicze, którzy już> dziś korzystają z opcji "Zgłoś nadużycie" z czego wynikało, że nie wszyscy.To masz, czy nie? Jeśli nie, to zapewne jest gdzieś zaimplementowany jakiś licznik postów i od danej ich liczby "pedał" się pojawia. Niestety nie wiem gdzie to sprawdzić. Jeśli Cię to interesuje - mogę zaptać Admina jak z tym jest. > Czyli logicznie biorąc tylko w awanturach uczestniczą.  Niestety. Trudny kawałek chleba..  > > w sposób widoczny ostatnio.> Ale nie wiem gdzie."Widoczność" zdaje się na tym ma polegać. Wcześniej wiedziałaś, dziś nie. Taki kontrast. > > Ciekawe czym się kierują.> > Jak masz tak żyć z niezaspokojoną ciekawością, to może zapytaj  > Zaspokojenie mojej ciekawości w tym względzie powinno> być dla nich kwestią honorową.Chcesz powiedzieć, że powinni jakoś odczytać w Twojej głowie co Cię gnębi, przyjść, przeprosić i łagodnie wyjaśnić? 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#665 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | . > Proponowałbym, żeby każdy z użytkowników wpłacił określoną kwotę pieniędzy na konto Racjonalisty, by mógł tu pisać.> >>>Ciekawa propozycja, gdyż dotychczas to mnie za pisanie płacono lub czyniłem to dla jakiejś tam idei. Tu idei racjonalizmu światopoglądowego.> Ja niestety muszę płacić za czytanie ciekawych książek i miesięczników na przykład od Prószyńskich.Ja też! > Jednak nie widzę nic dziwnego w tym, by za wiedzę publicystów i twórców wynagradzać.Ja też! > Także forumowych i mogliby być beneficjentami opłat dla użytkowników Racjonalisty.Mogę podać konto. Tyle że Pan zaproponował płacenie przez tych, którzy publikują, a nie przez tych którzy czytają i do tego się odniosłem.______________________________ > Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno o pieniądze i sądzę, że stąd te zmiany na Racjonaliście.Najczęściej, ale nie zawsze. Jakoś mało podejrzewam red. Gawlika aby kasa dla niego była najważniejszą, choć za darmo takiego przedsięwzięcia nie sposób prowadzić. > A kierowanie się samą ideą, to za mało i przypuszczam, że nasze moderatorki tym się motywowały.Ja też tak przypuszczam, ale to dotyczyło większości z nas. > Kiedy Racjonalista wykręciło w kierunku komercjalizacji,A kiedy tak się stało? > Moderatorki pracujące za friko (tak przypuszczam) poczuły się jako "rzucające perły przed wieprze" i odeszły.Wydaje mi się - choćby z tego co publicznie do nas dociera - iż przyczyny były inne. Nie materialne, jeżeli już to ambicjonalne. Chcemy aby nasza praca była doceniana, ale nie zawsze i nie wszystkim tylko o materialne docenianie chodzi. > A one były gwarantem właściwego poziomu forum,Moim zdaniem - zdecydowanie były - choć jak my wszyscy - miały swoje preferencje i się czasem myliły. > bo teraźniejsze nie działa.Zupełnie nie działa, a preferencje też jakieś dziwaczno/niejasne zdominowały teraz tu dyskurs. > Racjonalista robi się coraz bardziej TWA zamiast prowadzić merytoryczne dyskusje. Nie dziwię się Koraszewskim, że zabrali zabawki, ale udostępnili je gdzieś indziej i chętnie tam zaglądam, a nawet skomentuję.Nie wypowiadam się na ten temat, gdyż ani nie znam, ani nie rozumiem przyczyn. Jest mi szkoda merytorycznego udziału państwa Koraszewskich na naszym forum, gdyż był to udział wartościowy i znaczący. Większość merytorycznych dyskusji teraz usiadła - rozpleniły się za to pyskówki i typowa nawalanka niby starych z niby nowymi. Poziom merytoryczny forum poleciał na dół znacznie? Ciekawy jestem, czy zwiększyło to ilość "wejść"? > Jestem tu od niedawna, a zauważam niekorzystne zmiany.Jestem tu od dawna i różnie bywało, ale teraz chyba wpadliśmy w spory dołek, z którego wcale nie tak łatwo będzie wyjść, choć wierzę w mądrość i intuicję p. Mariusza Gawlika. > Dlatego Szef powinien poczynić zdecydowane zmiany,Może podjąć bardziej zdecydowane decyzje, ale ja na przykład widziałbym zwiększenie roli moderatorów do redaktorów poszczególnych działów. (Choć zupełnie nie wiem skąd znaleźć ludzi na odpowiednim tu poziomie merytorycznym, to nie mogą być ludzie, którym więcej się zdaje, że wiedzą od tego co wiedzą naprawdę. Ludzie oczytani i jakimś doświadczeniami. Właśnie p. Meretseger i Liliac dobrze do tego by się nadawały, choć potrzebne by i tak było ich osobowe wzmocnienie.) Ale to moje widzenie i wcale nie upieram się, iż mam rację i akurat takie rozwiązanie byłoby optymalne. > bo Racjonalista się wypala i może podzielić los innych bzdurnych for.Osobiście uważam, że forum jest wspaniałym projektem intelektualnym i lepiej aby umarło niż miało przejść na poziom pomiędzy "Onetem" a "Jaskinią Trolli". Powinno też pozostać wyraziście racjonalistyczne, a przy tym dyskurs światopoglądowy odgrywa duże znaczenie. To wcale nie jest tak, że wszyscy mają rację i wszystkie poglądy w racjonalistycznej ocenie mają taką samą wartość. My nie powinniśmy z nikim walczyć, natomiast zdecydowanie mamy walczyć o co. Walczmy o racjonalne decyzje władz i walczmy o świeckie państwo, a najważniejsze walczmy z głupotą, która całkowicie zdominowała dyskurs światopoglądowy w Polsce. Ot lubię sobie pomarzyć!Pozdrawiam. @@@ . |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > masz, czy nie?Mam żółty wykrzyknik, ale nie wiem czy działa. > mogę zaptać AdminaZapytać to i ja mogę. > Wcześniej wiedziałaś, dziś nie.WIDOCZNIE nic się nie dzieje.  > Chcesz powiedzieć, że powinni jakoś odczytać w Twojej głowie co Cię gnębi, przyjść, przeprosić i łagodnie wyjaśnić?  Chcę powiedzieć, że wyrobię sobie zdanie raczej na podstawie poznanych faktów niż pogłosek, oraz że zasady forum określa regulamin. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Mam żółty wykrzyknik, ale nie wiem czy działa.Oj tam. Trochę zaufania. W życiu mnóstwo rzeczy się nie wie najpierw, trzeba z tym żyć, a nawet jakoś sobie (o zgrozo) radzić. Ale skoro Cię to męczy, najlepiej dopytać tych państwa, żeby wyjaśnili. > >mogę zaptać Admina> Zapytać to i ja mogę.No właśnie. > wyrobię sobie zdanie raczej na podstawie poznanych faktów> niż pogłosek, oraz że zasady forum określa regulamin. 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > WIDOCZNIE nic się nie dzieje.  Precyzyjnie to ujęłaś. Bardzo, Bystrzaku
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#669 3 na 3 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > najlepiej dopytać tych państwa, żeby wyjaśnili.Mam potrzebę jawnej jasności. |
#670 1 na 1 | ślusarski (750 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> Mogę podać konto.> Tyle że Pan zaproponował płacenie przez tych, którzy publikują, a nie przez tych którzy czytają i do tego się odniosłem.Jestem gotów płacić złotówkę, lub więcej, za każde kliknięcie plusika. Byłaby to ocena bardziej miarodajna, niż bezmyślne klikanie. Proszę podać konto. Oprócz powyższego są inne sposoby finansowania portalu i wolę takie, niż bezsensowne reklamy oraz sprzeczne z ideą racjonalnej myśli. > Jakoś mało podejrzewam red. Gawlika aby kasa dla niego była najważniejszą, choć za darmo takiego przedsięwzięcia nie sposób prowadzić.Proszę wybaczyć, ale nie znam red. Gawlika i w ogóle zasad działania tego portalu. Opieram się jedynie na dyskusjach oraz wnioskach użytkowników forum i jako znający życie, dopowiadam sobie resztę. > >Kiedy Racjonalista wykręciło w kierunku komercjalizacji,> A kiedy tak się stało?Nie zauważyłem, by wcześniej pojawiały się reklamy, lecz od ok miesiąca bywają. Dla mnie to oznacza płynące z nich zyski od firm. Wszelkie reklamy mnie denerwują i chętnie bym zapłacił, by się nie pojawiały. Dotyczy to głównie TV, netu, a teraz Racjonalisty. > Wydaje mi się - choćby z tego co publicznie do nas dociera - iż przyczyny były inne. Nie materialne, jeżeli już to ambicjonalne. Chcemy aby nasza praca była doceniana, ale nie zawsze i nie wszystkim tylko o materialne docenianie chodzi.Oczywiście, że tak i w tym sensie pisałem. Wyobraziłem sobie ambicjonalną pracę Moderatorek, niosące kaganek oświaty, szerzące określone idee, a tu nagle portal zmienia swoje preferencje sprzeczne z ich przekonaniem i stąd ich decyzje. To są tylko moje spekulacje, bo nie znam innych przyczyn. > Moim zdaniem - zdecydowanie były - choć jak my wszyscy - miały swoje preferencje i się czasem myliły.Też tak uważam i nieraz powędrowałem na ośla ławkę. Jednak wolę to, niż bałagan na forum. > Może podjąć bardziej zdecydowane decyzje, ale ja na przykład widziałbym zwiększenie roli moderatorów do redaktorów poszczególnych działów.To jest konieczne, bo nikt nie jest alfą i omegą w każdej dziedzinie oraz nie powodowałoby pomyłek moderatora. > [color=brown](Choć zupełnie nie wiem skąd znaleźć ludzi na odpowiednim tu poziomie merytorycznym.Za pensją pewnie utytułowani specjaliści by się znaleźli, ale na pewno też społecznie. > p. Meretseger i Liliac dobrze do tego by się nadawały,Oddaję głos na nie, jeśli tylko o demokratycznych wyborach może być mowa. > Osobiście uważam, że forum jest wspaniałym projektem intelektualnym i lepiej aby umarło niż miało przejść na poziom pomiędzy "Onetem" a "Jaskinią Trolli".Jestem człowiekiem zapracowanym i to w zupełnie innej dziedzinie, niż poruszane przeze mnie tematy. Tu szukam odskoczni, wiedzy i innego punktu widzenia. Jeśli Racjonalista ma wykręcać w kierunku towarzyskiego, bleblanego, to będzie mi szkoda czasu. Ewentualnie wydzielić taki dział do kłótni, zabaw, bazgrołów i tam dobrowolnie pisać. Wiele for ma takie off topy i nikomu nie szkodzą. > Walczmy o racjonalne decyzje władz i walczmy o świeckie państwo, a najważniejsze walczmy z głupotą, która całkowicie zdominowała dyskurs światopoglądowy w Polsce.Dokładnie tak samo uważam. Dodałbym, by w tych decyzjach władz, robienie klimatu dla rozwoju gospodarczego było jednym z najważniejszych celów. Pozdrawiam. |
#671 8 na 8 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | . Pańskie propozycje uważam za życzliwe dla forum i warte do refleksji dla decydentów portalu. Osobiście uważam, że forum jest wspaniałym projektem intelektualnym i lepiej aby umarło niż miało przejść na poziom pomiędzy "Onetem" a "Jaskinią Trolli"._______________________ > Jestem człowiekiem zapracowanym i to w zupełnie innej dziedzinie, niż poruszane przeze mnie tematy. Tu szukam odskoczni, wiedzy i innego punktu widzenia. Jeśli Racjonalista ma wykręcać w kierunku towarzyskiego, bleblanego, to będzie mi szkoda czasu. Ewentualnie wydzielić taki dział do kłótni, zabaw, bazgrołów i tam dobrowolnie pisać. Wiele for ma takie off topy i nikomu nie szkodzą.Zgoda! > >>>Walczmy o racjonalne decyzje władz i walczmy o świeckie państwo, a najważniejsze walczmy z głupotą, która całkowicie zdominowała dyskurs światopoglądowy w Polsce.> Dokładnie tak samo uważam. Dodałbym, by w tych decyzjach władz, robienie klimatu dla rozwoju gospodarczego było jednym z najważniejszych celów.To może Pan zacznie debatę, czy byliśmy mądrzy czy głupi? Pomimo że prof. Marcin Król zadaje tam ważkie pytanie, to ja wolę swoje nerwy oszczędzać na pytanie innego profesora? My, filozofowie i inni podobni, jesteśmy winni. I to bardzo. Niewiele już można od nas się spodziewać. Ale łaski nam nikt robić nie będzie. Chcecie, żeby Polska była krajem galerii handlowych, piosenki biesiadnej i "kabaretonów", to bardzo proszę. Ona tu jest i tańczy dla was - Polska przaśna, pijana, wiecznie z siebie zadowolona. Rycząca po nocach od Madery po Szarm el-Szejk "Hej, sokoły!". Polska pracująca w odhumanizowanych korporacjach, koszmarnych biurach i cwaniaczkowatych biznesikach.
Chcecie tej "Polski biesiadnej"? Polskiego symposionu z Sokratesami o przekrwionych oczach? Droga wolna. Nic na siłę. Mamy przecież demokrację. Tylko żebyście potem nie płakali za czymś, czego nawet nie będziecie umieli nazwać.
/Jan Hartman. Gazeta wyborcza z 1-2 marca 2014/ Racjonalista.pl, wraz z jego forum był, największą internetową gazetą polskich racjonalistów, ateistów, wolnomyślicieli, sceptyków i antyklerykałów walczących o państwo świeckie. Forum było otwarte dla wszystkich, choć preferujące inteligencję myślącą samodzielnie; ludzi otwartych na wiedzę naukową, debaty, spory intelektualne. Większość dyskusji była na wysokim poziomie merytorycznym, choć jak na każdym otwartym forum zdarzali się ludzie nawiedzeni - przeróżnych opcji - starających się przeewangelizować resztę na swoje jedynie słuszne poglądy. Nikomu się to - na szczęście dla forum - tak na dłuższą metę nie udawało ani fundamentalistom religijnym, ani osobistym wrogom Pana Boga i Kościoła. Mnie się tu podobało i wolałbym aby tak pozostało. Pozdrawiam. @@@ . |
| ślusarski (750 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> To może Pan zacznie debatę, czy byliśmy mądrzy czy głupi?To przerasta moje siły, jednak mogę przedstawić swoje skromne zdanie. Uważam, że pomimo iż procesy wolnościowe potoczyły się inaczej, niż wyobrażali to sobie walczący o wolność kraju i swobody obywatelskie, to bardzo sobie cenię obecny konsumpcyjno religijno demokratyczny system społeczny. To prawda, ze ogłupiający, ale o całe nieba lepszy, niż poprzedni, totalitarny. Cenię sobie wolność, wolność słowa, demokrację, choć niedoskonałą. A ludzi nie można zmusić do mądrych dyskusji, pogłębiania wiedzy, czytania, jeśli ktoś nie lubi. To są procesy powolne i skutkują po wymianach pokoleń. Tylko edukacja i zwiększanie świadomości naukowej może coś zmienić. Wracając do przemian ustrojowych to mogę coś powiedzieć z własnego podwórka. Otóż działalność gospodarczą zaczynałem pod koniec poprzedniego ustroju w garażu, nękany brakami materiałów i wszelkimi urzędnikami. Dzisiaj bez obaw mogę się nazwać przedsiębiorcą przysługując się państwu i dającym pracę pracownikom. Uważam, że bez zapewnienia strony materialnej nie można się rozwijać intelektualnie. Tylko syty, lecz nie napity, może powiększać swoje horyzonty. I tu rola inteligencji, twórców kultury, artystów, by oni stali się pozywką intelektualna, a nie wóda. > Racjonalista.pl, wraz z jego forum był, największą internetową gazetą polskich racjonalistów, ateistów, wolnomyślicieli, sceptyków i antyklerykałów walczących o państwo świeckie.Racjonalistę napotkałem kilka lat temu, kiedy syn uruchomił mi pierwszy komputer. Wcześniej czytałem teksty tylko drukowane. Na Racjonaliście zauważyłem wysoki poziom i coraz częściej czytałem, lecz nie pisałem z obawy o swoją skromną wiedzę. Dzisiaj czuję się tu coraz pewniej i mam nadzieję, że ten poziom nie będzie zaniżany. Pozdrawiam. |
#673 4 na 4 | Piękny Lolo (2082 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Osobiście uważam, że forum jest wspaniałym projektem intelektualnym i lepiej aby umarło niż miało przejść na poziom pomiędzy "Onetem" a " Jaskinią Trolli".pogrubienie w cytacie moje To forum dogorywa. Tu już wszystko zostało powiedziane, już się każdy z każdym po plecach poklepał. Przekonywanie się w kilku wątkach o tym, że nasza, racjonalistów racja jest najlepsiejsza nie uratuje tego miejsca. Odwilż i powrót bezkompromisowych kiedyś zbanowanych nie pomoże. Skostnienie tego miejsca osiągnęło punkt krytyczny. A co do pogrubienia: Cyprian Kamil Norwid Z ogromnej sali wyniesiono śmiecie I kurz otarto z krzeseł - weszli męże I siedli z szmerem, jak w pochwy oręże, I ogłosili... cóż?... że są w komplecie!! - I siedzą... siedzą... aż tam gdzieś na świecie Wariat wynajdzie parę, a artysta Podrzędny - promień słoneczny utrwali, A nieuczony jakiś tam dentysta Od wszech boleści człowieka ocali... A Akademie milczą... lecz w komplecie. |
#674 2 na 2 | pawel_wr (4297 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > To forum dogorywa.Masz niestety rację. > Odwilż i powrót bezkompromisowych kiedyś zbanowanych nie pomoże.> Skostnienie tego miejsca osiągnęło punkt krytyczny.Tutaj też się zgadzam. Banowanie dyskutantów, bez podawania przyczyny, obniża rangę tej strony.
Pogrążony w wierze odrzuca rozum. |
#675 1 na 1 | embe (1266 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | Niepokojący wykres. Nie jestem jednak przekonany, czy spadek aktywności wynika z zasad publikacji i moderacji forum. A może przyczyna jest bardziej podstawowa np. zmiany technologiczne i społeczne?
Od 2009 sercami i czasem ludzi zawładnął facebook i podobne serwisy społecznościowe, które zmieniły sposoby komunikacji w internecie. Dodatkowo, w tym czasie dominującymi narzędziami do wymiany informacji w internecie stały się smartfony i tablety, które nie ułatwiają udziału w dyskusji na forum. Być może fora dyskusyjne to technologia, która obecnie nie ułatwia wypowiedzi.
Czy dostępne są dane i wykresy ilustrujące przypływ nowych forumowiczów oraz intensywność ich wypowiedzi? A może Racjonalista powinien ułatwić wprowadzanie wypowiedzi na forum za pomocą tabletów czy smartfonów (wersje mobilne, itd)?
|
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|