 |
Zmiany na forum Racjonalisty Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-02-2014 08:53 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Zmiany na forum Racjonalisty
19 na 25 | Ponieważ niektórzy z Was są zaniepokojeni zmianami moderatorskimi na forum Racjonalisty, poniżej skreślam kilka słów, w odpowiedzi na trafne pytanie "Co dalej?" Dalej otóż będzie dynamiczny rozwój Racjonalisty, nie wyłączając forum, które ma być miejscem ścierania się poglądów, stanowisk, racji - ścierania dodajmy kulturalnego, bez ataków personalnych. Nie chcę jednak, by kogokolwiek wypychano z tego forum i zasypywano bezmyślnymi kampaniami minusowymi tylko dlatego, że ma inne zdanie niż dominująca większość. Racjonalista musi w tym względzie wrócić do swoich wolnomyślicielskich korzeni. Już jakiś czas temu zwróciłem uwagę, że na forum źle się dzieje, że się ono zapada. Poprosiłem też moderatorów o złagodzenie polityki moderacyjnej, w szczególności w sytuacjach, kiedy ktoś nowy dołącza do forum. Nie podobały mi się niektóre sytuacje na które sami forumowicze zwrócili mi uwagę, kiedy ktoś nowy o innych poglądach wystarczyło, że popełnił kilka regulaminowych błędów, dostawał nierzadko kilka ostrych strzałów moderatorskich i szybko dawał sobie spokój z forum. Takie coś powoduje tworzenie monolitu i atrofii polemicznej. Naturalnie są także trolle, które złośliwie dążą do rozbijania dyskusji lub spychania jej na absurdalne tory, ale jednak w pewnym momencie głównym problemem forum stały się nie trolle, a nadużywanie tego pojęcia. Faktem jest, że słabo znam forum, nie mam czasu ani możliwości, by śledzić jego całokształt, dlatego ograniczam się do niektórych wątków. Zbyszek Bryłowski napisał wczoraj, że źle z forum Racjonalisty zaczęło się dziać od 2010. Nie pamiętam co się wówczas wydarzyło, ale muszę przyznać, że dobrze to zdiagnozował. Od 2002 do 2010 forum Racjonalisty nieustannie kwitło. Po 2010 nieustannie i dynamicznie się zapadało. Obrazuje to poniższy wykres aktywności na forum.  Wykres w wysokiej rozdzielczości: [Załącznik]Zapewne niektórzy rzucą tutaj, że aktywność nie świadczy o poziomie, tylko powinien pamiętać, że jego ocena dobrego i złego poziomu może być czysto subiektywna. Faktem jest natomiast, że od 2010 systematycznie coraz mniej ludzi miało chęć, by dyskutować na naszym forum. I dotyczy to zarówno aktywności w wątkach, jak i tworzenia nowych tematów do dyskusji. Coś więc jest ewidentnie na rzeczy zgodnie z tym, co zasugerował Zbyszek. Chcę wrócić do tego, co zatrzymane zostało w 2010: realny pluralizm i wielość różnych punktów widzenia, które najlepiej kształtują nasz światopogląd. Nie ortodoksyzacja, lecz właśnie ścieranie się różnych opinii. Nie znaczy to jednak, że chcę wrócić do takiego samego sposobu moderowania jak dawniej. Nie brak tutaj bardzo dobrych kandydatów na moderatorów, ale w międzyczasie zaczął się rozwijać w Racjonaliście zupełnie inny typ moderowania: rozproszony jak w Wikipedii, dokonywany przez stałych użytkowników. Dlatego na pytanie co dalej odpowiadam, że dalej moderatorami będą stali forumowicze, którzy już dziś korzystają z opcji "Zgłoś nadużycie". Teraz forma rozproszonej moderacji będzie rozwijana i zachęcam stałych forumowiczów do korzystania z niej. Damy sobie pół roku, jeśli to się nie sprawdzi - przejdziemy do opcji klasycznej. Potencjalnie jednak sądzę, że rozproszony sposób kontroli będzie lepszy niż koncentracja władzy moderatorskiej. Racjonalista będzie miejscem żywej dyskusji i wymiany poglądów. Już dziś serwis powrócił do swego dynamicznego rozwoju. Mamy wiele ciekawych propozycji publikacji, dużo nowych czytelników. Te zmiany naturalnie nie wszystkim się podobają. Organizowane są na mnie małostkowe nagonki, próby zniesławiania itd - ale ja robię to już od 14 lat i skórę mam bardzo grubą  Potrafię być stanowczy i ostry, ale cały czas towarzyszy mi szczere przekonanie: "Możesz być w błędzie, musisz być stale gotowy do tego, by przyznać się do błędu". Jeśli kogoś stąd pochopnie usunę - może wrócić - czasami z mojej inicjatywy, czasami z inicjatywy drugiej strony. Exemplum Zbyszek Bryłowski. Niegdyś sam go stąd usunąłem, jakiś czas temu do mnie napisał, zaczęliśmy korespondować, zrozumiałem pewne swoje błędy i dziś Zbyszek znów jest aktywnym forumowiczem i pomaga w kreowaniu lepszego serwisu. Każdego zachęcam do aktywnego uczestnictwa w forum, nikogo do tego nie zmuszam. Proszę jednak o unikanie ataków personalnych, nagonek, tępego misjonarstwa w imieniu jakiejkolwiek sekty religijnej czy świeckiej. To miejsce będzie tętniło życiem i wiem już z długiego doświadczenia jaka droga do tego prowadzi. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej..#421 4 na 4 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Wchodząc do jakiegoś klubu zapoznaję się z regulaminem"Witaj w klubie"  - jako że dopiero co sama użyłam takiej "klubowej retoryki".> narazie nikt mi odstawania od poziomu nie zarzuciłNa razie regulamin nie określił poziomu. Naszczęście...  > proponuję jednak łagodnie wypraszać ludzi, którzy przychodzą tu żeby trochę pośmiecićTo mnie w Twojej wypowiedzi najbardziej zainteresowało. Co bowiem znaczy "pośmiecić", kiedy tego śmiecenia jest "tylko trochę" oraz jak powinno przebiegać "łagodne wypraszanie"? |
#422 3 na 3 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >W kwestiach intelektualnych to co jest dla wszystkich, najczęściej jest dla nikogo.> Każdy sam znajdzie własne miejsce.Użytkownik szarley rozpisuje się poniżej o poziomie forum, śmieceniu na forum, oraz o łagodnym wypraszaniu śmiecących. Nie zorientowałam się jeszcze dokładnie, ale nie wykluczałabym, że znalezienie miejsca "poza forum", choćby i niesamodzielne, jak najbardziej może wchodzić w grę. |
#423 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Ja bym raczej dalej brnął w swoje...Wolałabym się dowiedzieć dlaczego Cię nie przekonałam. > Ty w swoje...Ja nie brnę, ja argumentuję. |
#424 3 na 3 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > O mojej rezygnacji decyduję ja, o moim powrocie przy takiej możliwości decyduję ja, o mojej nowej umowie z kimś decyduję ja i ta osoba...> każdy decyduje o sobie, decyduje z kim się spiera, z kim rozmawia, z kim kończy rozmowę, kogo unika, co o kimś sądziOraz każdy decyduje na kogo wywiera nacisk.  |
#425 6 na 6 | szarley (54911 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >proponuję jednak łagodnie wypraszać ludzi, którzy przychodzą tu żeby trochę pośmiecić> To mnie w Twojej wypowiedzi najbardziej zainteresowało. Co bowiem znaczy "pośmiecić", kiedy tego śmiecenia jest "tylko trochę"Przeczytaj wątki założone przez młodego sceptyka lub pielgrzyma a ostatnio otwarty umysł Mądrości Roberta Góskiego też powalają. Większości zdarza się palnąć jakieś głupstwo, niejeden kpi, żartuje, ale jeśli ktoś poważnie pisze, że wszystkie języki świata pochodzą od polskiego, a przy tym używa wyzwisk wobec tych, którzy mają inne zdanie... > oraz jak powinno przebiegać "łagodne wypraszanie"?Regulamin jest wyraźny: ostrzeżenie, ośla ławka, kilka dni na ławce kar... Przeciwny jestem dożywotniemu banowaniu, bo śmiecący trol już po trzech dniach odpoczynku nie wróci, forów jest dużo. |
#426 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | Rozumiem i pozdrawiam!
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#427 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Czyli mówiąc krótko: kto chce, niech się osobiście obraża, ale dla dobra społeczności racjonalistów skupionej wokół forum Big_zyd mógłby tu dalej działać.Słuszne postulaty dobra forum powinno się uogólniać w trwałe zasady. § 4 a. Kto chce, niech się osobiście obraża, ale dla dobra społeczności racjonalistów skupionej wokół forum KAŻDY mógłby tu dalej działać. |
#428 1 na 1 | maceox (6766 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >Czyli mówiąc krótko: kto chce, niech się osobiście obraża, ale dla dobra społeczności racjonalistów skupionej wokół forum Big_zyd mógłby tu dalej działać.> Słuszne postulaty dobra forum powinno się uogólniać w trwałe zasady.> § 4 a. Kto chce, niech się osobiście obraża, ale dla dobra społeczności racjonalistów skupionej wokół forum KAŻDY mógłby tu dalej działać. Już Ci powiedziałem, że lubię Twoją inteligencję, ale paragrafów to się może lepiej nie tykaj. Czy naprawdę uważasz, że KAŻDY jest racjonalistą i działa dla dobra społeczności racjonalistów? To może połączymy się z KRK? Racjonalistyczne reguły deontologiczne ze względu na szacunek dla drugiego człowieka wręcz nakazują obrażać głupotę. |
#429 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > ...wątki założone przez młodego sceptyka lub pielgrzyma a ostatnio otwarty umysł> Mądrości Roberta Góskiego też powalają.Teoria heliocentryczna także swego czasu powalała, ale dziś nie mówimy, że Kopernik swoim De revolutionibus orbium coelestium "trochę pośmiecił". (Podlinkowałam specjalnie dla Ciebie, z uwagi na rejony Europy w jakie wiatr historii owe kopernikańskie śmieci zaniósł i jak się tam nimi jednak starannie zaopiekowano.  ) > niejeden kpi, żartuje, ale jeśli ktoś poważnie pisze, że wszystkie języki świata pochodzą od polskiego, a przy tym używa wyzwisk wobec tych, którzy mają inne zdanie...Czy więc nie wolno mieć innego zdania, czy raczej nie wolno nikogo wyzywać? > >oraz jak powinno przebiegać "łagodne wypraszanie"?> Regulamin jest wyraźny: ostrzeżenie, ośla ławka, kilka dni na ławce kar...Skoro pisząc o "łagodnym wypraszaniu" miałeś na myśli restrykcje regulaminowe, to jakim działaniom je przeciwstawiałeś pisząc "proponuję jednak łagodnie wypraszać ludzi, którzy przyszli"? > Przeciwny jestem dożywotniemu banowaniu, bo śmiecący trol już po trzech dniach odpoczynku nie wróciDaremny liberalizm, bo skoro "śmiecący" i tak nie wróci, to już gunz egal na ile się go zbanuje. |
#430 4 na 4 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Czy naprawdę uważasz, że KAŻDY jest racjonalistąKażdy uważa, że jest racjonalistą. NAPRAWDĘ.  |
| maceox (6766 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >Czy naprawdę uważasz, że KAŻDY jest racjonalistą> Każdy uważa, że jest racjonalistą. NAPRAWDĘ.  Ale liczy się to, co ze swoich idei uda mu się wykazać i dopiero to świadczy obiektywnie o jego racjonaliźmie. |
#432 6 na 6 | szarley (54911 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >...wątki założone przez młodego sceptyka lub pielgrzyma a ostatnio otwarty umysł> >Mądrości Roberta Góskiego też powalają.> Teoria heliocentryczna także swego czasu powalała, ale dziś nie mówimy, że Kopernik swoim De revolutionibus orbium coelestium "trochę pośmiecił". (Podlinkowałam specjalnie dla Ciebie, z uwagi na rejony Europy w jakie wiatr historii owe kopernikańskie śmieci zaniósł i jak się tam nimi jednak starannie zaopiekowano. )Przyznaję, że mam pewien problem ze zrozumieniem tego co piszesz. Nie rozumiem dlaczego dla mnie trzeba podlinkować...? Kopernik owszem pomyliła się co do centrum wszechświata, ale swoją teorię przedstawiła w sposób udokumentowany dobrym jak na swoje czasy aparatem naukowym. Nie naśmieciła i nikt nie mówi że naśmieciła. Młody mormoński sceptyk twierdząc : Cytat:Acz wiadomo, tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak wszystkie języki wywodzą się od języka polskiego, najstarszego języka świata. Dlatego inne nazywam podjęzykami. Fikcja? W żadnym wypadku. To teoria wenarcypatii post-docypowej. Według niej język polski pojawił się jako pierwszy, już w Afryce. Stamtąd doszedł tutaj. Natomiast pierwowzór zmienił się do postaci dzisiejszych języków afrykańskich. Wpływy polskiego (nasz obecny to dialekt najnowszy) widać najbardziej w językach egipskim, indyjskim i czeskim, angielskim oraz rosyjskim, i hybrydowym rosyjskiego chyba jednak od Kopernik był bardzo daleki pod każdym względem > Czy więc nie wolno mieć innego zdania, czy raczej nie wolno nikogo wyzywać?Należy mieć swoje zdanie lub swoje milczenie, z wyzwiskami ostrożnie. > >>oraz jak powinno przebiegać "łagodne wypraszanie"?> >Regulamin jest wyraźny: ostrzeżenie, ośla ławka, kilka dni na ławce kar...> Skoro pisząc o "łagodnym wypraszaniu" miałeś na myśli restrykcje regulaminowe, to jakim działaniom je przeciwstawiałeś pisząc "proponuję jednak łagodnie wypraszać ludzi, którzy przyszli"?Bojkot bzdur. Wiem że to bardzo trudne, dla mnie też. > >Przeciwny jestem dożywotniemu banowaniu, bo śmiecący trol już po trzech dniach odpoczynku nie wróci> Daremny liberalizm, bo skoro "śmiecący" i tak nie wróci, to już gunz egal na ile się go zbanuje.Każdy wyrzucony z klubu za próbę wejścia w gumofilcach powinien móc ubrać lakierki i wrócić. Co zrobi? Jego rzecz. |
#433 6 na 6 | Celecrin (6386 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >No cóż big-zyda łapałem na takim czymś dość często. Takie wpisy macenox, właśnie takie nie powinny się pojawiać na racjonalistycznym Forum, zgadasz się?> Zgadzam się tu z Panem, ale winię za to bardziej redakcję i moderację forum niż samego Big_zyda. Powinno się na poważnym forum temperować emocje i wygłupy nawet nawet rodziny i najbliższych przyjaciół. Pana Big_zyda należało tu już dawno uspokoić, dostrzegając jednak jego inteligencję i ogromną wiedzę.Mieliśmy sytuację z pewną osobą, normalnie jak big-zyd. Czasem pieniacz kolega ateista, inteligentny... Czasem odlatywał. Był parę razy zawieszony i przy kolejnej awanturze był zbanowany. Nie wiem jak inni moi koledzy (byłem moderatorem przez 4 -5 lat na Racjonaliście, a wtedy razem z Volrathem, plodzieniem, i jeszcze jedną osobą, przepraszam nie pamiętam, udziela się chyba troszkę na Forum). Ja napisałem do niego PARĘ razy przed tym banem, uważałem go za kolegę (jako moderator miałem zwyczaj pisywać do ludzi, uważałem, że należy). Odpisał mi s.....j, więc dałem sobie spokój. To nie koniec historii, po jego banie paru ludzi, powiedzmy ateistów demonstracyjnie opuściło Forum, naprawdę cennych. Czułem się taki rozdarty, ale co zrobić? Czasem nie da się nic zrobić, ok? Nie da się zadowolić wszystkich stron. Regulamin jest regulaminem. Ja naprawdę w tamtej sytuacji zrobiłem wszystko, żeby załagodzić sytuację, czasem się po prostu nie da. |
#434 2 na 2 | Celecrin (6386 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >Macenox> Nie "macenox". Maceox.Bardzo przepraszam  |
#435 6 na 6 | Barbiel (1106 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >>proponuję jednak łagodnie wypraszać ludzi, którzy przychodzą tu żeby trochę pośmiecić> >Przeczytaj wątki założone przez młodego sceptyka> Bojkot bzdur. Wiem że to bardzo trudne, dla mnie też.No właśnie. Niektórzy nie potrafią odmówić sobie przyjemności kopania się z tzw. trollem i trzeba ich chronić przed tą słabością wypraszając trolle. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|