Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zmiany na forum Racjonalisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
13-02-2014 08:53Mariusz Agnosiewicz (moderator)Zmiany na forum Racjonalisty
Ocena 19 na 25
Ponieważ niektórzy z Was są zaniepokojeni zmianami moderatorskimi na forum Racjonalisty, poniżej skreślam kilka słów, w odpowiedzi na trafne pytanie "Co dalej?"
Dalej otóż będzie dynamiczny rozwój Racjonalisty, nie wyłączając forum, które ma być miejscem ścierania się poglądów, stanowisk, racji - ścierania dodajmy kulturalnego, bez ataków personalnych. Nie chcę jednak, by kogokolwiek wypychano z tego forum i zasypywano bezmyślnymi kampaniami minusowymi tylko dlatego, że ma inne zdanie niż dominująca większość. Racjonalista musi w tym względzie wrócić do swoich wolnomyślicielskich korzeni.
Już jakiś czas temu zwróciłem uwagę, że na forum źle się dzieje, że się ono zapada. Poprosiłem też moderatorów o złagodzenie polityki moderacyjnej, w szczególności w sytuacjach, kiedy ktoś nowy dołącza do forum. Nie podobały mi się niektóre sytuacje na które sami forumowicze zwrócili mi uwagę, kiedy ktoś nowy o innych poglądach wystarczyło, że popełnił kilka regulaminowych błędów, dostawał nierzadko kilka ostrych strzałów moderatorskich i szybko dawał sobie spokój z forum. Takie coś powoduje tworzenie monolitu i atrofii polemicznej. Naturalnie są także trolle, które złośliwie dążą do rozbijania dyskusji lub spychania jej na absurdalne tory, ale jednak w pewnym momencie głównym problemem forum stały się nie trolle, a nadużywanie tego pojęcia.
Faktem jest, że słabo znam forum, nie mam czasu ani możliwości, by śledzić jego całokształt, dlatego ograniczam się do niektórych wątków.
Zbyszek Bryłowski napisał wczoraj, że źle z forum Racjonalisty zaczęło się dziać od 2010. Nie pamiętam co się wówczas wydarzyło, ale muszę przyznać, że dobrze to zdiagnozował. Od 2002 do 2010 forum Racjonalisty nieustannie kwitło. Po 2010 nieustannie i dynamicznie się zapadało. Obrazuje to poniższy wykres aktywności na forum.

Wykres w wysokiej rozdzielczości: [Załącznik]

Zapewne niektórzy rzucą tutaj, że aktywność nie świadczy o poziomie, tylko powinien pamiętać, że jego ocena dobrego i złego poziomu może być czysto subiektywna. Faktem jest natomiast, że od 2010 systematycznie coraz mniej ludzi miało chęć, by dyskutować na naszym forum. I dotyczy to zarówno aktywności w wątkach, jak i tworzenia nowych tematów do dyskusji. Coś więc jest ewidentnie na rzeczy zgodnie z tym, co zasugerował Zbyszek.
Chcę wrócić do tego, co zatrzymane zostało w 2010: realny pluralizm i wielość różnych punktów widzenia, które najlepiej kształtują nasz światopogląd. Nie ortodoksyzacja, lecz właśnie ścieranie się różnych opinii.
Nie znaczy to jednak, że chcę wrócić do takiego samego sposobu moderowania jak dawniej. Nie brak tutaj bardzo dobrych kandydatów na moderatorów, ale w międzyczasie zaczął się rozwijać w Racjonaliście zupełnie inny typ moderowania: rozproszony jak w Wikipedii, dokonywany przez stałych użytkowników.
Dlatego na pytanie co dalej odpowiadam, że dalej moderatorami będą stali forumowicze, którzy już dziś korzystają z opcji "Zgłoś nadużycie". Teraz forma rozproszonej moderacji będzie rozwijana i zachęcam stałych forumowiczów do korzystania z niej. Damy sobie pół roku, jeśli to się nie sprawdzi - przejdziemy do opcji klasycznej. Potencjalnie jednak sądzę, że rozproszony sposób kontroli będzie lepszy niż koncentracja władzy moderatorskiej.
Racjonalista będzie miejscem żywej dyskusji i wymiany poglądów. Już dziś serwis powrócił do swego dynamicznego rozwoju. Mamy wiele ciekawych propozycji publikacji, dużo nowych czytelników.
Te zmiany naturalnie nie wszystkim się podobają. Organizowane są na mnie małostkowe nagonki, próby zniesławiania itd - ale ja robię to już od 14 lat i skórę mam bardzo grubą Potrafię być stanowczy i ostry, ale cały czas towarzyszy mi szczere przekonanie: "Możesz być w błędzie, musisz być stale gotowy do tego, by przyznać się do błędu". Jeśli kogoś stąd pochopnie usunę - może wrócić - czasami z mojej inicjatywy, czasami z inicjatywy drugiej strony. Exemplum Zbyszek Bryłowski. Niegdyś sam go stąd usunąłem, jakiś czas temu do mnie napisał, zaczęliśmy korespondować, zrozumiałem pewne swoje błędy i dziś Zbyszek znów jest aktywnym forumowiczem i pomaga w kreowaniu lepszego serwisu.
Każdego zachęcam do aktywnego uczestnictwa w forum, nikogo do tego nie zmuszam. Proszę jednak o unikanie ataków personalnych, nagonek, tępego misjonarstwa w imieniu jakiejkolwiek sekty religijnej czy świeckiej. To miejsce będzie tętniło życiem i wiem już z długiego doświadczenia jaka droga do tego prowadzi.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej..
#241
15-02-2014 23:16
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
>Ale mnie mądrego i merytorycznego forum racjonalistów polskich będzie bardzo szkoda.
>Pozdrawiam serdecznie i dalszych sukcesów życzę.

Czy to jest pożegnanie?

#242
15-02-2014 23:20
 Ocena 1 na 1
kogut59 (3090 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi -jad-
>Nie mam konta na FB, NK ani na g+ choć zewsząd płyną zachęty graniczące czasem z przymusem do założenia se jakiegoś. Chyba jestem społecznie upośledzony ale mam nadzieję, że szał na to skończy się jeszcze za mojego życia i jednocześnie obawę, że zastąpiony zostanie czymś nawet bardziej dla mnie niestrawnym
Analogowi forumowicze łączcie się



www.youtube.com/watch?v=NEoWaP4skv8
i live
www.youtube.com/watch?v=il1Byvn_vMA

#243
16-02-2014 00:07
 Ocena 13 na 13
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi -jad-
.
Ale mnie mądrego i merytorycznego forum racjonalistów polskich będzie bardzo szkoda.
Pozdrawiam serdecznie i dalszych sukcesów życzę.

>Czy to jest pożegnanie?
Nie koniecznie aż tak gwałtowne - jak np. "żegnajcie mam Was w nosie", gdyż ciągle tu jeszcze jest wielu wspaniałych mądrych ludzi i ciekawych osobowości, ale odejście tych, którzy w poziom naszych rozmów ogrom pracy i serca włożyli, spowodowało moje zniechęcenie do portalu oraz forum, które uważałem za ważną cześć dyskursu o Polsce.

Forum było kawałkiem bardzo dobrej publicystyki promującej racjonalne postawy, a w publicystyce jest tak, jak i w nauce, że ogromnie intelektualny dorobek się liczy. Teraz odrzucono dorobek Liliac i Meretseger, zablokowano Big_zyda i Nietsche, a rządzi tu na całego, wypisując przeraźliwe głupoty, pan Elasp i jego klika. Chyba więc jest to zrozumiałym, że ja się teraz tu czuję zdecydowanie niepotrzebnym i myślę, że czas już ustąpić pola nowym przyjaciołom pana Mariusza.

Pozdrawiam serdecznie.

@@@
.

#244
15-02-2014 23:46
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi kogut59
Fajny kawałek (nie znałem tego) ale zupełnie nietrafiony. Radzę sobie z komputerami do tego stopnia, że wielu znajomych i kilku nieznajomych zwraca się do mnie o pomoc w rozwiązaniu kłopotów ze swoimi

#245
16-02-2014 00:13
 Ocena 3 na 5
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
> Chyba więc jest to zrozumiałym, że ja się teraz tu czuję zdecydowanie niepotrzebnym i myślę, że czas już ustąpić pola nowym przyjaciołom pana Mariusza.

Brzmi to jak "napiszcie mi żebym nie odchodził, że jestem dla was ważny i potrzebny".

"Lecz tylko trollizm śpiących budzi" - Osnowa

#246
16-02-2014 00:39
 Ocena 11 na 11
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
.
>Brzmi to jak "napiszcie mi żebym nie odchodził, że jestem dla was ważny i potrzebny".
Dokładnie i dobrze mnie Pan zrozumiał.
Rzeczywiście jak czytam Pańskie wypowiedzi czuję się tu nieważnym i niepotrzebnym. www.racjon(*).php/s,606077/z,0/d,14#w606468 Nie wierzę w żaden uniwersalizm, to co jest dla wszystkich, to najczęściej jest dla nikogo. Internetowa równość zupełnie mnie przekonuje. Kiedyś głoszono, że wszyscy mamy takie same żołądki, teraz niektórym się wydaje, że wszyscy mamy taką samą sprawność intelektualną.

Tak, wiem to zdecydowanie, że im Pan będzie czuł się tu lepiej tym ja będę czuł się gorzej. Nasi moderatorzy dotychczas nad tym czuwali aby zachowując wolność wypowiedzi trolle (i inne przypadki) na naszym forum nie panowali.

Miłego dnia.

@@@
.

kogut59 (3090 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi -jad-
>Fajny kawałek (nie znałem tego) ale zupełnie nietrafiony. Radzę sobie z komputerami do tego stopnia, że wielu znajomych i kilku nieznajomych zwraca się do mnie o pomoc w rozwiązaniu kłopotów ze swoimi
Tak nie myślałem raczej romantyka analogu. Jestem dzieckiem epoki analog tam się dobrze czuje a w digital nie jestem człowiekiem zgubionym ale no właśnie tęsknie za rozmowa analog.Pozdrowienia


#248
16-02-2014 00:53
 Ocena 17 na 17
maceox (6766 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi Mariusz Agnosiewicz
Mam dla Ciebie duży szacunek. Jesteś osobą, która miała odwagę być pionierem młodego ruchu racjonalistycznego w kraju skołtunionym fideizmem.
Jednocześnie jesteś erudytą i spokojnie aspirujesz do grona intelektualistów.
Dlatego bardzo trudno, wręcz głupio jest mi krytykować Twoje posty - ja ledwo próbuję uzupełnić wiedzę, która na tym forum uchodzi za wstęp do rozmowy. A jednak ...

>Niestety w wątku tym pojawiło się już tak dużo wypowiedzi, że "straciłem wątek"
Z całą życzliwością - wybacz - ale to jest żenada.
W chwili dość dramatycznej, w której ze swych funkcji rezygnują dwie cenione moderatorki o ogromnej wiedzy, a rozwój wypadków prowadzi do tego, że bana dostaje jeden z najbardziej popularnych forumowiczów, również o ogromnej wiedzy - zakładasz wątek wyjaśniający.

I Ty nie masz czasu na to, żeby przynajmniej przeczytać wszystkie posty?

>Myśli się porozbiegały w różnych kierunkach. Ogólnie chyba zgadzacie się w większej części z zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniem.

To zerknij okiem tylko na ten jeden wpis i ilość punktów, jakie uzyskał:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,606077#w606113

A Ty wyciągasz wniosek, że ogólnie się zgadzamy?

Oczywiście, że dostosujemy się do nowej sytuacji, gdyż teraz to i tak - jak widzę - klamka zapadła, ale tu zaczyna chodzić o coś innego. Czy Ty jeszcze słuchasz ludzi? Czy Ty jeszcze słuchasz krytyki? Może chociaż Panu Bogusławskiemu (i osobom, które go popraly plusami) warto by coś odpowiedzieć poza zwykłym:

>Dziękuję za kooperację
Gdyż chwilowo wychodzi, że najbardziej swoją decyzją kooperujesz z naszymi ideowymi przeciwnikami pokroju Burnhama.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,606077#w606333
I chociaż Burnham rzeczywiście Cię obraził (a nie Big_zyd - gdyż czyny trzeba rozpatrywać w całym złożonym kontekście) to Twój aktualny pomocnik powyciągał z jego postu wspaniałe złote myśli próbując namówić mnie i innych do dyskusji z nimi.

>Racjonalista idzie do przodu także na Facebooku:
Alleluja i do przodu!

#249
16-02-2014 01:00
 Ocena 5 na 5
maceox (6766 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
>Od 2002 do 2010 forum Racjonalisty nieustannie kwitło. Po 2010 nieustannie i dynamicznie się zapadało. Obrazuje
>to poniższy wykres aktywności na forum.
[...]
>Zapewne niektórzy rzucą tutaj, że aktywność nie świadczy o poziomie, tylko powinien pamiętać, że
>jego ocena dobrego i złego poziomu może być czysto subiektywna.

A w tym kontekście mam pytanie. Choć Burnham nie był jedynym dżentelmenem w tym wątku, to pytanie to będzie trochę niedżentelmeńskie...

Nigdy nie zajmowałem się portalami internetowymi i zupełnie nie wiem jak to wygląda od strony organizacyjnej.
Piszesz o spadku popularności forum. W tym kontekście mam pytanie o te reklamy, który wyskakują najczęściej pod pierwszym wpisem w wątku. Tacy reklamodawcy płacą od odsłon strony?

I to o to chodzi?

Ale jeśli tak, to to przecież nie jest żaden wstyd. Każda organizacja potrzebuje pieniędzy dla funkcjonowania, ale również to można napisać otwarcie ... chyba.

I ja nie mam zielonego pojęcia ile trzeba minimum kliknięć, żeby utrzymać forum ... na wysokim poziomie.

Dlatego pytam.

Bo jeśli rzeczywiście tu jest jakiś kłopot, to też można się zastanowić jak go rozwiązać?

#250
16-02-2014 01:08
 Ocena 6 na 8
-jad- (18783 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
>Teraz odrzucono dorobek Liliac i Meretseger

O ile wiem, liliac i Meretseger zrezygnowały z własnej woli. Nie bez powodu i nie bez żalu, to jasne ale nie powiedziałbym, że ich dorobek został przekreślony. Nikt jakoś nie ośmielił się tego nawet sugerować.
Stawiam dolary przeciw orzechom, że większość wypowiadających się tu użytkowników w rzeczowej dyskusji z liliac byłaby bez szans. Ba! Sam nie chciałbym być wtedy na ich miejscu.
Problem polega jednak na tym, że takie rzeczowe dyskusje już się ostatnio nie zdarzały a pamiętam, że gdy ja tu zaczynałem to było ich całe mnóstwo. I to właśnie wtedy Racjonalista zachwycił mnie swoim wysokim poziomem. Właśnie wtedy czułem się tu u siebie i najwięcej się nauczyłem. Do najważniejszych zdobytych sprawności zaliczam szacunek dla przeciwnika w dyskusji, bo niejeden którego uważałem początkowo za leszcza i idiotę zrobił idiotę ze mnie. Im wyżej zadrzesz nos tym niżej musisz go później spuścić. Taka jest, niestety, prawda.

> zablokowano Big_zyda

Naprawdę uważasz, że niesłusznie? Pozwoliłbyś sobie na to będąc na miejscu Mariusza?

Dla niektórych big_zyd to wzór do naśladowania dla innych najgorszy troll a ja jednych i drugich rozumiem bo jak ktoś słusznie tu kiedyś zauważył, trollem się bywa a nie jest. Gdyby to ode mnie zależało, to życzyłbym sobie jego powrotu.
Wbrew większości, najczęściej lubię tego faceta

Pytanie brzmi czy Ty, big-zyd, Meretseger, ja czy ktokolwiek inny jesteśmy w stanie obronić swoje poglądy w uczciwej dyskusji, bez skazywania oponentów na Oślą Ławkę albo bana. Z pomocą moderacji, to dla mnie żadna satysfakcja a wręcz ujma.

#251
16-02-2014 01:30
 Ocena 4 na 4
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
> rządzi tu na całego, wypisując przeraźliwe głupoty, pan Elasp i jego klika. Chyba więc jest to zrozumiałym, że ja się teraz tu czuję zdecydowanie niepotrzebnym
Tu mnie tknęło jakieś przeczucie, wskutek którego sprawdziłam kto najczęściej partnerował Elaspowi na forum...

-jad- (18783 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi kogut59
To wpadaj na piwo Daleko masz do Kędzierzyna?

#253
16-02-2014 01:50
 Ocena 2 na 2
kogut59 (3090 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi -jad-
>To wpadaj na piwo Daleko masz do Kędzierzyna?
Ups bardzo daleko ok. 900 km ale ciesze się z Zaproszenia może wpadniesz do Hessen ? jeśli będzie Ci po drodze w życiu zapraszam

-jad- (18783 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi kogut59
> ? jeśli będzie Ci po drodze w życiu zapraszam

"You better watch out, ooo what you wish for"

www.youtube.com/watch?v=O3dWBLoU--E&feature=kp

Spędzam w Niemczech sporo czasu Niedawno koło Ciebie przejeżdżałem.

#255
16-02-2014 07:52
 Ocena 3 na 5
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Zmiany na forum Racjonalisty
W odpowiedzi Elasp
> "A i korki niechybnie odcisnęłyby się na czole i na siedzeniu." - naprawdę nie ma Pan poczucia humoru?

A ja radziłbym Ci w ogóle ze mną nie grac, może już w pierwszej partii świat ujrzałby Elaspa całującego Matkę Ziemię - podoba Ci się to?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365