 |
Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-02-2020 22:17 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora
2 na 2 | W niemieckim RMF wyśmiano przejęcie przez LOT niemieckich linii lotniczych Condor, lecz wirtemberska prasa widzi w tym część większego planu. Jak pisze Stuttgarten Zeitung: "Prawicowy rząd PiS chce doprowadzić Polskę ekonomicznie do europejskiej czołówki do roku 2040. Wszystko zaczęło się od przejęcia niemieckiej linii lotniczej Condor oraz budowy megaportu lotniczego pod Warszawą - Centralny Port Komunikacyjny 'Solidarność' znalazłby się w pierwszej dziesiątce w Europie, przyćmiewając pogrążony w skandalach port lotniczy w Berlinie, a nawet uzależniając Niemcy od nowego lotniska." Czy Unia pozwoli na to? www.stuttg(*)49-4e71-a8a0-cf7e834840cd.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej..Hamerlik-Konopka (2812 punktów) (zablokowany) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | >Czy Unia pozwoli na to?
Niemcy i inne zachodnie narody w miarę rozwoju Polaków, chcąc nie chcąc, będą musieli ustępować. Ludzie potrzebują latać, to udowodnione, organizować transport lotniczy będą Ci, którzy potrafią to dobrze zorganizować.
Polacy mają atuty, umiejętność intensywnej, dobrej pracy i dużą otwartość na innowacje, choć wciąż mają problem z akceptację struktur biznesowych i z lojalnością wobec takich organizacji.
Chcieć to móc.
Polakom potrzeba wiary w Polskę, wysokich morale, dyscypliny i kultury pracy. Polakom potrzeba społeczeństwa, w którym jednostka uwierzy, że społeczeństwo jest dla niej. Wówczas coraz mniejsze znaczenie będzie miało to, na co Unia pozwala i czego chcą inni ludzie. |
#2 5 na 5 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > W niemieckim RMF wyśmiano przejęcie przez LOT niemieckich linii lotniczych Condor, lecz> wirtemberska prasa widzi w tym część większego planu. Jak pisze Stuttgarten Zeitung: "Prawicowy rząd> PiS chce doprowadzić Polskę ekonomicznie do europejskiej czołówki do roku 2040. Wszystko zaczęło się> od przejęcia niemieckiej linii lotniczej Condor oraz budowy megaportu lotniczego pod Warszawą -> Centralny Port Komunikacyjny 'Solidarność' znalazłby się w pierwszej dziesiątce w Europie,> przyćmiewając pogrążony w skandalach port lotniczy w Berlinie, a nawet uzależniając Niemcy od nowego> lotniska."> www.stuttg(*)49-4e71-a8a0-cf7e834840cd.htmlPrzeanalizowałeś artykuł z N-tej strony regionalnej gazety w Niemczech. Szkoda czasu na analizę opinii redaktora, który prawdopodobnie niewiele wie ani niewiele rozumie nt Polski (tak przynajmniej wynika z mojej wieloletniej analizy prasy niemieckiej) a do tego jego opinia ma niewielki wpływ na Niemców. Sprawdziłem w google.news.de, tylko w tym tytule pojawiła się informacja na temat Condora i Polski. Trzeba tego artykułu szukać i nie pojawiło się nic w 'Top Meldungen'. Jedyny więc wniosek jaki można na postawie tego wysnuć, to to, że media w Niemczech mają przejęcie Condora w dupie, podobnie jak obywatele. Wg mnie Twoja sugestia, że to niepokoi Niemców jest mocno przesadzona. Mówisz o jednym artykule w regionalnej prasie i to wszystko. > Czy Unia pozwoli na to?Rozumiem, że to Twoja analiza, bo w artykule nic na ten temat nie mówią? Możesz podzielić się argumentami, na podstawie których przypuszasz, że Unia będzie torpedowała plan PiS? Z puntku widzenia ekonomicznego: przedsiębiorstwa państwowe mają przeciętnie 60% mniejszą wydajność niż przedsiębiorstwa prywatne. Powodem tego jest wpływ polityki (wbrew rzeczywistości) oraz marna kadra zarządzająca (koledzy bez kompetencji). To, że przedsiębiorstwo jest w rękach rządu polskiego nie oznacza nawet, że będzie działało na korzyść narodu - jak widać na przykładzie zaangażowania banków w kredyty CHF (najwięcej takich kredytów udzielił PKO BP). Wg mnie plan PiS w zakresie przejmowania przez spółki państwowe innych niż związane z bezpieczeństwem dziedzin gospodarki przyniesie negatywne skutki gospodarcze. Co do mega-lotniska trudno mieć zdanie bo polityka informacyjna rządu skupia się na opiniach a nie analizach. Pozdrawiam Paolo Monstro |
Hamerlik-Konopka (2812 punktów) (zablokowany) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > Z puntku widzenia ekonomicznego: przedsiębiorstwa państwowe mają przeciętnie 60% mniejszą wydajność niż przedsiębiorstwa prywatne.Ja ostatnio leciałem z Berlina do Marrakeszu i z powrotem ze 50 EUR, w Aldi widziałem na wieszakach kupony na przejazd na dowolnym odcinku w Niemczech Flixbusem za 10 EUR. Nie będzie łatwo konkurować. Ponadto transport lotniczy na Zachodzie staje sie passe. Transport kolejowy wraca do łask z uwagi na ochronę środowiska. Co chwilę wysłuchuję jak ktoś chwali się, że olał samolot pojechał pociągiem i zrobił coś dla lepszego życia. |
#4 3 na 3 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > W niemieckim RMF wyśmiano przejęcie przez LOT niemieckich linii lotniczych Condor, lecz> wirtemberska prasa widzi w tym część większego planu. Jak pisze Stuttgarten Zeitung: "Prawicowy rząd> PiS chce doprowadzić Polskę ekonomicznie do europejskiej czołówki do roku 2040. Wszystko zaczęło się> od przejęcia niemieckiej linii lotniczej Condor oraz budowy megaportu lotniczego pod Warszawą -> Centralny Port Komunikacyjny 'Solidarność' znalazłby się w pierwszej dziesiątce w Europie,> przyćmiewając pogrążony w skandalach port lotniczy w Berlinie, a nawet uzależniając Niemcy od nowego> lotniska." Czy Unia pozwoli na to?> www.stuttg(*)49-4e71-a8a0-cf7e834840cd.htmlNie widzę specjalnie "zaniepokojenia". Dominują raczej sceptycyzm wymieszany z nadzieją. Przy okazji pojawiają się uwagi o polskim kapitalizmie państwowym jaki zdaje się uprawiać polski rząd Morawieckiego. Mitteldeutscher Rundfunk ciekawie opisuje polską ekspansję na niemieckim obszarze gospodarczym w kontekście ostatniego przejęcia Condora przez LOT. www.mdr.de(*)/politik/polen-condor-100.htmlWarto przeczytać, bo na ogół Polacy słabo orientują się na ten temat. Jest tam szereg ciekawych informacji. Tagesschau.de artykułem z 24.01.2020 opisuje przejęcie Condora przez Lot www.tagesschau.de/wirtschaft/lot-condor-103.htmlO przejęciu Condora przez Lot pisze także Spiegel. W tonie nieco sceptycznym z politycznymi wtrętami. Niektórzy z branży nie wierzą, że Polakom inwestycja 600mln Euro się opłaci tym bardziej, że 5000 pracowników Condora ma pracować bez redukcji dalej. www.spiege(*)5a-5ed6-4867-b8bf-b356abcf6be1Tym tematem zajmuje się także Südeutsche Zeitung w artykule zatytułowanym: "Condor staję się polskim" www.suedde(*)-airline-verkauf-lot-1.4770430Opisują to także WAZ i FAZ, Jest wiele artykułów na ten temat w innych tytułach. |
#5 4 na 4 | szarley (54913 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | >Centralny Port Komunikacyjny 'Solidarność' znalazłby się w pierwszej dziesiątce w Europie,
Żeby tak się stało, musiałby mieć połączenia komunikacyjne. Co godzinę musiałyby dojeżdżać do tego lotniska pociągi nie tylko z Warszawy, ale też z Gdańska, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Berlina, Lwowa ... Dodatkowo do Gdańska, Katowic, Krakowa, czy Poznania musiałyby dojeżdżać pociągi z Kartuz, Cieszyna, Limanowej... Taki port ma sens tylko wtedy, kiedy będzie rzeczywiście dobrze połączony z całym krajem i bliską zagranicą.
Tymczasem.... Podmiejskie koleje zlikwidowano, torowiska rozebrano, rozkład jazdy jest z d.py wzięty, a i ten z d.py wzięty "może się zwiększyć lub zmniejszyć"
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby |
#6 3 na 3 | uxbridge (5980 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | Nie myślałem, że jeszcze kiedykolwiek piosenka Tureckiego z Kabaretu Olgi Lipińskiej z 1981r nabierze takiej aktualności. Mieszanina narodowych kompleksów, tromtadracji i pseudo patriotycznego bełkotu.
Wlazł kotek na płotek, leci pies przez pole, Kartofle dwa złote, zupa już na stole.
Leci pies przez pole, płynie Wisła, płynie, Kożuch zjadły mole, nieszczęście w rodzinie.
Płynie Wisła, płynie, dudni woda, dudni, Chłopcy malowani a pod spodem brudni.
Kiedy ranne zorze, zachodźże słoneczko, Biją się na noże dwaj panowie z teczką.
Zachodźże słoneczko, danaż moja, dana, Wypełniona sieczką głowa pozłacana.
Ele mele dutki, siwe, siwe wołki, Miłe złego skutki, zachwiały się stołki.
Umarł Maciek, umarł, teściowa ma zięcia, Ktoś tam, coś tam umiał, są i osiągnięcia!
Cześć wam, cześć panowie, kiedy ranne zorze, Może ktoś się dowie, może ktoś pomoże.
Cielę łapę liże, szumi las dębowy, Komu tam najbliżej, po rozum do głowy?
O, mój rozmarynie, co złego to nie my, Nie zginęła i nie zginie, póki my żyjemy! |
#7 2 na 2 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > >Z puntku widzenia ekonomicznego: przedsiębiorstwa państwowe mają przeciętnie 60% mniejszą wydajność niż przedsiębiorstwa prywatne.> Ja ostatnio leciałem z Berlina do Marrakeszu i z powrotem ze 50 EUR, w Aldi widziałem na wieszakach kupony na przejazd na dowolnym odcinku w Niemczech Flixbusem za 10 EUR. Nie będzie łatwo konkurować.> Ponadto transport lotniczy na Zachodzie staje sie passe. Transport kolejowy wraca do łask z uwagi na ochronę środowiska. Co chwilę wysłuchuję jak ktoś chwali się, że olał samolot pojechał pociągiem i zrobił coś dla lepszego życia.Nie znam się na tym biznesie, nie mam dostępu do żadnych informacji, nie wiem nawet jaki był cel tego przejęcia - więc nie chce się wypowiadać czy przejęcie Condora to dobry pomysł czy zły. To samo dotyczy lotniska. Czytając niemiecką prasę nie zauważyłem specjalnego zainteresowania, ani tym bardziej niepokoju czy strachu przed Polską w związku z tym przejęciem, ale to tylko moja opinia. Mogę się mylić - żadnych badań ani analiz w tym kierunku nie robiłem. W każdym razie opinia jakiegoś redaktora regionalnej gazety ma niewielkie znaczenie. Poza tym jeśli pomysł opiera się na solidnej analizie ekonomicznej to opinia jakiegokolwiek redaktora ma niewielkie znaczenie, przynajmniej dopóki nie podważy analizy. Niestety żadnej analizy nie pokazuje też rząd czy LOT, mam nadzieję, że jakaś istnieje... Polacy mają obsesję na punkcie tego 'co napisała zachodnia prasa', tymczasem zachodnia prasa nie żyje specjalnie Polską (ostatni raz gdy zauważyłem sprawę Polski w top-meldungen miał miejsce gdy rozpoczęto procedurę nie przestrzegania praworządności). Mieszkańcy Europy Zachodniej mają zazwyczaj wiedzę o Polsce porównywalną z wiedzą o Nikaragui, więc ich opinia to zlepek stereotypów i naiwnych uproszczeń i nie warto tego analizować ani traktować jako wskazówkę inną niż reputacja kraju w UE. Pozdrawiam Paolo Monstro |
#8 1 na 1 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > Nie myślałem, że jeszcze kiedykolwiek piosenka Tureckiego z Kabaretu Olgi Lipińskiej z 1981r nabierze takiej aktualności. Mieszanina narodowych kompleksów, tromtadracji i pseudo patriotycznego bełkotu.Nie wszyscy Polacy mają kompleksy i mentalność stereotypowego 'przedwojennego chłopa' całującego księdza po rękach, patrzącego na Żyda z zawiścią, na Niemca z kompleksem a na Ukraińca i Rosjanina z wyższością. Nie dla wszystkich Polaków patriotyzm to prymitywna propaganda w stylu TVP. Dla wielu propaganda PiS to zdrada narodu a nie żaden patriotyzm. Wydaje mi się, że ten problem znika - w młodym pokoleniu? Przypuszczam, że rząd traktuje to jako marketing pt 'przejmujemy Niemców', ale nie wykluczałbym też, że to przejęcie ma jakiś inny cel niż marketing dla rządu. Mam taką nadzieję przynajmniej, bo choć suckesy przekładają się na stołki i kasę dla koleżków to problemy spółek państwowych dotyczą już jedynie podatników. Pozdrawiam Paolo Monstro |
#9 2 na 2 | uxbridge (5980 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > Nie dla wszystkich Polaków patriotyzm to prymitywna propaganda w stylu TVP. Dla wielu propaganda PiS to zdrada narodu a nie żaden patriotyzm. Wydaje mi się, że ten problem znika - w młodym pokoleniu?Tym które paraduje w koszulkach z husarią na kościelnych pielgrzymkach? > Przypuszczam, że rząd traktuje to jako marketing pt 'przejmujemy Niemców', ale nie wykluczałbym też, że to przejęcie ma jakiś inny cel niż marketing dla rządu. Mam taką nadzieję przynajmniej(...)A ja nie mam. Z prostego powodu. Trafne decyzje gospodarcze zapadają w gronie kompetentnych fachowców, a i to nie zawsze. Polityka kadrowa PiS-u w sposób oczywisty nie opiera się na kompetencjach. Podobnie było za PRL-u. Szansa, że pociotki prezesa czy kuzyni ministra zasiadający w radach nadzorczych wybiorą zarząd firmy sposród ludzi kompetentnych a nie swoich znajomych są żadne. Przypadkowy i nieznający się na rzeczy dyrektor jakich współpracowników dobierze? Zgadłeś. Podobnych sobie. |
#10 1 na 1 Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora |
Wszystko to brzmi jak jakaś mistyfikacja propagandowo-gospodarcza. Trzeba dać wzmocnienie werbalne, pokazywać w telewizorni samoloty ( wzmocnienie figuralne), chwalić się pieniędzmi ( wzmocnienie ideo-monetarne) i pokazywać makiety CPL ( wzmocnienie ideo-figuralne). Żeby wszystko nie skończyło się tak, jak z Dworcem Polskim i kolejami dużych prędkości! Dużo obrazków i animacji z cyferkami, a plajta w miesiąc, co było wpisane w biznesplan.  ****** *******
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska |
#11 2 na 2 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > >Nie dla wszystkich Polaków patriotyzm to prymitywna propaganda w stylu TVP. Dla wielu propaganda PiS to zdrada narodu a nie żaden patriotyzm. Wydaje mi się, że ten problem znika - w młodym pokoleniu?> Tym które paraduje w koszulkach z husarią na kościelnych pielgrzymkach?> >Przypuszczam, że rząd traktuje to jako marketing pt 'przejmujemy Niemców', ale nie wykluczałbym też, że to przejęcie ma jakiś inny cel niż marketing dla rządu. Mam taką nadzieję przynajmniej(...)> A ja nie mam. Z prostego powodu. Trafne decyzje gospodarcze zapadają w gronie kompetentnych fachowców, a i to nie zawsze. Polityka kadrowa PiS-u w sposób oczywisty nie opiera się na kompetencjach. Podobnie było za PRL-u... i po upadku PRLu - robiło to SLD, PSL, AWS i PO. Jedyną różnicą pomiędzy PiS a poprzednikami jest fakt, że PiS to robi bezczelniej i w większej skali - nie dba nawet o wykształcenie kierunkowe czy jakiekolwiek pozory. Pamiętamy wszyscy jak prezes kombinował jakby tu Kazia na prezesa PKOBP dać mimo braku wykształcenia. PiS zatrudnia panie po filologii na dyrektorów banku centralnego, koleżankę prezesa z marnymi osiągnięciami na prezesa TK albo redaktora na szefa kontrywiadu wojskowego i 'co mi zrobisz'? Efekt przypomina czasy powojenne - panoszenie się kompletnych amatorów z mentalnością Dyzmy - 'nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera'. To jest drażniące - pytanie tylko co to zmienia w gospodarce? Ekonomista z czasów PO używał swej wiedzy jedynie po to, żeby się lepiej i sprytniej obłowić i ustawić koleżków? Zaletą PiS jest więc to, że nie chcą tych spółek zniszczyć - nie pozwalają amatorom, którzy są wierni i posłuszni na kradzież na dużą skalę. PO dożynało spółki wysysając wszelkie przymoszące większe zyski gałęzie tak, że kura znosząca złote jajka zdychała, za PiS te spółki funkcjonują lepiej - LOT jest tego przykładem. Nawet zarządzane przez amatorów, spółki państwowe przetrwają dzięki dominującej pozycji na rynku (przeniosą koszty niegospodarności na obywateli), jeśli PiS utrzyma kradzież na mniejszym poziomie niż PO. Problemem jest raczej przejmowanie gospodarki i obszarów gdzie nie ma monopolu, bo przedsiębiorstwa prywatne będą miały lepsze wyniki od przesiębiorstw państwowych. Prezesi-amatorzy z PiS, nawet mimo presji ze strony prezesa nie poradzą sobie z lepiej zarządzanymi spółkami prywatnymi w obszarach rynku gdzie nie ma monopolu państwowego. Może to potrwać wiele lat ale w końcu rzeczywistość wygra, bo tutaj faktycznie UE nie pozwoli na prześladowanie firmy niepaństwowej przez rząd by zrekompensować nieporadność zarządu. Pozdrawiam Paolo Monstro |
Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora |
Cała ta sprawa wygląda na mistyfikację propagandowo-gospodarczą. Co jakiś czas animatornie propagandowe podrzucają taki temat, aby utrzymać złudzenie wpływu rządu na gospodarkę. Wykorzystuje się do tego hipnozę w oparciu o ekscytacje nacjonalistyczne i rynkowe oraz przeciążenie poznawcze - zarzucanie niesprawdzalnymi faktami na temat przedsiębiorstw o skomplikowanej strukturze własnościowej, maskującej centra decyzyjne i ukrywającej koszty funkcjonowania. Zagraniczne media mogą brać w tym udział na zasadach komercyjnych. Można wykupić w nich artykuł utrzymany w szyderczym lub krytycznym tonie, co ma sprawiać wrażenie, że przedsięwzięcie jest naprawdę dobre, bo wzbudza zazdrość u Niemców. To wygląda jak szwindel, sprawdzian czy uda się ubić jakąś pianę choćby na oparach absurdu. W innych krajach też mają takie zabiegi, tematy dyżurne i bumerangi tematyczne. Nikt tego nie kupuje, ale jest szansa, że media będą miały na czym poszumieć. Będzie jakieś tło do pokazywania portretów, cyferek, wykresów i obrazków. Dla mnie wygląda to jak jakiś tani szwindel. W gospodarce i polityce hipnoza jest stosowana wszędzie. Przykład? Młody pisarz pisze powieść na temat nowego medium społecznościowego. Jest przekonany, nie wiadomo skąd, że to nośny temat, który zapewni mu sprzedaż. Promuje się za pomocą internetu. Nikt nie przychodzi na jego spotkanie autorskie. Nikt nie kupuje jego książki. On nie rozumie, skąd plajta projektu. Bo był zahipnotyzowany przez to medium społecznościowe i mistyfikacje wokół nagród literackich. To są rynkowe hipnozy kultury zachodniej - indywidualizm, samorealizacja, medialność, interaktywność, nowe technologie, kreatywność, realizacja projektu, zarabianie na działalności artystycznej, rynek sztuki. Wszędzie znajdziesz takie bajdurzenie, a chodzi o to, żebyś wydał na to pieniądze, gdy nie potrafisz bez tego być. ****** *******
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska |
Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora |
Morawiecki! Pogadaj lepiej o jakiejś wielkiej firmie farmaceutycznej, co sprzedaje pół wiaderka jakiejś swojej maści rocznie! Wielki sukces! Wielka firma! Sprzedała pół wiaderka kremu! Ale ma biurowiec w centrum stolicy! Cały pusty, ale za to firma wielka! ****** *******
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
#14 1 na 1 Hamerlik-Konopka (2812 punktów) (zablokowany) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > Polityka kadrowa PiS-u w sposób oczywisty nie opiera się na kompetencjach.Jakie kompetencje masz konkretnie na myśli? Rozwinięcie biznesow kolesi czy przetransferowanie kasy z koryta z podatków od biedy na konto spółki zarejestrowanej w skrzynce na listy na egzotycznej wyspie, o której nie widomo do kogo należy? Bo może polityka kadrowa PISu w sposób oczywisty opiera się na kompetencjach społecznych, choć kadrze rzeczywiscie brakuje wyrafinowanych kompetencji największych cwaniakow? Może prostota tych ludzi ma wartość taką, że nie zostawia Cię w samych skarpetkach. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Niemiecka prasa zaniepokojona przejęciem Condora | > Nie myślałem, że jeszcze kiedykolwiek piosenka Tureckiego z Kabaretu Olgi Lipińskiej z 1981r nabierze takiej aktualności. Mieszanina narodowych kompleksów, tromtadracji i pseudo patriotycznego bełkotu.... itd. Czy jest jakiś inny naród, którego elity (albo "elity") zajmują się równie gorliwie piętnowaniem wad narodowych (albo "wad narodowych")? Trudno oprzeć się wrażeniu, że dojście do etapu takiego krytykanctwa może wręcz uchodzić na wspięcie się na szczebel elitarności. Należę do elity = kupuję "Gazetę Wyborczą", "Newsweeka" oraz "Tygodnik Powszechny". Nie krytykuję własnego narodu = jestem ciemny i należę do gminu. Jeżeli jest jakaś polska wada narodowa, to jest nią szukanie we własnym narodzie (innych) wad. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|