Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty
Skarbonka
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.886.016 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 472 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
PSR
Barcode

Zapomniane dzieje Polski

RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia, prezentujących racjonalny obraz świata. Serwisem, który poza tym tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę. Serwis ten stanowi bazę intelektualną polskich racjonalistów - sposób na wirtualne zrzeszenie. Razem chcemy tworzyć Portal Wiedzy i Myśli. Wydawcą Racjonalisty jest Fundacja Wolnej Myśli.

Czytaj Prolog serwisu oraz Wprowadzenie

Nowe publikacje:
07-05-2023
Paweł Tokarski
W Szwecji rządzący bardzo skutecznie zabiegają o trzeźwość społeczeństwa. Chodzi o tak zwany systembolaget - system "półprohibicji". System ten wprowadzony jest mimo tego, że Szwedzi podobnie jak Polacy mieli mocno rozwinięte "tradycje" picia alkoholu przy bardzo różnych okazjach. Podobne systemy obecnie są też w Norwegii oraz w Finlandii.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
02-10-2022
Mateusz Kukla
Obawiam się, że USA stoi przed podobnym dylematem, co Rzym końca republiki. Może albo odciąć się od świata i zachować swoją narodową spójność, albo odsunąć "starych bogów" na bok i otworzyć się na "barbarzyńców", z których będzie można rekrutować nową siłę roboczą, nowe elity i nowych żołnierzy do podtrzymania energii życiowej imperium. Trudno powiedzieć, co jest lepsze dla samej Ameryki, ale z perspektywy Polski korzystniejsza wydaje się wizja nowego, amerykańskiego imperium, które wciąż będzie angażować się w sprawy świata, zamiast konsolidacji narodowej i powrotu amerykańskiego izolacjonizmu.
10-07-2022
Michał Pierzchalski
Praca jest propozycją nowego modelu edukacji opartego o metodę dydaktyczno-dialektyczną na wzór działania systemu nauki. Mimo znaczącego rozwoju edukacji związanego z rozwojem technologii, to model ten nie zmienił się o wieków - ciągle szkoły i uniwersytety funkcjonują w modelu dydaktycznym. Innowacyjność pomysłu zawartego w pracy polega na przedstawieniu systemowego rozwiązania dodania dialektycznego elementu do obecnego dydaktycznego modelu edukacji, który kładzie nacisk na rozwój u uczniów umiejętności kwestionowania wiedzy oraz współpracy na wzór działania naukowców. W proponowanym modelu uczniowie działają podobnie jak naukowcy i tworzą globalną wspólnotę skupioną wokół tworzenia wiedzy.
23-05-2022
Anna Obuchowicz-Siwiec
Pierwsze oznaki dysleksji odnotowano podobno już w Starożytności w pismach Valeiusa i Maximusa w I w. n.e., lecz wzrost zainteresowania nią przypada dopiero na schyłek XIX i początek XX wieku. kiedy nastąpiła zmiana formy szkoły, która przestała mieć charakter elitarny, i stała się egalitarna.
26-04-2022
Tomasz Przepiórka
W trudnych czasach wojny czy kryzysu, człowiek często zadaje sobie to pytanie o sens życia i sens cierpienia. Jeżeli ciągle doznajesz więcej przykrości niż przyjemności i nie widzisz szans na poprawę tego stanu rzeczy, to po co żyć. Od tysiącleci ludzie próbują na to pytanie odpowiedzieć. W przeszłości jednak filozofowie nie mieli do dyspozycji tak bardzo rozwiniętej nauki jaką dzisiaj mamy. Jesteśmy obecnie na lepszej pozycji, więc trzeba to próbować wykorzystać.
02-01-2022
Mariusz Agnosiewicz
Wedle aktualnych prognoz zmian klimatu w XXI wieku czeka nas podniesienia poziomu mórz i oceanów. Obecnie u wybrzeży istnieje wiele ogromnych aglomeracji, w efekcie zmiany te są sporym wyzwaniem dla milionów ludzi. By mu sprostać postuluje się walkę ze zmianami klimatycznymi, ale i adaptację do nich. Wyrazem tej drugiej strategii jest powstały w ONZ projekt pływającego miasta, który realizować ma nowojorska firma u wybrzeży Korei Południowej. Miasto Oceanix ma być przystosowane do nowych warunków klimatycznych. Ma być odporne na klęski żywiołowe, powodzie oraz huragany. Jak mówi dyrektor wykonawczy ONZ-Habitat, Maimunah Mohd Sharif: "Zrównoważone, pływające miasta są częścią dostępnego nam arsenału strategii adaptacji do zmian klimatu. Zamiast walczyć z wodą, nauczmy się żyć z nią w harmonii".
31-12-2021
Mariusz Agnosiewicz
Tradycyjny polski zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole zyskał w tym roku koloryt polityczny. Lewica głosi, że katolicy powinni kierować się miłością bliźniego i zostawiać puste miejsce "dla uchodźcy". Prawica chciała, by owo miejsce zostawiać "dla munduru", czyli obrońcy granic. Niewielu wie, że ów zwyczaj nie jest wcale katolicki i przez dawnych spowiedników traktowany był jako ciężki grzech. Miłość bliźniego to piękna idea, ale powinna ona mieć wymiar realny wyrażając się w codziennym życiu i naszym stosunku wobec bliskich i sąsiadów, ludźmi z którymi dzielimy ziemię i kraj, a nie jak to się często przyjmuje - pod postacią czysto symbolicznych gestów, wrzucenie pieniążka do puszki charytatywnej, zostawienie symbolicznego talerza. Jedną z barier rozwojowych Polski jest niski poziom zaufania społecznego: ludzie nie bardzo się lubią i nie bardzo sobie ufają, w efekcie nie bardzo nam idzie gra zespołowa jaką jest budowa efektywnego państwa. Polacy mają świetne osiągnięcia jako jednostki, lecz mizerne jako zespół. Często jest tak, że ci, którzy pozorują miłość bliźniego, sprowadzają to do abstrakcji i symboli, obrzydzając nam realnego bliźniego z którym żyjemy obok. Polacy są nietolerancyjni, tępi, zacofani, niemodni, okrutni, skorzy do oszustwa i zdrady - taki wizerunek kreują na co dzień nasze media, zachęcając jednocześnie do miłości dalekiego bliźniego. W efekcie mamy do czynienia z nieustającą wojną polsko-polską oraz niepotrzebnym hamowaniem naszego rozwoju.
24-12-2021
Kafkadesk Praga
Wbrew medialnym mitom karp na wigilijnym stole Polaków nie jest wymysłem komuny. Popularny był też przed wojną, choć głównie na stołach inteligenckich i robotniczych. W Expresie Zagłębia z 1927 r. pisano: "okazały karp znajdzie się dzisiaj na niejednym wigilijnym stole". Karp na wigilijnym stole jest specyfiką Europy Środkowej. O jej źródłach i ciekawostkach pisze poniżej praski serwis Kafkadesk.
13-12-2021
Francuska miejscowość Saint-Jeoire w Górnej Sabaudii otrzymała bardzo dla nich przykrą wiadomość pod choinkę: istniejąca tam od dwóch pokoleń fabryka zajmująca się produkcją barwników do tworzyw sztucznych działać będzie jedynie do Wigilii. Potem przenosi się do Polski. Pracownicy mają niezwykle rzadkie kwalifikacje. Burmistrz Saint-Jeoire mówi, że jest to "cios w plecy i katastrofa gospodarcza". Saint-Jeoire to miasto przemysłowe, które przez decyzję Avient utraci 40% miejsc pracy. Jak mówi Antoine Valentin: "Czas zadać pytanie o politykę gospodarczą i przemysłową Francji: czy chcemy utrzymać te nieliczne branże, które nam jeszcze pozostały, czy też pozwolimy przenieść wszystkie nasze firmy do Polski".
· 12-12-2021 Zielona transformacja zdemoluje polską gospodarkę
· 11-12-2021 Grzech rozwoju
· 10-12-2021 Mapa gwałtów. Polska znów w ogonie

 Zobacz inne streszczenia..  

E-kartki

Kalendarium portalu

MYŚLnick - archiwum

Referencje Racjonalisty

MYŚLnick - darmowa prenumerata.. 
Nowiny naukowe:
13-10-2021
Mariusz Agnosiewicz

Siła naszych mięśni w sposób naturalny osiąga swój szczyt w czwartej dekadzie życia, po czym sukcesywnie spada. Finalnie może spaść do takiego poziomu, że trudno jest wstać z krzesła czy wejść po schodach. Można temu przeciwdziałać poprzez ćwiczenia siłowe. I nie tylko starsi ludzie powinni je praktykować.

Odkryto niespodziewane korzyści zdrowotne wynikające z rozwijania mięśni dla wszystkich dorosłych,

..jeszcze 755»
13-10-2021
Mariusz Agnosiewicz

Zmiany klimatu dają się mocno we znaki Europie. Niespodziewanie zimny rok, z licznymi deficytami słońca i wiatru sprawił, że europejskie ceny energii, w dużej mierze zależnej od chybotliwych OZE, poszybowały w górę. Według informacji dziennika The Times, większość istniejących w Wielkiej Brytanii farm wiatrowych nie przetrwa bez subsydiów. Jak zauważyli angielscy analitycy: "Zakłócenia w łańcuchu dostaw, susza w Chinach, a przede wszystkim

..jeszcze 1398»
29-09-2021
Urszula Kaczorowska

Namawiam Was do obejrzenia filmu "Płaskoziemcy" na Netflixie. Zobaczcie do czego prowadzi wyśmiewanie i związane z nim wykluczenie.

Temat czwartej fali pandemii COVID-19 atakuje nas z każdego serwisu informacyjnego. Facebook pęka od kłótni i wyzwisk od "foliarzy" i "antyszczepów". A gdyby tak odpłynąć ku innej krawędzi? Proponuję "Płaskoziemców" - film Netflixa, który nie sprawi, że zachwieje się Wasza wiara w

..jeszcze 6046»
28-09-2021
Mariusz Agnosiewicz

Rząd Szwajcarii postanowił zaostrzyć walkę o klimat, by wypełnić postanowienia konwencji paryskiej. Ustawa klimatyczna przewidywała wzrost ceny emisji CO2, opłaty za "nieekologiczne" ogrzewanie mieszkań, podatek od latania samolotem, dotacje na ekologiczne remonty mieszkań czy ulgi dla ekologicznych pojazdów. Kolejne prawo zakazywało stosowania syntetycznych środków ochrony roślin. Na horyzoncie jest też ustawa zakazująca paliw kopalnych

..jeszcze 919»
· Niemcy się radykalizują
· Niemiecka ustawa kwotowa
· Niełatwo przewidywać przyszłość
· Mindfulness i medytacja mogą wzmagać depresję i stany lękowe
· Ekologiczna rura

Ostatnie wątki Forum:
wczoraj
zeniu73
Gdybym nie wiedzial to bym pomyslal, ze jest to scena z filmu. Senile Joe chyba moze pozegnac sie z Oval Office. Welcome Mysoginist Donald :)
wczoraj
Hamerlik Konopka
cokolwiek “teren Polski” w tym tytule oznacza Amerykanie nauczają nas demokracji. Każdy jest ważny. Liczy się każdy człowiek. Ważne są jego emocje, potrzeby, myśli, wierzenia, decyzje. Każdy powinien kształtować swoją rzeczywistość - mądry, głupi, niski, wysoki, biały, czarny, zdrowy, chory ,taki, którego ta sama płeć jara i taki który nie czuje się dobrze we własnej skórze. Amerykański Amazon w Polsce jest mocno ..jeszcze 512»
· najbardziej straumatyzowany kraj na świecie to?
· Zegarmistrz Świata
· Tadzio buduje bazę danych
· w budownictwie brak postępu
· znikający wątek
· w raju nie było białego
Znalezione w sieci:
Nowości katalogu WWW:


Jeżeli chcesz otrzymywać od nas infomacje o nowościach i być na bieżąco z naszą działalnością, ale nie chcesz zakładać konta czytelnika, możesz zapisać się na listę mailingową. Z listy możesz się wypisać w dowolnym momencie.
E-mail:
?
 
Na podany adres zostanie przesłana instrukcja zapisania się oraz wypisania z listy adresatów biuletynu.

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)