 |
Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-10-2008 00:26 | Teresa (2693 punktów) | Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga?
-6 na 14 | Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? Odpowiedź pozytywna na to pytanie jest nonsensem bo, jakiego niby Boga nauka uczyniła istnienie zbytecznym? Boga teistów, Boga deistów, Boga panteistów a może panenteistów? 1. Bóg panteistów jest tożsamy z wszechświatem, więc twierdzić, że nauka uczyniła go zbytecznym to tak jakby twierdzić nauka, że uczyniła zbytecznym istnienia wszechświata.  To absurd. 2. Dla panenteistów świat jest częścią Boga – czy nauka uczynił zbytecznym istnienie świata, skoro jest on częścią Boga? To absurd. 3. Bóg deistów z założenia jest już taki, jakby go nie było. Wg Hawkinga Bóg deistów był potrzebny, aby wybrać „wartości początkowe” dla wszechświata– co udało się Hawkingowi „przezwyciężyć”. Tylko, że nie wiadomo, czemu Bóg miałaby być potrzebny do ustalenia wartości początkowych a nie miałby być potrzebny do ustalenia praw fizyki… Jeżeli wartości początkowe nie mogły same się wybrać to dlaczego prawa fizyki mogły? Pomysł zbyteczności Boga, więc raczej upada. 4. Z kolei Bóg teistów czyni cuda, ustanawia prawa fizyki i prawa moralne, stwarza nieśmiertelne dusze i wolną wolę. W teizmie czynnik duchowy panuje nad materia. Cóż, cuda są faktem a z faktami się nie dyskutuje. Pytanie czy Bóg stwarzając praw fizyki ograniczył swoją wszechmoc i pole działania we wszechświecie? Być może, ale w fizyce poza prawami mówi się wciąż o przypadku. Wg fizyki np. to, że Ziemia ma jeden Księżyc to przypadek, to, że wystąpił Wielki Wybuch to przypadek i to, że zachodzą prawa fizyki to jest przypadek, to ze materia istnieje to jest przypadek. Tak, więc nauka nadal nie wiele tłumaczy i wyjaśnia. Tor ruchu pojedynczego elektronu w mózgu to znowu przypadek, więc duch może nad nim panować. Każdy z nas np. na śniadanie pije najczęściej to, co lubi, a nie za każdym razem coś innego (a tak by było gdyby to była kwestia czystego przypadku). Innymi słowy Bóg teistów jest również zbyteczny wg nauki tylko wtedy jeśli wcześniej założy się że jest zbyteczny. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Dalej..#361 3 na 3 | Bartek Górecki (1514 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > >Takie przedstawienie sprawy to manipulacja. Dostajemy pytanie i 4 odpowiedzi do wyboru, które z pozoru wyczerpują wszystkie możliwe przypadki - typowe "false dilemma".> To nie jest żadna manipulacja tylko wykazanie absurdalności twierdzenia jakoby nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga.Tym nie mniej, należy napiętnować metodę, bo chyba najświętszy nawet cel nie może uświęcać środków? > >Wybieram 5. możliwość tj. nauka nie uczyniła zbytecznym istnienia Boga, bo nie zajmuje się ona niemożliwymi do empirycznej weryfikacji tezami.> To budujące.To tylko źle postawione, "wydumane" pytanie, na które jednak odpowiadam. > >Mam wrażenie, że nie możesz pojąć, że nauka nie jest substytutem Buddy, Chrystusa, Allacha czy innych Bogów. To zupełnie inna kategoria pojęć.> Jak sie okazuje pierwsze wrażenie moze być mylne .No i znów minęła mnie pochwała, wszystko przez tę niewyparzoną buzię, eh ...  Załóżmy, że będę pisał po Twojej myśli, jaka spotka mnie nagroda? Krzepiące wsparcie wspólnoty religijnej? Otrzymam poczucie sensu życia i przynależności? Jeśli będę wymyślać sofizmaty, aby przekonać siebie samego i innych do "jedynie słusznej drogi" to wsparcie grupy otrzymam, w przeciwnym razie "ekskomunika"! Jest bat i marchewka. Tak to u Was działa? Bo nie do końca rozumiem determinację "teistów" do upychania sobie na siłę bzdur do głowy typu pogodzenie kreacjonizmu i darwinizmu. > Chodziło o to czy model świata, który daje nauka jest sprzeczny z modelem świata, jaki daje wiara. Modele te nie pokrywają się.Ale też nie uzupełniają się. Religia zwyczajnie "chowa" boga poza obszary "oświetlone" przez naukę, żeby nie narazić się na śmieszność. Kiedyś było oczywiste, że słońce to bóg - dowód jak na dłoni, ale odkąd odkryto zjawisko widma emisyjnego pl.wikipedia.org/wiki/Widmo_emisyjne i tym samym zdobyto wiedzę o budowie słońca - teorie o jego boskości upadły. Z rozwojem nauki religie albo upadły, albo wycofały się na "z góry upatrzone pozycje". > Np. obecne prawa fizyki nie przewidują, aby człowiek mógł chodzić po wodzie, a Jezus chodził - nie ma w tym sprzeczności, bo prawa nie zawierają w sobie żadnej konieczności, itd.itp.Mam "przeczucie graniczące z pewnością" (jak to mawiał Ludwik Dorn), że jednak nie chodził. Bo trzeba umieć oddzielić życzenie od faktu.
"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel |
Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > Jak go zwał tak zwał. Można nazwać "bogiem", można "początkiem" można "niewidzialnym, różowym jednorożcem"Zgoda - ale jest ! > co nie zmienia faktu, że wszystko co mówi się o bogach jest wymysłem ludzi.Nie wszystko jest wymysłem - część jest rezultatem logicznego myślenia. |
#363 4 na 4 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > Nie wszystko jest wymysłem - część jest rezultatem logicznego myślenia.Która?  Rozbawiłeś mnie tym stwierdzeniem, że aż ze śmiechu dałam Ci +. Chyba że jest to rezultatem "religijnego" logicznego myślenia, lub z dopiskiem "nowy" jak "nowy feminizm" czy "nowe otwarcie". |
#364 -2 na 4 | Soren (-6 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | Witam I ja postaram się dodać trochę do tej dyskusji. Jestem świadomy, że tematy te są bardzo trudne, dlatego od razu chce zaznaczyć, że nie mam zamiaru nikogo obrazić. Nie musimy sie zgadzać ze zdaniem strony przeciwnej, najważniejsze jest żebyśmy siebie nawzajem szanowali. Myślę, że każdy w pewnym okresie swojego życia zadaje sobie te "duże" pytania. Pytania o pochodzenie, sens, moralność i cel naszego życia. Obecnie na świecie istnieją dwa główne nurty myślenia. Pierwszy z nich bazuje w oparciu o ewolucjonizm Darwina. Ewolucjonizm próbuje podjąć ten trudny temat, jednak teoria ta jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. Zauważmy, że w ewolucji cały świat ludzki i jego dokonania, jak również wartość każdej istoty ludzkiej, Ciebie i mnie, obnaża się z jej całej godności. Dla ewolucjonisty nie istnieje pojecie moralności. Nie istnieją również takie rzeczy jak dobro i zło. Pytamy się dlaczego na świecie jest tyle zła. Ile razy słyszymy w wiadomościach o morderstwach, gwałtach zbrodniach wojennych przeciwko ludzkości, czy to nie jest złem? Czy popierasz takie rzeczy? Czy jeżeli ktoś zgwałci małe dziecko, ucieknie i uniknie kary to tak naprawdę nic sie nie stało? Od szkoły ucza nas o tym że pochodzimy od małpy czy wierzysz temu naprawdę? Zastanów się jeżeli ewolucjonizm to jest to w co wierzymy i opieramy nasze zaufanie w tą teorię to tak naprawde nie ma różnicy co robisz w życiu, nie istnieje coś takiego jak zło ani dobro. Zgodnie z tą teorią jesteśmy jedynie trochę bardziej rozwiniętymi zwierzętami bez przydzyny oraz bez celu a więc niczego nie warci. Losowo się tutaj pojawiliśmy i prędzej czy później nas nie będzie. Czy nie widzisz co ta teoria próbuje zabrać Tobie i mnie? Jaki ma sens to co teraz robisz? Czy tak naprawdę nie ma żadnego głębszego sensu? Zadajmy sobie pytanie jaka rzeczywiście jest wartość człowieka, czy istnieje zło na świecie, wszyscy wiemy że tak. Jeżeli uważasz, że nie różnisz sie od zera to ewolucja jest dla Ciebie, ale nie wmawiaj innym żeby tak myśleli. Chciałbym tutaj zauważyć że zdecydowana większośc ludzkich tragedii, wynika z porządania władzy i stawiania siebie ponad innymi. Na takiej doktrynie właśnie bazuje faszyzm, komunizm, Nie będe przypominał ile ofiar pochłonęły te doktryny. To nie Bóg jest powodem ludzkiej krzywdy ale właśnie to że próbuje się go usunąć i tym samym sprowadzić godność istoty ludzkiej do zera. Drugie podejście tłumaczy powyższe cztery kwestie opierając się o akt stworzenia świata. Tutaj człowiek może znaleść prawdziwą godność osoby ludzkiej. Tutaj robi wielką różnice to co zrobisz w swoim życiu. Popatrzmy na groby naszych bliskich zmarłych. Po co stoimy nad ich grobami czy wierzymy że się z nimi spotkamy? Życie to jest droga do zbawienia i życia wiecznego z naszym niebieskim Ojcem. I to jest prawdziwy sens naszego życia. Miłuj bliźniego jak siebie samego. Wiele ludzi, których spotkałem stara się temat ten sprowadzić jedynie do Kościoła Katolickiego. Ja nie mam zamiaru mówic wiele na ten temat. Wiem że wiele ludzi doświadczyło wiele zla od duchowieństwa. Jest to jeden z powodów dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła. Nie mam zamiaru bronić tych duchownych, ale powiem że ich zachowanie zasługuje na potępienie. Nie łudźmy się każdy ksiądz czy zakonnik to tylko człowiek i tak jak każdy z nas popełnia grzechy. Jeżeli ktoś myślał że księża sa poto aby dawać przykład to go zasmucę. Nie warto szukać ideałów w ludziach. Niechodzimy jednak do kościołów dla księdza, ale z własnego przekonania. Na zakończenie chciałem prosić wszystkich odwiedzających to forum, każdego z osobna. Jeżeli niechcesz wierzyć w Boga to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Szanuję ją. Chciałem prosić jednak abyście odrzucili wszystko to co próbuje zabrać nam naszą godność. Szacunek należy się każdemu człowiekowi nie ważne skąd pochodzisz, jaki masz kolor skóry, jakiego jesteś wyznania. Możemy się różnić i rzeczywiście tak jest, nigdy nie będziemy się zgadzać ze sobą w 100% ale najważniejsze jest to abyśmy siebie nawzajem szanowali, bo szacunek to najważniejsza rzecz. Odrzućmy wszelkie próby podziałów i dyskryminacji. Nie dajmy sobie zabrać naszej godności, nie zapominajmy co nauczyła nas historia, gdzie naszym braciom próbowano zabrać ich godność. Pamiętajmy, żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło, nikomu choćby największemu przestępcy nie życzę tego co musieli przejśc ludzie w obozach koncentracyjnych, gdzie z ludzkiego tłuszczu robiono mydło a z włosów nici, gdzie ich głodzono, zmuszano do nadludzkiej pracy oraz eksterminowywano w komorach gazowych i spalano w piecach. Ten okres był najstraszniejszym w ludzkiej histori. Proszę Was abyśmy nigdy nie gardzili człowiekiem, ale żebyśmy wyciągnęli lekcję z tej dramatycznej historii XX wieku, tak aby nigdy się nie powtórzyła. To zadanie nie należy tylko do pewnej grupy ludzi ale do całej ludzkości, aby o tym przypominac każdemu i wszędzie. Dziękuję i pozdrawiam |
#365 5 na 5 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | Witaj! > Obecnie na świecie istnieją dwa główne nurty myślenia.> Pierwszy z nich bazuje w oparciu o ewolucjonizm Darwina.> Ewolucjonizm próbuje podjąć ten trudny temat, jednak teoria ta jest bardzo niebezpieczna dla ludzi..... > Dla ewolucjonisty nie istnieje pojecie moralności. Nie istnieją również takie rzeczy jak dobro i zło.> Pytamy się dlaczego na świecie jest tyle zła.A czy kreacjonista jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć inaczej niż: że Bóg tak chciał? > Zastanów się jeżeli ewolucjonizm to jest to w co wierzymy i opieramy nasze zaufanie w tą teorię to tak naprawde nie ma różnicy co robisz w życiu, nie istnieje coś takiego jak zło ani dobro. Zgodnie z tą teorią jesteśmy jedynie trochę bardziej rozwiniętymi zwierzętami bez przyczyny oraz bez celu a więc niczego nie warci.Czysta demagogia. Jesteśmy zwierzętami ( naczelnymi podobno) ale i zwierzęta rządzą się swoimi regułami. Dlaczego i na jakiej podstawie uważasz, że tylko religia (jakakolwiek) daje prawo do oceny co jest dobre a co złe. > Losowo się tutaj pojawiliśmy i prędzej czy później nas nie będzie. Czy nie widzisz co ta teoria próbuje zabrać Tobie i mnie? Jaki ma sens to co teraz robisz? Czy tak naprawdę nie ma żadnego głębszego sensu? Zadajmy sobie pytanie jaka rzeczywiście jest wartość człowieka, czy istnieje zło na świecie, wszyscy wiemy że tak.Co zabrać? Coś czego nie ma. Czy iluzoryczna wiara w jakieś życie pozagrobowe ma mieć jakąś wartość? Żyjemy tu i teraz. Po nas zostaną co najwyżej nasze geny w następnych pokoleniach. > Chciałbym tutaj zauważyć że zdecydowana większośc ludzkich tragedii, wynika z porządania władzy i stawiania siebie ponad innymi. Na takiej doktrynie właśnie bazuje faszyzm, komunizm, Nie będe przypominał ile ofiar pochłonęły te doktryny.To religie stworzyły glebę pod te "izmy" Gdyby nie nienawiść do Żydów podsycana przez katolicyzm faszyzm musiałby znaleźć sobie inną ofiarę albo co jest bardziej prawdopodobne by go nie było. Nie jest przecież tajemnicą, że papież sprzyjał eksterminacji Żydów. Popierał Hitlera, Mussoliniego, Gen.Franko. ( to że pod koniec wojny pomagał Żydom a i zbrodniarzom hitlerowskim równocześnie jest czystą polityką Watykanu prowadzoną od zawsze) > To nie Bóg jest powodem ludzkiej krzywdy ale właśnie to że próbuje się go usunąć i tym samym sprowadzić godność istoty ludzkiej do zera.To religia obdziera ludzi z godności, każąc im się wstydzić za to że są ludźmi. Wmawia im absurdalne grzechy od urodzenia po śmierć. > Popatrzmy na groby naszych bliskich zmarłych. Po co stoimy nad ich grobami czy wierzymy że się z nimi spotkamy? Życie to jest droga do zbawienia i życia wiecznego z naszym niebieskim Ojcem. I to jest prawdziwy sens naszego życia. Miłuj bliźniego jak siebie samego.Strasznie mieszasz. Nie wierzę , że spotkam kiedykolwiek swoich rodziców, co nie znaczy, że nie mam do nich szacunku, że o nich nie myślę, że nie jestem im wdzięczna za to co dzięki nim się nauczyłam. Znam ich wady i zalety,. W miarę upływu czasu coraz lepiej potrafię ich zrozumieć i coraz więcej im wybaczyć. > Jeżeli ktoś myślał że księża sa poto aby dawać przykład to go zasmucę. Nie warto szukać ideałów w ludziach. Niechodzimy jednak do kościołów dla księdza, ale z własnego przekonania.Nikt nie miałby pretensji do poszczególnych potknięć księży gdyby: - Nie ukrywali ewidentnych przestępstw, - Gdyby nie używali nacisków by zamieść ewidentne zbrodnie pod dywan. - Gdyby nie próbowali (nielegalnymi naciskami) uniknąć odpowiedzialności - Gdyby nie mianowani się wyroczniami w sprawach moralności i nie narzucali swoich poglądów siłą ( wymuszając na posłach zbrodnicze ustawy). - Gdyby pozwolili by decyzje ( światopoglądowe)podejmował każdy wierzący/niewierzący zgodnie z własnym sumieniem a nie pod rygorem kodeksu karnego. > Chciałem prosić jednak abyście odrzucili wszystko to co próbuje zabrać nam naszą godność.> Nie dajmy sobie zabrać naszej godności, nie zapominajmy co nauczyła nas historia, gdzie naszym braciom próbowano zabrać ich godność.Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "nasza godność" i w jaki sposób można by ci ją zabrać. I kto gardzi człowiekiem? > Proszę Was abyśmy nigdy nie gardzili człowiekiem, ale żebyśmy wyciągnęli lekcję z tej dramatycznej historii XX wieku, tak aby nigdy się nie powtórzyła. To zadanie nie należy tylko do pewnej grupy ludzi ale do całej ludzkości, aby o tym przypominac każdemu i wszędzie.Jedynym sposobem by historia się nie powtórzyła jest nauka tolerancji i akceptacji innego człowieka już od przedszkola. Niestety religie namawiają do nienawiści. Pozdrawiam. |
#366 -6 na 8 | Soren (-6 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > A czy kreacjonista jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć inaczej niż: że Bóg tak chciał?Kreacjonista wierzy w to co wierzy i nikt nie zmusza Cie do tego samego. > Czysta demagogia. Jesteśmy zwierzętami ( naczelnymi podobno) ale i zwierzęta rządzą się swoimi regułami. Dlaczego i na jakiej podstawie uważasz, że tylko religia (jakakolwiek) daje prawo do oceny co jest dobre a co złe.No właśnie mówię dokładnie o takim rozumowaniu jakie Ty reprezentujesz. Zero wartości moralnych. Powiedz tym ludziom, co byli w obozach, że zwierzęta rządzą sie swoimi prawami. Gwarantuje zlinczowaliby Cię to jest wielka obraza a Ty widzę nie zdajesz sobie sprawy z tragedii tych ludzi. Powiedz im ze tak naprawde nic sie niestało, że sa małpami i porównaj to do odstrzału zwierzat. Im więcej będzie takich ludzi tym częściej godność człowieka będzie niszczona. Ale nie mów potem że ludzie na świecie sa źli. > Co zabrać? Coś czego nie ma. Czy iluzoryczna wiara w jakieś życie pozagrobowe ma mieć jakąś wartość? Żyjemy tu i teraz. Po nas zostaną co najwyżej nasze geny w następnych pokoleniach.To jest twój pogląd. > To religie stworzyły glebę pod te "izmy"Widzę że kompletnie nie znasz historii. To rządza władzy przewraca ludziom w głowach ich uprzedzenia i nienawiść do innych. A religia katolicka nie jest religią buntu i wojny. Bóg jest miłością. Każdy ksiądz Ci to powie. > Gdyby nie nienawiść do Żydów podsycana przez katolicyzm faszyzm musiałby znaleźć sobie inną ofiarę albo co jest bardziej prawdopodobne by go nie było. Nie jest przecież tajemnicą, że papież sprzyjał eksterminacji Żydów. Popierał Hitlera, Mussoliniego, Gen.Franko. ( to że pod koniec wojny pomagał Żydom a i zbrodniarzom hitlerowskim równocześnie jest czystą polityką Watykanu prowadzoną od zawsze)Próbujesz usprawiedliwić faszyzm? Tamci juz dawno nie żyją za swoje zbrodnie. Skąd takie brednie wyczytałes że papież popierał Hitlera ? Bzdura Chrześcijaństwo było przez Hitlera niszczone. > To religia obdziera ludzi z godności, każąc im się wstydzić za to że są ludźmi. Wmawia im absurdalne grzechy od urodzenia po śmierć.Z godności obdziera CIę bardziej ewolucjonizm, dla którego jesteś niczym innym jak zwierzęciem tak jak napisałes wyżej. To jak będziesz prowadzil życie to zależy od Ciebie nikt Ci grzechów nie dodaje, ale pamiętaj, że w religii chrześcijańskiej część win przechodzi także z rodziców na dzieci, tak, że nic "czyste" nie może powstać z nieczystego. A skoro pierwsi rodzice zgrzeszyli to ten grzech ciąży na nich i ich dzieciach od zawsze. Dlatego właśnie przyszedł Jezus aby dać nam drogę do zbawienia. Przed Nim nie było innej drogi bo ludzie zgrzeszyli i wszyscy odwrócili się od Boga. Ale Bóg z miłości dał nam tę szasę aby za swoją świętą Krew, która została wylana za nasze grzechy, mogliśmy byc odkupieni. Dlatego nie ma innej drogi do zbawienia, lecz tylko przez Jezusa Chrystusa. Polecam świadectwo pani Glorii Polo. > Strasznie mieszasz. Nie wierzę , że spotkam kiedykolwiek swoich rodziców,A ja wierze i dlatego mam sens życ a Ty robisz wszystko bez sensu > Nikt nie miałby pretensji do poszczególnych potknięć księży gdyby:> - Nie ukrywali ewidentnych przestępstw,> - Gdyby nie używali nacisków by zamieść ewidentne zbrodnie pod dywan.> - Gdyby nie próbowali (nielegalnymi naciskami) uniknąć odpowiedzialności> - Gdyby nie mianowani się wyroczniami w sprawach moralności i nie narzucali swoich poglądów siłą ( wymuszając na posłach zbrodnicze ustawy).> - Gdyby pozwolili by decyzje ( światopoglądowe)podejmował każdy wierzący/niewierzący zgodnie z własnym sumieniem a nie pod rygorem kodeksu karnego.Kodeks masz w państwie a nie w kościele, nikt Cie niezmusza do wiary. A nikt nie jest bez grzechu. Każdemu można coś zarzucić, ja niepopieram wielu działan duchowieństwa ale wierzę dla siebie a nie dla innych. Wiara musi byc mocna tzn nieważe czy ksiądz opuści kościół czy papież, Ty wiesz jaka jest prawda. Ciekawo jak wyjaśnisz nagłe pojawienie się ludzi, którzy gdziekolwiek sie udali, głosili zmartwychwstanie Jesusa i byli tak pewni, ze oddawali swoje życie w tej sprawie. Nie sądzisz ze tyle ludzi zginęło tylko dlatego że sobie coś ubzdurali? Nawet obecni naukowcy, którzy pracują nad Pismem Św. nie znajdują obecnie innej teori jak ta że rzeczywiście to się stało. > Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "nasza godność" i w jaki sposób można by ci ją zabrać. I kto gardzi człowiekiem?Nie zrozumiesz dopóki zmienisz swoje rozumowanie, pamiętaj że aby miec godność musisz byc czymś więcej niż produktem ewolucji bo wtedy wlaściwie pojęcie godności nie ma sensu istnienia. > Jedynym sposobem by historia się nie powtórzyła jest nauka tolerancji i akceptacji innego człowieka już od przedszkola.Niestety religie namawiają do nienawiści.Jedyną religią namawiającą do nienawiści jest islam. Na pewno nie jest to chrześcijaństwo. I nie próbuj pisać jaki był zły bo wracamy sie do początku, ja Ci mogę podać jaki był dobry. |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > Cytat:[...] widzę że nic nie słyszałeś o "wolnej woli" danej od Boga i wzięcia na swoje barki "własnego krzyża" > "Wolna wola dana od Boga" nie istnieje.to Ty tak twierdzisz - ja twierdzę inaczej
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | grawitacja też jest niematerialna
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#369 3 na 3 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > No właśnie mówię dokładnie o takim rozumowaniu jakie Ty reprezentujesz. Zero wartości moralnych. Powiedz tym ludziom, co byli w obozach, że zwierzęta rządzą sie swoimi prawami. Gwarantuje zlinczowali by Cię to jest wielka obraza a Ty widzę nie zdajesz sobie sprawy z tragedii tych ludzi. Powiedz im ze tak naprawde nic sie niestało, że sa małpami i porównaj to do odszczału zwierzat. Im więcej będzie takich ludzi tym częściej godność człowieka będzie niszczona.> Ale niemów potem że ludzie na świecie sa źli.Dalej nie odpowiedziałeś co to jest według ciebie ta "godność" > To religie stworzyły glebę pod te "izmy"> Widzę że kompletnie nieznasz historii. To rządza władzy przewraca ludziom w głowach ich uprzedzenia i nienawiść do innych. A religia katolicka nie jest religią buntu i wojny. Bóg jest miłością. Każdy ksiądz Ci to powie.Wojny krzyżowe też były z miłości? > Skąd takie brednie wyczytałes że papież popierał hitlera ? BzduraNie bzdura ale fakt historyczny udokumentowany. > dlatego niema innej drogi do zbawienia, lecz tylko przez Jezusa Chrystusa.> A ja wierze i dlatego mam sens życ a Ty robisz wszystko bez sensuPrzyszedłeś na to forum nawracać? > Niesądzisz ze tyle ludzi zginęło tylko dlatego że sobie coś ubzdurali?Gdzieś około 30 lat temu w Ameryce ponad setka ludzi popełniła samobójstwo gdyż uwierzyła swojemu guru. Czy dla ciebie jest to dowód , że mieli rację? Dla mnie jest to dowód , że religia ogłupia i jest szkodliwa. > >Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "nasza godność" i w jaki sposób można by ci ją zabrać. I kto gardzi człowiekiem?> Nie zrozumiesz dopóki zmienisz swoje rozumowanie, pamiętaj że aby miec godność musisz byc czymś więcej niż produktem ewolucji bo wtedy wlaściwie pojęcie godności nie ma sensu istnienia.To nie jest odpowiedź na moje pytanie. > Jedyną religią namawiającą do nienawiści jest islam. Na pewno nie jest to chrześcijaństwo. I niepróbuj pisać jaki był zły bo wracamy sie do początku, ja Ci mogę podać jaki był dobry.Islam z koranem i chrześcijaństwo z biblią mają bardzo wiele wspólnego w zależności od aktualnych potrzeb albo jest to religia miłości albo nienawiści a właściwie obie mają miłość i nienawiść równocześnie adresaci się czasami zmieniają. |
#370 -1 na 1 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > Która?Teologia > Rozbawiłeś mnie tym stwierdzeniem, że aż ze śmiechu dałam Ci +.OK - przecież "śmiech to zdrowie" ale istnieje też powiedzenie: "Śmieje się jak głupi do sera" |
#371 2 na 2 | Vytautas (4394 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > grawitacja też jest niematerialnaI tu się mylisz. Grawitację czujesz, więc wywołuje wrażenie zmysłów, że nie wzroku, ani słuchu -- nie szkodzi. Grawitacja nie posiada masy, ale masa to tylko jedna z form materii, drugą jest energia. Taki jest między innymi sens Einsteinowskiego e=mc 2, a przecież istnieje energia potencjalna ciężkości. |
| Bartek Górecki (1514 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | Alicja, werbalizuję "+". Miałem odpisać na poprzedni post, ale po Twojej odpowiedzi już nie czuję takiej potrzeby 
"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel |
#373 3 na 3 | Bartek Górecki (1514 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > ... Bzdura ...> Nie zrozumiesz dopóki zmienisz swoje rozumowanie, pamiętaj że ...Szanowny Interlokutorze, informuję Cię, że masz kompletnie wyprany mózg!Kompletnie nie słuchasz "strony przeciwnej" tylko zależy Ci na wykrzyczeniu swoich tez. Zacznij pisać na forum dopiero jak nauczysz się logicznie odpowiadać na pytania, podawać fakty, źródła. I koniecznie zapoznaj się z tą definicją: en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll 
"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel |
#374 1 na 1 | Bartek Górecki (1514 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > grawitacja też jest niematerialnaNiekoniecznie, nośnikiem grawitacji może być cząstka elementarna: pl.wikipedia.org/wiki/Grawiton
"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel |
#375 -4 na 6 | Soren (-6 punktów) | Odp: Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga? | > Dalej nie odpowiedziałeś co to jest według ciebie ta "godność"Przestań bo pytasz się jak dziecko jakbyś się dopiero urodził. Uważasz, że człowiek nie ma godności? Właśnie bardzo dużo ma tutaj twoje podejście do czterech pytań, które postawiłem wcześniej. Jeżeli nie jesteś kreacjonistą to faktycznie nie ma dla Ciebie różnicy pomiędzy czlowiekiem a zwierzęciem. Równie dobrze można by było człowieka postawić w zoo. Taka jest postawa jaką reprezentujesz a więc zero godności i zero wartości. Zauważ że w świat, który opisuje teoria Darwina nie ma żadnych wartości moralnych no bo jakie wartości moralne można zbudować na czymś bez przyczyny i bez celu. Wartości moralne stworzone na gruncie darwinowskim są ułudą, nie ma ich wcale bo podmiot, którego dotyczą nie przedstawia żadnej wartości. > Wojny krzyżowe też były z miłości?Wojny krzyżowe były rozpoczątę przez muzłuman, którzy zaatakowali południowa Hiszpanie. Wojny krzyżowe i inkwizycja to przykłady złej polityki Watykanu, ale jaki to ma związek z prawdziwością tego co głoszą, żaden. Napisalem wcześniej że potępiam wszystkie zło jakie pochodzi od chrześcijan, ale to nie ma żadnego związku z prawdziwością tego co głoszą. Jeżeli uważasz, że osoba, która zna prawdę będzie żyla idealnie to się mylisz. Nie można zbodować ideałów na człowieku bo każdy jest grzeszny a więc każdemu można coś zarzucić. Historia pokazuje że zdecydowana większość zła pochodzi jednak od systemów ateistycznych, faszyzmu i komunizmu, które potępiają wszelkie religie i same chcą decydować o wszystkich dziedzinach życia obywateli. Za czasów II wojny światowej niektórych ludzi zrównywano ze zwierzętami tylko ze względu na ich pochodzenie, czyli dokładnie początki tego co uczy nas ewolucjonizm. Chrześcijaństwo nie różnicuje ludzi. To że się z kims nie zgadzasz nie znaczy że masz go nie szanować. Chrześcijanie i judaizm to różne religie ale to nie znaczy że mamy sie nawzajem mordować. > >dlatego niema innej drogi do zbawienia, lecz tylko przez Jezusa Chrystusa.> >A ja wierze i dlatego mam sens życ a Ty robisz wszystko bez sensu> Przyszedłeś na to forum nawracać?Przedstawiłem tylko w co wierzą chrześcijanie. > Gdzieś około 30 lat temu w Ameryce ponad setka ludzi popełniła samobójstwo gdyż uwierzyła swojemu guru. Czy dla ciebie jest to dowód , że mieli rację? Dla mnie jest to dowód , że religia ogłupia i jest szkodliwa.Otóż nie setka męczenników ale całe tysiące i setki tysięcy. Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowane. A mimo to wiara tych ludzi się niezmiejszyła. Powiem Ci więcej, wiele ludzi nie tylko zagorzałych chrześcijan ale także, niewierzących, pogan a nawet wrogów doświadczało w swoim życiu obecności Chrystusa i ich życie się przemieniało ale Ty o tym wcale nieczytałeś. > To nie jest odpowiedź na moje pytanie.Przeczytaj jeszcze raz a może poprostu nie możesz pogodzić sie z tym, ze twoje życie nie ma sensu na gruncie ewolucji. > Islam z koranem i chrześcijaństwo z biblią mają bardzo wiele wspólnego w zależności od aktualnych potrzeb albo jest to religia miłości albo nienawiści a właściwie obie mają miłość i nienawiść równocześnie adresaci się czasami zmieniają.Otóż różnica jest zasadnicza. Jest wiele podobieństw jako że islam jest późniejszą religią posiada pewne cechy judaizmu i chrześcijaństwa. Ale gdy sie zagłębisz to dostrzeżesz wielką różnicę. Islam to religia, która nawołuje do głoszenia wiary mieczem, a w chrześcijanstwie nikt Cię nie zmusza to jest twoja decyzja. Islam ma zły koncept boga bo ani nie jest on wszechmogący, ani najbardziej sprawiedliwy najbardziej miłosierny ani też nie ma miłości dla wszystkich swoich stworzeń. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|