 |
Zmiany na forum Racjonalisty Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-02-2014 08:53 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Zmiany na forum Racjonalisty
19 na 25 | Ponieważ niektórzy z Was są zaniepokojeni zmianami moderatorskimi na forum Racjonalisty, poniżej skreślam kilka słów, w odpowiedzi na trafne pytanie "Co dalej?" Dalej otóż będzie dynamiczny rozwój Racjonalisty, nie wyłączając forum, które ma być miejscem ścierania się poglądów, stanowisk, racji - ścierania dodajmy kulturalnego, bez ataków personalnych. Nie chcę jednak, by kogokolwiek wypychano z tego forum i zasypywano bezmyślnymi kampaniami minusowymi tylko dlatego, że ma inne zdanie niż dominująca większość. Racjonalista musi w tym względzie wrócić do swoich wolnomyślicielskich korzeni. Już jakiś czas temu zwróciłem uwagę, że na forum źle się dzieje, że się ono zapada. Poprosiłem też moderatorów o złagodzenie polityki moderacyjnej, w szczególności w sytuacjach, kiedy ktoś nowy dołącza do forum. Nie podobały mi się niektóre sytuacje na które sami forumowicze zwrócili mi uwagę, kiedy ktoś nowy o innych poglądach wystarczyło, że popełnił kilka regulaminowych błędów, dostawał nierzadko kilka ostrych strzałów moderatorskich i szybko dawał sobie spokój z forum. Takie coś powoduje tworzenie monolitu i atrofii polemicznej. Naturalnie są także trolle, które złośliwie dążą do rozbijania dyskusji lub spychania jej na absurdalne tory, ale jednak w pewnym momencie głównym problemem forum stały się nie trolle, a nadużywanie tego pojęcia. Faktem jest, że słabo znam forum, nie mam czasu ani możliwości, by śledzić jego całokształt, dlatego ograniczam się do niektórych wątków. Zbyszek Bryłowski napisał wczoraj, że źle z forum Racjonalisty zaczęło się dziać od 2010. Nie pamiętam co się wówczas wydarzyło, ale muszę przyznać, że dobrze to zdiagnozował. Od 2002 do 2010 forum Racjonalisty nieustannie kwitło. Po 2010 nieustannie i dynamicznie się zapadało. Obrazuje to poniższy wykres aktywności na forum.  Wykres w wysokiej rozdzielczości: [Załącznik]Zapewne niektórzy rzucą tutaj, że aktywność nie świadczy o poziomie, tylko powinien pamiętać, że jego ocena dobrego i złego poziomu może być czysto subiektywna. Faktem jest natomiast, że od 2010 systematycznie coraz mniej ludzi miało chęć, by dyskutować na naszym forum. I dotyczy to zarówno aktywności w wątkach, jak i tworzenia nowych tematów do dyskusji. Coś więc jest ewidentnie na rzeczy zgodnie z tym, co zasugerował Zbyszek. Chcę wrócić do tego, co zatrzymane zostało w 2010: realny pluralizm i wielość różnych punktów widzenia, które najlepiej kształtują nasz światopogląd. Nie ortodoksyzacja, lecz właśnie ścieranie się różnych opinii. Nie znaczy to jednak, że chcę wrócić do takiego samego sposobu moderowania jak dawniej. Nie brak tutaj bardzo dobrych kandydatów na moderatorów, ale w międzyczasie zaczął się rozwijać w Racjonaliście zupełnie inny typ moderowania: rozproszony jak w Wikipedii, dokonywany przez stałych użytkowników. Dlatego na pytanie co dalej odpowiadam, że dalej moderatorami będą stali forumowicze, którzy już dziś korzystają z opcji "Zgłoś nadużycie". Teraz forma rozproszonej moderacji będzie rozwijana i zachęcam stałych forumowiczów do korzystania z niej. Damy sobie pół roku, jeśli to się nie sprawdzi - przejdziemy do opcji klasycznej. Potencjalnie jednak sądzę, że rozproszony sposób kontroli będzie lepszy niż koncentracja władzy moderatorskiej. Racjonalista będzie miejscem żywej dyskusji i wymiany poglądów. Już dziś serwis powrócił do swego dynamicznego rozwoju. Mamy wiele ciekawych propozycji publikacji, dużo nowych czytelników. Te zmiany naturalnie nie wszystkim się podobają. Organizowane są na mnie małostkowe nagonki, próby zniesławiania itd - ale ja robię to już od 14 lat i skórę mam bardzo grubą  Potrafię być stanowczy i ostry, ale cały czas towarzyszy mi szczere przekonanie: "Możesz być w błędzie, musisz być stale gotowy do tego, by przyznać się do błędu". Jeśli kogoś stąd pochopnie usunę - może wrócić - czasami z mojej inicjatywy, czasami z inicjatywy drugiej strony. Exemplum Zbyszek Bryłowski. Niegdyś sam go stąd usunąłem, jakiś czas temu do mnie napisał, zaczęliśmy korespondować, zrozumiałem pewne swoje błędy i dziś Zbyszek znów jest aktywnym forumowiczem i pomaga w kreowaniu lepszego serwisu. Każdego zachęcam do aktywnego uczestnictwa w forum, nikogo do tego nie zmuszam. Proszę jednak o unikanie ataków personalnych, nagonek, tępego misjonarstwa w imieniu jakiejkolwiek sekty religijnej czy świeckiej. To miejsce będzie tętniło życiem i wiem już z długiego doświadczenia jaka droga do tego prowadzi. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej..#571 -1 na 1 | niestadny (2492 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> Nie, nie chodziło o pana Mariusza Chodzi o Czołowego Przedstawiciela Myślącej Inteligencji, co nie daje sobie wciskać kitu .Aha... 
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
#572 3 na 3 | -jad- (18783 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> Swojakom również nie wszystko wolno. Pewne ograniczenia zgodnie z wyższym celem działają na wszystkich, bez wyjątku.No to wolno im więcej a nie wszystko ale też bez powodu. A wyjątkiem jest Mariusz. > Miieszkanie to była jakaś analogia, nie ma co traktować tego dosłownie.To jest forum. Ja czuję się tu dobrze, poza tym forum tak już ma, że się go współtworzy.> (Niestety widzę nie chwyciłeś metafory w locie i znów trzeba będzie "większy wysiłek "wkładać  Widzę, że chwyciłem ją lepiej niż zaplanowałeś i znów będzie trzeba większy wysiłek wkładać  Ty czujesz się tu dobrze ale nie znaczy to, że jesteś dosłownie u siebie. Przecież ktoś myślący nie po linii też może czuć się tu dobrze a forum od pierwszego swojego wpisu współtworzy. Rościsz sobie do forum większe od innych prawo przez zasiedzenie i nic ponadto. > Pisząc, co napisałem odniosłem się do ostatnich zmian na forum w wątku, który jest temu poświecony. Wiadomo, kto go zainicjował i po co.Kto, na pewno wiadomo a po co to już wiadomo tylko połowicznie, bo Ty widzisz tam np. zachętę do dyskusji a ja jakoś tego nie zauważyłem. Zostaliśmy tylko dokładnie i z uzasadnieniem poinformowani o tym jak będzie to teraz wyglądało. Jest to po prostu odpowiedź na moje pytanie "Co dalej?". Zastanawiam się ilu użytkowników zadało sobie trud dokładnego przeczytania tego, co się do nich nadaje  "Dalej otóż będzie dynamiczny rozwój Racjonalisty, nie wyłączając forum, które ma być miejscem ścierania się poglądów, stanowisk, racji - ścierania dodajmy kulturalnego, bez ataków personalnych. Nie chcę jednak, by kogokolwiek wypychano z tego forum i zasypywano bezmyślnymi kampaniami minusowymi tylko dlatego, że ma inne zdanie niż dominująca większość. Racjonalista musi w tym względzie wrócić do swoich wolnomyślicielskich korzeni." > Wyrazić kulturalnie swoje zdanie będąc o to poproszonym, a wpinkalać się i narzucać coś właścicielowi, to dwie różne rzeczy.Gdzie byłeś o to proszony? |
#573 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >Mogę tak uważać, gdyż istnieją definicje racjonalizmu.> Czyli należałoby jednak spełniać kryteria w nich zawarte.Uważam, że "dobrze jest postępować racjonalnie".  > >No a czemu o to pytałeś?> Pierwszy zadałem pytanie.No i dlatego mogłam zapytać czemu je zdałeś. |
#574 4 na 4 | hunbin (2274 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | Panie Mariuszu z całym szacunkiem, czy na prawdę uważa Pan, że ilość wątków, odpowiedzi i użytkowników świadczy o jakości forum? To może zapiszmy się do Komunistycznej Partii Chin?
Odnoszę jednak wrażenie, że wielu uczestników forum bez większej straty jakości mogłoby zmniejszyć ilość namolnie produkowanych postów.
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
| hunbin (2274 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | Czy o to chodzi?
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
#576 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > czy na prawdę [...] ilość wątków, odpowiedzi i użytkowników świadczy o jakości forum?Ilość przesądza o istnieniu, primum vivere, deinde philosophari. |
#577 1 na 1 | hunbin (2274 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty |
> Ilość przesądza o istnieniu, primum vivere, deinde philosophari.Czyli teraz istnieję bardziej? Jakoś nie kupuję tego nagninania sentencji do swoich celów.
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
#578 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | Na wstępie - chyba skopiowało Ci się formatowanie jednego wersu z mojego poprzedniego wpisu, 3/4 Twojego ma małe literki. > Gdzie byłeś o to proszony?Jad, przecież to oczywiste  . Pan Mariusz zakłada wątek na forum, czyta wypowiedzi ludzi - widać chciał znać odbiór jego decyzji. Że czyta i próbuje to wszystko poskładać do kupy, o tym świadczy choćby Jego "Niestety w wątku tym pojawiło się już tak dużo wypowiedzi,(..) chyba zgadzacie się w większej części z zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniem"W innym miejscu podejmuje wątek minusowania. Poczułem się poproszony do napisania o tym, co myślę. Na co z resztą odpowiedziałeś. Wielu poszło jeszcze dalej, bezpośrednio panu Mariuszowi odpowiedziało, a nawet niektórzy weszli z nim w polemikę. > > Swojakom również nie wszystko wolno. Pewne ograniczenia zgodnie z> > wyższym celem działają na wszystkich, bez wyjątku.> No to wolno im więcej a nie wszystko ale też bez powodu. A wyjątkiem jest Mariusz.Czytałem Twoje pogrubione zdanie kilka razy i przyznam, że nie bardzo chwytam, o co Ci chodzi. Mariusz wyjątkiem istotnie jest, to on nadaje bezpośredni kierunek portalowi, jeśli chodzi o całokształt. > Widzę, że chwyciłem ją lepiej niż zaplanowałeś i znów będzie trzeba większy wysiłek wkładać  Hoho, gratuluję!  > Ty czujesz się tu dobrze ale nie znaczy to, że jesteś dosłownie u siebie.Z mieszkaniem to jest pewna analogia, mająca swoje granice. > Przecież ktoś myślący nie po linii też może czuć się tu dobrze> a forum od pierwszego swojego wpisu współtworzy.Jeśli jakoś współtworzy i to kulturalnie, znając granice - to niech będzie. Ale jeśli je ciągle i z uporem nieświadomie łamie, rozbija linię - np. ewangelizując - nie chciałbym, aby było mu tu zbyt ciepło i przytulnie. Z wyrzucaniem nie przesadzajmy, ale jakieś metody dyscyplinowania mogłyby sie przydać. > Rościsz sobie do forum większe od innych prawo przez zasiedzenie i nic ponadto.Widzę, że kompletnie mojej myśli nie chwytasz. Ale ok, tak czasem bywa. Chlastać się przecież nie będę  > po co to już wiadomo tylko połowicznie, bo Ty widzisz tam np. zachętę> do dyskusji a ja jakoś tego nie zauważyłem.No proszę Cię. I jak myślisz, po co wszyscy ludzie w tym wątku piszą, rozmawiają? Pan Mariusz stara się to uważnie czytać.. żeby sobie poczytać, a ludzie piszą, żeby sobie.. tylko popisać  > Zostaliśmy tylko dokładnie i z uzasadnieniem poinformowani o> tym jak będzie to teraz wyglądało. Jest to po prostu odpowiedź na moje pytanie "Co dalej?".Nie tylko. Mariusz Agnosiewicz chciał zobaczyć, jaki będzie odbiór jego pomysłu. Inaczej napisałby krótką i suchą informację na stronie głównej Portalu, nie zadawałby sobie trudu czytania tylu treściwych i nieraz długich odpowiedzi. > Zastanawiam się ilu użytkowników zadało sobie trud dokładnego> przeczytania tego, co się do nich nadaje  > "Dalej otóż będzie dynamiczny rozwój Racjonalisty (..)Dziękuję za troskę, ale cytowanie tego, co jest powyżej i co już czytałem troszki mija się z celem. Łącząc pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#579 1 na 1 | maceox (6766 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >Przecież napisałem.> Przecież jeszcze nie pytałam.Wyprzedzilem Twoje pytanie. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > No i publikować jakie takie posty, by było gdzie w plusiki klikać.  ..przez tych, którzy to lubią robić, a nigdy niczego nie oczekują w zamian (bo nie lubią się uzależniać  )
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Wyprzedzilem Twoje pytanie.By nie być gołosłownym zalinkuj gdzie to wyprzedzenie nastąpiło. |
#582 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > >> każda z moderatorek - i liliac, i Meretseger - godziła się na domniemanie> >> swojego tych banów sprawstwa.> > To prawda a jednak nie wyklucza to ich osobistej uczciwości.> Wyklucza absolutnie. Każda z nich działała w randze "moderatora" a> zbanowani otrzymywali wpis "Użytkownik został zablokowany na Forum przez moderatora."Czyli anonimowość z Twojego punktu widzenia wyklucza osobistą uczciwość..  A co ma piernik do wiatraka, że tak rzeknę? > Ale każdy mógł go dostać i dla sporej części to było realne> ryzyko. (Swoją drogą "realne ryzyko utraty wirtualnej> przestrzeni" - he he.)Wot takie czasy. Hot-spot prawie wszędzie włazi, a nie każdy zimowo-wieczorową porą ma blisko do sauny, siłowni, klubu, do znajomych, do kablówki czy też na basen (ja na ten przykład mam ponad godzinę drogi na piechotę, a do tego wczoraj był zamknięty  ) No i trzeba uczciwie dodać, że dla jednych "realne ryzyko utraty wirtualnej przestrzeni" to zmora, dla innych.. stymulacja 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#583 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Pozwoli p. Maceox, że wejdę w słowo.Skąd wiadomo, że pozwolił?  > > W chwili dość dramatycznej,> Dla kogo "dość dramatycznej"? Cały czas trzęsie się Pan jak galareta.Bywało, że i Ty się trzęsłeś prosząc np. p. Bogusławskiego, kol. Maceoxa czy mnie do zgłoszenie moderowania Twoich wpisów, a może i o bana. Nie warto się krygować i zarzucać innym swoich słabości. Było-minęło. > Nie przez wszystkich cenione. Moim akurat zdaniem były> moderatorkami bardzo stronniczymi, stosującymi taryfę ulgową> wobec uporczywego trollingu pp. Bogusławskiego i Big_Zyda... którzy przez lata treściwie pisali tutaj wg linii Portalu, mając za to zapewne względy i kredyt zaufania. Czy to jest jakieś dziwne? > Nie sądzę, abym w tej opinii był odosobniony.Nikt tego nie kwestionuje. Trochę plusików jednak uzbierałeś..  > > o ogromnej wiedzy,> Proszę o podanie linków świadczących o owej "ogromnej wiedzy".Słusznie kol. -jad- napisał niżej: Cytat:To jest trochę chwyt poniżej pasa, bo każdemu można w ten sposób łatwo umniejszyć. Na zasadzie "a ja już to wiedziałem, już gdzieś o tym pisali" albo "to nie jest takie ważne". Może dla równowagi sam podlinkujesz jakieś swoje posty, które uważasz za cokolwiek warte a któryś z Twoich przeciwników "obiektywnie" to oceni? Nie zawsze cudza wiedza jest doceniana, czasem nie jesteśmy tolerancyjni, albo nie kojarzymy, za co zbieramy bęcki, nie podoba nam się forma i to uniemożliwia asymilację cudzej wiedzy. W chwilach, gdy pisałeś "Nie ma pan nic do powiedzenia" albo "nie znalazłem tu żadnej istotnej treści" ja u tego kogoś, komu tak odpowiadałeś zazwyczaj znajdowałem jakąś treść. > Prawda jest taka, że p. Burnham przejechał po Panu jak walec drogowy,> także p. Chętnie Racjonalistka wykręca Panem we wszystkie> strony, i to jak efektownie. Zamiast się skarżyć na p. Burnhama, niech> Pan się uspokoi, poskłada wszystkie swoje racjonalizmy w jedną> całość i zdobędzie się na rzeczowe odpowiedzi (obydwojgu).Nic nie sugeruję, ale ciekawi mnie, czy wymienieni wcześniej forumowicze przyznaliby się do wspólnoty dusz z Tobą. Tak dla wzajemności. Przepraszam Cię, ale jakoś nigdzie nie widzę, aby Chętnie Racjonalistka wykręcała kimś we wszystkie strony i to efektownie. Nie mniej jednak, co człowiek, to optyka. pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#584 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Roku by brakło, żeby się wszyscy niezadowoleni i zbulwersowani> najojczyli do woli, wciąż radośnie plotąc o jednym i tym samym w kółko.To jest bardzo celne, co mówisz. Niestety jojczenie generuje kolejne jojczenie, a bęcki kolejne bęcki, więc wszyscy moglibyśmy tu mówić o wszystkich i żaden real ani inne tematy nie byłyby potrzebne.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#585 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Zmiany na forum Racjonalisty | > Szkoda tylko, że nikt nie upomni się o p. Nietzchego, który> moim zdaniem był bardzo dobrym dyskutantem.Niet schego www.racjonalista.pl/index.php/s,47/k,42535
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|