Panie Andrzeju Bogusławski.
Zacznijmy od początku.
Od spraw najprostszych o których mówię dzieciom w wieku wczesnoszkolnym gdy rozmawiamy o przygotowaniu do życia w rodzinie.
CZŁOWIEK-KOBIETA plus CZŁOWIEK- MĘŻCZYZNA równa się CZŁOWIEK- MĘŻCZYZNA/KOBIETA (płeć w sensie podstawowym: genetycznym).
Od momentu poczęcia.
Oddajmy głos lekarzom, naukowcom, ludziom bardziej kompetentnym od Pana:
prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz dyrektor naczelny Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie
"Początek życia człowieka to połączenie dwóch komórek: komórki jajowej kobiety i plemnika mężczyzny. Od tego momentu rozpoczyna się tajemniczy nawet dla lekarzy i naukowców proces formowania tkanek i narządów, który, jak wiadomo, trwa 9 miesięcy, po czym następuje poród dziecka. Jego rozwój i wzrastanie do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości trwa, jak wiadomo, mniej więcej 18-20 lat. Przypominam te proste prawdy po to, aby podkreślić fakt, iż od momentu zapłodnienia do czasu wejścia w wiek dojrzały upływa pewien czas - i ten właśnie mijający czas jest czymś, na co pragnąłbym zwrócić Państwa uwagę. Ktoś, kto neguje fakt, iż zarodek jest człowiekiem, neguje fakt istnienia czasu! Sześciotygodniowy płód jest człowiekiem, który w danym czasie osiągnął taki, a nie inny stopień swojego rozwoju. Ponieważ nikt z nas nie może wpłynąć na upływ czasu, tak samo nikt z nas nie może wpłynąć na rozwój człowieka..."
prof. dr hab. med. Włodzimierz Fijałkowski ginekolog położnik
"Badania anatoma z Getyngi, prof. med. Ericha Blechschmidta, zdezaktualizowały definitywnie XIX-wieczną teorię Ernesta Haeckla, który zresztą wyciągał wnioski dotyczące człowieka z badań przeprowadzanych na psach. Obserwacje Blechschmidta wykazały, że odrębność organizmu ludzkiego rozstrzyga się na samym początku rozwoju indywidualnego, już w chwili zapłodnienia. Zachowanie indywidualności wiąże się z ciągłością swoiście ukierunkowanego metabolizmu. W całym okresie rozwojowym organizm stara się pozostać tym, czym był od momentu zapłodnienia. Jest to zasada zachowania indywidualności odrębnej i niepowtarzalnej. Wszelkie stadia rozwojowe człowieka są zmiennym obrazem niezmiennej ludzkiej istoty z jej charakterystycznymi, ludzkimi funkcjami. Innymi słowy - człowiek podczas całej swej ontogenezy, to jest od poczęcia do urodzenia się, JEST człowiekiem, nie zaś staje się nim po jakimś czasie."
Dr Martin Clynes, profesor biotechnologii na Uniwersytecie w Dublinie
"Z naukowego punktu widzenia poczatkiem zycia czlowieka jest moment powstania DNA nowej istoty ludzkiej, czyli poczecie dziecka. Wszystko, co nastepuje w kolejnych po poczeciu fazach rozwoju zarodka, embrionu, plodu i dziecka, to tylko kolejne etapy bardzo dlugiego i skomplikowanego procesu. Jego niezaprzeczalnym poczatkiem jest jednak moment poczecia. Poza poczeciem nie ma zadnego stadium ani zadnego wydarzenia, o którym mozemy powiedziec: do tego momentu nie bylo czlowieka, a teraz juz jest."
Profesor stwierdzil, ze szacunek dla kazdej osoby ludzkiej lezy u podstaw naszej cywilizacji. Skoro jestesmy ludzmi od poczecia, wszelkie eksperymenty w wykorzystaniem i usmiercaniem embrionów moga miec dla ludzkosci dramatyczne konsekwencje.
Por. "The Irish Times" - 26.11.2003 r.
"(...) Polaczenie sie jader komórkowych jaja i plemnika jest to najwazniejszy moment zaplodnienia - powstanie nowego organizmu. Zostaje wtedy przywrócona charakterystyczna dla czlowieka liczba 46 chromosomów, w tym 23 od ojca i 23 od matki. Powstaje nowy organizm, nowy czlowiek (...)".
Zofia Bielanska-Osuchowska, Jak zaczyna sie zycie czlowieka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, s. 37
dr n. med. Antoni Marcinek dyrektor Szpitala Położniczo-Ginekologicznego im. R. Czerniakowskiego w Krakowie, specjalista regionalny do spraw położnictwa i ginekologii województwa małopolskiego
"Połączenie komórki jajowej i plemnika, czyli gamety matczynej i ojcowskiej daje początek odrębnemu życiu. W wyniku zapłodnienia powstaje w pełni genetycznie uformowany nowy człowiek, którego rozwój dokonuje się w czasie życia ludzkiego. Tak więc embrion, płód, noworodek, niemowlę, dziecko, dorosły, starzec to określenia poszczególnych biologicznych etapów rozwoju zawsze tego samego człowieka."
prof. dr hab. Bolesław Suszka biolog, pracownik naukowy PAN
"(...) Po zapłodnieniu, to jest zespoleniu się jądra komórki jajowej z jądrem plemnika (co następuje w jajowodzie, blisko jego ujścia od strony jajnika), powstaje całkowicie nowa, odbiegająca od genotypów rodzicielskich, odrębna jakość genetyczna - nowa osoba ludzka. Zestaw jej genów w komórkach somatycznych nie ulegnie już zmianie do końca życia. Postać zapłodnionego jaja żeńska komórka rozrodcza zachowuje przez bardzo krótki okres, trwający do chwili zainicjowania pierwszego podziału. Podczas kilkudniowej wędrówki jajowodem w kierunku macicy następują kolejne podziały. Nie mamy już więc do czynienia z jajem, nawet zapłodnionym, lecz z człowiekiem w najwcześniejszej fazie rozwoju."
(...) Pierwszy podział po zespoleniu się obydwu komórek rozrodczych, męskiej i żeńskiej, wyznacza początek życia człowieka - zwany poczęciem.
Doc. dr hab. K. Wisniewska - Roszkowska
"... Piszac o tym zabiegu w popularnych broszurach uzywa sie medycznego okreslenia "jajo plodowe", "usuniecie czesci jaja" itp., co sprzyja rozpowszechnianemu mniemaniu, ze to jakies jajo czy jakas "galaretka", w zadnym razie nie czlowiek. Trzeba tu wyjasnic, ze nazwa "jajo plodowe" oznacza plód wraz z narzadami zewnetrznymi (lozysko, blony plodowe), które umozliwiaja mu zycie w macicy i nazwa ta obowiazuje przez cale dziewiec miesiecy ciazy. Natomiast sam plód (zwany na poczatku ciazy zarodkiem) juz w trzecim tygodniu zycia przybiera ksztalty wyraznie ludzkie, a pod koniec trzeciego miesiaca jest juz dobrze rozwinietym malym czlowiekiem - wrazliwym i czujacym, liczacym 9-10 cm wzrostu. Tego malca przy sztucznym poronieniu miazdzy sie i rozszarpuje na kawalki bez zadnego znieczulenia, czy uspienia"