MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #172
Nakład: 39002 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-05-14 do 2012-06-25

Spis treści:

Cytat wydania

Ludzkie istoty rzadko są tak niebezpieczne jak wtedy, kiedy rozpływają się nad dobrocią własnych  intencji.

Howard Jacobson


Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa

Koszulki i bluzy Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 5. Koszulka racjonalisty
 6. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
 7. Biblia a Google
 8. Fan club Jezusa
 9. Złota Rybka Darwina
 10. Wiedz, że coś się dzieje
 11. Dino Ateo
 12. Too stupid to understand science? Try religion!
 13. Atom ateizmu
 14. Najważniejszy organ seksualny

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni


Nowe teksty

Polski fenomen: pełzająca agonia homeopatii - Mariusz Agnosiewicz (26-06-2012)

Wiele i słusznie narzeka się na irracjonalizm w Polsce, ale w jednej kwestii wyróżniamy się bardzo pozytywnie na tle średniej europejskiej: to właśnie u nas od lat postępuje systematyczna zapaść homeopatii. Pomimo wytaczanych procesów przeciwko krytykom homeopatii, pomimo znacznego wsparcia polskich władz, zapaść jedynie się pogłębia i zdaje się sugerować stan agonalny. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, by homeopatia stała się całkowitym marginesem społecznym, niewartym uwagi.
Czytaj...

 

Sekretarz Rady Prawnej Episkopatu: apostazja to formalne wystąpienie z Kościoła - Mariusz Agnosiewicz (26-06-2012)

Na pytanie skierowane do Episkopatu o apostazję, odpowiedzi udzielił Sekretarz Rady Prawnej Episkopatu, który wyjaśnił, że apostazję rozumieją jako formalne opuszczenie Kościoła (administracyjne wypisanie), lecz przy zachowaniu członkostwa mistycznego w Kościele. Porównał to do wyrzeczenia się rodziców: Kościół uważa, że na mocy chrztu, staje się Świętą Matką każdego ochrzczonego i nie można tego zamazać, lecz formalnie nie jesteśmy już jedną Rodziną, gdyż więzy zostały zerwane.
Czytaj...

 

Ewolucja to już nie to samo, co kiedyś - Matt Ridley (26-06-2012)

Jako gatunek ewoluujemy w kierunku większej (indywidualnej raczej niż rasowej) genetycznej różnorodności. Ale to nie o to chodzi większości osób, kiedy pytają, czy ewolucja się zatrzymała. Głównie wydają się mieć na myśli pytanie: "Czy ludzki mózg przestał się powiększać?" Jeśli chodzi o proces, który zabiera miliony lat, każda odpowiedź dotycząca określonego momentu czasowego jest praktycznie bez sensu. Mimo to, krótka mówiąc, prawdopodobnie "tak".
Czytaj...

 

Nietoperz z niewiarygodnie długim językiem - Jerry Coyne (25-06-2012)

Nieczęsto znajduje się nowe gatunki ssaków, ale jeśli już, to są duże szanse, iż będzie to nietoperz. Nietoperze są zwierzętami skrytymi, nocnymi i licznymi. Z ponad 1200 gatunkami w rzędzie Chiroptera, reprezentują 20% wszystkich gatunków ssaków (czerwony kolor na wykresie poniżej); jedynym większym rzędem są gryzonie.
Czytaj...

 

Dobre pytania - Jerzy Neuhoff (25-06-2012)

Dowiadujemy się, że 'zasady teorii kwantów odnoszą się tylko do reguł przekazu informacji pomiędzy duchami skończonymi a duchem nieskończonym. Nie dotyczą one samej natury (istoty) substancji duchowych, które są niepoznawalne metodami fizycznymi. Zbiór duchów skończonych sądzi, że znajduje się w jednej przestrzeni tworzącej wszechświat.
Czytaj...

 

PSR about the implementation ECHR's judgement - ethics in public schools - (24-06-2012)

On 16 June 2012 two tears passed from ECtHR pronouncing in the case Grzelak v. Poland. In the opinion of our Society, in this period the Polish Government have not taken any true action to implement the ECtHR's decision. Neither students nor their parents are clearly informed about the right to free choice between religious education and ethics lessons. When ethics is chosen, schools do everything to make this choice impossible rather than support it.
Czytaj...

 

Nie-etykalni - Alicja Jurasińska, Klaudia Marzec (24-06-2012)

Jesteśmy tegorocznymi maturzystkami. Problemów, które niesie ze sobą próba wywalczenia lekcji etyki doświadczyłyśmy na własnej skórze. Już od pierwszego dnia szkoły miałyśmy okazję poczuć, że nie będzie to załatwienie zwykłej formalności. Chciałyśmy zachęcić licealistów z całej Polski do organizowania się nawet nieoficjalnie
Czytaj...

 

Niewolnictwo w świętych tekstach chrześcijan i Żydów - Eric S. MacDonald (24-06-2012)

Fakt, że taki tekst - lub takie teksty jak Tanach, Biblia chrześcijańska lub muzułmański Koran - mają być uważane za święte, jest obrazą dla ludzkości oraz gwarancją kontynuacji przemocy w imię tych religii tak długo, jak długo te religie będą nadal uważać te menschlich, allzu menschlich teksty jako w jakimkolwiek sensie święte.
Czytaj...

 

W obronie Dody, Sanala i innych bluźnierców - Jacek Tabisz (24-06-2012)

Obrona uczuć religijnych jest zaś czymś absolutnie nie do przyjęcia. Bo co z innymi uczuciami? Co z tekstami Nowego i Starego Testamentu wzywającymi do nienawiści wobec osób nie będących chrześcijanami, monoteistami, heteroseksualistami etc.? Jakim prawem ktoś karze za "obrażenie" bajających proroków sprzed ponad 2000 lat, a akceptuje kult treści wzywających do dyskryminacji i nienawiści wobec istniejących tu i teraz, prawdziwych, żywych ludzi. Ludzi, którzy nigdy nie dorabiali się na ludzkiej naiwności, własnej i cudzej, jak owi "obrażeni prorocy"...
Czytaj...

 

Naczelny rabin Wielkiej Brytanii twierdzi, że sens życia jest poza tym światem - Jerry Coyne (23-06-2012)

Poczciwy rabin zajmuje się tym, co Żydzi nazywają pilpul: niekończąca się dyskusja, która nie ma sensu. Stwierdzenie: "wszechświat nie może mieć sensu sam w sobie, tylko to, co leży poza nim i spowodowało jego zaistnienie, może nadawać mu sens, jest dla mnie bełkotem.
Czytaj...

 

No i po Darwinie oraz jego teorii - Andrzej Koraszewski (23-06-2012)

Było ciemno, było naprawdę bardzo ciemno i nagle ukazał się 63 numer miesięcznika "Fronda" i stała się jasność. Numer poświęcony głównie obwieszczeniu, że współczesna biologia runęła, z teorii ewolucji nic się nie ostało, biolodzy wchodząc do laboratoriów będą teraz odmawiali modlitwę, połykali papkę z Jezusa i dyskutowali z Projektantem jak szukać jego śladów.
Czytaj...

 

Polski premier nie jest idiotą - Andrzej Gregosiewicz (22-06-2012)

W kwietniu 2011 roku zawiadomiłem Prezeskę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o problemach związanych z udostępnianiem na rynku farmaceutycznym substancji, których skuteczność lecznicza może budzić wątpliwości. Konkretnie chodziło mi o to, że do"leku" homeopatycznego o nazwie oscillococcinum dołączona jest ulotka, która fałszywie informuje konsumentów, że popłuczyny po wyciągu z serca i wątroby kaczki zawierają leczniczą substancję czynną.
Czytaj...

 

Jak wypić to piwo? - Wojciech Terlecki (22-06-2012)

Anders Behring Breivik jest "urażony" tym, że norwescy lekarze uznali go za niepoczytalnego - poinformował prokurator Christian Hatlo. Według doniesień mediów, nie spodziewał się takiego werdyktu, chociaż, też uważa, że liberalne i socjalistyczne elity jego kraju i europy to wcielenie zła, z którym należy walczyć na śmierć i życie.
Czytaj...

 

Wybrane zagadnienia epistemologiczne egzystencjalizmu Jean-Paula Sartre'a - Oskar Wiśniewski (22-06-2012)

Sartre nie podawał gotowych rozwiązań, mówił bardziej o tym, czego nie ma, niż o tym, co jest, namawiał do nieustannego tworzenia siebie- co może spotkać się z uśmiechem politowania ze strony poważnych filozofów analitycznych - mając na myśli coś, co wbrew pozorom jest intuicyjne. Chodziło mu chyba o kształtowanie własnego życia za pomocą dokonywanych wyborów, na co skazana jest każda istota ludzka.
Czytaj...

 

Mroczny i mściwy Bóg - Daniel Greenfield (22-06-2012)

Każdy inteligentny człowiek wie, że wszystkie religie są takie same. Że demokracja jest dobra i że ludzie są dobrzy. Przywódcy tacy jak Mubarak mogą być źli, ale cały naród nie może być zły. Wszystkie religie wysławiają życie i niezależnie od tego, jak często mówią: "Kochamy śmierć, podczas gdy wy kochacie życie", w żadnym wypadku nie mogą naprawdę tak myśleć.
Czytaj...

 

Magiczna moc słów, czyli małe co nieco o antropologii słowa - Krzysztof Nowakowski (21-06-2012)

Nie da się jednak ukryć, iż nie tylko mowa zamierzchłych kultur skażona jest myśleniem magicznym. Współczesny język potoczny nosi znamiona takich przekonań. Szczególnie uwypukla to przykład litanii, gdzie poprzez wielokrotne powtórzenie zwiększone ma zostać prawdopodobieństwo spełnienia się życzenia.
Czytaj...

 

Zagubieni w Rio - Bjørn Lomborg (21-06-2012)

Dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Rio de Janeiro na Szczyt Ziemi ONZ-u. Uczestnicy - poczynając od zmęczonych polityków aż do entuzjastycznych aktywistów - którzy mają ponownie rozbudzić globalną troskę o środowisko. Niestety, ten szczyt będzie prawdopodobnie zmarnowaną okazją.
Czytaj...

 

Czy ludzie mają datę ważności? Wielu żyje do 100 lat, niewielu przekracza 115 - Matt Ridley (20-06-2012)

U ludzi geny, które pomagają utrzymać cię przy życiu jako rodzica lub nawet dziadka, miały selektywną przewagę dzięki pomocy w dobrym rozwoju dzieci, ale te, które trzymają Cię przy życiu jako pradziadka - który prawdopodobnie nie gra wielkiej roli w dobrobycie i przetrwaniu swoich prawnucząt - przypuszczalnie nigdy nie przyczyniły się do sukcesu reprodukcyjnego.
Czytaj...

 

Konstruktywna krytyka, czyli dlaczego laicyzacja wyjdzie Kościołowi na dobre - Dagmara Planutis (20-06-2012)

W laickiej Francji śluby kościelne zdarzają się rzadko. Laickość tak przesiąknęła do francuskiej kultury, że dla większości Francuzów oburzające jest chociażby dofinansowanie katolickich szkół z publicznych pieniędzy. Religia jest po prostu zupełnie indywidualną sprawą. Jak zatem wygląda francuski ślub w kościele? Przepięknie. Panna młoda w skromnej sukience, pan młody bez krawata siedzą przy ołtarzu i dyrygują ceremonią. Chórek śpiewa ich ulubione piosenki, niekoniecznie religijne.
Czytaj...

 

Z bajek La Fontaine’a, czyli respons Saudyjczykowi - Radosław S. Czarnecki (20-06-2012)

Ciekawią mnie refleksje Saudyjczyka na temat swego kraju, na temat rozwoju demokracji i postępów nowoczesności, dążenia Saudów do zmiany ustroju politycznego i zbliżania się do uznanych powszechnie standardów demokratycznych, na temat przyznania wolności religijnej nie-muzułmanom (np. na terenie Arabii Saudyjskiej nie wolno budować świątyń innych niźli islamskie - chrześcijaństwo od dekad ma z tym wielkie kłopoty).
Czytaj...

 

Kibolski racjonalizm - Jerzy Neuhoff (19-06-2012)

Ktoś podpisujący się 'Zabójca Bogów' uznał za stosowne publicznie pochwalić się swoim 'osiągnięciem' jakim, jego zdaniem, ma być korespondencja ze Stowarzyszeniem Teologów Moralistów. Autor pisze między innymi: "Ja reprezentuję tych prześladowanych i zabijanych. Tylko dlatego że są mądrzejsi i wszelkie oszustwa w lot dostrzegają i na bajki się nie nabierają. Oraz posiadają wiedzę a nie namiastki--i mogliby nią zarazić innych" - dodając, że jest autorem wpisów na forum "Racjonalisty".
Czytaj...

 

Drogi wierzący, dlaczego wierzysz? - (19-06-2012)

Dobrze, jeśli rozmowy światopoglądowe nie powodują wzajemnego rozdrażnienia, choć negatywnych emocji zazwyczaj nie daje się uniknąć. No i ta frustracja z obu stron: - dlaczego on/ona nie przyjmuje logicznych argumentów? - dlaczego on/ona nie ma daru łaski i nie dostrzega mądrości i miłości mojego Boga? Grochem o ścianę. Perły przed wieprze. A może trzeba podejść do tego inaczej?
Czytaj...

 

Wypasieni wykluczeni - Andrzej Koraszewski (19-06-2012)

W sierpniu 1971 roku znalazłem się w Szwecji i w kilka dni po przyjeździe zwiedzałem małe szwedzkie miasteczko z człowiekiem, który stracił nogę podczas wyrębu lasów na Syberii. Mój towarzysz zatrzymał się przy oknie wystawowym sklepu z narzędziami i z ogłupieniem przyglądał się mechanicznej pile. Wreszcie zapytał: "Czy wiesz, że taka piła prawdopodobnie pozwoliłaby jednemu człowiekowi wyrobić normę całego obozu?" Domyślałem się tego, wiedziałem również, że socjologowie-marksiści preferowali pracę niewolniczą przy pomocy uspołecznionych siekier i łopat.
Czytaj...

 

Michael Ruse: niebo i cuda są całkowicie zgodne z nauką - Jerry Coyne (18-06-2012)

Przypuszczam, że Ruse postrzega siebie jako teologa oraz filozofa, ale nie udaje mi się zrozumieć, dlaczego produkuje ten rodzaj intelektualnej papki. Jeśli pragnie pogodzenia nauki i religii, czy naprawdę sądzi, że chrześcijanie to kupią? Czy nie widzi, że jego rozwiązanie rozcieńcza religię tak bardzo, iż staje się ona rodzajem duchowej homeopatii, niezdolnej do wyleczenia tęsknot wiernych?
Czytaj...

 

Granice wzrostu planety są w praktyce arbitralne - Matt Ridley (18-06-2012)

Na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowaliśmy ostry spadek nędzy, głodu, chorób i analfabetyzmu oraz nastąpiła wyraźna redukcja globalnych różnic. Konferencja, która zaczyna się w przyszłym tygodniu w Rio de Janeiro, w dwudziestą rocznicę pierwszego Szczytu Ziemi, pozostaje jednak zdecydowanie pesymistyczna w sprawie ekosystemów planety i ich zdolności nieskończonego utrzymywania ludzi, jeśli nadal będzie następował wzrost ekonomiczny.
Czytaj...

 

Rosja, wieczna druhna, nigdy panna młoda - Abdulateef Al-Mulahim (17-06-2012)

Po masakrach w Syrii mieliśmy nadzieję usłyszeć bardziej wyważone słowa z Rosji. Jednak Rosja jest dziś krajem zapatrzonym w przeszłość, a nie patrzącym w przyszłość. Rosyjski stosunek do masakr w Syrii pokazuje niezdolność Rosjan, by stać się wpływową siłą dążącą do uczynienia świata miejscem bezpieczniejszym dla przyszłych pokoleń.
Czytaj...

 

Religia jako mowa nienawiści - Eric S. MacDonald (17-06-2012)

Czas, byśmy uznali religię za formę mowy nienawiści. U źródeł chrześcijaństwa leży piętnowanie innych, w szczególności Żydów, których potępianie jest trwale wpisane w podstawowe dokumenty wiary chrześcijańskiej. Islam to bez dwóch zdań w dużej mierze forma mowy nienawiści, gdyż nie tylko wyraża swoją nienawiść do kobiet, ale szerzy nienawiść do judaizmu i chrześcijaństwa, jak również do wszystkich religii politeistycznych i ich wyznawców, którzy nie chcą poddać się monoteistycznemu imperatywowi.
Czytaj...

 

Epistolografia dogorywa - Andrzej Wendrychowicz (16-06-2012)

Wraz z wynalezieniem Internetu wynaleziono także maile. Korespondencja mailowa podlega nieustannemu doskonaleniu. To jest chyba staroświecki obciach napisać maila tak, jak kiedyś pisało się listy. Teraz można pisać jak dusza zapragnie. Po co włączać funkcję poprawiania pisowni? Przecież wiadomo, że maile służą do szybkiej korespondencji i nie ma czasu na zastanawianie się podczas walenia w klawiaturę.
Czytaj...

 

Zapomniana trucizna - Jerzy Neuhoff (15-06-2012)

11 czerwca dowiedzieliśmy się, że po kilkunastu latach poszukiwań, japońskiej policji udało się ująć, jedną z organizatorek ataku gazowego na tokijskie metro w dniu 20 marca 1995 roku. Na szczęście, dla ludzkości skończyło się wówczas "tylko" na śmierci kilkunastu osób oraz poważniejszym lub łagodniejszym zatruciu kilku tysięcy innych.
Czytaj...

 

Boko Haram a mniejszości religijne w Nigerii Północnej - Leo Igwe (15-06-2012)

Radykalna sekta islamska Boko Haram przyniosła swój "dżihad" do Nigerii Północnej i już istnieją wyraźne oznaki zagrożenia pokoju między religiami w tej części kraju. Dzisiaj zamachowiec-samobójca wjechał samochodem pełnym materiałów wybuchowych do kościoła w Yalwa, który mieści się na obrzeżach stanu Bauchu. Według doniesień w tym zamachu zginęło co najmniej 12 ludzi. Chociaż nie ma jeszcze potwierdzenia, kto przeprowadził zamach, podejrzewa się, że stoją za nim bojówkarze z Boko Haram.
Czytaj...

 

Dość mistycznego Wschodu! - Jacek Tabisz (14-06-2012)

Niemal nikt z miłośników indyjskiego orientu nie wie, że tak popularna w Sydney, Londynie czy Chicago joga w kraju jej twórców bywała traktowana z ogromną rezerwą, uchodząc za ludowe, naiwne i niesmacznie teistyczne uproszczenie filozoficznych dociekań sankhji, która to szkoła słynęła głównie z nurtów ateistycznych i agnostycznych.
Czytaj...

 

Zatajone zapiski o zdeprawowanych aktach seksualnych opublikowane po stuleciu - Jerry Coyne (14-06-2012)

Jak informuje BBC, publikacja o zachowaniach pingwinów białookich, napisana przez George'a Murraya Levicka po przyłączeniu się do ekspedycji na Antarktydę kapitana Scotta, właśnie ujrzała światło dzienne po ponad stuleciu. Najwyraźniej Levick był tak zgorszony zdeprawowanym i sprośnym zachowaniem pingwinów, że zapiski o ich zachowaniu robił po grecku.
Czytaj...

 

Enfant terrible boże - Lucjan Ferus (14-06-2012)

W średniowieczu za ateizm uznawano nie tylko zaprzeczanie istnieniu Szatana, ale też dopuszczanie jakichkolwiek granic diabelskiej potęgi. Co to naprawdę oznaczało? Ni mniej ni więcej jak przyjęcie poglądu, iż jedno z bożych stworzeń jest równe swemu Stwórcy w mocy (cokolwiek by pod tym terminem rozumieć).
Czytaj...

 

Zabić śpiewaka - Andrzej Koraszewski (13-06-2012)

Shahin Najafi, jest piosenkarzem pochodzącym z Iranu, który mieszka w Niemczech. W Iranie ajatollah Makarem Shirazi wydał w zeszłym miesiącu fatwę nakazująca zabicie go. 10 maja 2012 portal Shia- on line zaoferował 100 tysięcy dolarów nagrody temu, kto zabije piosenkarza. Irański muzyk, Haed Zamani wyznaczył swoją prywatną nagrodę dla zabójcy Shahina Najafiego (8 tysięcy dolarów), a studenci seminarium dla duchownych zrzucą się na 10 tysięcy dolarów dla ewentualnego mordercy.
Czytaj...

 

Przemoc w oczach rewolucjonisty - Piotr Michalik (13-06-2012)

Žižek krąży wokół ,,przemocy" przypuszczając atak z coraz to innej strony. Każdy z sześciu esejów to próba jej zdemaskowania na podstawie różnych symptomów. Choć przeglądając spis treści mogłoby się wydawać, iż będzie to spójny i rzeczowy wywód, to wcale tak nie jest. Filozof z Lublany cały czas przytacza różne anegdoty, skacze z tematu na temat zostawiając wiele kwestii otwartych, co z pewnością nie ułatwia zrozumienia jego stanowiska.
Czytaj...

 

Kres ewolucji w tym roku? Nie sądzę - Jerry Coyne (13-06-2012)

Powodem, dla którego Amerykanie nie akceptują ewolucji, nie jest to, że są głupi lub że są ignorantami. Pan Gallups nie jest ani jednym, ani drugim. Powodem jest to, że są tak zdecydowani trzymać się swojej wiary, że są gotowi przedstawić każdy argument, niezależnie od tego, jak jest głupi, żeby zdyskredytować największego zabójcę wiary w całej nauce - darwinizm. Nie jest przypadkiem, że te kretyńskie (i dawno obalone) argumenty wysuwa człowiek, który jest zatwardziałym chrześcijaninem.
Czytaj...

 

Cień konklawe - Radosław S. Czarnecki (12-06-2012)

Koterie i nieformalne ugrupowania kurialnych biurokratów (a przede wszystkim stojący na ich czele purpuraci) widzą pogarszający się stan zdrowia Benedykta XVI, co świadczyć może o nieuchronnie zbliżającym się konklawe i starają się zająć przed tym wydarzeniem jak najlepsze pozycje wyjściowe, mające dać im sukces w postaci wpływów pod rządami nowego papieża.
Czytaj...

 

Syria jest hiszpańską wojną domową naszych czasów - Barry Rubin (12-06-2012)

Syria 2012 r. Po jednej stronie jest antyamerykański, represyjny reżim syryjski, który był orędownikiem rewolucyjnego islamizmu; jego sojusznicy - Iran; i Hezbollah. Po drugiej stronie jest koalicja demokratów, regionalnych nacjonalistów i islamistów. Demokracje zachodnie ogłosiły embargo: żadna broń nie może być sprzedawana buntownikom. Szyicki, islamistyczny Iran i Rosja pomagają jednak reżimowi, podczas gdy Turcja i Bractwo Muzułmańskie pomagają islamistom, wzmacniając ich siłę w koalicji buntowników. Ostatecznie albo zwycięży reżim, albo islamistyczny składnik wśród rebeliantów.
Czytaj...

 

Przyszłość w naszych rękach - Anna Kurcek (12-06-2012)

Według najnowszych doniesień opublikowanych na łamach Science Translational Medicine, naukowcy z University of Washington (Seattle, USA)jako pierwsi zdołali odczytać genom płodu używając do tego jedynie materiału genetycznego pobranego od jego rodziców. Jest to zupełnie nowa i nieinwazyjna metoda, która w przyszłości pomoże nam określić cechy dziecka jeszcze na długo przed jego przyjściem na świat.
Czytaj...

 

Odpowiedzialność - Jerzy Neuhoff (11-06-2012)

Odwrót od religii, sam spadek jej znaczenia i rangi niepodważalnego autorytetu, nie jest objawem żadnego zdemoralizowania, a że towarzyszą temu rozliczne inne zjawiska społeczne, z tego wcale nie wynika, że są one skutkiem tego odwrotu. Bardziej są one skutkiem rozszerzania swobód obywatelskich, wolności od wszystkiego i dostępu do wszystkiego, a natura ludzka, od czasu wygnania z raju, mocno się skomplikowała, może była taką od samego początku.
Czytaj...

 

Czas powiedzieć tej całej religijnej zgrai, żeby się wypchała! - Eric S. MacDonald (11-06-2012)

Wybryki ludzi religijnych na całym świecie nigdy nie przestaną mnie zadziwiać ani zniechęcać. Nie ma dnia bez skandalu popełnionego gdzieś na świecie przez jakąś religię albo grupę religijnych ludzi. To właśnie irytuje mnie za każdym razem, kiedy ktoś narzeka na nowy ateizm, tak jakby nowy ateizm był formą ekstremizmu. Jak przeciwstawić się temu rodzajowi idiotyzmu reprezentowanemu przez religie bez wściekania się? Tymczasem nowy ateizm ogranicza się do podawania argumentów oraz wytykania szaleństw i niespójności religii.
Czytaj...

 

Człowiek wspaniały, czyli jaki mamy pożytek z gęsi - Małgorzata B. Jakubiak (11-06-2012)

Renesansowy wizerunek człowieka kreślony był w polemice ze światopoglądem religijnym. Nawet tytuły prac humanistów Odrodzenia, te "o godności i doskonałości człowieka..." były wyraźnym sprzeciwem wobec dzieł tego typu, co napisane przez papieża Innocentego III (pontyfikat w latach 1198 - 1216) i zatytułowane O marności życia ludzkiego, w którym zgodnie z naukami kościoła katolickiego, przeciwstawiał nędzę życia ludzkiego doskonałości bożej.
Czytaj...

 

O ateizmie i niewierzących kapłanach - Daniel C. Dennett (10-06-2012)

23 maja Dennett był w Australii, w Melbourne, gdzie mówił na Global Atheist Convention o tym, skąd właściwie wiadomo, że ktoś jest ateistą. Mówił o tym, że można być ślepym i nie wiedzieć o swojej ślepocie i nie jest to żadna przenośnia, tylko autentyczna choroba, którą Dennett zajmuje się jako badacz świadomości. Można również być księdzem i nie wierzyć w Boga i jest to również autentyczne zjawisko, którego badaniem zajmuje się ten amerykański filozof i o którym opowiada w niniejszym wideo.
Czytaj...

 

W poszukiwaniu autorytetu rozumu - Andrzej Koraszewski (10-06-2012)

Jan Hartman opublikował w "Gazecie Wyborczej" (9-10 czerwca 2012) obszerny esej pod tytułem "Mistrzu gdzie jesteś?", który ma ważny podtytuł; "co to znaczy być nauczycielem". Zastanawia się Hartman, jak tu być dziś nauczycielem i odpowiada, żeby robić swoje. Niby rozumiem, a coś mnie tu śmieszy. Bo Hartman pisze o mistrzach, a ja pisałem kiedyś pracę magisterską o mistrzach w fabryce i moi recenzenci spierali się, czy używałem właściwego słowa, czy nie powinienem był pisać o majstrach.
Czytaj...

 

Fizyk podkreśla ograniczenia nauki i wzywa do pokory - Jerry Coyne (10-06-2012)

Kiedy naukowcy martwią się problemami z eksperymentem z szybszymi niż światło neutrino, próbują znaleźć sposoby testowania teorii strun, głowią się nad ciemną materią i dyskutują, dlaczego zwierzęta rozmnażają się płciowo, nie zaś bezpłciowo, teolodzy twierdzą, że nie tylko wiedzą, iż Bóg istnieje, ale także wiedzą pewne rzeczy o jego naturze. Wiedzą, że Jezus zmartwychwstał lub że Koran został podyktowany przez Allaha. Oczywiście nie ma cienia dowodu na cokolwiek z tego, ale nie słyszymy wielu wątpliwości. Który imam mówi: "Nie ma boga nad Allaha - jak sądzę"?
Czytaj...

 

Prawdziwi Naukowcy™ nie pozwalają, by dowód przeszkadzał teorii - PZ Myers (09-06-2012)

Pytanie nie brzmi: czy religia jest jedyną szkodliwą siłą, ani nawet najbardziej szkodliwą siłą, ale czy religia wyrządza więcej złego niż dobrego. Proponuję, by Wilson otworzył oczy na namacalną, wymierną krzywdę wyrządzoną kobietom w imię boga, miast zamykać je na dane z rzeczywistego świata, które czynią jego teorie zbytecznymi.
Czytaj...

 

Dyskretny powrót - Andrzej Koraszewski (09-06-2012)

Dopiero co oburzaliśmy się na prezydenta Stanów Zjednoczonych paplającego głupstwa o "polskich obozach koncentracyjnych". Jak na ironię zawarł tę swoją "mądrość" w mowie pochwalnej dla Jana Karskiego, który próbował ostrzec zachodni świat przed barbarzyństwem niemieckiego nazizmu. Ówczesny świat nie tylko z niedowierzaniem przyjmował sygnały o wyczynach Niemców w Europie Wschodniej, ale wydawcy gazet starannie blokowali te informacje, żeby "nie wywoływać psychozy".
Czytaj...

 

Praca u podstaw - Jerzy Neuhoff (08-06-2012)

Lat temu trzydzieści pojawiła się rozprawa, która miała zrewolucjonizować nie tylko rozumienie pracy. Nie zauważyłem, aby apologeci owej rozprawy, oraz urzędowi jej wyznawcy, próbowali z jej punktu widzenia ustosunkować się do ostatnich wydarzeń związanych z pracą, a zwłaszcza proponowanego czasu jej trwania. Związkowcy, tak chętnie deklarujący przywiązanie do jedynie słusznej religii, także nie przywołują tamtego dokumentu jako teoretycznego narzędzia.
Czytaj...

 

A od rana głos Pana i dzwony też - Marcin Kruk (08-06-2012)

Ryknął ksiądz Michał w Boże Ciało, aż szyby w stojącym nieopodal bloku nauczycielskim zadrżały. A nagłośnienie miał ksiądz Michał najlepsze w całej diecezji, jak sam powiadał prima sorta. Robił mu to nie byle kto, tylko facet, u którego wszystkie dyskoteki technikę zamawiały. Jak ksiądz Michał podniósł głos, to psy kuliły ogony, jak szeptem mówił, to pod lasem go było słychać i bezbożnicy na działkach podnosili głowy. Nikt takiej ultranowoczesnej techniki nie miał.
Czytaj...

 

Religia i polityka w fabrykach atrakcji - Jan Kurowicki (07-06-2012)

Kościół zyskał medialną wszechobecność, lecz nie zwycięstwo. Posługując się zaś na swój sposób masą upadłościową odczarowanych po średniowieczu symboli, figur, rytuałów, mitów i wyobrażeń nie ukonstytuował ładu teokratycznego, choćby tylko w porządku medialnym. Nie pomogła pozycja polityczna w państwie, która - przewrotnie - przyczyniła się jeno do pośpiesznego przeobrażenia jego duchowej materii w prozaiczne Atrakcje Medialne.
Czytaj...

 

Kocham bezbożnice - Krzysztof Salak (07-06-2012)

- Nie szedł pan w pochodzie? Ja szłam, ale teraz muszę się wysikać - szepnęła i ruszyła w stronę najbliższej kamienicy. Przebiegła kilka kroków, po czym zatrzymała się na moment i zawróciła w moją stronę. Jak się pan pospieszy, to jeszcze pan zdąży, są dopiero przy szpitalu a najwyżej przy pompie. Słyszy pan jak śpiewają? Niech pan weźmie palemkę to pana wpuszczą do środka.
Czytaj...

 

Duchowość ateistyczna? - Jacek Tabisz (07-06-2012)

Wydaje mi się, iż istnieją dwie główne przyczyny użycia terminu "duchowość ateistyczna", który to, przyznam szczerze, zdecydowanie nie wzbudza mojej sympatii. Pierwszą przyczyną jest rzeczywista wiara danego ateisty w duchowość, w pierwiastek niematerialny przenoszący osobowość poza granice materialnego ciała. Drugą przyczyną jest przywiązanie do tego, moim zdaniem, niefortunnego i wysoce mylącego określenia. Ma ono u zupełnie materialistycznego ateisty określać wrażliwość na piękno, na sztukę, na naturę, na wartości etyczne.
Czytaj...

 

Bieda zanieczyszcza  - Bjørn Lomborg (07-06-2012)

Sprawy środowiska są ważne, tak ważne, że musimy zajmować się nimi w inteligentny sposób. Oznacza to koniec z Protokołem z Kioto, koniec z niszczeniem lasów na produkujące głód biopaliwa. Oznacza to znacznie większą uwagę skierowaną na zielone R&D, aby zacząć sobie radzić z globalnym ociepleniem. Jednak przede wszystkim oznacza to sensowne inwestycje skoncentrowane na tych problemach, które dokuczają nam dziś - reagowanie na ubóstwo w sposób dający nieco więcej, niż tylko zachwyt dobroczyńców nad własną dobrocią.
Czytaj...

 

Etos pracy jako przeżytek - Piotr Napierała (06-06-2012)

Hodgkinson pisze sporo o licznych biblijnych potępieniach lenistwa, jako o źródle naszego poczucia winy, kiedy przez chwilę nic nie robimy i mamy tzw. chwilę dla siebie. W pewnym sensie ten rodzaj poczucia winy podobny jest postawie znerwicowanych matek, które wyrzucają sobie np. to, że wydały parę groszy na swoje potrzeby, a nie na przykład na zaspokojenie potrzeb swoich małych pociech-pasożytów domowych, czyli dzieci. Poświęcanie się dla innych, nawet jeśli inni odbierają to jako manię kontroli i tyranię, i nawet gdy prowadzi do destrukcji też jest takim postchrześcijańskim odpadkiem.
Czytaj...

 

Gdzie podziały się miliardy dolarów dane Autonomii Palestyńskiej - Barry Rubin (06-06-2012)

Przywódcy AP otrzymali więcej pieniędzy na głowę ludności niż ktokolwiek inny w historii, niemniej rezultaty są niezwykle mało imponujące. Ci przywódcy zagrabili pieniądze i użyli ich jako politycznych łapówek, żeby kupować protekcję. Przez protekcję rozumiem opłacanie stosunkowo wielkich sił bezpieczeństwa, które chronią AP i dostarczają pracy i płacy jej politycznym stronnikom.
Czytaj...

 

IDioci raz jeszcze potwierdzają, że słusznie się ich tak nazywa - Jerry Coyne (05-06-2012)

Kiedy religijnie motywowani kreacjoniści, tacy jak ci z Discovery Institute, argumentują, że wielkie przejścia ewolucyjne nie mogły zajść, bo nie potrafimy wyhodować psa z kota, nie zwracamy na to uwagi. Jest tak, ponieważ ten argument został obalony dawno temu - każde muzeum przyrodnicze natychmiast wykazuje ten błąd. Z tego samego powodu nie musimy zwracać uwagi na argumenty negacjonistów Holocaustu i zwolenników płaskiej Ziemi. Ludźmi, którzy decydują, co jest poważnym zarzutem dobrze podbudowanej teorii naukowej, są inni naukowcy, i ich słuchamy, kiedy osądzają wartość naszych wyników badawczych.
Czytaj...

 

Dialog czy gra w pomidora? - Andrzej Koraszewski (05-06-2012)

Odpowiedź Macieja Kochanowicza na moją odpowiedź na jego artykuł jest niemal klasycznym przykładem trudności dyskutowania o problemach tam, gdzie obserwacja rzeczywistości podporządkowana jest potrzebie apologetyki.Oczekiwałem odpowiedzi merytorycznej, otrzymaliśmy (my - czyli ja i nasi czytelnicy) odpowiedź o urażonych uczuciach.
Czytaj...

 

Nie jestem wielbłądem - Maciej Kochanowicz (04-06-2012)

Andrzej Koraszewski w tekście "Czy islam jest zagrożeniem i dla kogo?", który był polemiką z moim wcześniejszym artykułem, zadał wiele istotnych pytań - o przyczyny zacofania gospodarczego wielu krajów muzułmański, czy o stan tamtejszych systemów edukacji. Pytania te byłyby ciekawy asumptem do dalszej dyskusji, gdyby nie dwa fragmenty, które znalazły się w tym tekście.
Czytaj...

 

Jak Facebook przechwycił kapitalistyczne Kumbaya - Matt Ridley (04-06-2012)

Założyciele Facebooka, podobnie jak Google, wyrazili kiedyś pogardę dla motywowanego chęcią zysku dzielenia się. Mark Zuckerberg w 2004 r. powiedział Harvard Crimson, że nie stworzył tego portalu z zamiarem generowania dochodów. Tak samo Sergey Brin i Larry Page opierali się początkowo utrzymywaniu swojej wyszukiwarki z reklam.
Czytaj...

 

Uprzedzić koniec Prosiaczka - Sarah Honig (04-06-2012)

Szkalowanie Żydów nieuchronnie usprawiedliwia wrogość wobec nich. Przecież sami to na siebie ściągają. Zawsze to robili. Europejczycy, którzy kilkadziesiąt lat temu krzyczeli "Żydzi do Palestyny" i nie okazali żadnego miłosierdzia tym, którzy nie mogli uciec w porę, krzyczą teraz "Żydzi precz z Palestyny". Skoro Żydów nie chcą nigdzie, wynik końcowy wyklucza jakiekolwiek przeżycie żydostwa.
Czytaj...

 

Milcząc, wszyscy tracimy w obliczu religijnej tyranii i prześladowań - Leo Igwe (03-06-2012)

Współcześnie zbyt wiele potworności popełnianych jest bezkarnie na świecie w imieniu boga, Allaha czy innych idei, które na przestrzeni wieków kojarzone były z tak zwaną "istotą wyższą". Marzenie o pokojowym, laickim świecie, w którym ludzie wszystkich wiar i niewierzący w żadną z nich koegzystują w harmonii, pozostaje nadal ułudą.
Czytaj...

 

Po pierwsze: nie szkodzić - Jerzy Neuhoff (03-06-2012)

Rolą państwa jest - po pierwsze, nie utrudniać - i to zupełnie wystarczy pasjonatom, aby odnieśli sukces. Ale to nie jest mało, to 'nie utrudniać'. W naszej praktyce społecznej jest to najtrudniejsze zadanie, którego umiejętności rozwiązywania wielu jeszcze sobie nie przyswoiło. Niech więc państwo zacznie wychowywać tak urzędników, a przez to i obywateli, aby byli życzliwi wobec tych, z których żyją.
Czytaj...

 

OK. A teraz co? - Eric S. MacDonald (02-06-2012)

Co nakazują bogowie? Tak wiele rzeczy, głupich rzeczy, szalonych rzeczy, jak również rzeczy, które są trzeźwe i dobre. Dziwne rytuały poddania się, pory modlitwy, pozycja przy stosunku seksualnym, reguły o małżeństwie, honor, podporządkowanie kobiet, potępienie homoseksualizmu; wiara w innych bogów, apostazja, niewiara, bluźnierstwo mają być potępione; dosłowny karawanseraj rzeczy zabronionych, zachęcanych lub nakazanych.
Czytaj...

 

Czy islam jest zagrożeniem i dla kogo? - Andrzej Koraszewski (02-06-2012)

Maciej Kochanowicz przyznaje, że świat islamu cierpi na głęboką zapaść cywilizacyjną, nie szuka jednak odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w powstaniu tej zapaści mogła odegrać religia, przeciwnie, podejmuje wysiłki, żeby tę rolę zminimalizować i pomija całą ideologię ruchów politycznych opartych na przekonaniach religijnych, dążących do władzy pod hasłem "islam jest rozwiązaniem", które twierdzą przemiennie, że materialny dobrobyt nie jest ważny, oraz że islam może dostarczyć ram rozwoju pozwalającego na dogonienie i przegonienie.
Czytaj...

 

Bóg zakazał chloroformu czyli początki anestezjologii - Zuzanna Niemier (01-06-2012)

Twórcy nowoczesnej anestezjologii byli postaciami tragicznymi. Wells oszalał jako narkoman chloroformowy i w więzieniu popełnił samobójstwo. Jego współpracownik Morton popadł w manię prześladowczą, zaś Jackson zakończył swe życie w szpitalu psychiatrycznym. Sukces i sławę zdobył jedynie Simpson, który wprowadził bezbolesne porody. Nim jednak stało się to możliwe musiał stoczyć pięcioletnią walkę z klerem, który oskarżył go o obrazę majestatu boskiego.
Czytaj...

 

Święty na każdy dzień - Roman Pastuszuk (01-06-2012)

Cudem łaski Bożej Dziewica poczęła, Dziewica porodziła, Dziewica karmiła, Dziewicą pozostając do śmierci. W ten sposób staje się Maryja ozdobą i chwałą płci swojej i całego rodu niewieściego, staje się też wzorem i pobudką do życia dziewiczego, gdyż jak śpiewa Kościół święty: "złączyła radości macierzyństwa z zacnością dziewictwa". Zapewne dlatego święci Pańscy obsesyjnie pragną pieścić dziewiczo-macierzyńskie piersi Maryi Panny, ale doznał tej łaski św. Bernard.
Czytaj...

 

Nauka, religia i społeczeństwo: problem ewolucji w Ameryce - Jerry Coyne (31-05-2012)

Niektórzy twierdzą, że samo istnienie religijnych naukowców dowodzi tej zgodności, ale to jest bałamutne. To, że ludzie potrafią trzymać równocześnie w głowie dwa sprzeczne światopoglądy, nie jest dowodem na zgodność, ale na solipsystyczne przyznanie Walt Whitmana (1855): "Sam sobie zaprzeczam? No cóż, więc sam sobie zaprzeczam - jestem wielki, składam się z mnogości". Ten argument na zgodność nauki i wiary jest jak powiedzenie, że chrześcijaństwo i cudzołóstwo są zgodne, ponieważ wielu chrześcijan jest cudzołożnikami.
Czytaj...

 

Także muzułmanie pragną wolności - Maciej Kochanowicz (31-05-2012)

W opublikowanym kilka tygodni temu tekście "Po co muzułmanom szariat, a nam wszystkim prawa człowieka" starałem się pokazać relacje islamu i praw człowieka w kluczowej - moim zdaniem - perspektywie teoretycznej. Postaram się teraz przejść od perspektywy teoretycznej do faktograficznej i pokazać jak to "naprawdę" jest z tymi prawami człowieka w świecie muzułmańskim.
Czytaj...

 

Bóg chrześcijan na 100% nie istnieje - Jacek Tabisz (30-05-2012)

W każdej nadchodzącej sekundzie może się zdarzyć nieskończona liczba nieprawdopodobnych rzeczy. Mój stół może się na przykład zabarwić na różowo, obróść skrzydłami i w oka mgnieniu wylecieć w niebo i pożreć na nim Słońce.
Czytaj...

 

Kłopot z Palikotem - Mirosław Woroniecki (30-05-2012)

Nie odpowiada w mojej ocenie prawdzie opinia, że Palikot w walce o lewicowego wyborcę kieruje do niego program populistyczny rodem z "Manifestu Komunistycznego". Palikot pozostaje na szczęście liberałem sytuując się w cenionym przeze mnie kierunku myśli socjalliberalnej, której teoretyk Leonard T. Hobhause w wydanym na początku XX wieku w Londynie dziele Liberalism zwracał uwagę na kwestie socjalne warunkujące istnienie liberalnej demokracji.
Czytaj...

 

Pszczoła na haju - Anna Kurcek (30-05-2012)

Rok 2006 zapisał się czarną kartą w historii pszczelarstwa. Wtedy to właśnie zaobserwowano pierwsze przypadki tzw. zespołu masowego ginięcia pszczół, czyli tajemniczej choroby dziesiątkującej roje z Północnej Ameryki i Europy. Naukowcy podejrzewali między innymi trujące działanie chemicznych środków ochrony roślin. Ich szczególną uwagę przykuła grupa pestycydów zwanych neonikotynoidami (ang. neonicotinoids), a konkretnie preparat imidacloprid.
Czytaj...

 

Erozja feminizmu - Lauryn Oates (29-05-2012)

Jestem biała i nie jestem muzułmanką. Nie liczyłoby się to, gdybym była także mężczyzną. Nazywam zło złem, kiedy je widzę, i jeśli chcecie wepchnąć mnie w kąt w oparciu o płytkości polityki tożsamości XXI wieku, tak jak ją definiują wydziały Gender Studies, odsunięte daleko od prawdziwych pól bitwy o prawa kobiet, to niech wam będzie. Ale będę krzyczała niezależnie od koloru skóry i od religii ofiar mizoginii. Jeśli te, które mienią się uczonymi, mylą to z rasizmem, to na boga, nauka jest w tarapatach. Cywilizacja jest w tarapatach.
Czytaj...

 

Naukowcy i religia - Victor J. Stenger (29-05-2012)

Wydaje mi się rzeczą zastanawiającą to, że większość naukowców, wierzących lub nie, odmawia stosowania swoich umiejętności krytycznego myślenia do spraw religijnych. Naukowcy wolą podążać za twierdzeniem Stephena Jay Goulda, mówiącym, że nauka i religia stanowią dwa nienakładające się na siebie magisteria.
Czytaj...

 

Zdrowie i choroba w starożytności i średniowieczu - Zuzanna Niemier (28-05-2012)

Hipokrates pierwszy odszedł od religijno-mistycznej teorii choroby. Celem obserwacji lekarskiej miało być ustalenie przyczyny choroby, charakteru zaburzonych czynności, rokowania i sposobu leczenia. W średniowiecznej Europie przedmiotem sporów lekarzy i teologów była kwestia, czy choroby są sprowadzane przez szatanów sprzeciwiających się woli Boga, czy też są wynikiem woli Boga. Leczenie chorych polegało najczęściej na egzorcyzmach.
Czytaj...

 

Grzechy Watykanu - Andrzej Koraszewski (28-05-2012)

W środę (23 maja) świat obiegła wiadomość, że watykański kamerdyner został aresztowany pod zarzutem nielegalnego posiadania tajnych dokumentów, które znaleziono w jego mieszkaniu. Watykańscy detektywi poszukiwali, kto ukrywa się za kryptonimem "Maria", którą jako źródło podawał w swojej książce Gianluigi Nuzzi, pisząc że ryzykowała swoje życie dostarczając tych materiałów.
Czytaj...

 

Staczanie się Edwarda Wilsona - Richard Dawkins (28-05-2012)

Geny rozkwitają lub ponoszą porażkę w puli genów, ale nie pływają tam swobodnie jak cząsteczki wody. Są zamknięte w ciałach indywidualnych organizmów. W puli miesza proces rozmnażania płciowego, który w każdym pokoleniu zmienia partnerów genu. Sukces genu zależy od przetrwania i reprodukcji ciał, w których się znajduje, i na które wpływa poprzez efekty "fenotypowe". Dlatego nazwałem organizm "maszyną przetrwania" lub "wehikułem" dla genów, które w nim jadą.
Czytaj...

 

Niemoralne bogactwo - Jerzy Neuhoff (28-05-2012)

Szkocki kardynał Keith O'Brien, skrytykował politykę podatkową brytyjskiego rządu. Jego zdaniem, polityka ta 'ignoruje biednych, faworyzując bogatych, jest zatem niemoralna'. Nie sądzę, aby ta wypowiedź była równoznaczna z odsądzeniem bogactwa od czci i wiary, tak źle jeszcze nie jest, nawet na Zachodzie.
Czytaj...

 

Wrzawa wokół fatwy marokańskiego szejka, pozwalającej na nekrofilię - (27-05-2012)

Fatwa dozwalająca nekrofilię i plotki o egipskiej propozycji prawa do stosunków ze zmarłą żoną wywołały gniewne i szydercze reakcje wielu ludzi w społeczeństwach arabskich. Jedne artykuły widziały fatwę jako aspekt mentalności szowinistycznej, która traktuje kobiety jak nieożywione obiekty uciech seksualnych, podczas gdy inne wyrażały niepokój o inne prawa, które parlament egipski może uchwalić z pogwałceniem praw kobiet.
Czytaj...

 

But pochwalony - Krzysztof Salak (27-05-2012)

Niedaleko kościoła, na chodniku okalającym szpital dziecięcy, leżał człowiek. Gdy byłem niedaleko od leżącego, mijał go właśnie ksiądz spieszący do parafii przy Bogurodzicy. Duży, zdrowy, młody człowiek w służbowym uniformie. Krok miał pewny, ruchy rześkie, suknię wyprasowaną, but wypastowany. Drugi zresztą także.
Czytaj...

 

Janusz Palikot kontra religijni troglodyci - Piotr Napierała (26-05-2012)

Pojawienie się Ruchu Palikota ujawniło jak głęboko średniowieczny i przy tym pełny uprzedzeń jest katolicyzm polski, jak zresztą każdy nurt długo przyjmowany jako oczywistość. To bagatelizowanie problemów jakie porusza Palikot, sprawdzanie jego działalności do marychy (zdrowszej i lepszej od alkoholu i nikotyny!) i spraw sumienia (ciekawe co jest ważniejszego od spraw sumienia i wolności sumienia?), przy wytykaniu mu niedostatecznego zafrasowania przenajświętszym kryzysem gospodarczym jest doprawdy ciekawe.
Czytaj...

 

Gest Palikota v. gest Kozakiewicza - Andrzej Koraszewski (26-05-2012)

Watykański hierarcha daje do zrozumienia, że gest Palikota był pusty i nie posiadał tego ładunku symboliki, jaki miał gest Lutra. Rozmówca biskupa mógłby w tym miejscu zapytać, czy to oznacza, że Kościół w czasach Lutra był rzeczywiście amoralny, a siła symboliki gestu Lutra polegała na ujawnieniu jego zepsucia, ale rozmówca biskupa pominął tę sprawę symbolicznym milczeniem i skwitował kwalifikację gestu Palikota retorycznym pseudo-pytaniem "Jakie czasy taki Luter?"
Czytaj...

 

Nadszedł czas, żeby zatrzymać tych ludzi - (25-05-2012)

Były poseł do pakistańskiego parlamentu, znany duchowny Abdul Haleem wydał niedawno fatwę przeciwko świeckiej edukacji oraz uzasadniającą honorowe morderstwa kobiet. Inny duchowny ogłosił fatwę w meczecie w mieście Noszki w pakistańskiej prowincji Beludżystanu, usprawiedliwiając oblewanie kwasem kobiet, które używają telefonów komórkowych.
Czytaj...

 

Świątynna pseudonauka - Ganesh Veluswami (25-05-2012)

Gdy tylko słyszysz słowo "energia" wspomniane gdziekolwiek, zastąp je słowami "mierzalna zdolność do pracy" i sprawdź, czy nadal ma to sens. Jeśli tak, to jest to prawdziwa nauka (bo to właśnie znaczy energia w nauce); a jeśli brzmi jak nonsens, to istotnie jest to nonsens i ten człowiek próbuje używać słowa "energia" tylko po to, żeby zdanie brzmiało naukowo. Na przykład: "pozytywna energia", "negatywna energia", duchowa energia" i "boska energia". 
Czytaj...

 

Homo sapiens i owoc z drzewa wiadomości - Marcin Kruk (24-05-2012)

Tworząc szóstego dnia gatunek Homo sapiens wyznaczył Deus habilis w raju drzewo z owocem zakazanym. Niektórzy twierdzą, że to była jabłoń. Jest to jednak okryte tajemnicą i wiemy tylko, że spożywanie owoców z tego konkretnego drzewa było zakazane. Wiemy, że zakaz został złamany przez babę, która wiedziona babską ciekawością podeszła do drzewa, owoc zerwała i podała go mężowi.
Czytaj...

 

Pod czasową władzą Familii - Julian Bartosz (24-05-2012)

Czy zorganizowany futbol to "największa religia świata"? Prezydent UEFA Platini mówił: "Często nazywają mnie misjonarzem. Dlatego nie należy mnie niszczyć, albowiem wypełniam misję dobrze ludziom czyniącą", wszak piłka nożna to "pokój, lepszy świat, wychowanie młodzieży, integracja, międzynarodowa przyjaźń, kultura, przejrzystość, nadzieja, solidarność, szkoła charakteru i respekt"
Czytaj...

 

Nieistniejący Bóg, czyli fałszem podbity optymizm teistów - Lucjan Ferus (24-05-2012)

Od samego początku tej lektury miałem nieodparte wrażenie jakiegoś fałszu w niej istniejącego. Przez ok. 60 lat autor tej książki był zdeklarowanym ateistą, który miał ponoć ogromne dokonania w tej dziedzinie. Mając już ponad 80 lat i zanik pamięci, dostrzegł, że niektóre odkrycia nowoczesnej nauki (szczególnie kosmologia), mogą świadczyć na rzecz istnienia Stwórcy naszego wszechświata. 
Czytaj...

 

Jesteśmy dziedzicami barbarzyńców i kanibali - Andrzej Koraszewski (23-05-2012)

Jesteśmy dziedzicami barbarzyństwa. Wyszliśmy z Afryki, a kolejne fale przybyszów wybijały do nogi tych, którzy przyszli wcześniej. Śmiałem się kiedyś, że nie chcę mieć korzeni w Biskupinie, ale zaprzyjaźniona archeolog uspokoiła mnie, że to byłoby bardzo trudne, bo tam skorupy gliniane, warstwa popiołu, groty strzał, kolejne zupełnie inne skorupy, kolejna warstwa popiołu i inne rodzaje grotów i tak warstwa za warstwą.   
Czytaj...

 

Zbawienna moc życia - Jerzy Kolarzowski (23-05-2012)

Dla Krzysztofa Rutkowskiego życia ma swoją wagę, jest namacalnie cielesne zdeterminowane miejscem na Ziemi i faktem życia na Ziemi. Ulotność, lekkość dotyczy ludzkich uczuć, dotyczy kultury stanowiącej materialny zapis przejawów życia i wyższości przekazu nad naocznością. Czystego doświadczenia nie ma każde, a zwłaszcza we współczesnym świecie, podlega zapośredniczeniu poprzez wieki interpretacji.
Czytaj...

 

Odpowiedź na list otwarty p. Terlikowskiego do p. Palikota - Dariusz Kot (23-05-2012)

Nie minęły dwa tygodnie od chwili, gdy "medialne brzytwy" naszego katolicyzmu - Catholic Voices - nie odważyli się stawić czoła racjonalistom i ateistom w otwartej, uczciwej dyskusji o postaci Jezusa z Nazaretu. I już inny z naszych sztandarowych katolików ogłasza jakby nigdy nic: "wiem, że Bóg istnieje, że Jezus jest Synem Bożym, który umarł i zmartwychwstał, by nas zbawić. I wiem, że to nie jest tylko opinia, narracja religijna, ale najważniejszy fakt historii". Jego list otwarty odsłania najbardziej typowe słabości polskiego katolicyzmu.
Czytaj...

 

Demografia i deficyt - Jerzy Neuhoff (22-05-2012)

Wrzawa nad przedłużonym, ściślej mówiąc, opóźnionym, wiekiem emerytalnym i skróconym czasem przebywania na emeryturze, trochę ucichła. Parę krajów już się na to zdecydowało, inne się zastanawiają, nasz Sejm ustawę uchwalił, nasi związkowcy oprotestowali i na razie sprawa jakoś przycichła. A wszystkiemu podobno winne są demografia i deficyt.
Czytaj...

 

W obronie Ruchu Palikota - Piotr Napierała (22-05-2012)

Wielu mediom i ugrupowaniom Ruch Palikota wyraźnie przeszkadza. Ostatnio "Wprost" dogrzebał się nawet do żony posła Palikota by wyjaśniła wszystkim , jaką to też chorągiewką światopoglądową był i najprawdopodobniej nadal jest jej mąż. Ponoć miał on być konserwatystą typu business club, ale budowanie takiego wizerunku było dlań za trudne, zaś filozoficzne wykształcenie ponoć zachęca posła Palikota do manipulowania ludźmi.
Czytaj...

 

Papiestwo i narodziny nienawiści polsko-rosyjskiej - Mariusz Agnosiewicz (20-05-2012)

Sejm polski uznał za stosowne uczcić pamięć Piotra Skargi, w czterechsetną rocznicę jego śmierci, ustanawiając 2012 Rokiem Piotra Skargi. Dla Rosjan z kolei 2012 oznacza czterechsetną rocznicę wyzwolenia od okupacji "sarmackich konkwistadorów" ukształtowanych propagandą Skargi. Wszystkie te awantury polskie na Kremlu i w Smoleńsku były walnie inspirowane i wspierane z Rzymu przez Pawła V. Sznyt krucjatowy nadany wyprawom polskim przez papieża był głównym czynnikiem który sprawił, że nabrały one tak destruktywnego i nieskutecznego wymiaru, który zakończył się traumą Moskali, za którą przyszło nam później płacić wysoki rachunek.
Czytaj...

 

Czerwone światło wstrzymuje zbiory ratującego życie ryżu - Matt Ridley (21-05-2012)

"Złoty ryż" - z dwoma dodatkowymi genami, tworzącymi beta-karoten, surowiec dla witaminy A - był triumfem technicznym; jest identyczny ze zwykłym ryżem poza kolorem. Negocjacje skłoniły firmy do rezygnacji z praw patentowych, żeby każdy mógł uprawiać i sadzić tę roślinę. Niemniej dzisiaj, 14 lat później, nadal nie ma na nią licencji na uprawę gdziekolwiek na świecie. Powodem jest czerwone światło biurokratycznych regulacji, narzucone umyślnie, żeby ugłaskać przeciwników modyfikacji genetycznych.
Czytaj...

 

Naga prawda - Anna Kurcek (21-05-2012)

Nagość przestała być tematem tabu. Na co dzień widujemy erotyczne obrazy służące reklamodawcom jako wabik na potencjalnego klienta. Nic więc dziwnego, że wartość ludzkiego ciała nieco się zdewaluowała. Dobrze to pokazują wyniki badań opublikowanych ostatnio na łamach w czasopisma Psychological Science.
Czytaj...

 

Bliski Wschód: Nowy wspaniały świat czy nowa przerażająca tyrania? - Barry Rubin (20-05-2012)

Jeśli chcesz zrozumieć, dokąd zmierza Bliski Wschód, rozważ punkt widzenia przedstawiony przez Suata Kiniklioglu. Nie tylko jest członkiem tureckiego parlamentu z ramienia rządzącej partii (islamistycznej) AK, ale jest członkiem Centralnego Komitetu Wykonawczego tej partii i zastępcą przewodniczącego komisji ds. zagranicznych. Innymi słowy, jest bardzo ważnym człowiekiem w tureckim establishmencie rządzącym.
Czytaj...

 

Wrocławski ciemnogród - reaktywacja - Radosław S. Czarnecki (20-05-2012)

Polski Kościół katolicki na bazie międzynarodowej imprezy jaką będzie EURO 2012 (we Wrocławiu odbędą się 3 mecze) chce zbić swój utylitarny, religijny i katechetyczno-prozelicki kapitał. Wrocławska kuria i Centrum im. JP II w perspektywie tej imprezy przygotowała akcję ewangelizacyjną w stylu barokowo-trydenckim. M.in. kibiców z Czech (ale nie tylko akcja ta ma dotyczyć ludzi przybyłych zza południowej granicy naszego kraju) mają witać transparenty oraz namowy działaczy katolickich mający aktywnie działać w tej materii na ulicach Wrocławia w stylu "Jezus umarł za Czechy".
Czytaj...

 

Między etyką a psycholingwistyką kognitywną - Jerzy Kolarzowski (20-05-2012)

Filozofia europejska z pewnymi zastrzeżeniami opowiada się za rozumem autonomicznym. Uzasadnia i formułuje warunki możliwego poznania, traktując je jako ostateczne i strukturalne zarazem. Zawsze też dąży do tego żeby rozważać byt jako całość. Pytanie o relację umysłu do świata często staje się pytaniem - o to samo - pytaniem stawianym od początku istnienia filozofii i uwikłanym w opozycyjne terminy między innymi, takie jak transcendencja / immanencja.
Czytaj...

 

Stasis raz jeszcze użyty jako dowód przeciwko ewolucji - Jerry Coyne (19-05-2012)

"Żywe skamieliny" nie naruszają jednak zasad ewolucji neodarwinowskiej. Ta teoria nie mówi nam, że gatunki muszą ewoluować, a jedynie, że na ogół podlegają morfologicznej, biochemicznej i fizjologicznej ewolucji, kiedy zmieniają się warunki, oraz że zawsze zachodzi pewien stopień ewolucji molekularnej z powodu dryfu genetycznego.
Czytaj...

 

Historia – nauczycielka romantyczna, posłuszna czy szukająca zrozumienia? - Andrzej Koraszewski (19-05-2012)

Wiele lat temu szukając jakiegoś dokumentu w Archiwum Akt Dawnych w Lund, w mrocznym korytarzu zwróciłem uwagę na skrzynię ze starymi ulotkami. Był to prawdopodobnie cały nakład nigdy nie rozprowadzonej, napisanej po łacinie "Odezwy do szlachetnego i wspaniałomyślnego narodu polskiego z okazji wojny przez Króla Szwecji ostatnio wydanej".
Czytaj...

 

Jak dickensowskie dzieciństwo pozostawia blizny genetyczne - Matt Ridley (18-05-2012)

Maltretowanie w dzieciństwie może wpłynąć na całe życie. Wygląda na to, że szkody mogą dosięgnąć samego DNA. W dwóch opublikowanych niedawno badaniach znaleziono dowody zmian w materiale genetycznym ludzi, którzy doświadczyli maltretowania. Jest to czubek góry lodowej odkryć w nadal tajemniczej dziedzinie epidemiologii "epigenetycznej" - zmian ekspresji genów, które wpływają później na zdrowie.
Czytaj...

 

Dżihad - inspiracja Breivika - Raymond Ibrahim (18-05-2012)

Według agencji AFP Breivik powiedział podczas składania zeznań, że "inspirowała go Al-Kaida (...)Nie tylko "inspirowała" go al-Kaida, ale wykorzystał również taktykę stosowaną przez organizacje dżihadystów. Breivik zeznał, że "zaplanował porwanie i ścięcie głowy" byłego premiera Norwegii.
Czytaj...

 

Radiofarmaceutyki w Polsce - (17-05-2012)

Konieczność zobrazowania nie tyle samego wyglądu organu wewnętrznego, ile zachodzących w nim procesów, zmusiła fizyków, chemików, biologów i lekarzy do opracowania potężnej metody diagnostycznej: tomografii pozytonowej. Tomografia PET wymaga precyzyjnie skonstruowanych, nietrwałych substancji chemicznych - radiofarmaceutyków.
Czytaj...

 

Kto jest Jezusem XXI wieku? - Jacek Tabisz (17-05-2012)

Wziąwszy pod uwagę specyficzną tendencję ogromnej większości mieszkańców Polski, nie powinno dziwić, że to właśnie w naszym kraju, podczas spektaklu związanego ze śmiercią, był Jan Paweł II nazywany Jezusem XXI wieku. Kiedy zobaczyłem taki nagłówek w ówczesnej gazecie, byłem ciekaw, co na to powiedzą chrześcijanie.
Czytaj...

 

Bez alternatywy - D. R. Elston (17-05-2012)

D. R. Elston w 1943 roku został wysłany do Palestyny , aby założyć rozgłośnię nadającą do krajów Europy Wschodniej. Rozgłośnią kierowało 15 Brytyjczyków i zatrudniano w niej ponad 12O osób znających języki różnych krajów Europy Wschodniej i mających powiązania z ruchami oporu w tych krajach. Po wojnie Elston pozostał w Palestynie, obserwując wydarzenia poprzedzające powstanie Izraela. Poniżej publikujemy fragment jego książki Bez alternatywy wydanej w 1960 roku. Ten tytuł to odpowiedź na powtarzane przez niego pytanie jakim cudem Żydzi zdołali się obronić przed dziesięciokrotnie liczniejszym i wielokrotnie lepiej uzbrojonymi oraz lepiej wyszkolonym wrogiem, w odpowiedzi słyszał nieodmiennie to samo "Ein Brera" - po hebrajsku "nie ma alternatywy".
Czytaj...

 

Pejzaż akustyczny - Jerzy Neuhoff (17-05-2012)

Nie zważając na obowiązującą od godziny 22 do 6 rano ciszę nocną, jakiś wczesny ranny ptaszek, czyli po prostu nieco napity obywatel, wędrujący przez moje osiedle, wesolutki jak szczygiełek, choć był to jeszcze nie ranek, lecz środek majowej nocy, gromko zaintonował jakąś pieśń. Szybko jednak urwał, chyba dlatego, że w pobliżu nie było nikogo, kto by go wspomógł i podchwycił podaną nutę. 
Czytaj...

 

Kościół wolności słowa broniący - Andrzej Koraszewski (16-05-2012)

Wystąpienie księdza rzecznika, Józefa Klocha, związane było z konferencją prasową Ruchu Palikota, na której to konferencji, nie tyle próbowano zamknąć usta Kościołowi, bo tego jakoś nikt się nigdy w Polsce od 1989 roku nie domagał, ile krytykowano protesty tej szacownej instytucji dotyczące ratyfikacji międzynarodowej konwencji mającej wspomóc zwalczanie przemocy wobec kobiet.
Czytaj...

 

Myślenie analityczne niszczy wierzenia religijne - Jerry Coyne (16-05-2012)

Łącznie, badania te wskazują, że analityczne przetwarzanie jest jednym czynnikiem (przypuszczalnie spośród wielu) propagującym niewiarę. Chociaż odkrycia te nie mówią bezpośrednio o wrodzonej racjonalności, wartości, czy prawdzie przekonań religijnych, rzucają światło na jeden czynnik poznawczy, który może wpływać na taką dyskusję.
Czytaj...

 

Ojciec nieświęty - Michał Michałowski (16-05-2012)

Już za życia JP2 - czy to z radia, czy z telewizji - słyszeliśmy, jaki był wielki, doskonały, jaką osiągnął mądrość w każdej dziedzinie nauki i życia - genialny poeta, bojownik o pokój, mąż stanu, najmądrzejszy filozof... i można by tak wymieniać bez końca. Każdy z rozmówców prezentuje w tej książce własną obserwację niedoskonałości tego obrazu idola wykreowanego przez polskie media.
Czytaj...

 

O etyce przez internet bardzo polemicznie - Andrzej Wendrychowicz (16-05-2012)

MEN podjął jakiekolwiek realne działania, żeby wykonać wyrok Trybunału i stworzył realny dostęp do nauki etyki w polskich szkołach. Wręcz przeciwnie, z MEN nie wyszły do szkół jakiekolwiek pozytywne sygnały, żeby etykę traktować na równi z religią.
Czytaj...

 

Rosyjska okupacja wojskowa i polskie mity historyczne - Jerzy Kolarzowski (15-05-2012)

Konstytucja 3 maja jako ustawa zasadnicza była rzeczywiście drugą w świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych i została wydana trzy miesiące wcześniej niż francuska ustawa zasadnicza z 3 września 1791 roku. Jednakże w treści, literze prawa i w zakresie swobód obywatelskich nie przypominała żadnej z nich.
Czytaj...

 

Nauka a duchowość - Victor J. Stenger (15-05-2012)

Stopniowo nauka oddzieliła się od religii, zresztą także od filozofii, do punktu, w którym wszystkie trzy są dzisiaj wyraźnie odrębne. Wierzący naukowcy rozczłonkowali swoje mózgi na oddzielne moduły nauki i religii. Kiedy idą w niedzielę do kościoła, zostawiają przy drzwiach umiejętność krytycznego myślenia i pozostawiają religię w domu, kiedy wracają do pracy w poniedziałek rano. Bóg nigdy nie wkracza w ich równania.
Czytaj...

 

Santo subito nie zawsze słusznie - Radosław S. Czarnecki (14-05-2012)

Gdy lud zebrany na pl. św. Piotra w Rzymie podczas pogrzebu Jana Pawła II (kwiecień 2005) wznosił hasła i dzierżył transparenty "Santo subito" wydawać się mogło, że na fali mistycznego i religijnego uniesienia Karol Wojtyła zostanie uznany za świętego Kościoła katolickiego przez aklamację wiernych - jak to bywało w czasach późnego Antyku (gdy chrześcijaństwo torowało już sobie drogę ku władzy).
Czytaj...

 

Alu historia - Anna Kurcek (13-05-2012)

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie współpracujący z Towarzystwem Zoologicznym w San Diego oraz Instytutem Biologii Systemowej w Seattle odkopali ostatnio prawdziwie niezwykłą sekwencję. To, co czyni ją wyjątkową, to fakt, że pamięta ona czasy wspólnego przodka hominidów lub inaczej człowiekowatych, czyli rodziny obejmującej orangutany, goryle, szympansy i człowieka.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Sanal Edamaruku. Plan wizyty w Polsce zorganizowanej przez PSR.
Masoneria w Muzeum Etnograficznym Wa-wa 29VI-29VII
Polska aspiruje do bycia krajem świeckim! /apel o dymisję
PSR Wrocław, 24 VI, Film: Kontakt
Otwarte spotkanie PSR Kraków (pt, 29.06.2012, 19:00)
Wizyta Sanala Edamaruku. Wstępny plan
Zebranie Oddziału PSR WARSZAWA 25 czerwca
Katowice: dyskusja o Medycynie Opartej na Faktach (23.06.2012, 17:00)
Obrona Dody, wydarzenie na Facebooku
PSR na targach organizacji pozarządowych we Wrocławiu
PSR Wrocław, 21 VI, PRL oczami sympatyka
Kraków: debata o penalizacji narkotyków (czwartek, 21.06.2012)
Prostsza forma zapisywania się do PSR.
PSR Poznań, 13 VI, Geny - Struktury życia.
PSR Szczecin. Spotkanie 14 VI
PSR Wrocław, 14 VI, Etyka w sytuacjach ekstremalnych
Katowice: spotkanie z ekonomistą, prof. A. Surdejem (14.06.2012)
Kraków: otwarte spotkanie Koalicji Postęp i Świeckość (11.06.2012 r.)
Ostrów Wielkopolski: widowiska o Układzie Słonecznym dla przedszkolakó
PSR Wrocław, 10 VI, Autostopem przez galaktykę
"Gdyby to zależało ode mnie, to..."
SANAL EDAMARUKU, indyjski Racjonalista przyjeżdża, potrzebna POMOC!
Kraków: debata o wolności religijnej
PSR Wrocław, 7 VI, wykład: Tradycja Bożego Ciała...
Nysa . 5 IV. Świętujemy przejście Wenus na tle tarczy Słońca
Młodzi Polacy a potrzeba wspólnoty
PSR Wrocław, 31 V, Bahaiści
Parada Równości
Szpital prosi o pomoc
LHC - Wielki Zderzacz Hadronów. Ewolucja rozumienia materii
Kraków: przyjdź i wypożycz żywą książkę!
Majowe otwarte spotkanie Oddziału Krakowskiego PSR
PSR na Targach Organizacji Pozarządowych 26 V
Gdańsk: dyskusja PSR pod hasłem "Humanizm ewolucyjny"
PSR Ośrodek Poznań zaprasza na spotkanie
PSR Wrocław. 24 V. Wykład. Opowieść o Sri Lance.
Nieinteligentny Projekt Ludzkiego Genomu 30maja-2czerwca
10. Feministyczna Akcja Letnia 2012
Multimedia w świecie dziecka. 22-23 maja
Uliczka medyczna w Nysie 25-27 maja
Substancje trujące w świecie roślin i zwierząt - szkolenie
Poznań - 23.05 - spotkanie członków i sympatyków PSR
PSR Wrocław. 17V, Dzień Walki z Homofobią, film BRUNO
Zebranie Nadzwyczajne Oddziału PSR Warszawa
X Bałtycki Festiwal Nauki 23-27 maja


Nowiny naukowe


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Utworzyć zakaz śledzenia forum przez roboty wyszukiwarek?
Likwidacja działu gospodarka i ekonomia?
Popraw jeśli się mylę
Powiadomienia
Kontak ze sklepem
Moderatorka
Zakazany hardcore.
Wniosek o blokadę użytkownika "aspagnito"
Religie:
Napruci winem w wersji irańskiej.
Niedokończone dzieło - czyli boskie poczucie własnej wartości.
To wszystko przez nas
Religia hamulcem?
Transerfing rzeczywistości - Vadim Zeland
Pastor z Kansas: "Rząd powinien zabijać gejów".
Islam jedyny prawdziwy.
"Watykan musi zareagować" "Dowód na istnienie jezusa&qu
Uniewaznienie slubu koscielnego w Kanadzie
Filozofia i światopogląd:
Problem z "ateistami"
Odrobina optymizmu
O mechanice personifikacji
"Świecka Turcja"
APOSTAZJA JANUSZA PALIKOTA.
Śluby kościelne
Czy ateizm czyni nas lepszymi
Kościół i antyklerykalizm:
Przestępstwa komisji majątkowej zakończone prawomocnym wyrok
Pogrzeb Henryka Berezy
Solidarni z długiem kościelnym pochodzącym z afery
Zakon Różańcowy pod wezwaniem Jana Odchrzciciela
Załóżmy kościół (pół żarem, pół serio)
Równość według biskupów
Znak krzyża - zagrożeniem na drodze
Doda - propozycja pikiet pod sądami
Przejmowanie szkół
Rząd się "uparł" na 0,3%
Prezes PSR na temat wyroku na Dodzie dla Tok FM
Najwyższa kara
Wywiad ze mną dla FiM cz.3
ksiądz ukarany za dzwony - normalnie precedens
Prawda ich wyzwala & inne Dobre Nowiny
Ilość katolików rośnie
Tematy jakie podsunąłem FiM.
Złe sny o chrzcie
KATECHIZM DLA NIEWIERZĄCYCH -dla kogo?
Mechanizmy kolonizacji watykańskiej - dokumenty
Strefa Jezusa 2012
Nowy layout Frondy pod panowaniem redaktora Terlikowskiego
Watykańskie bagno
Staszek się Dziwi (szszsz....a) !!!
Jezuici Hozjusz, jak to było na serio?
Apostazja inaczej
Terlikowski grozi Palikotowi wiecznym potępieniem
Czy wśród dyskutantów na Racjonaliście są osoby "duchowne"?
O wielkiej wartości chrztu
Seria samobójstw księży
Forum Tradycji Katolickiej
Kościół - państwo - finanse: raport tygodników katolickich
Nauka:
Tani grafen od polskich naukowców
Ile kosztuje czyjaś indywidualność? Minimum 2.77544 bitów
losowe serie
Ile jest wymiarów przestrzeni ?
suma 1/n^2 w wersji wielowymiarowej
Paradoks Olbersa - proste rozwiązanie
zagadka geometryczna
Tranzyt Wenus 2012
Intrygująca ciekawostka
Start z księżyca
Zapis zasady nieoznaczoności
Teoria Układów Złożonych.
Egoizm wśród astronomów
krzywizna powierzchni - pomiary
Więcej światła !
Czy szybkie czytanie przyspiesza naukę i zrozumienie tekstu?
Społeczeństwo i kraj:
Magda Prokopowicz: dzielna, racjonalna i zaangażowana
Jedna czwarta Polaków wierzy w zamach smoleński
Dlaczego tak się dzieje?
Makieta Tupolewa została poświęcona
Jak zniszczyć CBOS ?
Wygrani Euro 2012
Organizmy zmodyfikowane genetycznie
Euro 2012 zysk czy strata...?
Ślub Kościelny
Tajne spotkanie premiera z szefami mediów
Ignorancja
Nowy zespół parlamentarny - HOT
Posłowie powiedzieli NIE - czyli Boży LUD... a lód nie pęka...
Może ktoś odpowie ignorantowi Michalkiewiczowi?
projekty naruszające interes Kościoła są niegodne sejmu RP
Polska-Ukraina - niewygodne tematy
Palikot zaczął wspierać świeckie występowanie z KK
Śniadanie mistrzów
Przemarsz rosyjskich kibiców przed meczem Polska-Rosja
Dokąd zmierzamy?
Wywiad ze mną dla FiM cz.2
Jakiego rozwoju chcieliby członkowie społeczeństwa polskiego?
Sprawa karetek na A4. GDDKiA żąda zwolnień
Oświadcznie o niechodzeniu na szkolne lekcje religii
Ateizacja--wywiad ze mną dla FiM.
Pryma aprilis czy dzień dziecka?
Zwierzę kontra człowiek
Czy Polska to rasistowski kraj? - odnośnie reportażu BBC
Polska w budowie
Kaczyński chce budować autostrady
Terror na dwóch kółkach
Pieniądze szczęścia nie dają
Smoleńsk 2012
Wojna polsko - polska pod flagą chorwacką.
A propos tzw. reformy emerytalnej
Jak to na kolei bywa...
Święte autostrady racz nam dać panie
Policja zdecydowała o ściganiu Anny Sobeckiej
Problem wieku emerytalnego rozwiązany
Syn marnotrawny z Biłgoraja
Akcja "Czytamy Stary Testament" ?
Kuriozalny pomysł USA względem Afganistanu
Cicha eutanazja Muzeum Techniki
Kłopoty TVP
Prowokacja
Społeczeństwo czy naród ?
Potrącił pieszego i uciekł? Został uniewinniony.
Deregulacja zawodów wg Gowina
Umiejętność dyskusji i refleksji
In Vitro
Biznes windykacyjny
Kultura:
Niezmiernie pasjonujące dzieło Terlikowskiego
ABC Racjonalisty:
Ajurweda dla młodzieży
Wielki Odnowiciel Męskiej Energii czyli Teatrzyk Czarny Kogucik
Czy wiara w absurdy to głupota
Początek rozumnej niewiary
Po co komu PiS?
Watykańscy guru
Najniższy poziom trudności: biały, heteroseksualny mężczyzna
Suplement do "Pytania do ściany"
Racjonalista?
Problem z etyką w liceum
Rozmowy w Toku
Gospodarka i ekonomia:
Płaca minimalna
Geniusz Tuska
Jakie wnioski należy wyciągać po wizyciew Putina w Chinach
Fan Koszulki na EM 2012 Uwaga!
Kapitalizm w świecie piękny mit
Gdy kapitalizm i wolny rynek zawodzą
Która ideologia podniesie miejsce Polski w rankingu HDI?
Pieniądz zabija
Czy warto inwestować lub grać na giełdach? (i o Facebooku)
Państwo,a system gospodarczy. Co jest dla nas najlepsze?
Liberalizm i libertarianizm - dobre czy złe?
Idea nie warta szerzenia (na TED)
Niski kurs złotego korzystny dla eksporterów?
Greckie wakacje
Euro 2012 a szansa cywilizacyjna
Kilka wniosków po obserwacji różnych dyskusji.
O wszystkim i o niczym:
Partia Wolności i Sprawiedliwości
Centrum Kształtowania Debaty Publicznej - Opus Dei - CBOS
Dlaczego dzieci w Afryce są karmione klikaniem w reklamy?
Kategorie syntaktyczne - czy to się do czegoś przydaje?
Przestępczość warunkowa
Modlitwy za zwierzęta
Krzysztof Jackowski - największy przegrany Euro 2012
Petelicki ofiara, czy samobójca?
Rozwój szkół ....
Dywersja, cel - fronda
Superpospolita znowu nadaje
patrioryzm kopany i klękany
Komik Carlin
"Godne" upamiętnienie...
Rozmowa prywatna
Europa odzyskana
Niech mnie ktoś przytrzyma, bo Fronda znów pisze o ewolucji.
Żyd gorszy od chama?
Amerykańskie gafy
Rasizm na Bliskim Wschodzie
Komórkowi kierowcy
Dowód na teorię prof. Biniendy
Dwa mózgi, jedno ciało
Bartosz Wichowski, Uniwersytet Warszawski - Pomocy!
Palikot - uczciwy czy cyniczny?
Bajka o Mundeczku Olanzapina
Pałace pamięci
Antyimigracyjne protesty w Izraelu
Świadomość społeczna w świadomości klasowej
Bóg do mnie napisał!
Sprawa Julii Tymoszenko
Ta Podła Unia!
Poradzić sobie z samotnością
Rejonizacja bibliotek
Dlaczego Czesi rozumieją Izrael lepiej niż inni?
Swetr na warstacie
Kenia XXI wiek.
Wszystko jest względne
Świadome sny
Amazon w kwestii autorstwa ksiąg świętych
Jeż na komunię

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.