 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-08-2012 11:47 | Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Racjonalizm Edyty Stein
3 na 3 | Dokładnie 70 lat temu, 9 sierpnia 1942 roku, w komorze gazowej w Auschwitz została zamordowana Edyta Stein.
Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. W 14 roku życia odrzuciła judaizm i uznała się za ateistkę. Studiowała filozofię u twórcy fenomenologii Edmunda Husserla i została jego asystentką. Sam Husserl w opinii wystawionej po obronie przez nią doktoratu napisał: "Pani doktor filozofii Edyta Stein (...) zdobyła (...) doktorat z filozofii summa cum laude, a to w oparciu o znakomitą rozprawę (...), która natychmiast po ukazaniu się wzbudziła zainteresowanie specjalistów. (...) Doktor Stein zdobyła rozległe i głębokie wykształcenie filozoficzne, a jej kwalifikacje do samodzielnych badań naukowych i prowadzenia wykładów nie ulegają kwestii. Jeżeli droga kariery uniwersyteckiej miałaby zostać otwarta dla kobiet, to mógłbym na bezwzględnie pierwszym miejscu i jak najgoręcej polecić ją jako kandydatkę do habilitacji."
W trakcie badań fenomenologicznych Edyta Stein poznała filozofię Maxa Schelera: "Było to moje pierwsze zetknięcie z nieznanym mi dotąd światem. Nie doprowadziło mnie jeszcze do wiary, ale otwarło pewien zakres fenomenu, obok którego nie mogłam przejść jak ślepiec. Nie na darmo wpajano nam stale zasadę, abyśmy do każdej rzeczy podchodzili bez uprzedzeń, odrzucając wszelkie "obawy". Jedne po drugich, opadały ze mnie więzy racjonalistycznych przesądów, w jakich wzrastałam nie wiedząc o tym, i nagle stanął przede mną świat wiary." (E. Stein, Dzieje pewnej rodziny żydowskiej, w: Pisma, t. I, Kraków 2000, s. 207)
Przełomowym momentem w jej życiu było przypadkowe natrafienie na Księgę życia Teresy z Avila. Po latach Edyta Stein relacjonowała, że przeczytała to dzieło w ciągu jednej nocy, a gdy skończyła, powiedziała do siebie: "To jest prawda!"
W 1922 roku Edyta Stein przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do zakonu karmelitańskiego.
W lipcu 1942 roku w kościołach Holandii został odczytany list arcybiskupa Jonga z Utrechtu, który zawierał protest Kościoła przeciwko deportacji Żydów. W odpowiedzi niemieccy okupanci wywieźli do obozów koncentracyjnych ochrzczonych Żydów oraz kapłanów i zakonnice pochodzenia żydowskiego. W grupie deportowanych znalazły się także Edyta Stein i jej siostra Róża - dwa tygodnie później zostały zamordowane w Auschwitz-Birkenau.
W jednym z listów Edyty Stein do Romana Ingardena czytamy: "Wydaje mi się, że aby znaleźć się u bram Tajemnicy, musiałby Pan na drodze intelektu dotrzeć najpierw do granic samej ratio. (...) Być może w opisie mej drogi zbyt małą sprawiedliwość oddałam motywowi intelektualnemu. W ciągnącej się latami fazie przygotowawczej jego współudział był zapewne dość znaczny. Decydujące było jednak to, co działo się realnie we mnie samej (proszę: realne dzianie się, nie "uczucie") wespół z konkretnym obrazem życia chrześcijańskiego przekazanego mi w wyrazistych świadectwach (Augustyn, Franciszek, Teresa). Ale w jaki sposób miałabym w paru słowach nakreślić Panu portret owego "realnego dziania się"? To nieskończony świat, który otwiera się całkiem na nowo, gdy zamiast na zewnątrz, zaczyna się wreszcie żyć do wewnątrz. Wszystkie realne rzeczy, z którymi przedtem miało się do czynienia, stają się przezroczyste i zaznacza się odczuwalna obecność sił, które wprawiają je w ruch i stanowią właściwy ich fundament." (Spór o prawdę istnienia. Listy Edith Stein do Romana Ingardena, Kraków 1994, s. 196)
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 Dalej..#1261 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | . > Ależ ja go wręcz noszę na rękach!Nie przyciężkawy? Chyba aż tak to nie trzeba? @@@ . |
#1262 -1 na 5 | OCELOTIC (-34 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | > To taki kolejny dowód na upośledzenie zdolności poznawczych jakiego dokonuje wiara w umyśle. Zajrzyj sobie, niebożątko... czy raczej Bożątko... do jakiejś księgi będącej rzeczywistym dorobkiem intelektualnym ludzkości. Kiń te bajędy religijne z Pism Świętych Przeróżnych i weź do ręki normalne encyklopedie czy słowniki. Zobaczysz, że Bogowie i krasnoludkowie to postaci tego samego gatunku, istniejące tego samego gatunku istnieniem.No tak sprawdziłem i co się okazuje: Bóg - istota uważana za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne, krasnoludki - istoty występujące w baśniach. I co to ma wspólnego?  |
#1263 -2 na 4 | OCELOTIC (-34 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | > >O tak, fideiści wręcz uwielbiają uświnić oponenta swoja przypadłością i nie przyjdzie im do głów jak chorą kategorią odbioru świata jest wiara i jak ona jest obca wielu ludziom.> >Nikt nigdy nie wykazał, że do istnienia/powstania świata potrzeba było wymysłu dość świeżego pod nazwą "Bóg".No chyba nie twierdzisz, że jesteśmy efektem przypadku???? Skoro przypadek nie był w stanie utworzyć wszechświata w którym możliwe byłoby życie, to musi istnieć Bóg który go stworzył. Czy to nie logiczne? Chyba, że masz tak wielka wiarę aby twierdzić, że jednak uczynił to przypadek!!!  |
#1264 2 na 2 | OCELOTIC (-34 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | > A kto Ci to powiedział? Zapytaj wyznawców Kali, powiedzą Ci, że matka i tylko matka.Kali zostaje wykluczona przez brzytwę Ockhama. Kali jest jedna z wielu bogiń hinduskich, natomiast brzytwa Ockhama usuwa potrzebę wielu bóstw. W takim razie brzytwa Ockhama wskazuje na jednego Boga, czyli na monoteizm, a ten obejmuje: Jahwe, Jezusa, Allaha, Brahmana, Iśwara, Ahura Mazda. Wszyscy oni są rodzaju męskiego, dlatego nie ma mowy o tym, aby Bóg miał być rodzaju żeńskiego, bynajmniej żadna religia monoteistyczna takiego nie uznaje. Tak w ogóle to Bóg nie jest ani mężczyzną ani kobietą ponieważ określenia te odnoszą się jedynie do ludzi, jest po prostu określany rodzajem męskim, jako On.  |
#1265 -2 na 4 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | Żenujące bredzenie w Twoim wydaniu. Czy każdy Polak zna historię Polski w stopniu dostatecznym? Czy narkoman potrzebujący szybko dilera musi być intelektualistą? Stein chciała się naćpać wiarą, a niestety, CI, których wiarę wybrała, zabili ją. Bo chyba nie masz większych wątpliwości, że większość nazistów to byli chrześcijanie nawiązujący bezpośrednio do Lutra w swoim stosunku do Żydów. Słowa moje mocne, ale niestety prawdziwe. Odsyłam do lektury dzieł Lutra, a także do nazistowskich obchodów świąt związanych z wielkim reformatorem chrześcijaństwa, Marcinem Lutrem. |
#1266 2 na 2 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | Proszę o odniesienie się do tego obrazka, bo nie lubię niesprawiedliwych pomówień. Nie mam na nie czasu.  Pytanie brzmi: co to jest i czy jest to sakrum? |
#1267 1 na 1 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | Chciałem coś odpisać, ale po chwili skasowałem, stwierdziwszy, że szczerość jest nie na miejscu, |
#1268 3 na 5 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | Poziom związku z rzeczywistością jest wspólny. Krasnoludki, latające dywany, gęsi rodzące złote jaja są tak samo związane z rzeczywistością jak twój bóg z lingamem (kutasem). |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | A skąd wiesz, że przypadek nie był przyczyną sprawczą wszechświata? Lingam boga przemówił? Mod: Jacku, po co ta dyskusja z ewidentnym trollem religijnym? |
#1270 2 na 2 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | Kult bogiń jest starszy od kultu bogów. Dlaczego "on", skoro nie ma pewnych organów? Sziwa ma boską spermę - o to chodzi? |
#1271 9 na 9 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | Doprawdy? A nie jest to przypadkiem tylko wyobraźnia osób wierzących, którym się wydaje, że bez wiary w "duchy" lub cokolwiek i oddawanie temu czemuś czci "paraboskiej" nie da się żyć? |
#1272 1 na 1 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | > Doprawdy? A nie jest to przypadkiem tylko wyobraźnia osób wierzących, którym się wydaje, że bez wiary w "duchy" lub cokolwiek i oddawanie temu czemuś czci "paraboskiej" nie da się żyć?... o wa!. Da się żyć bez wiary w "duchy". Posunę się dalej - da się żyć bez samej wiedzy czy "duchy istnieją, czy też nie...
... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje... |
#1273 4 na 6 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein |
> No tak sprawdziłem i co się okazuje: Bóg - istota uważana za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne,"Istota uważana za zagadnienie"? Albo jakieś dziwne źródła wybrałeś, albo potwierdzasz po raz kolejny nieumiejętność czytania i rozumienia. > krasnoludki - istoty występujące w baśniach. I co to ma wspólnego?  Może istnienie krasnoludków nie jest rozpatrywane jako zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne, ale to nie ich wina, że wierzący wybierają sobie jednego z wielu Bogów by robić wokół niego wielkie halo. Ale cofnij się do podstaw: - Bóg to postać z opowieści (mitów religijnych). - Krasnoludek to postać z opowieści (bajek)). > No chyba nie twierdzisz, że jesteśmy efektem przypadku????A czemu niby miałbym tak twierdzić? > Skoro przypadek nie był w stanie utworzyć wszechświata w którym możliwe byłoby życie, to musi istnieć Bóg który go stworzył.Do rozumnej dyskusji o świecie nikt nie wprowadził nawet pojęcia "stworzenie", tym bardziej dalsze dywagacje na temat stwórcy są nieuprawnione. > Czy to nie logiczne?Nie. To nielogiczny religijny bzdet kiedy na zawołanie wyskakuje z kapelusza Bóg. > Chyba, że masz tak wielka wiarę aby twierdzić, że jednak uczynił to przypadek!!!Głupkowaty popis wokół głupkowatych własnych wymysłów. Skup się na treści, bo bez tego fontanny "dowcipu" są tylko żałosne.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#1274 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | > Jahwe, Jezusa, Allaha, Brahmana, Iśwara, Ahura Mazda.Jahwe i Ahura Mazda to nie to samo. Dorzucę jeszcze Atona, ale to też nie to samo, co Jezus... No i rozmnożyli się bogowie. A w ogóle kto Ci powiedział, że brzytwa pozwala na pozostawienie jakiegokolwiek boga? Moim zdaniem wyrzyna w pień wszystkich. |
#1275 1 na 1 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalizm Edyty Stein | > >Edyta Stein należała do najwybitniejszych umysłowości swojej epoki,> Ło, Boze! Boziusiczku - chyba się całkiem załamię.Oto prace Edyty Stein wydane w języku niemieckim (według numeracji tomów obowiązującej do r. 2000 pod wspólną nazwą Edith Steins Werke): Tom 1. Kreuzeswissenschaft - Studie über Johannes a Cruce, Freiburg 1983. Tom 2. Endliches und ewiges Sein - Versuch eines Aufstiegs zum Sinn des Seins, Herder - Freiburg 1985. Tom 3. Des hl. Thomas von Aquino - Untersuchungen über die Wahrheit (Quaestiones disputatae de veritate). Przekład opatrzony objaśnieniami metodą analizy fenomenologicznej wydany przed wojną i szybko wyczerpany. Wznowiony w dwóch tomach: część I: Freiburg 1952. Tom 4. Jak wyżej, część II: Freiburg 1955. Tom 5. Die Frau - ihre Aufgabe nach Natur und Gnade, Herder - Freiburg 1959. Tom 6. Welt und Person - Beitrag zum christlichen Wahrheitsstreben, Herder - Freiburg 1994. Tom 7. Aus dem Leben einer jüdischen Familie - Das Leben Edith Stein: Kindheit und Jugend, Herder - Freiburg 1965. Tom 8. Selbstbildnis in Briefen: część I: 1916-1934, Herder - Freiburg 1976 Tom 9. Jak wyżej, część II: 1934-1942, Herder - Freiburg 1977. Tom 10. Heil im Unheil, Uitgeverij - Druten, Herder - Freiburg 1983. Tom 11. Verborgenes Leben - Hagiographische Essays. Geistliche Texte, Herder - Freiburg 1987. Tom 12. Ganzheitliches Leben - Schriften zur religiösen Bildung, Herder - Freiburg 1990. Tom 13. Einführung in die Philosophie, Herder - Freiburg 1991. Tom 14. Briefe an Roman Ingarden, Herder - Freiburg 1991. Tom 15. Erkenntnis und Glaube, Herder - Freiburg 1993. Tom 16. Der Aufbau der menschlichen Person, Herder - Freiburg 1994. Tom 17. Was ist der Mensch? Eine theologische Antropologie, Herder - Freiburg 1994. Wcześniej publikowane prace nie wchodzące w skład powyższych tomów: Zum Problem der Einfühlung, Halle 1917, wznowiono München 1980 r. Beiträge zur philosophischen Begründung der Psychologie und der Geisteswissenschaften: 1. Psichische Kausalität 2. Individuum und Gemeinschaft 3. Eine Untersuchung über den Staat, Jahrbuch 5/1922, 7/1925. Wznowione: Tübingen 1970. Z powyższych dzieł na język polski przetłumaczono: Tom 1. Kreuzeswissenschaft - Wiedza Krzyża, 3 wydania. Tom 2. Endliches und ewiges Sein - Byt skończony a byt wieczny, Kraków 1995. Tom 5. Die Frau... - Kobieta. Jej zadania według natury i łaski. Wyd. I: Tuchów 1995, wyd. II: Tczew-Pelplin 1999. Tom 6. Welt und Person. W języku polskim tytuł: Twierdza duchowa, Poznań 1998. Tom 7. Aus dem Leben - Dzieje pewnej żydowskiej rodziny. Kraków 1982 oraz 2000. Tom 8 i 9. Selbstbildnis... Listy. Kraków 1982 oraz 2000. Tom 14. Briefe an Roman Ingarden - Spór o prawdę istnienia, Kraków 1994. Tom 15. Erkenntnis und Glaube - Światło rozumu i światło wiary, Poznań 2002. Tomy 11, 12, 13, 16 - nie są przetłumaczone w całości. Duża ich część wchodzi w skład tomu Autoportret Edyty Stein w jej twórczości, Poznań 1999. Czy może Pan podać analogiczne dane dotyczące pism Jacka Tabisza (o ile takie istnieją), swoich (o ile takie istnieją) lub jakiegokolwiek innego animatora tego forum?...  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 Dalej..
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|