Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty
Skarbonka
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
126.057.475 wizyt
Ponad 1046 autorów napisało dla nas 7123 tekstów. Zajęłyby one 27953 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Lech Wałęsa
Symbol obalenia komuny
Symbol sterowanego przewrotu
Symbol kompromisu społecznego
Obalił komunę, zepsuł transformację
Nie ma dla mnie znaczenia
Nie mam zdania
  

Oddano 10930 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Emil Zola - Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów
Emil Zola - Zdobycz
Emil Zola - Nana
Paul Blanshard (red) - Classics of Free Thought
Wiesław Królikowski - Polski rock - przewodnik płytowy (A-K)
Sklepik "Racjonalisty"
PSR
Barcode

Zapomniane dzieje Polski

RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia, prezentujących racjonalny obraz świata. Serwisem, który poza tym tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę. Serwis ten stanowi bazę intelektualną polskich racjonalistów - sposób na wirtualne zrzeszenie. Razem chcemy tworzyć Portal Wiedzy i Myśli. Wydawcą Racjonalisty jest Fundacja Wolnej Myśli.

Czytaj Prolog serwisu oraz Wprowadzenie

Nowe publikacje:
22-09-2016
Mariusz Agnosiewicz
Równonoc jesienna w tym roku wyraźnie odbija się na polskiej polityce, która staje na głowie jak w średniowiecznym karnawale: 1. Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski wyłamali się z PO niezadowoleni ze "skrętu na prawo", powołali czteroposłową frakcję Europejscy Demokraci, która wśród swoich naczelnych haseł kładzie postulat "walki o świeckie państwo". ZChN w awangardzie walki o świeckie państwo! 2. Lider Nowoczesnej, celującej dotąd w liberalnych postulatach światopoglądowych, zaapelował do środowisk homoseksualnych, by się "nie obnosili" z orientacją, co wywołało gorącą polemikę w kwestii obnoszenia. 3. Leszek Miller w sprawie imigracji i rzezi wołyńskiej pokazuje swe konserwatywno-narodowe oblicze. Były rzecznik SLD Tomasz Kalita ogłasza swe nawrócenie pod wpływem Radia Maryja. 4. Duet singli PiSu, Pawłowicz i Kaczyński, staje w awangardzie liberalizacji marihuany. 5. Marian Kowalski odchodzi z Narodowców i jednoczy się z pastorem protestanckim, stając w awangardzie polemiki antyklerykalnej, krytykując Watykan za współpracę z gejami i imigrantami.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
17-09-2016
Piotr Jaskółka
Każdy z nas dąży w swoim życiu do stanu, który można byłoby nazwać równowagą funkcjonalną, czy homeostazą. Z tego punktu widzenia narzędzie, jakim jest rozum miałoby za zadanie nie tyle dążyć do prawdy, co usuwać to, co tę homeostazę burzy. Może rzeczywiście na ogół jest tak, że nasz rozum poszukuje argumentów przede wszystkim po to, by nasz światopogląd był spójny. Mogłoby to oznaczać, że to, czy uznajemy coś za prawdę zależeć będzie bardziej od naszych osobistych doświadczeń niż od rzeczowych argumentów. Być może skłonni jesteśmy uznać za prawdę każdą opowieść, która coś nam daje, wyjaśnia i która nie przeczyłaby naszym osobistym doświadczeniom. W oparciu o wspólnotę doświadczeń tworzą się w społeczeństwach grupy światopoglądowe (polityczne i religijne), w których zawieszone zostają prawa logiki i języka (ten sam język w różnych grupach światopoglądowych nabiera bardzo różnych znaczeń dla poszczególnych słów i rozumowań).
17-09-2016
Wedle legendy, Pan Twardowski był szlachcicem, zamieszkującym w Krakowie w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła, więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie, do którego wcale nie planował się udawać. Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, w końcu stając się dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Ostatecznie wylądował na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Oto druga część legendy Twardowskiego we współczesnej poetyce i wykonaniu Tomasza Bagińskiego, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.
17-09-2016
Adam Pawłowski
The propaganda during the First World War was the most important source to forward it andan effort of whole nation-states, together with money, food and weaponry. With this one previous sentence we could end this short paper treating on the propaganda during La Grande Guerra. But obviously that would steal us more in-depth understanding of the whole complicacy of the process. Because the First World War propaganda was unique. Unique in a sense that never before had been so popularly used and with such success, and never again so far for so long without causing dissent from some group of society.
17-09-2016
Alderyk Olrzyk
Rumunia, podobnie jak Polska, a wraz z nią pozostałych kilkanaście mniejszych postkomunistycznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (tzw. grupa CEE16), widzi w Chinach nowego strategicznego partnera, który może włożyć swój istotny wkład w zrównoważony rozwój całego regionu. Wziąwszy pod uwagę mocarstwową pozycję Chin w wymiarze globalnym, czego konsekwencją jest nieunikniona asymetria we wzajemnych relacjach (i to na wielu poziomach), stwarzająca ryzyko powtórzenia się pewnych niekorzystnych, znanych z historii schematów, rozwój tej współpracy może być korzystny dla Rumunii i całej CEE16 tylko pod pewnymi warunkami.
16-09-2016
Robert Grzeszczyk
Tygodnik Polityka w dziale nauka opublikował wywiad Jędrzeja Winickiego z Humberto Delgadą Rosa, dyrektorem do spraw środowiska w Komisji Europejskiej. Powiedział on m.in. że sposób gospodarowania Puszczą określiło nieznane nam porozumienie z 2012: "Ale przede wszystkim jesteśmy rozczarowani, że wiosną polskie władze zwiększyły limit cięć, czym jednostronnie zmieniły zasady ochrony puszczy uzgodnione wspólnie w 2012 r. Zawarliśmy wtedy porozumienie z polskim rządem". Pozwoliłem sobie przedstawić krytykę argumentów portugalskiego urzędnika.
16-09-2016
Ksawery Tyzo
5 sierpnia 2013 roku w Londynie odbyła się pierwsza w historii degustacja sztucznego mięsa wytworzonego z komórek macierzystych. Ich rozwojem zajmowali się naukowcy z laboratorium uniwersytetu w Maastricht w Holandii. Nad wynalazkiem generalną kontrolę sprawował Profesor Mark Post. Koszty produkcji tego przełomowego pożywienia sięgały około miliona złotych, ale suma ta w zwyczajowym dla technologii stylu, ma zacząć raptownie spadać.
07-09-2016
Adam Pawłowski
General enthusiasm of whole nations in the first months after mobilisations and final commence of the First World War is one of these moments in history which has few comparisons to itself. As it can be seen in many publications from that era by prominent and less prominent persons with positions in science, governance and authority, the events of July and August 1914 were rather unequivocally seen as a final relief and a moment of rejoicing for whole states and societies. It is true that there is not much experience in the social fabric of societies which unify people so broadly as the moment of finding a common enemy and the struggle against outside force or power. But the spirit of those first few months in 1914 is special in every respect. In this short paper I will try to depict the emotions and views of the public among European Powers in conflict which later got the name La Grande Guerra.
07-09-2016
Krzysztof Kajdasz
Ludzie nie są nieuczciwi z natury (nawet "naturalni kombinatorzy" Polacy), jednak w ciężkiej sytuacji życiowej mogą nie widzieć innego wyjścia niż zła droga. Po pierwszych w niej "sukcesach" mogą się przyzwyczaić. Mówią, że w kapitalizmie człowiek wyzyskuje człowieka, a w socjalizmie na odwrót. Humanitaryzm - rozumiany jako koncepcja ustrojowa - jest głęboko zakorzeniony w każdej istocie ludzkiej. Do jego rozkwitu trzeba jednak stworzyć odpowiednie warunki i strukturę wartości.
· 02-09-2016 Plaga Justyniańska a upadek świata antycznego
· 26-08-2016 Europa Środkowa powołała Inicjatywę Trójmorza pod patronatem Chin i USA
· 23-08-2016 Chrzest Cesarstwa Rzymskiego jako fenomen socjologiczny

 Zobacz inne streszczenia..  

E-kartki

Kalendarium portalu

MYŚLnick - archiwum

Referencje Racjonalisty

MYŚLnick - darmowa prenumerata.. 
Nowiny naukowe:
18-09-2016

Włócznię obrzędową sprzed 9 tys. lat - drewnianą, zdobioną rytą dekoracją, odkryli archeolodzy w Bolkowie obok jeziora Świdwie (woj. zachodniopomorskie). "To jedyne znalezisko tego typu znane z terenu Europy" - podkreśla w rozmowie z PAP prof. Tadeusz Galiński.

Znajdowała się ponad metr pod powierzchnią torfu. Kształtem przypomina wydłużone pióro wiosła. Zachował się wyjątkowo duży jej fragment, mierzący około

..jeszcze 4464»
17-09-2016

Od połowy XIX wieku powierzchnia lasów w polskiej części Karpat zwiększyła się prawie dwukrotnie - wynika z badań geografów. Lasami zarastają m.in. porzucone pola uprawne i pastwiska, których nie opłaca się już utrzymywać.

Naukowcy z Polski i Szwajcarii w ramach wspólnego projektu FORECOM badali zmiany powierzchni lasów w górach na przykładzie Alp i Karpat. W badaniach porównywano pochodzące z różnych okresów

..jeszcze 5119»
14-09-2016
Mariusz Agnosiewicz

W magazynie New Scientist ukazał się artykuł o Cywilizacji Doliny Indusu, czyli najstarszej cywilizacji hinduskiej, która wykluła się w dorzeczu Indusu na terenach, gdzie dziś leży Pakistan. Nim odkryto kulturę Indusu, która przez całe wieki pozostawała w całkowitym zapomnieniu, uważano, że najstarszą hinduską cywilizacją była kultura wedyjska. W przeciwieństwie do tej ostatniej, która była kulturą zewnętrzną, którą przynieśli ze

..jeszcze 3856»
11-09-2016

Małżeństwa z długim stażem upodobniają się do siebie nawet fizycznie. Noworodki zaczynają kopiować zachowania innych już w pierwszym dniu życia. U naśladującej nas ekspedientki wydamy więcej pieniędzy. Społeczny kameleon, naśladujący zachowania innych, tkwi w każdym z nas - mówi PAP psycholog społeczny, dr Wojciech Kulesza.

Fascynujące badanie i jeden z najpiękniejszych eksperymentów w psychologii społecznej przeprowadził

..jeszcze 4654»
· Rośnie gdy nie powinien: Odkryto materiał o wyjątkowej ujemn..
· Ślimak portugalski może być drapieżnikiem dla piskląt
· Portugalska hipoteza o polskich korzeniach Krzysztofa Kolumb..
· Na Węgrzech prawdopodobnie odkryto piątą siłę natury
· Psycholog: inteligencja jest jak mięśnie, wymaga stałego uży..

Ostatnie wątki Forum:
dzisiaj
MarcinK
Ostatnia rewolucja skutecznie mnie niestety stąd wymiotła razem ze sporą grupą użytkowników. Od tamtej pory zaglądam tu bardzo sporadycznie - z musu niejako przeniosłem się na fejsa i tam szczęśliwie z niektórymi użytkownikami udało się zachować kontakt. Ciekawy jednak jestem rezultatów tej rewolucji, silny sentyment pozostał. Tak dość pobieżnie przeglądnąłem foruma i wciąż widzę znajome nicki. Jak więc wygląda świat po rewolucji? ..jeszcze 127»
dzisiaj
Arminius
Onegdaj w wątku zatytułowanym "Aleksander Parvus jako archetyp Der ewige Jude" (http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,699623) podniosłem wątek niedocenianego wpływu na wybuch i przebieg rewolucji bolszewickiej niejakiego Aleksandra Parvusa - Żyda z białoruskiej Berezyny. Postaci takowych było - rzecz jasna - znacznie więcej i pora już chyba zaprezentować kolejną z nich. W styczniu 1917 roku Lew Trocki (Lejba Bronstain) rewolucjonista ..jeszcze 4887»
· Rośnie ksenofobia
· Nienawiść i pogarda do wiary - uzasadnienie
· (Nie)myślący niezdecydowani
· Urzędniczy dowcip dnia
· Dobra zmiana - cd
· Brzytwą Ockhama po handlowej niedzieli.
Znalezione w sieci:
Nowości katalogu WWW:


Jeżeli chcesz otrzymywać od nas infomacje o nowościach i być na bieżąco z naszą działalnością, ale nie chcesz zakładać konta czytelnika, możesz zapisać się na listę mailingową. Z listy możesz się wypisać w dowolnym momencie.
E-mail:
?
 
Na podany adres zostanie przesłana instrukcja zapisania się oraz wypisania z listy adresatów biuletynu.

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2016 (e-mail: redakcja | administrator)