Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty
Skarbonka
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
123.972.958 wizyt
Ponad 1047 autorów napisało dla nas 7105 tekstów. Zajęłyby one 27860 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Lech Wałęsa
Symbol obalenia komuny
Symbol sterowanego przewrotu
Symbol kompromisu społecznego
Obalił komunę, zepsuł transformację
Nie ma dla mnie znaczenia
Nie mam zdania
  

Oddano 8700 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Emil Zola - Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów
Emil Zola - Zdobycz
Emil Zola - Nana
Paul Blanshard (red) - Classics of Free Thought
Jarosław Stawirej - Masakra Profana
Sklepik "Racjonalisty"
PSR
Barcode

Zapomniane dzieje Polski

RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia, prezentujących racjonalny obraz świata. Serwisem, który poza tym tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę. Serwis ten stanowi bazę intelektualną polskich racjonalistów - sposób na wirtualne zrzeszenie. Razem chcemy tworzyć Portal Wiedzy i Myśli. Wydawcą Racjonalisty jest Fundacja Wolnej Myśli.

Czytaj Prolog serwisu oraz Wprowadzenie

Nowe publikacje:
21-07-2016
Mariusz Agnosiewicz
Korzystając z okazji, że do Polski zjadą setki tysięcy młodych ludzi z całego świata, polskie MSZ wespół z Redutą Dobrego Imienia przygotowało książeczkę "Ambasador polskości", czyli trzyczęściowy wielojęzyczny przewodnik po Polsce, w tym zarys pozytywnej historii Polski, z informacjami o tym ile wnieśliśmy do globalnej kultury ludzkiej. Do tej pory o historii Polski opowiadano przez pryzmat negatywny, teraz możecie poznać Polskę inaczej opowiedzianą. Według tego przewodnika już przed chrztem nasz kraj rozwijał się dynamicznie, przy czym Polska przyjęła do siebie chrześcijaństwo w sposób unikalny. Nie było u nas masowego palenia czarownic i tępienia heretyków, nie było wojen religijnych. Była tolerancja dla innych wyznań i religii, była obrona praw ludów pogańskich. W efekcie kultura polska wytworzyła też szereg wzorców, które później stawały się impulsami rozwoju cywilizacji. Dla wychowanych w kulcie cierpiętnictwa, taki obraz to nowum.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
16-07-2016
Mariusz Agnosiewicz
Pucz wojskowy, który usiłowano przeprowadzić w Turcji dokonany został weduł Erdogana przez tajemniczego kaznodzieję islamskiego Fethullaha Gülena, który z USA steruje potężnym Ruchem Gülena. Przez całe lata współpracował on z Erdoganem. Utracił wpływy po oskarżeniu o próbę "sądowego zamachu stanu" w 2013. Gülen dysponuje wielkimi wpływami infiltrując struktury władzy za pomocą swej sekretnej organizacji. Zarówno Erdogan jak i Gülen związani są z ruchem sufickim. Można więc powiedzieć, że byłaby to kłótnia w rodzinie o władzę. Bartłomiej Sienkiewicz mówił u Sowy, że Gülen jest taranem dokonującej się rewolucji religijnej w Turcji. Skandal emailowy Clinton ujawnił jej związki z Gülenem.
15-07-2016
Polski Sejm nie przyjął ustawy o ludobójstwie wołyńskim, zamiast tego Senat przyjął uchwałę. W odpowiedzi partia Poroszenki złożyła projekt nowelizacji bulwersującej Polskę ustawy z 9 kwietnia 2015 o bojownikach o niepodległość Ukrainy. Nowelizacja pozbawia statusu bojowników o niepodległość tych, którzy dopuścili się zbrodni przeciw ludzkości oraz gwarantuje wolność badań naukowych w tym zakresie. Jeśli w ramach współpracy oba narody odkryją wspólne interesy, to wybaczanie będzie się dokonywało naturalnie na drodze indywidualnej. Jeśli tych wspólnych interesów nie odkryjemy, to oficjalne wybaczanie i tak nic nie da, bo na poziomie indywidualnym będą kwitły resentymenty, które automatycznie będą się karmiły historycznymi motywami.
11-07-2016
Mariusz Agnosiewicz
Rok 2016 będzie zapamiętany jako historyczny awans Polski na arenie międzynarodowej. W sposób zasadniczy Polska zacieśniła więzy z dwoma konkurującymi mocarstwami: po szczycie NATO zostaliśmy pełnoprawnym jego członkiem i jednocześnie Polska jako jedyny kraj Europy Środkowej została członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, przeznaczonego do rozwoju projektu Jedwabnego Szlaku. Amerykanie przestają monopolizować polską geopolitykę. Od tego roku mamy realną alternatywę, co oznacza, że kończy się okres w którym USA otrzymują w Polsce wszystko za darmo. Tak było do tej pory, gdyż Berlin i Moskwa nie mogły stanowić żadnej alternatywy wobec Waszyngtonu. A Pekin jest alternatywą realną. Krajowe media tymczasem ugrzęzły na problemie "Potępił czy nie potępił"
07-07-2016
Znani z nazwisk konkretni ludzie od paru lat systematycznie pracują nad tym, by z Przemyśla zrobić taki punkt zapalny w niełatwych relacjach polsko-ukraińskich, jak Kosowska Mitrowica między Serbami a kosowskimi Albańczykami. Coraz lepiej im to wychodzi. Dlatego trzeba przeanalizować, co się dzieje w Przemyślu, zanim to się rozleje po całej Polsce, o ile już się nie rozlało.
07-07-2016
Wasyl Rasewycz
Zarówno na Ukrainie jak i w Polsce od kilku lat niezwykle ożywiły się zorganizowane działania mające na celu wbicie klina współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. W Polsce rozbudzane są ruchy i resentymenty antyukraińskie, na Ukrainie zaś ożywia się sentymenty antypolskie oraz kreuje UPA na jedyny ukraiński ruch patriotyczny, przemilczając jego zbrodnie. Przykładem tej polityki jest Narodowe Muzeum Ofiar Reżimów Okupacyjnych "Więzienie na Łąckiego" we Lwowie, które ma być "przypomnieniem o okrucieństwach totalitarnej przeszłości ZSRR, niemieckiego i polskiego reżymów okupacyjnych". OUN, pomimo współpracy z nazistami, jest w nim kreowane na jednego z głównych wrogów reżimu hitlerowskiego.
01-07-2016
Mariusz Agnosiewicz
Słupsk jako pierwsze polskie miasto upamiętnił swoją czarownicę nazywając jej imieniem rondo. Trina to skrót od imienia Kathrin. Papisten nie jest nazwiskiem, lecz pogardliwym przydomkiem oznaczającym "papistkę" czyli katoliczkę. Przed przybyciem do Słupska nazywała się Katarzyna Nipkowa, czyli nosiła nazwisko kaszubskie. Na stos posłał ją sąd protestancki w 1701, kiedy utworzono Królestwo Prus. Katarzyna była Polką (Polsh-Katolsh) posłaną na stos przez niemiecki sąd za radą Wydziału Prawa Universität Rostock. Trina Papisten to ksywki pochodzące z niemieckich kronik, które w tłumaczeniu na polski znaczą: Kaśka Katolka. Kim była i dlaczego zginęła?
27-06-2016
Mariusz Agnosiewicz
W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się Szczyt Odnowicieli UE, w którym udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych państw UE, m.in. z Austrii, Hiszpanii czy Grecji. Nazwa nawiązuje do Spotkania Założycieli UE w Berlinie. Spotkanie warszawskie było bardziej reprezentatywne demokratycznie niż berlińskie, gdyż 10 państw, które spotkały się w Warszawie dysponuje większą siłą głosów w Radzie UE niż 6 państw, które spotkały się w Berlinie. W oparciu o spotkanie Polska przedłoży projekt odnowy UE, która na nowo zdefiniuje pozycję państw członkowskich. Szczyt berliński to próba demontażu Unii i budowy państwa federacyjnego. Szczyt warszawski to próba odbudowy Unii. Berlin chce by Anglia jak najszybciej się odłączyła. Warszawa chce, by pozostała jak najdłużej, by dać Unii szansę na reformę, która może zmienić wolę angielskiego suwerena. W Moskwie piszą, że Polska pretenduje do roli lidera regionalnego, który nasilił ofensywę geopolityczną
20-06-2016
Mariusz Agnosiewicz
Kiedy w 2010 zaczęła pęcznieć energetyczna wojna hybrydowa między Rosją a Zachodem, Rosja wprowadziła embargo na eksport helu-3, który ma być podstawą energetyki przyszłości. W 2014 Rosja zagroziła Zachodowi embargiem na tytan a to już poważna groźba, gdyż od rosyjskiego tytanu zależne są i Chiny i USA. Amerykańska zbrojeniówka bez rosyjskiego tytanu popadłaby w tarapaty. Wkrótce po groźbie rozpętania wojny tytanowej okazało się, że najbardziej newralgicznym miejscem konfliktu między NATO a Rosją stał się Przesmyk Suwalski. W 2009 Rosja ćwiczyła inwazję na Przesmyk Suwalski w związku z rzekomą groźbą wybuchu polskiej insurekcji w Grodnie. NATO ma rozlokować w Przesmyku batalion wojska w związku z ryzykiem ataku Rosji na kraje bałtyckie. Na marginesie obu tych narracji, zupełnie przypadkowo, w Przesmyku Suwalskim znajdują się największe złoża tytanu w Europie. W 1977 Gierek wybudował jedyną w Europie fabrykę helu. Dzięki temu Polska jest dziś jednym z pięciu krajów na Ziemi, które wydobywają hel. Po Helu zabrał się za suwalski tytan, który miał zabezpieczone finansowanie z Niemiec...
· 18-06-2016 Apoteoza rozkładu
· 09-06-2016 Wiedza typu doxa, techne i episteme
· 08-06-2016 Wyjście poza krąg spraw jedynie ludzkich

 Zobacz inne streszczenia..  

E-kartki

Kalendarium portalu

MYŚLnick - archiwum

Referencje Racjonalisty

MYŚLnick - darmowa prenumerata.. 
Nowiny naukowe:
09-06-2016

Generatory liczb całkowicie losowych są np. dla kryptografii świętym Graalem. Jak jednak uzyskać tak bardzo przypadkowy ciąg liczb, że nie rozgryzie go żaden umysł świata? Promykiem nadziei są sztuczki świata kwantów - pokazują nowe badania polskich badaczy.

Umiejętność tworzenia liczb losowych przydaje się w kryptografii np. po to, by tworzyć unikalne klucze zabezpieczające dane. Fizycy dzięki generatorom pracować

..jeszcze 7765»
04-06-2016

W środkowej Ukrainie, w miejscowości Nebeliwka, odkryto wielką "katedrę" sprzed 6 tys. lat, należącą do kultury trypolskiej (5400-2700 pne). Zbudowana z gliny i drewna świątynia miała około 60 na 20 metrów i aż dwie kondygnacje. Wśród artefaktów znaleziono m.in. figurki bóstw żeńskich.

Kultura trypolska w tamtym czasie niewiele ustępowała wielkim cywilizacjom Mezopotamii i Egiptu. Sięgała od

..jeszcze 1832»
26-05-2016
Mariusz Agnosiewicz

Ukazał się kolejny doroczny raport prezentujący Mothers' Index, czyli ranking sytuacji matek i dzieci w 179 krajach świata. Polska uplasowała się w 2015 na miejscu 28. Poszczególne komponenty, które składają się na pozycję w Mothers' Index to:
- umieralność matek
- śmiertelność dzieci do 5 lat
- oczekiwana liczba lat formalnej edukacji
- wielkość dochodu narodowego na osobę
- odsetek kobiet w strukturach

..jeszcze 2437»
17-05-2016

Zdaniem archeologów był to dar złożony bogom w ofierze. Rzadkie ozdoby wykonane z brązu trafiły w ręce archeologów z pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

"Skarb ten zdeponowany był w pobliżu cieku wodnego, zatem można mu przypisać charakter wotywny. Mógł być to dar przeznaczony dla konkretnego bóstwa" - wyjaśnia PAP Romualda Bartkowiak z pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu

..jeszcze 2634»
· Krukowate dorównują inteligencją szympansom
· Mózg rozwija się szybciej pod okiem troskliwej mamy
· Polska nauka astronomią silna
· Kolejne grodziska sprzed 3,5 tys. lat odkryto koło Jasła
· Ukraińcy najbardziej lubią Polaków i Łukaszenkę

Ostatnie wątki Forum:
dzisiaj
Curtiss Helldiver
Tesla, Google Car - to tylko najbardziej znane przykłady samochodów autonomicznych czyli takich, które częściowo lub całkowicie przejmują rolę człowieka w prowadzeniu samochodu. Wielu producentów wprowadziło lub zamierza wprowadzić mniejszą lub większą autonomię samochodu. Pojawiły się już pierwsze problemy: samochód Tesla wjechał pod naczepę ciężarówki, bo ocenił, że jej biel oznacza brak przeszkód na drodze, kierowca zginął. ..jeszcze 574»
wczoraj
Arminius
Sejm podjął uchwałę w której rzeź wołyńską nazwano ludobójstwem. Nie ma potrzeby przytaczania tutaj całego tekstu uchwały - gdyż zainteresowani z łatwością znajdą ją w internecie. W uchwale jest mowa o zbrodni dokonanej na ludności polskiej na terenie Wołynia i Małopolski, o liczbie ofiar, o tym, że inne narodowości tez ucierpiały, że byli Ukraińcy którzy pomagali Polakom, że - wreszcie - w ramach odwetu ze strony polskiej zginęła ..jeszcze 1592»
· Porównanie - podstawowy mechanizm psychiczny
· Dział - PSYCHOLOGIA
· Kościół poraz kolejny za patologią!
· Wolność
· Wisznuizm.info...
· Racjonalizm scjentystyczny a fenomenologiczny
Znalezione w sieci:
Nowości katalogu WWW:


Jeżeli chcesz otrzymywać od nas infomacje o nowościach i być na bieżąco z naszą działalnością, ale nie chcesz zakładać konta czytelnika, możesz zapisać się na listę mailingową. Z listy możesz się wypisać w dowolnym momencie.
E-mail:
?
 
Na podany adres zostanie przesłana instrukcja zapisania się oraz wypisania z listy adresatów biuletynu.

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2016 (e-mail: redakcja | administrator)