Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty
Skarbonka
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.122.148 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29027 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5282 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
PSR
Barcode

Zapomniane dzieje Polski

RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia, prezentujących racjonalny obraz świata. Serwisem, który poza tym tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę. Serwis ten stanowi bazę intelektualną polskich racjonalistów - sposób na wirtualne zrzeszenie. Razem chcemy tworzyć Portal Wiedzy i Myśli. Wydawcą Racjonalisty jest Fundacja Wolnej Myśli.

Czytaj Prolog serwisu oraz Wprowadzenie

Nowe publikacje:
26-04-2022
Tomasz Przepiórka
W trudnych czasach wojny czy kryzysu, człowiek często zadaje sobie to pytanie o sens życia i sens cierpienia. Jeżeli ciągle doznajesz więcej przykrości niż przyjemności i nie widzisz szans na poprawę tego stanu rzeczy, to po co żyć. Od tysiącleci ludzie próbują na to pytanie odpowiedzieć. W przeszłości jednak filozofowie nie mieli do dyspozycji tak bardzo rozwiniętej nauki jaką dzisiaj mamy. Jesteśmy obecnie na lepszej pozycji, więc trzeba to próbować wykorzystać.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
02-01-2022
Mariusz Agnosiewicz
Wedle aktualnych prognoz zmian klimatu w XXI wieku czeka nas podniesienia poziomu mórz i oceanów. Obecnie u wybrzeży istnieje wiele ogromnych aglomeracji, w efekcie zmiany te są sporym wyzwaniem dla milionów ludzi. By mu sprostać postuluje się walkę ze zmianami klimatycznymi, ale i adaptację do nich. Wyrazem tej drugiej strategii jest powstały w ONZ projekt pływającego miasta, który realizować ma nowojorska firma u wybrzeży Korei Południowej. Miasto Oceanix ma być przystosowane do nowych warunków klimatycznych. Ma być odporne na klęski żywiołowe, powodzie oraz huragany. Jak mówi dyrektor wykonawczy ONZ-Habitat, Maimunah Mohd Sharif: "Zrównoważone, pływające miasta są częścią dostępnego nam arsenału strategii adaptacji do zmian klimatu. Zamiast walczyć z wodą, nauczmy się żyć z nią w harmonii".
31-12-2021
Mariusz Agnosiewicz
Tradycyjny polski zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole zyskał w tym roku koloryt polityczny. Lewica głosi, że katolicy powinni kierować się miłością bliźniego i zostawiać puste miejsce "dla uchodźcy". Prawica chciała, by owo miejsce zostawiać "dla munduru", czyli obrońcy granic. Niewielu wie, że ów zwyczaj nie jest wcale katolicki i przez dawnych spowiedników traktowany był jako ciężki grzech. Miłość bliźniego to piękna idea, ale powinna ona mieć wymiar realny wyrażając się w codziennym życiu i naszym stosunku wobec bliskich i sąsiadów, ludźmi z którymi dzielimy ziemię i kraj, a nie jak to się często przyjmuje - pod postacią czysto symbolicznych gestów, wrzucenie pieniążka do puszki charytatywnej, zostawienie symbolicznego talerza. Jedną z barier rozwojowych Polski jest niski poziom zaufania społecznego: ludzie nie bardzo się lubią i nie bardzo sobie ufają, w efekcie nie bardzo nam idzie gra zespołowa jaką jest budowa efektywnego państwa. Polacy mają świetne osiągnięcia jako jednostki, lecz mizerne jako zespół. Często jest tak, że ci, którzy pozorują miłość bliźniego, sprowadzają to do abstrakcji i symboli, obrzydzając nam realnego bliźniego z którym żyjemy obok. Polacy są nietolerancyjni, tępi, zacofani, niemodni, okrutni, skorzy do oszustwa i zdrady - taki wizerunek kreują na co dzień nasze media, zachęcając jednocześnie do miłości dalekiego bliźniego. W efekcie mamy do czynienia z nieustającą wojną polsko-polską oraz niepotrzebnym hamowaniem naszego rozwoju.
24-12-2021
Kafkadesk Praga
Wbrew medialnym mitom karp na wigilijnym stole Polaków nie jest wymysłem komuny. Popularny był też przed wojną, choć głównie na stołach inteligenckich i robotniczych. W Expresie Zagłębia z 1927 r. pisano: "okazały karp znajdzie się dzisiaj na niejednym wigilijnym stole". Karp na wigilijnym stole jest specyfiką Europy Środkowej. O jej źródłach i ciekawostkach pisze poniżej praski serwis Kafkadesk.
13-12-2021
Francuska miejscowość Saint-Jeoire w Górnej Sabaudii otrzymała bardzo dla nich przykrą wiadomość pod choinkę: istniejąca tam od dwóch pokoleń fabryka zajmująca się produkcją barwników do tworzyw sztucznych działać będzie jedynie do Wigilii. Potem przenosi się do Polski. Pracownicy mają niezwykle rzadkie kwalifikacje. Burmistrz Saint-Jeoire mówi, że jest to "cios w plecy i katastrofa gospodarcza". Saint-Jeoire to miasto przemysłowe, które przez decyzję Avient utraci 40% miejsc pracy. Jak mówi Antoine Valentin: "Czas zadać pytanie o politykę gospodarczą i przemysłową Francji: czy chcemy utrzymać te nieliczne branże, które nam jeszcze pozostały, czy też pozwolimy przenieść wszystkie nasze firmy do Polski".
12-12-2021
Mariusz Agnosiewicz
Według analityków serwisu Cable.co.uk, którzy przez 6 ostatnich miesięcy analizowali ceny prądu 230 krajów świata, Polska ma najniższe ceny energii w Unii Europejskiej - i to pomimo obciążenia naszej energetyki najsroższymi podatkami ekologicznymi. Ponieważ w polskich szkołach nie uczy się nawet podstaw ekonomii, więc krzyczą niektórzy: To zupełnie nieistotne, że mamy ceny energii niższe niż w Niemczech, porównajcie sobie nasze zarobki! Po pierwsze po uwzględnieniu standardu siły nabywczej, Polska ma nadal niższe ceny energii niż Niemcy. Po drugie, nie tylko dla samej gospodarki, ale i dla mieszkańców zdecydowanie najważniejsze są bezwzględne ceny energii, bo to właśnie one decydują o cenach towarów na wspólnym unijnym rynku. Energię w cenach towarów odczuwamy znacznie dotkliwiej aniżeli w rachunkach za prąd. Polak zarabia kilkakrotnie mniej niż Niemiec, ale za chleb czy masło płaci tyle samo, co Niemiec - a to dlatego, że żyjemy na wspólnym rynku, więc większość towarów sprzedają ci, którzy są w stanie je najtaniej produkować. Kraj, który ma tanią energię może się najszybciej rozwijać na wspólnym rynku. Wbrew niektórym wierzeniom jedynym sposobem wyrównania poziomu płac między Polską a Zachodem są nie ustawowe "podwyżki", lecz reindustrializacja oparta na taniej energii. Polska stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem: albo rozwiniemy proces reindustrializacji, dzięki któremu staniemy się normalnym krajem rozwiniętego Zachodu albo pójdziemy drogą rewolucji klimatycznej zwanej jako Fit for 55, która dla Polski oznacza pogrom gospodarki, wskutek którego na kolejne dwa pokolenia pozostaniemy krajem biednym i peryferyjnym.
11-12-2021
Mariusz Agnosiewicz
W Europie za miarę postępu uchodzić zaczyna idea antyrozwoju. Im więcej zatrzymanych inwestycji infrastrukturalnych - tym lepiej. Potomkowie hippisów wierzą gorąco, że bogini Gaja raduje się hamowaniem "grzesznego wobec planety" rozwoju. Leonore Gewessler, austriacka ministerka klimatu, środowiska i transportu z Partii Zielonych, oświadczyła, że projekt autostrady pod Wiedniem nie spełnia "wymogów klimatycznych", wyznaczonych przez jej resort. Polityk stwierdziła, że nie chce, żeby inwestować miliardy pieniędzy podatników na projekty, które pogrzebią naszą przyszłość. Decyzją ministerstwa Gewessler zablokowano także budowę drogi ekspresowej w Dolnej Austrii. Niemniej, unijnymi liderami "postępu" zwijania infrastruktury kolejowej są Rumunia, Węgry oraz Polska.
10-12-2021
Mariusz Agnosiewicz
Według Agencji Praw Podstawowych UE, Polki doświadczają najmniej przemocy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Co trzecia kobieta w UE wyznaje, że doświadczyła jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej lub seksualnej. W Polsce - 19%. Podobnie sprawa wygląda w przypadku gwałtów. Polska wyróżnia się ich niskim poziomem.
08-12-2021
PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu.
· 08-12-2021 Ministerstwo podnosi podatki księżom
· 21-11-2021 Antynaukowa Europa
· 17-10-2021 Mleczne korzenie Europy

 Zobacz inne streszczenia..  

E-kartki

Kalendarium portalu

MYŚLnick - archiwum

Referencje Racjonalisty

MYŚLnick - darmowa prenumerata.. 


Dodaj do przeglądarki naszą wyszukiwarkę
Nowiny naukowe:
13-10-2021
Mariusz Agnosiewicz

Siła naszych mięśni w sposób naturalny osiąga swój szczyt w czwartej dekadzie życia, po czym sukcesywnie spada. Finalnie może spaść do takiego poziomu, że trudno jest wstać z krzesła czy wejść po schodach. Można temu przeciwdziałać poprzez ćwiczenia siłowe. I nie tylko starsi ludzie powinni je praktykować.

Odkryto niespodziewane korzyści zdrowotne wynikające z rozwijania mięśni dla wszystkich dorosłych,

..jeszcze 755»
13-10-2021
Mariusz Agnosiewicz

Zmiany klimatu dają się mocno we znaki Europie. Niespodziewanie zimny rok, z licznymi deficytami słońca i wiatru sprawił, że europejskie ceny energii, w dużej mierze zależnej od chybotliwych OZE, poszybowały w górę. Według informacji dziennika The Times, większość istniejących w Wielkiej Brytanii farm wiatrowych nie przetrwa bez subsydiów. Jak zauważyli angielscy analitycy: "Zakłócenia w łańcuchu dostaw, susza w Chinach, a przede wszystkim

..jeszcze 1398»
29-09-2021
Urszula Kaczorowska

Namawiam Was do obejrzenia filmu "Płaskoziemcy" na Netflixie. Zobaczcie do czego prowadzi wyśmiewanie i związane z nim wykluczenie.

Temat czwartej fali pandemii COVID-19 atakuje nas z każdego serwisu informacyjnego. Facebook pęka od kłótni i wyzwisk od "foliarzy" i "antyszczepów". A gdyby tak odpłynąć ku innej krawędzi? Proponuję "Płaskoziemców" - film Netflixa, który nie sprawi, że zachwieje się Wasza wiara w

..jeszcze 6046»
28-09-2021
Mariusz Agnosiewicz

Rząd Szwajcarii postanowił zaostrzyć walkę o klimat, by wypełnić postanowienia konwencji paryskiej. Ustawa klimatyczna przewidywała wzrost ceny emisji CO2, opłaty za "nieekologiczne" ogrzewanie mieszkań, podatek od latania samolotem, dotacje na ekologiczne remonty mieszkań czy ulgi dla ekologicznych pojazdów. Kolejne prawo zakazywało stosowania syntetycznych środków ochrony roślin. Na horyzoncie jest też ustawa zakazująca paliw kopalnych

..jeszcze 919»
· Niemcy się radykalizują
· Niemiecka ustawa kwotowa
· Niełatwo przewidywać przyszłość
· Mindfulness i medytacja mogą wzmagać depresję i stany lękowe
· Ekologiczna rura

Ostatnie wątki Forum:
dzisiaj
romaro
Przypominam, publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Łukasza Piebiaka dzisiaj o godz. 17.00 w sali 419 przy ul. Okopowej 59 w formie stacjonarnej na temat "SYSTEM PREKLUZJI, A PRZYMUS ADWOKACKO-RADCOWSKI W SĄDOWYM POSTĘPOWANIU W SPRAWACH GOSPODARCZYCH" https://vizja.pl/publiczna-obrona-rozprawy-doktorskiej-mgr-lukasza-piebiaka/
https://pbs.twimg.com/media/FTLwlIrXwAI5lhZ?format=jpg&name=900x900
dzisiaj
romaro
Zaczyna się gorączką, bólami mięśni i znacznym osłabieniem, a także znacznego osłabienia, czasem nawet wyczerpania. a po kilku dniach do dwóch tygodni pojawiają się krostki. Mogą również pojawić się dreszcze. Małpia ospa przypomina ospę wietrzną, ale jest od niej o wiele mniej zakaźna. Okres wylęgania - czyli czas od zakażenia do pojawienia się objawów - wynosi w przypadku małpiej ospy od siedmiu do 14 dni, jednak - jak opisują ..jeszcze 822»
· Niezwykłe odkrycie niezwykłych księżyców
· ja racjonalistka
· Kluczowe prace ku przewrotowi równemu Kopernikańskiemu
· Pustynnienie i topnienie lodów ruszyło z prędkością światła
· Port w Dosze jako wizja wymarzonej przyszłości ludzkości
· Ukraińska mobilna granica
Znalezione w sieci:
Nowości katalogu WWW:


Jeżeli chcesz otrzymywać od nas infomacje o nowościach i być na bieżąco z naszą działalnością, ale nie chcesz zakładać konta czytelnika, możesz zapisać się na listę mailingową. Z listy możesz się wypisać w dowolnym momencie.
E-mail:
?
 
Na podany adres zostanie przesłana instrukcja zapisania się oraz wypisania z listy adresatów biuletynu.

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)