 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-08-2009 17:48 | kikakika (190 punktów) | Bóg istnieje, czy nie?
1 na 3 | Ostatnio zaczęłam się tym bardziej interesować. Przeczytałam książkę Dawkinsa(Bóg urojony), trochę wątków na waszym forum, artykułów i postów na innych na forach, ale jakoś nie mogę znaleźć tego co chcę. Macie tu tyle wątków i artykułów, że nie można tego ogarnąć (a przecież są jeszcze inne strony).
Dlatego piszę tu, czy moglibyście dać linki* do jakiś ciekawych artykułów, dyskusji (albo żebyście sami coś napisali tu na ten temat)? Szczególnie interesuje mnie bóg chrześcijański (ponieważ wątpię bym mogła uznać istnienie jakiegoś innego). A więc jeśli chrześcijański to :
1. Biblia. Czy można uznać ją za wiarygodną? Po co ludzie to wszystko wymyślili? No i, że ta opowieść rozrastała się przez taki długi czas? Czy jakieś inne religijne księgi mają tak długą historię? Szczególnie interesuje mnie prawdziwość/wiarygodność nowego testamentu. itd. 2. Cuda. No w sumie często się słyszy o jakiś cudach, uzdrowieniach. Jak to wyjaśnić? Czy to były na pewno cuda?. itd. 3. Dary ducha św. Opętania. Egzorcyzmy. Dużo protestanci mówią o darach ducha św., np. mówienie językami, często też się mówi o osobach opętanych, że się rzucają, są agresywne itd. 4.Jak to możliwe, że ludzie co chwile stwarzają jakąś religie, gdzieś tu ktoś wspomniał o kulcie cargo. Po kiego? Urojenia? Wymyślamy coś sobie, bo... tak?
5. No i to co wy uważacie za ważny argument, bo mi więcej na tę chwilę nie przychodzi do głowy.
*linki do artykułów, postów itd po polsku i oczywiście nie muszą być z tej strony.
Pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Dalej..#181 1 na 1 | kikakika (190 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? |
> Prawa fizyki istnieją, tak jak cała rzeczywistość materialna od zawsze.Od zawsze? MyślaŁam, że wszechświat ma x lat, ale nie, że istnieje od zawsze. > > Chyba że przybył z innego wszechświata o innych prawach fizycznych, a nasze są jego dziełem. Wtedy masz prawie dokładnie moją ISW.Co to jest ISW? |
#182 3 na 3 | panTeista (6808 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > No wiem wiem, że zostaŁ wybrany. Ale nie między innymi dlatego, że te 4 ewangelie są najmŁodsze?Zarówno najmłodsze jak i starsze ewangelie są pisane przez ludzi, którzy tylko przypisali sobie natchnienie. Zmartwychwstanie Chrystusa i wskrzeszenie Łazarza to tylko legendy. Nieprawdziwe są też uzdrowienia dokonane jakoby za sprawą Karola Wojtyły vel Jana Pawła II. Tłumaczenia nieujawniania danych osobowych uzdrowionych i wyników badań medycznych ochroną prywatności uzdrowionych to czysty wykręt.
Męki w piekle, nagroda w niebie, zmartwychwstanie to wytwory ludzkich umysłów. (Stanisław Gejo) |
#183 3 na 3 | -jad- (18783 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | Jakbym czytał siebie sprzed pół roku chyba  Jakim cudem nabuko udało się uwikłać w bezsensowne dyskusje tylu inteligentnych ludzi, to chyba nawet stworzyciele naszego wszechświata nie pojmują 
"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch. |
#184 2 na 2 | panTeista (6808 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > >Prawa fizyki istnieją, tak jak cała rzeczywistość materialna od zawsze.> Od zawsze? MyślaŁam, że wszechświat ma x lat, ale nie, że istnieje od zawsze.W tej formie którą ma obecnie (to znaczy z Ziemią i układem słonecznym) ma x lat, ale wcześniej zawsze istniał, tyle że był inny. Wszechświat też podlega zmianom. > >> Chyba że przybył z innego wszechświata o innych prawach fizycznych, a nasze są jego dziełem. Wtedy masz prawie dokładnie moją ISW.> Co to jest ISW?Chyba skrót od Inteligencja Stwarzająca Wszechświat. Innego wszechświata nie ma, bo wszechświat zajmuje wszelką przestrzeń. Niby inny wszechświat jest tylko odległą częścią tego wszechświata.
Męki w piekle, nagroda w niebie, zmartwychwstanie to wytwory ludzkich umysłów. (Stanisław Gejo) |
#185 6 na 6 | anty_k (954 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > Jakbym czytał siebie sprzed pół roku chyba  > Jakim cudem nabuko udało się uwikłać w bezsensowne dyskusje tylu inteligentnych ludzi, to chyba nawet stworzyciele naszego wszechświata nie pojmują  A jakie widzisz wyjście? Nie odzywać się? Mam pewne obawy, że jeśli nie podejmie się dyskusji, to w pewnym momencie zaleją nas pseudonaukowe bełkoty takie jak te, które wciska na forum nabuko. Oczywiście, przekonanie nabuko jest zadaniem niewykonalnym z tego względu, że nie ma on pojęcia o fizyce, metodologii naukowej ani nawet o teorii ewolucji, którą tak zawzięcie krytykuje więc żadne argumenty do niego nie trafią. Tym niemniej nie chciałbym aby powstało wrażenie, że na fantazje, które głosi on na forum nie ma racjonalnej odpowiedzi opartej na wiedzy naukowej. |
#186 3 na 3 | panTeista (6808 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > Moralność? Trudno powiedzieć co jest moralne, co nie i skąd moralność sie wzięŁa.W dzisiejszych czasach niewątpliwie niemoralnym jest używanie siły dla własnej korzyści, kosztem krzywdy drugiego. W społecznościach szympansów osobniki słabsze zawierają sojusze przeciwko osobnikom wykorzystującym siłę. Zwolennikom prawa dżungli (silniejszego) sojusznicy dają zbiorowy odpór. W końcu zwolennik siły uczy się że stosowanie przemocy nie jest tolerowane przez stado.
Męki w piekle, nagroda w niebie, zmartwychwstanie to wytwory ludzkich umysłów. (Stanisław Gejo) |
| Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? |
> >Jak według Ciebie chciwość kapłanów może dowodzić nieistnienia "Boga"? Przecież to absurd. Jedno z drugim ma za przeproszeniem gówno wspólnego.> Dowodzi, że religie to bzdura. Tym samym pogląd o istnieniu boga pozostaje bez jakichkolwiek dowodów.Uważam, że nabuko ma rację. Z tego, że bogowie są wytworem ludzkiej wyobraźni a religie powstały by oddawać cześć tym wytworom i jednocześnie kontrolować społeczności ludzkie, w żaden sposób nie wynika, że Bóg nie istnieje. Można byłoby powiedzieć, że Bóg jest ponad to. To przeczucie i potrzeba domagająca się realizacji. Pozdrawiam - Zbyszek 
"Nie patrzeć na to, co widzialne, ale na to, co niewidzialne; albowiem to, co widzialne jest doczesne, a to, co niewidzialne, jest wieczne" (2 Koryntian 4:18). |
#188 1 na 1 | anty_k (954 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > >Prawa fizyki istnieją, tak jak cała rzeczywistość materialna od zawsze.> Od zawsze? MyślaŁam, że wszechświat ma x lat, ale nie, że istnieje od zawsze.Wszechświat w sensie obszaru czasoprzestrzeni rozszerzającego się od Wielkiego Wybuchu jak najbardziej. Mi chodziło o prawa fizyki według których przebiegał sam WW. |
#189 2 na 2 | anty_k (954 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > Można byłoby powiedzieć, że Bóg jest ponad to. To przeczucie i potrzeba domagająca się realizacji.Jeśli rozumiesz boga jako potrzebę psychiczną, to zgoda, taka potrzeba (wykształcona przez ewolucję i wzmacniana przez w/w kapłanów) istnieje, przynajmniej u niektórych ludzi. Natomiast co do realizacji tej potrzeby w świecie rzeczywistym, to realizacja ta jest równie prawdopodobna, jak to że zrealizuje się moje "przeczucie i potrzeba realizacji" dotyczące wpływu miliarda dolarów na konto. |
| Autografka (10638 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > realizacja ta jest równie prawdopodobna, jak to że zrealizuje się moje "przeczucie i potrzeba realizacji" dotyczące wpływu miliarda dolarów na konto.Czyli jeden do czternastu milionów (przy założeniu wysłania jednego zakładu). To się przecież zdarza dość często.  edit: Nie, oczywiście, że nie. Chyba palnęłam głupotę.  |
#191 1 na 1 | anty_k (954 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > >realizacja ta jest równie prawdopodobna, jak to że zrealizuje się moje "przeczucie i potrzeba realizacji" dotyczące wpływu miliarda dolarów na konto.> Czyli jeden do czternastu milionów (przy założeniu wysłania jednego zakładu). To się przecież zdarza dość często.  > edit: Nie, oczywiście, że nie. Chyba palnęłam głupotę.  No, jeśli można w totka wygrać miliard USD to chyba zacznę grać... |
| Autografka (10638 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? |
> No, jeśli można w totka wygrać miliard USD to chyba zacznę grać...Przecież już posypałam głowę popiołem.
Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe] |
#193 1 na 1 | anty_k (954 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? | > >No, jeśli można w totka wygrać miliard USD to chyba zacznę grać...> Przecież już posypałam głowę popiołem.> Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe]Ale to zawsze miło się poznęcać    |
#194 2 na 2 | -jad- (18783 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? |
I to jest chyba naukowe wyjaśnienie tego cudu 
"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch. |
#195 1 na 1 | kikakika (190 punktów) | Odp: Bóg istnieje, czy nie? |
> Wszechświat w sensie obszaru czasoprzestrzeni rozszerzającego się od Wielkiego Wybuchu jak najbardziej. Mi chodziło o prawa fizyki według których przebiegał sam WW.Eh, za mądre to dla mnie. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|