 |
Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-02-2014 15:17 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii
27 na 27 | . Świętej pamięci forumowiczy - pan Zbysław Śmigielski wyraził kiedyś takie zdanie: "Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii" i to zdanie pan Niestadny wczoraj (22.02) uzupełnił: Ech, to były czasy... Ateistyczne mohery/ateooszołomstwo nie doszło jeszcze do głosu a wytwór ludzkiej wyobraźni o nazwie "Bóg" nie był głównym tematem na Racjonaliście.A pan Klapacjusz dzisiaj uzupełnił akapitem pana Śmigielskiego podsumowującym jego wątek: "A może zajęlibyście się racjonalizmem?!"W tym wątku zanotowano ponad 200 wypowiedzi. Oceniam, że mniej, niżeli 30 to wypowiedzi "na temat". Resztę stanowią "przebłyski geniuszu" domorosłych gadaczy, plotących byle co o byle czym. Zastępujących wiedzę - niewiele wartymi poglądami. Za to zgodnymi z tak zwaną demokracją, co oznacza, że każdemu wolno wszystko.Pan Sobieski20 zaś pyta: Co to znaczy wojujący ateista?? Czy ktoś kto publicznie mówi że bóg to urojenie jest już wojującym ateistą? A jeśli otwarcie mówi że krasnoludki są tylko w bajkach to też jest Wojującym krasnoludkowym ateistą? Red. Mariusz Agnosiewicza ostatnio nam zadeklarował: Chcę to zmienić. Racjonalista popierając ideę państwa świeckiego nie może ograniczać się do nic nie wnoszącej nawalanki do kościół, kler i klerykałów. Będę mocno promował pogłębione rozumienie racjonalizmu, dotykające istoty współczesnych problemów społecznych a nie problemów z bogiem. Mówi się często że nikt tak intensywnie nie dyskutuje o bogu jak ateiści i coś w tym jest. Ale tak być nie musi, nie powinno. Nasze problemy są realne i chciałbym, abyśmy nimi się zajmowali., ale muszę przyznać, iż w kontekście jego życiowego dorobku tej deklaracji nie rozumiem. Już łatwiej mi zrozumieć atakującego racjonalizm światopoglądowy pana Elaspa. Red. Agnosiewicz napisał: Racjonalista po odejściu Małgorzaty i Andrzeja z pewnością obciążony będzie moimi wadami, moim stylem myślenia. Mogę jednak zapewnić, że Racjonalista nie będzie ograniczony moimi poglądami. Racjonalista nie będzie się ograniczał do tego, co odpowiada mnie i moim przekonaniom, czy mojej wizji racjonalizmu. Chcę, by portal był wielogłosowy. Chcę, by było w nim miejsce dla różnych nurtów wolnej i rozumnej myśli. Mam dziś na to dostatecznie dużo pokory.
Jeszcze nigdy nie przeczytałem tak wiele w swoim życiu, jak w mijającym roku. Otwarło to przede mną nowe horyzonty i znacznie lepszą umiejętność przyznawania się do błędów. Mówiłem już o tym w przeszłości, że kształt Racjonalisty to dzieło interaktywne: tworzą go redaktorzy w interakcji z czytelnikami. Ja sam czuję się tworem wspólnoty wirtualnej skupionej wokół Racjonalisty. Wiele mediów wychodzi do odbiory ze ściśle określoną agendą. Racjonalista był projektem wspólnego poszukiwania prawdy, wspólnego rozwijania własnego światopoglądu opartego na krytycznej myśli i racjonalnym argumentowaniu. Kiedy w 2000 roku opublikowałem swe pierwsze krytyczne myśli dotyczące instytucji Kościoła katolickiego, nie miałem jeszcze pojęcia, że strona ta stanie się ateistycznym centrum krytyki religii jako takiej. Wynikło to dopiero z twórczej interakcji z czytelnikami. Później Racjonalista z tematyki stricte religioznawczej zaczął wychodzić ku innym tematom. Proces ten cały czas uważam za żywy i twórczy. www.racjonalista.pl/kk.php/s,9511 Ale interpretacje tego wywodu mogą być przeróżne Racjonaliści moim zdaniem powinni się zdecydowanie różnić od religiantów, a religiant według słownika języka polskiego, to bigot, dewot, człowiek przesadnie gorliwy w wierze i praktykach religijnych. "Teista - religiant" definiuje swojego boga, personifikuje go, i dobiera sobie jakiś zestaw wierzeń. Skoro czysty teista tego nie robi to jakie konsekwencje w życiu codziennym ten światopogląd rodzi? Czy jest to tylko intelektualna spekulacja? Nie istnieją żadni "czyści teiści", tak jak nie istnieją "czyści ateiści". Wszyscy w miarę naszych możliwości poszukujemy sensu naszego istnienia. Czy ateistą może być osobą wierząca?Zdecydowanie tak! Można wierzyć, że Bóg jest i można wierzyć, że Boga nie ma. Można wyznawać bogów transcendentalnych i w bogów ziemskich. Żadna z tych wiar nie jest nawet odrobinę lepsza od drugiej. Tak, jak z powodu samego przekonania teizm-ateizm nie wynika mądrość określonego człowieka. Dlatego ja wielokrotnie tu powtarzam, że nie jestem ateistą tylko naturalistą ontologicznym i opieram swój światopogląd na sceptycyzmie naukowym. Skomplikowane? Może trochę, ale warto do tego dość, aby odrzucić wszelki fideizm. Muszę przyznać się bez bicia, że jakoś wcale nie bolą mnie epitety: "wojujący ateista", "antyklerykał", "bezbożnik", "fanatyk niewiary", a śmieszy przypisywanie sobie postawy agnostycznej, czy też oportunizm koncesjonowanych ateistów, którzy grzecznie trzymają się miejsca przez Kościół im wyznaczonym. Wojujący ateista, bezbożnik i fanatyk niewiary. Bogusławski.PS. Jestem zdecydowanym antyfideistą, a wierzyć można naprawdę we wszystko. Najgorszą jest zaś ślepa wiara w jedynosłuszność własnych przekonań. Tylko konieczność przedstawiania racjonalnych argumentów na całość swoich twierdzeń może nas bronić przed własną głupotą. Pozdrawiam. @@@ . | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej..#526 6 na 6 | mayolina (2278 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | i w taki oto magiczny sposób trafiliśmy do działu analizowania typów osobowości i zaburzeń relacji z bogiem. Do kompletu brakuje nam jedynie przepowiadania przyszłości i podanie numeru buta Meterseger. |
#527 3 na 3 | maceox (6766 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > Niech Pan się nie wysila, bo nikt już Panu nie uwierzy.Pan Bogusławski czasem określa siebie jako antyfideistę, więc sądzę, że właśnie dokładnie oczekuje od innych, by mu nie wierzyli, a miast tego go rozumieli. A fideiści i tak mu nie uwierzą. Tak więc ma Pan rację - wiarą Pana Bogusławskiego nikt nie otacza i w związku z tym zupełnie się Pan Bogusławski tu wysilać nie musi. > Myślę, że jest już Pan skończony jako "racjonalista".Sądzę, ża Pan Bogusławski - właśnie jak Pan tu słusznie zauważył - całkowity racjonalista - zdaje sobie sprawę ze skończoności swego racjonalizmu, gdy w grę wchodzą emocje, jakie jednak potrafią się ujawnić, gdy walczy się z głupotą. Tak więc nareszcie napisał Pan coś sensownego. Szkoda, że nieświadomie. "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej." |
#528 4 na 4 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > >A czy Ty potrzebujesz straszaka w postaci kk> "Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono".Rozumiem, że sprawdziany przed Tobą.. > Wyniki Zimbardo jej nie wykluczyły.Mnie też nie, ale nie wiesz jakie kto ma za sobą doświadczenia. |
#529 3 na 3 | maceox (6766 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | Chciałbym imiennie podziękować Ci za Twoje doskonałe posty. Są pierwszorzędne. Mają wielką moc eksplanacyjną, że się tak wyrażę. Mam tylko jedno zastrzeżenie: > Jeżeli Twój dzieciak zwędzi coś w piaskownicy. Dajmy na to konika, to co zrobisz?Ostatnio siłą rzeczy trochę czasu spędzam w różnych piaskownicach i widziałem tam już wiele różnych przedmiotów, ale jeszcze ani razu widziałem konika. Skąd Ci się wziął w piaskownicy akurat, kurde, konik? |
#530 3 na 3 | Piękny Lolo (2082 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > trafiliśmyPluralis majestatis? Się próbujemy dowartościować czy tylko zwołujemy stado do dziobania i bezwiednie do autorytetu Meretseger się odwołujemy? Nie żebym czekała na odpowiedź. |
#531 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > >>A czy Ty potrzebujesz straszaka w postaci kk> >"Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono".> Rozumiem, że sprawdziany przed Tobą..Jeśli już tak bardzo chodzi o to, czy mogę powiedzieć o sobie, że nie pałam chęcią mordu, no to oczywiście mogę to powiedzieć. > >Wyniki Zimbardo jej nie wykluczyły.> Mnie też nie, ale nie wiesz jakie kto ma za sobą doświadczenia.Ludzie po trudnych doświadczeniach życiowych nie są tak bardzo pewni swojej moralności, prawdopodobnie nawet jeśli się jakoś tam obronili. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii |
> Pan Bogusławski czasem określa siebie jako antyfideistę, więc sądzę, że właśnie dokładnie oczekuje od innych, by mu nie wierzyli, a miast tego go rozumieli.Niby dlaczego mają inni rozumieć p. Bogusławskiego? Ludzie mają inne sprawy na głowie niż wnikać w koncepcje Bogusławskiego. Jeżeli chce Pan z namaszczeniem słuchać "Krakowskiej Szmelcpaki" racjonalizmu w przekonaniu, że jest to coś na miarę "Die Kunst def Fuge" - proszę bardzo. Świadczy to nie tyle o Pana rozumności, co o - zepsutym smaku. > >Myślę, że jest już Pan skończony jako "racjonalista".> Sądzę, ża Pan Bogusławski - właśnie jak Pan tu słusznie zauważył - całkowity racjonalista - zdaje sobie sprawę ze skończoności swego racjonalizmu, gdy w grę wchodzą emocje, jakie jednak potrafią się ujawnić, gdy walczy się z głupotą.> Tak więc nareszcie napisał Pan coś sensownego. Szkoda, że nieświadomie.Dość przyciężkawy żart ("Akademia Humoru Żołnierskiego"), no ale nie każdy człowiek musi być obdarzony poczuciem humoru. |
#533 4 na 4 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > Skąd Ci się wziął w piaskownicy akurat, kurde, konik?Stąd, że kiedy byłem mały (może miałem z pięć, sześć lat), rąbnąłem w piaskownicy takiego plastikowego. Były kiedyś w kioskach takie żołnierzyki plastikowe, czasami nasadzane na konia. I takiego właśnie zwędziłem  Ten przykład nie jest wymyślony. |
#534 4 na 4 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | Całkowicie się z tym wszystkim zgadzam. > Są to ciekawe problemy, ale jakakolwiek dyskusja z fundamentalistami jest zupełnie niemożliwą. Oni - jak stary złodziej - nawet, gdy zostają wprost przyłapani za rękę, to twierdzą, że to nie ich ręka i dalej w zaparte idą. Jeszcze na czyjąś wiarę nikt nie znalazł argumentów.Fundamentalistów traktuję jako tło, do tego czasami służą dobrze. Pozdrawiam. |
#535 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | . > Dość przyciężkawy żart ("Akademia Humoru Żołnierskiego"), no ale nie każdy człowiek musi być obdarzony poczuciem humoru.Tak, jaki poziom intelektualny takie poczucie humoru, do mnie jakoś nie trafia humor zupaka. Natomiast polecam "Zielonego Balonika" lub "Kabaret Starszych Panów" czy chociaż "Tey". Odpowiem Panu wierszem wielkiego polskiego poety. Absztyfikanci Grubej Berty I katowickie węglokopy, I borysławskie naftowierty, I lodzermensche, bycze chłopy. Warszawskie bubki, żygolaki Z szajką wytwornych pind na kupę, Rębajły, franty, zabijaki, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Izraelitcy doktorkowie, Widnia, żydowskiej Mekki, flance, Co w Bochni, Stryju i Krakowie Szerzycie kulturalną francę ! Którzy chlipiecie z "Naje Fraje" Swą intelektualną zupę, Mądrale, oczytane faje, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Item aryjskie rzeczoznawce, Wypierdy germańskiego ducha (Gdy swoją krew i waszą sprawdzę, Werzcie mi, jedna będzie jucha), Karne pętaki i szturmowcy, Zuchy z Makabi czy z Owupe, I rekordziści, i sportowcy, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Socjały nudne i ponure, Pedeki, neokatoliki, Podskakiwacze pod kulturę, Czciciele radia i fizyki, Uczone małpy, ścisłowiedy, Co oglądacie świat przez lupę I wszystko wiecie: co, jak, kiedy, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Item ów belfer szkoły żeńskiej, Co dużo chciałby, a nie może, Item profesor Cy... wileński (Pan wie już za co, profesorze !)
I ty za młodu nie dorżnięta Megiero, co masz taki tupet, Że szczujesz na mnie swe szczenięta; Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Item Syjontki palestyńskie, Haluce, co lejecie tkliwie Starozakonne łzy kretyńskie, Że "szumią jodły w Tel-Avivie", I wszechsłowiańscy marzyciele, Zebrani w malowniczą trupę Z byle mistycznym kpem na czele, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
I ty fortuny s*******nu, Gówniarzu uperfumowany, Co splendor oraz spleen Londynu Nosisz na gębie zakazanej, I ty, co mieszkasz dziś w pałacu, A srać chodziłeś pod chałupę, Ty, wypasiony na Ikacu, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Item ględziarze i bajdury, Ciągnący z nieba grubą rętę, O, łapiduchy z Jasnej Góry, Z Góry Kalwarii parchy święte, I ty, księżuniu, co kutasa Zawiązanego masz na supeł, Żeby ci czasem nie pohasał, Całujcie mnie wszyscy w dupę.
I wy, o których zapomniałem, Lub pominąłem was przez litość, Albo dlatego, że się bałem, Albo, że taka was obfitość, I ty, cenzorze, co za wiersz ten Zapewne skarzesz mnie na ciupę, Iżem się stał świntuchów hersztem, Całujcie mnie wszyscy w dupę !...Jakoś te zupełnie nieżołnierskie poczucie humoru do mnie bardziej trafia, ale kto co lubi. @@@ . |
#536 4 na 4 | Piękny Lolo (2082 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > Pan Bogusławski czasem określa siebie jako antyfideistę, więc sądzęPanie mecenasie z urzędu, to nic osobistego, sprawdzam tylko jak cienkie może być to forum. |
#537 2 na 4 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > >Pan Bogusławski czasem określa siebie jako antyfideistę, więc sądzę> Panie mecenasie z urzędu, to nic osobistego, sprawdzam tylko jak cienkie może być to forum.I jak? Na tyle cienkie, ze opuscisz je na znak protestu? Czy nadal bedziest latala po watkach i bedziesz plakala i jeczala, ze cynizm i ironia nie sa na Twoim poziomie?  A moze nam pokazesz jak szerokie moze byc forum i oprocz egzaltacji wlasnym idiolektem zaprezentujesz jak wysoki powinien byc poziom takiego miejsca jak te? |
#538 2 na 2 | maceox (6766 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii | > >Pan Bogusławski czasem określa siebie jako antyfideistę, więc sądzę> Panie mecenasie z urzędu, to nic osobistego,Nie jestem mecenasem, wiec ad personam rzeczywiście nie zadziała. W ogóle nie mam zamiaru nikogo tu szczególnie bronić, ewentualnie poza nieobecnymi. Zakładam, ze obecni potrafią bronić sie sami. Tu chodziło tylko o krytykę tych wypowiedzi, do których sie odnosiłem.. > sprawdzam tylko jak cienkie może być to forum.Wydaje mi sie ze to jest tak jak z łańcuchem - jest tak cienkie jak najcieńszy uczestniczący na nim cienias. |
#539 3 na 3 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii |
Niech Pan sam coś napisze - wkleić cudzy wiersz potrafi każdy, kto opanował "kopiuj" i "wklej". |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Wojujący ateizm to najbardziej skrajna forma religii |
Wyjmij Pan te kluski z ust, bo nie idzie Pana zrozumieć. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|