 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-02-2013 11:17 | czarny_kot (3864 punktów) | filozofia z kurnika
8 na 8 | W dyskusjach z moją babcią o Bogu, zazwyczaj pojawia się motyw "tak samo jak kura nie zrozumie człowieka, tak człowiek nie może pojąć Boga."
Jej argumentacja w pewnym sensie brzmi całkiem rozsądnie, pojedynczy człowiek nie może wszystkiego wiedzieć. Próbuję udowodnić, że ludzie w przeciwieństwie do kur gromadzą swoja wiedzę i nikt nie musi wszystkiego odkrywać od początku, jednak to jej nie przekonuje.
Jaki bym mogła przedstawić inny kontrargument?
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej..#421 4 na 4 | maceox (6766 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Słowo "człowiek" może być spokojnie wyeliminowane z języka fizyki.Spoko, spoko. Jeszcze mamy biologię, a nawet psychologię. Nie wolno zapominać o żadnej skali i żadnym wymiarze doświadczenia. |
#422 3 na 3 | maceox (6766 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > >Mi natomiast całkowicie wystarcza praktyka życia.> To nie jest żaden argument, bo np. mnie nie wystarcza i jest słowo przeciwko słowu.Nie mam z tym problemu i zostawiam Pana z Pańskimi fantazjami, dopóki tylko nie będzie ich mi chciał Pan narzucić. Fantazje to ludzka rzecz i czasem warto popuścić ich wodze. > Problem, którego nie dostrzegacie Państwo polega na różnicy między twierdzeniem> naukowym a jego interpretacją.A skąd taki wniosek? > istnieje dobra i porządna nauka o świecie, ale nie istnieje (jeszcze?) dobra i porządna nauka o nauce o świecie.Ale jak już powstanie, to trzeba będzie zadbać, aby powstała (jeszcze) porządna nauka o nauce o nauce o świecie. > toteż wszystkie nasze twierdzenia na temat nauki są - z naukowego punktu widzenia - jedynie spekulacjami.A dlaczego? Jeśli są to prawdziwe twierdzenia, to są to stwierdzenia faktów, a nie spekulacje. Np.: Dziedziną nauki jest biologia. > Dlatego każdy argument "z nauki" jest de facto słaby, albowiem myli pierwszy poziom z drugim: jest nienaukowy.Argument z nauki jest nienaukowy? Naprawdę nie rozumiem i nie wiem tylko, czy to moja wina. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Podstawowe prawa biologii będą kiedyś wyprowadzone z praw fizycznych, jeżeli tylko fizyka będzie się energicznie rozwijać. |
#424 6 na 6 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Ma Pan prawdziwą obsesję na punkcie brzytwy - oby się Pan nie pokaleczył!Azaliż jest drugie takie Ostrze, którym samych bogów można rzezać...? Proszę powiedzieć żołnierzowi czy myśliwemu, że ma "obsesję" na punkcie broni palnej - no niby można też walczyć wręcz, ale jednak zazwyczaj priorytetem jest skuteczność. > Słowo "człowiek" może być spokojnie wyeliminowane z języka fizykiZ języka fizyki oczywiście że tak, ale już nie biologii, medycyny, socjologii. Na każdym poziomie złożoności mamy różne modele i obiekty. Na jakim poziomie potrzebujemy obiektu "Bóg" rozumianego inaczej niż memetycznie? ________________________________________________________________________________ [ciasno tu, więc się sztucznie rozepchnę...] |
#425 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Nie. Nauka o nauce będzie też nauką o samej sobie. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Lepiej jednak zapoznać się z tekstami źródłowymi (Poppera i Millera) i ocenić przedłożone tam argumenty (pisząc swoją uwagę nie miałem w na uwadze stanowiska Poppera). Poza tym jest to i tak tylko jedna z krytyk, jak pokazuje podany przeze mnie przykład. > |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
> Wszystko pięknie, tylko proszę nie zapomnieć o tym, że "N" nijak nie może Pan wykasować z obrazu świata, natomiast B wymyślił sobie Pan sam. 1) Nie wiadomo, jak będzie się przedstawiać nauka w przyszłości. Podejrzewam także, że dla wyższej cywilizacji nasza nauka - chluba cywilizacji europejskiej - jest niczym niezdarny rysunek małego dziecka. 2) Brzytwa dotyka także naszych ciał, jak wskazywałem w odpowiedzi na inną Pana wiadomość. |
#428 2 na 2 | maceox (6766 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Podstawowe prawa biologii będą kiedyś wyprowadzone z praw fizycznych, jeżeli tylko fizyka będzie się energicznie rozwijać.To już się dzieje i dlatego monizm jest słuszny. |
#429 2 na 2 | maceox (6766 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Nie. Nauka o nauce będzie też nauką o samej sobie.Tak, teologia to taka nauka, ktorej zadaniem jest wykazać, że sama jest piękna. Nic innego z tych Pańskich rozważań - o nauce o nauce, która jest też nauką o samej sobie - nie potrafię wywnioskować i znów nie wiem, czy to moja wina. |
#430 6 na 6 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Lepiej jednak zapoznać się z tekstami źródłowymi (Poppera i Millera) i ocenić przedłożone tam argumentyAleż ja te argumenty doskonale znam. Faktem jest, że zarówno wnioskowanie bayesowskie jak i indukcyjne są skuteczną metodą poznania. Kłopoty z ich uzasadnieniem na gruncie logiki są problemem samej logiki a nie tej metody poznania. |
#431 4 na 4 | maceox (6766 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > 1) Nie wiadomo, jak będzie się przedstawiać nauka w przyszłości. Podejrzewam także, że dla wyższej cywilizacji nasza nauka - chluba cywilizacji europejskiej - jest niczym niezdarny rysunek małego dziecka.Całkiem możliwe, ale jest dla nas jedynym weryfikowalnym i najskuteczniejszym narzędziem poznawania świata. Ale pozwoli Pan, że zapytam, która to cywilizacja jest Pańskim zdaniem wyższa? > 2) Brzytwa dotyka także naszych ciał, jak wskazywałem w odpowiedzi na inną Pana wiadomość.Czy ta Pańska enigmatyczność ma być w tym przypadku groźbą? Proszę wskazać tę Pańską odpowiedź, gdyż takiego argumentu sobie nie przypominam.Jaka brzytwa dotyka naszych ciał? Czy Panu się już wszystko całkowicie pokićkało i mam się cieszyć, że dzielą nas kable internetu? |
#432 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Bardzo dobry ruch z tym rozepchnięciem! Tak, ale zawsze istnieje pokusa redukcji w nauce: socjologii do biologii, biologii do fizyki. Rozwój nauk doprowadzi do zatarcia granic między poszczególnymi, sztucznie wytyczonych przez człowieka. No i okaże się, że przedmioty teoretyczne nauk niefizycznych mogą być zredukowane do przedmiotów badanych przez fizykę. |
#433 2 na 2 | Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
I groźny. Dlaczego kupa atomów ma mieć jakiekolwiek prawa? |
#434 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Pańska, oczywiście, że Pańska. |
#435 2 na 2 | maceox (6766 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > I groźny. Dlaczego kupa atomów ma mieć jakiekolwiek prawa?Wszystko zależy od tego, która kupa. Jeśli ta, z która składa się na innego cżłowieka, to dlatego, że nasze empiryczne doświadczenie uczy nas, że lepiej się współżyje z prawami, niż bez nich. Również empiryczne doświadczenie uczy nas, że nawet dla samego siebie lepiej jest być dobrym dla innych niż złym. Mniej cierpienia się wówczas odczuwa. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|