 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-02-2013 11:17 | czarny_kot (3864 punktów) | filozofia z kurnika
8 na 8 | W dyskusjach z moją babcią o Bogu, zazwyczaj pojawia się motyw "tak samo jak kura nie zrozumie człowieka, tak człowiek nie może pojąć Boga."
Jej argumentacja w pewnym sensie brzmi całkiem rozsądnie, pojedynczy człowiek nie może wszystkiego wiedzieć. Próbuję udowodnić, że ludzie w przeciwieństwie do kur gromadzą swoja wiedzę i nikt nie musi wszystkiego odkrywać od początku, jednak to jej nie przekonuje.
Jaki bym mogła przedstawić inny kontrargument?
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej..#196 6 na 6 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | . > >>>Tu nie potrzebne jest żadne zakładanie. Podstawowa wiedza biologiczna mówi nam, że takim wewnętrznym czynnikiem kierującym wszystkimi zwierzętami, począwszy od żachwy jest mózg, do którego docierają informacje za pomocą zmysłów.> Zepsuty zegar tak samo respektuje prawa fizyki jak wskazujący dokładną godzinę.Wielce Szanowny Panie, zaręczam Panu (naukowych dowodów wszak Pan i tak nie przyjmuje), że żaden nawet najbardziej doskonały poprawnie funkcjonujący zegar nie respektuje praw fizyki. Zegar to tylko narzędzie pomiaru czasu, zbudowane przez człowieka, na podstawie jego wiedzy o prawach fizyki. > Czynnikiem kontrolnym może być poprawnie działający mózg.Nie, mózg jest zawsze organem kontrolującym sprawność organizmu zwierzęcia. > Akcent spoczywa tu na słowie "poprawnie", które nie jest słowem opisowym, tylko normatywnym.Bez jaj!Przepraszam bez akcentów - proszę wyjaśnić co to są dla Pana "słowa normatywne" i dlaczego "poprawność" do takich słów należy. Parę książek na temat psychiatrii - nie mówiąc już o psychologii - przeczytałem i wiem, że największym problemem jest wyznaczanie norm i granic. > Już nie wspomnę o czyś takim jak anencefalia.A dlaczego miałby Pan nie wspominać, gdy coś jest argumentem dla Pana. > Znane są przypadki ludzi, którzy żyją z acefalią.pl.wikipedia.org/wiki/Acefalia_(medycyna) W bezmózgowiu całkowitym płody rodzą się martwe. Obserwuje się zazwyczaj całkowity brak pokrywy kostnej - obecny jest miękki, żywoczerwony worek łącznotkankowy.
W bezmózgowiu częściowym czas przeżycia płodu to kilka godzin, rzadziej dni. Są zdolne do krótkiego przeżycia z uwagi na zachowane niektóre struktury tylnego mózgowia (ośrodki krążenia i oddychania). Napięcie mięśni jest podwyższone, odruchy głębokie wygórowane, odruchy chwytne są silnie wyrażone, dominuje również żywa motoryka spontaniczna i odruchowa.pl.wikipedia.org/wiki/Bezmózgowie> Wypadałoby o tym wiedzieć, gdy się już kogoś poprawia.Znowu - nie dość, że Pan głupoty tu wypisuje, to jeszcze innych poucza. @@@ . |
#197 5 na 5 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
> >Idąc tropem Twojej logiki - jeśli spierwiastkujemy bezbożnego hedonistę to wyjdzie zebra srająca na sawannie?> Niewykluczone.Ty się tym hedonizmem nie zajmuj lepiej - perystaltyka jako hobby?  > Natomiast z teisty otrzymamy kota.Się zastanawiałem skąd Ty żeś tego kota wytrzasnął no ale szczęśliwie długo w niewiedzy mnie nie trzymałeś: Cytat:Nie zmienia to faktu, że kot jest zwierzęciem absolutnie doskonałym.  > Kot wygrzewa się w słońcu, lubi być głaskany - dla przyjemności.No toś se wybrał forum na te wygrzewanie, że o głaskaniu nie wspomnę  > Widział Pan kiedyś kota, czy też i jego zachowanie trzeba Racjonalistom tłumaczyć?A tłumacz do woli. > Małym hedonistą jest dziecko - dopiero wychowanie uczy go odpowiedniej postawy.Oj tam, oj tam. Jużci Przenajświętszy Kościół tępi i wyrywa herezje z korzeniami. > Dorosły człowiek powinien być czymś, kimś więcej.No zgaduje, że kotem.  |
#198 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Proszę zerknąć do linku, który zawarłem w wypowiedzi powyżej. To historia dziewczynki, która ze stwierdzoną anencefalią żyła 2,5 roku. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
Szkoda czasu na taką wymianę zdań. |
#200 4 na 4 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Szkoda czasu na taką wymianę zdań.Z serii jak to leciało: Cytat:Przyczyną lenistwa może być aktywność. Lenistwo jednakże nie staje się przez to mniejsze. Przeciwnie, jest jeszcze bardziej psychologicznie możliwe, a przy tym bardziej wymowne.
|
#201 5 na 5 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > No zgaduje, że kotem. <Pomijając "myślotryski" Elasp-a... czy nie spodobałoby Ci się być np. jednym z nich  ?  (Jeszcze 2 tygodnie i będę... z kotami )
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#202 5 na 5 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > >No zgaduje, że kotem. <> Pomijając "myślotryski" Elasp-a... czy nie spodobałoby Ci się być np. jednym z nich ?Hmmm, nieco w kropce jestem. Jakieś zalety tego stanu poza: Cytat:Kot wygrzewa się w słońcu, lubi być głaskany - dla przyjemności. Trochę mnie tą partnerką przekonujesz  |
#203 3 na 3 | setarkos (10757 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | Zakładam, że w człowieku można wykształcić taki wewnętrzny, sprawnie działający układ czynników, które będą kooperować. Będzie to społeczność w pomniejszeniu, nazywana "rozumem", albo "rozsądkiem". Wierzy Pan (jako fideista) w rozum obiektywny, w Rozum, którego "iskrę" otrzymał w darze(?) - natomiast ja rozważam takie rozumy indywidualne, które mogą obiektywizować niektóre z zajmujących je spraw, uzyskując ich wielostronne widzenie czyli wspólną wiedzę. Krótkowzroczność spekulacji teologicznych polega na tym, że skupiają się na jednym rozumie (z dodanym dla niepoznaki "Rozumem" przez wielkie "R") i uznają "obydwa", zakładając, że mniejszy jest odbiciem większego. [Prawdopodobnie w ten pokrętny sposób (niby sługa ale za to boski) hierarchizują się wewnętrznie i pragną podobną hierarchię (feudalną) widzieć wśród innych użytkowników rozumu.] |
#204 4 na 4 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > Jakieś zalety tego stanu poza:> Cytat:Kot wygrzewa się w słońcu, lubi być głaskany - dla przyjemności. <Oczywiście, że są...dotrzymują towarzystwa, bawią i rozśmieszają, łaszą się, grzeją, mruczą i "gadają", cierpliwie słuchają.. Są śliczne, no i dobrze tresują opiekunów.  > Trochę mnie tą partnerką przekonujesz <Nie było to moim celem ...ale jestem rad. 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#205 1 na 3 | Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
A może tak odważy się Pan ze mną porozmawiać? Bo do tej pory zajmuje się Pan tylko złośliwymi docinkami skierowanymi w moją stronę oraz oraz minusowaniem mnie (31 minusów otrzymałem od Pana). Więcej odwagi. |
#206 4 na 4 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
> > Cytat:Kot wygrzewa się w słońcu, lubi być głaskany - dla przyjemności. <> Oczywiście, że są...dotrzymują towarzystwa, bawią i rozśmieszają, łaszą się, grzeją, mruczą i "gadają", cierpliwie słuchają.. Są śliczne, no i dobrze tresują opiekunów.  Hmmm, proponujesz mi zatem zostać... kobietą katolicką? Na marginesie - znalazłem ciekawy artykuł - myślę, że tytuł zaciekawi: Znaczenie nasienia mężczyzny dla zdrowia kobietywww.rodzin(*)ia-mczyzny-dla-zdrowia-kobiety> Nie było to moim celem ...ale jestem rad.  No teraz już nie wiem  Związek partnerski?  |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
"natomiast ja rozważam takie rozumy indywidualne, które mogą obiektywizować niektóre z zajmujących je spraw, uzyskując ich wielostronne widzenie czyli wspólną wiedzę." To tak, jakby powiedzieć: "nie uznaję jednej, obiektywnej matematyki, natomiast uznaję wiedzę matematyczną w głowach różnych ludzi". "Rozum obiektywny" to pewien obiektywny zbiór zawierający zasady praktycznego postępowania ("jeżeli w sytuacji S chcesz uzyskać A, powinieneś uczynić B"). Mamy pewne przeczucie takich prawd, a ich rozpoznanie niekiedy jest przyczyną naszych decyzji (wtedy jesteśmy racjonalni). Wydaje mi się, że mimowolnie zakłada Pan (mogę się tu mylić), że to co praktyczne (dostosowane do konkretnej sytuacji), nie może być obiektywne w powyższym znaczeniu. Ze swej strony jednakże nie widzę trudności w połączeniu jednego z drugim. |
#208 7 na 7 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | > A może tak odważy się Pan ze mną porozmawiać?<Dziękuję za zachętę, ale pozwoli Szanowny, iż sam będę decydował z kim chcę (gdy warto), a z kim nie rozmawiać. > Bo do tej pory zajmuje się Pan tylko złośliwymi docinkami<Nie "tylko" lecz "przy okazji". > złośliwymi docinkami skierowanymi w moją stronę <To jedynie (ironiczna) opinia o Pańskich wywodach - nie "w Pańska stronę"  > oraz oraz minusowaniem mnie (31 minusów otrzymałem od Pana).<I byłoby więcej gdybym tylko miał w tym przyjemność - a to jedynie "wewnętrzyny imperatyw". Przekonany jestem, iż niewiele (niestety) Pan wyniesie z klikania na tym Forum (z wiara nie ma dyskusji) i choć spełnia Pan "pożyteczna rolę" to "kreski moje", powiedzmy sobie są ...rodzajem "drogowskazu"  > Więcej odwagi. <Za troskę i życzenie dziekuję i wzajemnie - bez Boga (religii, wiary) da się zyć i to często "pełniej", bez starchu, a na pewno wolnym. 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: filozofia z kurnika |
> Dla Pańskiego utożsamienia nie widać przesłanek. Zgadza się ono - jak sądzę - z intuicyjnym (religijnym) rozumieniem Bóstwa. "Formalizacja" zawsze powinna być poprzedzona intuicją. > [Moim zadaniem nie. Zgodność z logiką nie opiera się na postanowieniu, lecz wymaga weryfikacji dla umożliwienia odrzucenia złudzeń (w tym snów).> W szczególności hipoteza "bóstwa" omijająca nie tylko wskazanie modelu, w jakim miałoby funkcjonować, lecz i "jego" genus proximum, zdaje się uciekać od logiki na manowce czczej woli.] Dlaczego Pan sądzi, że tego nie można zweryfikować? Owszem, nie jest to łatwe, jeżeli przez weryfikację rozumiemy weryfikację empiryczną. Ale przecież uzyskanie pewnego spójnego obrazu świata jest argumentem za i stanowi pewnego rodzaju weryfikację. |
#210 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: filozofia z kurnika | . To cała Pańska odpowiedź na mój post: www.racjon(*).php/z,0/d,12/s,546248#w549524Rzeczywiście dużo mądrych rzeczy ma Pan do powiedzenia, w każdym z poruszanych tu przez Pana tematów. Zapewne ci którzy Pana intelektualnie ukształtowali są dumni ze swojego osiągnięcia. Gratuluję im i Szanownemu Panu. ------------------------------- > Proszę zerknąć do linku, który zawarłem w wypowiedzi powyżej.Mam zwyczaj czytania postów wraz z linkami, do których się odnoszę i czynię tak w przeciwieństwie do Pana, który albo nie czyta, albo nie rozumie, albo przekręca nawet jasne wypowiedzi. W moich postach mógł Pan miedzy innymi przeczytać: Mózg jest powiększonym i wyspecjalizowanym zwojem w ośrodkowym układzie nerwowym, położonym najbliżej przedniego końca lub najwyżej. Kiedy zaczyna się posiadanie mózgu? Rośliny nie posiadają go wcale. Glista Ascaris pasożytująca w przewodzie pokarmowym ma dokładnie 162 komórki w swym mózgu, plus 92 komórki w obrębie ogona i układu trzewnego. Układ nerwowy pszczoły składa się z około 7 tys. neuronów. U Amphioxus,zwierzęcia niesłychanie prymitywnego, wzdłuż grzbietu tuż za struną grzbietową biegnie struna nerwowa z wyodrębnionym, podzielonym na trzy części mózgiem. Mózg gadów ulega dalszemu zróżnicowaniu, można wyodrębnić w nim rdzeń przedłużony, móżdżek, śródmózgowie i półkule mózgowe. Mózg ptasi góruje nad mózgiem gadzim, który góruje nad mózgiem płazów, a ten nad mózgiem ryb, ale wszystkie, w ich ewolucyjnym rozwoju, zbudowane są według tego samego wzorca typowego dla kręgowców.------------------------------- W bezmózgowiu częściowym czas przeżycia płodu to kilka godzin, rzadziej dni. Są zdolne do krótkiego przeżycia z uwagi na zachowane niektóre struktury tylnego mózgowia (ośrodki krążenia i oddychania). Napięcie mięśni jest podwyższone, odruchy głębokie wygórowane, odruchy chwytne są silnie wyrażone, dominuje również żywa motoryka spontaniczna i odruchowa.> To historia dziewczynki, która ze stwierdzoną anencefalią żyła 2,5 roku.Nie! Jest historia podłości - porównywalnej do eksperymentów medycznych na ludziach - wynikająca z religijnej fanatycznej głupoty. W skrócie tam jest napisane: Rodzice po otrzymaniu w 12 tygodniu informacji, że płód ma uszkodzony mózg, a uszkodzenie nawet może się pogłębić podejmują decyzję proszenia Boga o cud i nadają dziewczynce imię Vitoria de Cristo (Zwycięstwo Chrystusa). Dalszą ciążę przeżywają wśród modlitw i wiary, że "Ukrzyżowany" cud sprawi.
Dziewczynka urodziła się według rodziców piękną (proszę z zamieszczenie zdjęcia, gdyż mnie od kilku miesięcy wyświetla się informacja, że przekroczyłem limit), pełną życia, choć spokojną. Faktem jej urodzenia żywej zostali zaskoczeni przez Boga i są Mu wdzięczni za przywilej spotkania się z córką, możliwość tulenia w ramionach, i spędzania z nią niezapomnianych chwil.
Nikt nie potrafił wyjaśnić jak mogła przeżyć przy takich brakach czaszki oraz deformacjach i niewykształconych niektórych strukturach mózgu. Nie wiem, czy nikt nie potrafi? Nie jestem lekarzem, ale z innych informacji o tym przypadku wynika, że duże podstawowe struktury mózgu jednak pozostały. Wiem, że dokonuje się operacyjnego usunięcia sporych partii mózgu ze względów zdrowotnych. Proszę panią doktor Liliac o ewentualne dodatkowe wyjaśnienia. Wiem także i to tu najważniejsze, że dzięki Bogu nie mam mózgu ograniczonego wiarą i potrafię zrozumieć, że nawet tylko część mózgu funkcjonującego może kierować podstawowymi czynnościami organizmu, a braki w umysłowości pozwalają przejść nawet do dorosłości. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|