 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2011 12:17 | tesser33 (15 punktów) | Grobowa historyczność...
4 na 4 | "58.Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem historycznie udokumentowanym?
Samego fakty zmartwychwstania nikt nie widział, bo nie podpada on pod nasze zmysły, przekracza ramy historii. Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym."
Katechizm dla dzieci i młodzieży Ks. Stanisław Piotrowski Białystok 2000
Książęczkę ową dostałem, jak wszyscy w mojej szkole, przed bierzmowaniem. W ogóle do niej nie zaglądałem, aż do dziś, robiłem porządki i jakoś wpadła mi w ręce. Z nudów ją przejrzałem i znalazłem pytanie nr 58, które zacytowałem.
I mam taie pytanie do was - to prawda, że "Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym." ? Nie chce mi się to wierzyć, ale wolę zapytać dla pewności. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej..#616 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | W historii było mnóstwo fałszywych "objawień", których falsyfikacja następowała poprzez odpowiednie orzeczenie Kościoła. |
| Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | . > > Jan i Paweł widzieli więc na własne oczy zmartwychwstanie?> Nie widzieli Zmartwychwstania. Widzieli zmartwychwstałego Jezusa.Podaję jedno ze źródeł: Carl Gustaw Jung, "Nowoczesny mit. O rzeczach które widuje się na niebie".@@@ . |
#618 2 na 4 | maruda (5550 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > A skąd ta "informacja", że liczba bezpośrednich świadków rosła?Cytat:Tak oto liczba "bezpośrednich świadków" rośnie i rośnie. Czy znowu coś pomyliłem i namieszałem? |
#619 10 na 10 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > W historii było mnóstwo fałszywych "objawień", których falsyfikacja następowała poprzez odpowiednie orzeczenie Kościoła. Czasem żenują, czasem śmieszą, ale bez obrzydzenia czytujemy kościelne publikacje, a szczególnie publikacje kościelnych dokumentów. Dobrze wiemy co hierarchowie z prawdą dla Prawdy uczynić potrafią. Kitu nam tu nie potrzeba wstawiać i bardzo trudno abyśmy w kit uwierzyli. @@@ . |
#620 11 na 11 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Mechanizm falsyfikacji to orzeczenie Kościoła, oparte na zgodnych relacjach wiarygodnych świadków.Świadków. Aha. "W temacie" wiarygodności świadków już się wypowiadałam i nie ja jedna, myślę, że nie ma sensu tego ciągnąć. Zaś co do orzeczeń Kościoła... to na ich temat też mam swoje zdanie, nieszczególnie pochlebne. Mówiąc krótko, Kościół w swych orzeczeniach nie może się mylić, albowiem Kościół orzekł, iż się nie myli. Amen i kropka. Ale wiesz, mi to nie wystarcza...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#621 8 na 8 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Odpowiedź na twoje infantylne pytanie jest następująca: orzeczenie Kościoła.Tylko dla "owieczek i baranków bożych" wystarczające! Dla mnie przygłup nawet w purpurach, czy bieli dalej tylko przygłupem pozostanie i żadne dodatkowe tytuły naukowe niczego tu nie zmienią. Jedynym weryfikatorem może być badanie naukowe w niezależnych od religii ośrodkach, a gdzie teraz takie istnieją? Chyba ich bardzo niewiele pozostało. Uczeni wolą się kompromitować niż przeciwstawiać. Głupota góruje.@@@ . |
#622 5 na 5 kiryl (2975 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > Mechanizm falsyfikacji to orzeczenie Kościoła, oparte na zgodnych relacjach wiarygodnych świadków.Wydajesz się być inteligentnym człowiekiem... |
#623 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Nie widzieli Zmartwychwstania. Widzieli zmartwychwstałego Jezusa.Aj tam, aj tam. Napisali, że widzieli. A jak napiszę, że widziałam zmartwychwstałego Franklina Delano Roosevelta, to też mi uwierzysz?
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#624 3 na 3 | maruda (5550 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Zaś co do orzeczeń Kościoła...Takie odpowiedzi tylko potwierdzają to co tu piszemy, krytycznie wobec M.Bieleckiego. Po co polemizować z czymś co potwierdza "spiskową teorię" o oszustwie zmartwychwstania? |
#625 7 na 7 | Amai (3012 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > >>każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.> >A jakąż to możliwość falsyfikacji plot miały społeczeństwa Rzymu, Aleksandrii czy Antiochii?> Mechanizm falsyfikacji to orzeczenie Kościoła, oparte na zgodnych relacjach wiarygodnych świadków.> Paradne. A pomijając kwestię oceny przez Kościół wiarygodności jego własnych wymysłów - czy to nie Ty przypadkiem twierdziłeś, że niezgodność w relacjach jest dowodem na ich wiarygodność? Tutaj konkretnie? To jeszcze raz, na czym to orzeczenie jest oparte? |
#626 7 na 7 | perun (8610 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Odpowiedź na twoje infantylne pytanie jest następująca: orzeczenie Kościoła.> Cudowne uzasadnienie  Jeśli papież twierdzi, że jest nieomylny w kwestiach wiary, to to jest prawda, bo tak twierdzi papież, znaczy Kościół Orzeczenia Kościoła jak pokazał to Kopernik są gówno warte....no chyba, że Słońce nadal kręci się wokół Ziemi jak orzekał kiedyś Kościół. Że też bogowie poskąpili mi łaski wiary, życie byłoby taaakie proste  |
#627 6 na 6 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> To jeszcze raz, na czym to orzeczenie jest oparte?To przecież oczywiste Amai - zgodność relacji świadków wynika z ich sprzeczności. Jakiś przodek mbieleckiego ani chybi musiał prowadzić "synod wyznawców". "Logika" dość podobna. |
#628 11 na 11 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > W historii było mnóstwo fałszywych "objawień", których falsyfikacja następowała poprzez odpowiednie orzeczenie Kościoła.Ale na uznanie Cudu w Sokółce musiał zezwolić Watykan skoro już siki proboszcza oprawione są w monstrancję i prezentowane na ołtarzu..
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
#629 6 na 8 | maruda (5550 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > >W historii było mnóstwo fałszywych "objawień", których falsyfikacja następowała poprzez odpowiednie orzeczenie Kościoła.> Ale na uznanie Cudu w Sokółce musiał zezwolić Watykan skoro już siki proboszcza oprawione są w monstrancję i prezentowane na ołtarzu.. Cytat:Ks. Rene Laurentin: Gdybyśmy czekali, aż objawienie zostanie uznane przez Kościół, nigdy by się to nie stało. Gdyby nikt nie przyszedł do groty w Lourdes, nigdy by o tym nie mówiono. Gdyby tłumy nie napływały do Fatimy, dawno by o tym zapomniano i nikt by nie wiedział, że coś takiego istniało. Objawienie może zostać uznane tylko wtedy, kiedy wokół niego gromadzą się ludzie. Kościół uznał wiele objawień dzięki temu, że ludzie mieli zmysł wierzących, "sensus fidelium". Tekst jest o objawieniach, podobna metoda działa w obliczu takich cudów jak ten z Sokółki. Im więcej ludzi w niego uwierzy tym większa szansa na jego uznanie, Watykan nic nie musi tu potwierdzać, czy zezwalać. Wystarczy zgoda lokalnego biskupa, bo to na niego spłynie cały prestiż, lub klęska z tym cudem związana. |
#630 6 na 6 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > >Jakież mechanizmy DZISIAJ powodują falsyfikację czarów-marów z wafelkami czy cudu w Sokółce...?> Odpowiedź na twoje infantylne pytanie jest następująca: orzeczenie Kościoła.Czyli to Kościół miał falsyfikować opowieści, które sam tworzył. Faktycznie, budzi to moją ufność. Tak samo jak falsyfikuje teraz "cuda", które mają negatywną opinię lekarzy niezależnych, ale nadal są podtrzymywane jako cuda, bo są potrzebne do beatyfikacji? Hitchens opisuje taki proceder, w którym sam uczestniczył, w procesie beatyfikacji Matki Teresy. Pomimo negatywnej opinii cud się "uznał", pomimo opinii lekarzy, którzy podkreślali że zdrowienie nie spełniało "magicznych" kryteriów i następowało w wyniku normalnego i typowego leczenia, znaleźli się "specjaliści", którzy "sfalsyfikowali" cud we właściwy dla Kościoła sposób. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|