 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2011 12:17 | tesser33 (15 punktów) | Grobowa historyczność...
4 na 4 | "58.Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem historycznie udokumentowanym?
Samego fakty zmartwychwstania nikt nie widział, bo nie podpada on pod nasze zmysły, przekracza ramy historii. Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym."
Katechizm dla dzieci i młodzieży Ks. Stanisław Piotrowski Białystok 2000
Książęczkę ową dostałem, jak wszyscy w mojej szkole, przed bierzmowaniem. W ogóle do niej nie zaglądałem, aż do dziś, robiłem porządki i jakoś wpadła mi w ręce. Z nudów ją przejrzałem i znalazłem pytanie nr 58, które zacytowałem.
I mam taie pytanie do was - to prawda, że "Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym." ? Nie chce mi się to wierzyć, ale wolę zapytać dla pewności. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej..#661 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Choć jedno źródło, jedna wiarygodna relacja, taka dobrze udokumentowana z punktu widzenia metodologii.Metodologii teologii?Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#662 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Metodologii teologii?A... no nie, raczej historię miałam na myśli. Mogę wykorzystać Pana zwrot? Od tej chwili, gdy natknę się wyjątkowo pokrętne i nielogiczne tłumaczenie będę mówić, że autor posługuje się "metodologią teologii" 
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#663 1 na 3 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | |
#664 2 na 2 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | Tak jak Panu kiedyś pisałem, zajmowanie się hinduizmem zakończyłem w liceum. I dopóki nie będę musiał rozmawiać z autentycznym wyznawcą hinduizmu, dopóty nie będę tracił czasu na poznawanie szczegółów tej religii - życie jest na tyle krótkie, że musimy świadomie wybierać, na co poświęcamy swój czas, a na co nie warto. |
#665 10 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > A tak Kościół katolicki traktuje wyznawców Sziwy:> pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Teresa_z_KalkutyZ linku powyżej: Cytat:W prasie medycznej krytykowano standard obsługi medycznej oferowany pacjentom terminalnie chorym w Domach dla Umierających. The Lancet i British Medical Journal poinformowały o wielokrotnym używaniu igieł do strzykawek, złych warunkach życia, w tym zimnej wodzie do kąpieli dla wszystkich pacjentów oraz o takim podejściu do chorób i cierpienia, które wykluczało użycie wielu elementów nowoczesnej opieki medycznej, takiej jak systematyczne diagnozy. Doktor Robin Fox, redaktor The Lancet, określa opiekę medyczną w placówkach zgromadzenia, jako "przypadkową". Z powodu braku lekarzy ochotnicy bez wiedzy medycznej musieli podejmować decyzje o opiece nad pacjentami. Robin Fox zaobserwował też, że zgromadzenie Matki Teresy nie dzieliło pacjentów na uleczalnie i nieuleczalnie chorych, co skutkowało tym, że ludzie, którzy mogliby przeżyć, byli narażeni na infekcje i brak leczenia. Bardzo profesjonalnie ich traktował, nie ma co  Ponadto "cierpienie zbliża ludzi do Jezusa", więc nie podawano leków przeciwbólowych. Cytat:Powodem krytyki były też źródła pochodzenia niektórych darowizn. Matka Teresa przyjmowała datki od autokratycznej i skorumpowanej rodziny Duvalier z Haiti i otwarcie ich chwaliła. Przyjęła również 1,4 miliona dolarów od Charlesa Keatinga zamieszanego w oszustwo i skandal korupcyjny znany jako "skandal Keating Five". Wspierała go również przed i po aresztowaniu. Paul Turley, ówczesny zastępca prokuratora okręgowego w Los Angeles, napisał do Matki Teresy prosząc ją, by zwróciła darowane pieniądze ludziom, którym Keating je ukradł. Jednym z nich był "ubogi stolarz". Darowane pieniądze nie zostały rozliczone, a Turley nie otrzymał odpowiedzi. Klasycznie, po kościelnemu. A tu - trochę o traktowaniu i wyznawców Sziwy, i wyznawczyń Jezusa: Cytat:Colette Livermore (...) Jako swe zarzuty podaje: odmawianie pomocy potrzebującym, którzy prosili o nią zakonnice poza ustalonym harmonogramem, zniechęcenie zakonnic zgromadzenia Misjonarek Miłości w poszukiwaniu kształcenia medycznego potrzebnego do radzenia sobie z napotykanymi chorobami i nakładanie "niesprawiedliwych kar", takich jak przenosiny z dala od przyjaciół. Livermore twierdzi, że przełożone Misjonarek Miłości "infantylizują" swe podopieczne poprzez zakazywanie czytania świeckich książek i gazet. Oskarża również przełożone o to, że stawiają posłuszeństwo nad niezależne myślenie i rozwiązywanie problemów No i ten "cud uzdrowienia" jakiś taki lewy... Summa summarum - ja bym tak tą błogosławioną nie szastała, bo każda moneta ma awers i rewers (no, chyba że jest brakteatem).
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#666 13 na 13 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > musimy świadomie wybierać, na co poświęcamy swój czas, a na co nie warto.Bardzo słuszna uwaga. Nie warto poświęcać czasu na roztrząsanie mitów chrześcijańskich 
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#667 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >Metodologii teologii?> Mogę wykorzystać Pana zwrot? Od tej chwili, gdy natknę się wyjątkowo pokrętne i nielogiczne tłumaczenie będę mówić, że autor posługuje się "metodologią teologii" Metodologię teologii szczegółowo objaśnił swego czasu marcin kwiek. Nic dodać, nic ująć - więc pomyślałem, że warto przypomnieć  .
Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron. (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz) |
#668 5 na 5 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > A tak Kościół katolicki traktuje wyznawców Sziwy:> pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Teresa_z_KalkutySłaby jest, to kumpla udaje (kiepsko zresztą). Jak silniejszy był, nieco inaczej Indios (trochę nie tych, ale w końcu każdy się może pomylić) traktował  .
Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz) |
#669 8 na 8 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > >Znów, co z Sziwą? Dlaczego jest nieprawdziwy, a Jezus jest - pana zdaniem - prawdziwy? Sziwę "potwierdzają" zdecydowanie dłuższe i starsze świadectwa. Niektóre elementy jego zachowania nie są spisane ze znanych nam, starszych wierzeń, czym mit o Jezusie pochwalić się nie może (orficy kłaniają się w pas).> Panie Jacku, ale Pan mnie męczy... Właśnie się doczytałem, że Sziwa miał jakieś żony, czyli równie dobrze moglibyśmy rozmawiać o Zeusie. Naprawdę szkoda na to czasu.Aha - bo głównym kryterium powagi boga jest jego bezżenność? Na tych żonatych szkoda czasu? A im więcej żon, tym gorzej? |
#670 5 na 5 | perun (8610 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Aha - bo głównym kryterium powagi boga jest jego bezżenność?> Na tych żonatych szkoda czasu?> A im więcej żon, tym gorzej?> Pani Aniu, nie tylko powaga boga semitów na tym zyskuje, ale jak Pani pewnie zauważała powaga kapłanów semickikiego boga też.  Kobieta to narzędzie Satana jak wiadomo ( dzięki ci Satanie za te kobiety  ) |
#671 3 na 3 | perun (8610 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Rozumiem, że skoro na świecie powstały też inne religie, to ich mitologie również muszą przekazywać wyłącznie pełną i krystalicznie czystą prawdę? Chyba muszę sobie w domu zbudować ołtarzyk dla Hekate. A może Aresa? Kali? Mitry? Amaterasu? Kurczę, kogo tu wybrać, żeby się inni nie obrazili?Może Peruna? To tylko taka propozycja... obrażalski nie jest więc przeżyje to , że nie będzie stał na Twoim ołtarzyku  |
#672 7 na 9 | liliac (147340 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Cytat:W prasie medycznej krytykowano standard obsługi medycznej oferowany pacjentom terminalnie chorym w Domach dla Umierających. The Lancet i British Medical Journal poinformowały o wielokrotnym używaniu igieł do strzykawek, złych warunkach życia, w tym zimnej wodzie do kąpieli dla wszystkich pacjentów oraz o takim podejściu do chorób i cierpienia, które wykluczało użycie wielu elementów nowoczesnej opieki medycznej, takiej jak systematyczne diagnozy. Doktor Robin Fox, redaktor The Lancet, określa opiekę medyczną w placówkach zgromadzenia, jako "przypadkową". Z powodu braku lekarzy ochotnicy bez wiedzy medycznej musieli podejmować decyzje o opiece nad pacjentami. Robin Fox zaobserwował też, że zgromadzenie Matki Teresy nie dzieliło pacjentów na uleczalnie i nieuleczalnie chorych, co skutkowało tym, że ludzie, którzy mogliby przeżyć, byli narażeni na infekcje i brak leczenia. > Bardzo profesjonalnie ich traktował, nie ma co Ponadto "cierpienie zbliża ludzi do Jezusa", więc nie podawano leków przeciwbólowych.Dzięki, Meret, sama nie zdążyłam odpisać. Nawet gdyby pominąć kwestie finansowe, które wspominasz niżej, same powyższe okołomedyczne aspekty powodują, że uważam przywołaną przez mbielecckiego osobę za dość obrzydliwą personę. Choć - trzeba przyznać - że ze świetnym "piarem". |
#673 4 na 4 | Amai (3012 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Może Peruna? To tylko taka propozycja... obrażalski nie jest więc przeżyje to , że nie będzie stał na Twoim ołtarzyku  Miałam zamiar dopisać, jako że mi się przez Ciebie w oczywisty sposób skojarzył, ale złośliwie zrezygnowałam  Poza tym Perun zdaje się aż tak nie potrzebuje ołtarzy. Nie tak jak tamci w każdym razie, to w końcu nie jest jakiś pajac na tronie, który koniecznie chce, żeby mu cały świat bił pokłony. |
#674 11 na 11 | Amai (3012 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > dopóki nie będę musiał rozmawiać z autentycznym wyznawcą hinduizmu, dopóty nie będę tracił czasu na poznawanie szczegółów tej religii - życie jest na tyle krótkie, że musimy świadomie wybierać, na co poświęcamy swój czas, a na co nie warto.Pytanie, jak można ocenić, czy warto, jeśli nie ma się w temacie choćby podstawowej wiedzy. Twoja wiedza o hinduizmie jest tak znikoma, że musiałeś sprawdzić, kto to Sziwa, ale od nas wymagasz dogłębnej analizy tematu, zanim odrzucimy chrześcijański mit o zmartwychwstaniu - do odrzucenia którego w zupełności wystarczy odrobina zdrowego rozsądku. Jeśli teraz stwierdzę, że pogarda dla innych kultur i stosowanie podwójnych standardów to typowe cechy katolika, to prawdopodobnie zarzucisz mi, że obrażam katolików? |
#675 6 na 6 | liliac (147340 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > W końcu rozmnażamy się płciowo, zatem i nasz stwórca mógł to lubić... Hinduizm nie kłamie, że jesteśmy na podobieństwo boga. Tymczasem - po co Jahwe (a nawet Jezusowi) był penis?Nie zapominajmy o małżonce Jahwe, Jacku  W końcu Asherah uważana jest za dość istotną personę dawnego Izraela. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|