 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2011 12:17 | tesser33 (15 punktów) | Grobowa historyczność...
4 na 4 | "58.Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem historycznie udokumentowanym?
Samego fakty zmartwychwstania nikt nie widział, bo nie podpada on pod nasze zmysły, przekracza ramy historii. Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym."
Katechizm dla dzieci i młodzieży Ks. Stanisław Piotrowski Białystok 2000
Książęczkę ową dostałem, jak wszyscy w mojej szkole, przed bierzmowaniem. W ogóle do niej nie zaglądałem, aż do dziś, robiłem porządki i jakoś wpadła mi w ręce. Z nudów ją przejrzałem i znalazłem pytanie nr 58, które zacytowałem.
I mam taie pytanie do was - to prawda, że "Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym." ? Nie chce mi się to wierzyć, ale wolę zapytać dla pewności. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej..#601 10 na 10 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | . > Wszystkie teksty Nowego Testamentu powstały w kontekście rozwijającego się Kościoła:Jeżeli religia i Kościół to to samo, to może być - tyle tylko, że pism z tamtego okresu jest ogromna ilość i dla historyków (nie teologów) nie są one mniej ważne. www.google(*)o testamentu&ei=oxuITtbyFKOawww.google(*)U2nRmqrEh9FqX7bNlBaF_g&cad=rjawww.google(*)2F/pl.wikipedia.org/wiki%2www.google(*).php/s,1506&rct=j&q=Nag Oraz jeszcze bardzo wielu innych pism z tamtego okresu, z których - jak cosik w nich fajnego było - to do swoich doklejano. > dużej liczby wiarygodnych świadków,Nie znamy relacji żadnych świadków. To są opowieści mętnej treści. Typu: "A Wackowi to się zdawało, że UFO przeleciało". > dużej liczby wiarygodnych przekazów oraz kilkudziesięcioletniego ustnego głoszenia EwangeliiNie istnieją żadne wiarygodne przekazy. Żadnemu z twórców tamtych opowieści o żaden wiarygodny przekaz nawet nie chodziło. Przekazywali sobie religijne mity do wierzenia. Mity mogą i najczęściej zawierają część prawdy, ale mają zupełnie inne - niż prawda - funkcje do spełnienia. (Lapidarnie ujmując - są przekazem Prawdy, a nie prawdy). > każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.Całość tej Pańskiej wypowiedzi to jest takiej samej wiarygodności jak nowotestamentowe przekazy, czyli religijna bzdura oparta na "gdzieś, ktoś, słyszał", ale jak autorytety tak twierdzą to wierzyć trzeba. Pan wcale nie jest konsekwentny. Pan jest tylko głupio uparty, po którym wszystkie informacje, niezgodne z wdrukowanymi w Pański umysł poglądami, spływają jak woda po kaczce. Dzisiaj niedziela - niech Pan się modli o zdrowie, czego Panu dużo życzę. Zresztą jak widać z tekstów - Bóg Pana ukochał i ma w swojej opiece. @@@ . |
#602 18 na 18 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.A jakąż to możliwość falsyfikacji plot miały społeczeństwa Rzymu, Aleksandrii czy Antiochii? Gdy w 30 czy 50 lat po hipotetycznych wydarzeniach w Jerozolimie przyjeżdża do jakiegoś miasta facet i opowiada, że kuzyn dziadka coś mu wspominał o wydarzeniach, o których stryjeczny brat szwagra kuzynki sąsiada jego kumpla mówił, że opowiadała mu to cioteczna siostra jego stryjenki, to jak słuchacze są w stanie stwierdzić, że to nieprawda? Prelegent ma ogień w oczach i zaklina się, że to wszystko prawda, to kto mu zaprzeczy, że istniał gość, co chodził po wodzie, rozmnażał ryby, wskrzeszał zmarłych i na koniec sam wstał z grobu? Cud! A lud łatwowierny łykał, powtarzał i spisywał. A świadkowie się mnożyli jako te ryby i chleby...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#603 16 na 16 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Wszystkie teksty Nowego Testamentu powstały w kontekście rozwijającego się Kościoła: dużej liczby wiarygodnych świadków, dużej liczby wiarygodnych przekazów oraz kilkudziesięcioletniego ustnego głoszenia Ewangelii - każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.Mechanizm powstawania mitów masz jak na talerzu analizując "Cud w Sokółce". Wierni modlą się teraz do posikanego przez proboszcza opłatka. Jest XXI wiek i już od przeszło setki lat wiadomo jak sprawić by opłatek zabarwił się na czerwono. Bardzo jestem ciekawa czy twojemu Bogu to nie ubliża, czy nie narusza to Twoich uczuć religijnych? Już są organizowane pielgrzymki do tych sików proboszcza.Zaraz zaczną się ozdrowienia itd. A swoją drogą jak światli ludzie mogą teraz przyjmować komunię skoro przy tej okazji zostało udowodnione, że tamtejszy ksiądz to niechluj, który nie myje rąk po wyjściu z ubikacji.
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
#604 17 na 17 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > Wszystkie teksty Nowego Testamentu powstały w kontekście rozwijającego się Kościoła: dużej liczby wiarygodnych świadków, dużej liczby wiarygodnych przekazów oraz kilkudziesięcioletniego ustnego głoszenia Ewangelii - każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.Wiele lat temu sprawiłem sobie wielką satysfakcję, dowodząc słuchaczom nowojorskiego programu radiowego pod nazwą "The Long John Nebel Show", że większość ludzi lubi się włączyć do dobrej zabawy, kiedy tylko jest po temu okazja. Razem z Nebelem zaplanowaliśmy wówczas wykonanie pewnego drobnego eksperymentu i kiedy zasiedliśmy obaj w studiu do długiej wieczornej rozmowy o rzeczach dziwnych, które cieszyły się wówczas wielkim powodzeniem, a mianowicie latających spodkach, upewniliśmy się najpierw, że linie telefoniczne radia są wolne i gotowe do akcji. Wkrótce bowiem miał je czekać - według naszych przewidywań - niemały wysiłek. Tak też się stało. Na początku programu opisałem, zachłystując się słowami i tracąc dech z emocji, jak to nieco wcześniej, niemalże przed chwilą, prowadząc samochód w rejonie Perth Amboy w New Jersey, ujrzałem na niebie ułożoną w klin formację trójkątnych, pomarańczowych obiektów, które poruszały się w kierunku północnym. Powiedziałem też, że nie jestem pewien, czy słyszałem jakieś dźwięki, ponieważ wokół panował zwykły uliczny zgiełk i szum przejeżdżających samochodów. Pulpit telefoniczny rozgłośni rozjarzył się natychmiast jak elektroniczna choinka, a sekretarka Johna Nebela zaczęła zapisywać doniesienia dzwoniących, którzy również byli świadkami tego rzucającego się w oczy zjawiska. Niektórych słuchaczy łączono ze studiem, tak że mogli opowiedzieć swoje wrażenia na falach radiowych. W przeciągu pół godziny udało nam się wspólnie ustalić dokładną liczbę trójkątnych pojazdów, ich prędkość, wysokość lotu i dokładny jego kierunek, a przy okazji dowiedziałem się, że ja sam widziałem tylko jeden przelot UFO, podczas gdy w rzeczywistości było ich kilka! Kiedy patrzę na to z perspektywy czasu myślę, że niepotrzebnie zepsuliśmy wówczas zabawę i zdradziliśmy tajemnicę po godzinie przyjemnego bajania na antenie. Gdyby nie to, zebrane wówczas doniesienia przedostałyby się niewątpliwie do obszernej literatury na temat "niezidentyfikowanych obiektów latających" i byłyby jednym z niedających się podważyć faktów, cytowanych przez wszystkich "wierzących". Stało się jednak, jak się stało, czyli że po godzinie farsy litościwie zakończyliśmy jej żywot, pokazując słuchaczom jak niezwykle łatwo jest stworzyć z niczego w pełni dojrzałą, soczystą bzdurę, która później, w rękach różnych maniaków, utwierdza się i rozrasta do postaci ważkich elementów naszej wiedzy i kultury.James Randi Daeniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele wyd. Pandora, Łódź 1994, ss. 125-126.
Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron. (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz) |
#605 10 na 10 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > > ta liczba bezpośrednich świadków rośnie zamiast maleć. To jest niespotykane, wręcz niemożliwe biologicznie. Dodając do tego te wszystkie prześladowania mamy cudowne rozmnożenie świadków.Tak jak u nas cudowne rozmnozenie kombatantow- im dalej od wojny, tym ich wiecej. |
#606 8 na 8 | perun (8610 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > >> ta liczba bezpośrednich świadków rośnie zamiast maleć. To jest niespotykane, wręcz niemożliwe biologicznie. Dodając do tego te wszystkie prześladowania mamy cudowne rozmnożenie świadków.> Tak jak u nas cudowne rozmnozenie kombatantow- im dalej od wojny, tym ich wiecej.> Co się dziwisz jak u nas jest taka bojowa patriotyczna młodzież. Nie tak dawno czytałem na stronach miasta Radomia jak nagrodzono jakąś panią za udział w demonstarcjach w 1976r. Miała wtedy 13 lat tylko, więc bidula nie mogła sie załapać na krzyż Virtuti Militarii za wojne 1920r, ale zdążyła się załapać na wojne z 1976 r |
#607 2 na 2 | Domestos z Bidetu (6257 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> Tak jak u nas cudowne rozmnozenie kombatantow- im dalej od wojny, tym ich wiecej.> partyzanckie tradycje! w głębi "duszy" każdy jest bojownikiem i chce "medala dostać"... coś a'la: medalo-mania  ?
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T. |
#608 5 na 5 | Domestos z Bidetu (6257 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > ...Miała wtedy 13 lat tylko, więc bidula nie mogła sie załapać na krzyż Virtuti Militarii za wojne 1920r, ale zdążyła się załapać na wojne z 1976 r.ja tam myślę, ze z braku powodów niebawem będą i medale za kampanie... wyborcze. Ustali się jakieś urenki na złotych wstążeczkach i zabawa będzie trwała.
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T. |
#609 5 na 5 | perun (8610 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... |
> ja tam myślę, ze z braku powodów niebawem będą i medale za kampanie... wyborcze. Ustali się jakieś urenki na złotych wstążeczkach i zabawa będzie trwała.Myśle, że należy się medal tym posłom z partii, które przez 4 lata były odsuniete od koryta....znaczy władzy. Przecież ile to wyrzeczeń tacy posłowie doświadczyli przez te 4 chude lata. Odznaczenie za te cierpienia dla narodu powinny miec przynajmniej wielkość krzyża ....Jezusowego |
#610 7 na 7 | Vytautas (4394 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > > A gdzie miałbym to przeczytać? Relacji świadków nie ma, są tylko relacje z drugiej ręki -- ewangelistów. Mnie zostają tylko domysły.> Z pierwszej ręki też są - co najmniej w Ewangelii Jana i listach Pawła. Ale nawet relacje z drugiej ręki (np. Ewangelia Marka) też są w tym przypadku wiarygodne - bo zweryfikowane wielokrotnie przez bezpośrednich świadków w procesie powstawania ewangelii. Jan i Paweł widzieli więc na własne oczy zmartwychwstanie? Błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Błogosławieni także ubodzy duchem, albowiem ich jest królestwo niebieskie. |
#611 4 na 4 | Domestos z Bidetu (6257 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | >...Błogosławieni także ubodzy duchem, albowiem ich jest królestwo niebieskie. > może trochę poza wątkiem, ale jak na razie Królestwo jest czarne, a duchem ubodzy zapier..niczają na rzecz nieubogich materialnie...
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T. |
#612 3 na 3 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >> A gdzie miałbym to przeczytać? Relacji świadków nie ma, są tylko relacje z drugiej ręki -- ewangelistów. Mnie zostają tylko domysły.> >Z pierwszej ręki też są - co najmniej w Ewangelii Jana i listach Pawła. Ale nawet relacje z drugiej ręki (np. Ewangelia Marka) też są w tym przypadku wiarygodne - bo zweryfikowane wielokrotnie przez bezpośrednich świadków w procesie powstawania ewangelii.> Jan i Paweł widzieli więc na własne oczy zmartwychwstanie?Nie widzieli Zmartwychwstania. Widzieli zmartwychwstałego Jezusa. |
#613 2 na 2 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >Wszystkie teksty Nowego Testamentu powstały w kontekście rozwijającego się Kościoła: dużej liczby wiarygodnych świadków, dużej liczby wiarygodnych przekazów oraz kilkudziesięcioletniego ustnego głoszenia Ewangelii - każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.> To mnie dziwi najbardziej. Ta duża liczba świadków w zupełnie innym rejonie świata. Gdyby ewangelie były spisywane w Jerozolimie przyjmował to bym jako oczywistość. Nie rozumiem jak ta duża ilość świadków wyemigrowała.Przyczyną emigracji było prześladowanie chrześcijan w Jerozolimie, a potem wojna żydowska i zburzenie Jerozolimy. > W samych ewangeliach są wymienieni ludzie którzy widzieli "przywróconego do życia Jezusa." Nagle w ciągu dwudziestu do osiemdziesięciu lat po fakcie (przyjmuję że ewangelie zostały spisane od 50 do 110r) ta liczba bezpośrednich świadków rośnie zamiast maleć. To jest niespotykane, wręcz niemożliwe biologicznie. Dodając do tego te wszystkie prześladowania mamy cudowne rozmnożenie świadków.A skąd ta "informacja", że liczba bezpośrednich świadków rosła? |
#614 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >Wszystkie teksty Nowego Testamentu powstały w kontekście rozwijającego się Kościoła:> O to to! Rozwijający się ruch religijny wytwarzał nowe ploty. Dużo.> >każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.> Miejże nieco litości dla swej godności ludzkiej!> Jakież niby mechanizmy miałyby tę falsyfikację wymusić? > Twoje infantylne chciejstwo?> Jakież mechanizmy DZISIAJ powodują falsyfikację czarów-marów z wafelkami czy cudu w Sokółce...?Odpowiedź na twoje infantylne pytanie jest następująca: orzeczenie Kościoła. |
#615 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >każde kłamstwo byłoby natychmiast falsyfikowane przez tę społeczność.> A jakąż to możliwość falsyfikacji plot miały społeczeństwa Rzymu, Aleksandrii czy Antiochii?Mechanizm falsyfikacji to orzeczenie Kościoła, oparte na zgodnych relacjach wiarygodnych świadków. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|