 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2011 12:17 | tesser33 (15 punktów) | Grobowa historyczność...
4 na 4 | "58.Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem historycznie udokumentowanym?
Samego fakty zmartwychwstania nikt nie widział, bo nie podpada on pod nasze zmysły, przekracza ramy historii. Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym."
Katechizm dla dzieci i młodzieży Ks. Stanisław Piotrowski Białystok 2000
Książęczkę ową dostałem, jak wszyscy w mojej szkole, przed bierzmowaniem. W ogóle do niej nie zaglądałem, aż do dziś, robiłem porządki i jakoś wpadła mi w ręce. Z nudów ją przejrzałem i znalazłem pytanie nr 58, które zacytowałem.
I mam taie pytanie do was - to prawda, że "Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym." ? Nie chce mi się to wierzyć, ale wolę zapytać dla pewności. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej..#736 2 na 2 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | Chyba rozumiem, co pan chce mi przekazać. Ja też głównie jestem przeciwnikiem fideizmu. Nawet nie tyle przeciwnikiem - po prostu uważam, iż głęboka wiara ogranicza zdolności poznawcze, zaś naukowca, którego dziedzina kłuci się z jego fideizmem może uczynić oszustem, często opłacanym z państwowej kasy. Nie radzę zatem kreacjonistom pisać doktoratów z geologii, zaś osobom wierzącym religijnie zajmować się religioznawstwem, zwłaszcza porównawczym... Podobnie odradzałbym raczej pracę w policji osobom mającym wszystkich krewnych w mafii i kochającym swoją rodzinę. |
#737 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Chyba rozumiem, co pan chce mi przekazać. Ja też głównie jestem przeciwnikiem fideizmu. Nawet nie tyle przeciwnikiem - po prostu uważam, iż głęboka wiara ogranicza zdolności poznawcze,Tak, właśnie o to mi chodzi. > zaś naukowca, którego dziedzina kłóci się z jego fideizmem może uczynić oszustem, często opłacanym z państwowej kasy.Ejże, ejże - śmie Pan wątpić w geniuszy "nareszcie wolnej Polski", którzy z dumą wprowadzili z powrotem na państwowe uniwersytety wydziały teologiczne lub w zbiorową mądrość naszych posłów nakazujących pokrywać z budżetu koszty teologicznych uczelni, czy też zrównujący wartość stopni i tytułów naukowych? A Pan Zbigniew pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Jacyna-Onyszkiewicz amu.edu.pl/~zbigonys/ to polski geniusz, czy ....? Ja nie wiem, gdzie żyję, czy w Polsce, czy w krainie Mbieleckich, który moje myślenie i wiedzę zrównuje z aktywistami PZPR? (Zaznaczam, że wcale nie zgadzam się z twierdzeniem, iż to same durnie byli, choć dogmatyzm [wiara w słuszność] bardzo często ich ograniczał). Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
| Scarabaeus (2198 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | Dodajmy do tego, że Jezus jeżeli istniał, to był nieślubnym dzieckiem. Jego matka była zmuszona rodzić w ukryciu a później została zmuszona do ucieczki do Egiptu. |
#739 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | >"58.Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem historycznie udokumentowanym? >Samego fakty zmartwychwstania nikt nie widział, bo nie podpada on pod nasze zmysły, przekracza ramy >historii. Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego >Apostołom i innym." >Katechizm dla dzieci i młodzieży >Ks. Stanisław Piotrowski >Białystok 2000 >Książęczkę ową dostałem, jak wszyscy w mojej szkole, przed bierzmowaniem. W ogóle do niej nie >zaglądałem, aż do dziś, robiłem porządki i jakoś wpadła mi w ręce. Z nudów ją przejrzałem i >znalazłem pytanie nr 58, które zacytowałem. >I mam taie pytanie do was - to prawda, że "Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i >ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym." ? Nie chce mi się to wierzyć, ale wolę zapytać >dla pewności.
Czy ewangelie są źródłem historycznym? Odpowiedź na to pytanie jest odpowiedzią na twoje pytania. |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > Zmartwychwstanie Chrystusa to kwestia przede wszystkim teologiczna, ale faktycznie ma ona także swój aspekt historyczny. Jeśli chodzi o kwestię pustego grobu oraz ukazywania się Chrystusa po zmartwychwstaniu, to mamy tu relacje wielu świadków, które z punktu widzenia metodologii nauk historycznych są udokumentowane dostatecznie dobrze.A konkretnie? |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > Cytat:Joachim Gnilka (ur. 8 grudnia 1928 w Głubczycach) - niemiecki teolog katolicki, egzegeta oraz biblista. >W latach 1947-1953 studiował teologię, filozofię i filologie wschodnie na Katolickim Uniwersytecie Eichstätt-Ingolstadt, na Uniwersytecie w Würzburgu oraz na Uniwersytecie w Rzymie. W latach 1953-1956 służył jako kapelan w Würzburgu. W 1955 otrzymał tytuł doktora filozofii w Würzburgu za rozprawę pt.: "Ist 1 Kor 3,10-15 ein Schriftzeugnis für das Fegefeuer? Eine exegetisch-historische Untersuchung" będącą rozważaniem na temat czyśćca w kontekście 1 Listu do Koryntian. >Również w Würzburgu otrzymał w roku 1959 habilitację. W roku 1958 pracował jako asystent naukowy, a w latach 1959-1962 jako wykładowca na tym samym uniwersytecie. Następnie od roku 1962 przez 13 lat był profesorem zwyczajnym w Münsterze (Westfalia), a w latach 1975-1997 wykładał egzegezę nowotestamentalną i hermeneutykę biblijną na uczelni w Monachium. >W latach 1973-1988 był członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, a 1984-1994 członkiem Międzynarodowej Komisji Biblijnej. W 1992 r. Jan Paweł II udzielił mu honorowego tytułu papieskiego. Odszedł na emeryturę w roku 1997. > wikipedia> No i co z tego? Każdy teolog kościelny musi składać przysięgę że jego nauki nie będą rozbieżne z oficjalną nauką KK.W przeciwnym wypadku cofa mu się akceptację do stanowiska akademickiego (Konkordat między Watykanem a, w tym wypadku, Bayern). Krótko mówiąc żaden teolog kościelny nie ma wolności naukowej i praktycznie jego praca sprowadza się do uzasadniania prawdziwości nauki kościelnej.Pisz kolego co ten teolog twierdzi na temat historyczności Jezusa a nie jakie posiada tytuły. |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >"Historycznie udokumentowane są: fakt pustego grobu i ukazywanie się Zmartwychwstałego Apostołom i innym."> Historycznie udokumentowana jest jedynie Biblia, no i jej mutant - katechizm.> Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.Nie wiem czy jest znany panom fakt że w ewangeliach z II w. o ukrzyżowaniu Jezusa nie ma ani słowa. |
#743 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > Relacje świadków przedstawione są w tekstach, które należą do grupy najdokładniej zbadanych i najlepiej udokumentowanych tekstów Starożytności, przede wszystkim w Ewangelii Marka, Ewangelii Mateusza, Ewangelii Łukasza, Ewangelii Jana, Dziejach Apostolskich oraz w listach Pawła, zwłaszcza w Pierwszym Liście do Koryntian. Relacje te są spójne z wynikami analizy kontekstu historycznego - np. co do faktu pustego grobu Jezusa Thomas Soding zauważa, że w ówczesnej Jerozolimie głoszenie Zmartwychwstania byłoby zupełnie niemożliwie, gdyby w ogóle można było brać pod uwagę, że w grobie Jezusa nadal pozostają zwłoki (Th. Soding, Der Tod ist tot, das Leben lebt. Ostern zwischen Skepsis und Hoffnung> , Ostfildern 2008).Jeżeli Paweł ma być świadkiem zmartwychwstania to wiem jak rozumiesz kolego -historyczność- Takim świadkiem historii też mogę być.Muszę tylko napisać list. Przed lekturą "Der Tod ist tot, das Leben lebt.." przeczytaj wpierw te najdokładniej przebadane ewangelie, na okoliczność pustego grobu. Ile kobiet ,aniołów, w jakim miejscu-było po przyjściu do grobu. Później wyjaśnij te rozbieżności i będziemy rozmawiać dalej. |
#744 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | > Nie wiem czy jest znany panom fakt że w ewangeliach z II w. o ukrzyżowaniu Jezusa nie ma ani słowa.Przez fakt zwykło określać się to, co jest.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#745 2 na 2 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > Mówimy tu wyłącznie o aspektach historycznych.> Paweł z Tarsu w liście z ok. 56 roku wymienia jako świadków m.in. Piotra, Jakuba Młodszego, pozostałych apostołów oraz ponad 500 innych osób.W którym liście bo wśród listów Pawła są również fałszywe listy Pawła, co ostatnio przyznają nawet teolodzy kościelni. |
#746 1 na 1 | liliac (147340 punktów) | Odp: Grobowa historyczność... | Chlodwig ci się chyba z mbieleckim pomylił  |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | > >Nie wiem czy jest znany panom fakt że w ewangeliach z II w. o ukrzyżowaniu Jezusa nie ma ani słowa.> Przez fakt zwykło określać się to, co jest.> Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.Chcę tu rozmawiać o historyczności Jezusa a nie o lingwistyce,ale brak mleka w sklepie jest też faktem czy staje się takim dopiero gdy je dowiozą? |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... |
Z historycznego punktu widzenia ciekawym szczegółem jest fakt, iż ewangelie podają, że pierwszymi świadkami Zmartwychwstania były kobiety Więc właśnie. Jak to było z tymi kobietami? Bo tu ewangelie się różnią w swych relacjach. |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... | Usunięte przez moderatora |
#750 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Grobowa historyczność... |
Z tych wydarzeń nie ma ani jednej wzmianki o jakimkolwiek chrześcijaninie, który wyparłby się wiary w trakcie doświadczanego cierpienia. Niejaki Piotr zaparł się go bez tortur. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|