 |
Udział Kościoła katolickiego w Holocauście Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-10-2012 11:21 | julian (1206 punktów) (zablokowany) | Udział Kościoła katolickiego w Holocauście
11 na 13 | Wciąż nie rozliczoną sprawą pozostaje współodpowiedzialność Krk za Holocaust. Wiem, brzmi to szokująco, ale taką wnikliwą analizę, popartą argumentami np. spora bibliografia, przedstawił Goldhagen w "Niedokończonym rozrachunek". Czytałem tą książkę i czasami się przerażałem. Autor jest precyzyjny i spójny logicznie w dowodzeniu winy Krk w tej zbrodni. Waży argumenty, pokazuje, że główną odpowiedzialność ponosi nazizm, ale niestety Krk moralnie zachowywał się dwuznacznie, a czasami wręcz zachęcał do dyskryminacji Żydów.Warto zacytować pewien fragment związany z rolą papieża w tej zbrodni. Cytat: Obejmując tę najwyższą godność Pius XII musiał podjąć ważką w skutkach decyzję co do losów projektu encykliki przygotowanej przez Piusa XI. Decyzja miała takie znaczenie dlatego, że Humani Generis Unitas oznaczałaby wystąpienie kościoła po stronie zaszczuwanych Żydów, jednoznacznie potępiała bowiem hitlerowski antysemityzm i wzywała do zaprzestania prześladowań: "Nie ma wątpliwości, że walka o czystość rasową przeradza się ostatecznie w walkę przeciw Żydom. Jeśli pominąć jej systematyczne okrucieństwo, nie różni się pod względem motywów i metod od prześladowań, jakich obiektem byli Żydzi na całym świecie od czasów starożytnych"10. Fakt, że papież dostrzegł bezpośredni związek między motywami i metodami prześladowania Żydów w przeszłości - a więc, jak można się domyślać, także poczynaniami Kościoła - a tym, co działo się z Żydami we współczesnych mu Niemczech, powinien skłonić do zastanowienia każdego, kto chciałby uwolnić Kościół od wszelkiej odpowiedzialności za prześladowania i rzezie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Z kolei fakt, że następny papież rozpoczął swój pontyfikat od pogrzebania tego doniosłego dokumentu (znanego dziś pod nazwą "Ukrytej encykliki") w "ciszy archiwów"11 i że Watykan przez pół wieku starał się to zatuszować, przemilczając też istnienie samej encykliki, bardzo wiele mówi o Piusie XII oraz zatajaniu jego postawy, jak również stosunku Kościoła do Holocaustu12.
Niektórzy usprawiedliwiają zachowanie Kościoła, że nie głosił antysemityzmy tylko antyjudaizm. to kiepski argument. Celnie to wyjaśnia Goldhagen: Cytat:Przez całe wieki Kościół katolicki, paneuropejska instytucja aspirująca do panowania nad światem, główna duchowa, moralna i nauczająca instancja cywilizacji europejskiej, była ostoją antysemityzmu, który stanowił integralną część jej doktryny, teologii i liturgii. Uzasadnienie zawarte było w Piśmie Świętym: to przecież Żydzi, słudzy diabła, zamordowali Chrystusa. Trafnie tez związek antyjudaizm = antysemityzm wyjaśnia konkluzja nawet samych katolików w czasie konferencji katolików w Stanach Zjednoczonych, Nauczanie katolickie o Shoah: wprowadzając w życie Pamiętamy (2001) Cytat:Chrześcijański antyjudaizm stał się podstawą dla rasistowskiego, ludobójczego antysemityzmu, nadał bowiem nie tylko judaizmowi, ale i samym Żydom piętno hańby i potępienia. Tak się tragicznie złożyło, że teorie nazistów znalazły żyzną glebę, z której wyrosła bezprecedensowa próba ludobójstwa.
Kościół wyciągnął wnioski z tej bolesnej lekcji na Soborze Watykańskim II: " To, co popełniono podczas męki (Chrystusa), nie może być przypisane ani wszystkim bez różnicy Żydom wówczas żyjącym, ani Żydom dzisiejszym... Nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma świętego" (Sobór Watykański II, dekl. Nostra aetate, 4).
Tylko czemu tak zwlekał z takim orzeczeniem? Czemu ta nauka, nie była przedstawiana np. w polskich kościołach? Chodziłem do kościoła w latach 80 i 90- tych i nie pamiętam żadnych kazań czy katechez nauczających o grzesznym antyjudaizmie i szacunku do każdego Żyda. Może dlatego przez tyle lat w Polsce,nie tylko przed wojną, www.homini(*)x.php?s=karta_recenzje&id=257, ale nawet po wojnie, plenił się antysemityzm. Moim zdaniem, część odpowiedzialności ponosi nasz polski Krk, bo zaniechał lub robił to rzadko w swym oficjalnym nauczaniu. Mam prośbę do zadeklarowanego katolika Marka Bieleckiego, aby pokazał mi oficjalny dokument polskiego Kościoła odnoszący się do zła antyjudaizmu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej..#556 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Bez obrazy, ale znakomita większość świata ma nieco inne zdanie na ten temat... |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > To że ktoś ma jakieś fobie i nie życzy sobie żeby na niego> nie zwracała istota w którą on nie wierzy, wychodzi poza> moje kompetencje.Co za fobia?  To jest przecież po ludzku zrozumiałe: reklamy mamy w koło aż zanadto. Można przecież mieć jej dość.. nie wyrzucałeś nigdy z domu Świadków Jechowy? (chodzi mi o zasadę, nie o obrażanie Cię) > >Takie potencjalne narzucanie się z propozycją (gdyby> > w ogóle było realne) z czasem troszku musiałoby> > irytować.. a chyba nie twierdzisz, że Bóg jest emocjonalnym> > szantażystą?> Potraktuj to jako kampanię reklamowąCoś w tym chyba jest > - jak ją odbierasz to Twoja sprawa.Oczywiscie. To moja sprawa, nigdy nie było inaczej. > Jak chcesz wierzyć, że Bóg istnieje i Cię emocjonalnie> szantażuje, to z mojego punktu widzenia ok.A jak chcę niewierzyć że istnieje, tylko pewni wierzący (sympatyczni skąd-inąd) zwolennicy koncepcji Stwórcy nie dają mi spokoju, to muszę chyba coś zrobić, prawda?  > bo znaczy że masz sumienie  Oczywiście, ze mam!  Uważasz że ateiści sumienia nie mają?  Chłopie!! Jest wartstwa sumienia niezależna od tego, jaką religię się wyznaje, nawet niezależna od tego czy się w ogóle wyznaje. Nie zabijam nie dlatego, że tak mówi wiara katolicka. Nie zabijam, bo tak mówi mi własne serce, wrażliwość na drugiego człowieka. Ogólnie: te sprawy reguluje prawo naturalne (z natury świeckie) od którego przykazania, zasady itp zaczerpnęły i spisały relgie. Jednak prawo naturalne było najpierw. łącząc pozdrowienia |
#558 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Potraktuj to jako kampanię reklamowąNaprawdę? No, to ulotkę out do kosza, telewizor off...  |
#559 3 na 3 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Co ma pan na myśli mówiąc "degeneracja/wzrost cywilizacji"?Albo się coś rozwija, albo nie. Ekonomicznie Europa się zwija, zaś ideowo zaczyna przypominać upadek Rzymu + ochlokracja > >> Ja z tym spokojnie mogę żyć.> Cierpi pan?Czasami.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#560 4 na 4 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> A propos tej więszości - zdaje się, że od ostatnich 20 lat te relacje procentowe zaczynają się zmieniać.. tendencja jest wolna, ale widoczna.Toż mówię że degeneracja Europy postępuje 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#561 2 na 2 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > O co chodzi z tym grzechem, którym człowiek zadaje cios (cierpienie) Bogu?> Czy Bóg wtedy cierpi?Tak. Bo przecież kocha wszystkich ludzi.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Tak. Bo przecież kocha wszystkich ludzi.Domyślam się, że to tak, jak z człowiekiem? Ja też się martwię o innych ludzi, czasem cierpię przez nich (choć trudno Ci to pewnie zrozumieć) |
#563 2 na 2 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Bez obrazy, ale znakomita większość świata ma nieco inne zdanie na ten temat...za wiki: "Chrześcijanie przeważają w strukturze religijnej Europy, na terenach skolonizowanych przez Europejczyków - obu Ameryk i Australii, w Afryce stanowią ok. 38% ludności, w Azji - stanowią mniejszość." Może i znakomita....
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#564 2 na 2 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Co za fobia?  No wiesz jak ktoś uważa żę ma na niego wpływ nieistniejąca osoba.... > To jest przecież po ludzku zrozumiałe: reklamy mamy w koło aż zanadto. Można przecież mieć jej dość.. nie wyrzucałeś nigdy z domu Świadków Jechowy? (Nie. Poza tym pomyliłeś reklamę z nachodzeniem. > A jak chcę niewierzyć że istnieje, tylko pewni wierzący (sympatyczni skąd-inąd) zwolennicy koncepcji Stwórcy nie dają mi spokoju, to muszę chyba coś zrobić, prawda?  No masz wolną wolę. Jak masz nieodpartą chęć to będziesz robił. > Oczywiście, ze mam! Uważasz że ateiści sumienia nie mają? Chłopie!!> Jest wartstwa sumienia niezależna od tego, jaką religię się wyznaje, nawet niezależna od tego czy się w ogóle wyznaje.Jakoś mało to racjonalnie i ateistycznie brzmi. > Nie zabijam nie dlatego, że tak mówi wiara katolicka.> Nie zabijam, bo tak mówi mi własne serce, wrażliwość na drugiego człowieka.Pytam teoretycznie. Rozumiem że jakbyś nie miał wrażliwego serca to nic nie stałoby na przeszkodzie żeby zabijać? > Ogólnie: te sprawy reguluje prawo naturalne (z natury świeckie)Z natury Boskie chciałeś powiedzieć, bo świeccy różne rzeczy przegłosowywali. > od którego przykazania, zasady itp zaczerpnęły i spisały relgie. Jednak prawo naturalne było najpierw.Na początku był Bóg 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#565 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > >Co ma pan na myśli mówiąc "degeneracja/wzrost cywilizacji"?> Albo się coś rozwija, albo nie. Ekonomicznie Europa się zwija,Chodzi Ci o obecny kryzys, czy tak? Patrzyłeś kiedyś na statystyki, jaki produkt brutto ma Unia Europejska w porównaniu np. do USA, Chin? I jak krzywa wartości produktu, długości życia itp. (ogólnie chodzi o postęp) idzie w przeciągu ostatnich 112 lat (akurat tyle, bo od początku XXw) Do góry, w dół, w poziomie? > zaś ideowo zaczyna przypominać upadek Rzymu + ochlokracjaMówiąc "idedowo" masz na myśli religię katolickię czy coś innego? Proszę sprecyzuj. > >>> Ja z tym spokojnie mogę żyć.> > Cierpi pan?> Czasami.Sory ale nie rozumiem - czemu osobiście (czasami) cierpiąc zabierasz się raczej za świat, za innych niż za siebie samego? |
#566 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | No wreszcie szczery uśmiech na Twojej twarzy!!  No dobra. Tu raczej pozostaniemy przy swoich zdaniach, ja akurat uważam kwestionowanie ideowej ślepej wiary, a w konsekwencji oddzielanie plew od wartościowej mniejszości ziarna za plus. Ale martwisz się też, że ekonomicznie Europa się zwija.. czy to czasem nie wina Twoich przesądów? Masz jakieś argumenty na poparcie swojej tezy? (podpowiadam - np. statystki) |
#567 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Może i znakomita....Co najmniej 2/3. |
#568 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > >Co za fobia?  > No wiesz jak ktoś uważa żę ma na niego wpływ nieistniejąca osoba...... którą nieustannie reklamują tu (na tym portalu) fideiści oraz różni katolicy. Ewangelizacja, misje -kojarzysz? > >To jest przecież po ludzku zrozumiałe: reklamy mamy> > w koło aż zanadto. Można przecież mieć jej dość.. nie> > wyrzucałeś nigdy z domu Świadków Jechowy? (> Nie. Poza tym pomyliłeś reklamę z nachodzeniem.Nie pomyliłem. Świadomie przerysowałem. Uważasz, że reklamować można bez pytania wszędzie i bez granic? Zastanawiałeś się nad tym? Gdzie leżą wg Ciebie granice? > > jak chcę niewierzyć że istnieje, tylko pewni wierzący> > (sympatyczni skąd-inąd) zwolennicy koncepcji Stwórcy> > nie dają mi spokoju, to muszę chyba coś zrobić, prawda?  > No masz wolną wolę. Jak masz nieodpartą chęć to będziesz robił.Ano. A tak w praktyce: z jednym załatwię, to drugi wchodzi. Miłe, prawda? > >Oczywiście, ze mam! Uważasz że ateiści sumienia nie mają? Chłopie!!> >Jest wartstwa sumienia niezależna od tego, jaką religię się wyznaje, nawet> > niezależna od tego czy się w ogóle wyznaje.> Jakoś mało to racjonalnie i ateistycznie brzmi.Ja nie jestem typowym racjonalistą, o ile w ogóle ktoś taki istnieje. Wiele osób tutaj mi zaprzeczy, wywiąże się dyskusja, będziemy rozmawiać itp. To jest tutaj normalne i właśnie dlatego takie fajne. Szukasz na swój wzór i podobieństwo zasady, ale jej nie znajdziesz. Są i wspólne zasady, ale i odmienne poglądy też. Właśnie tu leży wśród nas wartość: u nas panuje zwykły pluralizm, różnorodność bez stygmatyzowania, potępania/straszenia piekłem itp. Ale i bez kuszenia niebem. U nas ogólnie nie ma letko  > Pytam teoretycznie. Rozumiem że jakbyś nie miał wrażliwego> serca to nic nie stałoby na przeszkodzie żeby zabijać?Każdy ma. Ale nie każdy się w niego wsłuchuje. Nie każdy też ma pełną świadomosć tego, co robi. Czasem idzie za tłumem, za innymi - właśnie takie totalitaryzmy jak bolszewizm, hitleryzm albo św. inkwizycja mu przesłaniają. Kojarzysz co to św. inkwyzycja  > > Ogólnie: te sprawy reguluje prawo naturalne (z natury świeckie)> Z natury Boskie chciałeś powiedziećNiestety nie. Z natury naturalne  > bo świeccy różne rzeczy przegłosowywali... i tak bywa. Niektórzy świeccy faktycznie niekoniecznie wsłuchiwali się w swoje wnętrze. Ale i Boscy też różne rzeczy przegłosowywali, albo autorytatywnie zarządzali. Przypomnieć szczegóły mam?  > Na początku był Bóg  Skąd wiesz? Byłeś przed nim lub równolegle i obserwowałeś jak się rodzi lub trwa wiecznie?  Ostatnio naukowcy próbują odpowiadać sobie na podstawie obserwacji kosmosu na fundamentalne pytanie: dlaczego istnieje raczej coś, niż nic?łącząc pozdrowienia |
#569 3 na 3 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Nie chce mi się grzebać, ale wzrost PKB wyraźnie wskazuje że Europa dostała zadyszki a inni się rozwijają, zresztą kryzys strefy euro jest tego najlepszym przykładem zarówno w sferze ekonomicznej jak i ideologicznej. www.ce.uw.edu.pl/pliki/pw/1-2003_Skodlarski.pdfwykresy 2 i 5 i tabele 4 i 6
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#570 3 na 3 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Patrzyłeś kiedyś na statystyki, jaki produkt brutto ma Unia Europejska w porównaniu np. do USA, Chin?> I jak krzywa wartości produktu, długości życia itp. (ogólnie chodzi o postęp) idzie w przeciągu ostatnich 112 lat (akurat tyle, bo od początku XXw) Do góry, w dół, w poziomie?W innym poście podałem namiary. > > zaś ideowo zaczyna przypominać upadek Rzymu + ochlokracja> Mówiąc "idedowo" masz na myśli religię katolickię czy coś innego? Proszę sprecyzuj.Mam namyśli kulturę zachodnioeuropejską, którą się zastępuje kulturą bizantyjską. > >>>> Ja z tym spokojnie mogę żyć.> >> Cierpi pan?> > Czasami.> Sory ale nie rozumiem - czemu osobiście (czasami) cierpiąc zabierasz się raczej za świat, za innych niż za siebie samego?Zmieniając siebie zmieniam świat 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|