 |
Udział Kościoła katolickiego w Holocauście Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-10-2012 11:21 | julian (1206 punktów) (zablokowany) | Udział Kościoła katolickiego w Holocauście
11 na 13 | Wciąż nie rozliczoną sprawą pozostaje współodpowiedzialność Krk za Holocaust. Wiem, brzmi to szokująco, ale taką wnikliwą analizę, popartą argumentami np. spora bibliografia, przedstawił Goldhagen w "Niedokończonym rozrachunek". Czytałem tą książkę i czasami się przerażałem. Autor jest precyzyjny i spójny logicznie w dowodzeniu winy Krk w tej zbrodni. Waży argumenty, pokazuje, że główną odpowiedzialność ponosi nazizm, ale niestety Krk moralnie zachowywał się dwuznacznie, a czasami wręcz zachęcał do dyskryminacji Żydów.Warto zacytować pewien fragment związany z rolą papieża w tej zbrodni. Cytat: Obejmując tę najwyższą godność Pius XII musiał podjąć ważką w skutkach decyzję co do losów projektu encykliki przygotowanej przez Piusa XI. Decyzja miała takie znaczenie dlatego, że Humani Generis Unitas oznaczałaby wystąpienie kościoła po stronie zaszczuwanych Żydów, jednoznacznie potępiała bowiem hitlerowski antysemityzm i wzywała do zaprzestania prześladowań: "Nie ma wątpliwości, że walka o czystość rasową przeradza się ostatecznie w walkę przeciw Żydom. Jeśli pominąć jej systematyczne okrucieństwo, nie różni się pod względem motywów i metod od prześladowań, jakich obiektem byli Żydzi na całym świecie od czasów starożytnych"10. Fakt, że papież dostrzegł bezpośredni związek między motywami i metodami prześladowania Żydów w przeszłości - a więc, jak można się domyślać, także poczynaniami Kościoła - a tym, co działo się z Żydami we współczesnych mu Niemczech, powinien skłonić do zastanowienia każdego, kto chciałby uwolnić Kościół od wszelkiej odpowiedzialności za prześladowania i rzezie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Z kolei fakt, że następny papież rozpoczął swój pontyfikat od pogrzebania tego doniosłego dokumentu (znanego dziś pod nazwą "Ukrytej encykliki") w "ciszy archiwów"11 i że Watykan przez pół wieku starał się to zatuszować, przemilczając też istnienie samej encykliki, bardzo wiele mówi o Piusie XII oraz zatajaniu jego postawy, jak również stosunku Kościoła do Holocaustu12.
Niektórzy usprawiedliwiają zachowanie Kościoła, że nie głosił antysemityzmy tylko antyjudaizm. to kiepski argument. Celnie to wyjaśnia Goldhagen: Cytat:Przez całe wieki Kościół katolicki, paneuropejska instytucja aspirująca do panowania nad światem, główna duchowa, moralna i nauczająca instancja cywilizacji europejskiej, była ostoją antysemityzmu, który stanowił integralną część jej doktryny, teologii i liturgii. Uzasadnienie zawarte było w Piśmie Świętym: to przecież Żydzi, słudzy diabła, zamordowali Chrystusa. Trafnie tez związek antyjudaizm = antysemityzm wyjaśnia konkluzja nawet samych katolików w czasie konferencji katolików w Stanach Zjednoczonych, Nauczanie katolickie o Shoah: wprowadzając w życie Pamiętamy (2001) Cytat:Chrześcijański antyjudaizm stał się podstawą dla rasistowskiego, ludobójczego antysemityzmu, nadał bowiem nie tylko judaizmowi, ale i samym Żydom piętno hańby i potępienia. Tak się tragicznie złożyło, że teorie nazistów znalazły żyzną glebę, z której wyrosła bezprecedensowa próba ludobójstwa.
Kościół wyciągnął wnioski z tej bolesnej lekcji na Soborze Watykańskim II: " To, co popełniono podczas męki (Chrystusa), nie może być przypisane ani wszystkim bez różnicy Żydom wówczas żyjącym, ani Żydom dzisiejszym... Nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma świętego" (Sobór Watykański II, dekl. Nostra aetate, 4).
Tylko czemu tak zwlekał z takim orzeczeniem? Czemu ta nauka, nie była przedstawiana np. w polskich kościołach? Chodziłem do kościoła w latach 80 i 90- tych i nie pamiętam żadnych kazań czy katechez nauczających o grzesznym antyjudaizmie i szacunku do każdego Żyda. Może dlatego przez tyle lat w Polsce,nie tylko przed wojną, www.homini(*)x.php?s=karta_recenzje&id=257, ale nawet po wojnie, plenił się antysemityzm. Moim zdaniem, część odpowiedzialności ponosi nasz polski Krk, bo zaniechał lub robił to rzadko w swym oficjalnym nauczaniu. Mam prośbę do zadeklarowanego katolika Marka Bieleckiego, aby pokazał mi oficjalny dokument polskiego Kościoła odnoszący się do zła antyjudaizmu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej..#271 6 na 6 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> >>>Biskup nawet powołuje się na list do Rzymian i interpretuje go jako dowód: lud żydowski nie bez racji Bóg odrzucił> Ale w jakim sensie "odrzucił"? W tym sensie, że naród żydowski nie jest już "wybranym Ludem Bożym", bo Lud ten został rozszerzony na inne narody i nie-Żyd ma w nim taki sam status jak Żyd. Także w tym sensie, że przyjął wolną decyzję elity narodu żydowskiego o odrzuceniu Chrystusa. I tak dalej.> Sugerowałem Panu staranną lekturę Listu do Rzymian, ale Pan się koncentruje na powierzchni tekstu i wyszukuje Pan na tej powierzchni tylko to, co się Panu wydaje "antyżydowskie". Dużo Pan w ten sposób traci. Przede wszystkim traci Pan w ten sposób możliwość dotarcia do prawdy.Rozumiem, iż my nie rozumiemy stosunku chrześcijan do Żydów i judaizmu, ale chyba ks. prof. Waldemar Chrostowski, to już potrafi ten stosunek zrozumieć. Oto co pisze w artykule "Żydowskość Jezusa": Powodów do rezerwy chrześcijan wobec podkreślania żydowskości Jezusa jest równie wiele. Najważniejsze wynikają z utrwalonej tendencji do dezawuowania judaizmu. Religia żydowska i żydowskość są traktowane jako coś gorszego, "niższego", jako mniej rozwinięta forma religijności, która wystarczała dopóty, dopóki nie było chrześcijaństwa, ale gdy już ono zaistniało, wtedy się po prostu przeżyła. Trwanie żydowskiego sposobu życia osądza się więc jako uporczywie żywotny i niezrozumiały błąd, który dla chrześcijanina nie ma żadnej wartości prócz tego, że może być ostrzeżeniem przed zgubnymi skutkami sprzeniewierzania się Bogu.
Za takimi przekonaniami idzie postulat zerwania z żydowskimi korzeniami Ewangelii i chrześcijaństwa w celu podkreślenia własnej autonomii. Jeśli pokazuje się, że w Ewangelii, w życiu i nauczaniu Jezusa oraz w narodzinach i początkach Kościoła apostolskiego istniało dużo uwarunkowań i składników żydowskich, rodzi to z konieczności pytanie, na czym polega i co stanowi specificum christianorum przesądzające o wyjątkowości i wartości chrześcijaństwa. Chrześcijanie odczuwają. znaczną bezsilność w próbach uporania się z żydowskimi korzeniami Nowego Testamentu i Kościoła, z czym łączą się lęki przed przemieszaniem się pierwiastków chrześcijańskich i żydowskich, co prowadziłoby do "zażydzenia" chrześcijaństwa oraz do osłabienia nowości orędzia Jezusa Chrystusa i wiary chrześcijańskiej.
Nie bez znaczenia jest nieskuteczność chrześcijańskich misji wobec Żydów. Chrześcijaństwo jest religią misyjną, obowiązek ewangelizacji zaś stanowi niezbywalną powinność wyznawców Jezusa Chrystusa. W przeszłości i dzisiaj chrześcijanie podejmowali i podejmują zakrojone na szeroką skalę akcje misyjne, które przynoszą owoce w postaci nawróceń i powiększania się liczby wyznawców. Jakby na przekór tym intensywnym staraniom i przedsięwzięciom Żydzi trwają jako Żydzi i nie zmieniają swoich, zapatrywań ani na Ewangelię, ani na chrześcijaństwo. W tych warunkach mówienie o żydowskości Jezusa wydaje się zupełnie niepotrzebne i niecelowe.
Ignorowanie tej żydowskości stanowi również pochodną wyraźnie złego obrazu Żyda. W społeczeństwach chrześcijańskich, a nawet w językach nowożytnych, słowo "Żyd" budzi negatywne skojarzenia, w czym wyraża się ogólniejsze nastawienie wobec Żydów i judaizmu. Nieprzychylny wizerunek i ładunek emocjonalny "Żyda" powoduje niestosowność mówienia o Jezusie-Żydzie. Rezerwa chrześcijan ma także inny podtekst.
W ocenie większości, karmionej lekturą Ewangelii, Dziejów Apostolskich i pozostałych pism Nowego Testamentu oraz dzieł wczesnochrześcijańskich, narodziny chrześcijaństwa z łona judaizmu były bolesne i krwawe. "Żydzi zabili Jezusa, Szczepana, Jakuba, prześladowali Pawła i innych Apostołów" oto pogląd rozpowszechniony wśród chrześcijan wszystkich wieków, podtrzymywany i krzewiony za pomocą bogatej ikonografii umieszczanej w kaplicach i kościołach, powtarzany w podręcznikach katechezy i homiliach oraz w wydaniach, komentarzach i ilustracjach Biblii.
Obraz Żyda jako prześladowcy Kościoła i wiary chrześcijańskiej uzyskał nowe barwy w czasach nam współczesnych, kiedy został poszerzony o wizerunek Żyda ateisty, komunisty, - "wroga Kościoła, Krzyża i Ewangelii". Takie zapatrywania są szczególnie żywe w krajach postkomunistycznej Europy Srodkowo-Wschodniej i nie należy ich lekceważyć. Żywotność stereotypów jest niesłychanie długa i na ogół nie zależy od siły argumentów, które zresztą szybko mogą się przerodzić w nową odmianę indoktrynacji.
Paradoksalne zbratanie wyznawców judaizmu i chrześcijan w ignorowaniu żydowskości Jezusa ma jeszcze inne tło, a mianowicie ogromne zróżnicowanie chrześcijan. Tylko nikła część wyznawców Chrystusa to ludzie pochodzenia żydowskiego, zresztą silnie kontestowani przez pozostałych Żydów. Wszyscy inni chrześcijanie to nie-Żydzi. Z najrozmaitszych pobudek i względów wolą widzieć w Jezusie Izraelitę, a nie Żyda. Polecam cały artykuł w Collectanea Theologica nr 2/1993. Ale Pan Marek wszystko wie lepiej. Miłego dnia. @@@ . |
#272 3 na 3 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | ... ciekawy tekst. Zwłaszcza w kontekście tych fragmentów Biblii: Ew. Mateusza 10:5-9, Biblia Tysiąclecia - " (5) Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7) Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (8) Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! (9) Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów". Ew. Mateusza 15:24, Biblia Tysiąclecia - "(24) Lecz On odpowiedział: Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela". Ew. Mateusza 5:17-19, Biblia Tysiąclecia - "(17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (19) Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim".
... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje... |
#273 6 na 8 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Cytat:" Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom HITLERA, żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej - przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa". "HITLER jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki" "Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim " ("Ateneum Kapłańskie" rok 1938)"Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację". ("Ateneum Kapłańskie" rok 1938, zeszyt 1, str. 23) "Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec ". ("Ateneum Kapłańskie" 1937 r., zeszyt l str. 152) AUTOREM tych słów był Ks. Kardynał Stefan Wyszyński "Prymas Tysiąclecia", Twój kandydat na świętego |
#274 10 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Kościół nie zajmuje się sprawami, które należą do obszaru kompetencji nauk przyrodniczych.No, to proszę Kościoła się odczepić od aborcji i in vitro, które z definicji należą do kompetencji nauk medycznych. |
#275 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | . > ... ciekawy tekst. Zwłaszcza w kontekście tych fragmentów Biblii:Pozwolę sobie przypomnieć moje wcześniejsze wypowiedzi w tym wątku z dużymi cytatami: www.racjon(*).php/s,525127/z,0/d,13#w529125www.racjon(*).php/s,525127/z,0/d,13#w529176www.racjon(*).php/s,525127/z,0/d,13#w529113Pan Jacek Tabisz do Pana Marka Bieleckiego:Każdy uczciwy czytelnik widzi jak kłamiesz i wybielasz morderców dla dobra swoich złudzeń. Taka postawa zasługuje na bardzo surowe słowa, ale ja jestem na nie zbyt kulturalny. Pan Marek bardzo niewiele wie w każdym z tematów, w którym zabiera tu głos i niewiele merytorycznego ma do powiedzenia, ale on idzie w zaparte i permanentnie klepie tu propagandę katolicką dla najbardziej prymitywnych i bezmyślnych owieczek. On wcale nie zwraca uwagi na to, że w większości tu są ludzie samodzielnie myślący i o dużej wiedzy. Pozdrawiam. @@@ . |
#276 1 na 3 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > >Kościół nie zajmuje się sprawami, które należą do obszaru kompetencji nauk przyrodniczych.> No, to proszę Kościoła się odczepić od aborcji i in vitro, które z definicji należą do kompetencji nauk medycznych.Kościół nie "przyczepia się" do technicznych czy medycznych aspektów aborcji, in vitro, dekapitacji itp. Kościół zajmuje się jedynie moralnymi aspektami ww. |
#277 3 na 3 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> i mnie pan wcześniej też nie odpowiedział na wiele pytańPanie Jacku, proszę o wyrozumiałość - mam mnóstwo komentarzy do moich wpisów, a w niektórych są zawarte nieprawdziwe informacje, wymagające reakcji; efekt jest następujący (dane z rankingu forum): Najaktywniejsi uczestnicy Forum z ostatnich 31 dni: Lp. Pseudonim Wypowiedzi 1 Marek Bielecki 251 2 Andrzej Bogusławski 216 3 Jacek_G 156 4 big_zyd 124 - co naprawdę nie było moją intencją. W tym natłoku wpisów coś mogło mi umknąć. Jeżeli nie odpowiedziałem na Pana pytania, to proszę po prostu mi je przypomnieć - postaram się poprawić. |
#278 2 na 2 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > >>A w innym miejscu pisałeś że byli gotowi oddać życie za mistrza.> >Po Zmartwychwstaniu Chrystusa i Zesłaniu Ducha Świętego.> >Powtórz sobie elementarne wiadomości.> A co z legendą że Piotr na początku prześladowań uciekł z Rzymu.To tylko legenda. Ostatecznie Piotr został zabity w Rzymie. > Ratzinger uważa zresztą że zmartwychwstanie nie było zmartwychwstaniem cielesnym. Co przekładając na polski oznacza, było urojeniem.Nie, Joseph Ratzinger pisze coś zupełnie innego - doczytaj sam w "Jezusie z Nazaretu". |
#279 1 na 1 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | ... byłbym bardzo ostrożny z tą "antyżydowską" oceną zmian we wczesnochrześcijańskich tekstach. Wtedy bardziej ich interesowało usprawiedliwienie idei "głoszenia słowa bożego" wśród pogan, niż postawy antyżydowskie. Należy pamiętać, iż duża część ówczesnych "nowych apostołów" była pochodzenia żydowskiego. Natomiast, w czasach późniejszych, takie zmiany mogły (i pewnie skutkowały) mimowolnym, lub celowym brnięciem w stronę "antyżydowskich zachowań". W końcu poganie idiotami nie byli, i musiał się znaleźć ktoś kto zadał proste pytanie - "dlaczego mamy uwierzyć w żydowskiego boga, skoro sami Żydzi w niego nie chcą uwierzyć"?... Przy takim pytaniu, "antyżydowski" wydźwięk wcześniejszych zmian w "Piśmie Świętym" ma całkiem inny sens i logikę. Nawet "apostoł żydowskiego pochodzenia" musi jakoś odpowiedzieć (i uzasadnić swą odpowiedź) na takie pytanie...
... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje... |
#280 1 na 1 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | ... wszystko pięknie i ładnie. I nie wypada się nie zgodzić. Lecz nadal mam niedosyt prawdy. Bo prawdą jest to, że to nie sami Żydzi są winni śmierci Jezusa, i to nie samo chrześcijaństwo jest winne Holocaustu, lecz "indoktrynacja społeczeństwa" tak potrzebna rządzącej kaście do utrzymania własnej władzy i posłuchu (wraz z własnymi korzyściami). A w obu społecznościach (judaizm i chrześcijaństwo) te kasty istnieją, i tak samo postępują. Dlatego nikt z rządzących w obu religiach, i nigdy nie powie inaczej niż - "to Żydzi... to chrześcijanie są winni". Inaczej musieliby samych siebie oskarżyć, a tak gubią się w "ogólnikowym oskarżeniu całych społeczności i wyznań"...
... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje... |
#281 1 na 1 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> "Spalił, jak tylko mógł najlepiej"Nie "historia" numer dwanaście jest dla mnie jednak najtragiczniejsza, ale opowieść pierwsza, bez tytułu. Zaczyna się jak z bajki, a kończy jak z piekła. Mieszkańcy miasta Weikersheim pewnej nocy, w lecie 1298 roku, usłyszeli wołania dochodzące z kościoła - słowa Chrystusa z krzyża na Golgocie: "Eli, Eli, lamma sabachtani?" ("Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?", Mt 27,46). Gdy pobiegli do świątyni, zastali w niej Żydów znęcających się nad hostiami. To one miały wydawać z siebie bolesne skargi. Żydów ujęto i sprawę przekazano panu miasta, Kraftowi von Hohenlohe. Ten jednak dużo wcześniej, na prośbę biskupa z Wűrzburga, Mangolda von Neuenburga, przysiągł Żydom "na chrześcijaństwo", że będzie bronił ich życia i mienia. Kraft von Hohenlohe udał się z tym dylematem do biskupa Mangolda. Usłyszał od niego: "Napisane jest: Sądźcie sprawiedliwie, synowie ludzcy. Jeśli człowiek zabije człowieka, to wiecie, jaka się za to kara należy. Jakiej kary jednak winni są ci, którzy Pana naszego Jezusa Chrystusa, syna Maryi Dziewicy, Boga prawdziwego i człowieka, Stwórcę i Zbawiciela naszego oraz naszego Sędziego, po raz drugi krzyżowali - nie śmiem odpowiedzieć. Stąd radzę, osądźcie Żydów waszych tak, żebyście nie zasłużyli sobie na karę po wieczne czasy ze strony Wszechmogącego". Kraft von Hohenlohe zrozumiał. Rudolf pisze: "Usłyszawszy odpowiedź biskupa, pan z Hohenlohe [...] kazał pojmać wszystkich Żydów, których tylko udało się znaleźć, i wszystkich spalił na popiół, jak tylko mógł najlepiej".... i własnie ten fragment najlepiej świadczy, iż to nie samo "chrześcijaństwo", lecz indoktrynacja i nakazy kleru są winne "wszelkim zbrodniom przeciw Żydom". Jakoś zwykły wierny, nawet "pan miasta" nie śmiał "spalić Żydów" bez wyraźnego pozwolenia biskupa...
... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje... |
#282 1 na 1 | Jacek_G (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Jeżeli nie odpowiedziałem na Pana pytania, to> proszę po prostu mi je przypomnieć - postaram> się poprawić.Brawo Panie Marku, jest pan Królem Rankingów!  Każdy kij ma jednak dwa końce - widzę, że ustawia pan priorytety odpowiedzi na moje proste pytania daleko w tyle za innymi.. niedobrze. Proponuję, zróbmy tak: pogadajmy na jeden temat z poprzedniego wątku który wciąż na panu wisi, później z tego (historyczność sprawy z Barabaszem oraz gawiedzią) Potem podam autora. Co pan na to? Serdecznie pozdrawiam |
#283 2 na 2 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Proponuję, zróbmy tak: pogadajmy na jeden temat z poprzedniego wątku który wciąż na panu wisi, później z tego (historyczność sprawy z Barabaszem oraz gawiedzią)> Potem podam autora. Co pan na to?OK, tylko poproszę o link, bo nie wiem, czy bez tego znajdę. |
#284 1 na 1 | Jacek_G (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > poproszę o link, bo nie wiem, czy bez tego znajdę.Proszę bardzo. Pierwszy niedokończony temat tu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,511985#w528728Również pierwszy, ale z rozszerzeniem 1.1 na który wciąż czeka kol. lukaszewicz tu (spokrewniony z moim) www.racjonalista.pl/forum.php/s,511985#w528805Drugi (bo mi się przypomniał) dotyczy podejścia i relacji Kościoła do Żydów i religii żydowskiej, o którym zresztą traktuje ten temat co obecnie piszemy: www.racjonalista.pl/forum.php/s,525127#w529498Pisałem w nim o wydawaniu instrukcji tworzenia gett żydowskich w XVI wieku przez papieża Pawła IV. Zagadnienie umieściłem niezależnie od wcześniejszych wpisów kolegów na ten temat (przeczytałem je dopiero przed chwilą) ale widzę że przez nikogo nie został omówiony z dostateczną pieczołowitością, więc ponawiam. Jak mi się coś jeszcze przypomni - dam znać. Teraz czekam cierpliwie na pana odpowiedzi i pozdrawiam |
#285 1 na 1 | Jacek_G (35558 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Ciekawy ten artykuł p. Andrzeju. Widać w nim, że ks. prof. Waldemar Chrostowski niekiedy kulom się nie kłania, jak p. Marek. Ale czy idzie jakoś humanistycznie i tolerancyjnie daleko? Tu mam wątpliwość. Z artykułu wynika jednak pewna dziwna dla mnie teza, skracając: Podkreślanie żydowskości Jezusa jest niecelowe, dlatego że Żydzi nie dają się ewangelizować a misyjność to właśnie jedna z podstawowych powinności dobrego chrześcijaństwaPrzecież to trochę dziecinne! To tak, jakbym unikał w piaskownicy kolegi albo bił go kijem po głowie, bo mówi innym językiem niż ja. Pamiętam jak miałem około 10 lat i tak właśnie zrobiliśmy z jednym chłopakiem który przyjechał z USA (Amerykanin) do mojego miasteczka, chyba do jakichś wujków. W tej piaskownicy zachowywał się jakoś dziwnie, "inaczej niż my" (b. znamiennie) więc prozaicznie daliśmy mu wycisk  . Na szczęście dzieciństwo się skończyło i przyszło trzeźwienie  Dziękuję za tamte linki, właśnie czytam Erich Fromma. Serdecznie pozdrawiam PS Panie Andrzeju, sprawdziłem już dawno te plusiki dla mnie. Tak przeczuwałem  Dziękuję i za nie |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|