 |
Udział Kościoła katolickiego w Holocauście Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-10-2012 11:21 | julian (1206 punktów) (zablokowany) | Udział Kościoła katolickiego w Holocauście
11 na 13 | Wciąż nie rozliczoną sprawą pozostaje współodpowiedzialność Krk za Holocaust. Wiem, brzmi to szokująco, ale taką wnikliwą analizę, popartą argumentami np. spora bibliografia, przedstawił Goldhagen w "Niedokończonym rozrachunek". Czytałem tą książkę i czasami się przerażałem. Autor jest precyzyjny i spójny logicznie w dowodzeniu winy Krk w tej zbrodni. Waży argumenty, pokazuje, że główną odpowiedzialność ponosi nazizm, ale niestety Krk moralnie zachowywał się dwuznacznie, a czasami wręcz zachęcał do dyskryminacji Żydów.Warto zacytować pewien fragment związany z rolą papieża w tej zbrodni. Cytat: Obejmując tę najwyższą godność Pius XII musiał podjąć ważką w skutkach decyzję co do losów projektu encykliki przygotowanej przez Piusa XI. Decyzja miała takie znaczenie dlatego, że Humani Generis Unitas oznaczałaby wystąpienie kościoła po stronie zaszczuwanych Żydów, jednoznacznie potępiała bowiem hitlerowski antysemityzm i wzywała do zaprzestania prześladowań: "Nie ma wątpliwości, że walka o czystość rasową przeradza się ostatecznie w walkę przeciw Żydom. Jeśli pominąć jej systematyczne okrucieństwo, nie różni się pod względem motywów i metod od prześladowań, jakich obiektem byli Żydzi na całym świecie od czasów starożytnych"10. Fakt, że papież dostrzegł bezpośredni związek między motywami i metodami prześladowania Żydów w przeszłości - a więc, jak można się domyślać, także poczynaniami Kościoła - a tym, co działo się z Żydami we współczesnych mu Niemczech, powinien skłonić do zastanowienia każdego, kto chciałby uwolnić Kościół od wszelkiej odpowiedzialności za prześladowania i rzezie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Z kolei fakt, że następny papież rozpoczął swój pontyfikat od pogrzebania tego doniosłego dokumentu (znanego dziś pod nazwą "Ukrytej encykliki") w "ciszy archiwów"11 i że Watykan przez pół wieku starał się to zatuszować, przemilczając też istnienie samej encykliki, bardzo wiele mówi o Piusie XII oraz zatajaniu jego postawy, jak również stosunku Kościoła do Holocaustu12.
Niektórzy usprawiedliwiają zachowanie Kościoła, że nie głosił antysemityzmy tylko antyjudaizm. to kiepski argument. Celnie to wyjaśnia Goldhagen: Cytat:Przez całe wieki Kościół katolicki, paneuropejska instytucja aspirująca do panowania nad światem, główna duchowa, moralna i nauczająca instancja cywilizacji europejskiej, była ostoją antysemityzmu, który stanowił integralną część jej doktryny, teologii i liturgii. Uzasadnienie zawarte było w Piśmie Świętym: to przecież Żydzi, słudzy diabła, zamordowali Chrystusa. Trafnie tez związek antyjudaizm = antysemityzm wyjaśnia konkluzja nawet samych katolików w czasie konferencji katolików w Stanach Zjednoczonych, Nauczanie katolickie o Shoah: wprowadzając w życie Pamiętamy (2001) Cytat:Chrześcijański antyjudaizm stał się podstawą dla rasistowskiego, ludobójczego antysemityzmu, nadał bowiem nie tylko judaizmowi, ale i samym Żydom piętno hańby i potępienia. Tak się tragicznie złożyło, że teorie nazistów znalazły żyzną glebę, z której wyrosła bezprecedensowa próba ludobójstwa.
Kościół wyciągnął wnioski z tej bolesnej lekcji na Soborze Watykańskim II: " To, co popełniono podczas męki (Chrystusa), nie może być przypisane ani wszystkim bez różnicy Żydom wówczas żyjącym, ani Żydom dzisiejszym... Nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma świętego" (Sobór Watykański II, dekl. Nostra aetate, 4).
Tylko czemu tak zwlekał z takim orzeczeniem? Czemu ta nauka, nie była przedstawiana np. w polskich kościołach? Chodziłem do kościoła w latach 80 i 90- tych i nie pamiętam żadnych kazań czy katechez nauczających o grzesznym antyjudaizmie i szacunku do każdego Żyda. Może dlatego przez tyle lat w Polsce,nie tylko przed wojną, www.homini(*)x.php?s=karta_recenzje&id=257, ale nawet po wojnie, plenił się antysemityzm. Moim zdaniem, część odpowiedzialności ponosi nasz polski Krk, bo zaniechał lub robił to rzadko w swym oficjalnym nauczaniu. Mam prośbę do zadeklarowanego katolika Marka Bieleckiego, aby pokazał mi oficjalny dokument polskiego Kościoła odnoszący się do zła antyjudaizmu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej..#31 3 na 7 | warchołł (718 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Nie tylko sam kłamiesz, ale i rozpowszechniasz kłamstwa innych. Ps Mówiłem że polecisz na jakąś religiancką stronę? Prorok jaki, czy co?
A poza tym uważam, że Bielecki powinien zastać zablokowany. |
#32 4 na 6 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Nie tylko sam kłamiesz, ale i rozpowszechniasz kłamstwa innych.> Mówiłem że polecisz na jakąś religiancką stronę?Znów kłamiesz, że "kłamię i rozpowszechniam kłamstwa": podałem link do forum, na którym toczy się aktualnie dyskusja na tematy chorwackie; biorą w niej udział także tacy kłamcy, jak Ty, więc spokojnie możesz się dołączyć i generować tam swoje monosylaby, hasła i równoważniki zdań. |
#33 7 na 7 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | |
#34 3 na 3 julian (1206 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Nie tylko sam kłamiesz, ale i rozpowszechniasz kłamstwa innych.> Ps> Mówiłem że polecisz na jakąś religiancką stronę?> Prorok jaki, czy co?> A poza tym uważam, że Bielecki powinien zastać zablokowany.Tylko to nie są żadne argumenty Szanowny Panie. Może zacytuję, co na tym portalu było napisane w kwestii rzezi ustaszów: Cytat:Natomiast pan Mariusz Agnosiewicz w zalinkowanym wyżej essayu z Racjonalisty albo łże jak z nut, albo zwyczajnie nie ma pojęcia o czym pisze. Poczynając od tego rzekomego eldorado katolików i Chorwatów w przedwojennej Jugosławii (niechby sobie doczytał p. Agnosiewicz o perypetiach ówczesnego katolickiego szkolnictwa, o możliwości awansu katolików, o projektach deportacji jezuitów na adriatyckie wyspy, o mordowaniu przeciwników politycznych, w tym chorwackich deputowanych - i to w gmachu parlamentu!, itd., itp.). Sytuacja wojenna też załgana - bo oprócz różnych proustaszowskich świrów, były próby Kościoła ratowania prześladowanych prawosławnych i Żydów, byli księża w Zagrzebiu demonstracyjnie noszący opaski z Gwiazdą Dawida, byli też kapłani i działacze katoliccy mordowani przez ustaszów i Niemców (m.in. rodzony brat Stepinaca) - o tym wszystkim p. Agnosiewicz oczywiście ani się nie zająknął. O kościelnych sankcjach wobec uczestniczących w zbrodniach ustaszy też nic nie ma. Zarzuty wobec Chorwatów i tamtejszego kleru, że z radością powitali ogłoszenie niepodległości w 1941 - po prostu żałosne. A co, mieli rozpaczać z tego powodu? Liczba zamordowanych przez ustaszów nie tyle błędna, co przestarzała - dziś szacuje się ją na 200 do 400 tysięcy. Znaczące jest minimalizowanie przez Agnosiewicza ofiar po stronie katolików. (Wprawdzie wspomina on jeden raport z września 1945 mówiący o 501 zamordowanych. Tymczasem tylko wiosną tego roku komunistyczni wyzwolicie Tity wymordowali w Chorwacji 100 do 140 tysięcy ludzi, w Słowenii od 18 do 25 tysięcy). Tłumaczenie powojennego 16-letniego wyroku więzienia dla kard. Stepinaca jego "popieraniem ustaszowskiego ludobójstwa" również dowodzi braku wiedzy. Jak w takim razie p. Agnosiewicz wytłumaczy ówczesne wyroki wieloletniego więzienia na hierarchów prawosławnych, jak prawosławnego biskupa Sarajewa Barnaby, albo metropolitę Czarnogóry Arseniusza?
I na koniec: Mariusz Agnosiewicz kompromituje się jako "moralista" zdaniem: "Po wojnie Tito utrwalił ustrój komunistyczny, łagodząc niesnaski narodowe w Jugosławii." Otóż owo "utrwalanie" i "łagodzenie" przybrało postać monstrualnej rzezi. W pierwszych latach powojennych w titowskiej Jugosławii zamordowano dziesiątki tysięcy ludzi (niektórzy szacują ich liczbę nawet na 300 tysięcy - wielkość porównywalna z terrorem ustaszy). To tak, jakby napisać, że Stalin złagodził niesnaski narodowe na Kaukazie i Wołyniu. Ale skoro bibliografia essayu składa się z dzieł takich "znawców", jak Cornwell i Deschner, to niech p. Agnosiewicz ma pretensje do siebie samego, że wyszedł na durnia. Szkoda tylko, że autor tego postu nie podał żadnych danych bibliograficznych na rzecz wysuwanych tez. Może Pan Agnosiewicz zechce się do tego odnieść - może być ciekawie. Nie zmienia to faktu, że ustasze mordowali oprócz Żydów i Serbów, również katolików i mieli poparcie części kleru, ale trzeba też dodać, że nie brakowało duchownych sprzeciwiających się tym rzeziom. Pytanie, jakie był stosunek papieża do tych morderstw? Przypominam, że wątek dot. Udział Kościoła katolickiego w Holocauście, a nie każdej zbrodni wojennej w której mógł uczestniczyć Krk. Ja takiej tezy nie postawiłem . |
#35 2 na 4 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > >Natrafiłem na ciekawą dyskusję dotyczącą Chorwacji: rebelya.pl/forum/watek/54126/> Cytat z tamtej dyskusji:> Cytat:> Nie boisz się tu pisać?Jakoś nie...  A Ty? |
#36 5 na 5 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Jakoś nie...  > A Ty?Taki z Ciebie zwolennik "cywilizacji śmierci"? |
#37 3 na 3 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > >Jakoś nie...  > >A Ty?> Taki z Ciebie zwolennik "cywilizacji śmierci"?Sugerujesz, że pełnię tu rolę listka figowego? Wrócę do mojego pytania: a Ty się nie boisz?... |
#38 7 na 7 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> Sugerujesz, że pełnię tu rolę listka figowego?Nie będę wnikał gdzieś Ty go sobie przykleił. > Wrócę do mojego pytania: a Ty się nie boisz?...Dziennie - chyba zacznę zatruwać strontem ujęcia wody pitnej: Cytat:Czyżby Cywilizacja Śmierci zaczęła zatruwać ujęcia wody pitnej?
Jose Benitez, burmistrz peruwiańskiego miasteczka Huarmey odkrył (nomen omen) źródło homoseksualizmu. Jego zdaniem, za orientację odpowiada... zawartość strontu w wodzie pitnej.
Niestety, stront w wodzie powoduje niedobór męskich hormonów. Niedługo wszyscy będziemy jak Tabalosos i inne miasta, w których jest coraz więcej gejów - powiedział burmistrz podczas otwarcia lokalnej stacji uzdatniania wody. deser.pl/d(*)yscimy_wody__staniemy_sie.html |
#39 2 na 2 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
Znalazłem garść nowych informacji, więc od razu przekazuję: W roku 1940 Watykan wystąpił w obronie Żydów na Litwie. W 1941 interweniował u władz włoskich na rzecz Żydów w okupowanej przez Włochy części Dalmacji i Chorwacji (z polecenia Watykanu uczynił to w Zagrzebiu u władz chorwackich metropolita Alojzy Stepinac). W tym samym roku Stolica Święta zaprotestowała przeciwko antysemickim ustawom na Słowacji (9 sierpnia), we Francji (2 czerwca), w Rumunii (7 sierpnia) i na Węgrzech (19 lipca). Protesty te były prawie zupełnie bezskuteczne. W 1941 r. Pius XII otrzymał informacje o deportacjach Żydów na ziemie polskie z poszczególnych okupowanych państw Europy. Wielokrotne interwencje Watykanu w tej sprawie były bardzo pozytywnie oceniane przez Światowy Kongres Żydów - jego przewodniczący A. L. Easterman wyraził Piusowi XII w imieniu tegoż Kongresu "najgorętsze podziękowania". Będę szukał dalej i wkrótce się odezwę. |
#40 5 na 5 julian (1206 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Panie Marku, mam prośbę, proszę podawać żródła bibliograficzne. > W roku 1940 Watykan wystąpił w obronie Żydów na Litwie.Na czym ta obrona polegała? > W 1941 interweniował u władz włoskich na rzecz Żydów w okupowanej przez Włochy części Dalmacji i Chorwacji (z polecenia Watykanu uczynił to w Zagrzebiu u władz chorwackich metropolita Alojzy Stepinac).Na czym ta interwencja polegała i jaki był jej efekt? Chorwacki metropolita Alojzy Stepinac wraz z I.Saricem z Sarajewa byli zdania, że Żydzi wraz z Serbami powinni zostać usunięci z życia społecznego i gospodarczego, gdyż m.in. rozpowszechniają pornografię, a lekarze aborcję ( pogląd Stepanica). ( Niedokończony...str.110, zaś Goldhagen powołuje się na Menachem Shelah, "The Catholic Church in Croatia, the Vatican and the Murder of the Croatian Jews," Holocaust and Genocide Studies, 4:3 (1989) 323-339Stepinac był przeciwny mordowaniu Żydów, jednak sam synod biskupów chorwackich w 1941 bronił tylko konwertowanych Żydów. Niektórzy biskupi m.in Saric Sarajewa i Aksamovic z Đakovo popierało antysemicki/antyserbski reżim. Cytuję za: www.shc.ed(*)esources/holcaust/shelah89.htm> W tym samym roku Stolica Święta zaprotestowała przeciwko antysemickim ustawom na Słowacji (9 sierpnia), we Francji (2 czerwca), w Rumunii (7 sierpnia) i na Węgrzech (19 lipca). Protesty te były prawie zupełnie bezskuteczne.Na czym te protesty polegały? Słowacja, jako kraj katolicki,premier był księdzem, w parlamencie zasiadało wielu duchownych , przegłosowało ustawę o deportacji Żydów do obozów śmierci. Nuncjusz apostolski na Słowacji rzeczywiście złożył nieoficjalny protest w sprawie planowanych wywózek, ale na tym się skończyło. Papież i jego przedstawiciele nie zdobyli się na publiczne, oficjalne potępienie wywózek, ani nie zakazali katolikom, w tym duchownym uczestnictwa w eksterminacji Żydów.( Niedokończony..str.170). Co więcej: Słowaccy i węgierscy biskupi usprawiedliwiali wywózki Żydów do obozów śmierci ( w listach pasterskich) ( Niedokończony.. s.112-113). W Słowenii było podobnie tzn biskupi popierali Niemców w ich polityce. Dlaczego papież nie zaprotestował publicznie przeciwko ewidentnie dyskryminacyjnym ustawom w Niemczech, Włoszech, Francji? Przecież antysemityzm katolików Niemieckich był powszechny, i niestety popierany przez biskupów en.wikiped(*)an_Catholics_and_the_HolocaustMilczenie Kościoła Niemieckiego wobec dyskryminacji Żydów pokazuje jego współudział w Holocauście, poprzez szerzenie i zachęcanie do prześladowania Żydów . O powiązaniu nazizmu z Krk : books.goog(*)ml?id=S7fMPiMbiNAC&redir_esc=y> W 1941 r. Pius XII otrzymał informacje o deportacjach Żydów na ziemie polskie z poszczególnych okupowanych państw Europy. Wielokrotne interwencje Watykanu w tej sprawie były bardzo pozytywnie oceniane przez Światowy Kongres Żydów - jego przewodniczący A. L. Easterman wyraził Piusowi XII w imieniu tegoż Kongresu "najgorętsze podziękowania".Na czym te interwencje polegały, były publiczne, jednoznaczne? |
#41 6 na 6 julian (1206 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Tutaj jest sporo inf. o zarzutach wobec Piusa XII wraz z bogatą bibliografią : www.jewish(*)source/anti-semitism/pius.htmlWniosek: papież oficjalnie, publicznie, jednoznacznie nie potępił dyskryminacji i eksterminacji Żydów W WIELU KRAJACH. Co szokuje, to wydaje się dzisiaj, że papież wiedział o eksterminacji Żydów. List od Konrada von Preysing, biskupA Berlina, który dowodzi, że Papież był świadomy sytuacji już w styczniu 1941 r. W piśmie Preysing potwierdza, że Cytat:"Wasza Świątobliwość jest z pewnością poinformowany o sytuacji Żydów w Niemczech i krajach sąsiednich. Pragnę wspomnieć, że został poproszony, zarówno ze strony katolickiej i protestanckiej, jeśli Stolica Apostolska nie może zrobić coś na ten temat ... na rzecz tych nieszczęśników ". List, który był bezpośrednim skierowany do papieża, bez pośredników, nie wywołał żadnej reakcji . Cytuję za: www.jewish(*)source/anti-semitism/pius.html |
#42 1 na 1 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Pytanie, czy to nie jest główny nurt, a liberalni księża nie są ekstremum, tylko w drugą stronę?Obawiam się, że masz rację, ci przyzwoitsi stanowią margines, a zarazem umożliwiają kreowanie lepszego wizerunku kościoła. |
#43 3 na 3 julian (1206 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Ważne, Panie Marku, choć może to zainteresuje inne osoby, jest to, co przez wieki Krk nauczał w kościołach, i wpływało na nastawienie wobec Żydów. Jeszcze stosunkowo niedawno, bo do Soboru Watykańskiego II,czyli jeszcze ok 20 lat po wojnie, w Mszale Rzymskim ( powstał w XVI w ) zawarty był ustęp czytany podczas liturgii Wielkiego Piątku: Cytat:Wszechmogący, wiekuisty Boże, który od swojego miłosierdzia nie odtrącasz nawet Żydów przewrotnych, wysłuchaj nasze modlitwy za ten lud zaciemniony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swoich został wyprowadzony. Czy te słowa nie są obrażliwe i deprecjonujące Żydów, sugerujące, że są kim gorszym, bo nie wierzą w Jezusa? Czy to nie zadufanie i poczucie wyższości katolików, uznające, że tylko oni mają wiarę, a Żydzi nie? Jakich chwytów erystycznych Pan użyje, aby usprawiedliwić Krk przed zarzutem antysemityzmu? Druga sprawa, to obchodzone corocznie Obchody Dnia dialogu z judaizmem. Celem ich jest , jak wyraził swego czasu w rozmowie z KAI bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem : Cytat:Nadzieję, iż katolicy w Polsce coraz powszechniej będą odkrywać judaistyczne korzenie swojej wiary ekai.pl/wy(*)-szkole-filologii-hebrajskiej/Szkoda tylko, że na poziomie parafii, ma to znikome przełożenie i może konserwować antysemickie stereotypy i poczucie wyższości wobec Żydów. Jak niewielu katolików wie, jak wiele zawdzięcza Żydom. Nie da się zrozumieć Jezusa, nie akceptując, że był Żydem. |
#44 5 na 5 julian (1206 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Ja wiem, Panie Marku, że po tej książce, trudno już być tym samym katolikiem: sheekh-3ar(*)/up_coll/History_Cath_Dark.pdfUpada mit świętego, nieomylnego kościoła, a objawia się bardzo ludzka organizacja, która prześladowała tych, do których Jezus przyszedł i których umiłował. Organizacja, która tak bardzo zaparła się swego Mistrza, w swej postawie wobec "ludu wybranego", że dopuszczała się orgii niegodziwości podlanej retoryką wiary. To musi być szok, ale Pan to przeżyje, choć może boleć. Sam to kiedyś przeżywałem. Nic już po tym nie jest takie samo, ale może warto dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za swoje życie, a nie oczekiwać, że jakaś instytucja da receptę na zbawienie. Nie da, bo jej nie ma. Lekarstwo nie działa, ale to nie znaczy, że go nie ma. Tylko lekarz okazał się niekompetentny, delikatnie mówiąc. Żaden lekarz nie ma monopolu na leczenie, a ten obiecywał "cudowne" efekty, oczekując ślepego posłuszeństwa i wysokiej zapłaty. Ten lekarz okazał się dla wielu katem, dla nas Żydów też. Katolicy chlubią się symbolami np. krzyż, a dla Żydów przynosił on kiedyś cierpienie i zniewolenie. Przyznajcie to - skrzywdziliście Żydów ucząc ludzi nienawiści do nich. Dokonajcie odważnego i szczerego obrachunku moralnego, zaczynając od duchownych , a kończąc na parafianach. Uznajcie, że ewangelie to ludzkie słowo, które często było używane do nieludzkich postaw. Nie absolutyzujcie żadnych ksiąg, rytuałów, instytucji, autorytetów - to tylko ludzkie, ułomne, poszukiwania Sensu, a nie kryteria Prawdy. Wy katolicy, macie taką "wiedzę" o Bogu, jak niemowlak o Kosmosie. Nic o nim nie wiecie, bo sami siebie nie znacie, a zachowujecie się jak nadęte bufony pełne pustosłowia. Z waszych prymitywnych wierzeń robicie idola. Ludzie to odrzucają, ale nie Boga, czy Prawdę, ale wasze protezy, namiastki, kiepskie podróbki. Chcecie, abyśmy uznali, że zmarszczki na oceanie, to cały ocean? |
#45 1 na 1 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Ważne, Panie Marku ...Chyba niewłaściwie skierowana odpowiedź. Pozdrawiam |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|